LEGACY
Sta je s halogenim reflektorima
56 odgovora7,165 pregleda
Ch3mical
ISTRAŽIVAČ116 REP44%
→ Entuzijasta
Ch3micalISTRAŽIVAČ
dec 2005.
dec 2005.#1
Kakva su iskustva s halogenim reflektorima? Dali se isplati, zaato?
Hvala!
DA GURU
ISTRAŽIVAČ122 REP48%
→ Entuzijasta
DA GURUISTRAŽIVAČ
jan 2006.
jan 2006.#2
može poslužiti, al u krajnjoj nuždi...ako misliš uzgajat unutra onda to radi pošteno sa HPS/MH. MH je malo bolji spektar za vegetativni rast a HPS za cvjetanje iako ja najviše volim vegetativni period u kombinaciji HPS/MH a HPS za cvjetanje...veæina ljudi korisit samo HPS i to daje izvrsne rezultate.
Vanzemaljac
AMBASADOR1.847 REP10%
→ Legenda
VanzemaljacAMBASADOR
jan 2006.
jan 2006.#3
Ne isplati se jer isijavaju uglavnom pogreaan spektar
svjetlosti.Jer kao i sve ato nevalja lako je dostupno
svima(ima ih ko govana).Npr.500W halogen isijava biljci potreban spektar svjetlosti kao 2 neonke 20w.
Ostalo je svjetlost koju biljka ne koristi.
Vis je naša jamajka
ISTRAŽIVAČ69 REP13%
→ Entuzijasta
Vis je naša jamajkaISTRAŽIVAČ
jan 2007.
jan 2007.#4
www.prismaecat.lighting.philips.com/LightSite/Whirlwind.aspx?eca=LLPPLG&cpf=GBEPEN&stg=ACT&lan=EN+&ecuLMP|PLL|LP&cnt_key=DCDMR+++|PHL&t=1&tree=0&scr_md=1111&leftnav=1_1&nav=Null&loc=Null&tt=Visuals]LINK
Našao sam na philipsovom sajtu informacije o utrošku energije na odreðen spektar
*nemojte kliknut link nego prepišite adresu
zatim na padajuæem izborniku(which tipe would you like to see)izaberite spectral power distribution color te kiliknite >
Inq
AMBASADOR2.606 REP32%
→ Legenda
Bezze_Sa
AMBASADOR4.416 REP83%
→ Legenda
Bezze_SaAMBASADOR
jan 2007.
jan 2007.#6
Jel vi mislite na ovaj?
http://img70.imageshack.us/my.php?image=slika15sl.jpg
Ja sam sa njim imao extra dobre rezultate.... mislim za koliko para i previše muzike, naravno ne govorim da je extra, ali za 7€ se isplati, naročito ako nemate gdje uzeti MH još iste jačine kako bi koristili na istu prigušnicu.... Ili već nešto drugo....
Ipak ja sa ovim reflektorom sam imao extra dobre rezultate, biljke su znale bujati nenormalno... istina da imaju manu da se griju dosta, ali sa dobrim vent. može biti 30-40cm udaljen od vrhova i extra su rasle po 5cm u dva dana. (Nekad fakat po 3cm preko noci je znalo biti, pogotovo na početku!!!!)
Inq
AMBASADOR2.606 REP32%
→ Legenda
InqAMBASADOR
jan 2007.
jan 2007.#7
Znamo... Mozda bi trebalo kao avatar da stavis sliku reflektora. I u potpisu da stavis ovaj post cisto da se ne ponavljas... xexe sala...
Mogu ti reflektori da posluze ako ventilacija nije problem. I potrosnja struje...
sch
ISTRAŽIVAČ83 REP22%
→ Entuzijasta
schISTRAŽIVAČ
mar 2007.
mar 2007.#8
ovako,novi sam ovdje,i pro
ito sam skoro sve o svijetlima za uzgoj,ali nitko niata konkretno ne piae o halogenoj rasvijeti.poato planiram nabaviti jedan reflektor od 500 w zanima me kakva je njegova kvaliteta te koje su mu specifikacije.ako tko ima iskustva s time,molim da ih podjeli samnom.
bongash
LEGENDA7.853 REP29%
→ Zmaj
bongashLEGENDA
mar 2007.
mar 2007.#9
Odma se sjetim Bezze i legendarnog halogenog reflektora. :vb_kez:
Mo~e taj halogeni za vegetaciju, ali
emu se zajebavati ? Em grije, em struje troai, a rezultati su upitni ...
Cijena i dostupnost HPS sistema viae nije bad, opremu za po
etak mo~ea nabaviti u svakom veem mjestu.
Ne znam koliko koata taj halogeni reflektor ali kontaj da ea razliku u cijeni isplatiti sa uatedom struje, a i rezultati su bolji ... a radi toga i gajimo, zar ne ?
Sve zavisi ato ~elia, malo eksperimentirati ili dobit dobru vutru ...
sch
ISTRAŽIVAČ83 REP22%
→ Entuzijasta
schISTRAŽIVAČ
mar 2007.
mar 2007.#10
ma reflektor je sia, 60 kn. znam da je hps daleko najbolje svijetlo, ali nigdje nemogu na to.u svaku trgovinu kad doem i pitam, niko nema pojma uope ata je to.
bongash
LEGENDA7.853 REP29%
→ Zmaj
bongashLEGENDA
mar 2007.
mar 2007.#11
HPS sigurno nije _najbolji_ ali mo~ea odraditi od po
etka do kraja uz pristojne rezultate.
31 REP62%
→ Istraživač
mar 2007.
mar 2007.#12
E ljudi moji
Taj reflektor je super stvar
Snaga mu je 500w
Sijalice rijetko crkavaju a kostaju oko 1,5 E
A citav reflektor i sijalica kosta 5E
Jeste da mu je mana sto se puno grije i mora biti udaljen bar50 cm od vrha biljke ali kada sam vidio da je sjeme koje sam posadio za nekih 30 sati niklo i naraslo oko 3 cm. a i mlade biljke rastu ko lude.
b r a i n c h i p
AMBASADOR3.453 REP56%
→ Legenda
b r a i n c h i pAMBASADOR
mar 2007.
mar 2007.#13
Brzina klijanja sjemena ovisi o temperaturi. Dakle, visa temperatura, brze ce proklijati. A taj reflektor grije i grije... i nista vise. Jest da je jeftin, ali obrati pozornost na snagu od 500w, i na to da ces jednaku kolicinu korisnog svjetla dobiti sa 50w stedne zarulje, ili dvije male neonke.
Tripco
POZNAVALAC1.027 REP47%
→ Ambasador
TripcoPOZNAVALAC
mar 2007.
mar 2007.#14
Halogenke su samo unapreena verzija obi
nih svetiljki i imaju vrlo sli
an spektar, dakle, puno para (za struju) a malo muzike. Ali Bezze ga uradi s tim, pa eto...
Inq
AMBASADOR2.606 REP32%
→ Legenda
InqAMBASADOR
mar 2007.
mar 2007.#15
500w halogeni refl. ima 8750 lumena... a 400w hps ima 56000.
500w halogeni refl. ima svetlo od 2950K. To nije za vegetaciju!!!
Biljka je porasla 3cm zato sto ima crvenog spektra i rast ce u visinu. Bolje da imas biljku od 15cm sa nekoliko internoda i razvijenim donjim vrhovima nego biljku od 20cm sa 2-3 internode bez ostalih vrhova.
Nisam uspeo da nadjem sliku spektra ali ima najvise zutog i zelenog (valjda). Znaci mali light uotput i jednim delom pogresnom spektru. Bolje kupi zivine... one jeste da nisu dobre ali bar imaju nesto plavog spektra a sve se resi kupovinom stednih ili neonki za vegetaciju.
Eddie
ENTUZIJASTA381 REP45%
→ Poznavalac
EddieENTUZIJASTA
mar 2007.
mar 2007.#16
Imam bilke sa 3-4 internode i 5 cm visine i 10 sirine bocne grane izbijaju a listovi jedan preko drugog. Izgledaju zbunasto kao jagode. Difuzno svetlo od neonki i folije cini da se ne izduze prema svetlosnom izvoru. I 24 h svetla jer danju rastu listovi a nocu internode.
Bezze_Sa
AMBASADOR4.416 REP83%
→ Legenda
Bezze_SaAMBASADOR
mar 2007.
mar 2007.#17
@Inq - Haveru, ja ne govorim da je bolje staviti taj reflektor od HPS400 na pocetku (mada komb. je ubitačna :)) a sto se tiče reflektora, ja sam njega koristio za vegetaciju (20/4, najčešći režim) i još i extra su mi biljke bile (mada sa puuuuno "propusta da tako kazem) Biljke su bile u cosku sobe i reflektor je bio na zid nakacen i uperen dole. Samo taj zid na kome je bio reflektor bio je obložen alu-folijom. Posto prostora nisam imao nikako (bukvalno nikako) ljudi su se čudili kako je i ovako izraslo... (staviću koju staru sliku...)
Prva i najveća greška je bila što sam posadio a nisam nabavio HPS (kont'o nije puno skupo a i naći će se svugdje...kad klinac, ispalo drugacije) pa su mi se 2 prve koje su nikle malo ustrkoljile (jer samo su sunce imali i to od 16:00 pa dok ne zadje sunce (vrijeme, kraj jula pocetak augusta)... Prvo sam postavio ih pod neonke (uzeo onaj par što dođu, coolwhite (nista ne griju, povece mislim 80cm) tu su bile neko vrijeme i lagano rasle. (Jos da napomenem da sam napravio gresku, stavio ih u manje posude 5l od pocetka do kraja (ono samo daj da sto vise stane)... tek kasnije sam slučajno naletio na njega i koštao je 7,5€ (nisam mogao vjerovati, 500W čak i sijalicu dobijem???, rekoh sebi haj nemam šta da izgubim.!!!) I tako ga uzmem i montiram na zid. Biljke preko noci bukvalno, pocele da bujaju, kad sam stavio reflektor imale su nekih 30-tak cm (pod neonkama, pa jedno mjesec i po sigurno bile) kad sam njega stavio (na njemu lafo piše 1m kao nista ne smije se staviti ispred, ja ga drzao na nekih 50-55cm.) preko noci maltene su rasle 2-3 cm i pocele se razvijati u stranu (ovo je moj prvi indoor grow, i to na fuuuj mjestu, sve skučeno to mi je sve u sobi gdje sam preko dana i gdje spavam (kako sam se i ja namučio, ali stavio sam one crne kese za smece i manje mi je kasnije smetalo) ...
Rasle su smiješno, isto kao da su od pola pocele rasti 300 na sat. evo par slika pa procjeni sam... Njih sam tako držao jos nekih mjesec, tačnije, kad sam vidio već extra formirane bijele čičke i vrhovi isto, tad sam ih stavio na cvjetanje (tačnije kad sam kupio HPS-400W Sylvania, i odmah sam ih prebacio samo na HPS i tad im je pocela zadnja faza, jer dosta sam trazio da kupim, i na kraju nadjem ispred stana malte ne, .....hoću da ti kažem samo da me je pozitivno iznenadio i što se tiče struje takodje (mislim na potrošnju, isto kao frizider i komp trosi) evo koja slika: Ovo je mučenje fakat :(
Da bi poslije njega
Ove dole slike nisu poredane po datumu...
Et' ovo je moj prvi indoor grow, naučio lekciju, i drugi stavio manje od čega sam imao 4 biljke (što je sasvim taman), 6biljaka imao dvojicu mudonja...i taj sam drugi indoor grow (isto mjesto, isto sve) te 4 biljke sjeko po 2x (kako su dooobre biiileee ihh, taman 130-150cm i bukvalno ja se mogu sakriti iza nje da se ne vidim!!! :) LOL
Ihhhh izvinjavam se na velikom postu, ali kad se našiljim, mogu peglati pravo sviju mi :)
nemojte mi to zamjeriti :) LOL
hehehehehe
Inq
AMBASADOR2.606 REP32%
→ Legenda
InqAMBASADOR
mar 2007.
mar 2007.#18
Ja verujem da je tako bilo... I ako neko moze da priusti sebi to grejanje i 500w potrosnje moze da ga koristi. Isto vazi i za zivine sijalice.
Eddie
ENTUZIJASTA381 REP45%
→ Poznavalac
EddieENTUZIJASTA
mar 2007.
mar 2007.#19
Zivine imaju iskoriscenje priblizno kao i neonke i slican spektar (zavisi od fluorescentnog sloja a mnogi za poredjenje uzimaju spektar providnih sijalica). Kad omatore drasticno izgube efikasnost i to treba imati u vidu. HPS daju 30-50 % vise svetla i to pogodnog za cvetanje a halogene su losije od ovih vrsta sa gasom ali ne toliko da su neupotrebljive. Mislim ako neko drugi placa struju ili ako kao kod bezze sa preti opasnost da biljke propadnu a drugog izbora nema onda moze ali dugorocno se ne isplati.
Bezze_Sa
AMBASADOR4.416 REP83%
→ Legenda
Bezze_SaAMBASADOR
mar 2007.
mar 2007.#20
Koliko para toliko muzike, tako je uvijek bilo.... ja samo kazem da je mene "izvukao" praavo (i to još platio 7,5€) sto se tice grijanja, imam osjecaj da se misli da enormno grije... (grijanje je slicno HPS-kama) potreban je naravno neki vent da puse po vrhovima.... a sto se tice struje, evo opet ponavljam. Meni je dolazilo oko 35-40km (20€ plafon). Poslije upotrebe reflektora, racun mi je dosao 48km i nesto pf. (24€). Mislim da to nije puno...
Ja ne zagovaram ovdje ovaj refl. (naravno da ima boljih stvari) ali govorim iz iskustva običnog čovjeka, kojem je 100km (50€) ipak nije mala para....
Ja ne znam koliko koštaju štedne te, niti od koliko ima jačina, ni koliko je odprilike potrebno komada da bi bila se izvela dobra vegetacija od jedno 4-6 biljaka????
Ako neko može da mi odgovori (mislim ko koristi štedne, i ako može malo više info o njima). Samo da kažem da nisam ja rekao da je bolji reflektor ovaj nego te štedne, jer nikad nisam probao sa njima i prema tome ne mogu reći... ali rado bih isprobao.... mislim čisti experiment. Inače najbolja komb. u vegetaciji (staviti i refl. (ili štedne ko ih koristi) i hps400 i staviti ih na 20/4 režim.... mislim da bi biljkama extra bilo (btw: ima ljudi koji su od početka do kraja uspješno odradili sav posao SAMO sa HPS-kom (jel sad 400W ili 600W nisam siguran, ali i 400W može sigurno odraditi komplet)
Inq
AMBASADOR2.606 REP32%
→ Legenda
InqAMBASADOR
mar 2007.
mar 2007.#21
500w halogeni refl. ima 8750 lumena...
10x23w stedne imaju 13.500 lumena (govorim o philips 865 a ne o kineskim sranjima)
manje struje trose, manje greju. jedino sto 10 kom. kostaju oko 50 evra. Za duze staze se isplati jer trose duplo manje struje.
Linearne philips 18w TL-D (ili tako nesto) imaju 1350 lumena. slicno grejanje a manja potrosnja struje. Vise se isplate nego stedne na duze staze jer kada treba promeniti cevi to otkosta 10 evra a stedne bi otkostale opet 50evra.
Ja preferiram kombinaciju da stavim odozgo linearne neonke od 18w a sa strane par stednih i ne kraju dobijem male grmove sa gomilom donjih vrhova.
Ali sve je to smaranje... najbolje Metal halidna jedna i nema nerviranja...
Bezze_Sa
AMBASADOR4.416 REP83%
→ Legenda
Bezze_SaAMBASADOR
mar 2007.
mar 2007.#22
Hehehhe pa naravno to svi znamo..... jedna MH i gotova stvar, (što je možda najbolje rješenje, jer se može koristiti zajedno sa HPS (mislim na prigušnicu, ako su iste jačine) To bi mislim najbolja kombinacija bila, ali... hhehehe ali ko je monetarno dobar :) Ovdje sam samo govorio da za najbolje rezultate a sa najmanje love, ovaj refl. je idealan onda!!!
Prema ovom tvom, onda se isplati ovaj refl. ipak 50€ u odnosu na 5€ je velika razlika (a valja smjestiti tolike sijalice) što se tiče potrošnje ovog refl. kod mene je radio jedno mjesec i po (dok nisam završio sa veg. komplet....) i dolazilo mi je 4€ više nego prije... a on je radio 20/4, što se tiče grijanja, nije sad "šporet" :) ali kao hps600W grije (mozda malo više) ali ima opcija da kupiš sijalicu od 300W (isto može na ovaj refl. od 500W) ova od 300W duplo manje grije a potrošnja se ne osjeti (to garantujem!!!!!, lično iskustvo) ja sam sa njim izveo komplet biljke iz vegetacije!!! Probao sam obje pa zato govorim, jednom mi je riknula i nisam odmah kupio nego stavio od 300W (i mozda ono pošto sam "naviko" na jačinu svijetla) ona mi je izgledala duplo slabije....dok nisam slijedeći dan kupio od 500W.
Nisam koristio štedne, ali ipak ovo je mnoooogo jeftinija varijanta... i ne vidim za što misliš da ne može se koristiti "na duže staze"... Ovaj svoj sam dao dedi da odnese na vikendicu i montirao. Aa kad bih sad bio u prilici, sad bih opet isto kupio taj (ovdje je 17km, ima i po 10km (tako čuo), i kupio bih isti i počeo isto 4-6 biljaka, koje naravno 2x rezem da ide više u grmlje nego u visinu.... samo što sam rekao da slijedeći put ću sa njim staviti i hps-ku zajedno do faze cvjetanja, kasnije ostaje hps-ka (samo) naravno. :)
BossGrow
ENTUZIJASTA321 REP30%
→ Poznavalac
BossGrowENTUZIJASTA
mar 2007.
mar 2007.#23
a volim se bezzi javit :)
nije se dogodilo da je netko rekao nesto protiv hal. reflektora, a da bezze nije ostro napao, sigurno onda vrijede nesto
grizi kralju
Bezze_Sa
AMBASADOR4.416 REP83%
→ Legenda
Bezze_SaAMBASADOR
mar 2007.
mar 2007.#24
Hehehe :) e jeb. sad :) LOL
Nisam ba zagovornik tih reflektora, (mozda se tako cini) samo sam htio reci ono sto jeste. Lako je raji koji imaju moneta, pa ih boli neka stvar za cijene.... ali ovaj "srednji" stalež :) (u kojem je nas većina sigurno, koji nemaju baš toliko moneta na "bacanje" tj. probavanje ovih, pa onih sijalica (žarulja, kako 'ćete :))
Evo nadjite bilo šta (neku napravu, bilo šta) da košta cenera (tj. 5€) i da daje dobre (koliko toliko) rezultate....
To ja govorim čitavo vrijeme...
Naravno, svako od nas bi volio da ima po dvije MH sijalice za vegetaciju, i po dvije HPS (sa svim ostalim džidžama, hydrometar, ph-mjerač itd itd... pa na kraju daj digitalne.... a niko ne pita koliko je to sve kad se sabere)...
Nisam ja rekao niti govorim da je ovaj refl. najbolja solucija, ali za te pare, dobije se puuuno više muzike :)
Inq
AMBASADOR2.606 REP32%
→ Legenda
InqAMBASADOR
mar 2007.
mar 2007.#25
Ici cemo ovako u beskonacnost... :)
Kombinacija linearnih i stednih do 200w daje vise svetla, manje greje, daje dobar spektar... daje vise lumena po watu... jeste da kosta 50 evra ali zbog duplo manje potrosnje tih 50 evra se isplati samo od sebe kroz 2-3 growa...
MH od 250w kosta isto oko 50 evra (mozda koji evro vise). Daje vise lumena po watu... i najvise se isplati na duze staze.
I ja sam srednji stalez... jedva sam 50 evra izdvojio za HPS... Ali kada izracunam i preracunam bolje da ne gajim par meseca i sacuvam pare nego da kupim Halogeni refl.
Ne kazem da nije moguce gajiti sa njime... nego ne isplati mi se... jos ja gajim u ormanu gde ne bih mogao da stavim taj reflektor zbog grejanja.
Druga prednost fluo lampi je sto mozes kupovati jednu po jednu... kupis 4 pa za 2-3 nedelje jos 2 pa jos 2... Tako da ne das odmah 50 evra.
Biljke bi rasle inace i ispod 2x200w obicne sijalice... ustvari taj reflektor je samo duplo bolji od toga.
Jednom kada budes probao fluo cevi sa plavim spektrom uvideces razliku... lepe zbunaste biljke sa mnogo vrhova tamno zelenih listova.
ovo je biljka od nekih 15 dana visine 13-15cm sa 5 spratova:
http://forums.vutra.org/showpost.php?p=18427&postcount=76
to je sve toliko stealth i kompaktno da je box za prve 2 nedelje vegetacije bio 45cm visok samo.
Bezze_Sa
AMBASADOR4.416 REP83%
→ Legenda
Bezze_SaAMBASADOR
mar 2007.
mar 2007.#26
I ja se slažem
Ne znam koliko ko daje lumena, ali što se tice racuna za el. energiju. Mjesec dana sto je radio na 20/4, meni je doslo najvise struje do tad, i to za 4-5€, ja dobijem fine biljke sa njim.
Nema šanse njega koristiti u ormarima, ili box ali sa dva dobro jaka ventilatora.
Eih, ja kupim jednu-dvije, biljke se izduze dok ja skupim za jos jednu, pa jos jednu biljke ce vec se izduziti zbog manjka svjetla. Najbolje je odmah kupiti sve. Da rastu od pocetka u naj uslovima.
Bi rasle nekih 10-20 cm, ali dobru vegetaciju nema sanse da se odradi sa njima.
Jesam koristio sam dvije od 80cm (cool white, uopste se ne griju, biljke su fino rasle do nekih 30-tak cm, onda su stale dramaticno. (Ali jesu fino bile izrasle (jos sam ih i rezao, bas sam se iznenadio, ali to u pocetku samo, ne vjerujem da bi mogle citavu (dobru vegetaciju) da odrade. (Bilo je 4-5 biljaka koliko se sjecam. I mnogo im je vise vremena trebalo da izrastu tih 30-tak cm (mjesec i po sigurno)
Da i ove moje su ovakve bile. kao sto rekoh, imao sam dvije velike neonke znaci, one coolwhite (nista se nije grijalo, bile su 24/0 na pocetku i kasnije prebaceno na 20/4. Super su rasle, cak su neke znale dignuti listove komplet do neonke (dodirujuci ih)
Inq
AMBASADOR2.606 REP32%
→ Legenda
InqAMBASADOR
mar 2007.
mar 2007.#27
xaxa
Mislim da se mi ustvari slazemo skoro oko svega... mlatimo ovde praznu slamu... :)
Bezze_Sa
AMBASADOR4.416 REP83%
→ Legenda
Bezze_SaAMBASADOR
dec 2007.
dec 2007.#29
Evo slika (tema prebacena na groblje....) ...
i evo kako sam je montirao (ako se vidi)
Ina
e bih samo dodao, da grije nenormalno, za u box, nikako ga nemojte koristiti, jedino ako su biljke na otvorenom...(jedino neki ooogrooomni vent da puse u halog. reflektor (da neko ne pomisli da se radi o onim reflektorima, iznad lampi...) Ina
e u ovaj reflektor moze se staviti i od 300W sijalica (ne znam da li se vidi, al pise na kutiji takodje....(kazem sijalica jer je debljine prsta...i veomaj je jeftina)
Bolje je (ako ste u mogunosti naravno...) montirati 4 stedne sijalice, (eh, to vec moze u box...) em sto manje griju em sto vise lumena... ali ako su biljke na otvorenom, onda moze posluziti i ovaj reflektor, dok se ne nabavi neato kvalitetnije....
Naravno mo~e se koristiti u vegetaciji, i onda naravno prebaciti ih na HPS
dec 2005.
1 / 29
dec 2005.
dec 2007.