VUTRA
ForumUzgajanjeOpremaDIY - LED Grow Panel - propisno
LEGACY

DIY - LED Grow Panel - propisno

812 odgovora58,013 pregleda
adriAMBASADOR

apr 2016.

#1
Dobar dan, kako i prilici kad prvi put negdi pises tribas se prestavit. Pa da krenem: Prika me upila "aj mi napravi LED grow panel za box", iskreno DIY mi je za odmorit dušu, a stare casopise SAM SVOJ MAJSTOR i dan danas znan od korica do korica... uputio me on malo na vutra.org i meni je sve oko tehnickog aspekta grow-a postalo zanimljivo ili kako bi rekli u nas "napalio me bez ku*ca". Spojio se ja na vutru, procita svasta, malo vamo malo tamo... Moj prika se na kraju zaposli sezonski ko konobar i odustane od svega, on je konta kako cu ja na brzinu u 5 minuta njemu sklepat svitlo, al ja se zaigra... I na kraju me ostavio sa 400kn minusa jer san sastavio i neki mali box i testno svitlo. Usput ljudi forum je super i nisan na puno mista u zivotu vidio ovako veselu ekipu, kamoli online... Pa tako sa LED-ica i DIY-a pridjen ja na sve te dnevnike, upoznan sve te nickove i svatin da bi bilo posteno da nakon par miseci stokanja foruma nesto i vratin zajednici ciji sam posta tajni obozavatelj. Inace zapalin par puta godisnje (rodjendan, nova godina) i to ka me ponudi moj prika, vise san vino/marenda ostacu bez vozacke lik, ovde san doša da bi vidio razna rješenja za box, al eto zajubio se ja u vaše male kucne carolije čitajući vaše dnevnike... A sa pridjimo na ono zasto ovo i pisen a to je "DIY LED GROW PANELI" Ukratko na svim mogucim stranim forumima pa tako i na vutri, za svaki DIY LED pise vise krivo nego tocno. Ja cu se potrudit ovde iznit svoja testiranja i ponudit zajednici na koji nacin se uistinu LED triba spajat. Ako je ovaj tutorial velik, moderator nek ga brise ili baci u smece, ali nazalost ako se zelite malo boje uvatit LED-a, morate izgubit 15 minuta dok ovo procitate i mozda se koji put i vratit kroz tekst. ŠTA JE LED? Necu pisa sta je LED i koja mu je kratica, wikipedija je puna toga. Objasnit cu van princip rada da bi svatili kasnije dimenzioniranje samog strujnog kruga, hladjenja i inih stvari. A. PRINCIP RADA LED zamislite ko ulazna vrata od stana. Radni napon (voltage) je portir koji otvara vrata, a struja(current) je kolicina ljudi koja prolaze kroz ta vrata. Analogno tome; o naponu ovisi KAKO će vrata(gate) bit otvorena, a o struji KOLIKO ljudi(elektrona) ce prolaziti kroz vrata. Sta vise ljudi prolazi LED jace svitli, neovisno kako portir drži vrata bitno je da su otvorena. Zahvaljujuci ovome gori lako možemo zaključiti kako postoje dvi vrste potrošnje energije(dvi vrste zagrijavanja) kod LED-a: 1. je portir koji samo otvori vrata i lagano ih pridrzava (donja granica radnog napona LED-ice) ali isto tako moze (ako je budala) kad otvori vrata bespotrebno stiskat šakom kvaku, time troseci visak energije na stiskanje kvake (gornja granica radnog napona), a ako primjerice dajemo veći napon od dozvoljenog onda naš portir (sad je već ekstra budala) lupa vratima od zid dok jednostavno ne slomije em vrata em vlastitu šaku i LED se sprži (al naponski) I ovo je takozvano minimalno i maksimalno "open gate" zagrijavanje LED-a 2. Svaka vrata imaju donji štok iliti prag/nogostup, šta više ljudi gazi na taj prag on se više zagrijava i haba (samin time se oštečuje) te na kraju ako više ljudi od dozovoljenog istovremeno gazi po njemu on na kraju i pukne, naš LED se sprži (ali strujno) I ovo je takozvano zagrijavanje LED-a prijenosom elektrona kroz "open gate" Sa svim ovim gore zapamtite da temperatura zagrijavanja LED-a i njen vijek trajanja ne ovisi samo o struji(kako većina smatra) već ovisi i o radnom naponu vrata samog LED-a (ili koliko nam je glup portir) B. VRSTE LED-a: 1W LED: U 2016. je uzaludno raditi sa 1W ledicama 3W LED: Firme koje se općenito bave LED rasvjetom (pa i filmskom rasvjetom) koriste 3W LED-ice zbog boljeg omjera pasivnog hlađenja i dobivenog svijetla, a ne zbog njihove kvalitete naspram jačih verzija LED-a. U trenutku kada stavljate aktivni hladnjak u vaš DIY panel, 3W LED u pravilu gubi svoj osnovni smisao. 10W LED: Realno i trenutno u 2016. "Majka" svakog DIY GROW PANELA. Danas 10W LED-ice koriste dobre čipove, napon im je u standardu(JUSU) ali postoje i 2 vrste 10W LED-ica; 30mil i 45mil. 1. 10W - 30mil: je "standardna" 10W LED-ica (jeftina do bola) koja ne zahtjeva aktivno hlađenje pri prolasku 50% STRUJE od nominalne radne STRUJE ~ 580 mA 2. 10W - 45mil: je napravljen kao nadomjestak za 3W LED, jer zbog povećanja jezgre sa 30 na 45 ima bolji omjer pasivnog hlađenja i dobivenog svjetla - u pravilu se koristi kod rasvjete za brodove čija upotreba traži da kućište oko LED-a bude izliveno u jednom komadu gume, te ih možemo naći kod novije filmske rasvjete umisto 3W LED-a jer ventilatori nisu potrebni te samim tim ne smetaju za snimanje zvuka, one ne zahtjevaju aktivno hlađenje pri prolasku 70%(sedamdeset posto) STRUJE od nominalne STRUJE ~ 750mA Iskoristivost u omjeru vijeka trajanja svakog LED-a i svjetla kojeg daje je 75%(sedamdeset pet posto) od nominalne STRUJE, da dobro ste pročitali ne njene SNAGE već STRUJE, snaga kod LEDA nema isti smisao kao kod drugih strujnih potrošača, u pravilu nema nikakav smisao kao ni 100hertzna televizija koja pusta 50Hertzni signal. :) C. POTROŠNJA I SNAGA LED-a 10W LED koji možete kupit na ebayu radi sa naponom 9Vmin - 12Vmax te nominalnom strujom 1040mA Sa prethodnim znanjem o portiru i ljudima lako odredimo iskoristivost LED-a do propisnog zagrijavanja: 1. otvorimo vrata na 9V tek toliko da elektroni mogu prolazit 2. pustimo 780mA(75% od nominalne struje) elektrona da trče kroz vrata. Morate znat da je intenzitet(u struci se kaze da je svjetlo masno) svjetla jednak pri naponu od 9V i 12V ako je struja ista cijelo vrijeme(780mA), jedino sto dobijamo kod napona od 12V jeste budalu od portira i 2.4Watta(snage) koja se troše na zagrijavanje prostora. Idealni (teoretski) radni napon i struja kod 10W LED-a bi trebala biti 9V - 780mA D. TESTIRANJE 10W LED-a Za testiranje 10W LED-ice san koristio trivijalni LM317, koji virujte mi nevalja za nista osim za testiranja, njegova mana je da troši (stvara pad napona) 2.85V što je (u ovom slučaju) bilo idealno za brinski napravit pad napona sa 12V na 9.15V bez da koristim 7809IC. Zbog primitivne sheme lako san minja kolicinu struje koju ću davat LED-ici, al realno za pravilnu izgradnju LED panela to je katastrofa, jer ta 2.85V odlaze u toplinu. Shema i kalkulator za konstantnu struju kroz LM317: http://www.reuk.co.uk/LM317-Current-Calculator.htm Na povise navedenome linku vidite da jednostavnom promjenom otpornika minjate kliko će struje LM317 pustit prema LED-ici, te morate znat da ne postoje bas svi otpornici ovoga svita, te san se moram držat nekih standardnih vrijednosti, al srićon uvik moze koji otpornik u paralelu... Počeo san sa 2.2Ohm otpornikom, te svakim idućin otpornikom od 10Ohm u paraleli pušta veću količinu struje prema LED-u Evo i kalkulator paralelnih otpora ako nekog zanima: http://www.sengpielaudio.com/calculator-paralresist.htm : TEST : 2.2Ohm -> 570mA - RADI BEZ IKAKVOG HLADNJAKA (visi na kabelu i sritna je) + 10 Ohm -> 1,9 Ohm -> 650mA - ALU PLOCA - TEMP=+5 - radijus topline oko LED-ice na ALU ploči 20mm + 10 Ohm -> 1,7 Ohm -> 750mA - ALU PLOCA - TEMP+12 - radijus topline oko LED-ice na ALU ploči 50mm + 10 Ohm -> 1,6 Ohm -> 800mA - ALU PLOČA, VENTILATOR - TEMP+15 - radijus topline oko LED-ice na ALU ploči 30mm Slika nadostukavanja otpornika u paralelu na LM317 prilikom testiranja: Svi ovi testovi su radjeni na 10W 30mil LED-ici koja je ostajala upaljena po 3 dana, svaki dan sam 3 puta provjerava temperaturu. Korištena je ALU ploča 3mm debljine, ventilator sa najjeftinijim hladnjakom 60mmx60mm, te silikonska termalna pasta, to vam je kao i kompjuterska termalna pasta osim sto je jeftinija i koristi se kod tranzistora i tiristora u pojacalima i trafoima. Najveća baza je kad se LM317 više grije od LED-a pri 570mA hahahhah. :TABLICA DOBIVENIH VRIJEDNOSTI: 9,15V x 0,57A = 5,20 W -> 5,13W i 0,07W 9,15V x 0,65A = 5,95 W -> 5,85W i 0,10W 9,15V x 0,75A = 6,86 W -> 6,75W i 0,11W 9,15V x 0,80A = 7,32 W -> 7,20W i 0,1W Zakljucak: 10W LED-ica pri naponu od 9,15V i strujom od 800mA: Ukupno troši 7,3Watta od kojih 0,1Watt odlazi na dodatno zagrijavanje, dok je iskoristiva realna snaga LED-ice 7,2Watta Da smo koristili napon od 12V pri stalnoj struji od 800mA tada bi ukupna potrošnja iznosila 9,6Watti snage, al bi i dalje iskoristiva snaga za proizvodnju svijetla bila 7,2Watta, a ostatak od 2.4Watta bi iša na nepotrebno zagrijavanje prostora. D. NAPAJANJE LED-a Tu u pravilu ljudi najviše griješe, od sve 4 metode koje sam tu, a i na stranim forumima vidio u pravilu ni jedna nije dobra iliti idealna, pa će mo sad brzo proc kroz svaku a i navest 5. metodu: 1. METODA : Driver i LED u paraleli: prednost: - moguće spuštanje napona na željenih 9V od strane Drivera mana: - DRIVER pod stalnim konstantnim opterecenjem te ako jedna LED-ica izgori struja sa te LED-ice prilazi na ostale i time podiže struju koja prolazi kroz ostale te može doći do lančanog strujnog prženja LED-ica 2. METODA : Driver i LED u seriji: prednost: - jeftino mana: - u trenutku kvara jedne LED-ice ostale prestaju sa radom - toliko mana da mi se neda ni pisat! 3. METODA : Svaki Driver za svaki LED predost: - modularnost - moguće spuštanje napona na željenih 9V od strane Drivera mane: - skupoća izvedbe - nepotrebno povećanje dimenzija sa silnim driverima - podizanje temperature koju proizvode driveri - loša iskoristivost trajanja LED-ice zbog nekontrolirane struje 4. METODA : Svaki Driver za svaki LED + LM317: prednost: - modularnost - moguće spuštanje napona na željenih 9V od strane Drivera - kontrolirana i konstantna struja preko LM317 - maksimalna iskoristivost vijeka LED-ice mane: - skupoća izvedbe - nepotrebno povećavanje dimenzija sa silnim driverima - podizanje temperature koju proizvode driveri - toplinski gubici na LM317 - naponski gubici na LM317 5. METODA : Jedan Driver + PT4115 IC po LED-ici Po mom misljenju jedina propisna metoda spajanja LED-a prednosti: - modularnost - jeftinija izvedba od 3. i 4. METODE, a zadržava sve njihove karakteristike - moguće spuštanje napona na željenih 9V od strane Drivera - potreban isključivo jedan Driver - kontrolirana i konstantna struja preko PT4115 integralnog kola sa minimalnim padom napona. - minimalni termalni gubici - jeftinija izrada hlađenja mane: - kompliciranost PT4115 IC-a, doduše ni to nije mana jer se jako jeftino mogu kupit na ebay-u gotove komponente U sljedećem postu ću se iskljucivo baviti 5. METODOM i Termalnim dimenzijama ALU ploce. Cak sam i napravio mali GROW box 40x50x80cm da bi testirao LED-ice. Hvala Vam svima od srca. 5. METODA: "Jedan Driver da bi vladao svima i Driverova družina PT4115" :) 3 su neke osnovne komponente svakog panela 1. Količina 10W LED-ice 2. napajanje za iste 3. hladjenje za iste 1. Primjer za 8 x 10W LED PANEL 2. NAPAJANJE 2.1. DRIVER: Uvik je dobro da koristimo Driver koji pruža minimalno 30% veću struju od one koju zelimo iskoristit. Jednostavnosti radi pomnozimo broj LED-ica sa 1,1 : 8 x 1,1 = 8,8A Tih 8,8A je minimum potrebne struje koju Driver mora podrzavat da bi imali neki optimum, moj savjet je da uzmete sljedeći veći po amperazi. Napomena: Kada kupujete pazite kliko struje Driver može davat pri naponu od 12V. Te dali ima promjenjiv (reguliran) napon na izlazu, jer mi gadjamo ~ 10V Driver ce iz zida(uticnice) vuć struje kliko PANEL bude tražio, a ne klika je njegova nazivna snaga. Driveri koji su pogodni za ovu vrstu konstrukcije (naravno mozete koristit i drugaciji dizajn): rupičasto kućište daje bolju mogućnost pasivnog hladjenja 2.2 REGULATOR STRUJE - PT4115 IC: PT4115 integralni sklop se dugi niz godina koristi za reguliranje jakosti struje kod lasera,gdje je stabilnost u radu i amperaza koju dajemo LED-ici od iznimne vaznosti. Primjer sheme: Prednosti: - Zanemariv pad napona - Nema naponskih gubitaka na otpornicima(kao kod LM317) jer služe za regulaciju PT4115. (otpornici reguliraju PT4115 a ne strujni krug kao kod LM317) - Nema velikih naponskih gubitka na PT4115 i zavojnici. (PT4115 radi u tandemu sa zavojnicom) - Za razliku od ostalih sklopova moze se spojit na bilo koji izvor struje neovisno o tome dal izvor ima reguliranu konstantnu struju ili ne(doslovno radi i na izmjenicnim naponima zbog grec spoja i kondenzatora za peglanje) Mane: radni napon : 6V - 30V (za LED manje/veće voltaze nema smisla) max struje : 1.2A - za LED preko 900mA u pitanje dolazi sigurnost sklopa A za izracun struje koristimo formulu: Rs=0,1/0.XA=0.Y Ohm-a Primjeri: R = 0.1 / 0.75A = 0.133Ω (133mOhm) R = 0.1 / 0.80A = 0.125Ω (125mOhm) R = 0.1 / 0.90A = 0.111Ω (111mOhm) Krenio sam ja to lemit, al shvatio da sigurno postoji gotovi sklop. I (nama zanimljivo) naišao na ovo: Sklop se može nać na ebayu za 1$ po komadu i doslovno je kopija tipicne sheme koju je sam proizvodjac PT4115 stavio u svoj pdf kao primjer. To kinezi na ebay-u zovu "LED Constant Current Driver Power 900mA" Iako je to u pravilu "PT4115 Buck Current Regulator" Al i tu pocinje kaos... - Kinezi jednostavno vole lagat ili nemaju pojma, nama je bitno da izgleda kao na slici gore i sadrzi PT4115, a ono na sto obracamo paznju su vrijednosti na otpornicima: Njima je sve to 10W 900mA ili sta god, al kad malo bolje uđemo u matematiku shvatimo da bi lako mogli spržit ili nedovoljno gonit nase LEDice Neke od vrijednosti na koje sam naisao: 200 / 250 (iako je 250 nestandardni pa me cudi, al gle kinez...) 200 / 300 300 / 300 I ovaj sklop(kao i LM317) koristi otpornike u paralelnom spoju jer gađamo ne standardne vrijednosti otpora. pa sa ovim gore pronadjenim otporima na raznim ebay ponudama i linkom (od prije) za izracun paralelnog spoja lako dodjete do rezultata: 200 / 250 = 111mOhma -> 0,1/0,111 = 900mA 200 / 300 = 120mOhma -> 0,1/0,12 = 833mA 300 / 300 = 150mOhma -> 0,1/0,15 = 666mA Ovo su gore idealne brojke,te su otpornici uvijek sa 5% gubitaka. Primjer: 2 otpornika u paraleli + 5% gubitaka 210mOhm / 315mOhma = 126mOhma ~ 794mA i ovo je realna količina struje koju će vaša LED-ica primit kroz PT4115. Za mene bi idealno bilo kad bi kinezi napravili gotov sklop sa otporima 250 / 300 -> 136mOhma + 5% > 142mOhma -> 704mA (što je na donjoj granici pasivnog hlađenja 45mil 10W LED-a) al kako mi se cini opet ce radit lemilica sljedecih tjedana... Napajanje za naš panel se na kraju sastoji od Jedog LED Driver 10A 220 AC DC, ebay primjer: 301685560616 Osam PT4115 Current regulatora, ebay primjer: 221225242717 sto ispada primjerice za nas 8 x 10WLED PANEL nekih 25$ za cilo napajanje. Na kineeskoj doslovnoj kopiji sheme mozete primjetit gretz spoj na ulazu(4 diode), nama osobno to ne smeta neovisno sto pustamo istosmjernu struju, dapace diode na ulazu ce mo koristit kao predzastitu za Driver od eventualnog kratkog spoja ako dodje do przenja LED-a. Ove SMD diode (u gretzu) imaju 50V povratni napon, tako da smo poprilicno sigurni sa nasim 10V PANELOM Jedina "mana" tih dioda je pad napona od 0,6V, pa možemo reć da bacamo 0,6V na zaštitu, al s obzirom da imamo jedan Driver za sve, zastita je vise nego bitna, te ovim pristupom napajanja em smanjivamo troskove em se osiguravamo na obe strane, doduse malo treba lemit, al panel ce bit optimalan. NAPOMENA: Najbitnije ne pobrkat +/- prilikom lemljenja(ako nemate unimer) jer ce te mislit da vam nesto ne radi al u biti dioda vas je spasila da se nesprzi kako Driver tako i PT4115. Sljedece cu se bavit hladjenjem samo da se vratim sa terena i onda je cili teoretski dio DIY-a gotov. A narednih dana(tjedana?) kad stignem idem malo testirat ove kineske PT4115, radio sam i neke spektralne testove ovih jeftinih 30mil GROW LEDica sa ebay-a, cak se iznenadio... narucio sam i 45mill da vidim kako se realno griju. U konacnici cu napravit optimalni panel za box, a onda vi stupate na red sa svojim znanjem, a ja iz zadnje klupe slusam i zapisujem! A za hladjenje procitaj post #69!
adriAMBASADOR

apr 2016.

#2
Kroz tjedan dva dana bi nastavio sa temom. pa sam zauzeo sljedeci post.

apr 2016.

#3
hehe, sam sebi zauzimas mesto i onda dodjem ja i zaebem koncepciju :) kroz tjedan dva dana neces biti u mogucnosti da editujes taj post. al nakaci slobodno posle svih koji se ovde budu naredjali pa cemo da spojimo ;)
adriAMBASADOR

apr 2016.

#4
Ufff... nisan zna da se nece moc editirat, hvala za buduci info. Stavljam onda po redosljedu. Nadam se da nije dugo za citat, krace nazalost ne znam napisat a da bi ja svatio sta san opce napisa.

apr 2016.

#5
opusteno, ako je predugacko za tvoj prvi post povezacu sa drugim. pa je taman drugi po redu ;) ovo ce se brise naravno
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#6
Odlicna tema od nekog kome je srasla lemilica sa rukom:thumb: Hteo bih da saznam vise o losim stranama seriske veze.
adriAMBASADOR

apr 2016.

#7
Realno gledajui 10W ledica je serijsko/paralelni spoj na stampanoj ploci koji na sebi sadrzi 9 LEDICA od 1W Serijski spoj je po meni nu~no zlo za LED-ice u ne standardnim naponima, al realno najgori na in spajanja za bilo koju vrstu LED-a iz jednostavnog razloga sta riskiraa da ti cili serijski niz u jednom trenutku nee radit zbog jedne LED-ice, (a primjerice tebe nema kraj biljki 2 dana) Naravno nakon sta otplaces(bar bi ja plaka) za sjebanim rezimom svitla i kvarom, ponadat ces se da e ta LED-ica fizicki prominit izgled pa ces je lako nac u moru ostalih. Drugi problem je po etno naponsko opterecenje prilikom paljenja dok se strujni krug zatvori ili primjerice ako hoea dimmat serijski vezane ledice koje nemaju identican napon otvora. - brate samo kaos Ili najcesce: LED-ice sa vrimenom od silnog paljenja gasenja ili promjena temperature u radu, jednostavno promine svojstva i onda dobivas efekt da ih pola radi slabije(jer im je narasta otpor) pa u pravilu vrata nisu dobro otvorena, a ti struju i dalje drukas ili jedna u nizu jednostavno poludi i onda sljedecoj do sebe pusta extra napon na vratima i nakon nekog vrimena ledica do nase lude ledice se sprzi, ti zaminis sprzenu, al se ona jadna opet sprzi, a u biti je kvar u ledici prije te. Al problem u ovom gori, sta nije pravilo da ce luda ledica sprzit prvu do sebe, vec ce sprzit mozda i najslabiju kariku u lancu, pa ti sad nadji koja je to. Takve strip serijske trake imas po kafanama, pa kad se zagledas nije ti jasno jel sporak pod ili si pijan ili ledice jadne od dima i vruine vise ne rade dobro. serijski je nekad nezaobilazan, al ako sam radis svoje svitlo moras bit svjestan njegovih mana i imat volje se nosit sa tin i ocekivat probleme.
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#8
Kao sto rece 1W je besmisleno,ja koristim 3w,a te 10w nevolim bas zbog toga.Prvi led panel je bio serijsko/paralelni spoj,i tek posle sam shvatio da ako jedna grana ne radi sta se desi sa ostalim,kao ove Tako je ali manja steta nego da se desi ono gore,zato sam imao fluo cevi . Vise vremena cekam da se ugreje lemilica nego da nadjem i zmenim led.Led u trakama necu razmatrat jer nema snagu. U mom slucaju zamenio sam 4 leda u serijsko/paralelni spoju,al od kad sam napravio jedan od 90 kom crvenih,seriski, bez problema. Poznanik sam dao 2 panela od 72 kom 3w led grow-serija,2.5 meseca isto bez problema,bar za sada. Ja nemam tvoje znanje/iskustvo al u mom slucaju seriska veza je majka,cekam semicu i objasnjenje o Driver + PT4115,jer znam da neznam:)
adriAMBASADOR

apr 2016.

#9
Al 10W LED je propisno dimenzioniran sa tim 1W LED-icama, zato dobro i radi, manje se grije i pogodjen je naponski i strujni standard, al izbor izmedju 3W i 10W je po mom misljenju stvar ukusa. 3W i dalje je najbolja po pitanju omjera grijanja i svitla. Kako san i napisa, svako kvalitetnije svitlo iz neke firme nema aktivni hladnjak al koristi 3W LED. Ne kazem ja da serijski nece radit, ali u startu za mene ima previse mana i ja ako je moguce ga izbjegavam, sa 3W led serijski spoj je nuzan jer moras pogodit napon, Led strip je izraz za LED u seriji, skuza ako si me krvo svatio oko toga, tvojih 90 ledica je led strip. to san samo naveo kao primjer je ga mozes vidit oko sebe po kafanama, nebitno o kojoj je snazi ric.
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#10
Mi iz zadnje klupe cekamo 2 cas:)
3131011ISTRAŽIVAČ

apr 2016.

#11
Pozdrav za novog kolegu i cestitke za temu. Ovo sto si napisao bice u narednom periodu esencija sto se osvjetljenja tice. Drugar, evo pridruzujem se tehnickoj podrsci jer se elektronikom bavim vec 30+ godina. Odlicno si objasnio LED. Jos bih samo predlozio ekipi koja prati temu da sada malo poblize obratimo paznju na boju (temperaturu K) svjetla, spektar zracenja, lumene pa da sto prije krenemo sa upotrebom LED rasvjete te cemo tim prije imati rezultate za uporediti. Jos jednom srdacan pozdrav !
adriAMBASADOR

apr 2016.

#12
@3131011 Druze to te ja pitan! Ima jos ludjaka! Hihihih Spektometar sam napravio, cak i fotka sve jer san ima ideju da ce mozda jos netko zagrist za Kelvinazu i nm pa da postam neka upustva narednih tjedana. Ja vec neko vrime testiram LED sa tim spektometrom, malo san i natuknio u zadnjem postu o tome. Al zato tribaju bar tri covika paralelno radit da bi se smanjio stupanj pogreske. Al otom potom... Amo zavrsit osnove dimenzioniranja panela. Da nam ekipa ima sacin pocet, a tebi se zahvaljujem na podrsci i ako imas bilo koju ideju, druze samo pisi!
3131011ISTRAŽIVAČ

apr 2016.

#13
Da se razumijemo odmah na pocetku; veliki sam pobornik novih tehnologija a narocito u oblasti gajenja vutre. Ja i ti cemo se veoma dobro razumjeti jer su elektronicari po vokaciji racionalni likovi, po prirodi skeptici i priklonjeni nauci i tehnologiji. Naime, predlazem za pocetak da se drzimo LUX-a, LUMEN-a i KELVINA i mislim da necemo zavrsiti u slijepoj ulici. Uzimam za ispravnu informaciju koju je kolega STONER naveo na pocetku jedne teme da je za gajenu biljku potrebno 25.ooo-50.000 lumena tj. 25.000-50.000 LUX/m2. Uzecemo da je to interval vrijednosti koji je dovoljan i za vetetatuvnu i generativnu fazu uz promjenu temperature svetla (K). Sa onim 10W/900LUMEN LEDarama (uz navedenih 8 komada) gore navedeni svetlosni rezim necemo uspjeti ispuniti. Ne kazem da ce se biljoze osusiti ali rezultat u odnosu na trud i rizik ce biti zanemariv. Zato predlazem sledece: -LED panel sastaviti od 8 komada LEDara 50W/4000LUMEN uz napajanje od 32V/1.5A Za napajanje ce nam trebati izvor konstantne struje (posto smo vec rezimirali da su LEDare strujni potrosaci a ne naponski) i u tom slucaju bi trebalo naci jaci IC za DIMovanje od onog 4115. Mislim da ovo sto sam naveo ne poskupljuje mnogo izvedbu (ali je takodje nemoguce ostvariti zadovoljavajuci svjetlosni rezim pomocu LED rasvjete u troskovnom rangu ispod min.60$/panel). Mislim da se bez obzira na sve umnogome isplati (i cjenovno i komodacijski) uloziti novac u LED rasvjetu. Odlicno je sto si nabavio spektrometar, to ce nam ubrzati eksperimentalnu fazu. Ove LEDare sto sam naveo sam nasao na BangGood sajtu i cini mi se da su najpovoljniji i imaju takodje deklarisanu temperaturu svjetla (2500-6500K) a takodje imaju free shiping. Ako nisi bio u posjeti ovom sajtu, otidji pa mi napisi kako ti se cini. Ako se slozimo o uslovima svjetla, mozemo polako preci na elektronicarski dio (da vidimo kako najbezbolnije dimovati ledare). Pozdrav 3131011
adriAMBASADOR

apr 2016.

#14
heheh, racionalni skepticizam gura tehnologiju naprid.... A sad da ti pokusam objasnit problem LUX/LUMEN LUX/LUMEN: Ako idemo sa LED onda ovo pada u vodu, nema smisla jer LUX kao mjerna jedinica je osmisljen da bi ocitava ono sto mi vidimo a ne biljka, takozvani "srednji dio svjetlosnog spektra" i trenutno ne postoji ni jedan LUX metar koji mjeri vridnost izvan tog srednjeg dijela spektra, jedino cime mozemo mjeriti nama bitne vridnosti je svjetlosni spektometar(zato sam ga prvenstveno i napravio) Te san se uvjerio u ovu gore cinjenicu radeci testove izmedju zarulja punog spektra i zarulja odvojenog spektra. Evo brzi primjer bez puno filozofiranja; Fotka sa mobilnog spektometra(napravio sam i stolni za detaljniju analizu nadolazecih LED-ica) Ovo je spektralna slika 25W CFL zarulje koju san kupio u ducanu oznake 2700K Ova slika nam govori da 60% energije koju proizvodi 25W CFL zarulja otpada na spektar koji nasa biljka ne koristi i mi realno iskoristavamo ~10W snage iz ove 25W CFL zarulje. Ono sto mi trebamo je intenzitet svijetla u spektrima koje nasa biljka koristi, a ne intenzitet kojeg koristi covjek (LUX). Jedino kako bi mi mogli iskoristit info od 25.000 LUXA po biljci je; - Kada bi imali HID zarulju koja proizvodi 25.000Luxa - Onda napravimo spektralnu analizu te zarulje. - Iz te analize oduzimamo srednji spektar i (eventualno) dobijamo vrijednosti intenziteta za nama bitne dijelove svjetlosnog spektra kojeg ta HID zarulja proizvodi - Onda taj matematicki dobiveni intenzitet repliciramo LEDicama. AKO samo repliciramo kolicinu LUXA nitko nam ne moze garantirati da u spektrima koji su nama bitni LED daje isti intenzitet kao sto je daje i HID zarulja, sto naravno i ne daje, jer ti je prvi dokaz CFL zarulja koja nema isti intenzitet kao i HID, nevisno dal nam te dvije zarulje daju istu kolicinu LUXA. KELVIN: Su nastali iskljucivo da bi razdvojili "dojam" svjetla naspram ljudskog oka(i filmske trake, danas CMOS chipa), mi kod zarulje koja ima 2700, 3200 ili 5600, 6400 KELVINA samo vise ili manje potenciramo odreeni spektar, al opet imamo iste gubitke koje sam ti objasnio u dijelu sa LUXIMA. LED zamisli kao digitalno svitlo 0 i 1 binarni kod, a sva ostala smatraj analognima, u trenutku kada tako postavis stvari, sve ce ti biti jasnije. Primjerice tek kada bi spektometrom analizira 50W 6400 LED svatio bi da sigurno 60/70% te LEDICE ide na neupotrebljiv spektar, te da istu stvar vjerovatno mo~ea napravit sa 15W GROW LEDom. Po meni prvo treba analizirati intenzitete nama bitnih spektara, te nekako napraviti korelaciju izmedju intenziteta GORW LED-a i potrebne snage koju u svitlu proizvodimo, te dobiti okviran broj(primjerice 35W GROW LED proizvedenog svitla po biljci) Dimenzioniranje 10W/30W/50W GROW PANELA je sablonska stvar ako se drzimo prva dva posta koja san postavio, a to ti je: - 1 DRIVER + 30% koristene amperaze - Broj regulatora struje s obzirom na broj LEDica (u rangu 75% struje po LED) - Dobro Hladjenje. Na nama je prvo da analiziramo sto je moguce vise vrsta dostupnog LED-a, a tek onda paralelno radimo panele. Drugarski pozdrav, 73
StipeZMAJ

apr 2016.

#15
...i onda dodjemo do par spektra pa je sve dosta jasnije, barem sto se tice led-a. https://www.vutra.org/threads/svjetla-za-uzgoj-tipovi-i-intenzitet.9121/page-11#post-317415 tu sam ja nesto tipkarao...al trebalo bi malo pojasnit u detalje oko par-a i led-a
adriAMBASADOR

apr 2016.

#16
Tako je Stipe, ovo gore san napisa (oprostite sta je dugo) samo da kolega i svi zainteresirani svate zasto u startu lupamo od zid ako idemo sa standardnim pristupom.
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#17
Bravo na trudu i nauci,moj predlog da se ide na 50% rezerve na komponete umesto 30%. Posto se ide na spectromer ako moze usporedba led grow u odnosu na crvene i plave led,kao sto rece @Stipe i PAR koliko je to moguce.
3131011ISTRAŽIVAČ

apr 2016.

#18
OK, nadam se da polemika nece biti shvacena kao prepirka. Ja predlazem sledece (ako se slozimo): 1. Nasa biljcica vrsi intenzivnu fotosintezu pri spektru svjetlosti u podrucju ljubicasto-plave i crvene. To cemo nazvati KVALITETOM svjetlosti i bitno je da ga ne mijesamo sa KVANTITETOM (kolicinom) svjetlosti. Postoje i biljke koje fotosintezu obavljaju u drugim spektralnim podrucjima ali o njima necemo ovj put. 2. Ukoliko izvrsimo slekciju svjetlosnog izvora bas onakvog kakav nam treba za biljku (uzecemo na primjer da smo pronasli LED koji emituje strogo u ljubicasto-plavom i crvenom dijelu spektra) postavlja se sledeci zadatak: KOLIKO (koju kolicinu) svjetla treba da obezbijedimo za uzgoj. Taj podatak se izrazava u jacini svjetlosne energije koja se rasprostire po jedinici povrsine i ona je izrazena u LUMENIMA (LUX/m2). Ovo vazi za SVE vrste svetlosnih izvora bez obzira na porijeklo svjetlosti (svijeca, zarna nit, fluo.........). 3. Nasa biljka je evolutivno (kao i sve ostale biljke) prilagodjena da vrsi fotosintezu pri spektralnom sastavu koji mi nazivamo DNEVNO SVJETLO (u praksi se koristi termin SUNCANI LJETNI DAN OKO PODNE) te stoga treba da u vjestackim uslovima tezimo ljubicasto-plavom i crvenom spektru a izbjegavamo UV i IR spektar te na taj nacin mozemo stedjeti INPUT energiju. 4. Posto vec imas spektrometar, predlazem da izvrsis analizu raznih tipova LE dioda pa da se skoncentrisemo na one sa najpovoljnijim (za nas) spektrom. Jacinu cemo lako nastimati. 73 from ex YU4FDE
adriAMBASADOR

apr 2016.

#19
@mtran Zato san se i napalio na te 45mil 10W jer su vec ove 30mil dobro dimenzionirane po pitanju topline, a to je uz reguliranu struju najbitnija stvar kod LED-a, pa nemoramo tliko pazit da radimo sa 70% rezerve kao kod 1W ili 50% kao kod 3W LED. Znas kad ono napiau da 54W GROW LAMPA a ona daje 18W i napravljena od 1W LEDica Al ti mtrane imas "real life" test iz prve ruke, ako nije problem da nam nabacis neke vridnosti sa tvojim panelima koje si radio u seriji, kliko si ih nastima da trose struje, kliko komada 3W leda koristis, klika je povrsina panela, te broj biljaka na tu povrainu panela, udaljenost LED-a od gornjeg ruba pitara(saksije/lonca) jel lupas sa njima vege i cvitanje ili samo jedno? @3131011 Ma brate 88... ima san filing da si radio DX ili CB :-) 1. Ako se jos netko zeli ukljucit koju ce mo terminologiju postavit meni je svejedno, bitno da se usuglasimo. 2. Sve si to dobro reka, samo ti kazem da ja nisan naisa u svom poslu na ijedan LUX metar koji se bavi nama bitnim spektrom, vec iskljucivo ljudskom oku bitnom spektru. A filmski filteri za promjenu kelvinaze koji se koriste kod rasvjete, nazalost nisu sposobni prominit valnu duljinu spektra koji prolazi kroz njih, vec samo blokirat odredjene valne duljine iz njega, pa ni taj test nije dobro prosa da bi dosao do nekih nama krucijalnih LUX vrijednosti. 3. Kako si napisa nama triba dobar ljubicasto-plavi i narancasto-crveni spektar i onda smo kraljevi :-) 4. Iznenadila me GROW ledica: otkrio sam da pokriva cili narancasto-crveni, al je losa kod ljubicasto-plavog pa sam se zato bacio u potragu dobokih plavih i narucio neke za test priko ebay-a. posebno bi trebalo napravit cili test na ovom stolnom di je bolja kvaliteta spektometra, da u startu imamo manje gubitaka, a to mogu tek kroz koji dan zbog terenskog posla.
3131011ISTRAŽIVAČ

apr 2016.

#20
Predlazem da u drugi plan stavimo W a da se fokusiramo na LUMENE. Imam nekakav LUX metar ali nemam sondu za njega.
3131011ISTRAŽIVAČ

apr 2016.

#21
Sto se tice CQ DX bio sam aktivan na KT (3.5; 7; 14 i 21 MHz). Sve nesto kontam kako da dodjemo do ljubicasto-plavog spektra pomocu LEDara. Jesi li gledao napajanja, LEDare i dimere na Bang good sajtu ? Cijene su im daleko najprihvatljivije.
adriAMBASADOR

apr 2016.

#22
druze baci oko na duboke plave, struka ih pozna ko 16000K ilitiga 20000K-25000K LEDare u kineza, te me cekaju za testiranje, koriste se za akvaristiku pogadjaju spektar po sredini savrseno - al i to triba bacit na spektometar.... Iskreno ja narucin vecinu sa ebay, jer san tako navika, a gleda san bang sajt i istina nize su cijene, bar kod napajanja, al neka osnova mi je vec narucena sa ebay, pa sad cekam da mi to prvo dodje, pa mi muka gledat da ima jeftinije. Stari/Mater/Sestra/Ja - svi prosli kratki val :-), Mater po oblacima tukla QSL karte ko na traku, a svi i CB ka je tribalo za planinare. 11m je bila na svakom kampiranju. jao koji zivot
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#23
Losa u smislu nema je dovoljno ili...
3131011ISTRAŽIVAČ

apr 2016.

#24
U fabrickim grow box-ovima omjer plavih i crvenih je oko 1 : 5 (na jednu plavu dodje 5 crvenih LED).
adriAMBASADOR

apr 2016.

#25
@mtran Nema je dovoljno, bar po onim prvim ocitanjima koje sam radio prosli tjedan, zato te pitam dal radis i vege i cvitanje na grow 3W sto si spominjao u seriji? i kako se ponasaju? @3131011 Gledaj... probao sam sa LUX metrom, jednostavno ne radi, photodioda u lux metru je bazdarena samo na zeleni spektar, cak kvalitetne photodiode unaprid napravljene za PAR mjerenja dobro nemire ljubicasto-plavi spektar vec iskljucivo crveni i to u omjerima tocnosti kvalitete 30:70 30%tocnosti = ocitanje ljubicasto-plavog 70%tocnosti =,crvenog spektra za rucno bazdarenje (citaj peglanje) postotaka triba koristit filmske filtere rosco koji su skupi ko sam djava, a bolja opcija je jeftini spektometar, jer nam daje ocitanje cilog spektra i mozemo koliko toliko doc u relaciju utrosene snage i intenziteta svjetla sa slike. Al ok, ako uistinu zelis ic tom rutom, onda druze idemo kupit, identican LUX metar(radi tocnosti mjerenja): oko ~40$ najjeftiniji photodiode VTB9441: ~10$ nabavit rosco zelatine za plavi i crveni spektar: mogu zamolit kolegu na poslu da nam otkine komadice zelatine pa ti posaljem uz QSL razglednicu. kupit cistu RGB LEDaru u omjeru 1:1:1 da bi je koliko toliko izbazdarili, citaj vidili dal nam svaka zelatina otkida sve ostale spektre a propusta samo jedan, mana toga je sto zelatine minjaju svojstva jer su organskog podrijekla(ovo ti kolega ne solin pamet, vec prenosim sta mi je gaffer sa kojim radim objasnio zasto jednostavno ne moze radit LUX metar za nase spektre) Ja ne znam sto vise da ti kazen ne bi li te natjerao da promislis u smjeru spektometra. Nije kompliciran za napravit, rade dobro a DIY dizajn je zamisljen da mjeri spektar zvijezda, koje imaju slabiji intenzitet, a mi brate mirimo LEDaru koja stoji na 1 metar od nas.
FarmerLEGENDA

apr 2016.

#26
Samo da se kratko ubacim , nemam vremena sad tipkati bas, al jeste li razmisljali mozda o ovako necemu ? To sam vidio i po grow forumima i akvaristickim forumima kao i kod raznih proizvodjaca LED panela da ekipa koristi za mjerenje spektralnog dijela pogodnog za vrsenje fotosinteze te radi usporedbe razlicitih LEDica. Vecina koristi americki APOGEE za koji kazu da je najbolji u middle range buy , dodje nekih 300ak evra. http://www.ebay.de/itm/231896289149?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT Inace toplo pozdravljam temu i kolege entuzijaste :wave:
adriAMBASADOR

apr 2016.

#27
@Farmer 300Eura je za mene puno para, ko ima fabriku biljaka mozda bi to i kupova, al cila ideja je da dodjemo do jeftinog rjesenja. Sta nije?
FarmerLEGENDA

apr 2016.

#28
Pa u hobiju gdje prosjecna lampa kosta 150-300 eura i nebih rekao da je neka cifra za kvalitetan instrument, pogotovo ako mislis praviti rasvjetu i rascistiti rekla-kazala i nagadjanja od cinjenica. Kontam ja da je ideja doci sto jeftinije do rjesenja, to je uvijek i svakome poanta, al mislio sam da je veca poanta doci do tocnog rjesenja. Na nekim stvarima se moze stediti, na nekima ne. Usto iznesena cijena je za novi , tko kaze da se nemoze i jeftiniji naci, pa cak i drugog brenda... Meni je u planu svakako uzet jedan, mozda negdje kraje ljeta kad sam planirao i sam se upustiti u izradu panela.
adriAMBASADOR

apr 2016.

#29
Pa zato i mjerim sve spektometrom, da izbjegnemo rekla kazala :-) realni skepticizam kako bi reka kolega. Gledam iz svoje perspektive da je meni skupo ako mozemo sami napravit isti instrument i doci do tocnih rjesenja, jer moramo imati iste instrumente da bi stupanj pogreske bio manji prilikom mjerenja. A u pravilu ekipa sa akvaristike koristi diodu koju sam kolegi napisao. i tada smo u nekih 60$
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#30
ja sam koristio dva meseca crveno plave 280w i mislim da sam ih malo sprzio,preblizu citaj,al da su izvukle max pored mog ukupnog neznanja o gajenju. Kod kolege 300w led grow na dve biljke ali smo pazili na visinu,uskoro branje sve OK,za sada. Sto se tice instrumentarije,nisam zna da luxi rade na zeleno a neverujm da je to najbitnije,ali PAR je drugo ovde je vaznije koliko prodire i kako zadovoljava biljku sa opsegom mislim.
mar1oPOZNAVALAC

apr 2016.

#31
Mo~e objaanjenje.Led ima pravi spektar koji teba biljkama i viae Par-a od Hps-a zaato onda Hps daje viae?
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#32
nebih generalizovao ni u jednom slucaju. Jedina prava slika bi bila da 2 klona u dva boxa u istovetnim uslovima sa tim svetlom pa upredis na kraju. Neko je cini mi se radio upravo tako,ako se ne varam,imao >gr,a za HPS > gr nije lako.
StipeZMAJ

apr 2016.

#33
Moja teorija je da ce hps tesko nadmasit led kada bi stvarno usporedjivao wate. Ne zbroj ledica nego stvarnu snagu. Mislim da je netko spominjao 10 do 30% bolja iskoristivost kada bi stvarno gledao wat za wat kvalitetnih led chipova.
tikiZMAJ

apr 2016.

#34
Pozz @adrion svaka cast na temi jako precizno sve opisano:thumb: nego imam jedno pitanje Dali je moguce sa dva drivera od 50w 1500ma izlaze spoiti na jedan kabel i odvesti do ledica 2x 50w 1750ma i sta bi trebao napravit ako da hvala na odgovoru evo i linka drivera i ledica http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=252076331719&category=20706&pm=1&ds=0&t=1461753518832
adriAMBASADOR

apr 2016.

#35
@tiki ne radi to, rastegni kabel, stavi dva regulatora struje vridnosti ispod 1500maA da ti driveri ne izgore a ledice ce ti svitlit, nije driver baterija da ih krkas kako hoces.
tikiZMAJ

apr 2016.

#36
Ne brini necu ne to radit u biti nista sa strujom ne radim dok ne provjerim 100% informaciuju Zvao sam i par frendova koji se kuze u elektroniku i isto su rekli Nista svaki chip svoj driver i to je to Hvala na odgovoru
adriAMBASADOR

apr 2016.

#37
@mtran , @3131011 Evo ekipa test sa stolnog spektrometra, mozete primjetit kako ova jeftina 2$ "grow full spectrum" LEDara u biti nema ljubicasti spektar kao sto to ima CFL, al je puna u CRVENOM a treci je primjer neke 10W LED iz IKEA u kompletu je bila sa nekom lampom. Mtrane ispada da imas 150W po biljci LED rasvjete, jel to realna potrosnja? 3131011, jel znas dal je netko testirao taj omjer 5:1 CRVENO : PLAVO?
truareZMAJ

apr 2016.

#38
Ne daje Hps viae ako se poatuju specifi ni zahtjevi uzgoja sa Led svjetlom a ti zahtjevi su njegovi posebno dizajnirani fotosinteti ki izlazni spektri. Prije svega se mora uzeti u obzir da Hps kao i sun eva svijetlost proizvode obilnu koli inu infracrvenog zra enja (IR) dok Led ne proizvodi gotovo niata. IR je zapravo toplina, ali se ta toplina pokazuje tek kad se apsorbira u neato. To zna i da IR mo~e proi bezazleno kroz zrak bez imalo utjecaja na njegovu temperaturu, jer zrak je transparentan i upija jako malo IR. No, kada IR udari list od biljke, on se apsorbira i tako zagrijava list. Kao primjer, ako nam je sobna temperatura 25C koristei HID izvor svijetla, IR koji udara u liae e efektivno poveati temperaturu lista za 3-4C. To zna i da, iako mislimo da naaa soba djeluje kao na 25 stupnjeva, biljka se zapravo grije na 28-29C. U slu aju da koristimo Led rasvjetu sa temperaturom zraka 25C biljka e se i grijati na 25C. I tu je cijela mudrolija, poato znamo da ato vea temperatura to e metabolizam biljke biti br~i (naravno do neke granice, koju ipak mo~emo pomicati s npr. obog. CO2, hlaenjem zone korijena i sl.) jednostavno moramo dignuti temperaturu zraka za 3-4C da bi prinos bio jednak Hps-u, sa uz to i manju potroanju elek. i topl. energije.
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#39
Da.prava potrosnja bez venta i ikakve elektronike,za ostale instrument samo na led,ne na 220 kao sto vecina radi.Da li imas mogucnosti da uradis spektar na 3W,bilo bi interesatnih razlika zbog konstrukcijih razlika ? Ikea 10W je isto grow?
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#40
Bilo je mnogo price da li valja UR i narocito UV,naravno sve teorija jer nije bilo @adrion -a,najaci argumenat za mene je bio da biljka raste i na evadoru bez problema,ako zanemarimo/uzmemo u obzir i vlagu.
3131011ISTRAŽIVAČ

apr 2016.

#41
https://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjrit2Z7rDMAhXrKJoKHbgUCgQQFghPMAQ&url=https%3A%2F%2Fstephenstuff.wordpress.com%2F2015%2F01%2F04%2Funderstanding-led-strip-lights%2F&usg=AFQjCNFWg8z7_9O98sn_PUzrpFlm57jyBQ&sig2=7ZMdv5J2zRoXs1i-60pO2w
adriAMBASADOR

apr 2016.

#42
@mtran znaci 150w po biljki! Wow to je dosta! Al super da je pasivno hladjenje, sad mi je jasno zasto si reka 50% rezerve, to moze visit na kabelu i radit. Nemam kod sebe 3W LED, Al mogu narucit jednu samo posalji ebay primjer, vjerujem da jedna nije skupa, ako se nesmi tu moze i na PM @3131011 druze salje me na nevazecu adresu, tako mi napise ili moj internet nedopusta to vidit. Edit: IkEa Led je nekakva pise na njoj "standard white" pa san skenira da vidim spektre koje sadrzi.
adriAMBASADOR

apr 2016.

#43
Ako se malo bolje zagledas svatis da je ikea losija prema 700 od grow led, a u 450nm su "iste". Promatras li onda intenzitet od ikea i cfl, vidis da kod cfl bacamo oko 60% energije na nepotrebne spektre(iako cfl sadrzi ljubicasti aka 400-425nm) a kod ikea bacamo 40% energije. Sta bi znacilo da je obicna ikea standard white led od 10w bolja od cfl bar u iskoristivoj energiji, pa bi bilo super vidit jel netko na obicnim kucnim white led radio grow.
3131011ISTRAŽIVAČ

apr 2016.

#44
Diskusiju cemo nastaviti posle konektovanja na gorenavedeni link. Za svaki slucaj evo kako doci do njega: GOOGLE > LED SMD STRIP 5630 DATASHEET > Understanding LED Strip Lights/Stephen's Suff. Zamolio bih nekog od kolega sa foruma ko se dobro snalazi sa engleskim jezikom da prevede text, trebace nam svima. Dok bude trajalo gore navedeno, ja cu pokusati da malo pojasnim stvari oko botanike (po zanimanju sam poljoprivredni inzenjer) a oko elektronike ce mi pomoci @adrion pa cemo to zajedno nekako izgurati, nadam se. Prvo bih naveo da trebamo u drugi plan staviti (a mozda uopste ne razmatrati W), evo zasto: -vati su snaga izrazena iz relacije P=U*I (W=V*A) i predstavlja potencijalni RAD u koji se pretvara ENERGIJA. To sa stanovista botanike (citaj: GAJENE BILJKE) i nema neki znacaj. Ta energija se pretvara velikim dijelom u toplotu (toplotna disipacija) koja se javlja na samom svjetlosnom izvoru, velikim dijelom u toplotu koja se javlja na provodnicima usled Ohm-skog otpora, gubitaka usled nesavrsenosti svjetlosnog izvora (Efficasy lighting source) te UV i IR spektra zracenja koji nam nije potreban (takodje predstavlja gubitak sa botanickog stanovista) i na kraju nam ostane spektar svjetlosti koji nam odgovara za odredjenu feno fazu gajenja biljke. Taj dio pretvorene energije koji nam je koristan i neophodan je dosta mali i da ne bude zabune, na ovom mjestu dolazimo do LUX-a i LUMENA jer cemo samo tako govoriti o jedoj te istoj stvari i nece biti nesporazuma. Dakle da ponovimo, LUX je jacina svjetlosti koga proizvede jedna svijeca (1 candel) a LUMEN je kolicina svjetlosti od jednog LUX-a koja se sa svjetlosnog izvora rasporedi na povrsini od jednog kvadratnog metra. Lumene mozemo uporediti sa onim sto za covjeka predstavlja hrana (mada biljka hranjive materije uzima preko korijena ali bez ove "hrane" uginula bi u roku - odmah). Ta "hrana" je svjetlosna energija i ona u stvari predstavlja KOLICINU svetlosne energije koja se rasprostire po jedinici povrsine (citaj: LISTA) a pomocu koje biljka u hloroplastima koji sadrze hlorofil vrsi hemijsku pretvorbu mineralnih materija i vode uz potrosnju ugljen dioksida (CO2) u polisaharide i kiseonik. Takodje ta "hrana" mora da zadovoljava i u pogledu kvalitete a to je onaj svjetlosni spektar o kojem je vec bilo rijeci. Znaci KOLICINA i KVALITET svjetla su u korelativnom odnosu i imaju svoje limite koji su odredjeni fenotipom i genotipom same biljke. Dakle ako je napisano da za uspjesan rast i razvoj nase biljke treba obezbijediti izmedju 25000-35000 LUMENA svjetlosti ciji spektar zadovoljava talasnu duzinu 400-700nm (ili 2700-6500 K) onda je na nama da te svjetlosne uslove obezbijedimo. U Indoor uslovima gajenja sa HPS sijalicom smo zadovoljili sve te uslove i onda se postavlja pitanje ZASTO se uopste bacemo sa LEDarama. Pa postoji bar nekoliko valjanih razloga za to. Tu je prije svega komoditet u rukovanju u odnosu na nezgrapne, velike i lomljive sijalice koje zahtijevaju posebnu paznju u rukovanju, zatim kod LED rasvjete ne dolazimo u dodir sa visokim naponima opasnim po zivot, nije nam potreban balast (zapaljivac, prigusnica) koja je teska koliko i dva grow box-a, ne treba nam COOL TUBE i slicna s*anja, uslovi gajenja nam ne nalikuju na finsku saunu, vrhove biljaka mozemo pustiti do samog izvora svjetlosti bez bojazni od ozegotina, mogucnost brze dislokacije groww box-a u slucaju "potrebe".... ....... i ima toga jos ali da ne odem off topic. Uglavnom da za ovaj put zakljucim i konstatujem: -ako obezbijedimo sjvetlosne uslove koje ispunjava i HPS dobicemo istu kolicinu (uz manji utrosak energije) i kvaitet VUTRE. -LED rasvjeta nije sveti gral i ne treba se olako zalijetati prateci podatke koji su navedeni o karakteristikama LEDara na sajtovima poput e-bay, Bang good, Alibaba i ostali Ali..... Na sajtu koji sam na pocetku naveo se nalazi mini istrazivanje jednog dobrog znalca iz ove oblasti te ga treba uzeti bezrezervno u nasem daljem radu. -Od proizvodjaca LED rasvete za nase potrebe (da se razumijemo, dnevnu sobu ce nam obasjavati LED STRIP bez obzira ko je proizvodjac) ali za nase potrebe dolaze u obzir: SAMSUNG, PHILIPS, EDISON OPTO i mozda jos LED LUXOR. Sve ostalo sto se moze naci na ovim sajtovima koje sam naveo treba prekalkulisati i to na nacin da svaku pojedinu karakteristiku podijelimo sa koeficijentom 3 ili 5. @adrion ovom prilikom sam se bavio samo STRIP rasvjetom. Rezultate pojedinacnih LEDara cu objaviti za koji dan. Za sada toliko. Idemo dalje ka konacnom resenju (neka se niko ne zavarava da ce biti jeftino) koje ce nam gajenje uciniti zadovoljstvom. Pozdrav 3131011
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#45
@adrion ako si iz RS javi da saljem ili oval 3w led osnovano sumnjam da si dipl ECC ili si posle tu zaluto:thumb:
3131011ISTRAŽIVAČ

apr 2016.

#46
Ajde da neko valjano prevede (kompletan text) ono sto sam na pocetku prethodnog posta naveo pa da krenemo dalje, ceka nas jos puno posla !!!
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#47
ovo je na naski
adriAMBASADOR

apr 2016.

#48
Napokon idemo u pravom smjeru... ovo ce bit super! Ja o uzgoju neman pojma, niti sam do jucer zna koji su spektri potrebni, ja sam samo elektronicar. @3131011 Ako sam dobro shvatio, nek nas ispravi neko sa dobrim engleskim; U prvom dijelu se bavi manama LED stripa zbog paralelno serijskog ili cistog serijskog spoja. kako kaze: Long strips in series can melt, al to znamo. Nakon toga opet dolazi do toga da ako pustamo manje struje one se manje griju i lakse rade, al tu se drzi iskljucivo u rangu mana serijskog led stripa, sto je opet tehnicka stvar, koju znamo. Spominje Razliku kako 5600K zarulja nama izgleda svjetlija, al ne govori da je to zbog toga sto zarulja sadrzi vise zelenog spektra koji je nasem oku ugodniji. Ne kontan u kojem dijelu otkrivamo nesto novo(bar sa tehnickog aspekta), a da mi to ne znamo, prica o odnosu jakosti struje i intenziteta svijetla, a o tome i mi govorimo cilo vrime i to u samom uvodu ovog topica. Slazem se da WATI nisu bitni, pa zato sam i postavio ona tri spektra da se shvati kako WAT nema veze, jer djabe ti ijade wati ako su neiskoristeni. A jednostavnosti radi, mozemo uzest realnu potrosnju neke zarulje, testirati njen spektar i dobit koliko bacamo utrosene struje na nepotreban spektar, naravno teoretski al okvirno dovoljno dobro da bi shvatili poantu: WAT - SPEKTAR - INTENZITET koji do sada smatramo za standard kod HID MH CFL rasvjete ne mo~emo uzeti kao dobar podatak prilikom dimenzioniranja LED rasvjete za biljke Evo filteri koje imam na poslu: Sa ovim filterima se moze blokirat odredjeni spektar, al kad stavis ovo na lux metar onda nema ocitavanja i tada bi trebalo koristit color metar kojeg tu kod nas na poslu nitko ne koristi, vec se kako kazu: odokativno to odredi jer vise nitko ne snima na filmsku traku. I o njima sam ti pricao par postova prije, ovo su isto dobri filteri al ne kao rosco. Kod mene kada dodje sef, on uzme lux metar i proseta po sceni od 3x5 metara, ako po ciloj sceni (aeta se i provjerava) ima primjerice 8000 luxa tada na tu povrsinu od 3x5 kazemo da je svugdi isto lumena pa ce i blenda na objektivu bit ista, al za tu povrsinu od 3x5 on koristi vise rasvjetnih tijela razlicitih snaga i razlicitih luxa. Viruj mi znam sto je sto i shvacam ja tvoj post, al jedno ne razumin; Zasto moramo kopirat HID spektar? Pusti sad snagu i intenzitet. Zasto cili spektar? to mi nije jasno. Ja kako sam shvatio ispravi me odma ako je krivo sa stanovista botanike: Prednost LED rasvjete je ato nemora trositi energiju na biljkama nepotreban spektar. Dal je to tocno? Ako je jedina stvar LED rasvjete da se manje grije od HID, onda mislim da jednostavno ne treba analizirat spektar, takozvane GROW LEDare nemaju smisla. @mtran iz HR san
3131011ISTRAŽIVAČ

apr 2016.

#49
Ne moramo kopirati HID spektar (i ne trebamo). Bitno je da svjetlost u vegetativnoj fazi (faza razvoja vegetativnih organa; stablo, list, korijen, grane, pupoljci...) dobija vise svjetla u kome preovladjuje crveni spektar (mora biti i oko 1/4 plavog spektra jer je on povoljan za razvoj listova) a u generativnoj fazi (razvoj cvjetnih pupoljaka i cvjetova) da biljka dobija vise svjetlosti plavog spektra (opet vazi da oko 1/4 svjetla bude u crvenom spektru). Ono sto je drugar Stephen u svom istrazivanju utvrdio je da nikako ne mozemo da se oslonimo na podatke o LUMENIMA koje navode NO NAME proizvodjaci LED STRIP rasvjete jer oni odstupaju od pravih vrijednosti i do 3-4 puta. Ja sam trenutno skoncentrisan na HIGH POWER LED 50W/32-36V/4000LUMEN pa ako su odstupanja i 50% to se moze lako nadoknaditi sa 3-4 komada. Gledam kako bi bilo izvodljivo Curent Adjustabile Suplay ili da prilikom stimanja struje napajanja (podrazumijeva se da + napajanja ide na prvu LEDaru u nizu a minus napajanja na poslednju u nizu, na taj nacin vrsimo ravnomjernu distribuciju struje u paralelnom spoju kao i ravnomjerno zagrijavanje). Ovo sto sam naveo (cudno mi je da to Stephan nije skuzio) je neophodno jer LED kao i sve ostale Si diode imaju pozitivnu temperaturnu karakteristiku (sto se vise grije tim vuce vise struje i sve tako dok ne izgori) pa onda dioda u paralelnoj vezi koja se grije vise od ostalih, na sebe preuzima vise struje i to ide sve do njenog izgaranja. Znaci bitno nam je da imamo potreban spektar a njega cemo najednostavnije nastimati sa kombinacijom crvenih i plavih high power led. Ajde razmotri nacin kako da plasiramo "porciju" struje bas onoliko koliko nam iznosi zbir potrosnje u jednom paralelnom spoju (npr. u jednoj grani u kojoj su paralelno spojene 3 LED po 50W da u tu granu plasiram tacno onoliko struje koliko je potrebno za rad dioda, u ovom slucaju matematika bi bila sledeca: 150W:12V=12.5A. Ako imam strujni izvor od npr. 200W tj. 12V/16.6A kako da na moje ledare dovedem bas onih potrebnih 12.5A ?)
adriAMBASADOR

apr 2016.

#50
Znaci da radimo sa kojom vrstom LED rasvjete? GROW LED koja ima samo donji i gornji dio spektra? Ili preporucas da radimo sa realnim full spektar koji ima kolina u odredjenim djelovima ovisno o kelvinazi? Pa to znamo svi, kako sam i mrtanu napisa znas kad kinezi napisu 54W a ono radi na 18W, u prevodu rade sa manjom strujom, 10W/30/50/100W LED uvik radi na manjim vridnostima posebno ako je fabricki radjen i to smo ustanovili u samom pocetku topica. Cak ima i dnevnik uzgoja "cbd micro grow" sa dvi 54W GROW E27 zarulje a realno je odradio grow sa 36W. HIGH POWER LED 50W/32-36V/4000LUMEN su znaci standardne KELVIN LEDare? Ja sam misljenja da je problmem kod kolege Stivena sta ne testira gole komponente, ako nadjes test golih komponenti ne fabricki rad, nego LED na komadu aluminija i testirano svitlo, postaj to me zanima. Sve sto ti cudno oko Stivena sto nije skuzio; Ti je isto navedeno u manama serijskog spoja na pitanje mrtana, samo doduse objasnjeno na malo siri nacin da svak moze razumit i postana je slika iz reallife sta se dogodi kad rikne paralaleni/serijski spoj. Ovde sad mislis na ciste RGB LEDare? Razmotrim, dapace kako plasirat struju pa to meni i je najzanimljivije. Prvo sto mi pada napamet su ti promjenjivi buck current regulatori, koji na sebi ima Buornov linearni otpornik, al razmislim malo detaljnije i pronadjem rjesenje. A sad jedno pitanje; za prostor 40x60x80 za jednu biljku koliko bi bilo potrebno HID rasvjete u WATima? EDIT: Mislim na ovo ima ih raznih al su u pravilu takvog izgleda: Em ti regulira napon do nekih 36V, em struju do nekih 10A. Ako sam te dobro shvatio da zelih peglat tocan protok jakosti struje i napon otvora LED-a? ova dva buornova otpornika sluze za regulaciju (plavi mali sa vidon) oko 8$ komad ima mozda i jeftinije, al ne znam sad.
3131011ISTRAŽIVAČ

apr 2016.

#51
150 -puna kapa
adriAMBASADOR

apr 2016.

#52
150 -puna kapa Oprosti na sto mislis?
3131011ISTRAŽIVAČ

apr 2016.

#53
Ubaci u taj BOX dvije cevene i jednu plavu (iz serije RGB) po 50W i imaces odlican test (trebao bi da dobijes 100 grama suve vutre).
adriAMBASADOR

apr 2016.

#54
cekaj da stavim 150W realne potrosnje LED rasvjete u tako mali box? Pitanje, koliko bi tu HPS trosio u WATima na taj prostor?
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#55
potpisujem,ali kinez i samo nije rekao celu istinu, ne zelim da spramam tvoju temu ako zelis ostavi mi adresu u box da ti posaljem par komada 3w led.
3131011ISTRAŽIVAČ

apr 2016.

#56
Ma turi 100W HPS a ne boj se tolike snage ni sa LED (mozda samo malo povecaj visinu box-a) !
adriAMBASADOR

apr 2016.

#57
pitam jer me zanima optimum da vidim korelaciju izmedju intenziteta odredjenih izvora, a ne krkat struju bezveze. ako ide svjetlo ide LED, jer sam radi toga slucajno i dosao na vutru. ako nista radi testa LED-a.
3131011ISTRAŽIVAČ

apr 2016.

#58
Ma ne nagovaram te da krkas struju bez veze. Ako vec radis growing sa LED rasvjetom onda ispostuj lumene i zaboravi (bar za trenutak) na W. Povecaj visinu boxa i napuni ga lumenima. U praksi kolicina dobijene suve vutre je u direktnoj korelaciji sa kolicinom svjetla tako da se razumijemo, lumeni se racunaju po jenom kvadratnom metru, u tvom slucaju bi matematika bila: 3*4000=12000L/m2 ali kod tvog boxa je povrsina priblizno 1/4m2 to bi u konacnici iznosilo 12000*4=36000 lumena jer bi navedena kolicina svjetlosti bila rasporedjena na cetiri puta manjoj povrsini tako da bi to bilo odlicno okruzenje za tvoju biljku a za ishranu, zaljevanje, mazenje i pazenje - tu je ekipa sa foruma !
adriAMBASADOR

apr 2016.

#59
Ne razmisljam o wattima, peti put ti kolega govorim da u watte nevirujen. Opet se nerazumimo, zanima me koliko lampi bi islo u taj prostor: Cisto zbog spektralne analize i nekih ideja u glavi, nekako rastrancit njihove lumene i snagu u teoretsku logiku sa ledom i intenzitetom, al je to nesto sto je van ovog topica koji se bavi propisnim spajanjem elektronike. Jos moram napisat i hladjenje sto sam zamislio da DIY bude gotov. Ovo je nesto sta mi se kopa po glavi neovisno o ovom topicu, jer se intenzitet kod rasvjete usmjerava lecama, al sad da ne filozofiram i bjezim sa teme, jer mozda to sve ni nema smisla al dok se ne testira ne znam. Pa o tome necu ni pisat. Ja se tek moram naucit svemu sto vi znate, mene sad samo zanima tehnicki aspekt lampi za jedan takav prostor. Zato uljudno pitam ako mi mozete reci sto bi vi preporucili nekom pocetniku od rasvjete sa tim dimenzijama boxa? 40 x 50 x 80 cm Koliko i cega CFL? NEONKI? HPS? MH? Cisto empirijski pitam.
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#60
mala visina,ako bas mora, autos mozda ili trening. empirijski-moze cfl ali kad si vec sa elektrom na.... napravi 50 w za start a kasnije dimuj na 100w za jednu saksiju.
adriAMBASADOR

apr 2016.

#61
mislis 50W LED pa cvitanje 100W LED?
tikiZMAJ

apr 2016.

#62
Evo jedna studija o led grow rasvjeti i sve o bojama spektra na engleskom je pa mo~da pomogne ima dosta zanimljivog. http://hortsci.ashspublications.org/content/43/7/1951.full
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#63
da,a kasnije ga iskoristis za veci box je ce te " povuce ";) Ide toplije vreme pa je led OK,naravno moze i neki HPS 70w ali sa hladjenjem
adriAMBASADOR

apr 2016.

#64
@mtran Fala za studiju, to veceras ide na citanje... Ma samo me zanimalo da vidim analize tih lampi i event osobno napravim spektralnu analizu, zanima me intenzitet iliti ppfd iliti proboj fotona do biljke sa i bez lea... al da ne se*em kvake, o tome kad dodje vrime. info od @3131011 i 36000lumena i ovo tvoje e me zasad zadovoljit u nekim razmisljanjima. EDIT: pardon @tiki, krivo vidio. hvala za info
FarmerLEGENDA

apr 2016.

#65
Da ja idem na takav prostor stavio bi 100-150w CFL-a ili 75w hps. S druge strane 100-150w LEDa tamo bi bila mila majka, nebi im pofalilo svjetla ni ispod krosnje. Vrsta kao sto kaze mtran, nekakav automatik royal dwarf ili slicno... Btw, ak hoces led testirati u smislu produktivnosti biljke onda bi trebao omoguciti biljci neogranicen prostor za sirenje, inace ces imati manji prinos zbog ogranicenog prostora. Evo i prevedeni tekst ak jos nekog interesira s one stranice sto je 3131011 postao.
adriAMBASADOR

apr 2016.

#66
Hvala @Farmer sve mi je to od velike koristi, jer sto imam vise varijabli za ukljucit istrazivanje moze biti bolje i meni zanimljivije ;-) Stipe je spomenio u jednom postu kako bi LED ako je kvalitetan chip moga ici 1:1 sa HPS. Kod CFL smo vidili da ima velike gubitke na odredjenim spektrima koji nama nisu potrebni, a uz to jos i rasipa svjetlo. Znaci kazes da bi realno trebalo testirat u velikim prostorima paralelno razlicite lampe ne bi li se stvarno moglo vidit kolika je kvaliteta kojeg svita? I jos jedno pitanje, dal je bitno jel automatik ili normalna biljka? Jer kako vidim oko automatika je manje pocetnickog posla, pa racunam ako idemo testirat svjetlo, varijabla moje nesposobnosti mora doc na minimum. Hvala i za prevod, jer sad od nekog tko zna engleski smo dosli do zakljucka da moj kolega bas ne cita sve sto napisem, nego tamo nekom Sivenu viruje... eh di ce nam dusa hhahahah
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#67
I mene i/u razlici sa 3w i 10w sobzirom na konstruktivne i proizvodne razlike. Ne,samo zbog visine tvog boxa od 80 cm,jer raste manje u visinu.Pod premisom da se isto hrane,zalivaju,zemlja....
adriAMBASADOR

apr 2016.

#68
da Mrtane, virovanja san da 3W 45mil led je bolji od 10W 30mil u hladjenju i usmjerenju svitla jer svaka 3W ima leu na sebi, al proizvodi manje fotona. Al i od 10W 45mil ocekujem bolju toplinsku karakterisitku, a u varijablu mozda kasnije stavim i optiku, usmjerujuci fotone podizemo intenzitet u jednom pravcu. Znaci ako se ide na automatik test moze bit vjerodostojan kao i sa obicnom biljkom? to je dobro za znat. EDIT: samo se nesmin navuc na forum...
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#69
Prekasno.Da zavrsimo spectar sa 3 i 10 grow,one bele ikea moj predlog da se i nerazmatra,pa onda da te maltretiramo da pobednika uporedis sa red i blue LE. Ralozi zasto JA nevolim 10-20-30-50w: -redno paralelna veza -ako u svakom redu crkne jedna led neradi ceo cip i nema popravke -suvise temp na malom prostoru,mislim samog leda Ovo zadnje na iskustvu od samo jednog 20w chipa priznajem ,jer posle nisam ni hteo da se udubljujem. Dobra stvar kod njih je sto sa cetiri leda napravis panel,ali samo zbog dugotrajnosti ja rokom >70 komada. Za usmerenje svetla moje misljenje ne tako bitna stvar,kad je mala biljka to je OK,al kad poraste da li je 120 ili 140 nebitno,cak onaj levo panel osvetli i desnu biljku,na primeru 2 biljke i 2 svetla.
adriAMBASADOR

apr 2016.

#70
hehe, ajde uspio san 20minuta... Ma da, slazen se, ikea je cisto stavljena da vidimo njenu karakteristiku al ide u smece. Pa kad zavrsimo RED i BLUE... pa optika i intenzitet sta mi je ovo tribalo... Tako ni ja nisam volio te 10W, al me datasheet ugodno iznenadio, a elektronicari vole kad su stvari u 12/24V, mozda i zato gotivin tu 10W... cekan da dodje 45mil pa da vidimo stvarnu toplinsku karakteristiku a i njen spektar.
adriAMBASADOR

apr 2016.

#71
e a kratko, mislis da optika ako sabije fotone na 60stupnjeva nema koristi za donje djelove biljke? EDIT: apropo 10/20/30W, jedino 10W ima smisla bit dizajnirana od 1W ove ostale su previse zbijene i zato se griju.
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#72
Kad je biljka mala/isklija nesme jako svetlo,a kad poraste pa se rasiri nikad dosta ALI led nesme mnogo blizu kao i HPS a sa njim pazis vise na temp a kod led igra prodiranje/PAR, Moj utisak crv-plave le imaju jace svetlo na oko ali grow isto bije ali se nevidi okom,vise prodire mislim,pa da utvrdimo spectar. Ono sto mi neodgovara kod crv-plavih je razlicit napon. Svaka optika ubija 10% pa i to ima tezinu po meni.
adriAMBASADOR

apr 2016.

#73
3. HLAENJE: DOSADASNJI PRIMJERI Ako ste se pitali koji djava si mirio radijus topline oko LED-ice na ALU plo i? Evo Vam odgovor; Apsolutno svaki DIY koji san vidia na netu je poprili no loae termicki napravljen, dva su naj eaa: - 1. Parada pijanstva i kica od CPU kulera. Ovo je najcesci nacin koji sam vidio na internetu. Doduse neki przu te jadne LED-ice na previse Volti/Ampera pa ih CPU kuleri dr~e na ~ivotu, dobra stvar ovog panela je ato ledice stoje dosta blizu jedna drugoj. - 2. Prevelik razmak izmeu LED-ica Intenzitet (masnoa) svitla po ciloj povraini panela nije konstanta. Bit panela je da ima jednak intenzitet svitla po ciloj svojoj povraini. 3.1 VELICINA ALU PLOCE Testiranje termalnog radijusa mi je pomoglo odredit kvadraturu ploce ovisno o broju LED-ica. koristio sam 3mm alu plo u iz otpada/bauhausa/peveca. Napomena: Napravio sam ja test i na 5mm alu ploci, al 5mm ploca je sporo prenosila temperaturu na male hladnjake sa gornje strane. Hladnjaci na gornjoj strani su bili hladniji (cak i na dodir), a ploca toplija, jer aluminij sporo otpusta toplinu, a debljina ploce dodatno usporava prenos. Zaklju ak: Razmak izmedju 10W 30mil LED-ica pri (7,2Watt) od 5cm je dovoljan, a da medjusobno ne zagrijavaju jedna drugu. 3mm ALU ploce su jeftine i dostupne, dovoljno tanke za prenos topline, a dovoljno debele da se ne krive prilikom konstrukcije. Naaih 8 LED-ica primjerice stane na aablonski komad ALU plo e od 15x25cm 3.2 KOLICINA HLADNJAKA Uvik mo~e manje od ocekivanog (al od viska glava ne boli) ako su napon i struja na LED-ici u nazivnim veli inama, jedini savjet koji vam imam za dat je da koristite parni broj hladnjaka, jer ih lakse stavit u paralelno/serijski spoj i spustit na 5~6V, a time smanjite buku i nepotrebnu potroanju Ja sam prilikom testiranja koristio ove Vent/ALU hladnjake: kutija sibica je na slici da bi imali osjecaj dimenzije hladnjaka(stvarno su mali...) Ja ih nisam ima 6 ve 5, pa sam iskoristio otpornik od 120Ohma da mi glumi 6. ventilator, na taj na in svaki ventilator radi na 5~6V i doslovno se ne uje. Ako se pitate zasto papirna traka oko otpornika; zapamtite da papirna traka ima bolji termicki koeficjent, ako mi ne virujete jednostavno otvorite audio pojacalo, papirna traka ne ispusta smolu i ima vecu toleranciju na toplinu. Dvi parne grupe spojene u seriju rade jednak pad napona po par grupi, pa svaka par grupa dobiva 6V napona, a svi ventovi unutar par grupe dobivaju 6V. (ako Vam je napajanje 12V) 3.3 TERMALNE DIMENZIJE SAMOG LED-a Razlog zasto 20/30/50W nema smisla em sa shematskog em sa termalnog stajalista na spram 10W LED Ova slika je prikaz kako su 1W Diode shematski spojene: Mo~ete primjetit odmah da 10/20/30/50W LED je u pravilu jedan mali "ruzni" strip sistem. Fizicka(termalna povrsina) dimenzija same LED-ice: 50W - 34x34 30W - 34x34 20W - 34x34 10W - 20x20 Ali zbog omjera povrsine i broja LED-ica kod 10W, nju jedino mozemo razmatrati (sa stajalista elektronike) optimalno dimenzioniranom, svi ostali su em ruzni em zbijeni. 20/30/50W LED nije proporcionalan u broju LEDica sa termalnom povrsinom. Te je moj savjet ako gradite iz nule da ih izbjegavate. FINAL: POTREBAN MATERIJAL I OKVIRNE CIJENE: - Ebay: 8 x 10W LED GROW LIGHT 16$ 1 x 12V 10A LED Driver/Power supply 14$ 8 x PT4115 Current regulator 8$ 6 x ventilatora sa hladnjacima 7$ - Kuni ostaci: 2 x alu ploca 3mm debljine 15cmx25cm 1 x velleman plo a ili kako god ve vi ~elite pri vrstit PT4115 par metara crveno/crni 0,5mm kabel. par vida i matica SVE SKUPA KOSTA: ~ 45$ REALNA SNAGA OVOG PANELA je 58Watti u emitiranom svitlu i 4~5 Watti odlazi na grijanja i ventilatore Cijena naravno skace ako trazite neke kvalitetnije 10W LED-ice. LOGIKA dimenzioniranja PANELA : PRIMJER 9 x 10W LED PANEL : 9 x 1,1=9,9A > 15A LED Driver 9 x PT4115 650mA~900mA (pazi na otpornike) 6 x VENT/HLADNJAKA (ako te strah stavi 8) 1 ALU PLOCA 3mm 15x25 7,2Watt po LED-ici daju panel od 65W realne snage, +/- utroaena snaga za ventove i gubitke na PT4115 ZAKLJUCAK: Vi na kraju sami radite kako hocete, sami birate velicinu i snagu vaseg panela te vrstu LED-a kojeg ce te koristit. Nadam da sam pomogao(nebojte se lemilice!) koliko toliko u buducim dimenzioniranjima vasih DIY panela i mozda vam pomogao da se manje gubite u startu sa logikom rada i teorijom oko dimenzioniranja LED-a E sad.. ako moderator nije ljut na ove moje duge tekstove nek sve spoji u prva 3 posta. jer je teoretski dio gotov. Ako citate ovo, hvala Vam na strpljenju, pokusa san biti sta kraci.
tikiZMAJ

apr 2016.

#74
http://www.ledgrowlightsdepot.com/blogs/blog/16326275-how-many-led-watts-are-required-per-square-foot-of-grow-space evo jos nekih info iskopao mozda pomogne
adriAMBASADOR

apr 2016.

#75
vidis @tiki jako dobar pronalazak... iako sta vise citam bas o spektrima i odnosima vidim kako svugdi pise svasta, trebat ce to nekako sve stavit na pravi test i povuc relaciju sa analognim izvorima svjetla.
tikiZMAJ

apr 2016.

#76
Da kad danas ima milion cipova i kvalitete trebalo bi nac neku sredinu kvalitete chipa i po njoj radit testove ja uzeo full spectrum 2×50w pa cemo vidit rezultate sa 50 samo na 50×50 prostora i sa 100w istog prostora moramo bit svjesni da ce testovi trajat vremena :)
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#77
Ako koristimo PCB i vent duva pravo na pcb sa li treba uopste Al od 3 mm?
adriAMBASADOR

apr 2016.

#78
@tiki istina, najveca mana reallife testovi dugo traju... zato mi se i mota ideja kako napravit jedan uredjaj, pa ga posla od poste do poste izmedju 20 korisnika, dobili bi stvarne brojke neovisno o kojoj je rasvjeti govora. i siguran sam dobili optimalno rjesenje. EDIT: ili poslat uredjaj u neki ducan koji ima svu grow rasvjetu da nam istestiraju i posalju rezultate.
adriAMBASADOR

apr 2016.

#79
@mtran ne treba ti upoce ALU ploca, al radi lakseg sklapanja ja san se odlucio na alu plocu. Samo da bude cvrsce. Doslovno 10W LED visila 3 dana na kabelu pri 520mA bez icega na samom zraku.
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#80
I ja sam dosao do tog zakljucka,zasto praviti barijeru izmedju venta i pcb. Razmisljam da cak izbusim pcb tamo gde je f 6mm za hladjenje jer nema direkt kontakt sa zadnjom stranom pcb tako da vent duva direktno na zadnju stranu leda gde se i greje,sta mislis?
adriAMBASADOR

apr 2016.

#81
iskreno taj pcb (pricamo o tvojim 3W 45mil bridgelux) je u jednu ruku otpor protoku topline, vise sluzi kao izolator za eventualni kratki spoj izmeu +/- i ALU ploce. I kako san svatio do sada, ti njih drzis na 50% protoka struje? probaj jednu testirat solo na kabelu, ako imas nedoumice.
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#82
Bas,presao sam na 24 x 3w okrugli 120mm pcb i gledam da li je pametno izbusiti tu rupu sve zbog boljeg jednostavnijeg hladjenja. Nije bas 50% struje(0.55A umesto 0.7) ali i napon je manji pa u zbiru izadje 50% snage.
adriAMBASADOR

apr 2016.

#83
ako LED ne le~i ledjima na komadu aluminija, onda taj aluminij nema smisla to jest ona se sama grije i hladi... tako i sa PCB, a pogotovo a PCB koji nema toplinsku provodljivost aluminija. EDIT: @mrtane samo pazi da tamo di busis PCB nema provoditelji bakar, nekad PCB zna bit dvoslojan u kontaktima, nesto na sto trebas obratit paznju.
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#84
:)
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#85
sledeci put bez al
adriAMBASADOR

apr 2016.

#86
:) :) J3beno to izgleda... Definitivno u takvoj konstrukciji, aluminij vise guai nego pomaze. EDIT: Totalna si sminka...
adriAMBASADOR

maj 2016.

#87
Pretpostavljam da je @PowerSeed moderator, jer me prvi i stisnio :-) pa bi ga zamolio ako moze spojiti ove postove u prva tri. #1 - OSNOVE I UVOD #7 - PT4115 #70 - HLADJENJE nije bitno tko je autor posta, vec da za ljude tekst ide jedan ispod drugog. Od sad na dalje idemo sa testiranjem LED-a kojeg imamo na raspolaganju, dosle mi danas duboke plave! hhihihi zabava pocinje!
D&MAMBASADOR

maj 2016.

#88
Neznam jesi se vec odlucio za rasvjetu u tvom boxu ali ja bi tu uzeo ili hps 150, a pogledaj i cree cxa/b 2530 ili 3070 ledice. Ako ih drzis na maloj struji efikasnost im je vrhunska, oko 150-170 lm\w. Ja ih imam 4 komada na 350ma svaka i imam oko 800 ppfd u boxu. Driver mi se moze dimmati do 700ma, tada malo gubimo na efikasnosti logicno. S obzirom da je moj box malen da ih drzim na 700ma bi imao preko 1000 ppfd sta kazu da je bud bleaching zone, da se obogaciva sa co2 moglo bi funkcionirati do 1500ppfd. Dosta sam razgovarao sa ljudima koji koriste ove ledice prije nego sam napravio panel. Panel ce se nakon ovog growa ponovno konstruirati da bude pasivno hladen, sad mi je trebalo nabrzinu. Ovih dana narucivam 4000k iste ledice, tj cxa 2530 4000k, ove sto sad imam su cxb 2530 3000k. Napraviti cu usporedbu u slicnim boxevima sa 3000k i 4000k, navodno bi pod 4000k trebala biti malo niza i sa vise kristala biljka, u principu bi kao navodno najbolje bilo 3500k. A sto se tice ovih 3w full spektar kao sto mtran ima vidin da si iz dalmacije kao i ja pa ti ih mogu lakse poslati na analizu s obzirom da ih imam i ja, napravio sam bio panel od tih ledica i nekako u pocetku je islo ok kasnije i ne bas, a nevirujen da je falilo komada.
3131011ISTRAŽIVAČ

maj 2016.

#89
@wd40 Sa koliko volti napajas ovu tvoju CREE LED ?
D&MAMBASADOR

maj 2016.

#90
34.2V 350mA - 35.78 700mA. Driver se moze dimmati pa ovisno o struji, 350mA mi je minimum, a 700mA max. Sve skupa 4 komada trenutno 136.81V na 350mA, malo vise od 47W. Ako te zanimaju takve stvari za Cree ledice, nebitno koji model pogledaj stranicu pct.cree.com
mar1oPOZNAVALAC

maj 2016.

#91
@WD-40 s ime mjeria PPFD?
D&MAMBASADOR

maj 2016.

#92
Neman s cime izmjeriti ali sam nasao datasheets pa uz pomoc kolege sa Icmaga izracunao, tj on mi je i dao te datasheetove
adriAMBASADOR

maj 2016.

#93
Ma di san ja od odluke :) Al kako si ih spomenia, moga bi naruci jednu dvi da testiran. Scin miris ppfd? Modificira si LUX metar ili gledas po datasheet? Mtran je vec posla 3W GROW, dolazu skoro na analizu. Fala za ponudu :) CXA 2530 4000k mislis koristi za obe faze rasta? EDIT: Sa vidia da gledas po datasheet, skuza brate na duplon pitanju.
adriAMBASADOR

maj 2016.

#94
Evo i test BridgeLux 3W gonjena pri 540mA - 3.4V za razliku od 10W led-a bridgelux 3w probija prema zelenom spektru. EDIT: Sad joa i neke klasicne, pa ce mo vidit na cemu smo.
3131011ISTRAŽIVAČ

maj 2016.

#95
Samo naprijed, pratimo te !
adriAMBASADOR

maj 2016.

#96
hajd, bar netko... hahahha Zanimljivo je ovo, posebno kad testiras i zalipis mu brojku, onda nema dalje...
3131011ISTRAŽIVAČ

maj 2016.

#97
Zeleni dio spektra nam ne treba. Ganjaj nesto da ima samo crveni i plavi. Za to vrijeme ja studiram LUX-e i LUMEN-e ! Kad vec imas spektrometar (a pretpostavljam i LUX-metar) ajde uradi jedno mjerenje; - izmedju LED-a i spektrometra i LUX-metra postavi komad pjeskarenog (ili prozorskog reljefnog stakla) pa da imamo podatak kako to utice na spektar i jacinu svjetla (jer je pozeljno sto vise difuzno svjetlo) !
adriAMBASADOR

maj 2016.

#98
A kolega, ja ne znan jel ti mene zezas ili ne citas sta pisem. Lipo san napisa: Sada mozemo svatit zasto profi grow oprema koristi hologramsku difuzu umisto filmske. Da upises u google holograpic difuse odma ces dobit kako ona jedina ima gubitak od 4%, sve ostalo 40%
3131011ISTRAŽIVAČ

maj 2016.

#99
A meni se cini da si ti malo nakurcen sa svojim odgovorima. Ovde na forumu se inace medjusobno uvazavamo i kulturno i ljudski ophodimo. To tebi izgleda nije svojstveno !
adriAMBASADOR

maj 2016.

#100
Hahaha, nisan ti bas tip za nakurcit, vec ozbiljno mislin da me zezas. Jer od mene trazis nesto na sta sam vec odgovorio. Pa ko je tu lud? Mislin da sam maksimalno kulturan, a po naravi nisan agresivan, tako da ne razumin di je problem. U svakom slucaju 73
mtranAMBASADOR

maj 2016.

#101
Iz dosadasnje perspektive se bas i ne vidi,imaj na umu da je @adrion ,po meni ima veliko znanje koje je voljan podeliti sa nama,i kao pokretac ove teme mozes ga LEPO zamolit/zatrazit da uvrsti u razmatranje tvoje pretpostavke,ali to je sasvim na njemu.Ako nisi zadovoljan idi na ignore temu,otvori svoju a nas pusti da nastavimo po nasem kulturnom i ljudskom.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se