VUTRA
ForumUzgajanjeProblemi i dijagnostikaKovrčanje listova i smeđe pistile
LEGACY

Kovrčanje listova i smeđe pistile

76 odgovora4,169 pregleda

avg 2016.

#1
pozdrav svima...kao ato sam napisao listovi su mi se zakovr ali neki su po~utjeli i imaju puno to kica po sebi koje nemogu rijeait a sada kada je biljka po ela cvijetati pistile im izau odmah posmee.....ako se je netko susreo sa ovakvim problemom zamolio bi za pomo i savjet kako da to rijeaim..na slikama je sve vidljivo...po listu se vidi da ih redovno gnojim ali to kice ne nestaju... ak je i tretirana protiv insekata...u zadnjih 2 tjedna 2 puta..koliko vidim insekata nema ali to kice ne nestaju i ima ih u velikom broju...
jesamZMAJ

avg 2016.

#2
mislim da nisu insekti u pitanju, nego gljivice i to septoria zz, tretiraj ne im protiv gljivica

avg 2016.

#3
sku~io sam i ja da insekti nisu..ata predla~ea protiv gljivica?

avg 2016.

#4
fungicid ;)
L0oDZMAJ

avg 2016.

#5
Septoria se glavnom javlja kod loseg vremena,kisa,vlaga...zna napasti ako je biljka gladna(N or K) ili ima losu zemlju... to jes lose zemljiste gde sadis... i glavnom se javlja kroz vegetaciju... lako se prenosi,ja sam zahvacene listove kidao i vodio bi racuna kako zalivam biljku... to jes da je voda cista,prljavstina je ono sto njoj godi i cime se hrani(septoria)... ako je budes tretirao fungicidom nekim,nemoj zaboravit i zemlju da naprskas... stej haj

avg 2016.

#6
Lood imaa pravo...zemljiate nije sjajno i bajno...reci mi dali ju mogu spasit onda sa tim fungicidom i koji fungicid preporu aa? gledat u da je zalijevam istom vodom...
L0oDZMAJ

avg 2016.

#7
A nznm sto se tice fungicida sta bi mogao preporucit... ne koristim,ranije sam se borio sa sodom i sircetom protiv... :)

avg 2016.

#8
i evo nakon apricanja listova stabljike i zemlje oko nje sa fungicidom na bazi bakra jednostavno ne prestaje napredovat...:(
StipeZMAJ

avg 2016.

#9
Ako ni kemija ne pomaze, nemas sto puno tu mudrovat osim pustit i nadat se da ce bit nesto od toga. Eventualno probat jos neki fungicid.
golub miraLEGENDA

avg 2016.

#10
naapricaj obranim mljekom obilno

avg 2016.

#11
Imam identican problem na biljozi koja mi je vani. Probao sa fungicidom isto nista - ostavio sam tako i vidjet cu sta ce se dogadjati. Probat cu jos pospricat sodom bikarbonom....nisam pametan. Ima sad dosta vlage pa je i to vjerojatno potenciralo problem.
L0oDZMAJ

avg 2016.

#12
Aj probaj te 2 kasikice sode,dve kasike sirceta jabukovog na 2l vode... poprskaj te i zemlju kad zavrsite... stej haj

avg 2016.

#13
Hvala na pomo i...probat cu sodom i octom...cujemo se..pozdrav svima

sep 2016.

#14
S cime si je sve sprico ne znam kaj se cudite. Uzmi spricu i dobro istusiraj biljku cistooom kisnicom ili izvorskom vodom navecer i sljedece jutro. Ne zalijevaj zemlju dok se ne isusi na 40cm dubine. Prekini s kemijom bilo koje vrste

sep 2016.

#15
Vjeverica nisam je niim apricao dok bolest nije svoje ve napravila...jednu stabljiku sam ve odsjekao prije bilo kakvog apricanja...morao sam probat insekticidom pa kasnije fungicidom jer jednostavno ne staje..gazi sve pred sobom...a o ito nitko nezna koja je to bolest...ima ih 6 kom..nemogu gledat kako propada...sad evo nakon tjedan dana su malo doale k sebi al pitanje je ata e bit sada u cvjetanju...viae ju ne apricam s kemijom...zaato da ne zalijevam zemlju?..pokoji savjet dobro doe ako znaa.. ;)..pozz
High AboveAMBASADOR

sep 2016.

#16
Kakvo crno ispiranje vodom po listovima! :grrr: Ovo je gljivicno oboljenje i voda/vlaga pomaze u sirenju istog. Inace @L0oD je lepo napisao da je u pitanju Septoria. Sto se tice neotrovnih resenja ljudi predlazu Neem kao i u vecini slucajeva kada pokusavaju resiti nesto bez otrova. U sustini bi trebao iskidati svo lisce koje ima pege jer se na njima nalaze spore koje se jako lako sire. Amistar Extra, Artea Plus, Systhane 240 EC su neki od otrova koji deluju na Septoriu, a ima ih jos mnogo. Srecno

sep 2016.

#17
Jer ako si je previse zalijevao smanjio si joj otpornost na raunorazne utjecaje. Mozda sam u krivu i preoptimidtican al tvoje biljke lice na moj paradajz koji se neki tjedan utopio u vodi

sep 2016.

#18
Septoria se uglavnom javlja na biljozama u outdooru koje su izlozene uzastopnoj kisi (ili jakoj vlazi), toplini i suncu. Tocnije kod mene je navecer, preko noci i ujutro velika vlaga, onda dodje ujutro jako sunce. U takvom ciklusu je biljoza zadnja dva-tri tjedna.

sep 2016.

#19
SS tako je i kod mene...ali evo vidim da se polako oporavljaju..pogotovo u gornjem djelu...vjerovatno zbog apricanja jabu nim octom i sodom..Lood hvala lijepo na savjetu... :)
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#20
Pozdrav svima, moze li mi netko pomoc oko problema u cvjetanju. Naime sad u fazi cvjetanja vrhovi mi se razlikuju.. Na nekima se vide pistile a na drugima kao da se vrh sprzio od necega.Koji je razlog toga ako je to uopce problem.. Hvala
StipeZMAJ

sep 2016.

#21
Koja lampa i kolko daleko od lampe je vrh? Daj malo vise informacija o growu
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#22
Nisu lampe u pitanju. Biljke su bile vani na suncu ali sam ih morao ubacit unutra tako da imaju svijetla cca. 3 sata dnevno i to kroz prozor..
StipeZMAJ

sep 2016.

#23
Nije to dosta svjetla. Da se moze uzgajat na prozoru, svi bi uzgajali na prozoru. A za ostale probleme oko biljke procitaj prvi post ove teme dolje pa napisi detalje da bi mogli razgovarat. I stavi sliku cijele biljke ako mozes. https://www.vutra.org/threads/ako-imate-problem-ovdje-mo%C5%BEete-pitati-iskusnije-%C4%8Dlanove-za-pomo%C4%87.11083/
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#24
Jasna su meni pravila i koje sve podatke moram navest ali napominjem da sam krenuo u ovo iz ciste zezancije i nemam sve podatke ni uredaje da ih izmjerim. Za sada barem.. Ono sto znam da su biljke tj. sjemenke obicnjare. Zasadene u 3 mjesecu. Svaka ima teglu od cca 10 lit. Cvjetanje je pocelo negdje oko 25.07. Do prije mjesec dana bile su vani na balkonu ali sam ih morao povuc u zatvoren prostor. Nemam nikakve lampe nego koriste samo vanjsku svijetlost. Problem je isto sto sad u fazi cvjetanje ne ispustaju ama bas nikakav miris dok recimo prijatelj ima jednu malu grancicu na balkonu sa samo jednim minijaturnim vrhom i sad u cvijetanje smrdi do bola.. I isto tako imam dvije vrste vrhova koji se vide na slikama u mom prijasnjem postu.. Evo i slike biljke...
High AboveAMBASADOR

sep 2016.

#25
@Prasica Pre ce biti prednost nego problem to sto ne smrdi obzirom da je drzis u stanu. Premala saksija za tu biljku, odavno je trebala biti u 20+ litara. Ako je tek pocela da cveta mozda bi mogao pazljivo da je presadis.
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#26
Ma prednost je to samo sto ja to gledam kao minus tj. problem kad nema apsolutno nikakvog mirisa a u 99% slucajeva miris je prisutan. A ne znam koliko mi je pametno jel sam od par ljudi cuo da nije bas najbolje rijesenje sad presadivat.. Od sljedeceg pokusaja krecem ozbiljnije ali mi je sad zao da mi ovo propadne pa pokusavam vidjet tj. pronac rijesenje da izvucem maksimum...
High AboveAMBASADOR

sep 2016.

#27
Ako je pocela sa cvetanjem pre manje od 10 dana mislim da bi bilo pametno da je presadis, ako cveta duze nije toliko pametno. Stvarno ne kapiram sta si rekao sto mirisa nema, ti gledas prednost kao problem, the fuck... :bocni::
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#28
Ma duze cvijeta.. Sad nekih vec mjesec i kusur dana zato kazem da je riskantno presadivat! Pa rekao sam da nema mirisa jel vjerovatno nesto nije u redu.. Mislim ispravi me ako grijesim!
High AboveAMBASADOR

sep 2016.

#29
Pod jedan ko te je savetovao da ne presadjujes i zasto? Ako pustis da se lepo osusi zemlja i malo se potrudis presadices bez da biljci bude ikakav stres. Ja bih odatle krenuo da sam u tvojoj situaciji pa bih video sta dalje, slobodno sacekaj jos nekog da nesto kaze. :) srecno
StipeZMAJ

sep 2016.

#30
Ak cete "by the book" onda se ne presadjuje u cvjetanju. Pogotovo ne na pocetku kad biljka ima svoj najbitniji dio cvjetanja...a to je strechanje. ...iako se moze bezbolno presadit i relativno bez stresa....al treba imat malo mirnije ruke i dobro sve pripremit. Moje misljenje je da se ovakva biljka moze zavrsit bez problema u 10L, nije to neka velika biljka. Samo joj osiguraj sto vise direkt sunca i bit ce tu nesto.
High AboveAMBASADOR

sep 2016.

#31
Vidis kaze Stipe da nema problema znaci bez panike. :) Ja otprilike ovolike biljke drzim u 20ak litara i to koren popuni lagano. Samo cepaj :gled:
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#32
Ja nista ne tvrdim samo kazem sto sam cuo .. Prijatelj koji vec duze u ovome cisto savjetuje da ne presadujem, ali ne tvrdi da je ne moguce.. Jeste vidjeli slike vrhova koje sam stavio ?
StipeZMAJ

sep 2016.

#33
@Prasica ne citiraj postove. vec sam ti 3-4 puta editirao i poslao notifikaciju. Ne stisci tipku Reply/Odgovori
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#34
Ne razumijem. Na koji nacin da odgovorim ako ne na tipku odgovoriti...?
StipeZMAJ

sep 2016.

#35
Upravo ovako kako si sada a ovako izgleda kad odgovaras na post/kad ga citiras. Samo krenes tipkat u prostor za poruku, bez citiranja.
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#36
Ok. Isprike
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#37
Ljudi, znate vi ovdje u ovoj grupi mozda sto bi moglo biti najdjelotvornije sredstvo protiv crvenog pauka?
StipeZMAJ

sep 2016.

#38
Vertimec od Sygente i Masai or Basf-a. Actara je isto ok navodno.
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#39
Oce skodit cvjetovima?
StipeZMAJ

sep 2016.

#40
Koja bi bila svrha ako bi skodilo. Moze skodit jedino tebi ako se ne pridrzavas karence.
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#41
hvala..

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se