LEGACY
Biljno gnojivo
38 odgovora3,649 pregleda
Hercegovina
AMBASADOR1.747 REP7%
→ Legenda
HercegovinaAMBASADOR
apr 2018.
apr 2018.#1
Pozdrav svima iz ve vrue Hercegovine i molba za pomo
lanova koji se razumiju u bio uzgoj i bio gnojiva
Moje znanje o ovome je veinom teoretsko ali nadam se da e uz vaau pomo biti neato od ovoga ato planiram :)
Planiram napraviti i isprobati na balkon biljno gnojivo od biljaka koje mogu lako nai a planiram i posebno gnojivo za vegetaciju i cvjetanje pa je svaka pomo dobrodoala
Za vegetaciju je ve potopljeno 2-3 kila koprive a za par dana dolazi joa koje kilo i to e biti osnova
Na ~alost nisam naaao Gavez ali imam neka obeanja
Ka~u da je joa rano i da bi ga mogao dobiti u 5 ili 6 mjesecu pa u planove praviti bez njega pa ako ga nabavim lako ga je izfermentirati i dodati
Uz koprivu planiram dodati malo masla
ka , vrbe i kupusa ili zelene salate a kad doe vrijeme branja onda i pomalo aljeza , kopra i valerijane
Za cvjetanje ide `ljez i Valerijana za P i Kopar za K sa manjom koli
inom masla
ka i malo veom kupusa i salate i vjerujem da bi uz par dodataka moglo biti neato od ove kombinacije :)
Plan je krenuti sa koprivinim ubrivom a onda kad doe ( ako doe :D ) cvjetanje polako dodavati cvjetajue a smanjivati koprivino
Poato imam prostora ne namjeravam bacati biljne ostatke ve ih pomjeaati sa perlitom i pokuaati razviti mikro ~ivot
Na ~alost u tome nemam nikakvog iskustva pa je svaka korisna informacija dobrodoala :)
Moja ideja je da pokuaam iskoristiti ono ato vi radite sa zemljom da razvijete mikro ~ivot sam to malo prilagoditi ovoj mojoj kombinaciji :D
Sve ato treba ve imam ili
u brzo ubrati a dodatke mogu kupiti u poljo apotekama u blizini pa mislim da vrijedi pokuaati :)
Poato u mixu nema zemlje sa mikroorganizmima i korisnim bakterijama a nema ni puno mikroelemenata u mix u dodati te
nu humusnu kiselinu i te
ne morske alge i sve dobro zaliti melasom
POato e napravljeni mix morati stajati bar mjesec dana prije razvoja ~ivota zanima me ata dalje ?
Sve presuti u veliku posudu i dr~ati cjelo vrijeme potopljeno ?
Presuti u posudu sa rupom da oti
e viaak vode ?
Staviti odmah u saksije i tako odr~avati ?
Mjeaati mix svakih par dana ili ne dirati da ne pobijem ili poremetim bakterije ?
Ima tu joa pitanja pa ako je neko raspolo~en da pomogne bilo bi mi drago :)
WEEDetix
ZMAJ94.193 REP
WEEDetixZMAJ
apr 2018.
apr 2018.#2
sva gnoiva kad radim stavljam 1:5 bilje:voda ako se radi o svjezem bilju , ako se radi sa suhim biljem stavljam 1:10 tako napravljen brew mora stajati bar 5-10 dana na temp 18+(pozeljno) te pocet smrdit i fermentirat potom se procjedi i razrijeuje se s vodom u omjeri 1-1,5l na 10l vode, moze se stavljati kopriva za N i Fe ,zatim gavez npr koji je N i K i onda crni i bjeli sljez,
i
oka npr za P mozes se raditi pojedinacna gnojiva ili mjesavina sve tri u jednakim djelovima ili odredenim omjerim po potrebi pa bude kompletno gnojivo npr
mozete radit gnojivo i za fazu vege sa bogatim N npr i od Cannabis od muskih bioljki ,ostaci topiranja i lolipopanja npr ....
Evo jos malo o bio gnojivima
Gavez sadr~i:
18 aminokiselina (od moguih 20)od minerala: kalcij, kalij, fosfor, ~eljezo, magnezij, sumpor, bakar, cink, selen i germanij (organski oblik)
od vitamina: vitamin A, C i kompleks vitamina B gdje treba istai vitamin kolin i B-12. Kolin je rijedak
lan kompleksa B vitamina. U cijelom biljnom svijetu postoje samo dvije biljke koje sadr~e B-12 a gavez je jedna od njih.
Sljezivi sadr~e:
slijez sadr~i ugljikohidrate 75 posto, masno ulje 1,5 posto, aeer 10 posto, saharozu, sluz 35 posto (glukozan), akrob 35 posto, pektin 11 posto,
od minerala fosfor, cink, ~eljezo itd , asparagin, altain, fosfate, lecitin, jabu
nu kiselinu, polifenole, sterole, flavonide (kvercetin, kamfor), vitamine B kompleksa, karotin i bjelanceesvine i amino kiseline.
Kopriva sadr~i;
Kopriva sadr~i izrazito puno minerala, }eljezo i obilje kalija (zajedno sa masla
kom je najvei izvor tog minerala)
Kopriva sadr~i i vrlo velike koli
ine kalcija, magnezija, natrija, fosfora, magnana, bora, provitamina A , vitamin B2, C i K.
i da gavez mozes vec sad brat i bit ce bolji jer za mjesec dva kad procvijeta oslabit ce mu korjen sa nutrijentima
crni sljez takoder u svako doba godine i pod snjegom ak treba to su korjeni cicoku mozes i na placu kupit najvjerovatnije
od smokve mozes radit brew za kalci i magnezij
Hercegovina
AMBASADOR1.747 REP7%
→ Legenda
HercegovinaAMBASADOR
apr 2018.
apr 2018.#3
Hvala dru~e :)
Dosta ovoga ve znam ali ima tu i par korisnih informacija :)
Da ne zaboravim krenuu od Gaveza
Znam da se ve mo~e brati ali stvar je u tome ato nikada nisam vidio Gavez u prirodi
Pogledao sam stotine slika i videa o njemu , zadnjih dana po Neretvi , ko budala gledam oko sebe :D ne bih li ga vidio ili prepoznao ali niata :(
Sad
ekam ljeto da procvjeta u nadi da u ga prepoznati po cvjetovima ali mislim da ga nema u dolini Neretve jer mu je vrue ili mu smeta neato drugo
Otkinuo sam desetine sli
nih listova tra~ei onu sluzavost , gledao dla
ice ,
upao korjene ali ... :(
`to se ti
e ostalo ve sam ranije pravio biljno gnojivo pa mi je drago da mo~emo razmjeniti iskustva :)
Prvi put sam se dr~ao preporu
ene mjere od kilo bilja na 10 l vode i nisam bio nimalo zadovoljan pa sada dodajem vode samo da pokrije biljnu masu
Prije 2 dana sam 3-4 kila koprive potopio u manje od 10 l vode a planiram joa poja
avati
Kada sam radio kilo koprive na 10 l dobio sam ec 1,4
Da sam to razrjedio 1 prema 10 kako preporu
uju dobio bi skoro
istu vodu
Kopar , valerijana i aljez su mi davali ec od 4 do 5
Gnojivo pravljeno ljeti na preko 30 C tako da nije falilo toplote a nakon prestanka vrenja ostavljeno joa 10-ak dana tako da je sve odraeno kako treba ali je ispalo slabo
Sada idem na ato ja
e gnojivo da mi zauzme ato manje ambala~e pa ga je lako razrjediti :)
Nisam znao za smokvu i hvala na informaciji ali imam drugu ideju :)
Poato se ve odavno zna da je lisnato povre ( kupus , kelj , zelena salata ... ) odli
an izvor Fe,Mg i Ca za ljude misli da bi se mjeaanjem sa ostalim biljkama moglo dobiti neato dodatnih elemenata
Znajui da se skoro svaka vrba primi kad je zabodea u zemlju primi jer sadr~i auxsin dodau i nju u vegetacijsko u nadi da e pomoi razvoju korjena
Maslaak je za Cu + ostalo
Samo treba pogoditi mjere :)
Sve je ovo samo eksperiment ali nadam se da e uz vaau pomo biti neato od ovoga
Prvenstveno mi trebaju informacije kako iskoristiti preostalu biljnu masu jer za gnojivo mislim da znam kako treba , mada je i tu svaki savjet dobrodoaao :)
WEEDetix
ZMAJ94.193 REP
WEEDetixZMAJ
apr 2018.
apr 2018.#4
sad trazis da iz zemlje viti jedan do tri ovakva debela lista ovog djela sa stabljikom i malim listicima jos nema ili je jako mali trazis te dugacke dlakave listove ispod mora biti korjen koji je boje pjeska a kad prelo,is iznutra bijeli i poprilicno mastan :D
Hercegovina
AMBASADOR1.747 REP7%
→ Legenda
HercegovinaAMBASADOR
apr 2018.
apr 2018.#5
Dru~e nagledao sam se slika a prije nekoliko dana mi je prijataljica poslala slike iz svoje eko farme da vidim kako izgleda u ovo godianje doba ali ne poma~e
Previae je kod nas sli
nih biljaka da bi bio siguran dok mi ga neko ne poka~e u~ivo u prirodi
Imaa li neku ideju za ovo ostalo kad procjedim biljnu masu ?
Gdje da je stavim i kako da je tretiram da razvijem ~ivot u njoj
Moje mialjenje je da treba ostaviti viaak vode da iste
e i redovno zaljevati
istom vodom ili melasom ali treba mi i vaae mialjenje
Imam joa cjeli mjesec dok sazriju aljez , kopar i Valerijana pa mi se ne ~uri ali kopriva ve vrije tako da za 10-15 dana moram imati neki plan
`ta i kako dalje ?
Edit
Naaao sam neato sli
no ali sa ~utim cvjetom i guglajui sam zaklju
io da je to ~uti ili gomoljasti gavez
Pro
itao sam da se ne koristi u ljekovite svrhe ali ne znam mo~e li se koristiti za gnojivo
WEEDetix
ZMAJ94.193 REP
WEEDetixZMAJ
apr 2018.
apr 2018.#6
ima slicnih listova na livadi ali korjen je jedinstven nemres gulat mora bit debeli smee zut izvana bjel kad se prelomi lako lomljiv i kazem ti mastan je iznutra odi proseci ako nades nesto slicno odkopaj kad vidis taj korijen znat ces :D nema ti druge nego da trazis :D
Hercegovina
AMBASADOR1.747 REP7%
→ Legenda
HercegovinaAMBASADOR
apr 2018.
apr 2018.#7
A tra~im ve danima ali ne poma~e haha
Kidao sam listove pri dnu i tra~io onaj klizavi osjeaj, kao sapun ili ulje ali ga nisam naaao
Po onome ato sam ja
itao korjen bi izvana trebao biti crn a ne ~ut a unutra mastan i lomljiv
Imam u gepeku malu lopaticu za luk i bez nje i moje kujice i ne idem u prirodu :)
WEEDetix
ZMAJ94.193 REP
WEEDetixZMAJ
apr 2018.
apr 2018.#8
je crn je ako je jako gusta zemlja i onda izvana izgleda crno ali to kad ga se ispere bude zuckasto smee znam jer godisnje obradim barem 200-300 kg gaveza a duplo toliko potrosim u proizvodnji prirodne kozmetike i tinktura a taj slinavi dio koji ti trazis je na spoju korijena i lista jedno 2.3 cm ispod povrsine zemlje trati tamne zeljaste zaailjene listove koji imaju nepravilne zilice i sitne dlacice po listu ako ih iscupas skroz pri zemlji trebo bi ostat na spoju i vidjet se bijeli masno ljepljivi korjen :D
Hercegovina
AMBASADOR1.747 REP7%
→ Legenda
HercegovinaAMBASADOR
apr 2018.
apr 2018.#9
Dru~e naaao sam neato malo ~utog gaveza pa bih te zamolio da pogledaa jeli to on ili sam se zajebao
Listovi su malo krai nego na slikama koje sam gledao ali oblik biljke i cvjetovi straano li
e
Ovo sam naaao prije 20-ak dana i dr~im ih na oku dok joa ne porastu
Kopriva me malo iznenadila jer je nakon 3 dana intenzivnog vrenja sa puno pjene danas vrenje prestalo
Boja i miris su u redu a i listovi su se veinom raspali ali o
ekivao sam bar 7 dana fermentacije
Ne znam bi li novu koprivu i ostalo dodao u ovu posudu ili da napravim novi mix sa svje~om vodom ?
WEEDetix
ZMAJ94.193 REP
WEEDetixZMAJ
apr 2018.
apr 2018.#10
je to je zuti gavez
mozes brat odma i sve koristit za gnojivo cijelu biljku skupa sa korjenom ono sto je tebi bitno je u korjenu sto duze bude rastao korjen ce biti slabiji ja bi to na tvome mjestu pobraoi radio gnojivo nek od stoji dobro se usmrdi ta voda u kojoj ce stajat mora sto vise odstajat i pocrnit procijedi i koristi ko koncentrat
ako budes dodavo jos svijeze koprive u vec postojeci ferment dobices jaci koncentrat kopriva je brzo gotova pogotovo kad je toplo ona se za pesticid drzi 12 sati u vodi nakon 24 vec fermentira a nakon 48 je skoro pa gotova fermentacija njezanj list slabe stjenke brzo puknu i bakterije ih obrade gavezu ce trebat duze osim ako sve sitno ne sameljes tako ces ubzat proces
Hercegovina
AMBASADOR1.747 REP7%
→ Legenda
HercegovinaAMBASADOR
apr 2018.
apr 2018.#11
Hvala dru~e :)
Pesticide neu praviti jer ne mogu stajati dugo pa u se orjentisati samo na gubrivo :)
Za nevolju tu je bo
ica od 100 ml Neem ulja
Mo~da ostavim neato koprive da se suai u slu
aju potrebe ali nislim da e Neem biti dovoljan
Za sada sam ato se ti
e nametnika imao problema samo sa crvenim paukom i neem se pokazao kao efikasan
Koprivu sam pravo usitnio pa se vjerovatno zato brzo raspala a isto u uraditi i sa svim ostalim
Imaa li neku ideju ata dalje kad sva biljna masa isfermentira i pomjeaam je sa perlitom i eventualno malo zeolita
Dodati odmah melasu , alge i humusnu kiselinu zajedno ili ovo 2 zajedno a melasu posebno nakon toga
Staviti u zatvorenu ili otvorenu posudu ?
Mjeaati ili ne mjeaati masu ?
Nikada ovo nisam pokuaavao ali sam poneato
itao pa imam neke svoje zaklju
ke ali volio bih
uti i druga mialjenja pa bih zamolio i druge
lanove da mi pomognu sa savjetima :)
WEEDetix
ZMAJ94.193 REP
WEEDetixZMAJ
apr 2018.
apr 2018.#12
neznam zasto perlit u to mozes sve mjesat mozes dodat melasu uvjek otvoreno bakterije trebaju kisik za fermentaciju i oksidacuju kad je ferment gotov procijedis kroz gazu sve u boce i trosis ko koncentrat tipa minimum 10-20 ml na 1 l vode a max probas ali tipa 30-40 ml toga na litru je vec dosta hrane makar sa time i jos ako je outdoore tesko ces pregnojit :D
Hercegovina
AMBASADOR1.747 REP7%
→ Legenda
HercegovinaAMBASADOR
apr 2018.
apr 2018.#13
Dru~e
ini mi se da se nismo razumjeli :)
Perlit nee ii u ubrivo ve
e se nakon fermentacije tekuina procjediti a perlit pomjeaati sa preostalom biljnom masom da ne bude samo bilje a i da dobijem na koli
ini i kompaktnosti mase
Ve sam nekoliko puta sadio u coco/perlit kombinaciji i pokazalo mi se puno bolje nego u zemlji pa sam od zemlje definitivno odustao
Perlit zbog toga ato ga imam oko 40-50 litara a imam i zeolita ba da se ne baci
Perlit i vermikulit imam kupiti blizu mjesta gdje ~ivim a nije skup tako da mi je to najjeftinije
Vrea perlita od 120 ili 150 litara koata oko 20-25 eura a isto toliko i vrea Vermikulita od 100 l
Coco nema kupiti u BiH pa ga moram naru
ivati od naaeg sponzora iz Splita , davati pare voza
u voza
u ,
ekati i nervirati se :D
Sa zemljom , malo glistenjaka i melasom bi to lako odradio ali zemlju befinitivno ne ~elim
Zbog toga i idem probati sa humusnom kiselinom koja bi trebala biti koncetrat od glistanjaka
Postupak je stanardan
Pomjeaati vodu , melasu i humusnu kiselinu , 1 dan dobro ozra
iti akvarijumskom pumpom i odmah zaliti i tako mjesec dana :) pa tek onda posaditi
Nee biti out jer e biti na balkonu ali u saksijama od 12 l pa to ne ra
unam kao out :)
Saksija je saksija :)
Za praenje situacije imam Ph i EC metar pa u se pomalo zabavljati
Danaanje mjerenje ka~e da je EC 2.7 ato nije loae a Ph je 5.7
Obi
na voda kod mene je od 7.3 do 7.5 ato zna
i da kopriva dobro sni~ava Ph
Za sada je polu indor ali ako uspije mo~da se na zimu potrudim pa probam odraditi
isti indor na ovaj na
in
Imam joa 2 mjeseca priprema do saenja a za to vrijeme u skupljati ingormacije
Prvenstveno me zanima sadr~aj NPK i ostalih mikro i makro elemenata biljaka koje u koristiti
Hercegovina
AMBASADOR1.747 REP7%
→ Legenda
HercegovinaAMBASADOR
apr 2018.
apr 2018.#14
Biljke koje planiram koristiti su kopriva , kopar , valerijana i aljez kojih imam koliko god mi treba i gaveza koliko naem
Poljsku preslicu i stolisnik ne mogu na
i ili ih ne znam prepoznati sa slika
Masla
ak , vrba i ostalo e biti u malim koli
inama pa nije puno ni bitno
Plan je napraviti 2 vrste gnojiva
posebno za vegetaciju a posebno za cvjetanje
Mislio sam da e mi biti lakae napraviti vegetacijsko ali izgleda da nee biti tako lako :)
Na stranici naaeg sponzora naaao sam sastav koprive , gaveza i preslice i ako su podatci ta
ni ispada da svi imaju 2 do 3 puta piae K nego N a gavez i kopriva imaju manju koli
inu P ato u rjeaiti aljezom i valerijanom ali me malo brine ovaj manjak azota jer kopriva je na glasu kao jako azotno gnojivo/ubrivo :)
Ne znam jeli ovo ta
no ali ovako piae :
https://www.igrow.com.hr/shop/gnojiva-supstrati/kopriva/
https://www.igrow.com.hr/shop/gnojiva-supstrati/gavez/
https://www.igrow.com.hr/shop/gnojiva-supstrati/poljska-preslica/
Hercegovina
AMBASADOR1.747 REP7%
→ Legenda
TEHACEOSAURUS
LEGENDA5.662 REP7%
→ Zmaj
TEHACEOSAURUSLEGENDA
maj 2018.
maj 2018.#17
Imam jedno laicko pitanje: ako se od biljaka pravi bio gnojivo sa odredjenim postotkom NPK, zasto, recimo Plantellino tecno gnojivo nije zdravo?
Je li u pitanju proces proizvodnje ili samo ir u dusi da je ovo sve prirodno?
P.S.
Dugo nisam sudjelovao na forumu, ali mislim da je pravi lik za sva pitanja oko BIO gnojiva gospodin PowerSeed
changadmt
LEGENDA8.885 REP39%
→ Zmaj
changadmtLEGENDA
jun 2020.
jun 2020.#18
Pozdrav svima!
imam nekoliko automatika, nalaze se u 3. nedelji cvetanja, a dva puta su zalivani sa djubrivom od gaveza...ternutno nisam u mogucnosti da ih fotkam, ali napreduju nikad bolje, cini mi se da im bas prija...
posto se zavrsava 3 nedelja cvetanja, zanima me cime da nastavim da djubrim? koliko sam shvatio, gavez nema bas puno fosfora...
ono sto imam kod sebe jeste kesa glistanjaka ( kog je vec bilo na dnu rupe), ovcijeg stajnjaka i gaveza...sa druge strane imam plantelu i hesijev p+ , ali zeleo bih da nastavm organic...
Herb Gardener
ZMAJ35.724 REP
Herb GardenerZMAJ
jun 2020.
jun 2020.#19
Za fosfor (P) mozes sljez da fermentiras ako oces tako da nastavis.
Jolly Joker
ZMAJ41.903 REP
Jolly JokerZMAJ
sep 2020.
sep 2020.#20
apr 2018.
1 / 20
apr 2018.
sep 2020.