VUTRA
ForumUzgajanjeOpremaclf or hps big tower?
LEGACY

clf or hps big tower?

46 odgovora2,957 pregleda
MarkerAMBASADOR

nov 2010.

#1
Ovako sutra idem u bauhaus i mislio sam si uzeti 2x 865 and 827 ili neki hps cca 70w?Tower je visine 67cm duzine cca 45 i sirine 22.Sad neznam sto bi mi bilo bolje?Ugl low rider je u pitanju
xxrobixxAMBASADOR

nov 2010.

#2
CFL mislim da je jeftiniji. Uzmea si 3x 23W 827 (2700kelvina) i 2x23w 865 (6500kelvina). Stavia sve zajedno, sve atedne i vrtia od po etka do kraja s istima... HPS ne znam dali ti se isplati baa.. Pri ekaj da ti netko iskusniji odgovori. Sretno :)

nov 2010.

#3
HPS je uvjek bolji al ovdje se radi o malom boxu pa je na tebi da odlu ia.Ima ljudi koji stave i 150wHPS u to ku iate.Al onda moraa dobro rjeait ventilaciju jer e da bude toplo unutra.Naj bolje je ak fizi ki odvojit HPS od ostatka boxa pomo u nekog stakla.2 coolera svaki na svoju stranu i rjeaio si problem topline.Naravno jedan cooler da duva unutra a drugi vani.Tako si siguran da ea dat svojim bilj icama dovoljno kvalitetnog svjetla.Njima tako neophodnog za ljep i dobar razvoj.Tako neato ti je definitivno moj savjet!Ima ovdje u gotovim dnevnicima raznih kombinacija u tim ku iatima pa pogledaj.Vidi ea da ljudi posti~u dobre rezultate i sa atednima.Ubace ih 6,7 normalno odgovaraju eg spektra boja za svaku fazu rasta.Meni najinteresantnije kod atednih je ata ih stvarno mo~ea spustit skoro do same biljke.tako biljka dobje sve one lumene ata lampa isijava.Pogledaj si malo gotove dnevnike vjerujem da e ti past neka ideja koja tebi odgovara. poz :spliff:
MarkerAMBASADOR

nov 2010.

#4
mislim da ce ipak biti clf pa kako urodi cemo vidjeti...jos jedno pitanje mogu si uzeti clf one od 110w 827 filipsove?daje 1300lumena mislim jedna
slobodanAMBASADOR

nov 2010.

#5
pozdrav marker mislim da si pogresio sa brojkama... nisam naisao na takav cfl od 110w i da daje samo 1300lu,ali sam naisao na 125w koja daje 6500lu,ili od 200w koja daje 13000lu. licno sam svojevremeno koristio philips od 23w i one daju 1450lu,ali cim mi se ukazala prva prilika zamenio sam je sa hps rasvetom... pridruzujem se komentarima od mr.dr.smoka. hps je neuporedivo bolja od cfl rasvete. neki tvrde cak da je i do tri puta bolji rast biljaka uz hps rasvetu.
MarkerAMBASADOR

nov 2010.

#6
jel zna netko gdje se moze kupiti hps neki?znaci kompletan i koliko kosta cca?500kn?
xxrobixxAMBASADOR

nov 2010.

#7
Pogledaj si tu -> http://shop.emgd.hr/
aost100ENTUZIJASTA

nov 2010.

#8
nisu bitni kelvini vec lumeni, a to nije ni skoro isto. hps je dar od boga, cfl je samo zamjena ili ako bas, onda samo vegetacija. naravno, ako zelis kvalitetan grow napraviti.
Spawn_of_UamentiENTUZIJASTA

nov 2010.

#9
Mislim da bi ovdje idealno doala jedna envirolite tip lampa od 125W takoer atedna i pomogu nosti dual verzija (sa oba 2 spektra, plavi i crveni), samo je pitanje dali si spreman ulo~it novce ako ~elia grow odradit najbolje mogue.
xxrobixxAMBASADOR

nov 2010.

#10
HPS je mnogo bolji, ali ako se nema mjesta i CFL je dobar. Naravno da znam za lumene i ako se ne varam treba biti 6000lm po 0,5m2. Neka me ispravi netko ako grijeaim. U kelvinima se ra una samo toplina ~arulje?
slobodanAMBASADOR

nov 2010.

#11
da pokusam da pojasnim... kao sto ti kolege rekose,plavi spektar ti se koristi u vegetaciji i on se krece oko 6500k,a crveni u vegetaciji i on iznosi 2400k. kelvini ti sluze da bi razlikovao po potrebi boju svetlosti u kojoj ti se fazi biljka nalazi,a lumeni da znas koliko bi ti trebalo svetlosi da postavis na povrsinu koju imas.(najprostije receno). odprilike tvoja povrsina zajedno sa predvidjenim gubitkom svetlosti zahteva oko 6500lu. sve ispod toga bi ti bilo smesno za pocinjati. ako si se vec odlucio za cfl rasvetu,neki optimum po meni bi ti bio 6kom philipsovih od 23w i sa mylar folijom da oblozis box i peglaj... :))) kasnije kad ti se stvore uslovi svakako ja bi ih zamenio sa hps sijalicom... EDIT:putnik,evo ja cu ako smem... merilo za ubuduce da ti bude da na 1m x 1m ide 50000lu,a posto je to indor i postoji gubitak svetlosti,i s obzirom da je u pitanju cfl rasveta dodas jos oko 30% na cifru koju si izracuno... tako bar ja radim... nije problem ako ima malo vise lu,ali je svakako problem ako ih ima manje... lep pozdrav
xxrobixxAMBASADOR

nov 2010.

#12
Hvala ato si objasnio! Sada ja ovako pitam, jel ja mogu kombinirat, npr tri ~arulje jednog spektra i tri ~arulje drugog spektra? I da se odradi i vegetacija i cvijetanje s tim? Jer ja sam mislio sjemenku sa ulice odmah stavit na 12/12, pa probat tako, jer nemam neato velik box, a ionako sam mislio samo te dwarf sorte. Znam da ne mogu o ekivati viae od 10-15g, ali nema veze, ionako to radim zato ato to volim, ne da prodajem po ulici. :) EDIT: 31x67x73 (`DV), to su dimenzije moga box-a. Zna i da bi mi viae od 7000 bio neki minimum, i biljke bi mi malo sporije rasle, ali bi rasle. Sad mi nije va~na brzina za koju e to izrasti, strpljen-spaaen :)
slobodanAMBASADOR

nov 2010.

#13
strpljene je izvor mudrosti... :)) jos bolje ti je ako u fazi cvetanja koristis crveni i plavi spektar boja,izmesano... ali ti je glavni crveni i njih stavis recimo 6kom i 4kom plavog spektra boja... naravno govorim o sijalicama koje si gore naveo,tj philipsove od 23w. sto se tice prinosa iskusniji groveri izvlace i po 30g... jedino sto bi ti ja preporucio bar 10 dana vegetacije pa onda na cvetanje... a s obzirom da tije 31 sirina mozda bi lst dobrodosao...

nov 2010.

#14
LST je majka za tako male prostore!!! Za svaku informaciju je najbolje pro ealjat malo zavraene dnevnike.Jer sve ljepo piae na ovom forumu.Treba samo malo vremena,recimo potroait 2,3 dana na itanje i imat ete sve potrebne informacije za po etak.Kasnije kad startate i naiete na problem onda budite sigurni dobit ete pomo .Al mi iskusniji zahtjevamo od po etnika da bar malo volje ima i sam prou i malo ovaj fantasti an forum u potrazi za potrebnim informacijama.Nemojte me krivo shvatit,al svakom bi dosadilo pisat sto puta jedno te isto!!!Bar se potrudite osnovne informacije sami potra~it.Tolko od mene,ljep pozdrav!!!! ;-)
Che*LEGENDA

nov 2010.

#15
stavi 5 komada cfl.a i neces pogrijesiti. hps zagrijava i nije za svakoga.....kupi ga za godinu dvije kad se ispraksas sa ovim. ja trenutacno imam 2x 70w hps i odliocno mi ide,ali nije lako, zagrijavanja su velika, uspijevam to srediti ali opet... cfl je stvarno ono, od pocetka do kraja, stavis na 7-10cm od vrhova i udri. dobit ces i preko 30gr. ako uzmes neku dwarf sortu i das si truda... i kad pises W velicine, pisi ono 20w, 23w .... ne ono 115w..itd..to je red velicina da jedna 23w stedna svjetli/trosi kao jedna cca 110w obicna zarulja. a tebe zanima ono 18w,20w,23w .. zbunjuju me te krive velicine...
xxrobixxAMBASADOR

nov 2010.

#16
Imam 4 komada OSRAM 24W/827 (1500LM), i joa mislim stavit neke 4 865, to moram kupiti, ove sam imao kod kue. Mislim da e to biti i viae nego dovoljno na prostor koji ja imam.
Che*LEGENDA

nov 2010.

#17
pa moje osobno i provjereno misljenje :D ... jos dvije 865 i to je to.. bolje ne moze :) znaci sve zajedno 6 komada od pocetka do kraja..tj. na pocetku mogu raditi recimo 2-4 komada, ali nakon nekih 10ak dana pojacavas... mozes staviti i da rade 2 prvih par dana, ono...kak se biljka razvija , ti pojacavas ,tj palis zarulje... ipak je i tu neka usteda na struji :)
xxrobixxAMBASADOR

nov 2010.

#18
Zapravo mi ni ne trebaju 865 ako ide od po etka 12/12?
Che*LEGENDA

nov 2010.

#19
a cuj... ne moras ali ipak pokusavas mitirati sunceve svjetlost,a ona ima u sebi plavog spektra u bilo koje doba godine.tak da bar jednu stavi ak nista ...
MarkerAMBASADOR

nov 2010.

#20
kupljena tera magna 2x 865 i 2x 827,1 daju 1450lm,a drugi 1550,uzeo sam i neki tajmer digitalni cca 50kn...jedino mi sada treba jos folija :s
pav1337oENTUZIJASTA

nov 2010.

#21
Radi se o usporedbi koliko atedi. `tedna od 20w isijava svjetla koliko i obi na od 110w. Dakle, uateda od 90w. Sad malo jasnije, che* ? @Marker: Ja u boxu imam etiri 827 i jednu 865. 12/12 od sjemena do kud doe, jer berbe joa nije nilo :)))
GreenRyderLEGENDA

maj 2011.

#22
.....evo ljudi da ne otvaram novu temu pa cu postat tu..... .....imam pitanje....znaci slozio sam Pc box (serversko kuciste) V45/S22/D60.....osvjetljenje 2x23W CLF 6500K i HPS 70W.....ventilacija, upuh 1x80mm, ispuh 1x120mm, hladenje lampe 3x80mm i staklo 2mm debljine koje odvaja lampe od ostatka boxa..... .....evo slika da se vidi o cem pricam..... .....e sad....problem je u temperaturi.....dok nisam stavio zaklopke temp je bila 27C a ventovi su radili na 6 ili 7.5v bez stakla a sad kad sam stavio zaklopke i staklo temp je ispod stakla na 12v preko 30C a ja neznam u cem je problem.....pretpostavljam da su zaklopke previse smanjile protok zraka i da je u tom problem al bi volio cut misljenje nekog iskusnijeg.....hvala=)
SekachAMBASADOR

maj 2011.

#23
Zaklopke su pretpostavljam neki light trap? U tom slucaju si vjerojatno nekako poremetio protok i trebao bi redizajnirati zamku da zrak lakse prolazi... =)
GreenRyderLEGENDA

maj 2011.

#24
.....ma da light trap......i da u njima je fora jer sam ih nakon postanja otisao skinut i 10 min nakon temp je pala na 28-29 al i to mi se cini puno jer su ventovi tad radili na 12v.......i sad uopce nzm kakav bi to light trap trebao bit a da mi ne smanji protok zraka a ujedno i da se uklopi u okolinu....

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se