VUTRA
ForumUzgajanjeOpremaEksplozija balasta, požar
LEGACY

Eksplozija balasta, požar

130 odgovora9,699 pregleda
thc bossAMBASADOR

nov 2014.

#1
Neugodno sam se iznenadio kad sam otklju ao vrata sobe i sku~io da neato gadno smrdi. Na nesreu nije me bilo doma i po~ar je ve bio gotov. Eksplozija balasta je bila i sve je izgorilo do temelja ona plastika. Namjeataj pun pepela, ribanja ko u pri i. Srea u nesrei nije mi izgorila kua. Balast je imao ak alu reaetku za hlaenje.. Ostala je rupa u podu, sva srea nije se proairila vatra. Uz to prava srea ata se nije spojio + i - pa su neke lampe nastavile gorjeti. Savjet buduim growerima - probajte izbjegavati balast nego kupit dijelove posebno, starter i priguanicu jer ovo moje g..no je imalo sve zajedno, pa pretpostavljam kad je eksplodirao starter proairilo se na plastiku i dalje. Propabjte to zamotat u neki aluminij i stavit na neku podlogu da vam ne bi vatrogasci pokucali na vrata a onda i policija, ne mo~ete se osloniti na tu elektroniku jer to g..no mo~e eksplodirat makar rijetko. Pao mi na pamet medijski natpis ata su otkrili skroviate ganje u ZG-u gdje je nastao po~ar i njemu se sli no valjda dogodilo..
StokaGodinePOZNAVALAC

nov 2014.

#2
Kako mislis neke lampe nastavile goriti? Vise njih na tom balastu? ili si mislio na osigurac? Dobro si prosao mogla ti je kuca izgoriti... A je li ti to na podu bilo na parketu tom? Mozda je zato se pregrijalo i zapalilo..
KirjeAMBASADOR

nov 2014.

#3
ja sam svoj odvojio od poda na kemen neki taman povrsina balasta. To moze fkt sjeb. bit.
thc bossAMBASADOR

nov 2014.

#4
druge lampe su nastavile gorit na drugom kompletu na istom produ~nom , nije ova uzrokovala za udo kratki spoj jer je taman sve dogorila ~ica al se nije niti u balastu a niti na ~ici spojio + i -. je bilo je na podu, ali uvijek je vru, ali o ito neki vrag, vjerojatno starter je roknuo, a u tim balastima ata imaju sve integrirano je problem jer onda se proairi na plastiku onu koja je gore. Gore sam stavio onaj mali aluminijski hladnjak za procesore, ali jbg-a nije pomoglo.
t@maraZMAJ

nov 2014.

#5
Ma daj ajde i tako sam paranoi na joa sad i ovo.Stvarno imaa sree da nije vatra planula
thc bossAMBASADOR

nov 2014.

#6
i ja u za ove druge kad uhvatim vremena napravit neku alu kutiju i unutra sve strpat i onda na neke nogice sve skupa stavit.
KirjeAMBASADOR

nov 2014.

#7
da to i ja sad razmisljam da bi bilo najs napravit " just in case " bi rekli.
StokaGodinePOZNAVALAC

nov 2014.

#8
Safety first!! U svemu pa i u ovome..

nov 2014.

#9
dovoljno je staviti ga na nekkvu malo vechu keramichku plochicu.. a --dali postoji moguchnost da imash npr.psa/machku...da je prosao blizu -ocheshao se i ostavio pramen dlaka- pa da su se mozhda one zapalile i plamen zahvatio zhice (???) chudno mi je da nije izbacilo osigurach..tj.da je drugi nastavio raditi..
t@maraZMAJ

nov 2014.

#10
Sad ve razmialjam staviti ga u staklenu vatrostalnu posudu pa nek gori :) a imam ih 2-3.
Ena&ModelsyAMBASADOR

nov 2014.

#11
Desavalo se da i kuca tako izgori..bilo u novinama u par navrata o tome..ma sreca da si bio tad tu,hebiga sad sve prodaju kinesko i posle bude problema..:-)

nov 2014.

#12
to je gib balast, koliko vidim nije kineski neg na njemu pise made in spain ;) balast ne sme da stoji na necemu zapaljivom, vodite racuna o tome. imao si srece frend, i to prilicno
maverickAMBASADOR

nov 2014.

#13
ima i za to rjesenja. http://www.ebay.com/itm/FLAME-DEFENDER-2-KG-FIRE-EXTINGUISHER-SELF-CONTAINED-AUTOMATIC-GROW-ROOM-/231180390417?pt=US_Hydroponics&hash=item35d36cd011 http://www.ebay.com/itm/GTP-Automatic-ABC-Powder-Fire-Extinguisher-1-0kg-/291240864041?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item43cf4ee929

nov 2014.

#14
Uhhh,dobro si proa'o.
green poisonAMBASADOR

nov 2014.

#15
Neka je sva sre a u nesrei izgoreni balast. Dobro je sve proalo. Jedno upozorenja svima nama. Sretno za dalje :)

nov 2014.

#16
zato kupujte odvojene balaste, tamo nema elektronike i mudrolije i nema se ato zapaliti...
mazarLEGENDA

nov 2014.

#17
Ma to je MED GOM kriv, tjera te da promijenia stav o CBDovkama... :signs053: https://vutra.org/topic/609-foto-album-galerija-bez-komentara/page-34#entry319144

nov 2014.

#18
Kakve osigura e imaa? Ima ekipe koja zna "popravljat" svoje pa kad ureaj zaka~e ovaj ne prekida strujni krug.
trubabubaLEGENDA

nov 2014.

#19
jizz, ionak sam paranoja a sad jos i ovo :-(. moj je stavljan na cisti beton i bar je 50ak cm udaljen od bilo cega zapaljivog, al opet me strah. stavio sam detektor dima iznad njega (imate u ovim centrima po 60ak kn), al ako nikog nema doma nebu pomoglo bas :-(. kakvo je stanje sa elektronickim ballastima, oni su puno sigurniji ili isto moze doc do ovakvog neceg?

nov 2014.

#20
I onda se zaboravia pa doea s frulom u box :icon_mrgreen: Ne smijea! Ja sam jednog htio "utiaati", stavio u posudu i okolo balasta kamene vune i zbog nedostatka hlaenja se zapalio! 500kn ateta zbog napuaene radnje.
PedalaAMBASADOR

nov 2014.

#21
Nazalost dogaa se.ljudi pripazite na spojeve,moraju biti dobro pritegnuti!
maverickAMBASADOR

nov 2014.

#22
pa imam ono čavao / ekser, nisu imali 5A u ducanu. :) al ti rade na povišenu temperaturu, a ne na dim! jedan se otvara na 69 °C, a drugi na 79 ° C. Jao, pa ne ih pakirati. Cak na digitalnim balastima pise da se montiraju vertikalno, da zrak konstantno struji kroz resetke.
thc bossAMBASADOR

nov 2014.

#23
ne, nemam psa ni ma ku. neko mi je rekao da su esto znala zapaliti elektronika neonki po akolskim ustanovama ako nije se mijenjao valjda starter svake godine. Osigura nije izbacio jer se transformator nije zapalio, tj. ostao je netaknut, nego samo starter, tj. ona elektronika naprijed, mislim da je to odvojeni krug unutar balasta, nemam pojma nisam elektroni ar. Mislim da sam transformator treba trajati dulje vremena, nekima sam uo radi godinama , a ovaj moj je star, mislim 5 godina max, i ne puno upotrebljavan.. med gom je dobio malo pepela po sebi, al niata straano. :vb_kez: kupio bi i ja elektroni ki makar dao viae para, al mi je re eno da se oni eae kvare..vrag e ga znat.. osigura nije valjda izbacio jer nije nastao kratki spoj nego s jednostavno sve zapalilo i izgorilo skupa sa ~icama, ~ice su se jedostavno kako bi rekao dogorile tako da nisu dirale jedna drugu. Da su se zapalili bakreni navoji na transformatoru to bi bilo vjerjatno izbacilo. Ovako samo lokalizirani po~ar na dijelu balasta koji je mogao uzrokovat po~ar cijele kue.. * * * koristi opciju Vise citata, a ne svaki u odvojeni post ps
StipeZMAJ

nov 2014.

#24
Ja sam svoj stavio u tepsiju(za pecnicu). Sluzi ko hladnjak a i ako se sto zapali, nema se sto desit. btw thc boss: nemoj pisat post za postom. svoj mozes editirat inace a ako oces odgovorit na vise postova onda koristis "multi quote" . dole desno ti je pored edit-a. :)
KirjeAMBASADOR

nov 2014.

#25
frajer full spam okreno hahaha :D
PraterAMBASADOR

nov 2014.

#26
Ja sam baa suprotno uo, da su puno sigurniji uz to i manje griju, dugotrajniji, manje struje troae, tiai su, du~i vijek trajanja ~arulje, viae lumena daju, i ak mislim da imaju svoj osigura . Ako je to onaj ata piati a ne preko sms-a, pazi da ne bi bio kod kue i da susjedi uju i neko ti uleti da ti ugasi po~ar ili nazove vatrogasce... imat e ata vidjeti.

nov 2014.

#27
ne nalazim taj MED Gom ...ima neki dnevnik? ( zanima me strain..ako je to ono shto mislim da je-automatizirana CBDusha ..grassomatic x CBD crew..jel? ) edit: nashla sam samo par slika u "bez komentara"..
M a n d o rAMBASADOR

nov 2014.

#28
a daj reci lampa,jel ostala ispravna?....da nije ona uzrok...i mozes li ju probat negdje :127fs4573872: :D
thc bossAMBASADOR

nov 2014.

#29
Rizik uvijek postoji , mo~e ti ~ica gorjet pa opet zapali. Ja sam nazvao grow shop u zg-u i tako mi je re eno, da se kvare. nema dnevnik, harvest je bio ju er. To no automatik od GOM-a i cbd crew, ato te zanima? trenutno e bit na auaenju kojih mjesec pa ti ne mogu re efekte. lampu ne mogu isprobati jer nemam viae balasta, ali koliko sam vidio lampi nije niata unutra, nema nikakve naznake da je pregorila.

nov 2014.

#30
naravno da me zanima prvenstveno efekt..ali..do tada..daj reci u kakvim uvjetima je dala koliko? (rasvjeta+koliko sati+kolichina zemlje+vrsta zemlje+gnojenje....hahhaha..kada malo bolje razmislim..daj neki sazheti grow repport..ha? )
thc bossAMBASADOR

nov 2014.

#31
nisam mjerio, ali solidno raa.. 1 biljka u boxu 0,8x0,5 rasvjeta 12/12, 250w hps + 70w sa strane. Zemlja green vital iz baumaxa, sad ve skoro pred zatvaranjem(raslo mi ina e dobro ostalo bilje u njoj) kasnije se pokajao jer je privla ila hrpu muaica fungus gnatsa, (ulovljenih na ~ute ljepljive plo e) , posude 6-7 litara, nakon 20 dana 12l, nakon 45-og dana dana, 18 l. do kraja. Od nicanja do berbe ka~u 63 dana, ostvarivo, ja sam dr~ao oko 85, mislim da ima prostora nakon 63 dana za debljanje headova. gnojena GHE bio thrive.
sale91ENTUZIJASTA

feb 2015.

#32
Imam jedno pitanje,imam komplet reflektor onaj kao u halama od 400w mh\hps i imam cooltube pa jel mogu da skinem ono grlo iz reflektora i na to spojim ~ice od kabla cooltube od 3m i izolujem trakom a da ne nastane haos. Hvala unapred
StipeZMAJ

feb 2015.

#33
Nemoj nista izoliravat nego kupi luster klemu(rednu stezaljku) i spoji to kako treba. Ili rastavi lampu pa dodji do prigusnice i direkt od tamo stavi duzi kabl.
sale91ENTUZIJASTA

feb 2015.

#34
Hvala

avg 2015.

#35
To je stari model balasta koji ima kondezator koji nije otporan na exploziju , i koju debljinu ~ice si imo i duljinu do lampe , na tim eti balastima obavezno 2.5mm2 ~icu balast- lampa , i za MH lampe samo 2 metra smije bit duljina sa dvo~i nim kabelima ako je tro~i ni ondy samo 1 metar od balasta do lampe , dok kod hps 10 metara . Priklju ak na struju mo~e bit 1.5mm2 ~ica ali do lampe 2.5mm2 obavezno !!!! ili ovakve stvari o ekujte . Taj je imo sigurnosni termal switch ali izgleda da je kondezator explodiro . evo spec za te balaste http://www.etisa.com/ingles/ual.php
thc bossAMBASADOR

sep 2015.

#36
kratka ~ica oko metar i debela je dosta. D~abe.. Savjet je obavezno balast u lonac, a ~ice koje idu preko lonca zamotati u alu folju..:thumb:
1310ZMAJ

sep 2015.

#37
za spajanje koristite silikonske vodice ili kablove 2.5mm2

sep 2015.

#38
Od balasta do ~arulje trebaa termo kabel, ne predug, ili ata deblju "krutu" ~icu ne znam sad elektri arske mjere debljine kabela.

sep 2015.

#40
1.5mm2 jedno~ilna pletena ili kruta je joa uvijek 1.5mm2 ,po specifikacijama svaka ~ila mora bit 2.5mm2 promjera na svakom eti/gib magnetnom ,od balasta do grla . Na www.etisa.com i na svakom balastu lijepo piae duljina i dimenzija ,2-3kn je metar tro~ilne 2.5mm2 za tu si u se ne isplati zapalit ku u . I samo pri paljenju hps/mh ~arulja kroz tu ~icu prolazi 3-4kv struje i za 600w 6 ampera konstantno tako da ti ovo ne dr~i vodu.
trubabubaLEGENDA

sep 2015.

#42
i u ducanu ti uz 600W prigusnicu daju 1 ili 1.5mm kabel. kako se problem manifestira? dal se kabl pocne grijat pa moze doc do topljenja/zapaljenja ili je nest drugo? lp

sep 2015.

#43
1.0 mm2 10 amps Up to 2400 Watts 1.25 mm2 13 amps Up to 3120 Watts 1.5 mm2 15 amps Up to 3600 Watts 2.5 mm2 20 amps Up to 4800 Watts 4.0 mm2 25 amps Up to 6000 Watts

sep 2015.

#45
Upravo vam zato govorim jel sam elektrotehni ar , ako ti na balastu piae 2.5mm2 ~ica onda stavia 2.5mm2 ~icu i duljinu koja piae , na tom balastu koji je explodiru piae 2.5mm2. I na svim eti /gib magnetskim , 1.5mm2 je ok za priklju ak na struju ali od balasta do grla ja osobno nebi stavljo niata osim 2.5mm2 tro~ilnu , eno u pevecu/bauhausu tro~ilna 2.5mm2 2-3kn metar . O ito ne shva aa kolika je struja potrebna da se upale hps/mh ~arulje 3-5 kv treba da se kresne .

sep 2015.

#47
}ice se mjere po promjeru pojedina ne ~ice ,npr 3g1.5mm2 oznaka zna i da imaju tri ~ice od 1.5mm2 u bu~iru , dok o ~ici o kojoj ja govorim je oznaka 3g2.5mm2 tu su tri ~ice svaka promjera 2.5mm2 sad kako tvoja 1.5mm2 pletena mo~e bit ekvivalentna 2.5mm2 ~ici? Zaboravio si ili neznaa kako funkcionira strujni krug .

sep 2015.

#49
Mo~e kad ti objasnia kako je pletena 1.5mm2 ~ica ekvivalentna/ista kao 2.5mm2 ? Ne treba citirati post ispod. St.

sep 2015.

#51
Znam ja jako dobro ali ako nemo~ea shvatit debljinu ~ice strujni krug ti je malo previae , a prije nego bubnea razmisli i stani sa trolovanjem ,i kakve veze ima ova slika promjer je 1.5mm2 kruta ili mekana 1.5mm2 airine je 1.5mm airine pletena ili ne .

sep 2015.

#53
Troluje i daje ~ute karte nevjerovatno dam mi molim te objasni ato je bilo neprikladno ,struja putuje faza->nula->uzemljenje u slu aju kratkog spoja/kuralusa , i meni jedno zadnjih 15 godina jel trebam gospodinu mo~da dat presliku diplome

sep 2015.

#55
Ja sam uaao u ovu temu sa namjerom da pomognem i da ka~em ljedima da ne atede na debljini ~ice i da uzmu 2.5mm2 kako im piae na balastu ,a ti konstanto i uporno trolujea i govoria 1.5mm2 isto ko 2.5mm2 a 2.5mm ima 1mm airi presjek ,sigurnija je manje se zagrijava i preporu ena je od proizvoa a Eti .

sep 2015.

#57
a pitas ga komplikovano pitanje sta god da kaze moze bit pogresno :D u knjigama pise + - a u praksi -+

sep 2015.

#59
sve su to prevozna sredstva hahaha :D. nego kolika bude struja kad onaj starter okine?

sep 2015.

#61
Stvar je u tome da ja nisam tvrdio po svome nego po proizvoa evoj preporuci dizajneru spornog balasta koji je explodirao , ETIju i specsheetu doti nog balasta kojeg sam vam linkao tu . I opet se ne sla~em sa tobom pletena ~ica ili kruta ako je na njoj oznaka 1.5mm2 ima promjer 1.5mm bila ona kruta ili pletena , dok 2.5mm2 ima promjer 2.5mm sama logika tu govori da 1.5mm2 nikako memo~e biti bolja ili ista kao 2.5mm2 ali nema veze nek je po tvome ipak mo~ea dijelit ~ute kartone , najsigurniji kabeli za magnetske balaste silikonske vatro odporne kabele 2.5mm2 pletene , pletene samo zato jel nisu kruti i lakai su za razvla enje :) @ amneziahaze 3-5 kv propaljiva /starter okine pri paljenju hps/mh ~arulja
3kokosa2ISTRAŽIVAČ

sep 2015.

#63
a moram ti ovo komentirati ti ovdje pri aa o skin-efektu koliko vidim, a to je primjetno tek na frekvencijama veim od 50Hz. Ima tu neato u tom zbroju opsega, ali ne mo~ea rei da je 1.5mm ekvivalentno 2.5mm, takve zablude i uzrokuju po~are. ne mo~e ti glavni argument biti: struja putuje po opsegu ~ice. tok struje je toliko kompliciran i na njega utje e toliko razli itih faktora, da su doktorati napisani o tome. :rasta:
3kokosa2ISTRAŽIVAČ

sep 2015.

#65
sorry, joa samo da argumentiram: https://en.wikipedia.org/wiki/Skin_effect#Examples Uvrstia vrijednosti za bakar u formulu i dobijea da je dubina skin efekta za 50Hz oko 10mm, a to je mnogo viae nego sam presjek vodi a i to nam onda govori da u praksi nema razlike izmeu 1,5mm pletenog/licnastog i kabela pune jezgre (struja te e isto kroz oba kabela - sve licne su kratkospojene i ponaaaju se kao jedan vodi ). :ajnstajn: Zna i ljudi, pazite na popre ni presjek kabela da vas ne bi zadimilo umjesto da vi zadimite :joint2:

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se