VUTRA
ForumUzgajanjeOpremaDIY 270W LED Panel - 30W LED chips + 50W drivers + CPU coolers + ALU panel
LEGACY

DIY 270W LED Panel - 30W LED chips + 50W drivers + CPU coolers + ALU panel

148 odgovora15,705 pregleda

dec 2015.

#1
Pozdrav svim lanovima. Nadam se da e informacije iz ove teme inspirirati mnoge koji se dvoume oko koriatenja LED u unutraanjem uzgoju. Ja osobno sam zapo eo sa ovim projektom jer sa HPS-om mogu uzgajati samo kad je hladno jer kao ato svi znamo HPS proizvodi ogromnu koli inu topline, odnosno, umjesto da energiju iskoristi u svjetlo, veina odlazi na grijanje. Ne samo da u sa LED Panelom dobiti viae svjetla (u nanometrima, lumeni ovdje nisu bitni), nego u i uatedjeti puno energije koja mi je trebala da HPS ohladim (2 venta + jedan za ispuh + onaj koji puae po lampi i ujedno mijeaa zrak u box itd.) Za po etak evo grafi ki prikaz LED vs HPS: Objaanjavati sliku neu jer ovaj DIY se time ne bavi. Osnovna oprema: 10 x 30W LED chip (9 montirano, 1 ostao za rezervu) [*]Power :30W [*]Chip brand: EPILEDS [*]Holder:high quality red copper holder [*]Voltage:32~36V [*]Current:900mA [*]Color ratio:full spectrum 380nm-840nm [*]Lifespan:50000h [*]Application:All stage of plant 10 x 50W Driver (9 montirano, 1 ostao za rezervu) Type: 50W LED Driver Power: 50W Input voltage: AC95-240V Out voltage: DC 25-38V Output current: DC1500mA Size: 120 x 41 x 38 mm (L*W*H) 9 x CPU cooler + fan 1 x ALU plo a dimenzija 75cm x 40cm 1 x PC napajanje (staro) Termalna pasta Navojene aipke M3 Matice i podloaci 10m crnog kabla (1 ~ila) 10m crvenog kabla (1 ~ila) 5m strujni mekani kabel (2 ~ile) 3 x utika Alat potreban za izradu: Buailica, odvija i, izolir traka, lemilica, lem, kljeata, skalpel itd. Prvo sam rasporedio materijal tako da mi je sve pregledno: 30W LED chips: 50W Drivers: CPU coolers, navojne aipke, matice, podloaci i buailica: ALU Panel: Bilo ga je teako nabaviti, a kad je na kraju stigao bio je neobraen pa sam ga malo ispolirao iako to nema veze jer mi ne slu~i kao reflektor, nego kao heatsink. Prvo sam krenuo sa rasporedom LED chip-ova na plo i da to na neato izgleda :D Buaio sam samo dvije dijagonalne rupe jer CPU cooler-i koje sam nabavio bili su krivog oblika pa sam improvizirao. Nako ato sam narezao navojne aipke na to no 3,7cm du~ine, sve LED chip-ove sam polo~io na plo u. Zategnuo sam sve sa maticama, a prije zatezanja sam ispod svake LED-ice stavio poatenu koli inu termalne paste. I to je NAJBITNIJE od svega. Nemojte atedjeti na termalnoj pasti jer je to klju dobrog hlaenje. Zatim sam skinuo sve ventilatore sa coolera kako ne bih oatetio ventilatore prilikom montiranja coolera na drugu stranu alu plo e: Sa svakim coolerom sam dobio i pastu koja je bila dovoljna za jedan cooler pa sam na svaki dobro namazao termalnu pastu: I ovako je to izgledalo kad sam cooler nataknuo na plo u. S time da je sve bilo napeto poato sam morao improvizirati sa montiranjem coolera. Trebao sam raairiti listie kako bi navojna aipka tjesno stala izmeu: Matice koje se vide na slici iznad nisu stegnute jer nema potrebe, a i kad se ih stegne, propadnu ispod ovih odvojenih listia. I tako to izgleda kad sam montirao sve coolere sa ventilatorima: Zanemarite ato je skoro pola plo e u nekim naslagama, nije mi se dalo istiti jer nema baa smisla. :D Sljedee je bilo montiranje LED drivera i tu su po ele komplikacije sa prostorom: Ovo je druga strana: Ovo je pokuaaj slikanja obje strane odjednom: E, tu je sad krenuo te~i dio gdje je sve trebalo pospajati i zalemiti i poslo~iti da to na neato li i. Slijede slike PC napajanja koje mi slu~i za napajanje ventilatora i ostale: PC napajanje modificirano je tako da imam samo "nulu" (crne ~ice) i "12V" (~ute ~ice). Raspored je bio sljedei: Svake 4 ~ice na napajanju daju 12V u paralelu spojenim ventilatorima. Zamislite to kao da imate 3 faze od 12V, a na svaku fazu su spojena 3 ventilatora. Sli nu stvar sam radio i sa LED driverima. Poato nisam ~elio (iz sigurnosnih razloga) spajati svih 9 drivera na jedan strujni kabel. Grupirao sam ih kao i coolere na 3 djela. Tako su 3 LED drivera spojena na jedan strujni kabel. Ono ato je najbitnije u cijelom procesu je razmialjati kako, ato i zaato! Meni je nabitnije bilo da se LED chip-ovi dobro hlade zato sam uzeo ALU plo u kako bi mi se toplina ravnomjerno rasporaivala po cijeloj povraini. LED chip od 30W se u~asno brzo zagrijava i ve nakon 1 minute bez hlaenja mo~e izgorjeti. Driveri se ope ne griju. Joa malo mislim poslo~iti kablove ako bude mogue i to je to. Trenutno je plo a u fazi testiranja kako kasnije kad ju monitram u boks nemam brige oko instalacija i zagrijavanja. Siguran sam da sam neato zaboravio napisati, pa pitajte ato god vas zanima. E, da, ovaj 270W LED panel bi trebao biti ekvivalent 400W HPS-u u boksu 100cm x 100cm. Dnevnik u voditi pa da se svi skupa uvjerimo kako HPS lagano ide u zaborav ato se tie unutraanjeg uzgoja. Za kraj, ovo izgleda ovako: Pozdrav! :D

dec 2015.

#2
:clap::

dec 2015.

#3
svaka ast,respekt za uradi sam i ato si sve lijepo prezentirao. jedva ekam vidjeti ga na djelu!

dec 2015.

#4
Jedva cekam tvoj dnevnik,davno sam ti ukro jednu sliku za poster na zidu :P Za panel :respect: Bas me zanimaju ti full spectrum cipovi ;)
dragan1985POZNAVALAC

dec 2015.

#6
Bravo bravo!!!! Ljepo prikazano!! Koliko te doala cjena materijala za izradu takvog led panela?
L0oDZMAJ

dec 2015.

#7
Bravo :clap:: :respect:

dec 2015.

#8
Samo LED i Driveri su me kostali 1200kn. CPU cooleri su bili 350kn (najjeftinije sam uzeo), a popratni materijal oko 300kn.

dec 2015.

#9
Sad vidim da ima gresaka u teksu, majko mila... Popravit cu. Jucer je 1h radio panel, od 9 LED chipova, 3 su se zagrijala vise od ostalih. Pretpostavljam da je ili problem los lem ili nedovoljno termalne paste. Kad ga montiram u boks onda ce prvo radit 12h bez prestanka da vidim kakvo ce onda stanje biti. Hvala vam svima koji ste posjetili ovaj DIY i ostavili komentar :D
flyboyISTRAŽIVAČ

dec 2015.

#10
previse termalne paste je problem prije po meni. Ide "zrno ri~e" rjF5jabXRCY
nerpZMAJ

dec 2015.

#11
Procitao u cugu, odusevljen sam sa koliko pedantnosti si sve isplanirao, i sproveo u delo. :clap:: Koliko je debeo alu panel, mozda je problem sa temperaturama upravo u njemu? Kod paste vazi fora "manje je vise", tj. daleko vecu razmenu temperature ces ostvariti ukoliko sve povrsine koje nalegaju jedna na drugu lepo ispoliras. Mnogo paste zna da izazove kontra efekat
flyboyISTRAŽIVAČ

dec 2015.

#12
Pasta upravo tu i je zbog neravnina.Ne znam kako izgleda pozadina cob-a ali stavio bih zrno ri~e iza njega i zrno ri~e na hladnjak.Prije bih sve o istio medicinskim alkoholom na mjestima aplikacije.Ukoliko se i dalje grije viae onda je do chipova (Kina) pa guraj i dokle radi-radi.
JamrockPOZNAVALAC

dec 2015.

#13
Svaka cast :clap::
truareZMAJ

dec 2015.

#14
Baa me zanima kako e to funkcionirat u uzgoju, koliko znam najoptimalnija snaga ledica za uzgoj biljki je 3W, ovih 30W je totalno neisplativo i pitanje kako e se rasporedit ta svijetlost. Uglavnom sretno i svaka ast za trud. Malo viae o tome ovdje http://www.theweedblog.com/led-grow-lights-3-watt-vs-5-watt-vs-10-watt/ Meni za par dana sti~e LED panel 600W, isti brand chipova - epiled ali 200 komada x 3W, cijena 1450kn, zna i manje koata a viae od duplo snage.
flyboyISTRAŽIVAČ

dec 2015.

#15
Sretno s tih 600W...Prije e bit 300. Cob je skupina puno malih dioda na jednom ipu, neusporedivo s jednom single diodom.
FeltLEGENDA

dec 2015.

#16
Sve pohvale!:):):)

dec 2015.

#17
Hvala na videu i savjetima. Bit ce jos jedan 12-satni test prije nego udju tegle u boks. Nece biti problem 2-3 LEDice popraviti :) Sto se tice 600W @truare , gledao sam ja to sve mjesecima prije nego sam se upustio u ovo jer nije malo love. Za tu lovu sam mogao novi SecretJardin sa svim kompletima i teglama i gnojivom (Hesi) i mrezicom za susenje i da ne nabrajam dalje... Za 1450kn 600W LED panel, tesko! 300W panel koji na nesto lici kosta 2600kn (Kina) bez postarine i carine. Kazem carine, jer SAMO Kinezi imaju moc sto se tice LEDica, bile one 1, 2, 3, 10 ili chip od 100W. Europa i ostali svijet dosta kaska za njima. I svi paneli koji se proizvode u Europi, a naletio sam na par njih fancy su samo super skupi, a dijelovi su kineski. Jedan takav "proizvodi" europska firma i kosta 800€, a nije ni priblizno 600W.
truareZMAJ

dec 2015.

#18
Sad sam tek saznao za taj COB tip ledica tako da neznam niata o tome, u svakom slu aju me interesira i pratim tvoj post i dalje. `to se ti e ovog mog od 200x3W (potroanja u znat kad uatekam) je made in china, chip epiled (made in Taiwan), svjestan sam da je kvaliteta upitna (ko i kod svega danas) al bar ima 2 godine jamstva. I osobno nedam 1000+ eura samo za neato kaj je ko fol made in USA poput Cree il Bridgelux, ne ka~em da nisu kvalitetnije al za 10 puta koliko im cijena vea sigurno nisu. http://www.ebay.co.uk/itm/301557112344?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

jan 2016.

#19
savraenstvo! Prvenstveno radi DIY entuzijazma te inovativnosti. Za termalnu pastu se sla~em, manje je viae, a pokuaaj ispolirati taj aluminij da ti hladnjaci ato ravnije nalije~u na podlogu.. identican princip kao i cpu, nema neke filozofije...mozda kad bi se diode direkt na hladnjak ako ima povraine?

jan 2016.

#20
Malo sam razmisljao oko te teme termalne paste... Nema mi bas previse smisla sto tip u videu govori... On je samo stavio dovoljno paste u tankom sloju. Ja sam stavio vise paste, ali je visak stisnut van tako da ne razumijem i ne ide mi u glavu kako moze biti deblji ili tanji sloj paste kad je sve super stisnuto na plocu.... I vidljivo mi je sa strane da pasta ide van... Nema smisla jednostavno. Odnosno ima smisla ako stedis na pasti pa da ne prosipas bezveze, ali sto se tice samog montiranja, visak izadje van. Jucer je bio jos jedan test bez protoka zraka i ventilacije unutra i prosao je ok. Ploca je bila vruca, zajedno sa hladnjacima tako da se temperatura od LED chipova lijepo rasporedjuje po cijeloj povrsini. Kad sam otvorio samo vrata boksa na 5min, ploca i hladnjaci su se ohladili... Nece biti problema kad cijeli sustav boksa proradi :)
nerpZMAJ

jan 2016.

#21
Ima smisla zasto ide manje paste. Previse paste = slabija razmena toplote. Staro pravilo u IT-u. Cak je fora da se stavi paste sto manje mozes. Evo recimo ja na Q9550 @4GHz uopste nemam pastu, jer sam ispolirao CPU i waterblock do savrsenstva (kao ogledalo). Temperature su bolje nego sa pastom. Ali da ne offtopikujem.. Ono na sto bih ti ukazao paznju je da mi se cini da alu panel tj. nacin na koji si chip vezao za panel, pa panel za cooler,... ti zapravo i stvara lose odvodjenje toplote. Ne vidim sta bi drugo u setupu moglo da bude problem, stvarno si ostalo sve odradio za cistu 10-ku. Pre nego sto pustis setup u rad, steta bi bilo da ne probas i sledece: Probaj chip da sa malo paste da namestis direktno na kuler, bez alu panela. Izmeri temperature onda.. sve ce ti se samo kasti. Steta je da takav dobar setup pustis u rad, pa da posle brines o temperaturama. Srecno kako god odlucis, i jedva cekam pokretanje setupa :)
5150POZNAVALAC

jan 2016.

#22
Druze, ti si realno spojio 50w cc drajver koji je deklarisan na struju od 1500ma, na 30w ledice koje traze 900ma... Pa mene realno cudi da to jos radi i da nije sve izgorelo. Mora da radi kao ringla.... Neka me ispravi neki elektronicar ukoliko gresim, ali ubedjen sam 1000% da je drajver neodgovarajuci i da panel nece doziveti svoj stoti sat rada.
flyboyISTRAŽIVAČ

jan 2016.

#23
Nisam ni gledao,ali da. A za termalnu pastu je tip na videu u potpunosti u pravu, taj se podatak mo~e provjerit na milijun mjesta na netu...

jan 2016.

#24
Toplina sa LED chipova se super rasporedjuje po cijelom panelu, a i na svaki hladanjak zasebno. Nema problema sa hladjenjem - testirano. Hvala, bit ce dnevnika. Ja sam elektrotehnicar, a ujak mi je diplomirani. Grijesis. Driver daje MAX 50W, 1500mA ato ne znaci da ce uvijek i u svakom trenutku davati taj iznos. Potrosac diktira koliko struje i snage mu treba. Nece poteci vise struje od 900mA jer potrosac ne trazi vise.
5150POZNAVALAC

jan 2016.

#25
Odlicno onda ako se razumes. Znaci nije ti problem da izmeris struju koja prolazi kroz diodu... Proveri pa nam javi ;)

jan 2016.

#26
Nije mi problem. Izmjerit cu kad nabavim multimetar.

jan 2016.

#27
Daj ti njega Kali stavi u pogon,hebes multi :D

jan 2016.

#28
Hehehe. Cekam sjeme :) Bit ce uskoro.
evomeISTRAŽIVAČ

jan 2016.

#29
hehehehedeeeee
DitMrasISTRAŽIVAČ

feb 2016.

#30
Kali. Pohvale za ideju/trud i slike... ali prilicno sam siguran da je kolega 5150 u pravu. Ako su ti driveri CC (Constant Current) onda ti oni daju tih 1500mA .. samo napon prilagodjavaju automatski dok ne postignu tih 1500mA. Led chipovi (COB) nemogu sami regulirati amperazu koju "vuku" pa ako im das dovoljno napona (par volti zzbad njihovog "Vf") oni povuku ampera koliko god mogu dok se ne spale ili koliko im driver dopusta. COB-ovi su uglavnom radi efikasnosti radjeni s dosta tolerancije pa nerjetko izdrze i dvostruko ampera nego su deklarirani .. ali pitanje je koliko dugo.. + na visokim amperazama im i efikasnost pretvorbe struje u svjetlo (lm/W) znatno pada pa lako padne znatno ispod efikasnosti prosjecnog HPS-a :djede:

feb 2016.

#31
Ja tek sad uo io ovu temu. Kakve talente ima ovaj forum to je za nepovjerovat. Sve pohvale @Kali za ovo, stvarno impresivno. Moj naklon majstore .
evomeISTRAŽIVAČ

feb 2016.

#32
[bez sadržaja]
evomeISTRAŽIVAČ

feb 2016.

#33
ne razumijem se

feb 2016.

#34
Evo, dragi decki koji sumnjate u ispravnost rada LED sa jacim driverima. Rade bez greske. Multimetar nisam nabavio, ali sam od jos puno iskusnijih elektricara dobio potvrdu da nema briga oko toga. Danas cu pokusati sa multi izmjeriti pa da stanemo "pretpostavkama" na kraj jer zbunjujuce djeluje na one koji se opce ne kuze i pobudjuje nepovjerenje i sumnje.
DitMrasISTRAŽIVAČ

feb 2016.

#35
:) .. Nema frke. .. nemoj se osjetiti pogodjeno i misliti da ja imam neku potrebu nesto "pametovati". Ja takodjer upravo radim na DIY LED-lampi, a i inace sam prilicno aktivan DIY entuzijast na mnogim poljima nevezanim za ovu tematiku. Samo iznosim misljenje u zelji da pomognem. Dakle ako su ti driveri Constant Current, oni su dizajnirani da "guraju" zadanu amperazu kroz LED chip, a to postizu tako sto reguliraju napon (voltazu) dok ne zadovolje zadani "current" (iliti amperazu) - Constant current driverima je amperaza fiksna dok im je napon varijabilan u rasponu koji je naveden na specifikaciji drivera. Ako na primjer uzmes LED chip koji nominalno radi na 900mA @ 34V i spojis ga na Constant Current driver koji daje 4200mA @ 25-40V vidjet ces vrlo jaku svjetlost koja ce trajati vrlo kratko (par sekundi) ;) .. kao sto sam ti rekao vecina LED chipova moze istrpiti i dvostruko vece amperaze od nominalno navedenih (pogotovo ako imaju dobro hladjenje) ali se gubi smisao LED-a jer ti efikasnost po wattu pada ispod 80-90 lm/1W i tada je HPS opet u debeloj prednosti sto se omjera svijetlo/trosak struje tice. Volio bi da sam u krivu ali ako ti je multi skoro pri ruci izmjeri pa ces vidjeti. .. ALI i s ovom tehnikom koju vec imas mozes dobiti funkcionalan i znatno efikasniji setup sto se tice lm/1W. Ovako; Spoiji 2 COB-a PARALELNO* na jedan driver. Dakle treba ti samo 5 drivera i 10 COB-ova (iskoristi i onaj rezervni COB) i onda ce ti amperaza jednog drivera biti podjeljena izmedju dva COB-a i oni ce raditi na 750mA svaki sto je fino i sigurno. Ovakvim spajanjem ces imati sveukupno gledajuci imati manje svijetla nego sa "prepumpanim" COB-ovima ali ce ti se zagrijavati PUNO manje i lampa ce ti trajati puno duze bez izgaranja chipova nego u sadasnjem sistemu. Efikasnost konverzije svijetla po ulozenom wattu ce ti biti puno puno bolja jer u ovoj kombinaciji koju ti navodim "underdrive-as" LED chipove (Googlaj "COB under-driving and efficiency") *Paralelno spajanje vise LED chipova na jedan driver generalno nije idealno/preporuceno (ali vise manje - funkcionira OK) bas iz razloga da u slucaju ako jedan chip strada (googlaj COB power hogging i COB thermal runaway) drugi ostaje sam na punoj amperazi drivera koji ih je napajao oba i samim time i drugi LED chip je preopterecen i stradava ubrzo nakon svog "para" Necu vise mudrovati,..Eto :)
mtranAMBASADOR

feb 2016.

#36
Sto se bakcete sa drajverima kad ovde ima manijaka koji pice 100 leda od 3W direktno na 220AC.Ccc manijaci
DitMrasISTRAŽIVAČ

feb 2016.

#37
Moze se "igrati" ali nebi preporucio ako su vam drage vase led-ice ili ako volite zivot opcenito :) ;)
mtranAMBASADOR

feb 2016.

#38
Led vec 5 dana na 12/12 i nijedna nije crkla,mada i da je crkla posto se kupuju najeftinije... Opasno jeste to sam i rekao,ali sa fid sklopkom ste 99% zasticeni + 1% zdravorazumska opreznost.

feb 2016.

#39
a prijatelju to je ka da kupin novo auto pa tocin lozu u njega, zasto komplicirati i riskirati kad nije potriba a driveri i nisu bas skupi
DegustatorLEGENDA

mar 2016.

#40
daj baci koment na pitanje: Jel moze napajanje od kompa da gura led ili mora specijalni drajver?
mtranAMBASADOR

mar 2016.

#41
Ovo je u stvari jednostavnije narocito za DIY. Drajver ako moze BEZ njega to je jedna manje slaba karika u lancu za led. Radice i drv 1-2 grow al posle i sta kad pssss,trk u sred growa po drugi. Ne moze komp napajanje kao drv

mar 2016.

#42
znan da se moze, znan neke kojima radi tako bez greske, ali ocu reci da ni oni nisu bog zna koliko skupi, ja osobno iman bar 2 viska uvik
mtranAMBASADOR

mar 2016.

#43
Napajanje ima 12V i nema regulaciju struje,mali je to napon,drv idu 30-40V,ali u principu moze sa otpornicima.

mar 2016.

#44
Isprike prijatelju. Ja sam taj koji nije dobro provjerio. Ovi driveri daju CONSTANT CURRENT, a ne koliko potrosac uzme. Jucer sam izmjerio i dobio 1,5A u strujnom krugu. Ali jednu stvar sam dokazao, LED deklariran na 900mA MOZE raditi na 1,5A. :) Nadalje, svima koji ce se u to upustati, provjerite dobro. Ako kupujete 30W LED chipove onda kupite i 30W drivere. Ja sam kupio 30W drivere, ali mi je Kinez poslao 50W. Da se ne zezam sa slanjem opreme natrag jer ce me kostati vise nego sami driveri, spojit cu kako je kolega napisao. U paralelu dvije LED-ice na jedan driver. Istina da ce bit 750mA po LEDu, ali bolje i to nego da mi skoro 40% manje svijetle. Hvala jos jednom na upozorenju koje me ponukalo da sve dobro izmjerim. Cheers!
mtranAMBASADOR

mar 2016.

#45
Moze ali koliko dugo,a i temp tu dosta utice. To je cak i dobro pa nijedan fabricki neradi na max vrednostima. Jedini problem,kao i u svim paralelnim vezama,je nedaj boze da crkne jedan cip onda ce kroz drugi projuriti puna struja.

mar 2016.

#46
U proscesu je dogovor sa Kinezom da posalje ono sto je zapravo kupljeno, a to ej 30W, a ne 50W driveri. Do onda bolje da rade paralelno nego da gubim energiju.
new_userAMBASADOR

mar 2016.

#47
Pitanjce u vezi tih cob led chipova... Dali bi bilo dobro uzeti 50w chipove, a 30w drivere? Da se produzi rok trajanja led chipova? Dali bi se driveri jace grijali i dali bi se njima onda skratio vjek trajanja? I da to tako dobro funkcionira koliko bi otprilike trebao chipova da bude ekvivalent 400w hps-u tj. da pokriva box 90x90x180
StipeZMAJ

mar 2016.

#48
Ne to radit

mar 2016.

#49
9 x 30W ti je ekvivalent za 400W HPS na tom prostoru. A @Stipe ti je sve rekao. Driver ce napraviti "kabum" ako to mislis raditi.
mtranAMBASADOR

mar 2016.

#50
Moje misljenje je DA. Ako 30W drv daje 900mAh a 50W drv daje 1500mAh naravno podrazumeva se da su isti naponi ti ces prakticno voziti led na oko 60%. Ako se secam Smells je rekao da Hans radi na 50% snage sto si i ti dobio. Najednostavniji nacin za Hansa i sl je da fab drv otvori i sa potenciometrom ili zamenom elektronoke dobije to isto a moze i sito stampa,u sta sam skoro ubedjen. Time dobijas bas sto hoces - dugovecnost u stvari manju temp led. Ja licno nevolim tu vrstu led zato sto je serisko paralelna veza + mnogo grejanja na malom mestu. Iole posteno skockan drv ne zanima sta ti vozis sa njim,on pusta onoliko koliko je napravljen.Znaci jedino lose je sto ga vozis na max svojih karakteristika i to utice na njega a ne led kao sam. Spremi dobre vente da ih hladis jer neki strucni elektronicari,za razliku od mene, su cak pravili vodeno hladjenje.
StipeZMAJ

mar 2016.

#51
Ja se pogubio u ovim tekstovima. Prvo morate znat o kojem spoju i kojim ledicama pricate. Serijski ili paralelni? Ili oboje Ako koristite velike COB-ove tipa 50, 100W onda koristite i drivere za te chipove. Znaci na led driver od 100W mozete paralelno kacit ledice dok zbroj snage ne prelazi 100W. Mozete samo manje ledica paralelno da rasteretite driver. Ledica(e) ce isto radit bilo njih 50w ukupno ili 100W. Znaci napon ce biti isti. Pricamo o cobovima koji se spajaju paralelno ili driver per chip. Ove 3w bas i ne mozete paralelno spajat. Barem ja jos nisam vidio takve drivere. Ako spajate serijski (obicno 1 i 3w chipovi) onda se koriste serijski driveri koji su deklarirani na maximalan izmjenjivi napon u seriji i fixnu struju. Ako mu je maximum 85V i 650mA onda ce on uvijek davat 650mA. A ledica u seriju se spoji toliko da ukupan nazivni napon ledica ne prelazi 85V. (brojke bacam napamet). U ovom slucaju rasterecujete driver na nacin da stavljate manje ledica od maximuma sto driver moze gurat. Ledice ne mozete rasteretit na nacin da ih ima vise ili manje....to je glupost. Jedino slabiji driver pa ledice dampat...tipa ako neki krug ledica radi na 700mA, stavi se driver od 650mA. Iako sa kineskim ledicama i driverima niti to ne pomaze i pregaraju sa vremena na vrijeme. Nece to funkcionirat. 30w na driveru oznacava maximum od 30w koje on moze gurat. Kak ces onda pristekat 50w?
mtranAMBASADOR

mar 2016.

#52
Sve OK radit ce on i tako. Led bi sigurno trajao duze a drv bi radio na max kao da je 30W Naravno da to znaci da imas 60W stvarnih umesto 100w.
SmellsZMAJ

mar 2016.

#53
@mtran Hans paneli od "150w" rade na 170w ;)
mtranAMBASADOR

mar 2016.

#54
Nekoliko postova je bilo da su radili na 50%. Za realniju sliku ne treba meriti na utikacu vec neposredno pre ulaska zica na led i to napon i struju.
StipeZMAJ

mar 2016.

#55
Znaci ja mogu kupit 10W led driver i zakacit 10 ledica od 50w i svaka ce radit kao da je 10w? Ti growaj kako oces i spajaj kako oces, ali nemoj drugima govorit gluposti. Na taj nacin nece nista uzgojit kao sto se vidi i u tvojem boxu...a da ne pricam da ce baciti novac na ledice ili da se nesto zapali u boxu. Ako je driver 50w onda se ne preporucuje spajat vise od 50w na njega. Isto to vrijedi i za sve druge drivere. Nije to digitalni hps ballast pa da mos dimmat 400w hps na 200w ili 300. Dimmanje i Pmax je nebo i zemlja.
mtranAMBASADOR

mar 2016.

#56
Ne to bi tek bila glupost sa 10W ulozeno da dobijes 50W ili prpetutum.. Sry 60% od 50w=30W stvarnih od leda 50w.
FarmerLEGENDA

mar 2016.

#57
Hoces reci perpetuum :) Iako se slazem, nema smisla sto si tvrdio u vezi 50W chipu na 30W driveru. Probaj spojiti po toj logici 10-ak pc ventova na punjac od mobitela i javi kako je proslo ;)
mtranAMBASADOR

mar 2016.

#58
Punjac od mobtela ne ogranicava struju i napon kao drv,tako d bi on za tu potrosnju ventova izgoreo.:spliff:
mtranAMBASADOR

mar 2016.

#59
elem radi jasnoce Ovde htedoh reci % a ne W a u sustini to je Ispade da svi pricamo skoro isto:thumb:
DitMrasISTRAŽIVAČ

mar 2016.

#60
Ljudi ..polako! :) .. nemojte se sad jos posvadjati oko ledova i drivera. Stvar s LED-ovima, a koja najvise zbunjuje ljude je ta da je LED-chip DIODA, a ne klasicno trosilo kao npr. zarulja. Kod klasicnih trosila i napajanja (npr halogene zarulje i transformatori) situacija je drugacija jer svako trosilo (zarulja) "vuce" struje koliko joj treba i sama regulira amperazu kroz rast otpora. LE-DIODA nemoze sama regulirati jakost struje koja kroz nju prolazi. Jednom kad se zadovolji njezin FV ako nema vanjskog ogranicenja struje (amperaze) dioda ce u rasponu od nekoliko volti provoditi struju onako tek da jedva tinja, a na samo nekoliko volti vise toliko puno da se sama spali (ako joj driver moze dati toliko amprea) Na slabiji driver MOZETE spojiti jacu LED diodu jer LED dioda NE "VUCE" struju kao zarulja. Ako driver daje dovoljno napona da dioda pocne provoditi (FV) kroz diodu ce teci onoliko ampera koliko driver dozvoli. Ako na taj isti driver spojimo dvije takve diode .. nema nikakve drame jer ce driver biti jednako opterecen (Constant Current driver - davat ce ampera koliko je napravljen da daje) samo ce ta amperaza biti podjeljena izmedju dva LED-a (naravno ako smo ih spojili paralelno na driver). LED-ovi ce svijetliti s pola inteziteta svaki u odnosu na situaciju kad je samo jedan spojen na driver. Dakle na driver mozete spajati vise LED-ica u paralelu samo se snaga struje (amperaza) dijeli medju LED-icama. Naravno ako vam koja LED-ica u medjuvremenu crkne preostale LED-ice preuzimaju taj dio amperaze na sebe (podjeljen).
new_userAMBASADOR

mar 2016.

#61
Uhhh... Neko za, a neko protiv.. Pa si ti sad misli :) Al ovaj zadnji odgovor mi ima smisla jer bas to ako je driver CC onda ga prakticki niti nemozes preopteretiti... Ono sto bi ja htio jest da LED COB chipovi ne rade full snagom nego kako kaze #mtran na cca 60%. Da im produzim vijek trajanja i da se ne griju tako jako(logicno mi je da ce se slabije zagrijavati nego da rade full). Ono sto ste savjetovali korisniku koji je otvorio temu da spoji dva 30w chipa na 50w driver u seriju mislim da nije dobro jer se onda dijeli voltaza. Ispravite me ako grijesim. I sad stvar koja se meni vrti po glavi i kako bi ja htio napraviti svoj diy led je sljedeca. U svakom slucaju bi kupio 9 COB-a od 50w. 1. situacija: za svaki COB jedan driver od 30w. Tj. 9 drivera od 30w tako da svaki chip ima svoj driver. 2. situacija: 3 drivera od 100w. U ovoj situaciji bi spojio po 3 chipa na jedan driver u paralelu.. Sta bi bilo bolje? I jos jedno pitanje ;) Dali chip od 50w koji dobiva 30-35w struje(znaci radi na cca 60%) daje isto tolko svijetla kolko i chip od 30w koji radi na 100% ?? Nadam se da sam razumljivo napisao post i da kuzite sto bi htio postici. Ima li to smisla opce?
mtranAMBASADOR

mar 2016.

#62
Kolega napisao gore kao za udzbenik. Paralelna veza u bilo kom slucaju samo kad bas,bas moras
DitMrasISTRAŽIVAČ

mar 2016.

#63
Ja bi vjerojatno isao sa"situaciom 2" ..ALI ne u shemi s paralelnim spajanjem nego sa driverom koji moze dati 3 x FV (forward voltage) i onda spajas sva tri chipa u seriju (+-+-+-) na jedan driver. npr. ako imas LED-chipove koji su deklarirani 50W, FV30-34V, current 1500mA - pronadjes constant current driver koji daje ~102V i 900-1000mA (ako ides na 60-70%) Samo oprezno sa golim rukama i ne-izoliranim zicama/spojevima jer 100V vise nije za zaj*banciju ;) ........ Chip od 50W koji je "underdrive-an" odnosno koristen na 30-35W (~60% deklarirane amperaze) daje VISE svjetla nego chip od 30-35W koji je vozen na punoj deklariranoj snazi. Razlog tome je sto se smanjenjem amperaze povecava efikasnost konverzije "struje u svjetlo" .. chip se znatno manje zagrijava (pa su toplinski gubitci manji) i povecava se broj lm/watt (lumena po ulozenom wattu) . .. eto :)
new_userAMBASADOR

mar 2016.

#64
Puno hvala svima na odgovorima, sad su mi neke stvari puno jasnije. Jos nisam siguran dali cu ici s 3w chipovima ili 50w ali o tome cemo kad doe vrijeme.. Sad prvo jedan outdoor :)

mar 2016.

#65
sve ja ovo citam i sve pomalo hvatam ali me zanima nesto konkretno do koje temperature se smije zagrijat led chip ili koja bi bila optimalna radna temperatura ovih ledica
D&MAMBASADOR

mar 2016.

#66
25c je po njihovim mjerenjima optimalno ako ja to dobro kuzin, a zasto bi ih pustija da se zagriju, gubis na svemu sta su one toplije, a nije uopce tesko ih ohladiti, aluminij radi dobar posao ako dobro sastavis sve
mtranAMBASADOR

mar 2016.

#67
Mnogo dobro hladjenje treba za 25c,na par mesta sam nasao u data sheet da ako je 30c zivotni vek je "neogranicen". Kolega je pricao da cree moze i na 90c ali za dugorocno neverujem. Sto ladnije to bolje.

mar 2016.

#68
pitam jer imam jedan ovi 100w fulspectrum chip pa mi se zagrije do 60c pa neznam koliko mi je to dobro s tim da imam hladenje za pc koje ide max do 130w
mtranAMBASADOR

mar 2016.

#69
Ima sam 10W i to greje,za 100w samo nagadjam.. da nije greska jer su obicno malog protoka,venti za te cipove su mnogo ozbiljniji/Eura fino a cesto i na 220.
k1ngk0ngPOZNAVALAC

apr 2016.

#70
Iz iskustva mogu rec da cc led driver, koji deklarirano daje 50w 1500mA, moze propustit vecu struju. Slika kao dokaz. Isto tako znam da led chip ima napon koji zahtjeva da uopce pocne svjetlit ( kosto je DitMras rekao), tako da moze radit sa slabijim driverom a ta se vrijednost lako testira sa ispravljacem sa podesivim naponom/strujom. Paralelni i serijski spojevi su jednostavni kada se shvate: Struja se djeli kod paralelnog spoja - napon kod serijskog. Isto tako mogu rec iz iskustva da DIY led lampe su toliko zahvalne koliko ne oprastaju greske! Skup sport u danasnje vrijeme! Ili ces potrosit puno novaca ili puno vremena (osim ako nemas podlogu - struka/iskustvo) Moj savjet - ako imas pametnijeg posla, bolje kupi lampu
mar1oPOZNAVALAC

apr 2016.

#71
@k1ngk0ng koji je to Cob (proizvoa ) ? btw malo previae si razmazao paste :D
D&MAMBASADOR

apr 2016.

#72
Cree, a model sta ima je 2530
mtranAMBASADOR

apr 2016.

#73
Moje licno misljenje -ne. Taj power/energy meter meri potrosnju svega samo na 220 v AC,za stvarnu potrosnju samo leda mora se meriti samo on ne i vent itd...
k1ngk0ngPOZNAVALAC

apr 2016.

#74
Pasivni heat sink sa led chipom i driverom, izmjerena struja = dc 1.93A , 32~33V dc. Ako spojim isti driver ali sa chipom od 50w (original chip za taj driver)- ocitava 48w . PowerMeter radi, bez brige

okt 2016.

#75
Pozdrav svima, samo kratko pitanje jel mo~da netko imao iskustva sa cob-ovima koji imaju vec regulatore ili ata su ve (smart intergrated chip) samo se lemi L i N bez drivera i svega? Ima ih do 150w Hvala

nov 2016.

#76
Nisam strucnjak oko struje, ali malo znam o kompjuterima i procesorima, pa da se dotaknem termalne paste. Kolicina termalne paste treba biti onolika, da popuni brazde izmeu, u ovom slu aju, Led chipa i hladnjaka, tj da nebude zraka izmeu jer on je najgori termo izolator. Ako se stavi previae paste, posti~e se zapravo kontra u inak, gdje ona ne provodi toplinu vec je izolira.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se