VUTRA
ForumUzgajanjeOpremaVent + potenciometar = Molim Pomoc Elektricara!
LEGACY

Vent + potenciometar = Molim Pomoc Elektricara!

209 odgovora24,093 pregleda

nov 2011.

#1
Pozdrav ekipa, Imam mali problem sa spajanjem venta na potenciometar. Htio bi ga spojiti jer vent koji imam vuce 350m3/h pa mi je nekad preglasan i prejak, pa bi vas molio ako moze malo pomoci. Naime, spoio sam utikac za struju na potenciometar i od njega dalje na vent. Kada ustekam u struju vent odmah radi, kao da je direktno spojen bez potenc. ali ne reagira uopce na potenciometar. Nisam bas na "ti" sa strujom, spajanjem zica itd, osnove znam ali ne vise od toga.. a znam da ovdje ima ljudi kojima je to struka pa mi se nemojte previse smijati, samo me uputite u pravom smjeru please :) Siguran sam da je neka pre-ocita stvar u pitanju ali jbg, kad ne znam, mozda nisam kupio dobar potenciometar? :ohno: Evo i slika, ako se ne vidi sve sto treba dobro, recite pa cu puknut novu! Unaprijed hvala :) Uploaded with ImageShack.us

nov 2011.

#2
javljam se na du~nost! poslikaj samo potenciometar da vidim kako izgleda pa ti onda mogu pomo, ovako ne znam na emu smo...

nov 2011.

#3
Puno hvala, valjda ces vidjeti sve..

nov 2011.

#4
tu gdje piae L ide fazni vodi (provjeri sa ispitiva em, fazenbriferom, kako ti drago), na jedan od ovih kontakata desno ide jedna ~ica motora (venta) a na onaj 4. kontakt gore idu nul-vodi iz priklju nog kabela i nula iz venta... ako ne bude radilo javi se opet ili pitaj u radnji gdje si kupio potenciometar da ti objasne kako da spojia... za ~ice iz venta nije bitno koju kamo stavia (kako okrenea smeu i plavu) jer je to asinkroni motor pa e radit kako god spojia (iako bi u pravilu smea trebala bit fazni)

nov 2011.

#5
Hvala puno, ali ako sam dobro shvatio, a time i spojio, onda opet ne radi.. ajde vidi na slici dali je to dobro spojeno sada.. probao sam na potenciometru staviti na obje nule pokraj faze ali nista opet... mislim radi on, ali potenciometra ko da nema.. Uploaded with ImageShack.us
Mr GreenSkinAMBASADOR

nov 2011.

#6
takvi potenciometri nisu pogodni za takve ventove(turbine) probadoh osobno...treba ti ona heavy duty industrijska sklopka(potenciometar) kakvi se inace u fast foodu stavlja na nape,imas vrijednosti na njemu 0,1,2,3 tj jacinu.ovaj o kojem govorim ima jace otpornike unutra..takav potenciometar dode od 150 do 300 kn...imam frenda elektricara pa mi je on to nabavio,ali nista ne gubis ako odes u nekakvu elektro radnju i pitas bas za ovaj sto ti govorim...nadam se da sam pomogao....peace

nov 2011.

#7
mo~da se nismo razumjeli, fazni vodi iz priklju nog kabela na L a nula na onaj gore, fazni vodi iz venta na bilo koji od ovih kontakata desno dolje a drugi isto na nulu gore. ako ne radi onda probaj spojit vent na oba kontakta dolje (ovi sa prekri~enom crtom)
Z&NZMAJ

nov 2011.

#8
Zajedno spoji plavu sa napojnog kabela sa plavom sa kabela koji ide na vent (N klema na ventu). Smeu sa napojnog kabela u klemu na potenciometru sa oznakom L. Smeu sa kabela koji ide na vent (L klema na ventu) spoji na jednu od preostale dvije kleme na potenciometru i to bi trebalo aljakati.

nov 2011.

#9
Hvala svima, probao sam prespojiti i radi, ali cudno radi, tj. sve je ok dok se vrti sporo, ali kad ga okrenem na malo brze onda pocne nesto lupati u ventu i automatski se uspori... probam opet, opet ubrza, lupa i uspori nakon par sekundi.. i potenciometar se dosta ugrijao za tih 30-tak sekundi sto je sve bilo ustekano... bed mi je jedino da vent ne sprzim :ohno:

nov 2011.

#10
Spr~it ea potencijometar jer je on za rasvjetu ako se ne varam.I ne mo~e izdr~ati snagu venta. Kao ato ti neko ve reko treba ti ja i potencijometar.Treba da mo~e da dima snagu u W ata vent ima a po mogu nosti je bolje viae nego ata vent ima pa si na miru.
Z&NZMAJ

nov 2011.

#11
Sorry Smok, ali u krivu si. Potenciometar je za 20-300W (pogledaj fotografiju gore) @Real Sir Smoke-a-Lot Neato tu ne atima... Jesi ispitao dali ti je zaista faza na potenciometru (jel dobro ukop ano)? Jesi pokuaao spojiti na drugu stezaljku (ono prema ventu)? Ti imaa daleko kvalitetniji potenciometar nego ja, a kod mene radi sa tim fua jeftinim :)
GreenRyderLEGENDA

nov 2011.

#12
....meni bas jucer riknuo potenciometar al onaj kaj izgleda ko tajmer, usteka se na produzni i u njega ide vent a umjesto tajmera gore je regulacija....a na njega su spojena 2 venta cijevna od 20W i jedan onaj tower vent za mijesanje zraka od 45W.....kak je riknuo potenciometar tak je riknuo i ovaj tower vent i sad moram vidjet zasto je riknuo vent i dal se da slozit ili imam jos jedan trosak vise......

nov 2011.

#13
upravo to sam mu ja u prvom postu rekao. ne ku~im zaato nijee radilo, sigurno me negdje nije dobro pro itao...

nov 2011.

#14
Nisam te dobro procitao bio, u pravu si.. trebalo je spustit pljugu prvo pa onda citati.. ali sve znate :D Probao sam sve sto ste predlozili.. znaci sigurno sam dobro spojio zice, jer sam sto puta gledao u postove i citao i pratio na ventu/potenciometru i sve je ok.. probao sam i jednu i drugu od dvije preostale faze (pokraj L na potenc.) i na obje je isto... e sad, da li je moguce da je sve u redu i da jednostavno ima viska "lufta" na potenciometru pa kada predje neki maximum jacine od venta onda vent sam izbaci iz brzine, smanji okretaje, kao da se resetira, da se ne skuri? jer on u principu radi, ali cudno zuji dosta cim ga u struju ustekam u upalim (kliknem gumbic) na potenc. i kazem vam, ako pretjeram s potenciometrom onda se "resetira" a do onda ga mogu regulirati.. sada jos jedino nisam ziher ako je to stvar, da je neki "overburn security feature" na ventu to sto je problem, da li je taj maximum do kojeg mogu okrenuti ujedno i maximum venta sto moze uvlaciti..kako da to izmjerim? :sick:

nov 2011.

#15
sumnjam da ima vent neato takvo, nisam uo da bi se ikad takvo ato ugraivalo na motore. to mo~e bit jedino stvar u potenciometru da isklju i kada ga okrenea preko neke granice...

nov 2011.

#16
sada sam isao probirstiftom jos jednom pogledati.. na ventu, na one 3 kleme mi svjetli i srednja u koju nisam nista spojio, lijevo faza i desno nula ne svijetli..na potenc. svjetli dole faza iz stekera i iz venta a gore ne... znaci sve je ok, jedino ne kuzim tu srednu klemu.. ima ta srednja sto svijetli isto neke veze? jesam tu trebao jos nesto prikaciti?

nov 2011.

#17
to bi bilo najbolje ispitati multimetrom, tj. ommetrom da stvarno vidimo kako je sklopljen taj potenciometar koji nam zadaje muke... ako imaa kojeg susjeda ili prijatelja elektri ara zamoli ga da ti posudi multimetar pa da testiraa... :D

nov 2011.

#18
I meni se cini da ce biti tako... dok ne nadjem elektricara, biti ce vent na default brzini...
MarcoPoloLEGENDA

nov 2011.

#19
sir...daj odi spavat, nemoj se ovak kasno igrat sa strujom ;-)
Z&NZMAJ

nov 2011.

#20
Sve ok, ne spajaa niata na srednju, tu je spojen kondenzator. Izgleda da je Mr GreenSkin bio u pravu. Ja imam druga iji potenc. pa je mogue da ovaj tvoj zaista ne mo~e odraditi posao koji si mu namjenio.Na mojem potenc. ima samo dva kontakta i nema greake. Naj jednostavniji mogui, dok je ovaj tvoj ipak sa elektroni kim transformatorom. Iskreno, nisam znao da je to mogua greaka i vrlo vjerojatno bih kupio takav isti da je bilo u duanu kad sam kupovao ...jbga...

nov 2011.

#21
Hehe, neda mi vrag mira dok to ne rijesim, ali tako kasno samo razmisljam, bez spajanja samih zica :) @Zlo&Naopako - probat cu zamjeniti ovaj potenc. za neki slabiji, koji radi sa obicnim transformatorom pa mozda to rijesi problem.. jel me covjek i pitao kada sam kupovao da li hocu obicni ili elektricni...

nov 2011.

#22
Ja sam imo slu aj sli ni sa tim potencjometrima. Naime koristio je za cjevni 220m3/h koji je hladio CT.U W ako se nevaram oko 35W je imo.Koristio sam potencjometre za rasvjetu,najobi nije.Najprije sa mupio jedan ja i cca 150W.Kad sam ga spojio po etak okretaja na potencjometru,negdje oko pola kruga.Ventilator mrtav!Nakon jedno pola kruga krene radit al nije baa da je bilo mogu nosti nekog finog atelovanja. Imo sam slabiji ve od prije,mislim da je bio 60W potencjometar.Sa tim slabijim potencjometrom radi taj isti vent savraeno.Moaea ga baa na fino ljepo naatelovat i sve.Zato sam i reko u prijaanjem postu ako je prevelika razlika u W ne e baa da funkcjonira kako treba. A ata se ti e ovih ventova boljih.Da imaju neku zaatitu od preoptere enja i pregrijavanja.U smislu da kao smanje u ni~u brzinu neko vrjeme.Uzmi ti sebi najobi niji potencjometar i radit e to kako treba!
GreenRyderLEGENDA

nov 2011.

#23
.....e vidis Smok to se i meni dogadalo na potenciometru (40-300W) na njega spojenjo 40W , 2 venta cijevna po 20W isto skoro do pola nista i tek onda krene, nije mu stelanje bas neko, a taj je najslabiji kolko sam vidio.....svi ostali su od 60-1000W pa na dalje......a kolko sam skuzio meni treba neki slabi potenciometar 50-100W max da bi fino mogao postelat potenciometar.....

nov 2011.

#24
Pa to i mislim, kupiti/zamjeniti za neki slabiji (jeftiniji) potenciometar jer sam ovog platio oko 250Kn i bio je medju skupljima, valjda i zato jer je za elektricne transformatore, ali znam da je i onaj jeftiniji (cca 130Kn) za obicne transformatore bio od 30-500W znaci jos veci raspon snage ima.. ne znam da li mozda da ipak trazim neki posebni, kao sto je Mr GreenSkin sa jacim otpornikom unutra.. uglavom HVALA svima na pomoci i pokusajima, ako jos tko ima kakav prijedlog samo neka kaze, a ja vas u svakom slucaju obavijestim sta sam napravio... vozdra!
Z&NZMAJ

nov 2011.

#25
Evo, ovo je moj i radi super :) Takav si kupi ;) Mislim da je bio oko 60kn (8e)
Mr GreenSkinAMBASADOR

nov 2011.

#26
To je to ! :D

nov 2011.

#27
Bok ekipa! Evo mene s novim potenciometrom, ali opet ga ne znam spojiti.. mislim spojio sam po nekoj svojoj logici i dobio to da su mi osiguraci poiskakali! :cool44: Evo slike novog potenciometra, prema savjetima od ekipe uzeo sam neki jeftiniji koji ne radi sa elektricnim transformatorima. Moze molim vas objasnjenje kako to sad da spojim jer ovaj ima samo fazu i nulu, samo 2 rupice dok je onaj stari imao 3 nule i 1 fazu... Uploaded with ImageShack.us
chelloISTRAŽIVAČ

nov 2011.

#28
Potnciometar(dimmer) za ventilator je totalno druga iji i prili no skuplji od tvojeg koji je za rasvjetu. Za ventilator : LINK To je ato sam na brzinu naaao ,a ina e dimmer za ventilaciju nema ispod 50 - 60 eur. Govorim o kvalitetnijim proizvodima. Jeftinije imaa u Zg Spiel.Cijena je ispod sto kuna i radi ,ali nije baa previae precizan. Odgovor za Real Sir Smoke-a-Lot Nula ili plava ~ica direktno na ventilator ( N ) Faza u dimmer ,a iz dimmera na Ventilator ( L ) Obi no je tako kod obi nih dimmera

nov 2011.

#29
Hvala buraz, ali meni ovaj novi potenc nikako ne radi.. mozda ipak treba taj "profi" potenc/dimmer? a rijesit cu valjda nesto..

nov 2011.

#30
Ma radi ovaj slabi ventilator na obi an dimer za rasvjetu ko sat 100%!!

nov 2011.

#31
Nemam pojma o spajanju potenciometra na vent. Ali pratim temu... Ja bi na tvom mjestu vec otisao i s ventom i s dimerom nekom elektricaru da mi spoji....

nov 2011.

#32
Pa moj vent nije bas slab... 350 m3/h, 125mm, u prijevodu, vuce ko blesav A mislim da cu morati naci nekoga da pogleda to sve, jer vjerujem da je ovako tesko reci sta tocno trebam napraviti da bi to profunkcioniralo... ALI, ali ako se nadje netko sa jos nekom idejom - naravno da cu ga saslusati sa zadovoljstvom :)
laseriISTRAŽIVAČ

nov 2011.

#33
Pratim problem sa strane jel sam imao isti :) Al resio sam ga napokon! Imam vent 125 Dospel(turbina) probao sam sa par potencijometara i nista, dok nisam nasao Dospelov potenciometar za 45 evrica koji radi na principu voltaze i frekvencije sto je JAKO bitno za ovaj moj model i resio problem.... Povezivanje je lagano, objasnio mi je lik koji mi je zavaljao potencijometar. Znaci: potencijometar ima 2 rupe W i mislim N, ogolis deo kabla od venta, pojave se 3 zice, zeleno-zuta, plava i braon. Braonsku secnes i ogolis krajeve i ondak jednu braonsku u jednu rupu drugu u drugu i peva kuca, stim da mi je preporucio da iz W rupe zica ide ka turbini. Nadam se da ces imati srece ko ja, jel posle X dana uspeo sam da povezem i da RADI :)
Z&NZMAJ

nov 2011.

#34
Kolega, stvarno ne znam ato si sad uradio. Ajde ti to lijepo sve poslikaj, neka se vidi sve, kuda koje ~ica ide. Poaalji mi na pm pa ti probam pomoi. Ovako samo nagaamo, a tebi mo~e vent krepat. (imam isti, samo crni-turbina 125mm, 365m3/h i radi na dimmer koji sam slikao) Btw, ovo ato si sad kupio je zbilja neato kao i moj, tako da bi trebalo prema svakoj logici radit. Istina ato de ki ka~u, da ovi jeftini nisu za ventilatore, ali jbga, pravi regulatori za ventove su jako skupi i nemojte se zavaravati da su ove fore po 50-60e baa za to. To je viae prilagoeno, a pravi reg. za ventilaciju, sa sondom za temperaturu doe minimalno 100e, ato je po meni skupo-ima za 120e regulator za 2 venta i to bi bio best buy po meni, ali kad se nema para, onda radia sa ovim priru nim sredstvima :) Ima nekih fora za kupit sa 4 brzine, znai nije potenc. nego sklopka, a ovo od dospela nisam joa nigdje vidio.

nov 2011.

#35
Nisam mislio da ne vu e nego da ima malo W! Zato treba da radi sa najobi nijim dimerom za svjetla bez problema.Njih imaa ako se nevaram od nekih 40akW pa do preko 100W.Jer su izmialjeni za lampe sa ~arnom niti.A ovaj koji si prije kupio je imo velik raspon u W zato nisi mogo kvalitetno dimat napon odnosno snagu struje u W. Ja sam isti taj dospel spajao najprije na potencijometar za rasvjetu ja i do 120W nije se dao ljepo dimat.Spojio sam na slabiji potencjometar do 60W regulira se perfektno jako precizno se da regulirat vrtnja venta. Posluaaj kolegu naopakog!

nov 2011.

#36
Tnx, poslikat cu sve pa poslati, mozda ja to nisam dobro spojio ipak s ovim jeftinijim (novim) potenciometrom... Javim se kasnije s fotkama, hvala jos jednom!
schmizlaENTUZIJASTA

nov 2011.

#37
http://imageshack.us/photo/my-images/3/emaspajanja.png/ Probaj spojiti po ovoj shemi.Ovaj kri~i u krugu je ventilator,ovo di piae prekida stavi svoj potenciometar. `to se ti e potenciometara i onaj prvi i ovaj drugi su za rasvjetu.U principu trebali bi da rade ali mogu praviti baa ove probleme koje si naveo.Ako imaa mogunosti trebao bi nai potenciometar na kome ti piae za koliko je Wati rasvjete a ispod za koliko Wati ventilatora.Problem je ato je ventilator induktivni potroaa a ~arulje su omski potroaa i.Da ne ulazim u detalje probaj si nai potenciometar izraen baa za regulaciju ventilatora. Nadam se da sam pomogao.

nov 2011.

#38
Hvala svima jos jednom, sve pomaze, svaki savjet, svaka shema sve... Samo da rijesim to :)

nov 2011.

#39
Evo ekipa da vam se javim i odgovorim na neka pitanja sto su me mucila pa tko zna, mozda i nekom drugom sada ili u buducnosti pomognem.. Dakle, kupio sam jucer potenciometar za ventilator, platio ga 73 Kn (10 Eura), spojio ga kako mi je kolega zlo&naopako objasnio i sve radi ko podmazano. Znaci nije potrebno kupovati neke skupe potenciometre za rasvjetu, niti one preskupe po 100 i vise eura sa otpornicima i slicno, dovoljno je (barem u mom slucaju, 79W, 355 m3/h, 2500 rpm) naci specijaliziranu firmu/ducan koja prodaje opremu za ventilaciju itd i tamo kupiti poten. za ventilatore, a naci cete vjerojatno i sve ostalo sto vam po pitanju ventilacije moze zatrebati u takvim ducanima/firmama. Mislim da nebi smio reklamirati gdje sam ja svoj kupio ali ako mogu ikako jos pomoci nekome slobodno neka se javi. Nadam se da ce mi moj grow biti zahvalan na svom ovom trudu :cow_yellow:
SekachAMBASADOR

nov 2011.

#40
Slobodno ti nama napisi ovdje( https://forums.vutra.org/oprema-za-unutrasnji-uzgoj/1601-nabavka-opreme-%5Bprodajna-mjesta-po-gradovima%5D.html ) gdje si to nabavio...da se i drugi mogu snaci za male pare... Mislim da je ovo ipak forum gdje bi si trebali pomagati oko ovakvih stvari...a ne kaznjavati...

nov 2011.

#41
Sekach slazem se sa tobom, tu smo da si pomazemo, ali po pravilima :) Uvijek cu pomoci svima s info koliko god mogu, jer koliko je meni ovaj forum pomogao, to je najmanje sto mogu vratiti...
MarcoPoloLEGENDA

dec 2012.

#42
uzeo sam neki potenciometar preko ebaya za par baksa i sad mi bas nije jasno kako se to spaja...na potenciometru imam oznake L (to je vjerovatno faza) i oznaka LOAD...ne kuzim sta tu treba spojiti, nije mi elektrika jaca strana inace ostali tehnicki podaci su Humei 150-250V~ 15-450w 15-150w ne mogu sad trenutno slikati, valjda ce ovo biti dovoljno
BizzzoZMAJ

dec 2012.

#43
Marco nije dovoljno. Stavi sliku pa cu ti reci sta gdje ustekati. Ovako mi to nista ne znaci. Pitanje je i kakve izlaze imas ti na ventilatoru te koja je vrsta potenciometra :)
Sasha.ENTUZIJASTA

dec 2012.

#44
mislim da na Load spajaa plus od venta nisam siguran....da slike bi trebale...ubiti mislim da sam siguran ako na potenciometru imaa samo L i Load...

dec 2012.

#45
evo meni je pomogao kolega zlo&naopako,evo shema znaci totalno jednostavno View image: Vent dimmer spoj
MarcoPoloLEGENDA

dec 2012.

#46
evo to je ovaj potenciometar spojit cu ga na ovaj vent...jos ga nisam nabavio pa neznam kakve spojeve ima, vjerovatno klasika nula i faza

dec 2012.

#47
Jednu ~icu "presje ea" potenciometrom ionako je svejedno kako okrenea kad uklju ujea u uti nicu.
Sasha.ENTUZIJASTA

dec 2012.

#48
[bez sadržaja]
MarcoPoloLEGENDA

dec 2012.

#49
muchos grazias...pretpostavio sam da je neko jednostavno rjesenje samo me zbunila ona oznaka LOAD...hvala jos jednom svima na pomoci
fat_trollAMBASADOR

jul 2013.

#50
pozdrav isprike zbog necro-anja teme, ali ovo mi je sad zanimljivo molim nekoga da mi preporu i/ka~e gdje bi se mogao nabaviti potenciometar za kupaonski vent. Ne trabem fino podeaavanje, u biti mi samo treba opcija 50% i 100%... hvala puno

jul 2013.

#51
Ovaj ima fino podeaavanje kao skupocjeni dimeri i extra je jeftin u odnosu na ostale. Mislim da sam tu naru io svoj. http://www.svezakucuidom.com/proizvod.php?id_kat=635&id=11781
fat_trollAMBASADOR

jul 2013.

#52
hvala, 'lega!
grga77AMBASADOR

jul 2013.

#53
pa to imas u svakom elektromaterijalu ili obi, neki veci centar...cijene su sve tu negdje......oko 60tak kn

jul 2013.

#54
Na~alost ne valja svaki. Kupio ja prvo duplo skuplji i kita, samo pun gas, ak ga i reklamirao jer je na pola imao prekid skroz. Zamjenio za novi i ista stvar. Onda je slijedila online naruba a to sam trebao odmah napraviti i stiglo za dan. Jedino VIKO dimer valja i ima fino podeaavanje tj. savraen je pa je onda ateta dati 60 kuna ili viae za neko sranje.
SLO-EraLEGENDA

okt 2013.

#55
Kod turbina za ispuh trazite regulatore obrata-obrtaja motora, ne ja inu struje.

dec 2013.

#56
Najjednostavnije je neki dimer zakeljiti u seriju kao sto je gore Shasa opisao/nacrtao, i to mora raditi. Snaga dimera pozeljno je da je veca od cca 2~ 5 puta od snage ventilatora! Dimeri obicno imaju neku zastitu od 'startnih' struja al' drzim da je vise bolje. Vidi svakako Bitno pod 3. Za jace ventilatore:> Za regulaciju broja okretaja postoji fora sa SSR (Solid state relay) relejima. Ima opcija SSR-a gdje se vrsi kontrola napona (rezanjem, odnosno skracivanjem ... da ne pilam). Uglavnom, spoji se taj SSR u seriju sa trosilom (elektromotorom, u ovom slucaju ventilatorom) a sa druge strane SSR-a se spoji potenciometar(cca 15~20kn u chipoteci ili sl) od 500kohm-a snage 1/4w. Ne moze bilo koji SSR (posto ima razlicitih tipova). Odgovarajuci bi bio jednofazni za izmjenicnu struju i sa kontrolnim signalom (500kohm control signal) (cca 100kn za 40A na njuskalu). Bitno: 1. obicno je na strani potenciometra takodjer 'zivi' napon! Dakle IZOLIRATI od dodira !!! 2. Ne pokusavati iskoristiti max snagu (amperazu) SSR-a ili dimera jer je rijec o induktivnim trosilima(mislim na elektromotore. neinduktivno bi bio neki grijac ili obicna zarulja sa zarnom niti). Ventilator ce rado povuci i preko x7 od deklariranog u prvi tren (krace od 1/4 sec, ovisno o tipu motora, teretu, bla...). Dakle za motor od 1A SSR mora biti 10 ili vise Amperica! 3. Nitko ne zeli pozar u svom haremu? Nakon konstantnog rada od minimalno sat vremena ugasiti ventilator na par minuta (da bi ukoliko se pregrija treba neko vrijeme da toplina iznutra se prenese na kuciste). Ako je motor/kuciste vruc ili se osjeti neki smel vjerojatno je da ili motor vrtis presporo pa ne stigne sam sebe dovoljno hladiti ili posto neki tipovi motora koji ne podnose 'rezanje' amplitude. Jednostavno nemas srece sa odabranim ventom, probaj ga vrtiti brze. Neki motori ampak nece ni startati ako im odrezes previse, sto ne znaci da nece cicati i grijati se.
anunnaki_LEGENDA

mar 2014.

#57
Potenciometri znatno smanjuju rok trajanja ventilatora koristite trafo-e mnogo su kvalitetnije resenje sto se ventova tice i necete cuti ono zujanje venta kada mu smanjite obrtaje...
swedISTRAŽIVAČ

maj 2014.

#58
pozdrav,daj samo javi di si ga kupio ako si iz Zagreba,hvala,bog!
SmellsZMAJ

dec 2014.

#59
Ima li netko da koristi potenciometar za ove ventilatore? VKO125 190m³/h aksijalni PK 125 MES 420 m3/h 45-65W Ima netko da koristi nesto i da radi kako treba? Hvala!

dec 2014.

#60
mo~e brate kako ne, mo~e s ovim (1000+kn) Mo~ea premotat stator. (150+kn u servisu) Mo~ea potenciometar za svijetlo spojit serijski. Iznad su ti shemu napravili.
SmellsZMAJ

dec 2014.

#61
Premotavanjem statora bi dobio na njemu nesto za regulaciju? Dakle termostat za svjetlo moze,bez da se zapali kua?:D Kupio bi 2,za svaki vent jedan... Hvala na info;)

dec 2014.

#62
1 naravno da ne 2 moze ako je odgovarajue snage,procitaj malo ovu temu, ljudi su ve sve napisali
SmellsZMAJ

dec 2014.

#63
Pro itao sam sve od prve do zadnje stranice prije nego sam se javio...i ostao zbunjen od broja informacija...raznih opcija itd...:D Uglavnom hvala,odem u shoping iduci tjedan. Vent za ispuh mi je Boeing,a za upuh Airbus.
SmellsZMAJ

dec 2014.

#64
Malo se bacio u istrazivanje,rijetko tko to ima u ponudi no naaao sam ovo : cca 350kn snaga 2.5 ampera...nije identi an kao na slici al tako izgleda,na tu foru. To je kao potenciometar za kuhinjsku napu... Dali je to dobar izbor? Potenciometar za svjetla neu uzimat,piae po netu da to nije pametno...on the safe side idem...a neznam dali je taj potenciometar bolji? Dali radi po nekom drugom principu? Ili je isto kao potenciometar za svjetla? Na netu sam nasao info da se tu radi o "! "JEDNOFAZNI TIRISTORSKI REGULATOR" Naaao ovo na netu : Hvala!
Z&NZMAJ

dec 2014.

#65
Ako imaa gdje uzet to, uzmi. 350kn nije tako puno, a imaa baa za ventilator regulaciju. Ovi za svjetla nisu baa sretno rjeaenje. Jeftino je, al na kraju vent nahebe. Provjereno :D
SmellsZMAJ

dec 2014.

#66
Znaa ata ja mislim,da je to isti drek taj za svjetlo i za vent...radi na istom principu,uglavnom loae za vent... :( barem po onom ata sam uspio pro itat na netu.... Ovo bi zapravo trebala biti prava stvar http://www.amazon.com/Variac-Variable-Transformer-300va-Output/dp/B006NGI8VS
StipeZMAJ

dec 2014.

#67
potenciometar za svijetlo i vent nije isto niti rade na istom princpu. takodjer nisu ni svi ventilatori/motori isti. postoji cijela hrpa potenciometara od linearnih do logaritamskih i poteniometara snage ili brzine okretaja. probao nedavno spojit bleibergovu turbinu na naponski potenciometar za svijetlo i nista se ne desava osim sto turbina zuji i trese se a ne vrti. blauberg ima dobre potenciometre za malo novaca kod nas pa pogledajte.
mar1oPOZNAVALAC

dec 2014.

#68
Za PK 125 MES ti treba autoransformator - regulator izmjeni nog napona (variac) mogu se naci na oglasima (dosta su teski) Bolje rijesenje je kupiti ovakav regulator (5 brzina)
SmellsZMAJ

dec 2014.

#69
Lagano odustajem od potenciometra za PK125 MES,mozda ga budem prodao pa uzeo Vents VK125un Ali svakako cu uzet za ulazni vent aksijalni Vents VKO125 190m³/h Mali vrag je čak i glasniji od PK125!
mar1oPOZNAVALAC

dec 2014.

#70
@Smells kako da ti posaljem PM??
SmellsZMAJ

dec 2014.

#71
Evo kolega nesto nasao u oglasu,hvala! Sta kazete? To je regulator broja okretaja motora...jednofazni...

dec 2014.

#72
Cijena?
SmellsZMAJ

dec 2014.

#73
60 eu... Naru io,kupio... Pitanje,jedan vent je : PK 125 MES 60 W 0.26 A 230 V a drugi je Vents 16 W 0.1 A 220-240 V Dali mogu oba spojiti na gore navedeni regulator?

dec 2014.

#74
Upitno je mo~ea li oba ali ne vjerujem. Za ata je ovaj od 16w? Spoji na ovaj PK125 i to je to.
SmellsZMAJ

dec 2014.

#75
PK125 je ispuh,a ovaj od 16w je upuh zraka... Ne citirati post ako je napisan zadnji na kojeg odgovaramo! MODERATOR

dec 2014.

#76
Ma upuh ostavi pasivan, samo rupu. Ovaj "veliki" koliko zraka izbaci toliko e morati i uvu i a kako je ovaj od 16w slabiji nema ga logike stavljati.
SmellsZMAJ

dec 2014.

#77
Budem neato smislio,mo~da stavim 120mm PC vent da puae unutra "svje~i" zrak...kad sve slo~im i najbitnije ujem kako radi,budem odlu io jel previae buke ili nije... Uglavnom hvala svima,rijeaio sam "problem",naaao neato,naru io...eto,sad samo da doe.

dec 2014.

#78
Pa izlazni vent e ubacivati i svje~i zrak unutra, ne znam kako to da prostije objasnim, ubacivat e ga mnogo viae od PC venta ako ga stavia pa e jadnik vrtiti u prazno:D
SmellsZMAJ

dec 2014.

#79
Ku~im,usisavat e zrak...samo treba ostavit otvorenu rupu boxa...u suprotnom bi se pretvorio u space bag vakumsku vrecicu:D Vidia vidia, ak nebi morao taj PC vent ni spajat na adapter:D
mar1oPOZNAVALAC

dec 2014.

#80
PK 125 MES je zvijer od venta i on ce ti uvlaciti zrak kroz pasivni upuh btw evo Shema spajanja regulatora http://www.soler-palau.de/dimension/ASB_REV-N.JPG pa nek netko od elektronicara pomogne
SmellsZMAJ

dec 2014.

#81
Ali mislim ga dr~at na 50% snage...budem nea slo~io :)
SmellsZMAJ

dec 2014.

#82
Spojio transformator,kupio preko oglasa...slika na prosloj stranici,sve radi savraeno,oba ventilatora spojena...ulaz i izlaz,transformator je potpuno nov i nekoriaten,355 eura na jednoj stranici koata ja platio 400kn:D Evo i ovdje javno da se zahvalim lanu "mar1o" koji mi je nasao oglas te nakon 4 stranice dopisivanja preko PP objasnio kako da to spojim,svaka ast! Nema auma u ventilatorima,sve radi tip - top :cool:

dec 2014.

#83
Nisam itao sve u detalje, ali dimmer 800w "kina" - ebay - nekoliko $. Preko njega imam grija 600w za reballing i dimmer mrtav ladan :)

mar 2015.

#84
naru io sam ventilator Vents VK125un i stigao je sa kabelom na kojem je, mislim, euroutika , muaki, i sa nikakvim objaanjenjem da li sad moram kupiti kabel sa ~enskim euroutika em na jednoj strani i klasi nim muakim na drugoj ili jednostavno zamjenim ovaj euro koji sam dobio sa obi nim?

mar 2015.

#85
https://www.google.hr/search?q=mu%C5%A1ki%20euro%20utika%C4%8D&client=ms-android-samsung&espv=1&source=lnms&tbm=isch&sboxchip=Slike&sa=X&ei=0xYYVd-7K8fZPYmvgZAI&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=360&bih=559&dpr=2 svakakvi rezultati se dobiju kad upišes to što ti kažeš. Baci fotku. Al ako je 230v ventilator cvikni, oguli žice i stavi utikač (1€ max.)

mar 2015.

#86
230v 50 hz
trubabubaLEGENDA

mar 2015.

#87
to je normalni utikac za taj vent. i ja sam to dobio. sad odi u ducan za kompove i trazi standardni kabel za napajanje kompa i to je to.

mar 2015.

#88
Ili cvikni i stavi običan utikač. 1€ u elektroradnji

mar 2015.

#89
naaao stari kabel za komp, rijeaeno
StipeZMAJ

jun 2015.

#90
Najjeftinije rjesenje dimmera za turbinu a da provjereno radi ili da ga netko ima? Gledam po ebayu svasta nude. Probao jednog i ne radi dobro.
BoRaiChoAMBASADOR

jul 2015.

#91
eo ja imam ovaj dimmer za svjetlo, pa sam htio da ga spojim na VKO 125mm, pa ajde ako moze neko da objasni kako da spojim...ne znam kako ce radit, s obzirom da je ovo kineski dimmer, ima li neko iskustva ????
SCANIAAMBASADOR

sep 2015.

#92
pozdrav svima koliko vas god ima.. dakle.. imam ovaj ventilator http://www.aliexpress.com/store/product/ebm-17255-W2S130-AA03-69-230V-50Hz-60Hz-45W-39W-Motor-Fan-Inverter-Fan/802974_524720127.html .. Dosta je moan, ali jako jako glasan.. Budui da hladi i viae nego ato je potrebno volio bi staviti potenciometar, ali gdje god sam pitao nitko nema dovoljo jak potenciometar za taj ventilator i nude mi za rasvjetu ato naravno nije to to.. Pa bi eto elektri are na forumu zamolio da mi ka~u kakav potenciometar mogu stavit i gdje nabaviti.. hvala

jan 2017.

#93
Ako neko ima da mi pomogne.Vidim da je tema stara al ajde da bacim neko slovo.Imam 2 venta 100 za kupatilo i hocu malo da ih usporim uduvase i izduvase sve...Dali je ovo ok pise da je za 220v 2000w a moji vetnovi su 35w jedan...valjda je ovaj ok posto sam citao svasta...Pozdrav svako dobro...
StipeZMAJ

jan 2017.

#94
Probaj spojit pa ces vidjet da li radi. 2000w je maximum sto mozes prikopcat. Na prva dva spojis struju a na druga dva (di pise "out") spojis ventilator. Barem tako izgleda...ako nisi dobio shemu.
ZlochikaLEGENDA

jan 2017.

#95
Kod mene ovo nije valjalo niata, trebalo je da dimujem 220V na 110V za ventilatore koje imam, i nisam dobio ata sam hteo. Na pola, napon mi je aetao od 110-135V, i posle nekog vremena se lepo zagrejao tako da sam reaio da to izbacim. Verovatno ventilator nije klasi an "omski" otpor kao sijalica, pa ga svaki put kad "povu e" tj. uhvati brzinu, zeza... Na kraju sam 2 komada vezao na red, i to radi (mada ja nisam tako hteo).
mtranAMBASADOR

jan 2017.

#96
Ako je vent kao kupatilski ovo bas nije za njega,moze ali nemoze opseg od 10-90%,vec od 70-90% ,kad cujes da zuji jace i greje se onda si preterao. Inace divno za omske-grejace. Najeftinije je da probas na red sijalicu sa vlaknom iste snage kao vent,naravno sve zavisi od izvedbe motora,nesme da jako zuji i da se preterano greje.

jan 2017.

#97
Vezacu ih i ja redno nisam razumeo samo ovo sa sijalicom da i nju povezem sa ove dva venta da bi bilo vise potrosaca??

jan 2017.

#98
Ne znam jel smijem uope duplati postove pa u tu staviti link na drugu temu: https://www.vutra.org/threads/ventilatori.7575/page-49#post-505823 Ako iata poma~e...
mtranAMBASADOR

jan 2017.

#99
Vezivanje na red sij i potrosaca iste ili priblizne snage se vecinom koristi za potrosace koji imaju 110 VAC. Moze i dva venta koji su vezni paralelno a sijlica na red sa njima isto iste ili priblizne snage.prakticno sij pravi pad napona i posto je iste/slicne snage dobijes 110 VAC na potrosacu. Naravno sve zavisi i od nacina motanja/izvedbe motora,ali pase u 80%.Provereno sa sij sa zarnom niti,CFL nisam probao i sumnjam da ce da radi. Naravno da je pravi reg od iste fabrike kao i vent pravo resenje.

jan 2017.

#100
Pozdrav ljudi imam problem kupio sam termofoliju pa pise ovako 230v 60w 10A i spojio sam na termostat na kojem pise 3A dali je moguce da zato imam problema i nece da greje...nadam se da me razumete termostat je obican za termoakumulacionu struje ima pali i gasi kad okrecem(reaguje na temperaturu)....Hvala unapred

jan 2017.

#101
Nisam elektri ar, ali ovak kao laik bi rekao da ako termofolija ima 10 ampera da mora ii na termostat jakosti 10 ampera. Bar me tak loogika slu~i, i onda logi ki da termofolija nema dovoljno snage da grije..eto ;)

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se