VUTRA
ForumUzgajanjeOpremaUkratko o spajanju ventilatora i ostalih trošila
LEGACY

Ukratko o spajanju ventilatora i ostalih trošila

345 odgovora51,310 pregleda
mali_1.3AMBASADOR

mar 2012.

#1
Poato je forum pun pitanja o spajanjima ventilatora i ostalih troaila, ja sam se odlu io napisati svojim rije ima da olakaam posao drugima koji se ne razumiju u struju :D serijski spoj spajaju se crveni vodi (+) jednog troaila (venta) i crni vodi (-) drugog troaila, tako da na kraju ostanu 1 crvena i jedna crna sa 1. venta i zadnjeg kojeg ste spojili i to spojite na adapter, crni vodic na crni adaptera i crveni vodic na crveni adaptera kod serijskog spoja se naponi zbrajaju tako da mo~ete serijski spojiti 2 adaptera od mobitela od 5V i dobit 1 od 10V, isto tako kad spajate 2 ventilatora serijski na napon od npr 12V onda ce raditi kao da ste svaki od njih 2 spojili na 6V paralelni spoj spajaju se svi crveni vodi i ventova skupa i svi crni skupa i onda na adapter taj crni snop na crni vodic adaptera i crveni snop zica na crvenu zicu adaptera. Kod paralelnog se spoja se za razliku od serijskog struje zbrajaju sto bi znacilo da ako imate adapter od 2000mA (2A) mozete spojiti ventilatore koji kad se zbroje snage (mA/A) imaju maksimalno 2000mA ili 2A. Sto se tice spajanja adaptera mobitela mozete ih spojiti paralelno, ali ce se ventovi jednakom brzinom vrtiti kao da ste spojili samo 1 od ta 2 punjaca, ali cete moci spojiti dvostruko vise ventilatora nego sto ste mogli na 1 od 5V (znaci opet zbrajati mA/A) sad mo~ete kombinirati neke stvari kao ja znaci spojite 2 punjaca od mobitela (5V) serijski i dobijete 1 od 10V, spojite ventilatore paralelno i to sve prikljucite na serijski prikljucene punjace i imate ventove koji rade na 10V svaki, ali mozete spojiti samo onoliko ventilatora koliko moze primiti 1 od 5V jer su struje zajedni ke, a da npr spojite na isti nacin 2 adaptera nebitne volta~e da jedan "podnosi" struju od 500mA (0.5A), a drugi npr 700mA (0.7A) onda bi na njih mogli spojiti ventilatore snage 600mA (0.6A), znaci sbrojeno i podijeljeno na 2 ovo sam pisao svojim rijecima, pa ako nesto ne razumijete

mar 2012.

#2
Sve sam to znao i prije, ali ovo je odlican podsjetnik jer se ipak to ne radi svaki dan :-)) rep+ za tekst napisan svojim rijecima :-D
SiDAMBASADOR

mar 2012.

#3
stavio sam ovu temu na sticky... neka stoji mali podsjetnik... fino objaanjeno, a i dobro e doi nekome sigurno!
mali_1.3AMBASADOR

mar 2012.

#4
@Kali Hvala na repu, al previse sam vidio pitanja po forumu po pitanju ovog, pa sam htio da ljudi ovo procitaju da nemoraju otvarati bezpotrebne teme i gnjaviti sve "glupostima"... @SiD hvala, ja sam jos napisao i jedan dnevnik o homemade potenciometru, pa mi je neki admin reka da ce staviti u DIY, a meni bi bilo drago kad bi stajalo moje ime u toj temi :D
SiDAMBASADOR

mar 2012.

#5
nema frke stari, stavit u ga ja u DIY ako nije, i naravno da e pisat tvoje ime... ne brigaj... :icon_wink: :thumb:
Z&NZMAJ

mar 2012.

#6
:icon_rolleyes:
SiDAMBASADOR

mar 2012.

#7
ups...

apr 2012.

#8
imam ventilator za izbacivanje vazduha 14w , 95m3/h,db(A)34 ... e sad cini mi se da je to prejakko za moj box koji je 100x60x50 ... kako i na sta da ga spojim da mu oslabim snagu ili kako vec i sa kojim kablovima i adapterima POISTOPUHALLIN 100 D evo slike nov sam u svemu ovome i nije mi bas najjasnije iz onoga sto sam citao o ovim stvarcicama kako da primenim u ovoj situaciji

apr 2012.

#9
A koju lampu imaa to je bitno jer treba hladiti box, a 95m3 nije neato extra. EDIT- ina e ovaj potenciometar dobro slu~i svrsi.
matiaAMBASADOR

apr 2012.

#10
Greenpower jel ti taj potenciometar radi u punom opsegu ili samo od pola? Pitam jer sam ja uzeo sli an a meni tek radi zadnji centimetar pomaka potenciometra, ali radi samo moraa biti precizan.

apr 2012.

#11
Stvar je u tome da radi cijeli opseg, isključivo ovaj viko classic. I ja sam se zahebo jer sam išao uzeti jedan koji mi se po watima činio ok obilazeči lokalne trgovine i dao 120kn u vjetar. Isto je hvatao samo na kraju. Uglavnom uspješno radi s ovim477.IPB pa bi trebalo s tim. Naručio preko neta s te stranice. Napomeni im telefonski da si vidio cijenu 62kn da ti nebi kao i meni prvo rekli da je 100-ak:icon_lol: Ušteda je jako velika s obzirom da takve stvarčice kreču od 50€ na više. Zahvali zlo&naopako za stručnu nam pomoć:)

apr 2012.

#12
cfl 2x200w su lampe... ---------- Post added at 21:48 ---------- Previous post was at 21:43 ---------- lampe su cfl 2x200w ... interesuje me jos da li moze na taj vent za kupatila da se nakaci filter za mirise

avg 2012.

#13
Radim box d-s-v 100 70 200, hps 400 I planiram uzeti 2 kupaonska ventilatora, ugradbena, zna li itko dobre lokacije za kupit? Ovo mi prvo palo na pamet: VENTILATOR UGR.SILENTIS 10 STANDARD - Bricostore - Sve za vrt i dom al mislim da ce bit preslabo ...to bi mi bilo samo za izbacivanje zraka iz boxa... da se razmemo :) Gledao sam malo na netu grow shopove, svi imaju neke ultra skupe ventove a ja sam jako skrt :D Filter mi ne treba, treba mi znaci samo vent za izbacaj zraka tokom "noci", kad je box zatvoren... za "dan" imam sljakere :)) I kak se uopce taj ugradbeni spaja na struju? Nikad nisam radio s njim. Medu ostalom, trebam kupiti i sklopku/prekidac jel tak... samo me zanima jel ga mogu ustekat u uticnicu il kaj? Edit: Nasao sam malo bolje, gledam samo ove iznad 100 kubika zraka po satu http://www.spiel.hr/main.php?section=katalog&kategorija=59
shtef25ISTRAŽIVAČ

avg 2012.

#14
da taj kupaonski vent se samo uateka u struju, btw. na po etku baatijanove kod selske sam vidio neato sli no ovome Ventilator Bluetube CD 125
TarkiPOZNAVALAC

avg 2012.

#15
Pavo promet (google it). Duan za ventilaciju, izbor ogroman, cijene valjda najni~e u gradu.
CreativeLEGENDA

avg 2012.

#16
nedavno su ti u baumaxu bila snizenja na ventove...:vb_wave:
BoRaiChoAMBASADOR

sep 2012.

#17
Evo jedan koristan video za spajanje venta, naletih maloprije na yt http://www.youtube.com/watch?v=sIttaw1E2Hc

okt 2012.

#18
to mi je trebalo!!! hvala na informacijama

okt 2012.

#19
a sta ako nam ostane par mA viska ak kontas sta hocu rec
BoRaiChoAMBASADOR

okt 2012.

#20
Pa od viska ne boli glava :) Ako ostane viska, nakaci vent ako treba a ako ne, nema veze nek "zjapi" :)
BoRaiChoAMBASADOR

okt 2012.

#21
E da, mene zanima nesto....U slucaju da zice od ventova nisu dovoljno duge da stignu do adaptera, jel samo treba naci takvu zicu (odgovarajuce duzine) i samo nastavit/ napravit spojeve za crnu i crvenu i sve uredno onda ?
lamp3rijaAMBASADOR

nov 2012.

#22
Pozdrav, ja sam elekrotehničar al nisam dugo se bavi s time. Pa da krenemo. OSNOVE Napon izvora U (V) tjera strujni tok jakosti I (A) kroz otpornik R. U=I*R mislim da se to zove ohmov zakon i iz njega još dobivamo I=U/R, R=U/I -jakost sturuje = I (A) amperi -napon = U (V) volti -otpor = R (Ω) ohmi (omi) PARALELNO I SERIJSKI link -> http://web.vip.hr/dodop-ri.vip/otp4.pdf E sad ja imam ventilator na 12V i 0.3A i punjač od 0,55A ili 555mA i na njega sam prikačio 4 venta. Punjač iako ima manje dozvoljenih ampera ali je na manje volta i kroz ventove ide manja struja. Pošto moji ventovi vuku 0.3A na 12V izračunate njihov otpor R=U/I te sam dobio R=40Ω Napon na punjaču je 5V. Struja na ventovima je sada I=U/R I=5/40=0,125A ili 125mA. Imam 4 ventilatora u paraleli (link iznad) struje se zbrajaju te ukupna struja iznosi 0,5A. Skraceno bez pametovanja ste mogli samo razmjerit napone U2 / U1 i pomnožit sa strujom I1. 5/12*0,3=0,125 Kada računate mjerne jedinice vam moraju biti u istom rangu odnosno nemojte računat s voltima, mA ili KΩ. Mislim možete ali onda je i rezultat drugačiji u prijevodu lakše vam je ovako, znači VOLTI, AMPERI I OHMI. Evo link sa redovima veličinama koje se koriste i njihove vrijednost. Oni se koriste radi preglednosti. link -> Milli- - Wikipedia, the free encyclopedia pošto se nisam dugo (čitaj preko 10g) bavo s elektrotehnikom nisam 100% siguran u sve ali sam doma spojio navedene ventove na punjač i sve je radilo ok tjedan dana. Punjač se nije grijao nikad... Eto nadam se da će pomoć nekome...

nov 2012.

#23
paralelno je malo zajebanije spojit, pa me zanima dal su produ~ni kablovi uvijek paralelno spojeni ili serijski, jer to bi sve rijeailo..
BladeZMAJ

nov 2012.

#24
Produ~ni kablovi su spojeni paralelno,kod pararelnih spojeva omoguceno je u strujnom krugu svakom troailu da vuce njemu potreban napon struje....kod seriskih spojeva (ko ato su nekad bile bo~icne lampice) se struja djeli.. npr....kad bi produ~ni kabel sa 3 utikaa bio spojen seriski i u utikac broj jedan uatekate 1 ~arulju 220v obicnu ona bi svijetlila normalno..meutim kad bi i u utika br 2 takoer spojio takvu ~arulju napon struje bi se prepolovio...pa bi obadvije ~arulje radile na 110v odnosno 50% bi slabije svijetlile...znaci kad bi ukljucili i trecu ~arulju napon svake ~arulje bi pao na 73v...a potrebno im je 220v za normalan rad s tim da kad bi ~arulja br2 pregorila ~arulja br 3 takoer nebi radila iako je ispravna...ato nije slucaj kod paralelnog spoja

nov 2012.

#25
ju er mi je re eno u duanu sa elektromaterijalom da su svi produ~ni kablovi spojeni serijski.. zna i u teoriji 4 lampe e mi svijetlit ko jedna ako ih spojim u produ~ni kabel?

nov 2012.

#26
what the hell are you talking about
BladeZMAJ

nov 2012.

#27
Nisu spojeni seriski,kao ato je vec receno spojeni su paralelno,a ovom u ducanu ka~i da mjenja profesiju jer prica gluposti......ovo ato pricaa za lampe ne razumijem sta hocea reci?...sorry

nov 2012.

#28
ocu reci da je serijski znaci da se snaga dijeli bla bla.. kao npr 4 lampe dobit cu snagu i svijetlo ko da je jedna spojena jer je serijski..

nov 2012.

#29
once again
AndrijaJAMBASADOR

nov 2012.

#30
realno da ako pri amo o istosmjernoj , svaka e svjetliti otprilike naponom koji je jednak ulazni napon/broj ~arulja , odnosno da. e sad dal ovo funkcionira s izmjeni nom = ne znam... Lol trebalo bi probat al s obi nom ~aruljom, atedna ne mo~e ako nije dimmabilna:)
BladeZMAJ

nov 2012.

#31
Prvenstveno nemam pojma gdje ce naci istosmjernu struju osim da spojia cck 18 akumulatora u serju...al imaj na umu da je istosmjerna struja mnogo opasnija od izmjenicne u smislu da te zvekne odljepio si momak.... Ne dijeli se snaga nego napon struje i kao ato sam vec rekao. Mislim da shvacam ato ~elia reci 4 ~arulje spojene u serju davat ce istu kolicinu svijetla ko 1 ~arulja jer ce raditi umanjeno...to ~elia rei?....e hebi ga to neznam trebalo bi izmjeriti al mislim da to to potpuno neva~no u vezi bilo cega...

nov 2012.

#32
e to, samo se nisam znao dobro izraziti :D

jul 2013.

#33
Imam problem, imam punja mobitela, ali na njemu nije ozna eno koja ~ica je plus a koja minus, ili je to mo~da u njemu ozna eno, ali spojio sam obadvije i na crvenu od ventilatora i obadvije na crnu od ventilatora i opet ventilator nije radit ne znam ata da radim i kako da proradi

jul 2013.

#34
pa jesi probao i obrnuto. da li su sigurno spravni i vent i punjac

jul 2013.

#35
moje isprike, imam 4 ventilatora i baa probam prvog ato ne radi, neato se zapeko unutra, ostali rade sad sam provjerio spojio ih paralelno i svaki radi ljepo ata sam sretan bio hahah pozdrav i joa jednom isprike ako spamam
BoRaiChoAMBASADOR

avg 2013.

#36
Sto se tice ovakvog venta, jel mnogo komplikovano spojiti ovo da radi (s obzirom da ne dolazi spojen kako bih ja samo ustekao u uticnicu) ? Inace vent je ukrajinski, meni djeluje sasvim dobar: 16w, 188m3/h, pritisak od 57Pa (neko rece da je najbitnije gledati taj pritisak da je sto veci), jedino sto je plasticni-valjda ga nece zaebat toplota od 150w HPSa u big toweru
gremoAMBASADOR

avg 2013.

#37
Obi an kabel sa uti nicom. Nula (plava) u jednu stezaljku i faza (crna/smea) u drugu. Zemlju (~uto-zelena) zanemari. 99% ventova koje koristimo su plasti ni, posebno pc ventovi koji se koriste u kuiatima i nema problema. Ventilator hladi sam sebe :)
BoRaiChoAMBASADOR

avg 2013.

#38
E hvala ti puno drugar, bas si slikovito ovo uradio svaka cast :) Zivio
fat_trollAMBASADOR

avg 2013.

#39
Kolega BoRaiCho, ako te mogu zamoliti, jel mo~ea napisatio koliko je vent bu an? Jel bi ga mogao imat upaljenog recimo u nonom ormariu, kraj kreveta? hvala
gremoAMBASADOR

avg 2013.

#40
Ako mogu uletit ... ovo je, ako se ne varam, vents 125 vko (barem po spec. izgleda tako) a ja imam sli nog samo je moj 150 i ima po njima 40 db dok ovaj ima 38 db na tri metra tako da se mo~e usporediti. Sam po sebi nije bu an ali kad sam ga montirao zbog solidne koli ine zraka koji vu e/baca kroz cijevi buka se poveala. Nakon ato sam ubacio cijevi sa mineralnom vunom i njemu slo~io kutijicu mogu rei da spavam kao beba a on u ormaru na 1.5-2m od mene. Naravno da se uje i sad ali ako mogu usporediti trenutnu buku onda bi to bilo negdje u rangu sa bukom koju stvara komp.
BoRaiChoAMBASADOR

avg 2013.

#41
Nisam ga jos uzeo, ali namjeravam pa taman Mocarta da svira :D Au specifikacijama pise da je 38 dB... Pa tako sam i ja kontao, u cijev pa onda okolo cijevi vunu ili spuzvu da se smanji buka
gremoAMBASADOR

avg 2013.

#42
Imaa gotove cijevi sa vunom, barem sam ja tu uzeo. Razlika u cijeni, u odnosu na obi ne cijevi, je mala i ~ao mi je da nisam odmah uzeo ovu.
fat_trollAMBASADOR

avg 2013.

#43
uuuuu brutalnoooo kolege, hvala vam! Zadnje pitanje: mo~e li se to na koji na in regulirati? Baa taj vents me zanima (i ventovi tog tipa): mo~e li im se na neki na in usporiti brzina vrtnje, ako je potrebno? hvala
gremoAMBASADOR

avg 2013.

#44
O regulaciji vrtnje je bilo dosta toga napisano i nekolicina je potvrdila da odreeni potenciometar (obi ni, kao za rasvjetu) radi sa ventilatorima (zaboravio sam koji) ali ina e to nije dobar izbor jer ne rade ili ako i rade to traje kratko i nakon toga riknu. Ja imam pozitivno iskustvo sa tiristorskim regulatorima. Moj je trei na ovom linku tako da bi ove preporu io jer rade mada ga sve manje koristim.
fat_trollAMBASADOR

avg 2013.

#45
Ok, hvala, potrazit cu Nego, deep, gdje si nabavio tsj potenciometar i koliko si ga platio? Moze I na pm. Hvala i pozdrav Pozz
mericoISTRAŽIVAČ

sep 2014.

#46
molim vas pomognite moram spojit dva venta mala od kompa na punjac ali sam stavio jedan u gornji lijevi kut a drugi u dolnji desni i sad prekratke su mi zice sta da radim ?????? :spcartmanmad: :spcartman: :smoke18: :leafblunt: :leafblunt: :sick:
StipeZMAJ

sep 2014.

#47
pc ventovi obicno imaju 3 zice. crna, crvena i zuta. zutu zanemari(speed control). znaci treba ti crna(minus) i crvena(srednja +12V) Osim ako vec nema onaj veliki konektor(ko za hdd ili cdrom) sa 4 pina (zuta-crna-crna-crvena), u tom slucaju je zuta plus a crna minus ili presjeci konektor ili zabij spajalice ili neke iglice u konektor pa izoliraj. Nadji neki kabel doma, i produzi si zice. Crna od venta#1 na crnu od vanta #2, i isto tako sa crvenom. (znaci paralelno spoji) Punjac ili sjeces konektor ili ga ostavis pa spojis zice nekak unutra. Pogledaj na samom adapteru shemu gdje je plus a gdje minus, obicno je vanjski dio minus a rupa plus...ali ne uvijek....ako krivo spojis, nece se nista desit osim sto nece radit... znaci pricamo o ovome (1 i 2 ti trebaju) ili ovome (zuta i crna ti trebaju) ak nije jasno budem malo bolje pojasnio ili mi posalji pm
mericoISTRAŽIVAČ

sep 2014.

#48
hvala stipe moji su kao ovaj na drugoj slici nemaju nikakvu plastiku na kraju zice .. ali nisam dobro skuzio kako da produzim taj kabel kuzis prekratki su mi neznam kako da oba idu na isti punjac s obzirom da su udaljeni ventovi jedan od drugog jedan je u jedom a drugi u drugom kutu i onda mi je zica ona koja je ostala od oba venta prekratka
StipeZMAJ

sep 2014.

#49
[bez sadržaja]
mericoISTRAŽIVAČ

sep 2014.

#50
ok ty sve sam skuzio radim na tome sad jos mi fale ove plastikice da to spojim kako treba a imam punjac onaj standard od starih nokia pise na njemu input 100-240v a output 5 v probo sam oba rade sve pet sad mi samo kazem fale te plastikice da to spojim kako treba a ne da sa izoliram zice vire van ovako onako .. uglavnom nis idem to sad nabavit i mozes mi jos nes rec ... znaci htio bi da mi od original napajanja od kompa ostane napajanje ako me kuzis mislio sam stavit produzni unutra tako sam vidio na tube tutorialim ... i onda samo nisam sto posto siguran koje zice idu s kojima valjda je ova zuto zelena uzemljenje ? koliko sam shvatio nadam se da sam ti objasnio donekle .. ovo iznad svaka cast hvala bas si mi to lijepo odgovorio ....
StipeZMAJ

sep 2014.

#51
Neam pojma kakve plastikice. Ako mislis na konektore za PC....jbga....ili ces zicu na zicu pa izolirat ili ces sa luster klemom(ono bijelo na slici). Kako god da napravis, glavno da spojis. 5V od nokije nije dobro. Ventovi ce radit mozda na 40% brzine....treba ti 12 Volti a ti imas 5V. Nadji neki drugi adapter/punjac ili uzmi napajanje od kompa. Ne kuzim, od orginial napajanja da ti ostane napajanje. Ako mislis nega koristit, onda koristis zutu i crnu zicu (zuta je plus a crna minus). Znaci sve isto ko na slici koju sam stavio samo ne koristis adapter nego zguras zice(ili kupis konektor za 5kn) u taj konektor. crvena od venta ide u zutu, crna u crnu.
Z&NZMAJ

sep 2014.

#52
Za spajnje ventilacije na komp. napajanje pogledati link: https://vutra.org/topic/3619-tutorial-kako-spojit-ventilaciju-modifikacija-atx-napajanja/ Za punja bih se joa nadovezao da je pre slab, odnosno pre mala ampera~a. 2 manja venta bi joa i mogao furat, al nije to to. Najjednostavnije rjeaenje je kupiti adapter sa promjenjivom volta~om (1.5V-12V) i imaa regulaciju brzine, kao i buke (na 12V poprili no zuje). U ovoj istoj temi je bilo ve govora o tome: https://vutra.org/topic/8288-ukratko-o-spajanju-ventilatora-i-ostalih-tro%C5%A1ila/#entry204179

feb 2016.

#53
Pomagajte drugovi, ne zelim da se ubijem zbog nje (kako to ono Mandic rece) Dakle, imam problem sa spajanjem kineskog MH 13001 humidity controllera. Ustvari nemam jos problem ali bi ga mogao imat ako pokusam sam to izvest, jer moja iskustva sa strujom su jaaaaako losa :bocni:: Radi se o ovom kriku tehnologije pa molim nekoga tko se razumije da mi onako na brzaka nacrta shemu za dummi ass korisnika. razumijem gdje se piknu ove zice senzora, ali zice za ubost u zid i zice na koje ide uticnica za mist maker nemam pojma :whato:: Prebio sam se trazeci po netu ali nisam nasao nista. eto, nadam se da ce se naci neka dobra dusa koja ce sacuvat moje guzove :D
1310ZMAJ

feb 2016.

#54
Nadovezao bi se s pitanjem, imam blauberg. 125 turbo E i posebno kupljen regulator vrtnje, mo~e li se s tim uredajem ventilirati boks sa smanjenim brojem okretaja u stalnom radu a kad se vlaga podigne da povea brzinu vrtnje na maks. ili samo uklju uje i isklju uje vent u potpunosti u zadanim vrijednostima?

feb 2016.

#55
to ti je po meni viaak ubacivati kad on ima 2 brzine vrtnje... spojia koja ti treba
1310ZMAJ

feb 2016.

#56
Hvala @VenloNL ali mislim da si me krivo shvatio, regulator obrtaja super radi, kod mene je bb u sporijoj brzini, nocu i za hladne dane jos smanjim brzinu za pola. Nocu mi radi grijalica,temperaturu rjesavam tajmerom,narucen stc 1000, eto sad bi s ovim uredajem kontrolirao vlagu a da ne gasi vent do kraja vec da iz pozicije provjetravanja povuce visak vlage i vrati se na provjetravanje a ne da ga gasi. Ventovi s tvornicki ugradjenim senzorima tako rade. Superpozicija :thumb:
FarmerLEGENDA

feb 2016.

#57
Nije naznaceno na slici al pretpostavljam da ti je kontroler za 220V. Nije frka, dakle ovako: -iz (2) ide zica u (3) ; iz (3) druga zica u steker/struju -iz (1) ide zica u trosilo/ovlazivac , iz trosila druga zica u (4) -jos jedna zica iz (4) u steker Svejedno koja zica u stekeru je lijevo/desno, isto tako na trosilu. Kad imas 2 zice da ulaze u isti ulaz/port, oguli obje na istu duzinu, ufrkati skupa i pikni u ulaz. Nadam se da sam pomogao, pozz i sretno, pazi da ti zice ne vire nigdje, koristi izolir traku i redne stezaljke (luster kleme) i neces prosvijetliti :)

feb 2016.

#58
Hvala ti Farmeru :thumb: Eto, spojeno sve kako si rekao i radiiiiiii. frizura mi je jos uvijek ista :) Jedino sam se malo stiso kad je u pocetku pocelo jako glasno pistit ali valjda je to normalno. Ako i nije normalno nema veze, sad radi kako treba i ne pisti. Jos jednom se zahvaljujem na pomoci i lijepo te pozdravljam :wave:
FarmerLEGENDA

feb 2016.

#59
Nema na cemu, tu smo da si pomazemo medjusobno :) A to pistanje je vjerovatno alarm koji se inace pali ak je vlaga preniska / previsoka tj. izmjerena vrijednost predaleko od zadanog ranga , a pri paljenju je to inace tako. Alarm se obicno moze stelovati na koji rang hoces ili ugasiti.

feb 2016.

#60
Ma bitno je da ne iritira s pistanjem, sad nemam pojma je li to pregorilo ili kako kazes, bila preniska vlaga :) Hvala na pomoci bro :respect:
FarmerLEGENDA

feb 2016.

#61
Nije pregorilo nista, potrazi si u uputstvima stelovanje alarma ;)

feb 2016.

#62
Hehehe imas pravo, treba ponekad i uputstva procitat :upiii: Ide galamija odmah na O :D

mar 2016.

#63
Pozdrav ljudeki,evo mene i struje opet :vozdra: Sada je u pitanju ventilator. Dakle, imam ovaj vent Eeeee sad mene zanima bi li mi odgovarao na taj vent Blauberg BB Regulator brzine CDT E DO 1,8A http://eng.blaubergventilatoren.de/files/downloads/cdt-e1-8-en.pdf Isto me tako zanima koliki je protok zraka na doticnom ventu? Oci su mi kao slot machine od googlanja ali rezultata o protoku nema :crazyd:

mar 2016.

#64
ventilator je 0.33A a regulator do 1.8 nevidim problem. a sto se protoka ti e ne bih ti znao evo ti pdf od njega pa ako znas njemacki mozda pise unutra http://www.grafmotoren.eu/technik/Seite_K_02_03.pdf tvoj je K125 GT

mar 2016.

#65
Ma nema veze, sisa on i previse :D Bitno meni da ovaj regulator odgovara. Tnx Amnezia na brzom odgovoru :thumb:
RebelENTUZIJASTA

mar 2016.

#66
:wave: Uzeo sam winflex tt100 i nisam siguran kako spojiti.Ima N,L1 i L2 (L1 147,L2 187 m3/h) Plava ~ica ide na L1 a smea na N?
StipeZMAJ

mar 2016.

#67
Plava na N Smedja ili na L1 ili L2 ovisno koju brzinu ventilatora zelis ;)
RebelENTUZIJASTA

mar 2016.

#68
Hvala Stipe :D Za vege bude na L1.Ako uzmem Bull filter onda bude cijelo vrijeme na L1 jer je preporu en max protok kroz taj filter 200m3/h.A na prima klima 250m3/h bi radil na L2.Nisam se joa dogovoril sam sa sobom koji bi filter uzel :)
StipeZMAJ

mar 2016.

#69
Bilo koji od 200m3/h pa na vise.

apr 2016.

#70
Pozdrav ljudi uputise me da pitam ovde, skontao sam kako povezatti ventilatore za ventilaciju :) ali posto nemam tajmer da ga gasi ili pali on radi od kad ga ukljucim u struju pa dok ga ne iskljucim, sada recite mi da li treba da radi sve vrijeme 24h na dan ili se to ukljucuje i uskljucuje svakih sat ili slicno. Pomoc :)

apr 2016.

#71
Bilo bi ok da rade 24h ali nije pravilo .Netko gasi kada je faza mraka.Dok je lampa upaljena ventovi moraju raditi.

apr 2016.

#72
Veliko hvala na brzom odgovoru!
fcinterENTUZIJASTA

apr 2016.

#73
pozdrav...imam punjac od starog samsung mobitela i pc vent...iz venta mi idu plava crvena i crna a punjac ima samo jednu...jel se moze to spojit?
StipeZMAJ

apr 2016.

#74
Crna je minus, crvena je plus 12V. Ako ti je punjac od 12V onda moze, iako sumnjam. I ne moze imat 1 zicu. Barem 2. Procitaj prvo koliko volti je izlaz na samsung punjacu
fcinterENTUZIJASTA

apr 2016.

#75
nasao sam punjac sa output 12 v 1 A...i ima 2 crne zice kako znam koja je + a koja -
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#76
na kratko spojis i u kojoj komb radi to je.
StipeZMAJ

apr 2016.

#77
Moze i tako al obicno zice bez oznake znace da je ispravljac sa izmjenicnom strujom. Tebi treba istosmjerna :D
fcinterENTUZIJASTA

apr 2016.

#78
spojio...sve sljaka hvala stipe...jel moguce sa 2 pc venta odradit grow pod 250 hps...i kako da ih postavim,jedan da ide u smjeru lampe a drugi u smjeru biljke???
jocaAMBASADOR

jun 2016.

#79
Po ovim uputama sa prve stranice ako sam dobro razumio , kod spajanja paralelnog spoja zbrajanja A , na ovaj punjac koji imam snage 1.5A mogu spojit 6 ventiatora snage 0.24A da rade na punoj snazi? Moze li mi netko pametan to potvrdit:)
adriAMBASADOR

jun 2016.

#80
Realno ih mozes spojit 5, a da ti punjac bude siguran. A ako ih spojis vise od 6, samo ce vrtit sporije(u jednom trenu nece ni vrtit ovisno o broju), al sa kolicinom riskiras da punjac izgori. bolje ti je ostavit "headroom" od jednog venta kad spajas na te obicne punjace/ispravljace znaci ako ti matematika kaze 6, oduzmi uvik jedan vent.
jocaAMBASADOR

jun 2016.

#81
Ok ma ne bi ih spoio svakako 6 , spoio bi ih 4 max , a da li bi se vrtili maksimalnom snagom sva 4,,? Znaci kod tig paralelnog spoja
adriAMBASADOR

jun 2016.

#82
4 se vrte ko od majke rodjeni, a punjac hladan na pogled.
jocaAMBASADOR

jun 2016.

#83
E to me zanimalo super , a mozda cak i samo dva stavim koji ce se vrtit od 0-24 , a dva na drugi adapter i tajmer da rade samo kad je svitlo upaljeno. Hvala na odg.
adriAMBASADOR

jun 2016.

#84
o rasporedu ventova ima gurua da te savjetuju. A 2 ili 4 na taj adapter je mila majka, samo pazi smjer puvanja, ako su slabi i nemozes odredit rukom, stavi ispred venta cigaru i vidi dal usisava ili odbija dim :-)
jocaAMBASADOR

jun 2016.

#85
Aha pokusat cu tako sa cigarom.tnx
Dragutin84ISTRAŽIVAČ

nov 2016.

#86
Poz imam pitanje,uzeo sam aator 60x60x120 i ventilator mtg a 120 c i sada me zanima kako da montiram,kako da znam da li uvla i ili izbacuje vazduh???
StipeZMAJ

nov 2016.

#87
Pa okreni ventiltor prema glavi pa vidi jel puse po tebi ili ne :D Kad skuzis u koju stranu puse, onda tu stranu stavis prema van boxa da izvlaci zrak i baca ga van.
trubabubaLEGENDA

nov 2016.

#88
najcesce ventilator ima na sebi strelicu koja pokazuje smjer vrtnje i puhanja... nisam jos susreo neki koji nema. ili na naljepnici ili na samom kucistu.

nov 2016.

#89
Evo pitanjce za ventove...imam samo taj jedan vent za ispuh..no jedan covjek mi je rekao da bi bilo bolje imati i vent za upuh i eventualno grijalicu ...pa vas pitam da li je to pametno i imali smisla uopce to kupovati. hvala
CorleonevLEGENDA

nov 2016.

#90
Ventilator za upuh ti ne treba rade stavi unutra neki da ti mjeaa zrak i hladi sve al ako je tebi stanje da ti treba grijalica ne znam kaj da ti kazem..Reci malo vise informacija, dimenzije boxa i koje svjetlo? Koja je temperatura u prostoriji gdje je box?

nov 2016.

#91
1,20 x 2,15m .... Hps 600w i neki prigusivac... A temp je otprilike 19-22-23 stupnjeva
CorleonevLEGENDA

nov 2016.

#92
prigusnica valjda mislis :) Dovoljan je samo ovaj koji ispuhuje ako ti uspije smanjiti 600hps na 19-23 stupnjeva al potrudi se da ti temperatura bude dok svjetlo gori ato blize 25 C gore dolje ,a kad je noc da ne prelazi ispod 18-19 stupnjeva...ako prelazi ispod 15 onda tek razmisljaj o kupovini grijalice..Mnogi su super uzgojili i na temperaturama oko 21 ili 30 al 25 je zlatna sredina i najvise pase biljcici, a bome se ne smije ni smrzavat po noci, pozeljno i imat neki manji ventilator u boksu da mijesa zrak, nadam se da sam pomogao iako smo se malo odvojili od teme naslova ;) Edit tek sam sad shvatio da si napiso temp za van boxa ja mislio da govoris unutar..Al ove ostale temperatura svejedno stoje kaj sam napisao

nov 2016.

#93
Ma vrh teski...hvala puno :) nadan se da ce bit cvitova lipih
Kanabis_kidAMBASADOR

dec 2016.

#94
http://www.ebay.com/itm/EU-Plug-Adapter-AC-100-240V-To-DC-12V-2A-Power-Supply-For-3528-5050-Strip-LED-/222163063101?hash=item33b9f3513d:g:06YAAOSwbYZXaz~V jel bi ovaj bio ok kao adapter kojim bi napajao 2 pc venta ( za svaki je rated current 0.075A )
StipeZMAJ

dec 2016.

#95
Moze taj. Ak ima neki slabiji, tipa 1A, mozes i njega ako je jeftiniji. Na taj 2A adapter mozes 25 takvih ventova zakacit :).... ako je stvarno 0.075A jedan. Al to su fakat ful slabi ventovi koje ne sluze sskoro nicemu.

jan 2017.

#96
Pozz,,,totalno sam novi, itam,upijam ali molim i pomo,,,,gradim box 1.9x1.1x1 pa me zanima koliki vent za ispuh trebam,gdje kupiti,jel ima neko iskustva sa onim sklopom koji s obzirom na temp pali vent i sl.,,,,sva pomo jaaaaako dobro doala Ako ima tko kaj za prodati od potrebnog kupujem,,zg Hvala unapred
StipeZMAJ

jan 2017.

#97
2x400w hps i turbina 150 neka. Pogledaj kos nasih sponzora hempatia.si..... ili u google ukucaj grow shop zagreb pa ce ti izbacit par shopova tipa grow farm, igrow, zelena stanica....itd
1310ZMAJ

mar 2017.

#98
Ventici i Potenciometri ( ~i ani ) Ovako je meni @adri objasnio a sin shvatio izracun pravog potenciometra za nase ventice. Izracun je za Velleman 24V 120/38 200 mA (dolje je fotka) Radni napon : 24 V Struja : 200 mA = 0,2 A 1.) V=IxR - ( Omov zakon ) 24=0,2R _ R=24/0,2 = 100 * otpor ventilatora u spoju : 120 Ohma * 2.) dimana voltaza : 20 V ( ventice od 24V dimamo na 20V a one od 12V dimamo na 7V ) V=IxR 20V=120 I - 20/120 = 0,167 * Dimana struja ventilatora pri 20V " 0,167A * Pad napona na ventu : 24V - 20V = 4V 4=0,167 R _ R = 4/0,167=24 Ohma - potreban otpor u struji : 24 Ohma - snaga koju otpornik ( potenciometar ) mora podnjeti : 4V x 0,167A = 0,667W Znaci potreban je potenciometar koji ima raspon od 0-24 Ohma u otporu, te trpi 1W snage. Prvi ( trenutno dostupan u trgovini u Tratinskoj ) je 0 - 250 Ohma, trpi snagu 5W. P6017 Znaci nebi trebao grijati, izdrzljivost mu je tri puta veca od propisane i u Ohmskom je rasponu od 0 - 250 Ohma koji treba za 24V ventilator kojeg dimamo do 20V Volti su napon - oznaka V Wati su snaga - oznaka W Amperi su jakost struje - oznaka A Otpor struje - oznaka R ili Ohms Isprobano i ovako stoje stvari, vent je stisan ali ne koliko sam o ekivao, mirnije radi no moglo bi to i bolje. Lagano se zagrijava kod maksi otpora, ocjena 3. Nije mu to optimalni pot. vec najblize vrijednosti. Ali Postoji nevjerojatan vent 24V 120/38 i nije skup 93kn ( 12 e ) industijski, mrcina. Sunon, kad bi ga usporedivao s BB ovaj je bolji. ( nije to ista kategorija niti mozete ozbiljan filter montirati ali diy filter sigurno i radio bi super) po istoj racunici za njega ide potenciometar Potenciometar 100 R 5W oznake P6014 , isprobano i TO JE TOO. savrseno dimanje cijelim okretom, ne ujno a mono, savrseno si paau Potenca i Vent. U mom slu aju vent na upuhu ostaje za ukras, ovaj monstrum grabi m3 tiho,mirno. preporuka, ocjena od 1-5 ova kombinacija je za 10 imamo i izracun za 12 V 280mA Veleman, pot je isti kao i kod Sunona 100R 5W oznake P6014. isproban, radi svoje uz lagano zagrijavanje pri vecem otporu, ostaje u uporabi,zadovoljava potpuno ali ne radi tako dobro kao Sunon. ocjena ista 4 za kombiinaciju venta i pota. Vent Sunon osjetno je te~i od Vellemana iste velicine. @metalmaniac je to profi spojio, kontra onog kako su mi rekli u ducanu i na njegov na in radi, nije opasno u ovom slucaju ali ne slusajte trgovce ili neznaju ili su aaljivdine. Hvala metalni, dobro da sam te ekao sa spajanjem. dakle spajate srednju capicu i lijevu od nje, u ducu su mi rekli nikako srednju. sretno
Otto GrunfLEGENDA

apr 2017.

#99
Imam pitanje koje i nije baa u srodstvu s' temom o ventilatorima, ali sadr~i potenciometar i "ostala troaila".:) Dobio sam 9 potenciometara, ne znam da li rade poato izgleda kako ne znam propisno da ih spojim... Dimere bih koristio za regulaciju ja ine svjetlosti u terarijumima kao i za kerami ke sijalice koje griju zimi. Naaao sam aemu za ovaj model Molio bih ako neko ima malo vremena(i znanja), da mi nacrta na nekoj od ovih fotografija kako bi to trebalo izgledati. Svako dobro ~elim.
antonio80AMBASADOR

apr 2017.

#100
Upomoc kako rjesit potenciometar 220 V 1. ako netko zna koja je shema s onim ventilatorom na stalku . Ima 3 brzine pa sam zamislio raskopati stari i montirati to na wc-vent. ALI ima puno zica na izlazu iz prekidaca za motor ?? Moze li se to kako spojit ili je stvar u motoru ? 2. Bili se mogao izvadit prekidac iz busilice jer ima regulaciju broja okretaja ? 3. Gleda sam onaj od svjetla i skupi su . Ima li koja caka ,neki otpor neato da se moze spojit . Hvala
schmizlaENTUZIJASTA

apr 2017.

#101
antonio80 1.Ima tri brzine jer ima tri namotaja u statoru,prekida em biraa brzinu odnosno puataa struju u ~eljeni namotaj te dobijaa manju ili veu brzinu vrtnje ventilatora ovisno o tome koji je namotaj u funkciji.Neiskoritivo kao potenciometar za ventilator koji ima samo jedan namotaj u statoru. 2.Iskreno mislim da ne,no probaj pokuaati ne mo~ea niata spaliti.Radi oprezno jer napon je 230V!!!! 3.Teako u kunoj radinosti bez osnovnog znanja elektrotehnike.Bolje ne pokuaavaj,ve pod to kom 2. je rizik. 4.SAVJET:Nekako se organiziraj i probaj kupiti potenciometar 230V.Najsigurnija i najbolja ocija.Probaj nai preko malih oglasa.Ja sam naaao tajmer za 4 eura a u maloprodaji je oko 120 eura,zamjenio u njemu bateriju od 3 eura i eno radi ko lud.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se