LEGACY
CFL spektar??? pomoc
58 odgovora7,709 pregleda
Naj-haj
ISTRAŽIVAČ53 REP2%
→ Entuzijasta
Naj-hajISTRAŽIVAČ
mar 2010.
mar 2010.#1
nije mi jasno koje su koje atedne ~arulje za vegetaciju a koje zacvjetanje...
znam da je 827 za cvjetanje a 865 za vegataciju....
ja kupio za pc grow box- OSRAM DULUXSTAR 21W/825 , 2500K 1230lm ...za koj ***** je ta cfl-ka?
kiLDer
POZNAVALAC649 REP5%
→ Ambasador
kiLDerPOZNAVALAC
mar 2010.
mar 2010.#2
Prvo si trebao da uzmes 865 dok su u veg,pa posle da ubacis jos 827 koliko mozes,recimo 5 cfl-ki ukupno 2 plave i 3 crvene...
Naj-haj
ISTRAŽIVAČ53 REP2%
→ Entuzijasta
Naj-hajISTRAŽIVAČ
mar 2010.
mar 2010.#3
ma znam..mjenjat cu ove koje imam..samo mi nije jasno... 825????? koji je to spektar ili ata ve
Dins
ENTUZIJASTA254 REP14%
→ Poznavalac
DinsENTUZIJASTA
mar 2010.
mar 2010.#4
Ako govoris o 865 to je plavi spektar,pogodan za vegetaciju,a ako govoris o 827 to je crveni spektar,koji je pogodan za cvjetanje.
Ovisno o boxu tj.njegovim velicinama ovisi koliko zarulja imas tj. koliko bi ih trebalo bit tj. koliko ih ti sam kao takav zelis stavit.
Napisi koliki box imas pa ces dobit info koliko kakvih zarulja ide unutra.
Pozz.
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
mar 2010.
mar 2010.#5
2500K ti je za cvjetanje.
Te su ti cfl-ke dobre i u veg ako ih kombiniraa sa 6500K.
Mada su naj
eae 2700K(827) i 6500K(865),ima i u drugim varijantama,a za veg. su odli
ne sve izmeu 4000K i 6500K(oznake 840 do 865),dok su za cvjetanje bolje od 2000K do 4000K(oznake 820 do 840).Veinu oznaka samo na obinim fluo cijevima nalazimo,dok su fluo-kompaktne iliti cfl naj
eae 827,864 i 865.
Edit
Netko me preteko :icon_lol:
Naj-haj
ISTRAŽIVAČ53 REP2%
→ Entuzijasta
Naj-hajISTRAŽIVAČ
mar 2010.
mar 2010.#6
e hvala zlo!!! puno mi je ovo pomoglo... to sam trebao znat...
pogledao sam ti i postove kak si reko... dosta se da uhvatit i naucit tamo!!!hvala ekipa
Naj-haj
ISTRAŽIVAČ53 REP2%
→ Entuzijasta
Naj-hajISTRAŽIVAČ
mar 2010.
mar 2010.#7
pc grow box.. standardnih dimenzija. stavit cu unutra 3zarulje.. vidim da ekipa inzistira na 4ili5,al mislim da ce bit dosta i 3. stavit cu dvije koje imam(prije navedene 2500K) i zamjenit cu jednu za 865icu
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
mar 2010.
mar 2010.#8
Za start je dosta,ali poja
aj kasnije.
Vidit
ea kakvi
e uvjeti unutra bit.Otvori dnevnik,pa
ea u hodu rjeaavat poteakoe,samo molim te nemoj ono klasi
no "E,a kolko dugo cvjetaju" kuia :rofl:
Ajd',samo naprijed :thumb:
2 REP4%
→ Istraživač
mar 2012.
mar 2012.#9
ee ljudi hteo sam da pitam sta mislite o ovoj sijalici...
VIZ KOMERC - O nama
da li je pogodna za vegetaciju?
hvala unapred...
Blade
ZMAJ23.847 REP
BladeZMAJ
mar 2012.
mar 2012.#10
5000 lum je dobro,nekoliko takvih i imaa grow,htio sam se nadovezt za ovo gore plavi spektar svijetla-crveni spektar svijetla-eto ja sam npravio nekoliko growowa a hps 400w full crveni spektar (onakav ulini) i vegetaciju i cvijetanje.
Plavi spektar je predvien za vegetaciju ali eto nije katastrofa ako odradite sve sa crvenim spektrom.
39 REP78%
→ Istraživač
apr 2012.
apr 2012.#12
napravio sam pc grow box (visina: 43cm, du~ina 39cm, airina 19cm),( ventilatori kompjutorski od 80mm, 2 za ispuh, 1 za upuh),(folija od aoferaajbe za auto :D ).
unutra imam samo tri grla, pa ako mi netko mo~e preporu
it neke sijalice koje bi mogao koristit, jer ato viae
itam po forumu o rasvjeti sve manje znam...zbunjen sam totalno!
:knockknock:
edit:
zna
i bit e dovoljne 3 sijalice 6500 za vege i 3 sijalce 2500K za cvjetanje?
hvala bud_man
bud_man
ENTUZIJASTA220 REP5%
→ Poznavalac
bud_manENTUZIJASTA
apr 2012.
apr 2012.#13
pochetnik u stadiju rasta ti treba plavi spektar odnosno sijalice sa 6500K ( mjera za spektar) i to najbolje philips daylight 6500K 23W stedne zarulje.
a u stadiju cvjetanja koje bude kasnije trebaju ti sijalice sa crvenim spektrom iliti negdje oko 2500K sva mudrost ;)
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
apr 2012.
apr 2012.#14
Jep...ali ako ne naea 2500K, 2700K uzmi. Mo~ea i da si smanjia troakove, stavit dvije 6500K+jednu 2500/2700K, pa za cvjetanje zamjeniti i staviti ili sve tri 2500/2700K ili
ak i ostavit jednu 6500K. E sad, ja bih ti savjetovao da pokuaaa nekako ugurat joa jednu ~arulju.
Vu ing.
POZNAVALAC1.144 REP60%
→ Ambasador
Vu ing.POZNAVALAC
apr 2012.
apr 2012.#15
A mora i ja da pitam nesto. Naso sam u oglasima na sledece sijalice:
416.IPB
i sad covek kaze:
"PlantLamp sijalica specijalno dizajnirana za gajenje biljaka. Može se koristiti za sve faze rasta biljke: fazu vegetacije, fazu cvetanja , rasad, i slično. PlantLamp rasveta za biljke može se koristiti u kući, bašti, plasteniku, stakleniku, u parkovima i drugim mestima koja nemaju dovoljno svetlost. "
i ovo je OK, pa dalje kaze:
"PlantLamp je fullspektrum sijalica, što znači da daje oba dva važna spektruma, koja su 6400° K za vegetaciju/rast biljaka ili rasad i 2700° K za cvetanje."
i ovo je OK, pa dalje:
"Tehnička Specifikacija:
Snaga sijalice:15Watt (sto odgovara 75watt HPS/MH)
Vek trajanja: 10000 sati
Količina lumena: 400lm
Radna temperatura: -10° C do +40° C
Dimenzije: 154 x 40mm"
sad me buni ovo boldirano oko snage. Ja mislim da se covek zeznuo jer bi to bilo super onda 3 sijalice i cepas. Inace cena jedne je 15e pa ne bi da eksperimentisem dok ne cujem neko misljenje.
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
apr 2012.
apr 2012.#16
:icon_lol:
Eto, slatko se nasmijah. 15W :icon_lol:
Mo~da, samo MO}DA je to zaista dobra lampa, ali ovo da je 15W cfl=75W MH/HPS je
isto sr*nje :icon_lol:
Vu ing.
POZNAVALAC1.144 REP60%
→ Ambasador
Vu ing.POZNAVALAC
apr 2012.
apr 2012.#17
Pa vis to sam i ja mislio (ovaj deo oko sra*a), ali ne da bi bilo dobrooo... stavis 12kom i imas kao lampu HPS od 1000w:icon_lol:. Da su malo jeftinije uzo bi jedno 5 za eksperimentisanje.
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
apr 2012.
apr 2012.#18
Pa nema se ata mislit prijatelju, istina je da 15W cfl=75W, ali ne HPS, nego wolfram :icon_lol: oliti ga naj obi
nija ~arulja, koja se uskoro viae nee ni proizvoditi, jer je ne efikasna. Ovo ato je napisano je
ista navlakuaa za one koji ne
itaju deklaraciju, nego vjeruju na rije
:knockknock:
makisplit
AMBASADOR3.964 REP70%
→ Legenda
makisplitAMBASADOR
apr 2012.
apr 2012.#19
potoju vec te stvari all in one samo u jacem izdanju ovo bi moglo biti ok samo se ne isplati jer je preko 100kn jedna a ima 15W ato je smjeano i ne odgovara sigurno usporedbi jacine sa HPS/MH to je neka greaka garant...ova shema se isplati uzet samo ovako:
417.IPB
SuperPlant HPS 400 W HPS zarulja sa pojacanim plavim spektrom. Primjerena za rast i cvjetanje bilja 300kn
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
apr 2012.
apr 2012.#20
Made in China, ne vjerujem ja njima niat (pa tako ni da je made in France) :icon_lol:
:common053:
SimasZg
AMBASADOR4.090 REP74%
→ Legenda
SimasZgAMBASADOR
apr 2012.
apr 2012.#21
Po meni jedine atedne ~arulje koje valjaju su PLL ~arulje....takoer koriste priguanicu elektronsku za fluocijevi..55w 5000 lumena i super index uzvrata boje imaju...spektra imaju od 2500K, 3000K, 3500K, 4000K, 5500 K i 6400K...tako da se sa njima mo~e fino pogoditi razlicit spektar koji biljkama odgovara..
Po stranim forumima ( ICMAG ) sam vidio super rezultate sa njima..
imaju dobar lumen/watt ratio.. i minimalno se griju...dobra stvar kao dodatno osvjetljenje u boxu i za vege...samo sto koataju isto kao HPS..priguanica 2 x 55w i dvije ~arulje su oko 250 - 300 kn (30-35e)
A ove envirolite i atedne....sta reci...svatko na forumu tko ih je koristio, ka~e nikad viae...HPS i MH sve to aiba...ulo~eno/dobiveno definitivno best buy
Doduae tu su nam na vidiku nove tehnologije kao ato su induction lampe i sulphur plazma...ali to cemo pricekati sigurno koju godinu ili desteljee da malo se smire cijene, jer koataju kao kineski bubreg
https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=27706&pictureid=674145
airbender
ISTRAŽIVAČ112 REP41%
→ Entuzijasta
airbenderISTRAŽIVAČ
apr 2012.
apr 2012.#22
totalni sam pocetnik i treba mi savjet oko rasvjete:
znaci neznam koja je vrsta, pusio sam bilo mi dobro i ostavim par sjemenki na klijanje. imam imam na raspolaganju 8 grla i sljedece zarulje:
23w/6500k- 1450lm
30w/4000k- 1940lm
30w/2500k-1940lm
mogu nabavit svaku od navedenih cfl zarulja koliko je potrebno
planirao sam je posadit u spavacoj sobi u coshi :), bez boxa. na pocetku teme stoji da je spektar 6500k za rast a 2500k za cvjetanje. znaci ovu 30w/4000 mogu zanemariti i ispocetka stavit 8 komada 6500k za rast i onda kasnije zamjenit ih za 8 kom 2500k? nije mi namjera da uzgojim nekog monstruma( ne bih se bunio) nego da imam samo za zapalit nesto sto sam sam uzgojio.
izvinjavam se ako se ovo pitanje ponavlja ali samo zelim biti siguran.. unaprijed hvala
PowerSeed
ZMAJ189.950 REP
PowerSeedZMAJ
apr 2012.
apr 2012.#23
bas tako, i malo ogradi taj coshak, najbolje nekom reflektujucom folijom za sajbne (ili nekim folijom oblozenim kartonom), u svakom slucaju ususkaj ih nekako da se ne rasipa mnogo svetlost po sobi... i pazi na temp... nego, kako mislis da postavis 8 grla iznad biljki
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
apr 2012.
apr 2012.#24
4000K je isto ok za vege, al ako kupujea, kombiniraj 6500 i 2500.
Ne moraa dva seta ~arulja kupovat. Neato tipa 6x6500 + 2x2500 za vege, a obrnuto za cvjetanje.
airbender
ISTRAŽIVAČ112 REP41%
→ Entuzijasta
airbenderISTRAŽIVAČ
apr 2012.
apr 2012.#25
power: vec sam oblozio karton folijom, ako bude potrebno radi temperature ubacit cu jednu sijalicu sto grije (koristi se za uzgoj pilica). nisam bas mislio stavit iznad nego sa strane u liniji, imam neki kao luster za testiranje zarulja sa 8 grla. jeli svejedno iznad ili sa strane?
zlo: ne kupujem ih u tome je stvar. mogu doci i do jednih i do drugih( i trecih) bez ista love pa me zanima koja je najbolja kombinacija s ova dva spektra(odnosno 3 sa 4000k)?
jos nisam sve poslozio al cim budem postat cu slike za koji dan
unaprijed hvala
PowerSeed
ZMAJ189.950 REP
PowerSeedZMAJ
apr 2012.
apr 2012.#26
mislio sam da pazis da temp. ne bude previsoka, ne da dogrevas ;) svetlo bolje ako je iznad, al ako ne mozes probaj sa strane samo onda okreni (zarotiraj malo) biljke svakog dana, npr. pre nego sto se svetla pale. kad krene cvetanje bice pozeljno da to nekako "poklopis", da nemas upliv svetla u periodu mraka
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
apr 2012.
apr 2012.#27
Kako sa strane? Mislim da bi moglo, ali ne znam koliko je to efikasno. Pogledaj malo po dnevnicim uzgoja kako to ekipa radi, sigurno ea neato ve smislit.
Pa u tom sluaju ne okljevaj :) Uzmi za vege recimo 4x6500K, 2x4000K i 2x2500K :) Tako ea pokriti vei dio potrebnog spektra ;) Za cvjetanje bih ja onako kako sam ti ve napisao. Eventualno jednu 4000K i jednu 6500K ukombinirati sa 6x2500K
Ovdje:
https://forums.vutra.org/projektiranje-prostora-za-uzgoj/
airbender
ISTRAŽIVAČ112 REP41%
→ Entuzijasta
airbenderISTRAŽIVAČ
apr 2012.
apr 2012.#28
mislim da ce bit dovoljno svjetlo i sa strane, bar za sada.. zlo poslusat cu tvoj savjet pa cemo vidjet..
hvala na savjetima!!
mega monk
POZNAVALAC1.052 REP50%
→ Ambasador
mega monkPOZNAVALAC
apr 2012.
apr 2012.#29
imam clf Te~ 20w/100w 6700K a mene zanima poato svi govore da je 6500K plavi spektar za vege , dali je i 6700K plavi spektar boje?
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
apr 2012.
apr 2012.#30
6700K je temperatura boje i to cool daylight. Dajte pro
itajte uvodne postove u temi neonske i fluoroscentne sijalice tehnicke karakteristike i bit e vam jasnije. Tih 200 kelvina baa i ne igra neku ulogu. Plavi spektar prevladava, dobra je za vege, da...
mar 2010.
1 / 30
mar 2010.
apr 2012.