LEGACY
Mercury Vapor [MV] Sijalice - Tehnicke karakteristike
27 odgovora13,639 pregleda
Inq
AMBASADOR2.606 REP32%
→ Legenda
InqAMBASADOR
jan 2007.
jan 2007.#1
Tema je otvorena kako bi se doslo do sto boljih i raznovrsnijih informacija o MERCURY VAPOR Sijalicama /zivine sijalice koje mogu da se koriste za vegetaciju kao losija ali jeftinija zamena za MH sijalice
Svaki off topic ce biti brisan !!
Nepristojni i nekulturni clanovi koje mrzi da citaju bice ...... ukoliko se ne pridrzavaju TEME .
Da bi izbegli neprijatnosti OBAVEZNO procitajte :
http://www.vutra.org/pravilnik
Inq
AMBASADOR2.606 REP32%
→ Legenda
InqAMBASADOR
jan 2007.
jan 2007.#2
Mercury Vapor sijalice se kod nas mogu naci pod imenom zivine sijalice i najcesce nose oznake Hg, HPL-N, ML. Najcesce su elipsastog oblika (vidi sliku) i bele su boje a redje providne. Mogu se koristiti u vegetaciji kao zamena za MH sijalice ali daju manje svetlosti a stvaraju vise toplote od MH sijalica. Njihova prednost je to sto su jeftine i lako ih je naci. Postoje u verzijama od 50-1000W. Ja ovde necu pisati o sijalicama ispod 125w jer su preslabe za gajenje kanabisa( moguce ih je koristiti ali onda se CFL vise isplate). Kolicina svetlosti koju isijavaju MV sijalice je za oko 50% manja od HPS sijalica. A temperatura je 3500-4500 (zavisi od proizvodjaca). Znaci daje hladniji spektar boja koje odgovaraju biljci za vreme vegetacije. Problem je sto ima dosta zelenog spektra koji biljka ne moze da iskoristi(biljkama je potrenban plavi spektar). Znaci daje upola manje svetla plus vecinu svetla u pogresnom spektru i dosta greje(sto znaci da nije pogodna za klonove). Jedina prednost je cena (400w za 7-8 € :shock: ). Evo prikaza njihovog spektra:
MV 125W
marka: Philips
temperatura: ???
lumen: oko 6.200
vek trajanja: 10.000 sati
grlo: E27
temperatura svetla: 4200K
cena: 2-3 €
MV 175W
marka: Philips
temperatura: ???
lumen: oko 8.000
vek trajanja: 10.000 sati
grlo: E27
temperatura svetla: oko 4000K
cena: 3-4 €
MV 250W
marka: Philips
temperatura: ???
lumen: oko 13.000
vek trajanja: 10.000 sati
grlo: E40
temperatura svetla: 4000K
cena: oko 5 €
MV 400W
marka: Philips
temperatura: ???
lumen: oko 22.000
vek trajanja: 10.000 sati
grlo: E40
temperatura svetla: 3900K
cena: oko 7-8 €
MV 700W
marka: Philips
temperatura: ???
lumen: oko 38.500
vek trajanja: 10.000 sati
grlo: E40
temperatura svetla: 4000K
MV 1000W
marka: Philips
temperatura: ???
lumen: oko 58.500
vek trajanja: 10.000 sati
grlo: E40
temperatura svetla: 4000K
Svi navedeni podaci se razlikuju kod svakog proizvodjaca ali su uglavnom slicni.
TEKST CE BITI NASTAVLJEN CIM NADJEM VREMENA :)
44 REP88%
→ Istraživač
jul 2007.
jul 2007.#3
Dakle nasao sam danas ovo u Elektrotehni u Beogradu (na sajtu pise da imaju i HPS pa sam zato i isao, ali ispostavilo se da ih nemaju, da imaju samo ove). Ja inace i stojim dosta lose sa parama ;) Nasao sam na nekim stranim sajtovima infose, ali sve je to uglavnom napisano ovde gore. Ono sto mene zanima je da li mogu ovakve sijalice da koristim i za fazu cvetanja (pored vegetacije) kao sto je to preporucljivo sa HPS sijalicama?
Inq
AMBASADOR2.606 REP32%
→ Legenda
dr_biber
ISTRAŽIVAČ145 REP63%
→ Entuzijasta
dr_biberISTRAŽIVAČ
okt 2007.
okt 2007.#5
Zivine sijalice su najjeftiniji nacin indoor varijanti. Ukoliko nemate para preporucio bih Vam da vegetativnu fazu izvedete pod zivinom sijalicom negde pred kraj zime. Zatim biljke spremne za cvetanje postavite pored prozora, i dodajte enrich spot sijalicu, koja ne kosta prakticno nista, a podpomaze rast i cvetanje biljaka. Tako cete vec na pocetku leta imati kvalitetne hedove!
Jose
ENTUZIJASTA205 REP1%
→ Poznavalac
JoseENTUZIJASTA
okt 2007.
okt 2007.#6
sto se zivinih zarulja tice, trebalo bi potraziti one s filterom za poboljsanje uzvrata boje (imaju sloj fosfora sto sluzi kao filter) jer je bolji spektar i nema tolko zelenog. OSRAM HQL su takve, mislim da je njih i najlakse naci.
karakteristike i spektrogram: http://www.svetila.com/eProdaja/product_info.php/cPath/66_111/products_id/287
btw, je li ih netko koristio i s kakvim rezultatima?
0 REP0%
→ Istraživač
avg 2009.
avg 2009.#7
HPS? koliko W? mi treba iznad jedne saksije, mislim da je najbolje reshenje uzeti odma te HPS i sa njima izgurati ceo ciklus. mada..
zibisher
ENTUZIJASTA400 REP50%
→ Poznavalac
zibisherENTUZIJASTA
apr 2012.
apr 2012.#8
Imam ja takvu jednu samo nznm koja je boja. Neka kolorlux h125/27 47902 hungary 0898. Jel moye to da posluzi za neshto, ako moze eto je na prodaju :)
El brujo
AMBASADOR3.151 REP47%
→ Legenda
El brujoAMBASADOR
mar 2015.
mar 2015.#9
Pozdrav, dali se ova prigusnica i upaljac mogu koristiti za hps 400 w,dobio sam ih u kompletu sa hps lampama,ali na prigusnici pise mercury vapor?!?
Apavic0605
ENTUZIJASTA290 REP23%
→ Poznavalac
Apavic0605ENTUZIJASTA
apr 2020.
apr 2020.#10
kek
AMBASADOR2.789 REP37%
→ Legenda
kekAMBASADOR
apr 2020.
apr 2020.#11
Dru~e dali ti
itaa specifikacije 800w (2x400) za tek proklijale biljke, totalno rasipanje w-atima.
Bolje uzmi CFL i stavi negdje u ormar
Apavic0605
ENTUZIJASTA290 REP23%
→ Poznavalac
Apavic0605ENTUZIJASTA
apr 2020.
apr 2020.#12
neman sad ovaj grow uvjete za radit ista ni kupovat nista,misliansan ih na balkonu.zanima.me samo oce li uspit pod ovin.do kraja vegetacije
kek
AMBASADOR2.789 REP37%
→ Legenda
kekAMBASADOR
apr 2020.
apr 2020.#13
Ako nemaa za jednu CFL onda ne
ea imati niti za ra
un od struje... ali eto
ekaj joa koji savjet iskusnijih growera ovdje..
btw te ti po mojoj ra
unici troae 19 kwh po danu pa ra
unaj..
Apavic0605
ENTUZIJASTA290 REP23%
→ Poznavalac
Apavic0605ENTUZIJASTA
apr 2020.
apr 2020.#14
Nije zbog para narucis san pravi box sa svin 2m² doc ce mi kad prode korona,ovo je za prvu ruku da iman sta pusit dok to bude haha imamo 4 klime u stanu ionako nece se skuzit razlika haha
Сјај
ZMAJ19.728 REP
СјајZMAJ
apr 2020.
apr 2020.#15
Dru~e, nije zajebavanje ve ozbiljno pitanje. Da li ti znaa ata se stavlja u rizlu? Cvet kanabisa, uglavnom. A znaa li kada e ti procvetati biljka? Pa gde je joa minimum 8 nedelja cvetanja, pa suaenje i kjuranje. Pre ea ti puaiti plodove iz tog box koji si naru
io nego plodove te biljke iz outa.
jan 2007.
1 / 15
jan 2007.
apr 2020.