VUTRA
ForumUzgajanjeProblemi i dijagnostikagerminacija sjemenki-problem
LEGACY

germinacija sjemenki-problem

52 odgovora4,745 pregleda
slap-jackAMBASADOR

feb 2011.

#1
bok svima, ve se mjesec dana mu im s germinacijom, propalo mi je ve 15 sjemenki, probao sam na razne na ine, i nikako da proklijaju. dal bi mogo bit problem u samim sjemenkama? 3mjeseca su bile zapakirane u vreici na tamnom i hladnom mjestu. sorta je nepoznata, od dilera dobio. nabavio sam ju er nove i dal da se uope mu im s germinacijom il da samo stavim sjemenku u zemlju, zalijem i da ekam da izae? svaki savjet je dobro doaao, jer ve pizdim polako....
NumBdoTENTUZIJASTA

feb 2011.

#2
kako proklijavas? ako proklijavas kako trea onda su sjemenke lose,mozes zabit sjemnku direktno u zemlju al moj savjet ti je da odradis proklijavnje,veci broj sjemenki ce ti uspjet i cjeli proces ce ti brze proc,tako da germinacije pomeni je a must.
numero unoISTRAŽIVAČ

feb 2011.

#3
ja nisam nikad imao problema sa domacicom samo stavi u zemlju zali i u roku tjedan dana ce izaci!nemoj samo duboko u zemljupola centa cenat
slap-jackAMBASADOR

feb 2011.

#4
probao sam s vatom, probao s wc papirom, probao samo u vodu ubacit. ugl pružam fkt idealne uvjete. lagano navlažim, držim na temperaturi 25-27°c
SiDAMBASADOR

feb 2011.

#5
pikaj to u zemlju samo... ja nikad nisam radio klijanje sa doma icom i klijavost mi je bila 9/10 u 90% slu ajeva... ( U ZEMLJI) p.s. posadi si ih ato viae mo~ea, naravno u svojoj mogu nosti!
ZOKIAMBASADOR

feb 2011.

#6
mogu ti reci kako ja to radim ,, znaci odmah u posudu u kojoj cu do kraja drzati napunim zemljom do vrha malo pritisnem pa opet napunim pa opet pritisnem tako da zemlje bude do vrha 1cm od vrha saksije na dole :) onda zalijem tako da procuri odole al u vise tura u jedno 3 do 5 puta po malo vode.. uradim rupu takvu da semenka stane i kad se prekrije zemljom bude iznad samog vrha al da se ne vidi ne moj duboko,, onda uzmem providni celofan navucem od gore i zalepim ga selotepom okolko saksije da bude utegnut na vrhu izmem cackalicu izbodem rupe na celofanu da moze vazduh ulaziti odokativno rupa sta ja znam... i stavim pored radijatora tako da naslonim keramicku saksiju na radijator i cekam da izadje to je sve.. i ne zalivam uopste... samo sto ja uvek sa keramikom radim mozes i sa plastikom sve je jedno.. samo da je na toplom.. aj sretno
NumBdoTENTUZIJASTA

feb 2011.

#7
u jbt dosta vas radi direkt u zemlju men se nekak uvjek cinila fora sa tolet papirom naj efikasnija i brza,u roku od 3-4 dana uvjek imam klicu,od 10 sjemenki mozda mi 1-2-3max ne prokliju,a za 1 do 2 dana mi uvjek bude za presadit nakon sto pokaze klicu,a sa presadjenom klicom mi se dosad nije desilo da neprobije zemlju,nikad nisam iso direkt u zemlju bez par sjemnki u jednoj rupi i minimum puni tjean cekanja da se nes pocne desavat,tak da bi ti ja i dalje preporucio da koristis tojelt papir metodu. -Uzmes par slojeva tojelt papira dobro navlazis ako mislis da je previse samo nagnes i visak vode ti ode,stavis nato sjemnke i takav jos jean sloj navrh,taj "tobolac" stavis u obicnu vrecicu ili zip-lock ako imas,to da smanjis gubljenje vlage,stekujes u ladicu na mracno i na sobnu temperaturu i provjeris svaka 24 sata. -neki faktovi: koristim cistu vodu iz pipe sobne temperature cak ni ph ne provjeravam,izbjegavam aromatiziran wc papir i pokusavam sto manje prckat,nikad nedopustim da mi se papir osusi,i uvjek drzim zasicenim vodom,ono pocne " plivat" onda samo pustim da visak vode otekne. Ako si slucajno nes zajeb.o eto. ako nisi sjemnke su onda pusiona,nastavi pokusavat :)
LegalizeITISTRAŽIVAČ

feb 2011.

#8
Ev i od mene tutorial kako su mi zadnji put 8 od deset sjemenki proklijale doslovno preko noci (al kad kazem preko noci tako i mislim)... Plasticna casa, toalet papira, i u plasticnu chashu stavio normalno toalet papir po njemu sjemenke, pa opet toalet papir na te sjemenke, sve to dobro zalio najobicnijom vodom iz pipe, chak mozda malo i previshe (u nastavku teksta cesh skontati zashto) pa su sjemenke pomalo i plivuckale ali... I to sam lijepo negdje oko 8 navecher ostavio IZA LAPTOPA gdje mi vent od laptopa pushe toplinu cca nekih 40-50 C (mozda i vishe nisam mjerio) (eh sad kontash zashto je bilo previshe vode u njima)... Ujutro (chitaj u podne) ustao, pogleado bezze u chashu i vecina ih vec pobijelila... :D... Zato sam ja misljenja da eto shto je veca temperatura - to bolje ;)... Nisam nesh iskusan s tim, tek mi je to 3-4 klijanje ali et chini mi se ekstra metoda i uvijek cu tako od sada... Btw vec su dvije biljchice i niknule u vazi sada od tih curica ;) Btw (prt2) a isto je nekakvo "}NJ" sjeme ( itaj "Domaica") ;)
slobodanAMBASADOR

feb 2011.

#9
evo kako ja radimpotopim semenke u destilovanu vodu na 12h a moze i 24h. za to vreme bi trebale da potonu. zatim uzmem nekoliko slojeva obicnog toalet papira i stavim semenke,poprskam sa destilovanom vodom i opet od gore nekoliko slojeva papira i opet malo poprskam. bitno ti je da je toalet papir obican,a ne onaj mirisljavi i da kada poprskas semenke tek toliko da ovlazi papir a ne da semenje pliva u vodi. zatim uzmem crne kesu koja ne propusta svetlost (dzak za djubre) i umotam toalet papir u nju.samo sa jednim slojem i vezem sa selotepom da nedobija vazduh. nakon dva dana otvorim povadim semenje koje je pustilo klicu,i poprskam opet malo one koje nije pustilo klicu. sacekam tri dana i opet povadim one sto su pustile klicu. a one koje nisu pustile stisnem rukom,blago tek toliko da se cuje da su pukle uzmem novi papir i poprskam i opet stoji 3 dana.(neko ih zasece i ziletom) seme kada pusti vec malu klicu mozes ga presadjivati,ne moras da cekas da mu naraste koji cm...zatim uzimam casu 0,5l kojoj sam dole izbusio rupe i u nju stavim proklijalo seme na dubinu od 1cm do 1,5cm.i zemlju nestiskam odgore,ali je odrzavam vlaznom kako bi biljka mogla lako da izadje iz zemlje... ali ako kojim slucajem ne izadje iz zemlje za 4 dana,poprskam zemlju u casi i navucem odgore kesu zategnem i vezem. temperaturu odrzavam od 23'c do 25'c.

feb 2011.

#10
S kupovnim sjemenom meni je najbolja opcija direkt u zemlju.Napunim aau zemlje,zalijem zemlju,stavim sjemenku na zemlju i prekrijem s 5-10mm zemlje i prskalicom navla~im da se ne stvaraju "rupe" od zalivanja.Ako ne iza~e kroz 3-4 dana ni ne e. Uatedim 3-4 dana puatanja klice u papiru.Neki seedbankovi izri ito napominju da se sjemenke ne stavljaju u vodu nego striktno u zemlju. Kod doma ica ipak stavim u vodu samo dok ne proviri "bijela" klica i odmah u zemlju.
Sensi*JanaAMBASADOR

feb 2011.

#11
:sun2:mozda nisi obratio paznju na temp. zimi menkice teze klijaju upravo zbog temp. I ja sam imala slican problem pre mesec dana.Do sada sam sadila samo out,pre mesec dana se odlucim na prvi indoor.Proklijala su mi tek posle 5 dana a postupila sam kako ti slobodan savetuje,a drzala sam ih na kutiji ispod radijatora.Inace u prolece mi proklijaju vec posle 1-2 dana, sretno!
SKTAMBASADOR

feb 2011.

#12
ja se slazem sa greenom, samo sto ja isto domacice sadim direkt u zemlju, tu mi bar kolicina i vrednost semenki nije problem. govorim o outdooru. ja biljke prvim mesec dana drzim u plasteniku da im omogucim brzi start, i budu jace i otpornije na sve i svasta, pocev od skakavaca pa na dalje, mnogo je drugacije kad posadis biljku sa 10 12 pari listova i kad ima 1 2 para. skakavci je oglodju i kraj
slap-jackAMBASADOR

feb 2011.

#13
vidim dosta korisnih savjeta, hvala na tome. odlu io sam da ih samo popikam u zemlju i stavim na toplo.
ZOKIAMBASADOR

feb 2011.

#14
da ali mozes onu foru ja sam zaboravio napisati al je napisano 12h pre sadjenja stavis u vodu pa tek onda u zemlju...
slap-jackAMBASADOR

feb 2011.

#15
a dobro, sad je ve gotovo :P al zanimljiva stvar, proale godine sam iz zajebancije stavio jednu sjemenku u neku teglu sa cvijeem, zalio i skoro zaboravio na to i za par dana vidim da je izaala, a sad kad se ovoliko trudim da uspije, nee...
ZOKIAMBASADOR

feb 2011.

#16
izacice samo srpljenja , stavi to na toplo mesto negde i nebi trebalo biti problema
DataAMBASADOR

feb 2011.

#17
pa probaj odglumit pred sjemenkom da si ju iz zajebancije stavio u zemlju(al pazi da te ne proku~i:icon_lol:) pokraj nje zabodi neki umjetni cvijet zalij i skoro zaboravi i uspjet e:rofl::rofl: :bong7bp: ,aala mala,ponekad ljudi sami dou do rjeaenja a da toga nisu ni svjesni,meni je ovaj na in sa direktno u zemlju bio najbolji,najmanje manipulacije,s tim da nisam stavljo foliju nego odrezao boci dno i otvorio ep i pokrio s tim sjemenku ,vlaga se uredno zadr~avala unutra nisam morao naknadno zaljevat ,i kad izae maknea bocu i voila.(ovo mi je neko tu na forumu savjetovo i dobro je) sretno
slap-jackAMBASADOR

feb 2011.

#18
hvala, ja se iskreno nadam da je u sjemenkama problem i da e ove "friake" bit pametnije :D ja sam stavio foliju gore i sve sam joa stavio u jednu vreu da se ne vidi ato je unutra
OsirisAMBASADOR

feb 2011.

#19
kaj joa uvijek pokuaavaa proklijati menke? ja mislio da ve rastu bilj ice...kad ono banana. aj dr~im fige da ovaj put uspije. :sun2:
slap-jackAMBASADOR

feb 2011.

#20
evo malo novosti, nakon 3 dana bilj ice izaale iz zemlje :D sad mi samo recite molim vas, dal da ih odma stavljam pod svjetlo u box?
slobodanAMBASADOR

feb 2011.

#21
naravno da treba. jedino koju rasvetu imas,posto mi je ili promaklo ili nisi napisao??? od vrste sijalice zavisi koliki ce ti biti razmak izmedju sijalice i vrha biljke...
slap-jackAMBASADOR

feb 2011.

#22
da, moj bed nisam reko nia. ali evo dnevnika koji je ve du~e vrijeme otvoren: https://forums.vutra.org/threads/7849-PC-Box-prvi-poku%C5%A1aj i eto kolko mi se ini da je problem bio u sjemenkama....s obzirom da prve sjemenke koje sam sijao nisu izlazile uope, a ove nove izlaze ve nakon 3 dana :D i daljni razvoj mo~ete pratit u dnevniku. a joa jednom bi se htio zahvaliti svima na savjetima u ovom topicu :D
Spawn_of_UamentiENTUZIJASTA

feb 2011.

#23
Pitanje je kakve su sjemenke... ako ti je toliko propalo zan i da si negdje faljevao i to jako ili si ima akart menke. Nadam se da si pogledao koji grow video i prou io kakve sjemenke se izabiru i kakve moraju bit ako je slu aj da sjeme nije kupljeno (aka s pedigreom). Zna i, vrsta, tvrda, tamna sjemenka uglavnom mora bit i kad je stisnea jako pod prstima nesmije se deformirat a kamoli pucat, mora bit rocksolid hard, kako bi se reklo. Ono kr~ljavo i svijetle, zelenkaste boje nemoj ni gledat, to se instant baca. A ako si dobio menke od lerdija onda mi je jasno koliko je sati. I jedna bitna napomena, ne guai biljke dok su tako male tim blatom, malo im je to too much zaljevanja, a nisu ni listove joa rastegle. zop, i eraj dalje!:spliff:
slap-jackAMBASADOR

feb 2011.

#24
ma pogledo sam i hrpu videa i knjiga pro ito. naravno samo sam tvrde i crne sjemenke stavljo u zemlju al o ito ih je neato drugo mu ilo. jako je bilo zalijano joa kad sam sjemenke u zemlju stavio, poslije toga nisam uope zalijevao. bude se to osuailo ubrzo
Spawn_of_UamentiENTUZIJASTA

feb 2011.

#25
E pa to ti i govorim, dok su sjeme ne treba jako zaljevat isto i kad su male, ako si zaljevao kao na slici nije ni udo da ti toliko sjemenki nije proklijalo... ata se desi... sjemenka zatruli... zdrava logika, njima treba vla~an a ne mokar ambijent... najbolje po meni prskalicom apricat povrainu zemlje, a kad se malo razviju, onda komotno zalijea

feb 2011.

#26
Mo~e bit da je staro sjeme bilo, testiraj ga stiskom prstiju, ako pukne za bacit je, ako se neda stisni ja e, tako da ti otisak ostane u jagodicama. Ta koja se neda zdrobiti je vjerovatno dobra i zdrava.
Spawn_of_UamentiENTUZIJASTA

feb 2011.

#27
Ve smo rijeaili tu dilemu.. itaj malo bolje iznad...

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se