LEGACY
D.I.Y. Ventilacija+filter. By:Tropico
14 odgovora6,241 pregleda
Tropico
LEGENDA12.891 REP79%
→ Zmaj
TropicoLEGENDA
okt 2009.
okt 2009.#1
Pozz Ekipa!
Evo posto sam pri kraju sa radovima za box a time i sa svime popratnim pa tako i sa ventilacijom, pokazat cu vam kako sam ja rijesija izlaznu ventilaciju sa ugljenim filterom unutar boxa.
Dakle ono sto je meni trebalo da bi sklepa ovaj mali box/filter je sljedece:
-Komad neke drvene ploce(ovu na slici sam "posudija" od susjeda, debljine
je 4mm tako da je konstrukcija u zavrsnici zbilja lagana
-Kabel za ventilator
-Fleksibilna aluminijska cijev
-Ventilator po mogucnosti cjevasti
-Popratni alat i materijal
-Mrezica(metalna, plasticna, nije ni bitno samo da je cvrsta)
Sve sto sam koristio za spajanje stranica je silikon, tj silikonski pistolj, te patafix lipilo bez brukava, vida i slicnog probora
"box" je kvadratnog oblika dimenzija 17x17x40 cm.
Materijal u kojem se nalazi ventilator i cijev iz koje izlazi procisceni zrak je Obicni malo tvri karton kojem sam napravija rupe u koje ulaze ventolator i cijev. Razlog iz kojeg sam uzeo bas karton je taj sto nemam bas adekvatni alat za napraviti finu rupu u drvetu, a drugi razlog je taj sto su vibracija puno manje...U prostor izmedu dva kartona(govorim o ovima sto drze ventilator ugurao sam spuzvu pa sve skupa zalipija trakom...da se manje cuje...
Kad napravite "box" to jeste, kad ga oblozite sa 3 strane
sljedece sto trebate napraviti je da odredite gdje ce vam se ugljeni filter nalaziti, meni se nalazi na sredini s tim da je blize ventilatoru nego izlaznoj cijevi, neka moja logika je da ce zrak "lakse" proci ukoliko pod vecim naletom "tuce" u filter...
dakle moj filter ce biti 17x17x3.5 cm, ova zadnja brojka je debljina filtera, kad odredite gdje ce vam se nalaziti filter rubove oblozite trakom za prozore tako da zrak ne prolazi kroz sitne otvore izmedu filtera i krajeva boxa
Sljedece sto cemo napraviti je da cemo zadnju 4 stranicu zatvoriti s jedne i druge strane ali ne i onaj dio gdje treba doci aktivni ugljen
Osta nam je jos ovaj dio za zatvoriti a to sam izveja na sljedeci nacin:
Eto ga box je napravljen a jedino sta nam jos treba je filter...
Dakle, napravio sam okvir nesto manji od 17x17 cm, taman da stane u "box", s prednje i straznje strane ga oblozija mrezicom te kad dode vrijeme napunit cu ga ugljenom i to je to!"
Eto nadam se da ce ideja nekome pomoci!
Pozdrav svim clanovima foruma od Tropica!
HazeSeeker
ZMAJ21.171 REP
#34
POZNAVALAC926 REP36%
→ Ambasador
#34POZNAVALAC
okt 2009.
okt 2009.#3
Svaka
ast na trud :))
Samo da ti obratim pa~nju da je puno efikasnije kada ventilator vue od filtera a ne da tu
e u njega.
NoTrippin
AMBASADOR1.958 REP13%
→ Legenda
NoTrippinAMBASADOR
feb 2011.
feb 2011.#4
Evo iskopa sam par starih DIY slika pa mo~da nekom pomogne da sku~i neku sitnicu.
Ugljeni filter:
Zamke za svijetlo:
Priguaiva
zvuka ventilatora:
Uploaded with ImageShack.us
8 REP16%
→ Istraživač
mar 2011.
mar 2011.#5
jel mi moze neko obijasnit kako funkcionira taj aktivni ugljen? ako ga samo stavim da stoji u nekoj posudici u boksu oce li to pomoci protiv mirisa ili bas treba ventilator puhat u njega?
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
mar 2011.
mar 2011.#6
http://hr.wikipedia.org/wiki/Aktivni_ugljen
http://en.wikipedia.org/wiki/Activated_carbon
Zbog svoje poroznosti ima veliku povrainu raspolo~ivu za upijanje ili kemijske reakcije.
Ako pravia filter,logino je da moraa koristit ventilator koji tjera zrak kroz taj filter van.
Kojom logikom onda zakljuujea da bi ga mogao samo staviti u posudu?Koja je svrha tog ugljena?
Mo~ea eventualno pokuaati prikriti miris sa osvje~ivaem prostora.
8 REP16%
→ Istraživač
mar 2011.
mar 2011.#7
a neznan mislia san san da mozda moze prikrit miris. znaci samo kao filter se moze koristit ok thx
ps. moze li biljka rasti u zatvorenom boksu kojeg se redovito prozracuje znaci bez ventilatora i rupa?
zuz1
AMBASADOR3.528 REP58%
→ Legenda
zuz1AMBASADOR
mar 2011.
mar 2011.#8
Koliko ja znam ne moze se odraditi cvjetanje lijepo bez ventilacije,mozda ti biljka i uspije narasti u vegetaciji i tako,ali mislim da nece moci odcvjetati lijepo i formirati headove,tako da tesko da ti to moze uspjeti ako nista bar ventilator stavis neki da ispuhuje zrak ...
okt 2009.
1 / 8
okt 2009.
mar 2011.