VUTRA
ForumUzgajanjeOpremaHigh Pressure Sodium [HPS] Sijalice - Tehnicke karakteristike
LEGACY

High Pressure Sodium [HPS] Sijalice - Tehnicke karakteristike

2448 odgovora240,752 pregleda
unknowerAMBASADOR

dec 2006.

#1
Tema je otvorena kako bi se doslo do sto boljih i raznovrsnijih informacija o HPS Sijalicama koje su potrebne u fazi cvetanja i razvijanja ploda Svaki off topic ce biti brisan !! HPS - High Pressure Sodium High Pressure Sodium sijalica se kod nas moze naci pod nazivom "Natrijumova sijalica" u cilindricnom i blagom ovalnom obliku(pogledaj gornju sliku). Ovakva vrsta sijalice se vecinom koristi u fazi cvetanja, jer sadrzi crveni spektar koji je neophodan za razvitak cvetova kod biljke, odnosno ploda. Ovakve sijalice se mogu naci u rasponu od 35-1000W,razlicite jacine u watima nose sa sobom i razlicito oslobadjanje temperature,jacinu svetlosti,velicinu sijalice . . . Treba znati da HPS sijalice imaju od 10-15% vecu jacinu svetlolosti od MH sijalica iste jacine. Sledeci podatci zavise od proizvodjaca do proizvodjaca ali razlike u kvalitetu i karakteristikama nisu velike. HPS 250W marka : Philips ili Sylvania temperatura : 250 C lumen : oko 25,600 vek trajanja : 24,000 sati cena : oko 25 € HPS 400W marka : Philips ili Sylvania temperatura : 400 C lumen : oko 45,000 vek trajanja : 24,000 sati cena : oko 35 € HPS 600W marka : Philips ili Sylvania temperatrura : 600 C lumen : oko 81,000 vek trajanja : 24,000 sati cena : oko 60 € HPS 1000W marka : Philips ili Sylvania temperatura : 1000 C lumen : oko 126,000 vek trajanja : 24,000 sati cena : oko 70 € Radi poredjenja, po jednom m² potrebno je osvetljenje oko 40,000 lumena za kvalitetno i nesmetano razijanje biljke sto znaci da sa jednom HPS Sijalicom od 400W mozete pokriti prostor od 1-1,5 m². Da bi gornje predstavljene sijalice radile potrebane su vam zice balast prigusnica i reflektorska kutija koja ce usmeravati svetlo i naravno reflektovati. *Propratna oprema *Boks za gajenje Standard High Pressure Sodium sijalice Ovaj tip sijalice emituje narandzasto/zuto svetlo sto simulira suncevu svetlost sredinom dana.Standard HPS koristi i stimulise cvetanje odnosno stvaranje ploda. Enhanced High Pressure Sodium sijalice Ovaj tip HPS sijalice ima i palvi spektar koji emituje pa se zbog toga koristi i u fazi vegetacije. Ostale tehnicke karakteristike izmedju ove dve vrste HPS sijalice su iste. Rok trajanja sijalice Sijalica se menja pre nego ona prestane sama od sebe da radi.HPS sijalice treba menjati na svake 2-2,5 godina.Razlog ovome je zato sto lampa na oko deluje ispravno i funkcionalno sto definitivno nije tacno. Posle jedne godine rada lampe u dnevnom vremenskom periodu od 12-14 sati High Pressure Sodium sijalica gubi od 10-15% jacine svetlosti (lumena).Posle 2 godine primera radi HPS sijalica od 1000W koja normalno daje oko 120,000 lumena davace oko 85,000 lumena sto je 30% manje svetlosti za istu potrosnju energije.
EddieENTUZIJASTA

dec 2006.

#2
Mala dopuna predhodnog: prema onome sto sam ja izmerio smanjuje se intezitet svetlosti ali se smanjuje i potrosnja struje zbog povecanja otpora u cevi pa je gubitak nesto manji. Osim toga spektar se pomera vise u crveno sto je takodje smeta a na kraju visokonaponski impuls koji daje starter vise nije dovoljan da upali lampu. Vece lampe su ekonomicnije (50% vise struje daje i 80% vise svetla ) a imaju i duzi vek trajanja.
unknowerAMBASADOR

dec 2006.

#3
Moguce ali taj deo sam bas preveo od proizvodjaca...on kaze tako pa ako on laze lazem i ja... izvinjavam se na gresci ali zato i jeste otvorena tema ...da se sazna sto vise onoga kako to deluje u praksi
EddieENTUZIJASTA

dec 2006.

#4
Ma nebitno, flux se smanji 30% a potrosnja 10% i pritom izlazi iz korisnog spektra, poenta je da se za ove primene treba pridrzavati predvidjenog broja radnih sati.
unknowerAMBASADOR

dec 2006.

#5
E vidi, tu mi je bio jedan od problema kada sam prevodio... U specifikaciji kaze 24,000 radnih sati a ovamo kazu 2-2,5 godine 24,000 sati ispada 3,6 godina ako ona radi 18 sati na dan sto mislim da je malo verovatno jer je cvetanje 12/12 ali preveo sam kako su oni dali podatke o sijalici..jbg
growzillaISTRAŽIVAČ

dec 2006.

#6
Prosjecan grow traje oko 1,210 sati (8 tjedana 12/12 i 4 tjedna 18/6). Sto bi znacilo da 24,000 sati pokriva 19 sadnji. Godisnje se moze ici na 4 sadnje po 3 mj sto bi znacilo da jedna lampa moze proci 4 godine :) Jesu to sigurno ispravni podaci?
EddieENTUZIJASTA

dec 2006.

#7
Verovatno nisu imali na umu nase poslove pa su racunali 24 casa na dan a mozda i mesaju podatke od razlicitih lampi, kao sto rekoh vece snage imaju i duzi zivotni vek. Ta uputstva pisu odeljenja za marketing pa se ne trude bas oko detalja. Ako imate novu i staru lampu moze jasno da se vidi kad je dotrajala, primetno oslabi i daje crvenije svetlo (vidi se po senkama na zidu ) Ali tad obicno pocnu i problemi sa paljenjem. Broj paljenja takodje utice na trajnost. Kad smo se vec raspisali o tehnici da pomenem da i prigusnica za zivine lampe moze da posluzi za hps naravno uz dodatak startera. Postoje razlike u potrosnji medju njima pa se proizvode recimo hps od 360 i 220 W kao zamena za zivine od 400 i 250 W . Mogu posluziti i ove od 400 i 250 dace nesto slabiju svetlost ali ne previse. Cak je i hps 400 w radio na prigusnici od 250 ali to vec ne valja. Obrnuto - slabija sijalica na jacoj prigusnici ne pokusavajte da vam ne explodira u lice.
unknowerAMBASADOR

dec 2006.

#8
growzilla Test sijalica se ne radi na cannabisu kada se radi prosecan vek ovakve sijalice u uslovoma gajenja biljaka radi se po principu 12/12 sati pa dok ne pregori. Izvukli si prosek 24 000 sati i to je dao proiszvodjac, znaci da je tacno. Nemoj oko growa,samo nas sijalica interesuje.Ne moze sijalica trajati 4 god ako joj opada kvalitet...ljudi su naveli da lampa moze trajati 6 godina a onda sam vam preveo sta se desava sa njom svake godine. Eddie Ovo su podatci za HPS, uopsteno dez razrade da li je 250W ili 1000W.Za MH cu postovati nesto malo drugacije podatke ali to je od prilike to.Imate gore imena firme cije su sijalice i oni kazu tako.Uslovi rada su navedeni kako sam preveo, znaci 12-14 sati dnevno i obicno pregori posle 24,000 sati rada ...sati rada Navode ,kako sam preveo, da je pozeljno menjati sijalicu na svake 2-2,5 godina a firma koja proizvodi tako kaze.
EddieENTUZIJASTA

dec 2006.

#9
Ok kapiram, maksimalan i preporucen zivotni vek.
unknowerAMBASADOR

dec 2006.

#10
Tacno tako :wink: ali je dobro i to sto ce biti ovde primera iz prakse...pa da ne duzimo vise oko ovoga ..a bilo bi bolje da iznesemo jos koju uporednu tabelu ili suvu informaciju o HPS-u
InqAMBASADOR

jan 2007.

#11
Evo da se nadovezem na Edijev post gore... Ovo su philipsove HPS sijalice za zivinu prigusnicu. Ako iskopam koliko lumena i koliko kostaju napisacu... Ali znam da se moze proci vrlo jeftino. Ceo komplet od 110w (sijalica, prig., start, kabl.,refl) kosta oko 30 evra. Nasao sam ! Cene su sa nekog nemackog sajta tako da ne znam da li su i kod nas iste. SON-H Pro 110W, E-27 -- 10400 Lumen -- 12000hours -- oko 15 evra SON-H Pro 220W, E-40 -- 20000 Lumen -- 12000hours -- oko 20 evra SON-H Pro 350W, E-40 -- 34000 Lumen -- 12000hours -- oko 25 evra Evo nekih podataka za druge philipsove HPS sijalice: 150w SON Pro 150W E E40 -- elipsoidna -- 14500 lumena -- 2000K SON PIA Plus 150W E E40 -- elipsoidna -- 16000 lumena -- 2000K SON Comfort Pro 150W E E40 -- elipsoidna -- 12500 lumena -- 2150K SON-T Pro 150W E E40 -- cilindricna -- 15000 lumena -- 2000K SON-T PIA Plus 150W E E40 -- cilindricna -- 16500 lumena -- 2000K SON-T Comfort Pro 150W E E40 -- cilindricna -- 13000 lumena -- 2150K 250w SON Pro 250W E E40 -- elipsoidna -- 27000 lumena -- 2000K SON PIA Plus 250W E E40 -- elipsoidna -- 30000 lumena -- 2000K SON Comfort Pro 250W E E40 -- elipsoidna -- 22000 lumena -- 2150K SON-T Pro 250W E E40 -- cilindricna -- 28000 lumena -- 2000K SON-T PIA Plus 250W E E40 -- cilindricna -- 32000 lumena -- 2000K SON-T Comfort Pro 250W E E40 -- cilindricna -- 23000 lumena -- 2150K 400w SON Pro 400W E E40 -- elipsoidna -- 48000 lumena -- 2000K SON PIA Plus 400W E E40 -- elipsoidna -- 54000 lumena -- 2000K SON Comfort Pro 400W E E40 -- elipsoidna -- 37000 lumena -- 2150K SON-T Pro 400W E E40 -- cilindricna -- 48000 lumena -- 2000K SON-T PIA Plus 400W E E40 -- cilindricna -- 55000 lumena -- 2000K SON-T Comfort Pro 400W E E40 -- cilindricna -- 38000 lumena -- 2150K 600w SON-T PIA Plus 600W E 40 -- cilindricna -- 90000 lumena -- 2000K 1000w SON-T Pro 1000W E E40 -- cilindricna -- 130000 lumena -- 2000K Ako neko ima jos podataka o Philipsovim HPS sijalicama neka mi posalje na pp da ubacim u ovaj post ili moderatoru (neznalici). Iz razloga da sav info bude na jednom mestu.
hsrtISTRAŽIVAČ

jan 2007.

#12
Evo nasho sam nesto na netu slicno, samo preglednije ;)
InqAMBASADOR

feb 2007.

#13
SYLVANIA HPS LAMPE Ovde cu postovati podatke vezane za sylvania hps lampe. Nasao sam sylvania hps lampe za zivinu prigusnicu. Zovu se UNALUX: Kada iskopam nesto vise o njima dodacu. A ako neko ima info neka salje na pp.

apr 2007.

#14
imam philipsove HPI-400w pa me zanima koja je razlika izmedju lampi-sijalica HPS i sijalica HPI dali su HPI nesto bolje ili je to isto,tako da bi ikog ko se razume zamolio za objasnjenje.hvala
forISTRAŽIVAČ

maj 2007.

#15
Danas sam otkrio da postoje i natrijeve sijalice domae proizvodnje.Radi se o proizvodja u TE} iz Zagreba. Sijalice su upola jeftinije od recimo OSRAM-ove, a karakteristike su iste, po nekim stvarima TE}-ove su ak i bolje. Evo adresa, pa pogledajte katalog proizvoda.Imaju mnogo korisnih informacija, izmedju ostalog i nacine spajanja, sheme i sl. http://www.tez.hr
Bezze_SaAMBASADOR

maj 2007.

#16
Extra, eh da ima jos neka ovako firma u BiH, extra bi bilo :) LOL
dehhiherENTUZIJASTA

jun 2007.

#17
A mene zbunjuju reflektori tj. ima ovih kod koji sadrze sve (blizu je balat i upaljac),ali se i vise greje odnosno koriste se za spoljnu upotrebu i ima ih u svim prodavnicama. Pa me interesuje a chini mi se da je bolje ovaj kompletan u odnosu na ovaj sto se prodaje na netu i ima samo grlo i onaj reflektujuci lim. shta je bolje...
Bezze_SaAMBASADOR

jun 2007.

#18
Btw: to je najbolja varijanta. Mada ova slika sto si stavio, i to je sa nekog web-shopa sto prodaju opremu (znam da sam negdje je vidio pa zato kazem).... Ali takodje nije problem sam napraviti reflek. lim (Slo-Era, je negdje ostavio uputstvo kako na "brzinu" napraviti home-made a kvalitetan. Pretrazi forum sa "Search" opcijom....
InqAMBASADOR

jun 2007.

#19
Ti reflektori sa svom opremom su za spoljnu upotrebu i pregrejace se sve to unutra, uzmi osnovne delovi i zice a lim mozes i sam napraviti.

jun 2007.

#20
sto se tice kompleta lampe ja posedujem engleske sannlight sa filiipsovim sijalicama razdaljina izmedj uticnog kabla i balasta,prigusnicr je 1m kabla,zatim od kucista do reflektora je najbolj 4M kabla a ato se lice lima za reflekciju najbolji je dipllendem alumininm ili kod nas RUPICASTI ALUMINIUM a spajanj je stvar maste isto su dobri ovi novi vinga il kako reflektori sa onim malim cudom ispod lampe koje ima neku posebnu ulogu.

jun 2007.

#21
Koliko kosta ovaj komplet i gde??
dehhiherENTUZIJASTA

jun 2007.

#22
u stvari cela poenta je bila da balast i starter budu sto blize lampi shto preporucuju iz philipsa, a gubitak na 20m sa zicom preseka 1,5mm2 je i do 10% i u padu napona a narocitu i u fluksu a moguc je i problem da ne upali upalac.:ohno:
dehhiherENTUZIJASTA

jun 2007.

#23
Ma nije to sve neka cifra, elem to pregrevanje pretpostavljam da nece biti znacajno ako je veca prostorija i ako bije u nj ventilator. tj ako je prostorija 2x3 x2,8 a koristi se 2-3m2. jel ima neko takvo iskustvo? tnx.
dehhiherENTUZIJASTA

jun 2007.

#24
Low Pressure Sodium Lamps SOX PLUS - Cap: BY22d veoma cudan grafik spektra, a ni u uopstenim specif. ne navode temperaturu boje.
dehhiherENTUZIJASTA

jun 2007.

#25
Low Pressure Sodium Lamps SOX PLUS - Cap: BY22d kakve su ove natrijumove niskog pritiska sem shto su skupe spektar i to..
SLO-EraLEGENDA

jun 2007.

#26
meni nije jasno zasto toliko kalabuke oko tih sijalica....te ovakve te onakve... Ako nemate novca za visokotla ne natrijeve sijalice HPS, bilo koje obi ne ili gro izvedba improvizujte nesto sa stednim sijalicama,neonkama,uzgojom na balkonu,prozoru.. dok ne skupite-zaradite za HPS Naj ea e se desi da neko nema novca -~uri i kupi 15 jeftinih stvari koje za nekoliko meseci stavi u kut... bolje se strpiti ili uzgojit malu biljku pa kad stvorite sve uslove onda u juria... sretno i puno sre e u uzgoju
InqAMBASADOR

jul 2007.

#27
Nisu dobre LPS. Imaju totalno pogresan spektar (monohromatski). Nikako to ne kupuj. A i ovo sto je rekao SLO-Era je vrlo tacno.

jul 2007.

#28
lega mi je rekao da su HPS zarulje jako slicne onima za ulicnu rasvjetu koje zrace narancasto svijetlo i da se i one mogu koristiti u uzgoju... zanima me jel to istina il sam dobio krivu informaciju ? hvala
gensAMBASADOR

jul 2007.

#29
to i jesu HPS ~arulje
BullAMBASADOR

jul 2007.

#30
da ... tako je ... a blizu moje kuce ima jedan mostic koji ima 5 hps reflektora ... kada to obavim , javiti cu vam pa mogu koju i rijesiti vama za bolji grow ... pozz :sun2:
OgrazISTRAŽIVAČ

jul 2007.

#31
Trenutno nisam bio u mogunosti nabavit HPS pa su mi za vegetaciju izvanredno poslu~ile atednwe ~arulje tip 860 100w, nekakva kineska proizvodnja za Zabreg.. Bebice su imale internode(razmak izmeu listova po vertikali) 3-4 cm. 24-0, i reznice super idu u ukorjenjivanje. A kako nisam imao za HPS dok se zbudim odnesem bebice na sunce a kad dodjem doma u ormar. Jedino ato smrdeeeeeee :) neka, nahebace e!! Kad ih curiram i zdimim hihihihihihihi
Bezze_SaAMBASADOR

jul 2007.

#32
Ihhh kad sam ja govorio o rasvjeti i kad sam htio jos davno da skinem komplet i sa onim reflektorom :) samo morate imati prigusnicu, ne vjerujem da ete iz bandere izvui i priguanicu, ona je obi no (nisam elektri ar, niti stru njak...) ali mislim da se nalazi dole pri dnu, gdje oni radnici otvore kao vratanca mala... to sam vidjao.... Ali to je niata, blizu mene ima radnja koja ima 2xhps (komplet) i 2x neke isto duguljaste ali nije crveni spektar, lampa je duguljasta. Eh, sad te su kao "banderice" zaaarafljene dole za zemlju i uatekane u struju (ovo sve na polju stoji)... i jako se klimaju.... neke nemaju ni sve aarafe. Znam da rade, jer nekad uklju e od 7-8 (do 20:00 valjda rade) pa zato.... Tu ne treba 5min za poskidati sve, jos na vrhu ima onaj reflektor sli an ako ne i isti kao u velikih bandera za rasvjetu!!!! Ja sam davao po petobu raji (neu da ka~em narkiima, ni narkomanima na heroinu) tj. ovisnicima da ako hoce na brzaka da zarade monete.... petoba po jednoj, a ima ih 8.... ali o igledno il' su zaboravili jer to sam rekao jednom samo, koji je mozda sad i u Zenici u muriji.... Zato sarajlije, daj da se udruzimo da poskidamo po jednu makar sebi dodadnu da imammo.... meni onaj veliki reflektor se ubio za slijedei grow :) hehehehhe Ovo sarajlije rekoh, jer je ovo u SA, a sad ako ima neko ko je blizi i za, samo dajte, ja cu postati slike danas da vidite :)... Mislim glupo mi je toliko lampi tj. minijaturnih banderica staviti odmah ispred radnje, a za skinuti ko od sale.... pravo glupo, joa dole pri dnu ima za struju da se uatekaju :) heheh moram ovo uslikati....

jul 2007.

#33
jel bi mogao netko dati ideju gdje bi se u os mozda moglo kupiti HPS jel mi je pukla jucer neznam od cega jednostavno je samo pukla a bit ce mi potrebna za koji dan tako da sada neznam kako da ju zamjenim sto je gotovo nemoguce zato sta je HPS stvarno najbolja a nisam do sada nikada vidjeo nigdje u os da se moze kupit....pa pri tome nastaje problem...ako tko ima neki prijedlog ili ideju pa da mi kaze. hvala
Bezze_SaAMBASADOR

jul 2007.

#34
Ideju za gdje kupiti to nemam, ali sam prilicno siguran sto ti je "riknula" tj. pukla lampa. Sad ne znam kako ovo objasnjavas "pukla" (mislim bas bio "buuum"???) ili samo pregorila???? HPS (dosta sam o njima se nacit'o i informisao, bas iz tih razloga).... Pretezno pucaju, tj. bas se cuje buuum, (sad koliko jako zavisi....). Lampa ti je bila prljava, sigurno si je dirao rukama. Lampe inace pod pritiskom ne smiju se dirati rukama, jer ostaje na njima znoj sa nasih ruku jer kad se zagrije gas u njima i poraste pritisak otisci prstiju koji su ostali, mogu podpomoci pucanjem lampe. Sama "explozija" moze da bude tako jaka, kao da pukne od prilike detonator od rucne bombe, a o opasnosti ako ste tu u blizini da i ne govorim!!!!, pa tu su i bubice, muaice, i ostala letea gamad, koja se samo zalete i priljepe (od vruine) za lampu. HPS isto tako moze puknuti ako se nalazi u vlaznoj prostoriji (kad puno radi...npr: sa njom uzgajate od pocetka do kraja) HPS lampe (i druge koje rade pod velikim pritiskom) treba cistiti, (barem ja tako) svakih 2-3 dana tako sto skinem sa grla i ocistim pamucnom krpom. Nikako ne dirati golim rukama, najbolje je sa med. rukavicama, ako nema, onda pamucnom krpom (zbog dlacica) i skinuti sve zaljepljene musice, komarce i ostale bubice. (one se veoma lako skidaju (ako se redovno cisti) samo taknete malte ne krpom i bube spadaju. Jedino ako sad ste ih ostavili i bas se "ugljenisale" na lampi i zaljepile da ciscenjem samo gore napravite...:icon_lol: Zaboravih da napomenem, da ovo sa ciscenjem tek pocnete kad je lampa skroooz hladna, inace bezze skidate i cistitite je, i jos riskirate da od krpe se ne zalijepi nesto za nju. Ovo mozda je OT, ali nikad nije na odmet znati odrzavati HPS sistem (pogotovo ako je u kuci, stanu gdje i vi boravite) Pozz....

jul 2007.

#35
je da bas je pukla od unutra neznam zasto, mozda mi je netko dirao rukama lampu ili tako sto jel pazim ja da mi sve bude citavo i cisto, imak nije to 20 kuna da se s tim mozes igrati, mal je preskupo da bi si svaki dan mogao prisusiti novu, ali cek ni to nije problem nego nedostatak trgovina u gradu gdje mozes kupiti tako sto. (ovo nedostatak se moze protumaciti ''uopce nema takvih trgovina u gradu'' nazalost)
bozgaLEGENDA

jul 2007.

#36
Za sto sluzi prigusnica na lampi? Da li se to mora kupiti? Gledao sam cijene i prigusnica za HPS SON-T PLUS 400 kosta duplo vise od lampe...
bozgaLEGENDA

jul 2007.

#37
I joa jedno pitanje poato ne mogu joa uvijek otvarati novu temu - da li se kompletan uzgoj(zna i vegetacija i cvjetanje) mogu odraditi ispod HPS lampe? Da li je HPS lampa dovoljna za kompletan ciklus rasta biljke? Hvala
gensAMBASADOR

jul 2007.

#38
Bez priguanice ~arulja ne radi... s HPSom mo~ea odraditi cijeli grow iako je po mom mialjenju za vegetaciju optimalnije koristiti neonke.
Bezze_SaAMBASADOR

jul 2007.

#39
E pa ako ti je "rilknula" iznutra, znači nema vanjskih oštećenja, može tu biti svašta, mislim ne mora biti da je prljavaaa od ruku, ili mušice... jel moždra padala kiša, grmilo??? Pad napona (koji duže traje, toliko da se vidi i na TV ili se ugasi komplet, znači nije ono brzo...ako kontas šta hoću reći....) može od toga da rikne, i nagli dolazak ponovo napona može i prigušnicu da sjebe.... ako imaš od nekog posudi lampu i probaj, vidi dali ti je i prigušnica u redu.... (ako je ovo gore bilo).... Inace preporučujem, (slikao bih, ali moji otišli na more i odnijeli aparat) regulator napona...jeftino i extra dobro, spašava život u ovakvim situacijama.... Njega uštekaš u struju, upali se lampica mala, i onda u njega oštekaš šta hoće, inače svi proizvodi ne riknu od manjka struje, nego od visokog napona (izgore otpornici....) a on upravo to radi, neda da uređaj koji je uključen u njega dobije visok napon. To bi trebali nabaviti svi, i na kompove staviti... a nije skupo sekunde.... par € Pozz..
bozgaLEGENDA

jul 2007.

#40
Ok, hvala. No ako radim s HPS vegetaciju (kupujem HPS od TE}-a VTNa 400c za 86kn - da li je to dobra lampa?) da li se biljke puno izdu~uju tokom vegetacije? I koliko mi wata (neonke) treba kada bih u box-u imao 6 biljki za vegetaciju od 3-4 tjedna 20/4 ciklus?
gensAMBASADOR

jul 2007.

#41
Ta ~arulja je po specifikaciji ok... iako ne znam nikoga tko ju je koristio u praksi mislim da ne bi trebala biti loaa. Biljke se izdu~uju ovisno o udaljenosti ~arulje od njih... ja sam vegetaciju (isto tako 6 biljaka) odradio sa 5x18W neonkama i bilo je dosta.

jul 2007.

#42
Da, biti ce dobra i da, izduzuju se, ovisno o vrsti, neke manje, neke vise... Sto bi ti da iz korjena odmah hedovi rastu...? Mozes sve sa jednom HPS zaruljom, za pocetak neka ti to bude dovoljno. Brisem postove uskoro jer otislo u offtopic...
bozgaLEGENDA

jul 2007.

#43
Hvala na feedbacku! Pa nije off topic poato raspravljamo i dalje o HPS koju idem sutra kupiti :).

jul 2007.

#44
Dakle, imam dve ponude jedna je sa polovnim sijalicama, druga sa novim. Verovatno cu morati prvu posto ne mogu da dam vise od 30 evra, a evo druge (nove sijalice) : Dakle meni treba sijalica + prigusnica i upaljac da bi sve radilo, right? Ako da, da li su prigusnica i upaljac samo za HPS sijalice tj. da li to mogu da uzmem sa neke druge lampe ili ne?
SLO-EraLEGENDA

jul 2007.

#45
starter i balast se mogu koristiti samo za MH i HPS -zan i ne mo~ea skinuti sa nekih levih reflektora
IboRISTRAŽIVAČ

jul 2007.

#46
pozdrav ljudi, interesira me gdje mogu nabaviti MH i HPS u Puli ili okolici? i dali ih je mogue naru iti negdje u Hrvatskoj da dobijem kvalitetno i sigurno?
StonerLEGENDA

jul 2007.

#47
http://forums.vutra.org/oprema-za-unutrasnji-uzgoj/1601-nabavka-opreme-prodajna-mjesta-po-gradovima.html ina e sve piae na forumu al eto ata ea , pro itaj malo forum zna bit stvarno interesantno :icon_lol:
bozgaLEGENDA

avg 2007.

#48
Bok svima, imam jedan problem a to je da kada spojim ~arulju HPS 400watt (VTNa 400)na priguanicu i propaljiva , im uklju im u struju lapa zabljesne i izbaci sklopka uti nice. Sve sam dobro spojio i zanima me u emu je problem? Da li je netko imao sli ne probleme i ako je mogue da netko poaalje sliku svog spoja? Pozz Boz
BrkZorbaISTRAŽIVAČ

avg 2007.

#49
Preopterecenje.Probaj spojit na neki drugi vod.
bozgaLEGENDA

avg 2007.

#50
To sam i ja pomislio i vjerujem da je preoptereenje. Da li bi malo vei kondenzator to rijeaio?
BrkZorbaISTRAŽIVAČ

avg 2007.

#51
Kondenzator?
bozgaLEGENDA

avg 2007.

#52
Na to sam pomislio jer je u shemi kondenzator kojeg ja nemam. Kondenzator kompenzira struju pa sam pomislio na to...Samo kakav kondenzator kupiti?
bozgaLEGENDA

avg 2007.

#53
I joa jedna stvar - da li je normalno da se prigu nica 400watta abnormalno grije?
bozgaLEGENDA

avg 2007.

#54
Prodajem HPS od 400watta za 70kn. Tko hoe kupit neke se javi na PM! Meni je to prejako za kune instalacije... Morati u probati 250w. Pozz

avg 2007.

#55
Ovi sto je tebi abnormalno. Radna temperatura je za neke oko 80 - 90 °C
bozgaLEGENDA

avg 2007.

#56
Onda vjerojatno je, zato kaj je grijala ko luda. Zato sam preaao sam na CFL. :joint2:
Seed weedISTRAŽIVAČ

okt 2007.

#57
Hteo bi da pitam. Da li neko zna koliki je napon na izlazu iz trafoa(balasta) posto imam kuci dosta trafoa pa mozda bi neki mogao da se iskoristi. Meni vec jedan sluzi za zivinu i radi sve kako treba. Molio bi da ako neko zna te karakteristike u vezi balasta da javi. Hvala unapred
Bezze_SaAMBASADOR

okt 2007.

#58
Imaa sigurno na balastu, tamo gdje je shema.... ima (mislim trebalo bi pisati) koliki je izlaz...
dehhiherENTUZIJASTA

okt 2007.

#59
A paralelno vezan kondenzator se vidim ne pominje, koji sluzi da ne izaziva pad napona pri paljenju i gasenju na ostatku mreze. meni doduse nece ni smetati jer mi sa osiguraca dolazi posebna linija ali bih ipak ako neko zna da li su to standardne vrednosti shto propisuje OSRAM. recimo 45mF na 400w, 32mF na 250W i 20mF na 150W.
Weed KillahPOZNAVALAC

okt 2007.

#60
stavi jedan rockford fosgate-ov kondic od 2 farada i zdravo djaci :))
InqAMBASADOR

okt 2007.

#61
Imash temu o kondenzatorima. Use search...

nov 2007.

#62
Da li neko zna na kojoj udaljenosti od biljke treba drzati PHILIPS SON-T AGRO 400W? Mozda je glupo pitanje, ali nisam mogao da nadem taj podatak, a HITNO mi je.
elephant0rAMBASADOR

nov 2007.

#63
Uz dobru ventilaciju oko 50cm od biljke je ok.. dakle do 28C.. ako temperatura skoci iznad toga nije dobro.. udalji lampu ili sredi ventilaciju bolje. Ako su biljke malo vece i imas stvarno odlican protok zraka mozes to na nekih 40cm cak.. ali to je po meni vec pomalo riskantno ako ti padne vlaga naglo u boxu lako ih spali.. Jer ljeti iako puse povjetarac i cini nam se hladno radi toga, sunce te svejedno opece a da ni ne osjetis.. isto tako i HPS radi.
EXARPPOZNAVALAC

nov 2007.

#64
Ja san svoju dr~a na 30-35 centi od vrhova, al mi je isisni ventilator bija pomou cijevi "spojen" blizu ~arulje, a i ventilator je puva po vrhovima biljki. Ukratko, stavia ruku ispod lampe i naonoj udaljenosti na kojoj osje aa da je temperatura "ugodna", dobro je. Inae ni temperature do 31-32 stupnja nisu za pani arit, ali...
EXARPPOZNAVALAC

nov 2007.

#65
2 FARADA!!!!!!!!!!!!!!!! Pa planeta Zemlja nema kapacitet od 1 Farada!!!!!! Da nisi mo~da ispustija m ili mikro? A i vrijednost "2" nema logike. Please pojasni.

nov 2007.

#66
Pa prodaju se za auto pojacala neki kondenzatori od farad, dva... Al to ti je tesko preseravanje i sminka, nista vise... Ne vezano za temu, Weed Killah je to rekao iz aale...

nov 2007.

#67
Valjda sam blago mentalno retardiran, ali nigde nisam mogao naci shemu za povezivanje HPS osvetljenja. zamolio bih ako neko moze da ostavi neku prigodnu adresu sa shemom povezivanja. hvala

nov 2007.

#68
http://forums.vutra.org/18548-post5.html http://forums.vutra.org/25349-post48.html http://forums.vutra.org/25355-post49.html http://forums.vutra.org/25472-post50.html http://forums.vutra.org/39376-post64.html
WEED_NOVI_SADISTRAŽIVAČ

jan 2008.

#69
koja HPS sijalica je bolja od ove dve NATRIJUM SIJALICE za rasadnik,staklenik,plastenik - za rast biljaka Master SON-T PIA 400W, E-40 Agro Master SON-T PIA 400W,E-40 Green power hvala unapred,sva sreca napokon mogu da dodjem do ovih sijalica u roku od jedan dan
#70
novi san i tija san samo pitati da je to ka hps najbolja sijalica za uzgoj
elephant0rAMBASADOR

jan 2008.

#71
a ono brale slusaj amo e je..
dominoENTUZIJASTA

feb 2008.

#72
Hteo sam da postavim slicno pitanje kao i kolega pre mene, nadam se da u imati viae sree sa dobijanjem odgovora :-D Spremam se da pazarim philipsovu HPS sijalicu od 250W i weedeh da ima 2 (ili viae) vrste SON-T sijalica? PRO i PLUS. Jel zna neko o emu se radi? Kakve su razlike? Hvala
hempmanISTRAŽIVAČ

feb 2008.

#73
vidi ovde http://my.opera.com/elektrotehna/blog/
dominoENTUZIJASTA

feb 2008.

#74
Hvala, hempman, is atao sam taj thread i linkove pre par dana i sada ponovo, nema tu onoga ato meni treba... Ima samo o Agro i Green power sijalicama, bedak je ato njih nema sa 250w snage, a 400 mi je too hot! Mene interesuju sijalice od 250W. Izgleda da u da pazarim napamet... thanks anyway
gargamelPOZNAVALAC

feb 2008.

#75
sally u ovom postu: http://forums.vutra.org/unutrasnje-uzgajanje/26-unutrasnji-uzgoj-3.html?highlight=%22son-t#post7676 kaze da je razlika sto plus traje duze. govori o 400w, ali princip bi trebao biti isti.

apr 2008.

#76
Dosad sam 5 godina uzgajao iskljucivo vani,a posto su vremena takva represivna kakva jesu,opasnoo razmisljam da predjem na indoor!bio sam u ~aruljoteci i kako sam vidio na forumu cjene prije i danas mogu re da su poskupili,priguanica im doe dosta,al opet sve imaju,osim kablova(di njih mogu nabaviti?)

maj 2008.

#77
pozdrav groweri :) Nabavio sam 70w philips son-b HPS sa odgovarajucom prigusnicom. "Stricek" u ducanu mi je reko da za 70w model netrebam starter (da vec postoji u zarulji). Po shemi sam spojio zarulju sa grlom sa prigusnicom sa strujom no ... ne radi :( Moje pitanje je sljedece : u cjeloj strci "netrebas starter" zaboravio sam pitati za balast :( znaci pitanje : trebam li jos balast? jel mi zbog toga ne radi? ako mi moze neko samo brzi odgovor da/ne jer sutra vec planiram krenuti u trazenje balasta po gradu :) tnx
Bezze_SaAMBASADOR

maj 2008.

#78
Da, kratko i jasno i starter takodje, samo ato je on u veini slu ajeva zajedno za balastom (priguanicom) ve montiran i ne vjerujem da se kupuje posebno za tako male (W).... Uglavnom imaa na www.1000bulbs.com pa pogledaj....
M_wEeDmAn_88POZNAVALAC

maj 2008.

#79
A sta je balast nego prigusnica .... si rekao da imas odgovarajucu prigusnicu za zarulju i da si snjom spojio ! ako ne radi, nisi dobro spojio ili se stricek zabunio .
Bezze_SaAMBASADOR

maj 2008.

#80
Tek sad dobro pro itah, ako si dobio priguanicu odnosno balast, onda nisi neato dobro spojio.... pogledaj ponovo, ili si kupio bez startera, uglavnom mora i treba starter ( ak i za obi ne neonke, pa i njima treba starter....) Et' link, pa se upoznaj sa lampama viae...

maj 2008.

#81
tnx ljudi na brzom odgovoru. :respect: eh kvragu, newb sam. nisam skuzio da je prigusnica i balast ista stvar :) sto se tice krivog spajanja neznam... posto nema startera nema bas previse filozofije oko spajanja... evo slika : (dva su plava kabla pa sam jedan prefarbao u crveno da se bolje vidi) spojio sam prigusnicu direktno na fazu, i iz nje zarulju nadoljnji pol a sve ostalo na nulu... probao i druge kombinacije al uglavnom ne radi... kabel i grlo testirano sa obicnom zaruljom i radi... :signs053: sad neznam dal da kupim starter i da probam spojiti (bez obzira sta "stricek" veli) ili sto... EDIT : btw. ne radi mi tvoj link :( kao domena istekla ili nesto....
rasmcAMBASADOR

maj 2008.

#82
Koliko ja znam ima puno vrsta natrijevih kao i svih drugih ~arulja. Prodavai uglavnom ne znaju ata prodaju osim mo~da nekih specijaliziranih trgovina tako da je mogu e da se ovjek i zahebao! Uglavnom, ovu son-b nisam nikad vidio, ali radi se o tome da neke zarulje imaju integrirani starter u samoj ~arulji i on se mo~e i vidjet kroz ono malo prozirnog djela na ~arulji uz grlo, a za neke treba externi elektronski propaljiva . To mo~ea saznati i po slovu koje piae u onom malom trokutu na ~arulji! Ako piae slovo "I" to bi trebalo zna iti INTEGRIRANI STARTER, a ako piae slovo "E" to znai da treba biti EXTERNI STARTER! Zna i tebi bi trebalo bi ti pisat slovo "I" ! Bar ja tako mislim, odnosno tako su mi prenjeli stariji majstori elekri ari:thumb: Pozdrav
rasmcAMBASADOR

maj 2008.

#83
Ovo ato si napisao nije to no!!! Ja sam danas spojio natrijevu ~arulju 110w na priguanicu za ~ivine ~arulje od 125w BEZ startera! Naravno da ima starter, ali ono o emu sam maloprije govorio, INTEGRIRANI IGNITOR(starter) u samoj ~arulji. Ina e se ~arulja natrijeva 110w koristi kao zamjenska za ~ivinu(spaja se na priguanicu od ~ivine) 125W, HPS 210w na 250w i HPS 350w na priguanicu 400w. :wave:

maj 2008.

#84
eh... u trokutu na zarulji pise E :) Daj mi sad jos reci, dali su starteri "univerzalna" stvar ili svaka zarulja treba poseban? znaci. dal u ducanu trazim starter ili starter za 70W natrij?
rasmcAMBASADOR

maj 2008.

#85
Na starteru ti piae od 70-400w. Kad ti ga prodava da u ruku, mo~ea i sam pro itati ata piae da nebi opet bilo zabune. Spoji po shemi sa startera! :facesjump:
terribleISTRAŽIVAČ

maj 2008.

#86
E ovako, nabavio ja neku lampu, drug mi pri ao dva meseca kako on ima neku lampu i da su mu pod njom pilj ice rasle ko blesave. Danas sam je dobio i sad gledam ja nju, svijetli boli glava al za po etak nigdje nema startera ni balasta i ima 500W. Koliko sam ja tu pro itao HPS od 500W ne postoji. al evo i slike pa nek mi netko pomogne ako zna ata je ovo : Edit : ma evo naaao sam al preko pogodak tra~ilice... http://www.tez.hr/_en/katalog/visokotlacne/fluosol/ volframova ako sam dobro shvatio... al malo je to lumena - 13000 za 500w:icon_confused:
TarkiPOZNAVALAC

maj 2008.

#87
To ti je ~ivina ~arula, odnosno MH.. Mozes s tim ok sadit al bolji HPS (mislim, ja niisam s mh radio, al kao je hps bolji jer cvjetanje odradi bolje zbog crvenog spektra blablabaaa
terribleISTRAŽIVAČ

maj 2008.

#88
ma evo naaao sam al preko pogodak tra~ilice... http://www.tez.hr/_en/katalog/visokotlacne/fluosol/ volframova ako sam dobro shvatio... al malo je to lumena - 13000 za 500w:icon_confused:
elephant0rAMBASADOR

maj 2008.

#89
Batali to.. uzmi si hps 400w ili hps 600w.. 50 000 lumena ima 400w, a 90 000 600w.. pa ti racunaj koliko struje bacas sa tom zaruljom..
terribleISTRAŽIVAČ

maj 2008.

#90
ma mislio sam mo~da da je neki vanserijski HPS sa brdo lumena, optimista sam ... pa sam proveravao jel mo~da mogu pro jeftinije :hehe: nema, i cigan mora kad tad pljunut pare:knockknock:
LuciferISTRAŽIVAČ

jul 2008.

#91
Eto stigli su i meni moj dijelovi za HPS 400w, zna i sijalica, starter grlo ecc. Kupio sam sve u rinfuzi zna i ne neki gotovi komplet. E sad ka~e mi ovjek da je potrebno za spajanje koristit silikonski kabal, jer kod obi nog postoji mogunost da e se "spr~it". Zanima me dali je netko spajao sve to u komplet sa obi nim kablovima, tj. imam otpadnog produ~nog kabla, ali pravog koji kod aefa u firmi tera malo ja e strojeve od jedne sijalice, pa bi to upotrijebio. Dalje me zanima dali je neophodno izraditi cooltube, ili napraviti neku fizi ku zaatitu da neato ne doe na sijalicu ili izmeu biljke i sijalice nije potrebna nikakva zaatita? Thanx in advans
pecko88ENTUZIJASTA

jul 2008.

#92
@Lucifer, izvini me sto na tvoje pitanje odgovaram sa pitanjem.... Ali kako si porucio starter, jer na svim sajtovima se prodaje sijalica i trafo, ali nigdje nema oddelno naruciti starter. Bio bih ti zahvalan ako mi napises sve sto pise na starteru, a i slika bi bila dobrodosla. Pozdrav...:ludaci_lol:
bruno93ENTUZIJASTA

jul 2008.

#93
Da li je HPS zarulja od 1000 W dowoljna za box: sirina 1.5m, duzina 2m i visina od 1 do 1.6m?

jul 2008.

#94
Mogao si procitati topic :icon_mrgreen: Da dovoljna je, ali ako ne mislis pokrivati citavu tu povrsinu biljkama proci ce ti i 600W

jul 2008.

#95
bruno sinko jel to sve za bolesnog tatu ?
bruno93ENTUZIJASTA

jul 2008.

#96
Da. Popusio je cvjet od neke biljke Critical + ili tako nesto i uopce nije djelovalo, sto znaci da ce trebat puno toga da ga opusti.
OgrazISTRAŽIVAČ

jul 2008.

#97
Druze Bruno nece nikoga prvih par puta puch, to jest nece znati sta mu je, malo s njime zapali pa koji vic i to... I kad se pocne cerit omda ono opusteno zisku... :) Meni je pomoglo, strgana noga i ono bez nisam mogo opce zaspat...
bongashLEGENDA

jul 2008.

#98
OFF TOPIC: Rizla mi deblja od ove Brunove pri e ...

jul 2008.

#99
ko ga nije provalio ccc meni je smijeano kako se ljudi primaju
bruno93ENTUZIJASTA

jul 2008.

#100
Sta me ko ima provaljivat. Tata mi ima multiplesklerozu, jedva hoda. Cito sam po internetu i gledo na youtube o toj bolesti i sazno da je mnogim ljusima marihuana pomogla cak toliko da ustanu iz kalica pa sam se dogovorio s tatom oko uzgoja i sad to uzgajam za njega.

jul 2008.

#101
svaka ti ast legendice imao si drugu pri u kada si stigao poatedi me

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se