VUTRA
ForumUzgajanjeOpremaPH Metar
LEGACY

PH Metar

192 odgovora21,262 pregleda

okt 2013.

#1
Tehnicke karakteristike 2761.IPB Ovo je aparat koji sluzi za mjerenje PH vrednosti odnosno kiselosti ili alkalnosti neke tecnosti.Nasao sam internetu i molekularnu vrednost ali mislim da nema razloga za tim. Dakle,pored analognih postoje digitalni i lakmus indikatori PH vredosti. Treba napomenuti da PH zemljista u mnogome zavisi od kolicine i odnosa soli kao i minerala u njemu. Analogne PH metre necu obradjivati u ovoj temi jer su skloni brzom propadanju eloktroda i nakon toga pokazuju netacno PH stanje. Digitalni PH metri PH metar (nisam mu nasao ime) Sl.#1 lcd : prikaz PH i temp opseg merenja : PH 0,0 – 14,0 / Temp 0 -50ْ C tacnost : PH +/- 0.02 / Temp +/- 0,5ْ ostale karakteristike : vodootporan,zadrzavanje prikaza na taster,samogasenje posle nekoliko minuta,automatski prikaz energije baterije kvalitet-cena : 6/10 cena : oko 70 € PH metar – Combo Sl.#2 lcd : PH ,Temp,EC,TDS opseg merenja : PH 0,0-14,0 / Temp 0,0-60,0ْ C / EC 0-3999μS/cm 0,0-20,0 mS/cm tacnost : PH +/- 0,05 / Temp +/- 0,5ْ C / EC-TDS +/- 2% ostale karakteristike : zadrzavanje prikaza na taster,samo gasenje posle nekoliko minuta,automatski prikaz energije baterije,zamenjiva PH elektroda,nastavak za merenje soli koji je otporan na uticaje soli kvalitet-cena : 7/10 cena : oko 150 € Sl.#1 Sl.#2 PPM-EC (prevod Gloss_Zelenky) Koja je razlika izmeðu ppm/promil (part per million/dio na milijun) i EC (Electrical Conductivity/Električna provodljivost)? Potpuno otopljene tvari (Total dissolved solids-TDS) jest najbolje mjerenje koncentracije hranjiva u higroponskim otopinama. Da bi procjenili TDS moramo upotrijebiti mjerač koji izarčunava Električnu provodljivost (EC) neke otopine i zatim taj broj pretvara u TDS kao ppm (promile). Mnogi mjerači će sami napraviti taj izračun. Potpuno otpoljene tvari su najčešće izražene u ppm-ima. To mjerenje težine utvrðene vaganjem naziva se gravimetrijska metoda. Otopina hranjiva razreðena vodom u razmeri 700ppm znači da na svaku litru vode otpada 700mg otopljene tvari. Kako bi što tačnije izračunali potpuno otopljenu tvar (TDS), morali bismo uzeti odmjereni i filtrirani uzorak te ga otpariti do suhe tvari,a zatim taj ostatak odvagati. Za takav tip mjerenja potrebno je imati staklenu aparaturu poput biretta i pipeta, stakleno posuðe, parnu kupelj (pošto se radi o isparavanju, a ne zagrijavanju) i vagu sa opcijom mjerenja u miligrame. Primjer: 50mL otopine gustoće 700ppm nakon sušenja će ostaviti 35mL soli na dnu posude. Električna provodljivost (EC) je izražena u siemensu pa centimetru (s/cm) ili milisiemensu po centimetru (ms/cm). Sama provodljivost se može odrediti jeftinim ručnim meračem. Ioni djubriva imaju električni naboj koji iznosi neki celi broj (1,2,3..), a koji može biti pozitivan ili negativan. EC je mjerenje svih naboja u nekoj otopini koja provodi struju. Što je veća koncentracija iona to će neka otopina imati veću električnu provodljivost. Materijal ima provodljivost jednog siemensa ako kroz njega proðe 1 amper električne struje po jednom voltu električnog potencijala. To se još naziva i om, merna jedinica električnog otpora. Siemens se takoðer naziva i mo (om naopačke). Neki merači su praktičniji pa sami pretvaraju EC mjerenja u PPM. Sam merač ne može tacno izmeriti TDS kao što je to prethodno opisano, već upotrebljava linearni konverzijski faktor kako bi ga izračunao. Kako je svaka mešavina djubriva različita nijedan factor neće biti točan. Mjerač upotrebljava približan konverzijski faktor pošto tačan sastav mešavine nije poznat. Približan konverzijski faktor koji se koristi u rasponu je od 0.50-.72, *u zavisnosti ko je proizvoðač, i samim time daje dobre rezultate u izjednačavanju TDS i EC mjerenja. *Sve ppm “olovke” u stvarnosti mjere vrijednost temeljenu na EC i naknadno tu vrijednost prikazuju u ppm obliku, a budući da postoje različiti konverzijski faktori u različitih proizvoðača dolazi do otežanog merenja različitih djubriva. EC se izražava u milisiemens po centimetru (ms/cm) ili microsiemens po centimetru (µs/cm). 1ms= 1000µs EC i CF (Faktor provodljivosti) se daju lako pretvrati 1ms= 10 CF “Komunikacijski problem…” Ponovo, problem je taj da merači različitih proizvoðača koriste različite konverzijske faktore za izračun ppm-a koje prikazuju. Svi ppm (TDS) merači zapravo mere EC ili CF i zatim pokreću program kako bi rezultate prikazali u ppm-ima. Postoje 3 vrste konverzijskih faktora koje proizvoðači koriste za prikaz ppm-a… USA 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 500 ppm European 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 640 ppm Australian 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 700 ppm Na primjer, USA 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 500 ppm European 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 640 ppm Australian 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 700 ppm Proracun konverzijskog faktora . Ako vaš merač ima funkciju biranja izmeðu EC i TDS , vaš konverzijski faktor se vrlo lako može odrediti na način da se jedan rezultat podeli sa drugim. Stavite sondu u otopinu i izmjerite TDS u ppm-ima. Prebacite u EC i očitajte rezultat u ms/cm. Konverzijski faktor= ppm/ec. Važno: ms se moraju pretvoriti u µs: 1ms= 1000µs ( 1.0ms/cm= 1000.0µs/cm) Prema donjoj tabeli: 1.0 ms/cm = 500 ppm (USA Hanna) 1000 µs/cm = 500 ppm Konverzijski faktor = ppm / (ms/cm * 1000) .50 = 500ppm / (1000µs/cm) ] Rezultat je konverzijski faktor vašeg mjerača i trebao bi biti broj izmeðu 0.50 i 0.72. Da bismo poboljšali točnost potrebno je uzimati EC i ppm očitanja kroz deset dana te napraviti prosjek konverzijskih faktora. Što više očitanja koristimo bliže smo otkrivanju našeg pravog konverzijskog faktora. Napomena za organske uzgajivače EC merač ima manje primena za uzgajivače koji koriste zemlju kao medij iz jednostavnog razloga što mnoga organska djubriva nemaju naboj ili su inertna. Preparati kao Superthrive ili riblje emulzije, praškasta krv, kameni fosfati ili zeleni pijesak nemogu se pouzdano izmjeriti kada se primjene. Merači mogu jedino mjeriti električno nabijene soli u otopini!
stara babaPOZNAVALAC

nov 2013.

#2
ima li smisla kupiti ovo: http://www.njuskalo.hr/mjerni-instrumenti/digitalni-ph-metar-tester-0.0-14.0-oglas-4421062
jesamZMAJ

nov 2013.

#3
da, mislim da takav ima pola foruma ;), ja sam nabavila britta vr i odmah nakon filtracije kamenca i ostalih stvari, pH mi je sad taman kakav treba biti :)

nov 2013.

#4
stara baba : ja imam isti takav dobro radi i nema nikakvih problema oko 100 kuna s oglasa sigurno ima boljih ali ne za tu lovu ;-)
stara babaPOZNAVALAC

nov 2013.

#5
ok,naru eno. fala za savijet oboma :dada

feb 2014.

#6
To je to ? http://www.pik.ba/artikal/10900962/digitalni-ph-metar-tester-0-14-dzepni/
stara babaPOZNAVALAC

feb 2014.

#7
istina :thumb:

feb 2014.

#8
Nemorate kupovati "solucije" za odrzavanje pH metra,vec ih mozete sami napraviti. Naime,elektroda pH metra se cisti i cuva u 3M rastvoru kalijum hlorida(KCl). 3M rastvor KCl se dobija tako sto 22.3653 g kalijum hlorida rastvorite u 100 ml demi vode. Racunica:10ml rastvora kosta 90dinX10=900din 22.3653g KCl=200din(pod pretpostavkom da demi vodu koristite za recimo peglu pa je imate)ako ne onda je to +65din. KCl kesice mozete kupiti u svakoj apoteci. :read: Nadam se da ce nekom biti od pomoci. A tog kineza od gore imam i ja i sljaka sasvim fino.
stara babaPOZNAVALAC

feb 2014.

#9
eto ispade metar i pu e dioda,ili ve ata :( jel se to mo~e promijenit i ako da gdje se mo~e nabavit? krasan tjedan,prvo poplava sad ovo...

feb 2014.

#10
joj baba gori si od mene...sad opet na njuskalo jbg 120 kunia kosta taj slobodan pad na diodu.Sta nije bio neki refleks nogom da ublazis pad il si podgrijan ko i ja pa noga poleti minutu kasnije.haha
stara babaPOZNAVALAC

feb 2014.

#11
ma zazvonio mob i ja se smrzo :rofl:
jesamZMAJ

feb 2014.

#12
hehe, meni nije ni ispao, ja sam samo malo pipkala jel dioda suha

feb 2014.

#13
za utjehu, moj ~uti joa radi i ne pipkam nia po njemu, samo on-off
stara babaPOZNAVALAC

feb 2014.

#14
https://www.anakonda-store.com/index.php/hr/mjerni-uredaji/product/51-digitalni-ph-metar-tester-za-mjerenje-ph-vrijednosti-otopina ovi na njuakalu poskupili :ohno:
fat_trollAMBASADOR

mar 2014.

#15
Uuu care! Ali ima jedna stvar. Kazu da sve salju iz kine. Znaci da su ebay preprodavac. Sto z aci da toga ima i na ebayu... jeftinije...

mar 2014.

#16
Pa normalno da ima :D takav je na ebay-u nekih 6-7 dolara sa free postarinom.
fat_trollAMBASADOR

mar 2014.

#17
ato se ti e ovh ~utih: koliko esto ih morate kalibrirati? Gdje nabavljate otopinu za kalibraciju? hvala puno
CreativeLEGENDA

mar 2014.

#18
ako ih normalno koristis ,dosta je 1 kalib. mjesecno ,nekad i 2mj izdrzi da neodstupa vise od 0.2 ...dosta su pouzdani i jednostavni .. otpine kupujemo u trgovinama ,narucujemo preko neta ...to je bar manji problem ;)
fat_trollAMBASADOR

mar 2014.

#19
super, hvala! naru ujem onda, pa u uzet joa i par setova kalibracijskih tekuina, nek se nae. Za jedan e grow valjda biti...
portorikoENTUZIJASTA

avg 2014.

#20
Lijep pozdrav svima ! Stigao je i meni taj ve puno opisani, 8 $ vrijedan "kinez", model PH-107. I dok mi je kalibriranje manje -viae jasno, problem nastaje kod uvanja (skladiatenja). To an prijevod proizvoa a glasi: POSTUPAK 1. Skini zaatitni poklopac 2. Nemoj se uzbuivati ako se oko poklopca pojave bijeli kristali. To je normalno sa PH elektrodama i oni e se rastvoriti kada se isperu sa vodom 3. Uklju i mjera pomou prekida a na vrhu 4. Uroni (potopi) mjera u otopinu do maksimalnog nivoa uranjanja (op.p: valjda postoji neka oznaka) 5. Nje~no mijeaaj i ekaj da se ekran stabilizira 6. Nakon upotrebe isklju i PH mjera , o isti elektrodu istom vodom i stavi natrag zaatitni poklopac NEMOJ UPOTREBLJAVATI DESTILIRANU ILI DE-IONIZIRANU VODU ZA POTREBE SKLADI`TENJA (op.p: ato god to zna ilo) 7. Velike oscilacije (veliki raspon) u o itanim vrijednostima mogu se dogoditi ako mjera nije kalibriran, zbog suhe elektrode ili ispra~njenih baterija Dakle,sporna je to ka 6. Ja sam (kao laik) zaklju io da se nakon upotrebe elektroda opere u obi noj vodi i stavi natrag zaatitni poklopac. I to ka. Meutim,moj prijatelj kemi ar (koji e mi dati i pufer za kalibriranje) tvrdi,bez itanja uputstva, da dr~im elektrodu u destiliranoj vodi. A i ovdje na forumu ima dosta suprostavljenih mialjenja pa sam skroz zbunjen. Zamolio bih neku dobru i kompetentnu duau da malo razbije famu oko toga. Unapred hvala,lp

avg 2014.

#21
ja sam dugo drzao u destilovanoj :) Ima specijalna tecnost za ciscenje i skladistenje ph metara , kontam ,ako su napisali da je dobro da se pere vodom moze i da se drzi u vodi . Moj metar radi ko sat , imam ga vise od godinu dana ...proveravam kalibraciju paferima ,jednom mesecno otprilike ...
trubabubaLEGENDA

avg 2014.

#22
pozdrav. kupio sam onaj zuti pH-009 i nisam skuzio bio da je samo 1point kalibracija jer svugdje pisu da snjime dolaze 2 tekucine/praska za kalibraciju sto mi nije jasno zbog cega kad nam treba samo ona 6.86. al sad kad gledam malo tesko je i naci 2point il vise. ovo je moj: http://www.ebay.co.uk/itm/400737155894?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT jel ovaj 2point i jel dobar za nasu namjenu? http://www.ebay.co.uk/itm/400737155894?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT btw nije mi jasno ovo oko cuvanja. dali treba nakon sto se ispere nakon koristenja osusiti nekako ili samo malo stresti i vratiti poklopac? ispire se u obicnoj vodi sa spine, bar tako pise u uputstvima, a vidim da ima dosta diskusija oko toga? hvala,

avg 2014.

#23
brate , ubacis PH u pafer za kalibraciju . ako je pafer 6.86 onda zavrnes da ti metar pokazuje 6.9 i miran si sto se kalibracije tice . Jednom mesecno ponovis postupak . Ako imas pafer sa ph 4.0 onda stelujes metar na 4 dok je umocen u pafer . Toliko jednostavno . Isperes vrh metra pod vodom , nista ne treses , susis , u kapicu sipas malo destilovane vode ,mozes da stavis i neki sundjer jer katoda treba da bude uvek vlazna da bi ti duze trajala .
trubabubaLEGENDA

avg 2014.

#24
uprav taj dio oko destilirane me brine jer u uputstvima jasno pise da se NESMIJE stavljat u destiliranu vodu, a vidim da vecina to preporuca. mislim ak treba kupit cu onu tekucinu za cuvanje ph metra, samo zelim bit siguran da dobro radim. morat cu i drugi metar kupit jer ovaj je u banani. ne pokazuje mi cjeli display, a proslo mi je ono razdoblje za dignut case na baji :-(. poz

avg 2014.

#25
bezveze , mora da su ga ostetili u transportu ... Vidi , nemoj da brines ,ako svima radi i tebi ce . Ako imas gde da kupis tecnost za cuvanje onda je kupi ionako je jeftina i bice to mirna savest skroz ;)
trubabubaLEGENDA

avg 2014.

#26
ne vidi se zadnja brojka odnosno zadnja lajna. zamisli si broj 8 na diplay-u. ne vidi se njegova skroz desna vertikalna linija. neznam zasto, mozda je display los bio. uglavom mogu uz malo muke skuzit koja brojka pise tako da moze ovo proci za neko vrijeme, ali bi u buducnosti htio uzet neki bolji. recimo onaj sto sam linkao (2point) mi je cjenovno prihvatljiv i po specsima bi trebao bit bolji od ovog, samo pitanje sta dobijes. mozda je isto "los" kao i ovaj zuti. ovo sam nasao: http://www.hempatia.si/tekucina-za-odrzavanje-300ml e sad, ko zna sta je nunutra, mozda je prodavanje magle :-). poz
trubabubaLEGENDA

apr 2015.

#27
daklem stigla su mi vec 2 za redom nova zuta ph mjeraca sa ebaja. i oba su izgleda u banani. jednostavno kad ga uronim u bilo sta pa bila to calibr tekucina il destilirana brojka stalno rotira. ponekad uspijem namjestit na 6.9 sa vijkom dok je u calibr tekucini, ali onda opet poludi. jeste imali ovakvih iskustava? jedan od njih mi je stigao upaljen tako da su baterije bile istrosene, al sam uzeo od ovog prvog. cudno je da na oba ova mjeraca ne pise ono ATC sto je za auto temp i to mi ovaj prvi mjerac koji radi odlicno ima, al na njemu mi ne radi display kako spada pa moram pogadat. ideje sta bi moglo bit? lp

apr 2015.

#28
prazne baterije ?
trubabubaLEGENDA

apr 2015.

#29
kupit cu nove cim ih nadem jer u china shopu nema. jeste uzimali te bat na ebaju? izmjerio sma im napon sa voltmetrom i daje 1.4 il malo preko, sta nije to ok? lp
StipeZMAJ

apr 2015.

#30
Narucivao sam tih baterija prek ebaya. A gle....rade al ne tak dugo ko Energizer ili Duracell :D Al zato za 2$ dobijes 10 ili 20 komada :D :D :D Voltmetar ti nece puno pomoc. Kod baterija to malo drugacije funkcionira :)

apr 2015.

#31
Ja sam plaao 2 evra jednu bateriju , al te ne boli glava i stvarno traju dugo da zaboravia kad si ih stavio :)
StipeZMAJ

apr 2015.

#32
Probaj nac "Renata" baterije. Neki satovi koriste njihove baterije kao serijeske. Ja sam narucio iz UK za cca 2 funte prije par godina i sat mi jos uvijek radi

apr 2015.

#33
Imao sam takav problem i rijeaio sam ga zamjenom baterija. Baterija alkalna 1,5V LR44, 1 komad, Camelion 3,72 kn/kom Chipo*eka
trubabubaLEGENDA

apr 2015.

#34
stavio sad nove bat. dao mi se calibrirat. vidjet cemo do kad ce bit stabilan. lp
sandalwoodISTRAŽIVAČ

maj 2015.

#35
Pozz, evo upravo mi dosao Ph - 107, zuti kinez sa 2 vrecice ph 4 i ph 6.86.. Ja ne ku~im kako ovo cudo kalibrirati i ne bi htio nesta zeznuti pa vas molim detaljno objaanjenje sta ciniti ili neki link di je korak po korak objaanjeno.. Na mobu sam i teako mi je koristiti trazilicu
StipeZMAJ

maj 2015.

#36
Jedna vrecica na 250ml destilirane ili obicne vode. 6 mjeseci ti traje otopina ako se ne kontaminira.
formZMAJ

maj 2015.

#37
Malog ~utog se lako zaboravi ugasiti pa pripazite na to da se ne dogodi ono ato se meni dogodilo.
sandalwoodISTRAŽIVAČ

maj 2015.

#38
Znaci razmutim ph 6.86 u 250ml vode, uronim metar u tu tekuinu, podesim sa vijkom vrijednost na 6.9 i to je to? Sta je sa onim prahom ph 4? Totalni sam noob, ne zelim upropastiti stvar.

maj 2015.

#39
Isto to sto si napisao iznad uradis i sa tim prahom pH 4 , dakle razmutis u vodi prah , ubacis pH merac u tu tecnost pa nastelujes pH na 4 (ako vec ne pokazuje toliko) . Onda ces biti siguran da ti je kalibrisan merac kako treba .
sandalwoodISTRAŽIVAČ

maj 2015.

#40
Ok sad je sve jasno, tnx
aminicaENTUZIJASTA

jul 2015.

#41
Jel moze kalibracija da se radi u prolom vodi jer na flasi pise ph vrednost iste ?? :))

jul 2015.

#42
Nemoze ! Kada kalibriras moras imati dvije tekucine.Jedna je na 4,2 a druga je na 7,0
klada1115POZNAVALAC

okt 2015.

#43
http://www.njuskalo.hr/mjerni-instrumenti/3u1-ph-metar-tester-mjerenje-ph-vlage-svjetlosti-m010-oglas-10879064 Dali netko ima iskustva sa ovim ph metrom, dali ga mi mozemo koristiti za grow

okt 2015.

#44
Na ebay-u kucaj pen type pH meter , par dolara je sa sve test bufferima ... Ovaj 3 u jedan ne radi posao nikako
klada1115POZNAVALAC

okt 2015.

#45
http://www.njuskalo.hr/mjerni-instrumenti/ph-metar-oglas-7679913 A ovaj ~uti, taj sam vidio po forumu da se koristi...

okt 2015.

#46
to je taj :thumb:
baobabLEGENDA

okt 2015.

#47
Ok je taj zuti, vecina ga koristi. Uzmi usput i praskove za kalibriranje da si bez brige. :)
klada1115POZNAVALAC

okt 2015.

#48
Jebiga to mi je nepoznanica kalibriranje. Mislio sam samo mjeriti vodu iz pipe obicno je ona viaeg ph pa sa limunskom kiselinom dotjerivati do 6.5

okt 2015.

#49
Ne mo~e to tako ... Obi no idu kao ato sam ti napisao bufferi za kalibraciju uz metar , ako ne onda moraa da nabavia dve te nosti . Jedna sa vrednoau 4 a drugu 7 . Jedino tako mo~ea da kalibriaea metar i da budea siguran da meri kako treba .
klada1115POZNAVALAC

okt 2015.

#50
To nisam znao... Reci mi ako uz metar piae da je ve kalibriran i spreman za uporabu kao ato piae uz jedan metar na grow shopu, dal onda trebam te te nosti, mada mi je nepoznanica gdje i njih mogu nabaviti. Ja sam mislio da to sam grunem sondu , ocitam i po potrebi korigiram ph vode :zvezda::
klada1115POZNAVALAC

okt 2015.

#51
Evo i linka gdje sam to vidio http://www.growshop-zagreb.com/shop/mjerna-tehnika/platinum-ph-metar-.html

okt 2015.

#52
Dovoljno je da ga iznesea iz radnje i da ne bude kalibrisan viae :) Svakako , trebaju ti kalibracione te nosti kui jer s vremena na vreme moraa da ga atelujea ... Moj prijateljski savet ti je - nemoj se atekati na sitnicama , bolje da nemaa pH metar uopate nego da imaa neispravan i nekalibrisan metar .
klada1115POZNAVALAC

okt 2015.

#53
:thumb: Fala na informacijama :) Sad je sve jasnije
DvolicniLEGENDA

nov 2015.

#54
stigao mi je taj zuti, kolabrirao sam ga po uputstvima, pa me zanima dali i vama kad ga izvadite iz vode skacu brojke (8.13.63.42..) ?
StipeZMAJ

nov 2015.

#55
Kolabirao ph metar :D Jadnik pao u kolaps pa ispisuje IP adrese na sebi :D Uglavnom, nebi smio tak divljat....kad ovog svog izvadim, prebaci par brojaka gore dole pa stane na nekom broju. Ako je kalibriran i ako dobro pokaze ph kalibratorskih buffera, onda nije ni bitno sto divlja.

nov 2015.

#56
prazne su ti baterije verovatno :)

nov 2015.

#57
Nastavak na stipin post: jer ne mjeria Ph zraka :)
DvolicniLEGENDA

nov 2015.

#58
teku(rc)ina je 6.86, u 250ml vode pokazo je 6.5, pa sam ga kAlibrirao na 6.9, a dr buff nisam, probat cu i baterije zamjenit.
KapislaENTUZIJASTA

mar 2016.

#59
Uzeo sam ovakve dve tekucine. E sad, sta me zanima. Posto je to tekucina, a ne prah, je l' isto trebam to sipati u 250 ml destilovane vode ili samo koristiti tako kako je u kesici?
baobabLEGENDA

mar 2016.

#60
Odre~ea gore na vrhu vreice i samo ga umo ia unutra. Ne mjeaaa sa vodom! Poslje mo~ea lijepo zapakirati tekuine i koristiti za drugi put.
KapislaENTUZIJASTA

mar 2016.

#61
Hvala na brzom odgovoru baobab. :)
baobabLEGENDA

mar 2016.

#62
Ovaj žućo će me sterati u grob! Rek´o idem ga kalibrirat jer sam vec i prosli put primjetio da se malo raštelao... i onda me doćeka ovo: U kalibracijskim tekućinama pokazuje točno, ali za vodu upravo natočenu i onu odstajalu 30h pokazuje istu vrijednost ph 7.3. Ko je tu lud? Ili onako zdravo seljački, ko tu koga *ebe? :zvizd:
ChanZMAJ

mar 2016.

#63
Ista situacija kod mene :zvezda:::zvezda:::zvezda:: Potrosio sam 5 setova kalibracijskih tecnosti i 2 para baterija
baobabLEGENDA

mar 2016.

#64
Idue od opreme kaj kupujem je kvalitetan ph metar, a ak i taj bude imao ovakve ispade vise nikad u zivotu necu provjeravat PH!! Kad moram mjerit ph fr e me u ~elucu jer su skoro svaki put problemi. :udarac:
sbcjeceoLEGENDA

mar 2016.

#65
Resenje ustekati malo vise para, kupiti dobar i ne misliti :D
baobabLEGENDA

mar 2016.

#66
Ali ovaj zuti kinez vecini sa foruma dobro radi, ali mene zato stalno kara ko majmuna.

mar 2016.

#67
samo se ti dr~i vrijednosti koje on pokazuje i to je to ;)
KapislaENTUZIJASTA

jan 2017.

#68
Koji je rok trajanja ovim kalibracijskim te nostima? Na hidroponici rekoae svega mesec dana nakon otvaranja, da li je to ta no? Ako jeste onda je verovatno to razlog zaato sam skoraanji grow zaebao totalno. :fuck:
TriptankLEGENDA

jan 2017.

#69
Ja kalibracijske tekuine preto im u plasti ne posudice za urin, mogu se kupit u ljekarnama za sitne pare, koristim ih mjesecima i sve bude u redu
KapislaENTUZIJASTA

jan 2017.

#70
To sam i ja uradio i zato sam i mislio da je bezbedno koristiti. Kupiu joa jednu tekuinu za nedelju-dve pa u proveriti rezultate. Hvala Trip.

jan 2018.

#71
https://www.ebay.com/itm/311918698528?var=610734261994 Kupio bi komplet. A da ne otvaram novu temu Tds metar radi na skali ppm500? https://www.getbluelab.com/Resource+Library/Conductivity.html Koju tekucinu za kalibraciju treba koristiti?
RollingStoneAMBASADOR

jun 2018.

#72
De ki kako ne bi otvarao novu temu rekoh da priupitam ovdje... Koristim Milwaukee pH600. U zadnje vrijeme mi za vodu iz pipe pokazuje pH 8.6. Mislim da se po*ebao i da ga se treba testirati. Kako mi je grow uveliko po eo cvjetati da li imate neko brzo rjeaenje? itam po netu da je pH obi ne vode oko 7.0 te u tom pravcu razmialjam da ga privremeno kalibriaem na 7.0 na kupovnu vodu za koju mi isto tako prijavljuje visokih pH8+. Mialjenja?
StipeZMAJ

jun 2018.

#73
Privremeno radije zalij bez korekcije, osim ako nisi neki hidro/coco. Destilirana voda bi morala bit 7.0 pa vidi. I naruci ph kalibratore posto imas dobar ph metar ;)

jun 2018.

#74
U biti isto te izadje, uzeo ovaj ph metar od 15 eura ili onaj od 30-40 eura, taj dole senzor il kako nazvati isti bude, samo ovaj ~uti sam morao kupovat 4 puta, jer mi je 4 puta upao u bokal vode, kad sam mixo nutrientse, zna i jedina mana nije vodootporan, a ateka ko raketa, a imam isto jedan drugi 80 eura platio (ec i te karafeke), isto mjerenje bude kod oba..
nesalaLEGENDA

nov 2018.

#75
Imam zuti i riknile su baterije...ima vev dosta kak se ne koristi...vidim da sad ta sonda zna otic od stajanja.... Jel mi vrjedi kupit baterije ili da kupim novi ph metar?
StipeZMAJ

nov 2018.

#76
kroz period trajanja prvih baterija si trebao vec naucit korigirat i bez njega :D :D hahaha. pa kupi baterije... nisu 100€ :D kalibriraj ph metar i vidi jel radi.

nov 2018.

#77
...ako se ispostavi da taj metar ne valja definitivno , ostaju ti rezervne baterije za nov :) Investicija za budnost
nesalaLEGENDA

nov 2018.

#78
Otprilike znam, al bolje s metrom... Sam se bojim da ne bi baterije kostale vise od novog s baterijama...

nov 2018.

#79
https://www.ebay.co.uk/itm/20-X-EUNICELL-AG13-LR44-SR44-L1154-A76-1-5V-ALKALINE-BUTTON-COIN-CELLS-BATTERIES/263555271915?_trkparms=aid%3D555017%26algo%3DPL.CASSINI%26ao%3D1%26asc%3D55148%26meid%3Dd04d71f6be7a494bb8896da92238390f%26pid%3D100505%26rk%3D1%26rkt%3D1%26%26itm%3D263555271915&_trksid=p2045573.c100505.m3226 ma nisu skupe
nesalaLEGENDA

nov 2018.

#80
nisu, da...za cjenu dostave kupis 2 ph metra zuta...;)
StipeZMAJ

nov 2018.

#81
onda kupi novi zuti ph metar a starog baci u smece. i usput naruci kalibracijske tekucine/praskove
nesalaLEGENDA

nov 2018.

#82
Gledam ga sad i izgleda koda ne bi radio... https://www.ebay.de/itm/0-14-Digital-pH-Wert-Messgerat-Wasser-PH-Tester-Meter-Prufer-Teststreifen-Paper/273152011836?hash=item3f9920ee3c:m:mfTBgr7P-rPu_fptkgX-D1g 10e s papirima...5e dostava... a i na njuskalu ga ima za 100kn
likfrikLEGENDA

nov 2018.

#83
"pa gdje tu najskuplju?" ima jeftinije na j...ebaj-u evo na brzinu. ovi ~uti najskuplji su 7 dolar ia ,,,,,free poatarina. https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=+pH+meter&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_frs=1&_osacat=0&_odkw=pen+type+pH+meter&_oac=1&LH_TitleDesc=0
nesalaLEGENDA

nov 2018.

#84
ako budem ceko mjesec dana iz kine ko sto cekam punjac onda mi ni ne treba... ovo mi je iz njemacke...dodje za par dana... makar mi je prije i iz kine znalo doc za max 15 dana...

nov 2018.

#85
pa malo potrazis i nadjes sigurno sa free postarinom bem ga!
nesalaLEGENDA

nov 2018.

#86
kliknem samo na free shiping...al nema nista povoljnije nego u hr da je iz eu... a iz kine mi je bad cekat...
nexus777AMBASADOR

nov 2018.

#87
Imas onaj za bazene sa bojama, ubacis tabletu, ubacis vodu , promuckas, ocitas boju , spustis ga i zalijes. 60kn

nov 2018.

#88
ma to sam samo informativno stavio,evo imas i kod nas na njusci a vjerujem da se u 90% trgovina isto tako moze naci :) https://www.njuskalo.hr/informatika-sve-ostalo/baterije-ciklokompjuter-sat-lr44-ag13-lr1154-357-357a-oglas-3211997
nesalaLEGENDA

nov 2018.

#89
ne valja...isprobano juce kod urara...ne daje znakove ~ivota... bacen u smece...moram vidit danas i uzet novi...

nov 2018.

#90
Bacen u smece ..i rijesen problem ! Nemoj kupovati novi :) Lakse se growa bez njega..osima ako nisi u hidru:djede:
nesalaLEGENDA

nov 2018.

#91
nisam, a i zanm otprilike kolko trebam dodat limunske kiseline da bude ok ph... mo~da, da...bolje u o~iz u jos jedan vent za mjesanje nego uzimat ph mjerac....

nov 2018.

#92
Ma ne znas hahah..vijeruj mi :)Nema od oka,ili si u tome 100%..ili ga jednostavno ne koristis!! Biljka se lakse prilagodi vodi iz vodovoda..nego tvojim,nasim zahebancijama sa ph metrom.
nesalaLEGENDA

nov 2018.

#93
bas citam sad kolko je ph bitan...neki pisu da je obavezno potrebno kontrolirat ph... neki ka~u ki i ti da je dobra voda iz pipe... kaka je kisnica?

nov 2018.

#94

nov 2018.

#95
Bitan je ph metar,ali onda nije dovoljno samo izreguliurati vodu kojom zalijevas!! Pazi ovo..ovo je ph metar koji pokazuje ph u 5 decimala.Moze se prikljuciti na komp.Izbacuje ph svakih sat vremena ima svoj mali printer hahah i znas sta...hebeni spamer.samo to. Skuplja prasinu!!1
.i.ZMAJ

nov 2018.

#96
Bitan ja svaki metar, eno ih ph i ec i td i svaataneatometar u ormaru, ekaju. Zlu ne trebali. Ne koristim ih dok ne trebam, ako posumljam da neato s biljkama nije u redu onda uzorkujem vodu prije zaljevanja i kasnije runoff, ako je neato poremeeno poka~e se.

nov 2018.

#97
Najbolje biljke su mi uvijek kad picim sa ph metrom ali da,moze se i bez njega :) Edit opa to neki opaki stroj :)

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se