VUTRA
ForumUzgajanjeOpremaSta je dolomite lime?
LEGACY

Sta je dolomite lime?

18 odgovora2,661 pregleda
muhaISTRAŽIVAČ

maj 2011.

#1
Na nekim stranim forumima sam citao da ljudi pH zemlje odrzavaju konstantno na oko 6.5-7 stavljanjem "dolomite lime"? Da li neko zna sta je to i da li neko ima iskustva sa istim? Da li je to mozda krec ili ne? Mislim da nije, ali 'ajde sad.:ohno:
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ

maj 2011.

#2
Dolomitno vapno. Na ovim prostorima poznato i kao agrovapno. Bitno kao iyvor kalcija i magnezija za biljke. Nemam pojma di se moze nabaviti kod nas osim u Kamen sircu. Jedino sto moras naruciti kamion. Al barem nije skupo :)
muhaISTRAŽIVAČ

maj 2011.

#3
Da li se umesto "dolomite lime" moze koristiti skolska kreda (kalcijum karbonat)?
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ

maj 2011.

#4
Moze, ali ti treba i magnezij u nekakvom obliku. Zato i kazu dolomitno, a ne kalcitno vapno. Plus, mislim da u skolskoj kredi ima jos necega osim kalcij karbonata, gipsa cini mi se...
muhaISTRAŽIVAČ

maj 2011.

#5
Hvala, moracu da proverim.
tinitusENTUZIJASTA

apr 2012.

#6
evo ovdje objasnjeno (na engleskom) zasto je kalcij karbonat "zdraviji" za zemlju od kalcij magnezij karbonata (dolomite lime) inace i mene zanima, kako i koliko stavit, negdje sam vec postao i pitao ali nisam bas dobio odgovor..
pecurkoPOZNAVALAC

apr 2012.

#7
Koristio za pe urke za dizanje pH, takodje treba znati da uzasno podize kH vode koju zemljiate zadrzi. Mislim da za indoor ovo nije dobro reaenje pogotovu ako se koristi perlit ili vermikulit koji e dosta vode zadr~avati u supstratu.

maj 2019.

#8
Ekipa nisam znao da da ovo pitam pa cu ovdje.. Jel ovo dolomite lime?? https://www.ramda.hr/hr/VRTNA-GNOJIVA/AGRO-VAPNO-DOLOMIT-50kg/
superoperaterAMBASADOR

maj 2019.

#9
To je to

maj 2019.

#10
Ko sadi organski..5kg je 30kn.. Dis bolje!

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se