VUTRA
ForumUzgajanjeOpremaJosh neshto o svjetlu
LEGACY

Josh neshto o svjetlu

26 odgovora1,669 pregleda

nov 2009.

#1
vejrovatno je vec negdje napisano to..al mislim da je za mnoge to jako ne razumljiva tema pa evo nekoliko opcenitih informacija koje sam iskopao Krenimo od po etka U prirodi biljke zavise od energije koju dobijaju od sunca. Kroz proces foto sinteze, sun eva energija se pretvara u aeere koje biljka koristi kao hranu za rast. Za proces fotosinteze je neophodan hlorofil koji se nalazi u elijama listova biljaka. Od njega poti e zelena oja listova. Unutar samog hlorofila svetlosna energija se kombinuje sa ugljen dioksidom i vodom, a kao krajnji proizvod se dobijaju aeeri i kiseonik. Zato je rast biljaka direktno zavisan od bojom, intenzitetom i trajanjem svetla koje biljka dobija. HID Lampe Niata se ne poredi sa suncem i prirodnim svetlom ali novi tipovi HID lampi omoguavaju uzgajanje biljaka u potpunosti bez prirodnog svetla, a joa bolji rezultati se dobijaju njihovom kombinacijom. Ovaj na in osvetljenja se koristi airom sveta, pa i kod nas poslednjih godina. HID lampe omoguavaju poveanje prinosa, njihovo ranije iznoaenje u prodaju ali i gajenje kultura van sezone. Intenzitet svetla Intenzitet se naj eae meri u vatima po kvadratnom metru. Za optimalnu fotosintezu opate prihvaeno pravilo podrazumeva 80-100 W/m2. Iz ovoga lako dolazimo do ra unice da je jedan reflektor sa lampom snage 400W dovoljan za maksimalno 5m2 povraine. Vremesko trajanje osvetljenja (fotoperiod) Veina biljaka najbolje raste ako je svetlosti izlo~eno 16-18 sati dnevno. Poveanje fotoperioda preko ovih granica nije dalo zna ajna poveanja u proizvodnji da bi se ekonomski isplatilo. Biljke koje na trajanje fotoperioda reaguju npr. cvetanjem, trebaju biti izlo~ene svetlosti u trajanju od 12-14 sati dnevno onda kada ~elimo da procvetaju. Naravno u ovom ciklusu treba ispuniti i period mraka npr. od 12 sati bez prekida. Neke od cvetnica koje veoma dobro reaguju na fotoperiod od 12 sati svetla i 12 sati mraka su hrizanteme, poinsetije, bromelije, gipsofila, fuksije, petunije, gladiole i ru~e. Koriaenjem tajmera i dodatnog osvetljenja relativno lako mo~ete tempirati cvetanje ovih ali i drugih biljaka za ~eljeni period. Boja svetla (fotosintetski spektar) Fotosinteza najbolje reaguje na talasne du~ine koje odgovaraju zoni crvenog spektra (600-680nm) i plavog spektra (380-480nm). Lampe namenjene poljoprivrednoj proizvodnji su upravo konstruisane da pokriju ova dva spektra. Postoje dva tipa sijalica koje se na eae koriste. MH (metal halid) sijalice koje emituju plavo/beli spektar, koje treba koristiti kao primarni izvor svetla (ukoliko imate malo prirodnog svetla). Ove lampe omoguavaju kompaktan vegetativni rast. Druge su sijalice sa natrijumom pod pritiskom (HPS). One emituju svetlo iz crvenog spektra i pogodne su za provociranje cvetanja ili zanoaenja plodova. Zato ove sijalice nije preporu ljivo koristiti kao primarno osvetljenje. Belo svetlo je u stvari kombinacija celog spektra boja (crvena+zelena+plava i svih boja izmeu). Plavo svetlo stimuliae hormone koji su okida rasta i inhibitori dormantnosti. Plavo svetlo poja ava fotosintezu izazivajui rast biljke prema izvoru svetlosti (fototropizam). MH sijalice emituju jako svetlo iz plavog spektra pa su zato dobre u po etnim fazama razvoja ili kod lisnatih biljaka. Plavo svetlo omoguava kompaktan rast i minimizuje rastojanje izmeu internodija (grana). Crveno svetlo takoe poja ava fotosintezu, poma~e u germinaciji semena, poja ava pigmentaciju i provocira i podr~ava cvetanje. Ovo svetlo je takoe odgovorno za dorminaciju kod nekih biljaka. HPS sijalice emituju svetlo iz ovog spektra pa su zato bolje za upotrebu kod cvea i voa. Ukoliko planirate gajenje salate, lisnatog povra i za inskog bilja najbolji izbor su MH sijalice. Ukoliko ~elite da gajite cvee onda su HPS sijalice bolji izbor. :sun2:sunce naae svagdaanje:sun2:
BjelacAMBASADOR

nov 2009.

#2
nebi se slozio as svime sta si ti naveo. ak ces imat 80W/ m kvadratnom onda ces imat kitu a ne vutru. i gotovo sam siguran da je ovo kopirano od nekud...jer ja se ne sjecam da je neko pricao o sadnji salata ili lisnato povrce... i nije mi jasno kak moze MH lampa pogodovat korijenju?? korijenje nesmije biti osvijetljeno. Biljka upija bolje MH svjelo u fazi vegetacije jer tada biljka uzima spektar koji joj je potreban za proizvodnju odreenih sastava koji biljki pogoduju za rast...zbog toga je u fazi veg. najbolji MH sa HPSom biljka radi nes drugo u zavrsnoj fazi iliti cvjetanje pa s stavlja kako bi ugodio biljci i uzvuko max od nje...

nov 2009.

#3
Ako je ovaj podatak to an a ovo je prvo ata ujem,pitam se zaato uop e neki koriste MH sijalice a tu joa nisan uja da se preporu uju? Skra ivanje grana zvu i korisno za neku malu cijenu :)

nov 2009.

#4
istina je,mislim,internode su blize jedna drugoj i samim time,kad pocne cvjetat,vrhovi budu kompaktniji.... neznam,ja kad bih mogao bih napravio jedan box 250 w MH i 4 CFL 865,i onda u cvjetanju jos dodatno stavit 400w HPS...nazalost,nemam prilike za to :sick:
SunflowerISTRAŽIVAČ

nov 2009.

#5
Hou li ja pogrijeait jako ako stavim HPS 250W od po etka do kraja!?

nov 2009.

#6
Kao da pitaa o ea li u~ivati u sexu bez zaatite :))
BjelacAMBASADOR

nov 2009.

#7
i jos ga dajes trebi u pak! :bananabang:
SunflowerISTRAŽIVAČ

nov 2009.

#8
:icon_lol::costumed-smiley-027:icon_lol:

nov 2009.

#9
Sorry...........................................
mjesecarLEGENDA

nov 2009.

#10
za cvjetanje je neophodan crveni spektar pa ako mozes pruzi im to zadovoljstvo sve ce ti one to vratiti vjeruj mi...samo nastavi i ako mozes postaj slike

nov 2009.

#11
Sorry..........................................
SuperAngelPOZNAVALAC

nov 2009.

#12
To je mo~da za salatu ili tak neke male bilj ice, vutra je zvijer od biljke i treba joj puno viae svjetlosti. A mo~da su i krivo preveli 50-100W po kvadratnoj stopi (1m2=10ft2). A sunce je sunce 1350W po m2 :sun2: lol
BeyondLEGENDA

nov 2009.

#13
Bezveze se izra~avati s watima po metru kvadratnom, dobivaa potpuno relativne podatke, beskorisne. Odgovarajua jedinica su lumeni po metru kvadratnom.
#34POZNAVALAC

nov 2009.

#14
Tj ovjek mora da shvati ato zna i ''lux''.

🔒 Ova tema je zaključana