VUTRA
ForumUzgajanjeOpremaBiljno gnojivo
LEGACY

Biljno gnojivo

38 odgovora3,649 pregleda
HercegovinaAMBASADOR

apr 2018.

#1
Pozdrav svima iz ve vrue Hercegovine i molba za pomo lanova koji se razumiju u bio uzgoj i bio gnojiva Moje znanje o ovome je veinom teoretsko ali nadam se da e uz vaau pomo biti neato od ovoga ato planiram :) Planiram napraviti i isprobati na balkon biljno gnojivo od biljaka koje mogu lako nai a planiram i posebno gnojivo za vegetaciju i cvjetanje pa je svaka pomo dobrodoala Za vegetaciju je ve potopljeno 2-3 kila koprive a za par dana dolazi joa koje kilo i to e biti osnova Na ~alost nisam naaao Gavez ali imam neka obeanja Ka~u da je joa rano i da bi ga mogao dobiti u 5 ili 6 mjesecu pa u planove praviti bez njega pa ako ga nabavim lako ga je izfermentirati i dodati Uz koprivu planiram dodati malo masla ka , vrbe i kupusa ili zelene salate a kad doe vrijeme branja onda i pomalo aljeza , kopra i valerijane Za cvjetanje ide `ljez i Valerijana za P i Kopar za K sa manjom koli inom masla ka i malo veom kupusa i salate i vjerujem da bi uz par dodataka moglo biti neato od ove kombinacije :) Plan je krenuti sa koprivinim ubrivom a onda kad doe ( ako doe :D ) cvjetanje polako dodavati cvjetajue a smanjivati koprivino Poato imam prostora ne namjeravam bacati biljne ostatke ve ih pomjeaati sa perlitom i pokuaati razviti mikro ~ivot Na ~alost u tome nemam nikakvog iskustva pa je svaka korisna informacija dobrodoala :) Moja ideja je da pokuaam iskoristiti ono ato vi radite sa zemljom da razvijete mikro ~ivot sam to malo prilagoditi ovoj mojoj kombinaciji :D Sve ato treba ve imam ili u brzo ubrati a dodatke mogu kupiti u poljo apotekama u blizini pa mislim da vrijedi pokuaati :) Poato u mixu nema zemlje sa mikroorganizmima i korisnim bakterijama a nema ni puno mikroelemenata u mix u dodati te nu humusnu kiselinu i te ne morske alge i sve dobro zaliti melasom POato e napravljeni mix morati stajati bar mjesec dana prije razvoja ~ivota zanima me ata dalje ? Sve presuti u veliku posudu i dr~ati cjelo vrijeme potopljeno ? Presuti u posudu sa rupom da oti e viaak vode ? Staviti odmah u saksije i tako odr~avati ? Mjeaati mix svakih par dana ili ne dirati da ne pobijem ili poremetim bakterije ? Ima tu joa pitanja pa ako je neko raspolo~en da pomogne bilo bi mi drago :)

apr 2018.

#2
sva gnoiva kad radim stavljam 1:5 bilje:voda ako se radi o svjezem bilju , ako se radi sa suhim biljem stavljam 1:10 tako napravljen brew mora stajati bar 5-10 dana na temp 18+(pozeljno) te pocet smrdit i fermentirat potom se procjedi i razrijeuje se s vodom u omjeri 1-1,5l na 10l vode, moze se stavljati kopriva za N i Fe ,zatim gavez npr koji je N i K i onda crni i bjeli sljez, i oka npr za P mozes se raditi pojedinacna gnojiva ili mjesavina sve tri u jednakim djelovima ili odredenim omjerim po potrebi pa bude kompletno gnojivo npr mozete radit gnojivo i za fazu vege sa bogatim N npr i od Cannabis od muskih bioljki ,ostaci topiranja i lolipopanja npr .... Evo jos malo o bio gnojivima Gavez sadr~i: 18 aminokiselina (od moguih 20)od minerala: kalcij, kalij, fosfor, ~eljezo, magnezij, sumpor, bakar, cink, selen i germanij (organski oblik) od vitamina: vitamin A, C i kompleks vitamina B gdje treba istai vitamin kolin i B-12. Kolin je rijedak lan kompleksa B vitamina. U cijelom biljnom svijetu postoje samo dvije biljke koje sadr~e B-12 a gavez je jedna od njih. Sljezivi sadr~e: slijez sadr~i ugljikohidrate 75 posto, masno ulje 1,5 posto, aeer 10 posto, saharozu, sluz 35 posto (glukozan), akrob 35 posto, pektin 11 posto, od minerala fosfor, cink, ~eljezo itd , asparagin, altain, fosfate, lecitin, jabu nu kiselinu, polifenole, sterole, flavonide (kvercetin, kamfor), vitamine B kompleksa, karotin i bjelanceesvine i amino kiseline. Kopriva sadr~i; Kopriva sadr~i izrazito puno minerala, }eljezo i obilje kalija (zajedno sa masla kom je najvei izvor tog minerala) Kopriva sadr~i i vrlo velike koli ine kalcija, magnezija, natrija, fosfora, magnana, bora, provitamina A , vitamin B2, C i K. i da gavez mozes vec sad brat i bit ce bolji jer za mjesec dva kad procvijeta oslabit ce mu korjen sa nutrijentima crni sljez takoder u svako doba godine i pod snjegom ak treba to su korjeni cicoku mozes i na placu kupit najvjerovatnije od smokve mozes radit brew za kalci i magnezij
HercegovinaAMBASADOR

apr 2018.

#3
Hvala dru~e :) Dosta ovoga ve znam ali ima tu i par korisnih informacija :) Da ne zaboravim krenuu od Gaveza Znam da se ve mo~e brati ali stvar je u tome ato nikada nisam vidio Gavez u prirodi Pogledao sam stotine slika i videa o njemu , zadnjih dana po Neretvi , ko budala gledam oko sebe :D ne bih li ga vidio ili prepoznao ali niata :( Sad ekam ljeto da procvjeta u nadi da u ga prepoznati po cvjetovima ali mislim da ga nema u dolini Neretve jer mu je vrue ili mu smeta neato drugo Otkinuo sam desetine sli nih listova tra~ei onu sluzavost , gledao dla ice , upao korjene ali ... :( `to se ti e ostalo ve sam ranije pravio biljno gnojivo pa mi je drago da mo~emo razmjeniti iskustva :) Prvi put sam se dr~ao preporu ene mjere od kilo bilja na 10 l vode i nisam bio nimalo zadovoljan pa sada dodajem vode samo da pokrije biljnu masu Prije 2 dana sam 3-4 kila koprive potopio u manje od 10 l vode a planiram joa poja avati Kada sam radio kilo koprive na 10 l dobio sam ec 1,4 Da sam to razrjedio 1 prema 10 kako preporu uju dobio bi skoro istu vodu Kopar , valerijana i aljez su mi davali ec od 4 do 5 Gnojivo pravljeno ljeti na preko 30 C tako da nije falilo toplote a nakon prestanka vrenja ostavljeno joa 10-ak dana tako da je sve odraeno kako treba ali je ispalo slabo Sada idem na ato ja e gnojivo da mi zauzme ato manje ambala~e pa ga je lako razrjediti :) Nisam znao za smokvu i hvala na informaciji ali imam drugu ideju :) Poato se ve odavno zna da je lisnato povre ( kupus , kelj , zelena salata ... ) odli an izvor Fe,Mg i Ca za ljude misli da bi se mjeaanjem sa ostalim biljkama moglo dobiti neato dodatnih elemenata Znajui da se skoro svaka vrba primi kad je zabodea u zemlju primi jer sadr~i auxsin dodau i nju u vegetacijsko u nadi da e pomoi razvoju korjena Maslaak je za Cu + ostalo Samo treba pogoditi mjere :) Sve je ovo samo eksperiment ali nadam se da e uz vaau pomo biti neato od ovoga Prvenstveno mi trebaju informacije kako iskoristiti preostalu biljnu masu jer za gnojivo mislim da znam kako treba , mada je i tu svaki savjet dobrodoaao :)

apr 2018.

#4
sad trazis da iz zemlje viti jedan do tri ovakva debela lista ovog djela sa stabljikom i malim listicima jos nema ili je jako mali trazis te dugacke dlakave listove ispod mora biti korjen koji je boje pjeska a kad prelo,is iznutra bijeli i poprilicno mastan :D
HercegovinaAMBASADOR

apr 2018.

#5
Dru~e nagledao sam se slika a prije nekoliko dana mi je prijataljica poslala slike iz svoje eko farme da vidim kako izgleda u ovo godianje doba ali ne poma~e Previae je kod nas sli nih biljaka da bi bio siguran dok mi ga neko ne poka~e u~ivo u prirodi Imaa li neku ideju za ovo ostalo kad procjedim biljnu masu ? Gdje da je stavim i kako da je tretiram da razvijem ~ivot u njoj Moje mialjenje je da treba ostaviti viaak vode da iste e i redovno zaljevati istom vodom ili melasom ali treba mi i vaae mialjenje Imam joa cjeli mjesec dok sazriju aljez , kopar i Valerijana pa mi se ne ~uri ali kopriva ve vrije tako da za 10-15 dana moram imati neki plan `ta i kako dalje ? Edit Naaao sam neato sli no ali sa ~utim cvjetom i guglajui sam zaklju io da je to ~uti ili gomoljasti gavez Pro itao sam da se ne koristi u ljekovite svrhe ali ne znam mo~e li se koristiti za gnojivo

apr 2018.

#6
ima slicnih listova na livadi ali korjen je jedinstven nemres gulat mora bit debeli smee zut izvana bjel kad se prelomi lako lomljiv i kazem ti mastan je iznutra odi proseci ako nades nesto slicno odkopaj kad vidis taj korijen znat ces :D nema ti druge nego da trazis :D
HercegovinaAMBASADOR

apr 2018.

#7
A tra~im ve danima ali ne poma~e haha Kidao sam listove pri dnu i tra~io onaj klizavi osjeaj, kao sapun ili ulje ali ga nisam naaao Po onome ato sam ja itao korjen bi izvana trebao biti crn a ne ~ut a unutra mastan i lomljiv Imam u gepeku malu lopaticu za luk i bez nje i moje kujice i ne idem u prirodu :)

apr 2018.

#8
je crn je ako je jako gusta zemlja i onda izvana izgleda crno ali to kad ga se ispere bude zuckasto smee znam jer godisnje obradim barem 200-300 kg gaveza a duplo toliko potrosim u proizvodnji prirodne kozmetike i tinktura a taj slinavi dio koji ti trazis je na spoju korijena i lista jedno 2.3 cm ispod povrsine zemlje trati tamne zeljaste zaailjene listove koji imaju nepravilne zilice i sitne dlacice po listu ako ih iscupas skroz pri zemlji trebo bi ostat na spoju i vidjet se bijeli masno ljepljivi korjen :D
HercegovinaAMBASADOR

apr 2018.

#9
Dru~e naaao sam neato malo ~utog gaveza pa bih te zamolio da pogledaa jeli to on ili sam se zajebao Listovi su malo krai nego na slikama koje sam gledao ali oblik biljke i cvjetovi straano li e Ovo sam naaao prije 20-ak dana i dr~im ih na oku dok joa ne porastu Kopriva me malo iznenadila jer je nakon 3 dana intenzivnog vrenja sa puno pjene danas vrenje prestalo Boja i miris su u redu a i listovi su se veinom raspali ali o ekivao sam bar 7 dana fermentacije Ne znam bi li novu koprivu i ostalo dodao u ovu posudu ili da napravim novi mix sa svje~om vodom ?

apr 2018.

#10
je to je zuti gavez mozes brat odma i sve koristit za gnojivo cijelu biljku skupa sa korjenom ono sto je tebi bitno je u korjenu sto duze bude rastao korjen ce biti slabiji ja bi to na tvome mjestu pobraoi radio gnojivo nek od stoji dobro se usmrdi ta voda u kojoj ce stajat mora sto vise odstajat i pocrnit procijedi i koristi ko koncentrat ako budes dodavo jos svijeze koprive u vec postojeci ferment dobices jaci koncentrat kopriva je brzo gotova pogotovo kad je toplo ona se za pesticid drzi 12 sati u vodi nakon 24 vec fermentira a nakon 48 je skoro pa gotova fermentacija njezanj list slabe stjenke brzo puknu i bakterije ih obrade gavezu ce trebat duze osim ako sve sitno ne sameljes tako ces ubzat proces
HercegovinaAMBASADOR

apr 2018.

#11
Hvala dru~e :) Pesticide neu praviti jer ne mogu stajati dugo pa u se orjentisati samo na gubrivo :) Za nevolju tu je bo ica od 100 ml Neem ulja Mo~da ostavim neato koprive da se suai u slu aju potrebe ali nislim da e Neem biti dovoljan Za sada sam ato se ti e nametnika imao problema samo sa crvenim paukom i neem se pokazao kao efikasan Koprivu sam pravo usitnio pa se vjerovatno zato brzo raspala a isto u uraditi i sa svim ostalim Imaa li neku ideju ata dalje kad sva biljna masa isfermentira i pomjeaam je sa perlitom i eventualno malo zeolita Dodati odmah melasu , alge i humusnu kiselinu zajedno ili ovo 2 zajedno a melasu posebno nakon toga Staviti u zatvorenu ili otvorenu posudu ? Mjeaati ili ne mjeaati masu ? Nikada ovo nisam pokuaavao ali sam poneato itao pa imam neke svoje zaklju ke ali volio bih uti i druga mialjenja pa bih zamolio i druge lanove da mi pomognu sa savjetima :)

apr 2018.

#12
neznam zasto perlit u to mozes sve mjesat mozes dodat melasu uvjek otvoreno bakterije trebaju kisik za fermentaciju i oksidacuju kad je ferment gotov procijedis kroz gazu sve u boce i trosis ko koncentrat tipa minimum 10-20 ml na 1 l vode a max probas ali tipa 30-40 ml toga na litru je vec dosta hrane makar sa time i jos ako je outdoore tesko ces pregnojit :D
HercegovinaAMBASADOR

apr 2018.

#13
Dru~e ini mi se da se nismo razumjeli :) Perlit nee ii u ubrivo ve e se nakon fermentacije tekuina procjediti a perlit pomjeaati sa preostalom biljnom masom da ne bude samo bilje a i da dobijem na koli ini i kompaktnosti mase Ve sam nekoliko puta sadio u coco/perlit kombinaciji i pokazalo mi se puno bolje nego u zemlji pa sam od zemlje definitivno odustao Perlit zbog toga ato ga imam oko 40-50 litara a imam i zeolita ba da se ne baci Perlit i vermikulit imam kupiti blizu mjesta gdje ~ivim a nije skup tako da mi je to najjeftinije Vrea perlita od 120 ili 150 litara koata oko 20-25 eura a isto toliko i vrea Vermikulita od 100 l Coco nema kupiti u BiH pa ga moram naru ivati od naaeg sponzora iz Splita , davati pare voza u voza u , ekati i nervirati se :D Sa zemljom , malo glistenjaka i melasom bi to lako odradio ali zemlju befinitivno ne ~elim Zbog toga i idem probati sa humusnom kiselinom koja bi trebala biti koncetrat od glistanjaka Postupak je stanardan Pomjeaati vodu , melasu i humusnu kiselinu , 1 dan dobro ozra iti akvarijumskom pumpom i odmah zaliti i tako mjesec dana :) pa tek onda posaditi Nee biti out jer e biti na balkonu ali u saksijama od 12 l pa to ne ra unam kao out :) Saksija je saksija :) Za praenje situacije imam Ph i EC metar pa u se pomalo zabavljati Danaanje mjerenje ka~e da je EC 2.7 ato nije loae a Ph je 5.7 Obi na voda kod mene je od 7.3 do 7.5 ato zna i da kopriva dobro sni~ava Ph Za sada je polu indor ali ako uspije mo~da se na zimu potrudim pa probam odraditi isti indor na ovaj na in Imam joa 2 mjeseca priprema do saenja a za to vrijeme u skupljati ingormacije Prvenstveno me zanima sadr~aj NPK i ostalih mikro i makro elemenata biljaka koje u koristiti
HercegovinaAMBASADOR

apr 2018.

#14
Biljke koje planiram koristiti su kopriva , kopar , valerijana i aljez kojih imam koliko god mi treba i gaveza koliko naem Poljsku preslicu i stolisnik ne mogu na i ili ih ne znam prepoznati sa slika Masla ak , vrba i ostalo e biti u malim koli inama pa nije puno ni bitno Plan je napraviti 2 vrste gnojiva posebno za vegetaciju a posebno za cvjetanje Mislio sam da e mi biti lakae napraviti vegetacijsko ali izgleda da nee biti tako lako :) Na stranici naaeg sponzora naaao sam sastav koprive , gaveza i preslice i ako su podatci ta ni ispada da svi imaju 2 do 3 puta piae K nego N a gavez i kopriva imaju manju koli inu P ato u rjeaiti aljezom i valerijanom ali me malo brine ovaj manjak azota jer kopriva je na glasu kao jako azotno gnojivo/ubrivo :) Ne znam jeli ovo ta no ali ovako piae : https://www.igrow.com.hr/shop/gnojiva-supstrati/kopriva/ https://www.igrow.com.hr/shop/gnojiva-supstrati/gavez/ https://www.igrow.com.hr/shop/gnojiva-supstrati/poljska-preslica/

apr 2018.

#15
11bsDL7acBaiKk
HercegovinaAMBASADOR

apr 2018.

#16
Nadam se da sam napokon naaao gavez :)

maj 2018.

#17
Imam jedno laicko pitanje: ako se od biljaka pravi bio gnojivo sa odredjenim postotkom NPK, zasto, recimo Plantellino tecno gnojivo nije zdravo? Je li u pitanju proces proizvodnje ili samo ir u dusi da je ovo sve prirodno? P.S. Dugo nisam sudjelovao na forumu, ali mislim da je pravi lik za sva pitanja oko BIO gnojiva gospodin PowerSeed
changadmtLEGENDA

jun 2020.

#18
Pozdrav svima! imam nekoliko automatika, nalaze se u 3. nedelji cvetanja, a dva puta su zalivani sa djubrivom od gaveza...ternutno nisam u mogucnosti da ih fotkam, ali napreduju nikad bolje, cini mi se da im bas prija... posto se zavrsava 3 nedelja cvetanja, zanima me cime da nastavim da djubrim? koliko sam shvatio, gavez nema bas puno fosfora... ono sto imam kod sebe jeste kesa glistanjaka ( kog je vec bilo na dnu rupe), ovcijeg stajnjaka i gaveza...sa druge strane imam plantelu i hesijev p+ , ali zeleo bih da nastavm organic...

jun 2020.

#19
Za fosfor (P) mozes sljez da fermentiras ako oces tako da nastavis.

sep 2020.

#20
Evo itam malo o biljnim gnojivima pa naioh na ovu sliku. Koje biljke iskoristiti za koje nutrijente.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se