VUTRA
ForumUzgajanjeOpremaKrijesnica Spektar
LEGACY

Krijesnica Spektar

28 odgovora4,121 pregleda
pigtailENTUZIJASTA

jan 2012.

#1
Pozdrav!!! Dakle rije je o posebnim priguanicama i starterima za neonske cijevi i stedne zarulje u jednome koje je izmislio jedan hrvatski izumitelj...Razlika od obi nih je da se kao cijevi k ne zagrijavaju, ja e svijetle, troae manje struje i spektar je sli niji sun evom spektru... Mislim da je bitno ovo malo detaljniju prou iti, a ne samo odmah rei HPS je HPS i gotovo...evo pro itajte i ~elim vam puno lumena :D Tehni
Z&NZMAJ

jan 2012.

#2
Nitko nije rekao da fluo ne valja, ak naprotiv, mo~e se puno bolje iskombinirati da se dobije ato bolji spektar. Zato se i preporu a upotreba viae razli itih temp. boja (u praksi naj eae 2700K i 6500K). Poanta je da je sa standardnim predspojem iskoristivist daleko manja od HID rasvjete. Ovo je interesantno i sla~em se da treba detaljnije prou iti. Prvenstveno me zanima cijena i dostupnost, ali ne toliko da bih iaao slat mail :) Jesi li ti mo~da provjerio? Ovo izgleda poprilino dobro i obeavajue, ali kao i svaka nova tehnologija, joa se treba dokazati. Za naae potrebe, bilo bi idealno napraviti usporedni test. Ima li dobrovoljaca? ;) Edit: Btw, reci njemu da ne valja https://forums.vutra.org/dnevnik-uzgoja/3468-svaki-po-etak-je-te%9Eak-ali-ne-nu%9Eno-uz-vutra-org.html
pigtailENTUZIJASTA

jan 2012.

#3
Da neznam koliko koata, daj neka neko poaalje mejl hahahahah meni se stvarno neda...evo joa jedan link da nabacim ato sam naaao o tome http://www.aleksinac.net/nauka/162.html Ka~e da lum/w je 66 s obi nom priguanicom, a s krijesnicom je narastao na 94 ato je prili no zapanjujue i cijevi su potpuno hladne... `to je najbolje to je verzija jedan, joa ju poboljaava Vinko i bit e skoro pa maximum izvu en iz fluo cijevi.... Zaitrigiralo me je definitivno samo nek netko poaalje mejl XD...
mkashISTRAŽIVAČ

jan 2012.

#4
Ako Vas zanimaju Krijesnice, mi smo ih koristili u javnoj rasvjeti. Koga zanima viae oko cijene i ostalog, mo~e PM. lp
BladeZMAJ

jan 2012.

#5
Zaato PM?

jan 2012.

#6
ma da, ako imas u ponudi moze i ovde https://forums.vutra.org/oprema-za-unutrasnji-uzgoj/7853-prodaja-razmjena-opreme-za-uzgoj.html ;)
mkashISTRAŽIVAČ

jan 2012.

#7
Ok. Cijena je cca 412,00kn po komadu. Garancija 2 godine na priguanicu. lp
pigtailENTUZIJASTA

jan 2012.

#8
Evo mkash joa ono ato si meni poslao na PM, pa da bude im viae informacija dostupnijih, ako e netko uzimat... by mkash: Ovako: svaka ~arulja ne iskoriatava svoj spektar maskimalno jer joj napon iz mre~e uvijek varira. Krijesnica na neki na in stablizira napon i zbog toga ~arulja uvijek dobiva stalan napon te se zato plin u ~arulji iskoriatava do maksimuma. Paljenje sa krijesnicom je trenutno, dakle nema strobo efekta, i ~arulja dose~e svoj maksimum trenutno, dakle plin koji je u ~arulji zagrije se do maksimuma i zato je bolji spektar kod ~arulje. Mjerenja su pokazala da krijesnica "vu e" manje struje nego magnetska priguanica ili elektronska. Mi smo radili jedan projekt sa 130 krijesnica i fluokompaktnih ~arulja 42W - trebale su biti natrij od 70W. O ekuju povrat investicije za 3 godine. Radi se o javnoj rasvjeti tako da je to realno o ekivati i ranije.

jan 2012.

#9
Meni ovo izgleda bomba i domace je...
cane corso winerENTUZIJASTA

jan 2012.

#10
Pozdrav svima ....Nisma siguran da li je o istoj stvari rec ali evo vam jedan link (holandski) da li je to ista stvar o kojoj vi ovde govorite? Marktplaats.nl > kweeklampen op inductie of led - Tuin en Terras - Verlichting ovom oglasu covek navodi da iz 1 w=90 lumena....da li je to i ovo ista stvar?
pigtailENTUZIJASTA

jan 2012.

#11
Pa i je bomba i domace, ali su cijene zasad daleko neisplative...Na~alost...Tko ima viaka novaca siguran sam da bi mogao biti vrlo ugodno iznenaen s growom ;)
Z&NZMAJ

jan 2012.

#12
Indukcijska lampa! Gledao sam neke youtube klipove sa tim lampama, ali nisam bio neato pretjerano impresioniran. Joa jedna od "novijih" tehnologija u uzgoju, ali za sada je malo skupa za mene. @pigtail Elektronska priguanica za fluo cijevi koata oko 160kn. O ekujem pad cijena kod ovih predspoja(krijesnica) u neko dogledno vrijeme, dok se doka~e u praksi i krene masovnija proizvodnja. S obzirom na produljeni vijek trajanja samog predspoja u odnosu na standardne i isto tako produljenje vijeka trajanja fluo cijevi, za mene bi bila prihvatljiva cijena od tristotinjak kn, ali neu se buniti ako bude jeftinije :) Ve razmialjam da napravim usporedni test, ali trenutno me financije ko e :)
cane corso winerENTUZIJASTA

jan 2012.

#13
Da se nadovezem na prekljucerasnju pricu oko lampi koje ste spomenuli a ja dao link. naime danas sam kontaktirao sa osobom koja prodaje ove lampe tacan radni naziv za ove lampe je :Indukciska lapma-Plazma lampa. Pricnip se zasniva na plasmaticnom gasu,znaci ista stvar koju ste vec spominjali da ima nekih preimena u Hrvatskoj.Naime ove lampe se koriste uveliko i Ulicnim rasvetama,rasvete tunela...itd Ono sto je mene najvise zaintrigiralo je to sto je ova osoba jako uporna u svojim tvrdnjama da je ova lampa od 300w dovoljno dobra i daje dovoljno kvalitetnu svetlost da bez problema zameni HPS lampu od 800w.Sad je ova njegova tvrdnja toliko zagolicala moju radoznalost da sam prelistao svaki iole ozbiljna i relevantan clanak u vezi ove vrste svetla.Medjutim niko eksciplidno netvrdi da ona ima toliko veliku ''moc'' da moze da zameni HPS u tolikoj razmeri (ranije receno 300w plasma/800w Hps) Sto se tice lumena tu je stvar bar po meni dosta u prednost HPS naime jedna plasma lampa od 300 w prizvede-daje 25 000 lumena sto je oko 23%manje od HPS lampe. Sta je prednost ove lampe-vrsta svetla?Po mom skromnom misljenju jedino je to sto ima vek trajanja negde oko 100 000 radnih sati sto premasuje cak i LED lampe,usteda u potrosnji struje isto je na strani ovog vida svetlosti ali da li je i kvalitet tog svetla srazmeran potrebi nasih nam dragih biljki to je sasvim druga prica.I ono sto je isto prednost je to sto ova lampa ima maksimalnu temperaturu od 80 stepeni celzijusa ili laicki receno LADNA KO LED :) Pokusao sma da pronadjem i neke nama vaznije odgovore na mnoga pitanja koja se ticu najvise nas i onog zbog cega sve ovo pricamo ali nazalost sve informacije,pokazatelji su jako ,jako skrti ili ih uopste nema.Pokazuju se kulture stare do 6-7-8 nedelja a li ucinak svega toga nigde i nikom nije poznat. Da damo predpostavku da je svaka tvrdnja data a vezana za ovu vrstu rasvete tacna od onih koji nam ih serviraju (zastupnici,prodavci)dolazimo na onu tacku koja je jedan od presudnih faktora da se neko neodluci na ovaj vid rasvete...ti je naravno CENA. Cena jedne lampe od 300w uz sve one karakteristike koje sma vec nabrojao je 370 eura sto je priznacete za jednu mmacku u dzaku PREVISE.istu ovu lampu koju uzgred budi receno prave Kinezi u jednoj fabrici koju sma pronasao u Kini mozete kupiti za 155$ ili nekih 125 eura...pa se moja sumnja u sve ovo jos vise povecava. Ako vec hocu rizicnu investiciju pre cu se odluciti na LED lampe od 2w ili 3 nove generacije.Bar sam jedno siguran a to je da ce sluziti svrsi i naci mesto tamo gde joj i pripada! Voleo bih da cujem da li neko ima bilo kakvo iskustvo sa ovim vrstom rasvete a da je licno koristio jer ono sto nam kazu trgovci su samo proizvodne kvalifikacije nekog cije interes jedino profit a ne zadovoljni klijent! Imamo vise nego pravo da sumnjamo u sve sto nam isti serviraju jer svi se dobro secamo 2008 godine i senzacionalistickih najava primene LED svetla u oblasti kojom se ovde bavimo.Tek danas ta ista LED rasveta ima 75% odlika onog sto su nam tada servirali a znamo koliko nauka napreduje u svim poljima za 4 meseca a ne za 4 godine. Cinimi se da ce stara dobra HPS ostati jos dugo,dugo ljeta ono sto je i uvek bila.....NAJBOLJA! Pozdrav!
M a n d o rAMBASADOR

apr 2013.

#14
ima li kakav update za ovu temu ili.....ina e ovo bi mogla bit dobra stvar :)
Z&NZMAJ

apr 2013.

#15
Pa, izgleda da je gospodin mkash odustao od nas, poato se uglavnom prave drame oko cijena priguanica i lampi, a ovo je daleko najskuplja varijanta :) Probaj preko pm-a ili web shopa kontaktirati, ako te toliko zanima ;)

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se