LEGACY
Vent Bar by Beštija
80 odgovora3,362 pregleda
beštija
ZMAJ165.637 REP
beštijaZMAJ
nov 2023.
nov 2023.#1
Posto sam dobio nekoliko upita o tome kako sam slozio svoju ventilaciju odlucio sam da napravim mali tutorijal za sve koji ce se interesirati.
Prije svega bice vam potrebno iskustvo sa raznim alatima i mirna ruka. Pa da krenem redom sto vam treba od materijala.
- pvc ploca za diy razne namjene, ja sam nasao 125x50cm i ima ih u bau centrima za uzet (obi, bauhaus i sl.), jedna je dovoljna za dvije konstrukcije
- plasticna kockasta cijev 15x15mm obicno su 1m dugacke
- 12cm ventilatori, izbor je stvarno velik a ja sam koristio arctic F12 obicni 1350 okretaja u minuti i protoka nekih 90m3/h (vijci su u pakovanju)
- adapter za regulaciju volta (5A ili 60W) jedan vent je oko 3W snage da se mozete orijentirati
- 16mm kopce za cijevi (3 komada po strani total 12 komada)
- kleme za spajanje kablova
- kabl 0,5m2 (korisitio sam obicni bakreni za zvucnike) 5m dovoljno za projekt 80x80x180
- 150 ili 160mm metalne nosace 8 komada
- vijaka m4 30mm duzine sa sigurnosnim maticama (guma u matici), podloske (nisam brojao ali recimo 30ak za dvije konstrukcije)
- male zip vezice
- pc fan hub za 5-6 prikljucaka (kabl se reze pa nije bitno da li je 3 ili 4 pin kabl)
od alata je potrebno sljedece:
- ostar noz ili skalpel
- busilica
- svrdla raznih velicina 2mm ,5mm te 120mm za rupe
- stege
- vece ravnalo
- kljucevi za stezanje
spoj konstrukcije na cijev
izmedu dva nosaca idu dvije sajbice da se moze pokretati gore dolje a i da bude razmak tocan.
zategnuti poprilicno jako, gotovo koliko ide da vam ne bude labavo i da se spoj ne odvrce.
Bizzzo
ZMAJ166.557 REP
BizzzoZMAJ
nov 2023.
nov 2023.#2
Ja bi promjenio naziv teme. Ovo je Vent Bar by Beatija. Nemoj se
uditi ako se uskoro kinezare ili ac pojavi s slu~benom verzijom. Hvala ti za tutorijal, meni treba za 4 boxa po 2 komada. Hihi. e da bude manufaktura uskoro pa se javim opet kad zapnem :rasta:
beštija
ZMAJ165.637 REP
beštijaZMAJ
nov 2023.
nov 2023.#3
Mozes preimenovati temu, nije problem. Tko bude imao bilo kakvih pitanja u vezi izrade tu sam.
A gle to je tako, ne planiram raditi neku proizvodnju pa mi je tako svejedno. Meni je dovoljno da sam se ja uspio snaci sam kad vec nisam mogao kupiti. To i je najveca car uzgoja, konstantno poboljsanje i kemijanje. Kinezi iskopiraju mercedesa da nece moje ventilatore, tako da svakako tu nemam sanse.
Jos malo fotki oko strateskih dijelova, spojevi sa vijcima i tako.
Tko zeli moze iza ventova postaviti sitnu mrezicu da ne bi nesto upalo u ventove. Ja sam osjetio na svojim prstima :D
Milic355
AMBASADOR3.727 REP64%
→ Legenda
Milic355AMBASADOR
nov 2023.
nov 2023.#4
Haha svidio mi se tvoj sistem ventilacije pa sam se dao u potragu ata da iskemijam,pa evo kinezare sto ka~e bizo Haha
-5w ventilator koji bas bas jako roka svi su se
udili
-I USB kabal koji ima 5 istih jackova
Sve se to spoji na adapter i deri ,samo jos moram cijev ili neato stavit kao stalak
Ventilator koata 50kn i fale mi joa 4 Haha
Sori ak je ovo isklju
ivo tvoja tema al eto imo sam potrebu napisat posto bi vrijeme i mo~da novac uatedio
S m a k
ZMAJ41.712 REP
S m a kZMAJ
nov 2023.
nov 2023.#5
zakon :thumb:
a joa je zanimljivije kako si rijeaio ventilaciju na ispuhu sa regulacijom vrtnje sa onim potenciometrom
beštija
ZMAJ165.637 REP
beštijaZMAJ
nov 2023.
nov 2023.#6
@Milic355 imao sam te vetove prije 6-7 godina. Bucni su jako i ne pusu nista jace od pc ventova. Poanta ovoga bara je da ne zauzima puno mjesta nego minimlno. Takoder bitno je pozicioniranje da ne smeta svjetlu i sl.
@Smak von Lubenica ventilator je spojen na trafo sa 5 brzina, potenciometar stvara zujanje motora.
showtek
ISTRAŽIVAČ130 REP53%
→ Entuzijasta
beštija
ZMAJ165.637 REP
beštijaZMAJ
nov 2023.
nov 2023.#8
Oko 100€ za dva boksa, veliki i mali
Ventilatori 5kom pakovanje 20€, ostale sam imao vec od prije. Ploca 20€, svrdlo 120mm 13€, adapter 13€, kabl 5€, kleme 7€, sarafici imam svoje ali nek bude 10€, nosaci 14€, drzaci za cijev 3€ .
Ovo gore izgleda isto dobro, ja sam svoje gledao tako da to i lijepo izgleda uz funkciju.
Readycool
POZNAVALAC1.457 REP95%
→ Ambasador
ReadycoolPOZNAVALAC
mar 2024.
mar 2024.#9
Evo da se i ja upiaem.
Nakon viae razli
itih opcija unutarnje ventilacije, zujanje i buka su prevagnule da i ja napravim Vent Bar by bestija.
Nisam mogao nabaviti PVC plo
u za montiranje ventilatora pa sam ih zakacio na 16mm plasticnu cijev.
Na nosa
e sam stavio dodatne kop
e za tu cijev koju montiram na njih.
Ovako sam dobio individualni pristup svakom ventilatoru u smislu kuta puhanja.
Hvala bestija na super tutorialu i na odgovorima potrebnim za izradu.
beštija
ZMAJ165.637 REP
sergio11
AMBASADOR2.879 REP39%
→ Legenda
sergio11AMBASADOR
sep 2024.
sep 2024.#11
@beatija Kolega, izvini ako te ometam, ali jedno pitanjce, dok
ekam da doe oprema, bacio sam se u izgradnju ventova kao sto si ti napravio :banana_rasta::banana_rasta:
Mrak izgledaju, a poato ne mogu pronai ono ato ~elim to
no, napravit u ovakve.
Pitanje glasi, odrezem kraj kabla na PC FAN HUBU, kod jacka i isto to napravim i na adapteru, i samo spajam crvena- crvena, crna-crna?
Napisao si to gore, ali sigurnije mi je provjerit. Jer smo ko klinci rezali te adaptere pa su unutra bile one obicne ~ice, nije bilo crvene i crne. Zato samo provjeravam. Ne znam gdje si naaao adapter 5V s regulacijom, ja sam nakon 2h googlanja, samo na Ali expressu pronaaao i poru
io ::listomahanje::::listomahanje::
beštija
ZMAJ165.637 REP
beštijaZMAJ
sep 2024.
sep 2024.#12
amazon, nema da nema!
mozes odrezat kako si napisao i tim redosljedom pratis boje. Mozes zalemit vrhove kablova pa sa klemom nekom spojiti ili ako hoces dikret na zicu zamotat i izolirkom zalijepiti. tebi na volju ali ja bi ipak to urednije slozio bez obzira sto nije jaka struja. Ne vrijedi riskirat pozar ili nesto, nikad ne znas.
sergio11
AMBASADOR2.879 REP39%
→ Legenda
sergio11AMBASADOR
sep 2024.
sep 2024.#13
Hvala pajdo. Ma zalemit cu i stavit u termo bu~ire i to je to. :rasta:
sergio11
AMBASADOR2.879 REP39%
→ Legenda
sergio11AMBASADOR
okt 2024.
okt 2024.#14
@beatija pomagaj druze :)
Stiglo mi je sve identicno kao tvoje, ali, uvijek ima ono ali, na fan hubu imam 4 identicne ~ice, nema u bojama kao kod tebe. Pokusavam spojit na sve nacine sa ovim adapterom sa voltazom, gledao sam tvoje zice i probao tako, i kak god spojio, ne pokrece mi ventilator:grrr::grrr:
edit* - Krivo sam spojio, proradilo::ludak::
beštija
ZMAJ165.637 REP
beštijaZMAJ
okt 2024.
okt 2024.#15
4 zice su nema puno kombinacija :D
Drago mi je da fecera, samo gas!
beštija
ZMAJ165.637 REP
beštijaZMAJ
jan 2025.
jan 2025.#19
Upgrade final edition
Evo napokon sam uspio uloviti vremena da zavrsim projekt onako kako sam zamislio na pocetku. Napokon sam nasao odgovarajuci pvc profil 130x35mm kojeg sam izbusio i obradio da sjednu ventilatori unutra. Nisam htio siri uzimat iz razloga kada su u ravnini sa panelom da ne smetaju jedno drugome. Na kraju sam navuko i fuge silikonom da nema niti jednog zazora.
Ovakvih nema za kupiti ;)
Bizzzo
ZMAJ166.557 REP
BizzzoZMAJ
jan 2025.
jan 2025.#20
Ovo je 1/1 da. Treba kinezima slike Poslat da ih se ubrza malo:rasta:
deda
ZMAJ26.868 REP
dedaZMAJ
jan 2025.
jan 2025.#21
Taman se smirim, prestanem kombinirati ideje, naprave, sisteme i eto ti ga, a mogao bi i ovo...
beštija
ZMAJ165.637 REP
beštijaZMAJ
jan 2025.
jan 2025.#22
Bizo njima mogu poslat jedino srednjaka i to je sve za kopirka naciju od mene.
Deda nemas druge nego bacaj se na posao :)
Bizzzo
ZMAJ166.557 REP
BizzzoZMAJ
mar 2025.
mar 2025.#23
@Palma pokuaavam na sve stane ali ne nalazim. Mo~ea li pokazati molim te kako si izveo nagib na vent barovima?
Johnny666
AMBASADOR2.535 REP30%
→ Legenda
Johnny666AMBASADOR
mar 2025.
mar 2025.#25
Na koliko % snage ih drzis kada ti tako pusu po vrhu biljaka?
Johnny666
AMBASADOR2.535 REP30%
→ Legenda
Johnny666AMBASADOR
mar 2025.
mar 2025.#27
Ja ih drzim na jedno 60% snage, i svejedno mi se cini da je tornado. Strah me pojacavat .Vec par puta da cu vas ostale pitat, pa nekako uvijek zaboravim. Mada ja imam 8 komada u redu.
Bizzzo
ZMAJ166.557 REP
BizzzoZMAJ
mar 2025.
mar 2025.#28
Kod mene pr~i tornado kad je panel na 90-100%. Niata im biti nee :rasta:
beštija
ZMAJ165.637 REP
beštijaZMAJ
mar 2025.
mar 2025.#29
Johnny samo gas nista im nece biti. Ja cu na kraju growa zamjeniti svoje arctic F12 (1350okr) za P12 (1800okr) i to ce biti onda po mjeri.
Neki su stari vec 8 godina i idu jako kao i prvog dana, nema nikakvih cudnih zvukova motora i sl. Mislio sam ici na P12 max ali to bi bilo previse. Zamisli 10 ventilatora na 3000 okretaja to bi bilo kao kotlovnica. Sada imam dnevnu (dok gori svjetlo) 12V a nocna 65% izmedu 7-8V.
Johnny na ovome tvom baru probaj u sredinu ubaciti u donju zonu jos jedan hanger da ga malo izbaci da dobijes kosinu da nije tako ravno bolje ti je.
Johnny666
AMBASADOR2.535 REP30%
→ Legenda
Johnny666AMBASADOR
mar 2025.
mar 2025.#30
A nakoseno je, samo se ne vidi zbog kuta koji je slikano. Moji su 2700 RPM-a, mozda zato mi se cini da je prejako. Sto se tice kosine, konto sam probat to odraditi sa onim velikim sarkama , jer sada je to slicno kao kod Palme.
beštija
ZMAJ165.637 REP
beštijaZMAJ
mar 2025.
mar 2025.#31
Probaj sloziti pa vidi kako funkcionira, trebalo bi biti dobro. Koji su to ventovi ili kakav im je spec?
Ovi moji su sad na 1350okr i 97m3h/h pa puta 10 to je 970m3/h. Niti jedan kupovni oscilirajuci ili ne znam kakav nema sanse pored ovih zujalica. Do 1x1 m ovo je odlicno rijesenje za velike bokseve naravno nema smisla.
Johnny666
AMBASADOR2.535 REP30%
→ Legenda
Johnny666AMBASADOR
mar 2025.
mar 2025.#32
A neki kineski.Brzina: 2700 RPM, buka: 36.63DBA, 137 m3h protok zraka.
sergio11
AMBASADOR2.879 REP39%
→ Legenda
Johnny666
AMBASADOR2.535 REP30%
→ Legenda
deda
ZMAJ26.868 REP
dedaZMAJ
mar 2025.
mar 2025.#35
Ja sam uzeo one s aliekspresa i meni to previae zuji kad su poja
ani
ak samo do pola. Ali i malo poja
ani dobro vrte. Ja sam ih montirao dole pod kroanje, gore vrti ac infinity oscilirajui i top je. Dr~im ga na ono imitiranje vjetra, ne
uje se uope van ormara a puae ko lud. Ovi zuje ko komarci, ne mogu ja to nou sluaat. :)
beštija
ZMAJ165.637 REP
beštijaZMAJ
mar 2025.
mar 2025.#36
Evo da vam pomognem samo arctic dolazi u obzir jer performanse i buka su nenadmasni. Garancija 6 godina, 5kom paket 25€. Motor i nakon 8 godina nesuman bez vibracija i slicno.
sergio11
AMBASADOR2.879 REP39%
→ Legenda
sergio11AMBASADOR
mar 2025.
mar 2025.#37
Gdje ti kupujes da je paket 25e 5 kom? Meni je najjeftinije u Hr sto sam nasao bio komad 7 eura. I to koliko kuzim losija kvaliteta nego tvoje
beštija
ZMAJ165.637 REP
dedeor
AMBASADOR3.522 REP58%
→ Legenda
dedeorAMBASADOR
mar 2025.
mar 2025.#39
POzdrav dobri ljudi , evo stigli ovi moji sa amazona i sad gledam, razmisljam kako ja da spojim i sta da kupim u baumarktu te dodjoh na ideju da mooozda ne bi bilo lose , a bilo bi mi najlakse kada bi kupio stiropor i isekao rupe i ubacio ih u rupe :D
Moram da proverim za misljenje ? :) ili da se uozbiljim sa idejom ? :) Nekako vidim to ko moguce al htedoh cuti misljenje, mozda sam nesto i propustio .
Mislim vidim ja kako su ljudi gore napravili , al sto se tice tog majstorskog dela kod mene ja sam cekic , ekser , selotep , kanap majstor :D
nov 2023.
1 / 41
nov 2023.
mar 2025.