LEGACY
Led Full spectrum 60w panel DIY
38 odgovora4,322 pregleda
Fenix94
POZNAVALAC602 REP0%
→ Ambasador
Fenix94POZNAVALAC
dec 2016.
dec 2016.#1
Pozdrav ljudi srecni praznici! :)
Zapoceo sam "novu" samogradnju (podelicu linkove sa vama, ne reklamiram nikoga)
Radi se o LED Full Spectrum panelu jacine 60 wati u ceni od 20 dolara, pa evo i lista delova:
2x led driver
http://www.ebay.com/itm/321941699074?var=510883985324
25x 3w led full spectrum (5 komada vise za svaki slucaj)
http://www.ebay.com/itm/231985069239?var=531178390043
30 gr termalne paste
http://www.ebay.com/itm/142068410762
2x aluminijumska plocica za pasivan odvod toplote
http://www.ebay.com/itm/311754065603
1x aluminijumska tabla za panel od 20 slotova za LED lampice
http://www.ebay.com/itm/252144757354?var=550981266510
Ideja za ovaj DIY projekat je dosla zbog trenutne cene LED panela.
Hladjenje bih probao pasivno za pocetak a ako to ne upali konfigurisao bih panel.
A sad pitanja za one iskusnije:
Da li dodavati otpornike radi sigurnosti dioda i koliko ih uopste staviti (driver tera od 6-10 3w dioda).
Sta se po vasem misljenju treba dodati, oduzeti ?
Delovi su na putu, u komentare cu postavljati kako stvari napreduju, ako ovo uspe za 20 dolara 60w led full spetru bice bomba! :)
1310
ZMAJ27.690 REP
1310ZMAJ
dec 2016.
dec 2016.#2
Bravo, sve informacije jasne i pregledne, super fotke odabrane, sretno s lusterom :thumb::rasta:
Fenix94
POZNAVALAC602 REP0%
→ Ambasador
Fenix94POZNAVALAC
dec 2016.
dec 2016.#3
Hvala @1310 :)
Nadam se da ce projekat doci do kraja pa ce biti How To tutorial :)
Zaboravio sam da dodam kablove i prekidac! :D
hazeri
ZMAJ20.200 REP
hazeriZMAJ
dec 2016.
dec 2016.#4
Od mene :respect:.Volim citati kako ljudi sami rade panele.Isto tako volim vidjeti grow sa istim panelima da bude potpuno;)
Kako god :clap::
mtran
AMBASADOR1.636 REP4%
→ Legenda
mtranAMBASADOR
dec 2016.
dec 2016.#5
cista greota,a i prekontrolisi tu Al tablu za koji je napon posto je redno paralelna veza.
Fenix94
POZNAVALAC602 REP0%
→ Ambasador
Fenix94POZNAVALAC
jan 2017.
jan 2017.#6
Hvala na podrsci ljudi sretna vam nova svima da vas sto vise lumena ogreje ove godine :thumb:
@mtran na sta tacno mislis da je greota ?
I kako da prekontrolisem tablu ?
Evo ideje za aktivno hladjenje ako pasivno ne bude radilo kako treba :)
Za dodatnih 4 dolara 2 kulera za lap top na usb
http://www.gearbest.com/laptop-cooling-pads/pp_328116.html?wid=21
Djuni
AMBASADOR1.687 REP5%
→ Legenda
DjuniAMBASADOR
jan 2017.
jan 2017.#7
nemas 60W nego 40W. to ti je za prostor 0,3 x 0,4m i za biljku do 1m. i joa ti je bitna boja u kelvinima. za kompletan grov ti treba 3500k.
koliko ti planiraa dobiti na kraju grama?
za ato ti treba ta plo
a ako imaa hladnjak na koji ea to sve spojiti?
Fenix94
POZNAVALAC602 REP0%
→ Ambasador
Fenix94POZNAVALAC
jan 2017.
jan 2017.#8
Kako 40w kad je 20x3w 60w ? :D
Kod led dioda se ne gledaju kelvini vec nanometri, ove led diode koje sam ostavio u linku su Full Spectrum tj. daju ceo spektar boja koji je potreban biljkama za rast i cvetanje (i crveni i plavi spektar 380-840 nm).
Ako mislis na aluminijumsku plocu ona je tu radi jednostavnosti projekta i estetike a iskreno nisam do sada video nikog da je na hladnjak spajao diode :D
60w nije nesto puno ali to nikoga ne sprecava da napravi jos jedan ovakav panel ili jos 10 ako hoce. Bitno je da je cena izgradnje mala i da to odradi posao za koji je namenjena. Budzet za tih 60w je 30 dolara sto je 0.5 dolara po watu i to je DUPLO jeftinije od najjeftinijih led panela sto se mogu naci gotovi za kupiti kod kineza (da ne poredimo sa ostalim stranim proizvodima koji koriste iste ove kineske diodice)
Djuni
AMBASADOR1.687 REP5%
→ Legenda
DjuniAMBASADOR
jan 2017.
jan 2017.#9
36V(volta~a koju daje van driver)/10(broj dioda koje spajaa)=3.6V po diodi
0.6A(toliko driver daje struje van bez obzira na napon)*3,6V=2.16W
2.16W*10(broj diodda spojen na driver)=21.6W
36V*0.6A=21.6
21.6*2=43.2W i sad mali gubitak i to ti je 40W
MeV0ZpYeQ50
to se tie valne duljine, taj ful spekrtum nije linearan, tj on ima peakove na odreenim valnim duljinama.
Fenix94
POZNAVALAC602 REP0%
→ Ambasador
Fenix94POZNAVALAC
jan 2017.
jan 2017.#10
Super sto je neko strucnije mogao da objasni temu sa voltazom, to je znaci ono "REAL OUTPUT" :)
Sve sam razumeo sem ovog dela za full spectrum pa ako mozes napisi nesto vise o tome :)
Mobi Dik
POZNAVALAC811 REP23%
→ Ambasador
Mobi DikPOZNAVALAC
jan 2017.
jan 2017.#11
Bravo. Ovakvih kompletnih tema je potrebno viae na sajtu. :thumb:
Puno je vei gust kad sve odradia svojim rukama....
Sretno do kraja, pratim pa~ljivo. :)
Djuni
AMBASADOR1.687 REP5%
→ Legenda
DjuniAMBASADOR
jan 2017.
jan 2017.#12
gornja je tvoj
ip, donja je cob cxb 3070. za kompletan grow (vege i cvjetnanje) se koristi 3500k. iz ovoga ispada da e tvoje raditi na odreenoj kvadruturi (ovisi o broju ledica koje stavia).
E sad, u opisu ove tvoje piae This premium LED uses a 45 Mil Bridgelux BXCD45 base chip with a specially manufactured coating to create a spectrum that promotes photosynthetic responses in plants. This is achieved through the focus of power in the red and blue parts of the colour spectrum, producing a efficient multi-purpose grow light spectrum in a single chip.
Vidia piae ti da koriste premaz (coating) i to mene brine kod tih diodica. ona mora sama ispuatati to svjetlo, a ne da ide kroz neki premaz. Negdje sam
itao da je to shit, mislim na rollitup-u. Potra~i ako ti se da.
Nadam se da poma~e :vutra:
Fenix94
POZNAVALAC602 REP0%
→ Ambasador
Fenix94POZNAVALAC
jan 2017.
jan 2017.#13
@Djuni hvala na tako opsirnim i korisnim komentarima pre svega :)
Sad shvatam o cemu pricas, ja cu ovaj panel zavrsiti i probati, na zalost u druge svrhe a ne u grow vutre jer nisam u mogucnosti.
Vidim na forumu jos par topica sa itim diodama pa cemo videti sta kazu :)
Sve u svemu samo davajte komentare sto vise kritika i sugestija to bolje. Da odradimo ovo kako valja pa da pravimo tutorial step by step za svakog da ima :)
Djuni
AMBASADOR1.687 REP5%
→ Legenda
DjuniAMBASADOR
jan 2017.
jan 2017.#14
malo pro
eprkaj po netu, sigurno je netko sa takvim ledicama neato uzgojio. Pogledaj pod npr. 3w led full spectum 100W growlight journals. ili tako neato
poz
Zlochika
LEGENDA7.129 REP21%
→ Zmaj
ZlochikaLEGENDA
jan 2017.
jan 2017.#15
Prvo, lepo je da se joa neko odlu
io za DIY panel od 3W LED dioda.
Sve je tu manje viae jasno, nema ata da se doda.
Ono ata bi bio moj komentar je, da je ona plo
a za 20 dioda loae reaenje za pasivno hlaenje.
Ona je relativno mala, tako da ea imati previae toplote na maloj povraini.
Sa kulerima, radie to OK.
Moj savet bi bio da diode stavia na "zvezdice" pa da ih bolje rasporedia na taj aluminijumski hladnjak.
20X3W e ti biti dosta za vegetaciju, ako ih lepo razvu
ea na veu povrainu.
Ja sam moje NL i JH lepo izgurao sa 40x3W kroz vegetaciju, ali sam ipak za flowering dodao joa 20X3W.
Skoncentrisano 20X3W na plo
u od 10x15cm (toliko cenim da je ona plo
a velika)... miriaem problem jer nee svetlo biti lepo rasporeeno ve "centrirano" na glavni vrh.
EDIT: Ja bih radije naru
io onu tablu od 50W pa napravio 3 reda,
isto zbog hlaenja.
A ne znam da li se mo~e nekako presei veza na plo
i, da se izbegne napajanje sa jednog izvora (10 series 5 in parallel). Samo tako mo~ea da pove~ea nezavisne drajvere za svaku seriju.
Fenix94
POZNAVALAC602 REP0%
→ Ambasador
Fenix94POZNAVALAC
jan 2017.
jan 2017.#17
@Zlochika slazem se za toplotu, to sam skontao kad sam tvoj topic procitao zato sam i resio dodati onaj notepad kuler od gore :)
Iskreno ja uzgajam biljke poput bosiljka i zelene salate pa ce meni ovo full da radi jer mi je samo vegetacija bitna. A za grow vutre bilo bi najbolje da se naprave 2 ove ploce i da se metne 120 w na jednu biljku i to bi radilo i vise nego dovoljno po nekoj mojoj teoriji, e sad u praksi videcemo tvoj dnevnik :)
29 REP58%
→ Istraživač
Zlochika
LEGENDA7.129 REP21%
→ Zmaj
dec 2016.
1 / 20
dec 2016.
jan 2017.