VUTRA
ForumUzgajanjeProblemi i dijagnostikaBIO uzgoj [gnojiva i pesticidi]
LEGACY

BIO uzgoj [gnojiva i pesticidi]

503 odgovora134,283 pregleda
RedShAMBASADOR

maj 2008.

#1
Pod pojam bioloski nacin obradivanja zemlje podrazumijeva se uzgajanje, njega, ishrana i zastita biljaka u vrtu bez primjene kemijski sredstava. Dakle, bez negativnih posljedica po prirodnu ravnotezu, po ziva bica u zemlji i na njoj. Bio-vrtlarstvo postuje prirodne zakonitosti i potrebe plodne zemlje i zivih bica u njoj, vodeci istovremeno racuna o potrebama biljaka. KUPKE ZA SJEME PRIJE SJETVE Zelimo li potaknuti brze klijanje sjemena te povecati otpornost bilja prema bolestima i stetnicima, umjesto kemijskim sredstvima, sjeme mozemo ojacati biljnom kupkom. Ideja da se sjeme prije sadnje umoci u kupku od ljekovitog bilja potjece od opatice Hildegard von Bingen. Koristeci i primjenjujuci svoje znanje o ljekovitim biljkama, Hildegard je eksperimentirala s kupkama od razlicitih biljaka i bila vrlo zadovoljna postignutim rezultatima. Namocene u biljnoj kupki, sjeme upija u kupki otopljene hranjive i ljekovite tvari drugog bilja, a koje pospjesuje ranije klijanje te brzi rast biljke. Osim toga zbog brzeg rasta manja je mogucnost da nametnici uniste posve mladu biljku. Priprema Kupke Za pripremu mjesovite kupke za sjeme, a koja odgovara sjemenkama vecine biljaka, najcesce se koriste Stolisnik, maslacak, kamilica, odoljen i kopriva, te kora s mladih grana hrasta. Od stolisnika i maslacka koriste se samo cvjetovi i listovi, od kamilice i odoljena samo cvjetovi, a od koprive samo cvatuci vrhovi. Za pripremu kupke za sjeme koristi se samo usitnjeno suho bilje, a za pripremu mjesovite kupke bilje najprije treba pomijesati u jednakom omjeru. Namocene u biljnu kupku, sjemenke treba povremeno promijesati drvenim stapicem kako se ne bi medusobno zaljepile. Sjemenke koje su nakon kratkog vremena isplivale na povrsinu kupke, mrtve su ili ostecene, te ih je najbolje odmah ukloniti. Nakon sto sjeme odstoji u biljnoj kupki, sjemenke treba oprezno izvaditi i ostaviti da se dobro osuse na upijajucem papiru. Vec nakon 2-4 sata, sjemenke izvadene iz biljne kupke mogu se sijati. Ali najbolje ih je posaditi nakon 2-3 dana, jer ce tada brze proklijati. Sjemenke koje su u meduvremenu vec pocele klijati, pazljivo treba posaditi kako se ne bi unistila njihova tek iznikla klica. Recepti biljnih kupki Vecini biljaka odgovara mjesovita kupka od stolisnika, odoljena, koprive, maslacka, kamilice i kore hrasta. Osim toga, od svake biljke moze se pripremiti i zasebna kupka. Tako npr. Kupka od stolisnika i kore hrasta sprijecava rast i razvoj bakterija i gljivica, a kupka od maslacka i koprive jaca i hrani tek iznikle biljcice. Mjesovita kupka 1 zlicica usitnjene suhe biljne mjesavine preliti sa 1 lit tople vode, a najbolje kisnicom ili prokuhanom vodom. Nakon sto pokriveno odstoji 24 sata, tekucinu procijediti u plitku posudu te umociti sjeme. Kupka od odoljena Pospjesuje brze klijanje sjemena u proljece i brzi rast biljke, povecava otpornost biljke prema bolestima, akod odrasle biljke pospjesuje stvaranje cvjetova. U manju plasticnu bocu uliti 5 dcl prokuhane vode ili kisnice, dodati 5 kapi soka iscijedenog iz cvijetova odoljena, bocu dobro zatvoriti te tresti oko 15 min. Namocite sjeme. Kupka od kamilice Pospjesuje klijanje, sprijeceva razvoj bakterija i gljivica, te pospjesuje otpornost i brzi rast. 1 vrhom punu zlicu suhih cvijetova kamilice preliti sa 1 lit. Kipuce vode, pokriveno pustiti 2-3 sata i procijediti. Namocite sjeme. Kupka od preslice Povecava otpornost biljke prema bolestima, gljivicnim oboljenjima i trulezi, ucvrscuje biljno tkivo te otezava urascivanje gljivica. 2 zlice usitnjene suhe preslice preliti sa 1 lit. hladne vode, zakipiti te lagano kuhati 1 sat. Tekucinu procijediti te razrijediti sa jednakom kolicinom vode. Namocite sjeme. Mlijecna kupka Pospjesuje brze klijanje sjemena, te brzi rast i otpornost biljke. Namocite sjeme u malu kolicinu mlijeka. -------------------------------------------------------------------------------------------------------- BIO GNOJIVA Svijetlozuto lisce ili zute pjege na liscu, rano opadanje donjih listova, oslabljen rast te osjetljivost na bolesti znakovi su da je biljki potrebna dohrana tj. Gnojidba. Bilje treba dohranjivati laganim tekucim gnojivom svaka dva tjedna u proljece i ljeto, a kada se uspori rast, dohrana je potrebna jednom mjesecno. Zimi dohrana nije potrebna. Kao gnojivo, a umjesto stetnih kemikalija, mogu se upotrijebiti i neke biljke. Biljno gnojivo je lako pripemiti, moze se primijeniti odozgo i odozdo, moze se koristiti i na jestivom bilju, a bilju osigurava dovoljno hrane. Gnojivo od Koprive 1 kg svjezih, nasjecenih kopriva potopiti u 10 lit vode i ostaviti u vodi dok gnojivo ne prestane da pjeni (oko 2-3 tjedna). Za to vrijeme ga treba svakodnevno pomijesati drvenim stapom. Poslje nekoliko dana gnojivo od koprive dobija jako neugodan i prodoran miris i zato ga treba praviti izvan kuce, a posudu djelomicno poklopiti ili staviti neku mrezicu da bi zastitili gnojivo od upadanja insekata. Kada pjena prestane da se stvara, gnojivo treba procijediti i razrijediti desetostrukom kolicinom vode (napomena:u nekim tekstovima ne pise da se razrijeduje sa vodom), a zatim time zaljevati biljke. Ocito ako razrijedimo mozemo gnojiti cesce tj. jednom na tjedan, a ako ne onda jednom u dva tjedna. Takoder nasjecenim koprivama, ako ih ima dovoljno, treba pokrivat i tlo oko same biljke, sto veoma povoljno djeluje na pojacani rad organizama i na mineralne vrijednosti zemlje. Samo treba obratiti paznju da kopriva nema sjeme inace bi mogla niknuti kopriva izmedu biljaka. Gnojivo od listova Gaveza Gavez sadrzi gvozde, kalijum, kalcijum, fosfor i mangan, pa i B- vitamine. Od njegovih listova i stabljika moze se napraviti odlicno gnojivo koje jaca biljke i obogacuje ih mineralima. Priprema: Gnojivo od gaveza pravi se na isti nacin kao sto je opisano za tekuce gnojivo od kopriva. Poslje nekoliko dana, kada prestane da se pjeni, tekucina ima smedu boju i jak miris stajskog gnojiva (sadrzi i bjelancevine). Upotrebljava se samo razrijedeno vodom: na 1 lit gnojiva treba uzeti 10 lit vode i izmjesati. Ovim gnojivom moze da se gnoji jednom na tjedan Efikasno i svestrano gnojivo dobit cete ako izmjesate jednake djelove gnojiva od koprive i od gaveza, a zatim dodate desetostruku kolicinu vode. Takoder mozete nasjecenim listovima i stabljikama pokrivati tlo oko biljke. aj od cvjeta Odoljena Djeluje kao odlicno gnojivo. Istoveremeno je veoma efikasno sredstvo protiv stetinih insekata i biljnih pljesni jer jaca biljku. Odoljen je sa stabljikama i listovima odlican dodatak kompostu. -------------------------------------------------------------------------------------------------------- By RedSh
RedShAMBASADOR

maj 2008.

#2
BIO PESTICIDI Sredstvo za prskanje od Koprive Upotrebljava se za unistavanje mnogobrojnih lisnih usi, a istovremeno jaca biljke, poboljsava im otpornost i gnoji ih. Priprema: 1 kg svjezih nasjecenih kopriva potopiti u 10 lit vode i ostaviti 24 sata. Ne duze, jer preparat gubi moc. Ako nema svjezih kopriva, na istu kolicinu vode treba uzeti 100 do 200 gr osusenih. Posljiej 24 sata tekucinu treba procijediti i njome dobro popriskati biljke sa svih strana. U tu svrhu moze se upotrijebiti rasprcivac ili prskalica za vocke. Postupak se moze ponoviti nakon nekoliko dana. Ne bi trebali prskati tokom vjetrovitih dana da ne unistimo i dobre insekete, koji pomazu u borbi protiv nametnika. Posto je ovo bio pesticid on nema dugorocno djelovanje kao kemijski preparati tako da sa ovakvim pesticidom treba redovito prskati biljku, svakih par dana. Sredstvo za prskanje od Pelina Koristi se protiv lisnih usi, hre, grinja, gusjenica i mrava. Priprema: 300 gr svjezih listova cvjetova palina (ili 30 gr osusenih) potopiti u 10 lit vode i ostaviti 2-3 dana. Procijediti i nerazrijedenom tekucinom prskati biljke. Sredstvo za prskanje od Preslice (Rastavia) Ova biljka sadrzi prilicno silicijumove kiseline. Koristi se protiv biljnih bolesti, kao sto su pljesan, hra, protiv raznih vrsta grinja i crvenog pauka. Priprema: 1 kg svjeze preslice (ili 150 gr osusene) potopiti u 10 lit vode i ostaviti 12 sati. Drugi dan preslicu izvadimo i u manjem djelu vode u kome se namakala skuhamo, tako da polako vrije jedno 30 min. Ostavimo poklopljeno da se ohladi a zatim dodamo preostalu vodu u kojoj se namakala. Jedna litra ovog caja razrijediti u 5 lit vode, procijediti i upotrijebiti. Biljke treba prskati kada je vrijeme lijepo i suncano. Veoma je dobro i sredstvo od preslice i kopriva. Ako prvo prskanje nije zadovoljavajuce treba ga ponoviti, ne moze skoditi vec koristiti. Sredstvo za prskanje od Vrati a u cvjetu (tanacetum vulgare) Djeluje protiv stetocina, protiv grinja, buba, protiv lisnog moljca, hre na biljkama i pljesni. Priprema: 500 gr svjezih listova, stabljika i cvjetova vrati a ili 30 gr osusene biljke potopiti u 10 lit vode. Moze se skuhati kao preslica. Zimi se njima prskaju biljke a ljeti samo zemlja oko biljaka. Paznja: ova tekucina pripremljena na ovaj nacin je otrovna za ljude! Sredstvo za prskanje od listova Rabarbare Djeluje protiv moljaca koji nagrizaju listove. Priprema: 1 kg svjezih listova rabarbare preliti sa 6 lit vrele vode i ostaviti 24 sata. Procijediti i upotrijebiti. Moze se i zalijevati. Sredstvo za prskanje od crnog i bijelog luka Koristi se kada se pojave grinje i pljesan i u slucaju da lisce postane smee. Od kuhanih ljuski crnog luka moze se dobiti i sredstvo za prskanje protiv insekata. Priprema : 500 gr nasjecenog crnog i bijelog luka potopiti u 10 lit vode. Kada tekucina prestane pjeniti, razrijediti sa desetostrukom kolicinom vode i protiv pljesni njome prskati zemlju. Sredstvo za prskanje od Buha a 1 kg usitnjenog svjezeg bilja ili 100- 200 gr usitnjenog suhoh bilja, preliti sa 10 lit kipuce vode, te ostaviti pokriveno 20-30 min. Tekucinu procijediti, ostaviti da se ohladi i upotrijebiti. -------------------------------------------------------------------------------------------------------- By RedSh
RedShAMBASADOR

maj 2008.

#3
Biljke koje mozemo upotrijebiti kao biljni pesticid, gnojivo ili kao sredstvo za ljecenje nekih bolesti na biljkama. -Bazga (sambucus nigra) list- protiv biljnih usi, vrtne muaice i muhe -Bora~ina (borago officinalis) cijela biljka- protiv raznih vrtnih nametnika i kukaca -Bosiljak (achilea millefolium) list- protiv biljnih uai, vrtne muaice, muhe i moljci -Buha (chrysanthemum cinerariifolium) cvijet- protiv komaraca, uai i grinja, muha i buha, zohara i mrava, paukova i stjenica - eanjak (allium sativum) lukovica- protiv zelenih muha, biljnih usi, raznih biljnih nametnika a lijeci snijet -Dragoljub (tropaeolum majus) list- protiv biljnih usi -Gavez (symphytum officinale) list- gnojivo koje sadrzi dusik, fosfor, kalij, minerali, laijev karbonat (fermentacija) -Hren (armoracia rusticana) list- protiv trulezi -Kadifica (tagetes patula) cijela biljka- protiv glisti, crva, vrtnih kukaca i biljnih usi -Kamilica (chamomilla recutita) cvjetna glavica- lijeci trulez i pljesan a kao pesticid djeluje protiv biljnih usi i moljaca -Kopar (anethum graveolenus) cijela biljka- protiv trulezi, kao gnojivo sadrzi sumpor, kalij, kalcij, natrij, minerali a kao pesticid protiv vrtnih kukaca, raznih nametnika -Kopriva (urtica dioica) cijela biljka- kao gnojivo sadrzi zeljezo, dusik. Minerali, mikroelementi i kalijev karbonat. Takoder odlican kao pesticid. -Lavanda (lavandula angustifolia) cvijet i list- protiv muha i moljaca -Lovor (laurus nobilis) list- protiv ~iaca, buha, biljnih usiju, moljaca i vrtnih kukakca -Masla ak (taraxacum officinale) cijela biljka- kao gnojivo sadrzi bakar -Metvica/ Menta (mentha piperita) list- protiv biljnih usi, mrava, muha, buha, miseva i moljaca -Odoljen (valeriana officinalis) cijela biljka- kao gnojivo sadrzi fosfor i minerale -Pelin (arthemisia absinthium) list- protiv muha i moljaca, buha i usi, vocnih moljaca, vrtnih musica, biljnih usi, gusjenica. Sve ove biljke mozete pripremiti kao gnojivo ili pesticid na jedan od nacina koji su opisani gore u textu. -------------------------------------------------------------------------------------------------------- By RedSh

jun 2008.

#4
Samo jedno pitanje, prochitah da se od duvana, ali ne ovog iz obichnih cigara, nego kotroban(duvan za motanje) moze napraviti pesticid maltene za sve vrste insekata, sad me interesuje koliko je to tachno, oce li nashkoditi biljci jer se prska po listovima?
RedShAMBASADOR

jun 2008.

#5
i ja sam cula za takav nacin zastite bilja, pa cak i ovdje na forumu je netko pisao o tome, ali nemam pojma gdje je taj post. ja nisam nigdje naisla na neki konkretan recept pravljenja takvog bio pesticida pa ga nisam ni navela. trazila jesam ali nisam nasla a u svim mojim knjigama nema :)

jun 2008.

#6
Ja sam to prochitao u knjgiama Marijuana Horticulture The Indoor-Outdoor Growers Bible by Jorge Cervantes ima shest knjiga + video, lik kaze ovako: Nikotin je kratkotrajni pesticid dobijen iz biljke Nicotiana tabacum. Veoma je otrovan, insekte ubija djelovajuci direktno na njihov nervni i misicni sistem. Rastvoren u vodi izdvaja se nicotine sulfat. Uz to kombinuje se anti-bakterijalnim sapunom da bi se povecala moc ubijanja. Jednom pripremljen koristiti ne duze od 6 dana. Ja sam napravio mix 10g duvana, 1 glavicu bjelog luka, i 100 grama koprive na 3l vode. Ostavicu da otstoji 24h, onda ide proba, pa cu javit rezultate. Neshto gadno mi je napalo biljke nadam se da ce ovo biti od pomoci.

sep 2008.

#7
Imam aiamiajih govana za nabavit ako kome treba,neznam dali je gore navedeno,ali bez premca NAJJA E gnojivo!!
MarijuanISTRAŽIVAČ

mar 2009.

#8
Pozdrav Vutrolina, pitanje...ata mislia o tom da napravim kupku od kamilice i nju dodam malo mlijeka? I koliko dugo sjemenke trebaju biti u kupki?
delboyLEGENDA

mar 2009.

#9
Ja sam isprobao aemu namakanja kamilice sa sjemenkama...meni se ini da je ubrzalo proces kud i kamo! Jer svih prijaanjih puta to mi se inilo kao du~i proces,nego sada... sve su ispi ile van i to za 5-6 dana... Miljeko nisam htjeo stavljati,jer me sjetilo odmah kako bi se to moglo skiselit pa bi dobio kiselo mlijeko ,a mozda i sir :D :D Od sada uvijek natapam u kamilici... 2 ~lice na aalicu i stime namakat maramicu dok se osuai... Btw teta Redsh faaaaaaaaalaaa puno za tutorial! ;)
MarijuanISTRAŽIVAČ

mar 2009.

#10
aha, ti si zna i maramicu natopio i sjemenke stavio u maramicu?
bruno93ENTUZIJASTA

maj 2009.

#11
ja bi sad ponovo poeo s uzgajanjem ali kako su mi sjemenke stajale 6-8 mj. zelim ih prvo okupati ali nisam bas dobro shvatio kako ...... bi li mi netko mogao objasniti koliko dugo treba bit u kupci i kako id na klijanje kad se okupa, normalno izmeu 2 vatice natopljene vodom ili natopljene kupkom? (pitam jer me mlijeko zbunjuje malo)
Teglica_UnkaAMBASADOR

maj 2009.

#12
pa prosto je mleko popijes,kupkom se okupas,semenke zasadis i legnes da spavas.
grivaENTUZIJASTA

avg 2009.

#13
Ovo je ok ali nebi bilo lose kad bi neko napravio istu ovakvu varijantu za hemijska sredstva za djubriva i pesticide

sep 2009.

#14
Zanima me koliko dugo sjemenke moraju biti u mljeku? Isto tako me zanima kako se priprema prskanje sa eanjakom i koprivom, moze li to skupa staviti??
grivaENTUZIJASTA

okt 2009.

#15
Neem oil http://en.wikipedia.org/wiki/Neem_oil Kazu da je ok protiv stetocina dali neko zna gde moze da se nabavi u kod nas ?

okt 2009.

#16
I dalje nitko ne odgovara...

okt 2009.

#17
Ne zamaraj se se otim,dovoljno je da itaa i razmialjaa o osnovnim stvarima :)

okt 2009.

#18
A dobro.. a jel mi mozes reci koje da kupim protiv insekata... (da znam za drugu godinu) posto sam imao problema s tim insektima... Sta bi mi ti preporucao nesto od Plantele ili??
Kreso1988ENTUZIJASTA

nov 2009.

#19
Vidio sam da vas se dosta zalilo na puzeve a glupo mi bilo otvarati novu temu zato, dakle ovo je provjereno neskodi biljci i mozda nije najefikasniji nacin ali sigurno je naj prirodniji da se rijesite puzev, dakle uzmete neku podusicu (tipa cep od krastavaca da bude sirok i plitak) i sipajte malo jaceg alkohola (neku slabiju rakiju najbolje kupovnu) i tako stavite u svaki taj cep oko metar i po od biljke puzevi obozavaju alkohol i otici ce na njega a ne na vasu damu, e sad neznam jel kada popiju umru ili se napiju pa zaborave da su isli jest biljku sto je ustvari potpuno nebitno bitno da nediraju biljke, metoda nije skupa samo morate paziti da se neprolije alkohol i da neode na biljku(zato valja drzati neki razmak) i naravno kada padne kisa moracete opet nadopunit cepove :) ako imate vise biljki zajedno onda je jedan ok da ih pokrije sve eto nadam se da ce pomoci nekome

jan 2010.

#20
1-Imam par reci koje nerazumem ,mozda nisam dovoljeno obrazovan ili se kod nas ne izgovaraju tako pa bih nekog zamolio da me uputi, reci su: Stolisnik Odoljen Preslice (Rastavica) Gavez Ispod su reci velikim slovom I citirana... 1 ZLICICA usitnjene suhe biljne bilje najprije treba pomijesati u jednakom OMJERU svaka dva TJEDNA 2-Dali je bolja varjanta drzati seme potopljeno u mesovitu kupku ili ono na tacnu sa destilisanom vodom? Ili u tacnu sa kupkom? :D
Kurblaj KanAMBASADOR

jan 2010.

#21
Pa ovo ato si gore naveo su imena biljaka tako da mo~ea googleat ato je ato }li ica je malena kaaika iliti kaaikica Omjer je relativan odnos neke dvije ili viae "stvari" jedno prema drugom, zna i ako treba mijeaati neato u jednakome omjeru stavlja se svakoga sastojka jednaka koli ina, masa, volumen.. Tjedan je interval od 7 dana koji zapo inje ponedjeljkom a zavraava nedjeljom. :-)
BoRaiChoAMBASADOR

feb 2010.

#22
E ovako imam jedno pitanje...danas onako blejao beze sa starcima po supermarketu,i vidim kod odjela za povrce,da ima nekih polica sa nekim gnojivima za biljke....i obradujem se,sto nisam dzaba blejao :D Green Garden - Gnojivo za zelene biljke (NPK 4-5-7),Gnojivo za cvetajuce biljke (NPK 6-5-5).....jel valjaju ova gnojiva da li ima neko iskustva ?? Kostaju oko 4,50 km (2,25 evra)....cisto da pitam,da znam da ih prikupim na vrijeme da ih imam....
TripENTUZIJASTA

jun 2010.

#23
I jel probao neko mix koprive i belog luka, koliko ustvari duvana ide na koliko litra vode, ima li neki novi recept :)
sknkISTRAŽIVAČ

jul 2010.

#24
nezelim otvarat bezveze novu temu a nisam ni nasao bas neku temu di bi mogao postavit moje pitanje.... meni na gnojivu pise N-20% P-20% K-20% pise da je to gnojivo za vegetaciju i cvjetanje... sad mene zanima dal je za vegetaciju bolje imat gnojivo u omjeru 2-1-1 za vegetaciju ili kod cvijetanja 1-2-2 ili moze i ovo proc za vegetaciju i cvijetanje?
FukmondoAMBASADOR

jul 2010.

#25
ima ima tko kaze da nema:) https://forums.vutra.org/threads/643-Prihrana-biljki u svakom slucaju posluzit ce i za vege i cvetanje,a ako vec ganjas nesto kupi ono sta biljka trazi,bit ce ti zahvalna,aj bok!
sknkISTRAŽIVAČ

jul 2010.

#26
hvala....
sknkISTRAŽIVAČ

jul 2010.

#27
zanima me jos jedna stvar ali me zanima o pesticidima.... neki ljudi govore o pesticidu napravljenom od duhana, dal ko zna dal je to dobro, dal se to smije spricat po biljci dal je ko probao i kako se to radi?
bacalulaISTRAŽIVAČ

avg 2010.

#28
...evo da i ja pitan nesto...na proslo pitanje mi niko nije odgovorija...zna li neko od vas za Culta zym biokatalysator...iman ga...u tabletama je od 30..grama...zanima me za sto su konkretno...ako neko zna..molija bi da mi rece za sto sluze...

avg 2010.

#30
Napravi si si sam smjesu ...pitaj 4herbsa ..on je stu njak za organik.
OptimusISTRAŽIVAČ

avg 2010.

#32
Poslu~ie ti, ali organsko je majka. . . A najpre je prosto i jeftino, za cvetanje je odli no - par kora banane, pa u blender i sa time da zalivaa.
sknkISTRAŽIVAČ

avg 2010.

#33
vidio sam kod susjeda gnojivo na kojemu je sastav N 90 P 76 K-117 sta mislite o tom gnojivu dal bi to moglo bit za cvjetanje, cini mi se malo previse N u tom gnojivu...moze kakvo misljenje?
bacalulaISTRAŽIVAČ

avg 2010.

#34
...optimus ako mozes malo pojasniti to sa bananom...iman neke biljke koje su pocele cvitati a neke jos nisu....procita san na forumu o tome da biljkama u fazi cvitanja triba dati u pocetku gnojivo sa manje N-dusika a sa pojacanim P i K a u kasnijoj fazi samo P K...bez N....moze li mi neko ovo potvrditi ili reci ako je nesto pogresno...hvala...
OptimusISTRAŽIVAČ

avg 2010.

#35
@obojica SVE, ali baa sve imate u najosnovnijim vodi ima foruma. . . A tu je i predivna stvar kao ato je www.google.com Poz i sreno
bacalulaISTRAŽIVAČ

avg 2010.

#36
....oke optimus...iman danas vrimena pa san malo gugla i ova fora sa bananom mi se cini zanimljiva...probat cemo pa viditi sto se dogadja...pozdrav...

mar 2011.

#37
gnojivo? kakvo? kak nabavit? kak napravit svoje?
TarkiPOZNAVALAC

mar 2011.

#38
Vid sad u ti ja fino objasniti da te ne bi drugi iznapadali, jer sam fin momak :icon_lol: . Dakle kad vidia temu koja te interesira... zna i kliknea na PRVU stranicu i itaa.. a ne na zadnju pa lupaa a sve ti napisano. Dobrodoala, u~ivaj i itaj ;)

mar 2011.

#39
Evo, da i mene Tarki ne kudi, procitao sam cijelu temu. Nisam nasao odgovor na ovo: Da li se moze iskoristiti kompost pravljen od zemlje, biljaka (trava od kosnje, ocvale biljke...)?? i jos nesto stari stavlja ali neznam tocno sto. Dakle, neznam tocan sastav, niti udio minerala niti NPK... Kompletno sve iz prirode i bio razgradivo koje je sad nakon stajanja i kisa postala kao neka vrsta zemlje, vrlo rahlo i bez neugodnih mirisa!
TarkiPOZNAVALAC

mar 2011.

#40
Naravno da mo~e, zapravo to bi bilo super da koristia kao zemlju u koju ea posaditi (ili izmixaa to u soil mix), obzirom da je sve organic, odnosno biljnog porijekla biljke e u~ivati :sun2:
indian_summerISTRAŽIVAČ

mar 2011.

#41
pitaj hejza? hehehe nego, na vrh svoje zmixane zemlje ti je pametno staviti i otkos trave ili slamu.... samo rokajte organic, nemojte trovat biljke sa razno raznim preparatima koji im nisu potrebni! ovo za otkos: all credits goes to Tarki, my mate!
PunxerENTUZIJASTA

mar 2011.

#42
Gnojiva preparati koji im nisu potrebni? Ti to ozbiljno? 99% svih growera pognoje biljke barem u cvjetanju s tim, ali oni su u krivu? Gledaj, skroz dobronamjerno ti kazem, procitaj o temi prije nego pocnes pisati tako nesto :) inace ti ovdje nije mjesto, nije ni meni iskreno ali ovo me ubolo u oko..
indian_summerISTRAŽIVAČ

mar 2011.

#43
hahaha, meni ovdje nije mjesto... dete drago, gle, kao prvo... vidim da se guraa svuda pa i tamo gdje tebi nije mjesto... ja sam ovaj forum pro itao i viae nego ato ti to mo~ea zamislitit... a vidim da dajea komentare koji smisla nemaju.. ne vezano za ovu temu.. kao drugo.. molim te nemoj mi ti pri at o organiku... vidim samo imaa savjeta i poklapaa i pri aa gluposti... nemoj, moj topli savjet.. ispadaa onako, blago hmm.... kao tree.. TI pro itaj BOLJE ato sam napisao, i daj tiho budi :icon_lol:
TarkiPOZNAVALAC

mar 2011.

#44
Panker ne lupaj ak ne znaa. Ima ljudi koji ne gnoje niata vani, ili samo organic i imaju super rezultate. Da uzmem sebe i kompia koji se bavi ovim hobijem, a radi isto ko i ja dam ljevo jaje da nas dvojica koji smo po tebi u ovih 1% imamo vei i kvalitetniji urod od ovih 99%. Tak da ono... sve je to relativno, ne morate ljudi gnojiti u outdooru... sam nabacajte viae biljaka, nije da ne stanu u box :icon_lol: Btw panker jesi ti uzgojio kakvu biljku uope?
PunxerENTUZIJASTA

mar 2011.

#45
Ne kazem da nevalja gnojiti organski, rekao sam da gnojenje umjetnim gnojivima nije "trovanje", da je nebi nitko gnojio sa njima i nebi ljudi dobivali takve rezultate krivo si me shvatio. Jesam ali kako rekoh, nisam zavrsio dnevnik do kraja. Napisao sam vec bio da je to moj propust bio, a link je tu zbog nekih informacija u dnevniku koje bi mogle biti ljudima korisne.
slobodanAMBASADOR

mar 2011.

#46
hahaha,vas dvoje ste se bas odlucili pokaciti... ovo vam vec druga tema... skurena evo ti odgovora: https://forums.vutra.org/threads/643-Prihrana-biljki tarki,majstore ti bas umes da zasmejes! ali si skroz upravu,citajte temu od pocetka,a ne samo zadnju stranicu... :))) born,ja lisce koje skinem sa biljke stavim u zemlju,a indian ti je dobro rekao za outdor,jer tako zadrzavas vlaznost zemlje... inace nije mi jos gotov mali experiment,ali sam citao da je biljki potrebno oko 25 do 30 dana da preradi zemlju u posudi od 6l,tako da je posle mozete presaditi u vecu posudu. ja sad trenutno imam biljku u drugom mesecu cvetanja u 20l posudi (u pitanju je terramagma) i nije ni jednom gnojena izuzev sto koristim hesijev ph minus kako bi joj dao odgovarajuci ph vode... za sada je biljka lepa i zdrava,da kucam u drvo da je neureknem... :)))

mar 2011.

#47
Jos samo jedno pitanjce: Posto bi taj organic pripravak mogao biti dosta jak (kao sto rekoh neznam sastav), da li da odmah izmjesam sa zemljom od pocetka kad je sjemenka proklijala i kod presadjivanja?
indian_summerISTRAŽIVAČ

mar 2011.

#48
hmm, to bi trebalo zamjeaat u zemlju odmah, jer si radia svoj soil... mo~ea ti i recimo kravlji, konjski ili kokoaji izmet otopiti u vodi i s time zalijevati ali je JAKO dugo potrebno da se to razgradi u vodi! zato je bolje da si sam napravia svoju zemlju, za omjer ea vidjet kako ti najbolje odgovara, napravi si par razli itih i jednom kad pogodia omjer znaa i onda si na konju... samo rokaj, nemoj previae stavit i neea niata shebat! :thumb: ako se bojia, vidi kako se ponaaa od po etka, ako joj paae onda kod presaivanja slobodno malo pove aa koli inu...

mar 2011.

#49
Thx indian_summer. Tako ce i bit. zasto kupovat kemiju kad imam prirodu pod nosom... Sad ce outdoor pa cu napravit predobru smjesu da traje do kraja vegetacije. tako da vidim prvo kako ce se vani ponasati. Peace!
JelenAMBASADOR

apr 2011.

#50
Nasao sam neke seme na netu a neke i probah. Dobar insekticid koji se vec pominjao je buhach. Svi ga hvale, kazu da je nekada bio ne zamnljiv. Dobra fora je i sa mlevenom ljutom paprikom. Dugo ostaje na biljci. Za glodare i ostale zderace u outdooru postoji fora sa jajima. Razmuti se nekoliko jaja na 1l vode i time se namaze stabljika i nizi delovi biljke. Valjda napasnici ne diraju biljku posto smrdi na trulez. Sto se tice pripreme zemlje dobro je u nju ubaciti pregorelog stajnjaka. Ali najstariji i najsuvlji deo djubrista. Tomu dodje kaokompost i humus istovremeno. Smesa je jakorastresita i sadrzi sve hranjive materije potrebne sigurno do kraja vegetacije. Posle moze da se razmuti neko prirodno djubrivo u vodi i time zalije. Bitno je da djubrivo ne ostane u vodi posto se stvaraju stetni mikroorganizmi u njoj. Sto se tice unistavanja mikroorganizama svakako moze 3% hidrogen peroksid razblazen u vodi (25-30ml/1l). Rastvorom hidrogenperoksidom moze da se prska i po cvetovima ako se pojavi budj. U zemlji su svakako potrebni i neki mikroorganizmi i za to preporuka je slavol sa kojim imam veoma pozitivno iskustvo. Zbog problema sa vestackim djubrivima, koji su mi umalo sprzili biljku usresredio sam se na prirodna djubriva. Varijanti ima raznih samo malo googlanja i kreativnosti i moze svasta da se iskombinuje. ovde dodajem da u vestackim preparatima postoje supstance koje ostaju u biljci i menjaju kako njen ukus, rad a i unosimo ih u sebe. Svakako preporuka zasve alternative potpunoprirodnog uzgoja. Biljka u prirodi nadje sve sto joj treba tako da je na nama samo da joj pomognemo u tome.
MrcinaISTRAŽIVAČ

maj 2011.

#51
Pozz svima! Kupio sam neki dan biokill pa me zanima dal je dobro njime prskat biljke?ako ima ko iskustva s time neka samo napise.hvala

maj 2011.

#52
Gdje piae da se neato prska?
MrcinaISTRAŽIVAČ

maj 2011.

#53
Ma to je manje bitno dal se prska ili nanosi gore ili sta ja znam kako,mene zanima dal je biokill dobar za zastitu bilja tj dal se njime slobodno koristim za suzbijanje insekata!?samo za info mislim ga koristit vani znaci kod outdoor-a.Ako neko ima iskustva time neka me prosvijetli.tnx
MrcinaISTRAŽIVAČ

maj 2011.

#54
Nitko nista!?

jun 2011.

#55
Zaprasila sam biljku s prahom Neopitroid jer su je gadno napale uai. I sad nema viae uaiju, ali je dosta toga palo na zemlju i upilo se. Zna li netko jel bi mogla ''izvuci'' malo toga iz zemlje uz pomoc aktivnog ugljena? Jel netko to radio?
LucidDreamAMBASADOR

jun 2011.

#56
Nemoj da experimentiaea,mo~ea biljku povrediti. Ne bi trebalo niata da radia,nije opasno za biljku malo praha,ionako je upija preko listova. Jedino ato mo~ea u initi je da uzmea par litara vode i isperea zemlju. To je kao flushing(ispiranje zemlje vodom pred kraj cvetanja od razne vrste gnojiva). Mo~da ti se malo listovi "obese",ali samo dok se ne stabilizuje zbog vee koli ine vode. Mislim da to ato je upilo nee niata naakoditi biljci. Ipak ne pri amo o masla ku. Ako bude problema,javi.
GanjalixISTRAŽIVAČ

jun 2011.

#57
Stavio sam dva cesnjaka i 2 zlice crvene paprike u prahu na 2 litra vode i sad sam to ostavio vani da odstoji do sutra navecer. Sad me zanima dal to trebam opet s vodom promjesat il da direkt prskam? I kolike su sanse da biljka lose reagira na to?

jun 2011.

#58
SnailShop.com.hr - Prvi pravi hrvatski online GrowShop! Zanemarite opis proizvoda na siteu, ovako to radi: Tiger Neem je zaatitno bioloako sredstvo za biljke. Poti e prirodnu obranu, ja a i poboljaava zdravlje biljaka. Sadr~i prirodni duaik i elemente u tragovima, a koristi se u ekoloakoj poljoprivredi. Osim ato tjera nametnike s biljaka, osna~uje prirodni imunitet biljke, te je zbog na ina nanoaenja prskanjem po listovima biljaka i duaika u svom sastavu izvanredno folijarno gnojivo. Biljke tretirane Tiger Neem-om bit e zdrave k'o dren i jake k'o Herkul. Doziranje: Primjenjuje se folijarno, odnosno nanosi se direktno na listove biljaka. Razrijediti 10 do 20 ml Tiger Neem-a u jednoj litri vode. Stimulator imuniteta + organski duaik za folijarno gnojenje + insekticid (namjenjen veinom za spider mites, ali mislim da tjera i ostalu gamad).

jun 2011.

#59
hmmmmmmmm, ili ne.....0.o
GanjalixISTRAŽIVAČ

jun 2011.

#60
..bump!
indian_summerISTRAŽIVAČ

jun 2011.

#61
biljka nebi smjela loae reagirati na to! samo prskaj, nisam koristio u praksi, neki ka~u da djeluje, a neki pak da ne.! isprobaj, tako ea najbolje saznat
SmokeyThePotPOZNAVALAC

apr 2012.

#62
I jeli itko probao prskat razvodnjeni duhan kao insekticid !? Ovo je pretpostavljam daleko bolje ! .. Testirano ?
makisplitAMBASADOR

maj 2012.

#63
osim meni biljke su se pocele sviati raznim "pilotima" pa je vrijeme za neku zaatitu...evo citam ovo sa lukom,duhanom.... kupio sam danas neato i poprskao valjda ce biti ok(ekstrakt dalmatinskog buhaca) jel koristio netko?

maj 2012.

#64
nisam, ali mislim da ne moze da smeta
makisplitAMBASADOR

maj 2012.

#65
da,tila mi je u butizi uvalit neke tablete...kemija kao to ce potamaniti sve al nisam htio prskat kemijom,javim rezultate svakako
SmokeyThePotPOZNAVALAC

maj 2012.

#66
Odlicno javi !.. ja cekam da mi procvjeta buhac pa napravim to
MarcoPoloLEGENDA

maj 2012.

#67
zanimljiv tekst o koprivi...tj.gnojivu od koprive "Tekue gnojivo od koprive izvrsno je duai no gnojivo za prihranu raznih biljnih vrsta. Ono djeluje ljekovito, uravnote~ujue te poti e razvoj klorofila i time proces fotosinteze. Za pripremu nam je potrebno: "*Svje~a ili suaena kopriva - ubiru se svje~e biljke koje se mogu rezati od proljea do ljeta; "*plasti na posuda ili ba va od cca 15 litara. Najbolje je koristiti plastiku jer drvo puata tanine, a metalne posude ni u kom slu aju ne dolaze u obzir zbog ne~eljenih kemijskih reakcija; "*odstajala voda (ukoliko nismo u mogunosti pribaviti kianicu); "*mre~a koju koristimo umjesto poklopca (metalnu ili ve po izboru) da omoguimo cirkulaciju zraka. Na dno ba ve stavljamo jako usitnjenu koprivu, a zatim posudu ispunimo vodom. Omjer bi trebao biti 1 kg koprive na 10 l vode ili ukoliko se koristi suha 150  200 g suhe koprive na 10 l vode. Smjesa se tijekom vrenja pjeni tako da valja ostaviti dvadesetak cm mjesta od ruba ba ve, a sve promijeaamo barem jednom dnevno da bi omoguili kisiku da sudjeluje u procesu razgradnje. Ba vu smjestimo na osun ano mjesto. Miris koji se razvija tijekom fermentacije mogue je ubla~iti aakom kamenog braana posutom po povraini. Gnoj je spreman za upotrebu nakon 1,5 do 3 tjedna zrenja odnosno kada poprimi tamnu boju i prestane se pjeniti. Ba vu sada mo~emo za epiti poklopcem. Gnojivo se naravno mora razrijediti naj eae u omjeru 1:10. Ukoliko se radi o osjetljivijim biljkama ili ste napravili jaki ekstrakt, gnojivo razrijedite na 1:20. Gnojivo se koristi za prihranu u podru ju korijena, ali mogue ga je upotrebljavati i za prskanje nadzemnih dijelova. Tada je potrebno razrijediti u omjeru 1:50. Jedine kulture koje ne podnose ovo duai no gnojivo su grah, graaak, luk i* eanjak. Ukoliko se gnojivo ne potroai odjednom, potrebno ga je uskladiatiti u nekoj hladnijoj prostoriji da ne bi doalo do ponovne fermentacije. Tako uskladiateno mo~e izdr~ati do kraja vrtlarske godine."
weedoyeLEGENDA

jul 2012.

#68
N znamo gde mozemo naci(koprive) ali gde se moze naci P i K? Znam da u bananama ima Kalijuma, i mislio sam sacuvati kore od banana i iseckati ih i posle nekog vremena mogu posluziti kao gnojivo, samo ne znam kolko da stoje i dal da dodajem vodu? Fosfor znam da se moze naci u integralnim zitaricama al ne znam bas tacno pa ako neko zna nek se javi. CUo sam da se sobnim biljkama daje talog od kafe pa se pitam dal ce to prijati nasem bilju? Pristalica sam prirode uopste, pa tako i kad je rec o gnojivima ako moze prirodno da se napravi sto bi truo biljku? na prvoj strani sam video da moze od "gaveza" da se napravi gnojivo sa PK al ja i ne znam sta je to i gde to ubrati :)
weedoyeLEGENDA

jul 2012.

#69
Napravio sam danas smesu koja bi trebala posle nekgo vremena da se pretvori u djubrivo(gnojivo) za cvetanje, naseckao sam i izblendirao 3 kore banane(K), 2 sake pasulja(PK) i tanjir kora od krompira(K), naime pasulj sadrzi kalijum, fosfor, magnezijum, cink dok krompir sadrzi kalijum i magnezijum. Nadam se da ce nesto biti od ovoga.

nov 2012.

#70
..ostalo mi puno gnjojiva od koprive dali ga mogu upotrijebiti sljedece god.? pretpostavljam da ako se nije pokvarilo moze ali sta je sa hranjivim vrijednostima? dali ostaju ili se gube?
loopAMBASADOR

nov 2012.

#71
banane su ti i pune 'P' da se razumemo xD ali si u pravu-treba napraviti 'compost' to jest pustiti ih prirodno da se raspadnu.. gledao ja skoro na stranim sajtovima-na jednom mestu sam nasao da se ustvari koriste samo one zilice banane,unutar kore,koje se osuse i dodaju u vodu za zalivanje(smrvljene)-mada,nisam bas siguran da li je to oblik pogodan za biljku-ali ja svakako planiram da probam sledeci grow malo vise organic. How to Use Bananas as Fertilizer | eHow.com evo linka.
CreativeLEGENDA

nov 2012.

#72
jel ti nije lakse nagodinu opet smuckati par kopriva i nema zime jel valja ili nevalja ovo sto imas.

dec 2012.

#73
evo shto je meni rijeshilo problem gnatova domahi pesticid od duhana i sitni pijesak. duhan se potopi u vreloj vodi i ostavi da odstoji 24sata.. na 1,5litru vode ide cca 1/3 shalice suhog duhana ( ja sam koristila duhan za motanje "SAUVAGE" jer je bez ikakvih aditiva i ne dodaju katrane i otrove )...sa tom tekuchinom treba obilno nashpricati zemlju..tako da se dooobro natopi povrshinski sloj.... nakon toga se doda cca 3-4cm pijeska..ja sam pijesak uzela u pet shopu..shto sitniji pijesak.. pjesak se koristi iz razloga shto ga gnatovi ne uspjevaju probiti-ako je sloj dovoljno debeo ( 2-3-4cm )...zato je bitno da ga rashirite cijelm povrshinom posude..to sprijechava odrasle-prezhivjele gnatove da polazhu nova jajashca u zemlje ,ali i mlade da izadju iz zemlje.. nakon toga...biljku zaljevati preko tanjuricha tj. "od dole" + tanjurich sterilizirati barem 1x tjedno vrelom vodom.
FantomSBAMBASADOR

apr 2013.

#74
Moje bilj ice su spremne za gnojenje a mogo bih doi do kravljeg i kokoajeg gnojiva. Ali bojim se da ih ne spr~im Pa me zanima dali je netko koristio i na koji na in
PinkFrojdENTUZIJASTA

apr 2013.

#75
Jel ta kravlja il kokosija planiras za indoor ili outdoor, bolje se ostavi toga, sjeb**es biljke.
FantomSBAMBASADOR

apr 2013.

#76
radi se o indoor. bio bi vei udio kokosjeg. Jel radio itko?

apr 2013.

#77
..1kg suhe tvari u 10l vode ostavis poklopljeno 5-6 dana i onda litru te tekucine razrjedis sa 10l vode i zaljevas biljke e sada tu je lako pretjerati pa je mozda bolja opcija kada se stavi na povrsinu zemlje gnojivo i kod zaljevanja to se postepeno otapa.NPK 24-19-13 kokosije gnojivo...neznam koliko je tocna ta informacija;) Imao sam priliku vidjeti biljke na takvom gnojivu iako nisu samo kokosije gnojivo uzimale ...bilo je tu jos nekih sitnica ali se sjecam da je dim smrdio na govanca...kao da su ona bila u rizli..strasno-radilo se o outdooru

apr 2013.

#78
indoor je jos gora opcija ako se koristi zivotinjski izmet
roowerPOZNAVALAC

apr 2013.

#79
Edit-vjerujem ti prijatelju ,,,vjeruj mi...

apr 2013.

#80
sjecam se jednog limuna sto je stavio konjski izmet na dno posude pa mu u pola vegetacije izbilo zobi i jecma u boksu da nije znao vise sta je sta jos pod cfl-kama raste jecam ko lud hahah..mene je gnjavio da mu napravim karbonski filter da mu starci neposumljaju u kakvog ponija u ormaru haha Roover brate smrdi na govna vjeruj mi ..nemam razloga muljati.pise i na google da mos postati milioner samo jednim klikom;)
FantomSBAMBASADOR

apr 2013.

#81
znaci ostajem na crvenoj planteli za cvijetanje. provjereno ne dismr. ;-)

apr 2013.

#82
sta fali crvenoj planteli, ja je koristim sa slavolom i nemam neke zamerke ;)
BubamaraPOZNAVALAC

apr 2013.

#83
Fali to ato nije bio. Nisam kokoaji nikada koristila, ali jesam golublji izmet, pregoreli. Od domaih golubova, ne gradskih. Nikada mi niata nije smrdilo na govna, a zalivam time i sobno cvee. 100 g osuaenih u prah istucanih govanaca pomeaam sa 10 l vode i ostavim oko 48 sati da odstoji. Ne zalivam time esto, pa nisam nikada ni spalila biljke, ali oni koji su lake ruke pa sa svakim zalivanjem guraju i prihranu ne bi trebalo da se igraju. Uz ovo koristim naravno i slavol.

apr 2013.

#84
o da, prevideo sam u kojoj smo temi, my bad
M a n d o rAMBASADOR

apr 2013.

#85
kokoaije gnojivo sadr~i: N-P-K je 1.8-1.5-0.8 poato je kao svije~e bogato sa N ne preporu a se mladim biljkama jer je iznimno jako,neznam kad ga koristit osim u slu aju duge vegetacije kad biljka malo odsko i i o vrsne te kad joa uvijek ima potrebe za N....to bi bio jedini period kad koristit kokoaije gnojivo....takoer mora odstajat jer tad ugibaju odreene bolesti i bakterije koje je koka mogla imat... za ostale info:http://poultryone.com/articles/manure.html ;)
ceebeedeebeedooISTRAŽIVAČ

apr 2013.

#86
ne znam da li je neko pominjao herbamin do sada, prirodno djubrivo na bazi lekovitog bilja. radi se po austrijskoj licenci i proizvodi u 24 drzave. u srb ga ima u cvecarama. koristi se kao djubrivo ali i protiv stetocina. sastav je sledeci: ph - 6.97 organske materije - 81% n - 4.2% p- 5.33% k- 4.13% humusne kiseline- 8.38% gvozdje- 1842 mg/kg bakar- 7.88 kalcijum- 473.56 mangan- 22.43 hrom- 2.45 cink- 9.09 auksin- 0.33 ppm/lit adenin- 0.31 ppm/lit giberelin GA3 0.48 ppm/lit ukupno 17 aktivnih hranjivih elemenata. cena je oko 2-2.5 eur za pola litre. ja sam koristio jednom za sada, nazalost u kombinaciji sa plantelom cvet i rekao bih da je prijalo biljkama. planiram da mi sledeci grow bude bio pa me zanima da li neko ima iskustva sa proizvodom kao i da li bi se ceo grow mogao izgurati sa ovim bez deficita nutrijenata. p.s. izuva kako smrdi :]
roowerPOZNAVALAC

apr 2013.

#87
Oprezno sa tim govnima :-)))) golubi su danas nájveci rasprsivaci bolesti (zamjenili stakore),,,kokosja govna su puna Salmonela,,u svakom slucaju oprezno --- ,
FantomSBAMBASADOR

apr 2013.

#88
A dali je netko uspio napraviti cijeli grow sa bio gnojivom ili ti ga ubrivom :signs053:

apr 2013.

#89
gledao sam taj herbamin i planirao uzeti al kad sam se odlucio nije ga vise bilo u prodaji, no ako je neko zainteresovan za bio mogu preporuciti ovo, s im da je cena znatno veca nego kod slavola, nesto je malo ispod 9e
Vu ing.POZNAVALAC

apr 2013.

#90
I ja da nesto pitam: znam da cvecari koriste humus ili glistenjak pa ga rastvore u vodi pa s tim zalivaju i to kao bude organsko djubrenje (gnojenje) pa da li neko ima iskustva s tim? Ja kolko sam reaxumeo zenu koja mi je to pricala samo u 5l vode sipas 1l humusa, mesas petnaestak minuta pa pustis da se zemlja natalozi a vodu koristis za zalivanje i to svako drugo zalivanje. Moze li neko iskusno misljenje oko ovoga?
sharpLEGENDA

apr 2013.

#91
Uploaded with ImageShack.us

maj 2013.

#92
`to ka~ete na prah Neema (Nim) kao insekticid? Potrebno ga je pomijeaati s vodom. Vjerojatno se tom mjeaavinom mo~e i apricati. Evo ato ka~u: Insecticide Sprinkled onto soil, Neem leaf powder acts as a natural pesticide and insecticide. Rather than immediately killing the pests and insects, though, Neem powder controls and lessens the population by affecting their life cycle. In other words, Neem enters the pests' and insects' systems and blocks certain hormones. The bugs forget to mate or stop laying eggs. Many people will add Neem powder to fertilisers, as well.

maj 2013.

#93
pa sta da kazemo, vecini koja mogu da dodju do njega to je prva pomoc kad krenu sranja

maj 2013.

#94
Neki su po forumu pisali kako je samo nimovo ulje djelotvorno, zato pitam jer nitko nije koristio prah. Ulje vas izae oko 60kn 50mL dok je 150g praha jeftinije i po meni isplativije.
SiDAMBASADOR

maj 2013.

#95
mislim da protiv "leaf minersa" ne poma~e niti neem... ali ovisno ato tebe mu i,... uzmi neem koji god, nebi trebalo biti loae... a ako te baa zanima viae detalja, pitaj lana hazeseeker ili delboy, oni se viae razumiju u to, a mo~e i doomer... on je majstor.. :) sada kad bolje razmislim, bilo je ovdje puno majstora ove struke nekad ... :( :ohno: da se vrate.... barem....

maj 2013.

#96
SiD, bit e joa majstora, samo im joa treba dosta u enja i iskustva... ;)

maj 2013.

#97
Sredstvo za prskanje od Koprive Upotrebljava se za unistavanje mnogobrojnih lisnih usi, a istovremeno jaca biljke, poboljsava im otpornost i gnoji ih. Priprema: 1 kg svjezih nasjecenih kopriva potopiti u 10 lit vode i ostaviti 24 sata. Ne duze, jer preparat gubi moc. Ako nema svjezih kopriva, na istu kolicinu vode treba uzeti 100 do 200 gr osusenih. Posljiej 24 sata tekucinu treba procijediti i njome dobro popriskati biljke sa svih strana. U tu svrhu moze se upotrijebiti rasprcivac ili prskalica za vocke. Postupak se moze ponoviti nakon nekoliko dana. zanima me jedna stvar,kada napravim ovaj pesticid da li ga mogu pohraniti u neku bocu da ne moram raditi to svaki put? i da li ide ovako cisto ili se razrijeduje sa vodom?

maj 2013.

#98
Bestija nista nerazrjeujes...vazno je potrositi to u jednom danu...znaci bar tri spricanja dnevno.Prije nego potopis koprivu neka voda bude topla(mlaka)

maj 2013.

#99
e hvala opa cupa :thumb: ,svugdje pise kako se pravi a nigdje nisam nasao koliko moze stajati i kako se dozira. danas sam namocio koprive sutra popodne cu ih pospricati
boli me ufoENTUZIJASTA

maj 2013.

#100
evo, ja za paprike upravo spremam insekticit od kopriva... insekticidni ekstrakt od koprive se radi tako da se kopriva (koli inski jedna kanta), zakuha u vodi na 20-30 minuta, promijeaa i ostavi da stoji 1 dan. Onda se ovoj otopini doda tekui sapun u omjeru 1:100. Prije apricanja, otopina se razrijedi u omjeru 1:4 s vodom. Mogue je dodati i smei aeer ili smei sapun i mlijeko da se oja a otopina (i bolje zadr~i na listovima). Upotrebljava se protiv gusjenica i muaica (lisnih uai). samo u umjesto tekueg sapuna (ili arlija) dodati malo homemade eko sapuna :)

jul 2013.

#101
Ne trebaju nikakvi pesticidi za eco proizvod nego zakopajte teglu pokraj svake biljke i napunite je do pola jako slatkim sokom i svaki kukac koji doe na biljku e oti u teglu da se napije soka i nee viae izai iz nje . Na vama je jedino da eae izvadite mrtve kukce tako da mogu novi ulazit u teglu . :smoke18:

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se