LEGACY
Koliko novaca minimalno treba...
42 odgovora6,343 pregleda
26 REP52%
→ Istraživač
dec 2005.
dec 2005.#1
Ovako postavio bi jedno pitanje koje muci vecinu nas koji ne zaradjujemo sami ::placko . Koliko novaca minimalno treba za solidan growbox i urod. Bez nekakvih high-tech stvari ?
Tripco
POZNAVALAC1.027 REP47%
→ Ambasador
TripcoPOZNAVALAC
dec 2005.
dec 2005.#2
Ako imaš kakav stari frižider ili veæ imaš neki kupljeni ili sklepani grow-box i ne raèunaš novac za seme, onda ti 3 komada plavih neonki završava stvar za svetlo, što æe reæi 3-7 EUR. Plus 0,5 EUR za kvasac (da ti proizvodi CO2), plus 5-6 EUR za zemlju (ako ne ideš na hidro), plus 2-3 Eur za veštaèko (teèno) ðubrivo (nemoj da gubiš vreme u grow-box-u sa organskim varijantama), plus 1-2 EUR za struju. Sve u svemu, bez obzira na lokalne cene, možeš da raèunaš da æeš završiti pos'o sa nekih 20 Eur ili èak neki 'vriæ manje.
speedball
ENTUZIJASTA312 REP28%
→ Poznavalac
39 REP78%
→ Istraživač
SLO-Era
LEGENDA5.899 REP9%
→ Zmaj
SLO-EraLEGENDA
dec 2005.
dec 2005.#5
prilokom kemiske reakcije vode,šeèera,kvasca dolazi do oslobajanja CO2
isto možeš staviti sodu bikarbonu i vinsko sirèe...
problem je jedino što mora biti box zatvoren(ugašeni ventilatori) jer nem haska inaèer.
Tripco ti nastavi :pivo
Zimi svi koji se grijete na plin imate dodatni CO2-pri izgorevanju prirodnih gaseva proizvodi se CO2
Tripco
POZNAVALAC1.027 REP47%
→ Ambasador
TripcoPOZNAVALAC
dec 2005.
dec 2005.#6
Upravo tako SLO-Era i tu se nema više šta dodati, jednostavno, za mali prostor nije potrebna neka skupa oprema za CO2. A što se tièe ventilatora, u malom prostoru je sasvim dovoljno provetravanje dvaput dnevno, otvaranjem vratanca ili èega veæ, na par minuta. Gore sam pominjao neonke jer one greju, ali, naravno, najslabije. S tim u vezi, dodao bih još 5 EUR za prigušnicu i startere a za 10 EUR se može naæi i gotov i spreman za montiranje "rack" za kratke neonke (cena bez sijalica, startera i prigušnice). Metal halogene lampe æe znatno više zagrevati (istina, biæe i bolji veg. rast) pa je onda ipak potreban neki slabiji ventilator. Za mali prostor æe biti sasvim O.K. jedna 75W MH lampa po biljci. HPS lampe nikako, jer vam tu mogu izgoreti biljke. Kako napominje DJ Short (tvorac èuvenih sorti Flo i Blueberry), èak i u nešto veæem prostoru HPS lampe, ukoliko su suviše blizu cvetova, mogu da ubiju toliko željene aromu i miris jedne sorte.
Još nešto. Unutrašnjost frižidera je veæ u beloj boji (najèešæe) pa vam ne treba neka posebna reflektujuæa površina. Ukoliko svojeruèno pravite G-box, onda, ili ofarbajte u srebrnu (specijalnu) reflektujuæu boju, ili postavite po zidovima staniol folijiu. Mislim da je ovaj savet veæ negde napisan na forumu u nekoj drugoj temi. U svakom sluèaju, ne stavljajte ogledala, jer (zaèudo) imaju slabiji stepen refleksije od alufolije, a i, naravno, skuplja su.
SLO-Era
LEGENDA5.899 REP9%
→ Zmaj
SLO-EraLEGENDA
dec 2005.
dec 2005.#7
jedino je problem sa tim frižderom/VISINA!!
malo se treba potruditi sa prostorm uzgoja a i imaèete puno manje problema sa temp,CO2.........
39 REP78%
→ Istraživač
dec 2005.
dec 2005.#8
sta alufolija ne stvara tzv. "hot spot" pa je zato nije dobro koristit??
i jos nesto: je potrebno obogacivat s co2 ako jakost lampe ne prelazi 25000 lumena??
26 REP52%
→ Istraživač
dec 2005.
dec 2005.#9
Evo ljudi imam neku neonku za akvarij koju sam skinio s akvarija ::super a na akvarij stavio cool white ::histerija . Ta sama neonka doðe 60kn(7-8 eur) pa valjda i vrijedi nesto. Ima 20w,55lux-a,60cm,na njoj je grafikon koji pokazuje visok crveni i plavi spektar, a i bitna svar je to da kad sam je stavio u akvarij sve na biljkama se vidlo poboljsanje preko noci. Pa ja bi pitao u moj mali growbox (visina 70cm, sirina 40cm, duljina 60cm) ja bi stavio sa tom neonkom jos tri cool white (namjestio bi neonke da se mogu pomicet blize biljkama),2 coolera za kompjuter (jedan da piri u biljke a drugi da uvodi novi zrak u growbox),posude,gnojiva... Pa onda sto kazete na to. :pegla
Tripco
POZNAVALAC1.027 REP47%
→ Ambasador
TripcoPOZNAVALAC
dec 2005.
dec 2005.#10
Ako ima visok prvenstveno, plavi, a potom i crveni spektar, onda je O.K. Uostalom, ako si primetio bolji rast na vodenim biljkama (znam, nije to isto što i Cann., ali princip je isti), ne može da bude loše, ne?
A što se tièe visine frižidera, heh, pa ima ih razlièitih. Evo, jedan moj drug kupio novi Indesite, visok oko 2m i razmišlja da li da protraæi 400 EUR i da sadi biljke u njemu (ubiæe ga žena). Ozbiljno, za takava uzgoj, mislim frižideri, G-boxovi, ormari i sl. sigurno su najpogodnije ili èiste indike ili indika/sativa, i sativa/indika sorte, ali sa izrazitim fenotipskim karakteristikama indike (nizak i kompaktan rast), kao i onaj nesretni Lowryder.
dehhiher
ENTUZIJASTA200 REP0%
→ Poznavalac
dehhiherENTUZIJASTA
okt 2007.
okt 2007.#11
ne znam ali ovde je dosta ljudi imalo problema sa plinom jer je takodje nus produkt sagorevanja i vodena para, pa su svi koji su sproveli iz plinske pecji u dimnjak imali strahovitih problema. tj voden para se kondenzuje ako je na spoljnom zidu pa bude vlazno a nekako zamascjeno elem uglavnom idu metalni oluci direktno van kuce... tako da nisam siguran da je to bas dobra ideja.
btw. ja ga gorim leti posto nemam bojler na struju
:lock:
dr_biber
ISTRAŽIVAČ145 REP63%
→ Entuzijasta
dr_biberISTRAŽIVAČ
okt 2007.
okt 2007.#12
Ja mislim da je optimalna kolicina ulozenog novca oko 120E, pod uslovom da vec imate box. Mada ideja sa starim friziderom uopste nije losa!
P.S. za sve koji ne zaradjuju nikako nebih preporucio ortakluke. Kada dvoje ljudi znaju za tajnu, jedan uvek ide okolo i prica!
Smokemashine HR
ENTUZIJASTA422 REP56%
→ Poznavalac
Smokemashine HRENTUZIJASTA
nov 2007.
nov 2007.#13
evo ja opet novi box slazem..drugi ove godine..ali me nikad nekosta izpod 500 eura...kako to radite sa tako malo para??...mora da zbilja naraste 5 g po biljki....
b r a i n c h i p
AMBASADOR3.453 REP56%
→ Legenda
b r a i n c h i pAMBASADOR
nov 2007.
nov 2007.#14
Kilo eura godnisnje trosis na box... Mozda je to nekima malo previse, pogotovo ako rade uzgoj samo za sebe...
gloss_zelenky
AMBASADOR2.398 REP26%
→ Legenda
gloss_zelenkyAMBASADOR
nov 2007.
nov 2007.#15
I onda ka~u da hrvatska drvna industrija propada...
:maryjane:
Smokemashine HR
ENTUZIJASTA422 REP56%
→ Poznavalac
Smokemashine HRENTUZIJASTA
nov 2007.
nov 2007.#16
a ja ti growam samo za sebe...nebi prodao nikad viae ni mikrogram u zivotu...novi grow e biti 8 biljki 3 vrste...pustim biljke na metar da narastu..izvu
em dobrih 250g..i to
no mi je dosta za 3 mjeseca dok ne izgrowam nove...i da to bude super gras treba oprema koju koristim..i ona je min 350 eura....150 za moje dodatne zajebancije...
Rade
AMBASADOR2.723 REP35%
→ Legenda
RadeAMBASADOR
nov 2007.
nov 2007.#17
Pa brate sta ti pravis za tolike pare???
Mogao bi da napravis plastenik za manje para..........
gens
AMBASADOR3.148 REP47%
→ Legenda
gensAMBASADOR
nov 2007.
nov 2007.#18
Po meni je nekih 500€ optimum za dobar box, pogotovo ako znate što radite i ne eksperimentirate previše tj. ne bacate lovu na nepotrebne gluposti. Mogu reći da sam bez veze zdrobio bar 1000kn na potpuno nepotrebne stvari ili sam pak one potrebne mogao manje platiti. Nema veze, sad imam kvalitetan "komad namještaja" koji će duže vrijeme zadovoljavati moje potrebe.
Sad se možda nekome ovo čini puno, ali kad pogledam koliko bi platio nekome za gotovi proizvod upitne kvalitete ne čini mi se tako puno (dugoročno gledano). A bar sam siguran u ono što sam sebi pripremio... tako da je to još i mala cijena koju sam platio.
mr.skunk
AMBASADOR2.403 REP26%
→ Legenda
mr.skunkAMBASADOR
nov 2007.
nov 2007.#19
Smoke kuzimo mi da si ti zagovornik turbogrowinga ali ovdje je cilj da ljudima objasnimo kako za malu vulu napraviti boks i gajiti svoju vutru.
koga ti lozis da dobije 5 amgra po biljci meni je naprimjer smjesno utuci u boks 500e kad se kladim da cu ja sa 250 e dobiti iste rezultate kao i ti.
ali kuzim te ja ti si veliki hobista i za svoje uzivanje u growingu nije ti zao para ali nemoj druge omalovazavati jer neznas sta su ljudi sa smislom za improvizaciju u stanju napraviti za jako malo para.
balcan_smoke
LEGENDA5.303 REP3%
→ Zmaj
balcan_smokeLEGENDA
nov 2007.
nov 2007.#20
stoji skunk
ali da jednom složiš box od 500 evropejeca to je ok ako možeš
ali dva puta godišnje je mnogo i čudno
jer šta radiš sa 500€ opreme iz prvog box-a ? bacaš ?
možda tehnologija ide tom brzinom napretka da sam ja u out-u totalno
44 REP88%
→ Istraživač
nov 2007.
nov 2007.#21
hy ljudi....ja imam isto takav problem...imam sjemenke od jebene vutre i zelio bih ih iskoristit...molim sto vise savjeta na moj mail(drvo zivota)...hvala unaprijed....
gens
AMBASADOR3.148 REP47%
→ Legenda
gensAMBASADOR
nov 2007.
nov 2007.#22
Vidim da se nismo skužili... ja sam jednom uložio 500 € i sad ne ulažem više ništa tj. nemam potrebe... kad dođe vrijeme zamijeniti ću žarulje... ili neki drugi dio ako krepa... uglavnom nemam dodatnih troškova u slijedećem growu osim zemlje, gnojiva i struje... a to je daleko ispod 500€.
Što se tiče boxa, radio sam samo jedan (2mx1,5m - 3 prostorije - veg, mama i cvjetanje) i u grubo mogu reći da sam za daske dao 800kn, ventilator 500kn, cooltube 400kn, HPS 500kn, neonke (10x18W) 500kn, PC ventilatori (8 kom) cca 400kn... e sad, to je 3100kn cca 420€... a nisam nabrojao potreban materijal za izradu boxa, žice, cijevi za ventilaciju, 2 timera, mjerač temperature i vlage, tegle, napajanje za PC... skoro sam zaboravio na karbonski filter.
Uglavnom, ovo sve što je kupljeno je idealno posloženo... nisam nabrojao stvari koje sam kupio, a da mi nisu trebale... što znači da sam potrošio još više novaca... bolje da ne idem računati dalje. Sad kad bi to radio ponovno vjerojatno bi prošao puuno jeftinije jer znam točno što mi treba i kako ću to iskoristiti.
Sad je sve tako dobro istunirano da mogu grow odraditi i usred ljeta bez straha od visokih temperatura!
Raditi puno jeftiniji box od ovog je vrlo teško, a da bude funkcionalno kako spada... uvijek neki problemi. Ne kažem da nije moguće odraditi grow i u lošije opremljenom boxu jer sam prvi odradio u kartonskoj kutiji... i sretan sam bio što sam bio u mogućnosti složiti i takav box!
Uglavnom nek vas ova cifra ne preplaši... skupljajte lovu i slažite malo po malo, samo nemojte kupovati previše stvari za "prvu ruku" jer ćete tako potrošiti najviše novaca.
dec 2005.
1 / 22
dec 2005.
nov 2007.