LEGACY
Izrada panela led e27 Vtac 450w
62 odgovora5,226 pregleda
Evgenije
LEGENDA6.876 REP19%
→ Zmaj
EvgenijeLEGENDA
dec 2018.
dec 2018.#1
Pozdrav svima!
Poceo sam sa izradom led panela sa e27 sijalicama Vtac proizvodjaca, snage 450w.
Na panelu ce biti 10 sijalica plavog spektra i 20 sijalica crvenog, svaka sijalica je snage 15w.
Panel pravim od neke ploce presovanog (recikliranog) tetra pac-a debljine 10mm.
Dimenzije ploce su 1350x800mm.
Proizvodjac kaze da su ploce vodootporne i mnogo jace od osb (sperploce od poljevine) ploca.
Negde na forumu sam procitao da bi za takve sijalice idealan razmak izmedju sijalica (od centra do centra) bio 20cm.
Kod mene ce razmak biti 18cm odnosno 21cm.
Kako sta budem radio tako cu postavljati sve postupke izrade.
Stay tuned!
Trenutno sam u ovoj fazi:
Evgenije
LEGENDA6.876 REP19%
→ Zmaj
EvgenijeLEGENDA
dec 2018.
dec 2018.#2
Izbusene sve rupe, turpijom za drvo skinute sve ivice na rupama.
dodao sam 2 letve po duzini i zavrnuo je srafovima za drvo radi ukrucenja.
Za danas dosta.
Stay tuned!
.i.
ZMAJ27.266 REP
.i.ZMAJ
dec 2018.
dec 2018.#3
interesantan mi je ovaj materijal, ta tetrapak plo
a, jesu to one ato ih FEPLO proizvodi?
WEEDetix
ZMAJ94.193 REP
WEEDetixZMAJ
dec 2018.
dec 2018.#4
osobno mislim da je to dosta mali razmak za 15 w zarulje moglo bi bit kasnije u cvatu radit hotpotove na mjestima di se sastaje svjetlost izmedu 4 zarulje
da idem na taj razmak stavljao bi 9-11 w v.tac
ove 15 w bar 25 cm razmak izmedu a pogotovo ako se ide na neke jace
Evgenije
LEGENDA6.876 REP19%
→ Zmaj
EvgenijeLEGENDA
dec 2018.
dec 2018.#6
@.i. nemam pojma ko proizvodi video sam plakat pored njih na stovaristu (gradjari) ali nisam obratio paznju.
@WEEDetix negde na forumu mislim u temi led e27 sam procitao da za 15w razmak treba biti 20cm. ali sve jedno nisam imao vise prostora, box mi je 135x100 ostavio sam po 10cm sa svake strane radi cirkulacije vazduha i lakseg hladjenja. 80x135cm ispada preko m2 cudno mi da im bude mnogo 450w po m2. ali obraticu paznju na light burn.
@Budfield hvala brat :)
WEEDetix
ZMAJ94.193 REP
WEEDetixZMAJ
dec 2018.
dec 2018.#7
obrati paznju jer razlika u lum/w je dosta velika vecina led bulbova je cca 80-90 lum/w na v tacu npr je novija tehnologija i kvaliteta je bolja one daju 100-110 lum /watu npr
Evgenije
LEGENDA6.876 REP19%
→ Zmaj
EvgenijeLEGENDA
dec 2018.
dec 2018.#8
po digitronu cu imati nesto vise od 41000 lux ako racunam dimenciju panela. a 33000 luxa ako racunam po dimenziji boxa. tako da je sve u okviru tih 25000-50000 lux. jedino bi problem mogao biti to preklapanje svetlosti sa vise sijalica pa nastanak hotspot-ova.
WEEDetix
ZMAJ94.193 REP
WEEDetixZMAJ
dec 2018.
dec 2018.#9
bas to i jos pogotovo zbog velike simetrije di ce se svaka sa svakom preklapar i bice dosta takovih zearista pa pripazi
.i.
ZMAJ27.266 REP
.i.ZMAJ
dec 2018.
dec 2018.#10
Ako ima dosta visine da mo~e dr~ati razmak 40-60 cm od kroanje ne bi trebalo biti problema, slu
ajno da se jave lako je ~arulju odvidati, ako ima malo viae volje vrlo lako podjeli ~arulje u nekoliko strujnih krugova pa ih pali prema potrebi (recimo vege 10 ~arulja. cvjet 10 + 10 + 10 ), 1 automatski osigura
+ 4 prekida
a i deri
Hermic
LEGENDA9.825 REP48%
→ Zmaj
HermicLEGENDA
dec 2018.
dec 2018.#11
:thumb: Ipak ide novi panel... mislim da si dobro odlucio... a vidim i da se citalo... evo moj osvrt panela... za 13 i 15 w e27 ce ti biti dosta razmak od 20 cm... nekada mi se cini da je na tik do kurenja... skuzio si dosta ali ti je opet promaKnula puna ploca... i moj box je 150 x 100 a panel mi je 120 x 70.... ali na uskim 5 cm sirokim letvicama punog drveta... okolo zrak svuda... ta ploca ce ti svu temp drzati izmedu krosnje biljaka i samog panela... nepotrebni su i pc ventovi ako je ploca u biti 80 posto prazna... ja sam u fulu imao u svome 480 w ali sa centralnim cobom od 50 w... bratko 500 w leda e27 je sigurno ( rukom u vatru) kao 800-1000 HPS... to je ok ali sam drzao 8 kom bilja u potovima 30-ak L... za do cetiri biljoze u takvom ormaru sa mjesec vege ti u biti netreba prekp 300 w... zelim ti skrenuti paznju sada pri izradi da si sa panelom odredujes kako ces i sta moci kasnije tijekom growa... mislim nikada se nezna mozda ta temp ce u tvom boxu taman jer je u negrijanom... kuis... svatko mora praviti svoj panel koji modificiras po svojim uvjetima koje imas ali ipak neka pravila moras postivati... grow sa e27 je u povijanjima... Nadalje pri growu sa istim primjetio sam da bas ta jednaka udaljenost sa jednakim w zarulja ipak ima nesto u sebi... ali i da je to u biti samo baza na sta se treba boostat... imamo danas vec i cobova na e27, led boostera na e27... lampe imaju dimmere jel? Ti imas lampu sa 30 dimmera... pravim zicer i ja novi ali recimo na totalnu drugu tematiku... 130 x 70 alu profil, 30 grla , 6 x Led booster za cvat e27 od 25 W na jednakom razmaku pokrivajuci masovno tlocrt... baza... a onda okolo svake popuniti prostor jednako svaku red/blue kinezi, 2700 k, 3000 k, 3500 k, 4000 k... ali sa recimo manjim e27 ledicama cca 9-10 w... mislim da je takav koncept puno bolji od ovoga trenutnog mog... jao umro sam... eto moje misljenje... imam jos toliko toga za reci na ovu temu da je to cirkus... umorio sam se
Evgenije
LEGENDA6.876 REP19%
→ Zmaj
EvgenijeLEGENDA
dec 2018.
dec 2018.#12
@.i. imam jos dosta prostora u visinu, sad su mi biljoze na 55cm od panela a stoje na stolu tako da imam jos nekih 80-100cm lufta. sad mi funkcionise tako da sijalice koje mi ne trebaju jednostavno odvrnem i ona ne radi. sto manje komplikovanja manje i problema. :)
@Hermic puna ploca iskreno ide samo zbog grla koje imam za sujalice finkcionisu tako da se ubace u rupu i zategnu sa maticama sa obe strane. nije mi se dalo kupovati al profile i nova grla. a plocu nisam hteo busiti jer cu na njega montirati 5 pc kulera 120x120 kao sto mi sad stoji na manjem panelu(slika). mislim da bih dodatni otvori remetili cirkulaciju vazduha, odnosno najudaljenije sijalice od kulera ne bih dobijale vazduh. testirai sam ovaj mali panel sa svih 450w kuleri su lepo radili posao sam panel je imao 30C a sijalice 45-50C. jedino sto je u prostoriji skocila temp na 35C ali mislim da je jedan od uzroka to sto su mi sad sijalice na 10cm razmaka a druga stvar do sto mi je termometar bio na 30-ak cm od panela. a primetio sam da sama svetlost iz sijalica zagreva povrsinu na koju sija. sto bliza povrsina vise greje. opet kazem 10cm razmak mislim da je previse hotspotova bilo. za koji dan cu zavrsiti panel pa pravim test. bice sve dokumentovano.
.i.
ZMAJ27.266 REP
.i.ZMAJ
dec 2018.
dec 2018.#13
ato kvalitetnije projekt uradia u startu manje zezancije kasnije, ja u najsritniji biti kad mi svaka sijalica bude na svome prekida
u
Evgenije
LEGENDA6.876 REP19%
→ Zmaj
EvgenijeLEGENDA
dec 2018.
dec 2018.#14
kod mene je problem sto mi sijalice ne stoje uvek u istom rasporedu. kako biljke rastu ja im tako menjam raspored. kupio sam nekoliko prekidaca za lustere sa namerom da to napravim ali sam odustao bas zbog tog menjanja rasporeda.
i da trenutno mi radi 11 sijalica i temp mi ne prelazi 25C sa ugasenim kulerima i sa fi100 ventom za izmenu vazduha. sto mi je malo ali sta sad. za cvetanje ide dosta jaci vent.
Hermic
LEGENDA9.825 REP48%
→ Zmaj
HermicLEGENDA
dec 2018.
dec 2018.#15
Sta ce ti prekidaci? Ma samo zavrces-odvrces... sva grla pospajaj na jedan kabal... za koje trenutno nezelis odvrnes i stavis sastrane... sam mixas i dimmas... dimas i sa samom visinom panela... mos kak os... ugl... prvi put ti je najveci problem bio sto si sijalice preblizu postavio obzirom na w... nemoj usporedivati zbog temp ovaj sa starim... sa novim kada spustis na visinu kao da si plafon priblizio... a samo okolo 10 cm ti nece biti dovoljno za normalnu cirkulaciju zraka sto ce ti se odraziti kao drasticne razlike u temp iznad panela i ispod... da nemislis da mislim nesto lose... drago mi je kada se netko trudi...dao bog da nemoz obrat kako raste...
Chaos
ISTRAŽIVAČ50 REP0%
→ Entuzijasta
h0nda
ZMAJ67.907 REP
h0ndaZMAJ
dec 2018.
dec 2018.#18
Ekipa ne pretjerujete sa kolicinom w kod tih led zarulja el ne mora uvjek nuzno znaciti sto vise svjetla to bolje!
Igorče
ZMAJ34.744 REP
IgorčeZMAJ
dec 2018.
dec 2018.#19
Upravo ko sto @h0nda kaze .
Ja imam 7 grla tj ukupno 75W 2x6500k i 4x3000k+1x 2700k. Prvi put mi je,hteo sam jos da ubacim al nemam gde i tu rastu dve sestre vec 46 dana,a cvetaju 14.
. Mislim da sa ovim mogu da izguram do kraja,osim eventualno da zamenim ove dve od 6500k.
Sve vas grlim i pozdravljam::grupnjak::
h0nda
ZMAJ67.907 REP
h0ndaZMAJ
dec 2018.
dec 2018.#20
Mozes i tako izgurati a mozes i eventualno zamjeniti te dvije:D:thumb:
Evgenije
LEGENDA6.876 REP19%
→ Zmaj
EvgenijeLEGENDA
dec 2018.
dec 2018.#21
Pozdrav drustvo!
danas konacno zavrsen panel malo sam zurio (kasnio dan curama 1,5h) pa nisam uspeo sve da propratim slikama kako sam planirao.
@Hermic iznad panela ce biti izduvni vent fi200 od kalolifera a pasivnu uduv je na dnu boxa sa suprotne strane i jos ce 5 kulera 120x120 duvati u pravcu tog izduvnog venta. na poslednjoj slici vidis mali vent fi 100 (gore desno) tu ce biti veliki vent. postavicu slike kad ga postavim, cekam alu cev da bih napravio light trap.
evo par slika kako to sad izgleda.
Stay tuned!
Hermic
LEGENDA9.825 REP48%
→ Zmaj
HermicLEGENDA
dec 2018.
dec 2018.#22
E to je taj plan... mislim da si odradio full sada... to ja pricam... svako svoj mora po svome prostoru korigirati... tebe da bi ostavio punu plocu je ova gornja ventilacija kostala ali svida mi se... od dole PRO... rasvjeta fiksna biljoze gore dole i peri deri... vidjet ces sada kada ove odlete a ti popalis vecinu... jebeno je to... a zavrni odvrni i dimmas i boostas sa svjetlom samo... a gdje je jos sve ostalo... Podrzavam do ibera... vjeruj svaki trud se u nasem hobiju isplati...
Edit: pripazi se burnova kada popalis vecinu... i razmaka izmedu biljoza... najkrace bih ti savjetovao da na svakih dodanih 100 w razmaknes za 5-10 cm vise biljoze od panela... to je pocetno ali najbolje vidis po njma sta im pase...
Evgenije
LEGENDA6.876 REP19%
→ Zmaj
EvgenijeLEGENDA
dec 2018.
dec 2018.#23
upravo tako. sad u hodu stelujem sve po potrebi, boju, snagu, razmak. to je u principu ono sto sam zeleo. :)
Hermic
LEGENDA9.825 REP48%
→ Zmaj
HermicLEGENDA
dec 2018.
dec 2018.#24
E bas tako... kada sam rijesis takav problem znaci da si shvatio o cemu se radi... palcina gore...
Zelja Sale
AMBASADOR2.490 REP28%
→ Legenda
Zelja SaleAMBASADOR
jul 2020.
jul 2020.#25
koliki razmak treba da bude izmedju sijalica ,pravim panel za box 120x120x200 , snage 350-400w, 30 sijalica 12w ?
Igorče
ZMAJ34.744 REP
IgorčeZMAJ
jul 2020.
jul 2020.#26
10-15cm , jel pravia panel za LED? Pogledaj druge panele, kod mene je daska sa grlima u krug,tj oko te daske du~ine 35cm,napakovao sam 10 kom. Poredjaj nekako probaj jedan grow,pa ea videti treba li to bli~e,ili dalje ili kako ve. Sve to "uradi sam" moraa sam da atelaa po svojim potrebama.
Zelja Sale
AMBASADOR2.490 REP28%
→ Legenda
Zelja SaleAMBASADOR
jul 2020.
jul 2020.#27
Progledao sam razne panele ovde na forumu, ima dosta dezinformacija, negde sam procitao da razmak izmedju sijalica od 9-10w treba da bude 20cm... Tako da kada bih pravio panel od 400-450w trebao bi biti duzine 1.5m
S m a k
ZMAJ41.760 REP
S m a kZMAJ
avg 2020.
avg 2020.#28
Sta bi mi preporucili za 240 x 120 aator? Mislio sam mixati sa 2 x 400w Hps, ali mislim staviti ipak 2 x 250w i napraviti panele od ovog. Bili su neki quantum boardovi u igri, ali onda se prekalkuliram i odu finnacije u nebo :) razmisljam mozda napraviti veliki e27 panel sa 9w ledicama ili cak vise od 5w pa ih gusce staviti. 100 komada sa grlima mogu nabavit za 200e cca od 9w nekakva dva panela koje mogu dimmat i mixat spektar. Matematika mi se cini jako dobra...cak bolja od quantum boardova jer mogu fino podeaavati intezitet i razmak zarulja....
Razmisljam...
Saša443
ZMAJ30.898 REP
Saša443ZMAJ
avg 2020.
avg 2020.#29
ja bi samo 2x400w hps...jadna pokriva 1x1m2,ali kad ih uparis pokrivaju taj prostor.
tu bi legle 2x600w ko budali samar,ali proci ce i 400w...
edit: za mene je hps mama sto se tice ulozenog-dobijenog,i naravno da moze bez problema da izvuce g/w...
sve je na tebi,dovoljno si dugo na forumu... :)
S m a k
ZMAJ41.760 REP
S m a kZMAJ
avg 2020.
avg 2020.#30
A znam, ~elja mi je probati ato mo~e LED, sumnjam da cu sa HPS ikad uspijeti dostici g/w :D
Ali to i je bio prvobitni plan... staviti 2 x 400w hps i popuniti jos sa 20ak ovih ~arulja. Sad imam 400w i 112w e27
Infinity
ZMAJ52.079 REP
InfinityZMAJ
avg 2020.
avg 2020.#31
Ja koristim e27 LED panel, samo u ti rei da nije ni do koljena HPS-u. Dobro svjetlo imaa, zezaju te druge stvari pa ne mo~ea izvu g/w
GetSomeNuts
POZNAVALAC855 REP28%
→ Ambasador
GetSomeNutsPOZNAVALAC
avg 2020.
avg 2020.#32
@smak420 e27 paneli su ok, ali kvalitetniji boardovi imaju bolju iskoristivost wata jer koriste high end ledice tako da 100w e27 se ne moze mjerit sa npr zeusom na 100w.
Za vece kvadrature je hps po meni i dalje best buy.
dec 2018.
1 / 32
dec 2018.
avg 2020.