VUTRA
ForumUzgajanjeProblemi i dijagnostikaKoprivina Grinja, Crveni Pauk (Spider Mites)
LEGACY

Koprivina Grinja, Crveni Pauk (Spider Mites)

153 odgovora21,130 pregleda
M a n d o rAMBASADOR

nov 2013.

#1
Koprivina grinja Tetranychus urticae Koch Ovaj štetnik još se naziva i običnim crvenim paukom. Izraziti je polifag pa se hrani na najmanje 200 vrsta različitih biljaka. Na voćkama obično se javlja tek od sredine ljeta pa nadalje. Najveće štete treba očekivati u suhim i toplim uvjetima. Štetnik napada Lišće. Opis štetnika Odrasli pauci su žute ili narančaste boje, no ovisno o vrsti hrane mogu biti zelenkaste i svijetlocrvene boje. Imaju dvije izrazite tamne pjege na hrptu. Ženke su dugačke oko 0,6 mm, dok su mužjaci manji i tanji, dužine oko 0,3 mm. Imaju 4 para nogu. Jaja su bjelkasta, prozirna, sferična glatka. Jedva se mogu primijetiti golim okom jer su manja od 0,1 mm. Ličinke imaju 3 para nogu. Biologija i životni ciklus štetnika Prezimi odrasli oblik. No u toplijim uvjetima zaštićenog prostora nastavlja se razmnožavati i tijekom zime. Nakon prezimljavanja, ženka odlazi na korove ili neke druge trave gdje se hrani. Nakon hranjenja, ženka odlaže stotinjak jaja razbacanih po cijelom listu. Pri optimalnim temperaturama od 30 do 32 °C, razvoj od jajeta do odraslog oblika traje 8 do 12 dana, a u normalnim uvjetima oko 14 dana. Razvoj je moguć pri temperaturama između 12 i 40 °C. Optimalna relativna vlaga zraka je 45 do 50%. Ima 6 do 10 generacija godišnje, a u zaštićenim prostorima i više. Štete koje izaziva štetnik Direktne štete ogledaju se u obliku točkica nastalih za vrijeme hranjenja odraslih na lišću. Tako zaraženo lišće puno je sitnih bjelkastih točkica koje se spajaju, lišće postaje prošarano i sliči mramoru. Najdulje zelena ostaje nervatura lista. Kasnije, lišće se počinje sušiti, nekrotizira i otpada. Na naličju lišća pauci se nalaze u finoj pređi kojom mogu povezati i više listova zajedno. Na jače zaraženim biljkama prirod je manji, plodovi su sitniji i slabije kvalitete. Zaštita od koprivine grinje Štetnik je slabo pokretan pa se sporo širi. Prvo se uočava na pojedinačnim biljkama, s njih prelazi na susjedne te tako nastaju žarišta. Prije proširenja tih žarišta, potrebno je suzbiti ovu grinju. Suzbijanje koprivine grinje obavlja se preventivno higijenskim mjerama koje se sastoje od uklanjanja korova iz objekata i oko njih, redovitog iznošenja i spaljivanja biljnih ostataka, a u zaštićenom prostoru podizanjem vlage zraka čestim zalijevanjem biljaka, mehaničkim ispiranjem pauka s lišća i sl. Suzbijanje kemijskim sredstvima u zatvorenom prostoru treba provesti na početku zaraze. Za dobar uspjeh potreban je visoku utrošak škropiva, po mogućnosti 3000 do 5000 litara po ha. No pri tom treba imati na umu da visoki utrošak škropiva povisuje vlažnost zraka u zatvorenom prostoru čime se stvaraju povoljniji uvjeti za pojavu bolesti. Upotrebljavaju se sva kemijska sredstva navedena za suzbijanje crvenog voćnog pauka te fungicidi koji sadrže sumpor (močiva prašiva) jer su vrlo učinkoviti kod viših temperatura i više vlažnosti, no opasnost od fitotoksičnosti sumpornih sredstava također je veća. Od bioloških metoda u zapadnoeuropskim zemljama proširena je upotreba grabežljive grinje Phytoseiulus persimilis. Također koristi se i druga grabežljiva grinja Amblyseius cucumeris, a postoje i pripravci koji sadrže smjese obih vrsta grabežljivih grinja. Na našem tržištu nalazi se dvadesetak pripravaka za suzbijanje koprivine grinje u zaštićenom prostoru (Spidex, Phytopack i dr.). 2824.IPB 2825.IPB http://pinova.hr/hr_HR/baza-znanja/vocarstvo/zastita-vocnjaka/zastita-jagode/stetnici-jagode/koprivina-grinja nek se nađe ;)
icarusPOZNAVALAC

dec 2013.

#2
P.S. Puno puta sam uo pitanje oko spider miteova i kako ih se rjeaiti pa eto, ne znam da li je netko isprobao kada ovo, lani sam na dvije outdoor biljke imao problem sa spidermiteovima i sa gljivicama i poapricao sam biljke sa rastopinom od 2 ~li ice sode bikrabone na bocu od 2,5 vode (samo sa donje strane listova) i ponovio postupak ponovo nakon 2 tjedna i rjeaio se i jednog i drugog pa eto... Efikasno i jeftino rjeaenje (meni je odradilo posao super).
herb oilENTUZIJASTA

dec 2013.

#3
da li hidrogen radi i kod ovih kao kod musica? musice mi je istrijebio ali se ovog smrada nikako rijestii....zalivam stalno, sad c emi cvjetanje i ne znam sta dalje....probam sa sodomm pa javim
icarusPOZNAVALAC

dec 2013.

#4
Pa koliko je velika infekcija? Pretpostavljam da si ve probao sa sapunom i vodom? Ako je straano, poprskaj sa obje strane liaa sodom bikarbonom, mo~ea i ja u konc. napravit. 4 ~li ice na 2 litre - ne bi smjele biljki atetiti.
zumbysISTRAŽIVAČ

maj 2015.

#5
da li ce stvarati problem fleke od sode bikarbone sto ostanu nakon spricanja
Kraljevic MarkoISTRAŽIVAČ

avg 2015.

#6
jel zna neko gde u srbiji moze da se nabavi preparat protvi crvenog pauka?trazim po netu ali ne mogu da ga nadjem..
Rope73ZMAJ

sep 2015.

#7
Jos ga slikas,ma ni truda da procitas a cuo si da postoji. Ne ,to se nece meni desiti E pa hoce.Sad ih ima milion a cvjetovi kao u prici. Lijepo sve pise al',dok se ne desi nama,ne citam(o). Prscem,sad i soda voda uz duhan i chilli i bijeli luk...cistim,cetkam.."nece mene..." Nemojte se vi tako zaj... Pozz
GandzoPOZNAVALAC

sep 2015.

#8
Googlajte '' Envidor '' ubija ih 101% , nema na cemu :) pazite na karencu!
Rope73ZMAJ

sep 2015.

#9
Ograni enje Ne prskati pri visokim dnevnim temperaturama, ako je list vla~an niti ako se o ekuje kiaa. Izbjegavati primjenu u cvatnji. Jbga ali za sljedeci put da se zna.Hvala bro' u ime svih nas :) E,izgleda da sodavoda sistem radi :). Juce mali milion crnih tackica,poslije sodavoda prskanja vidim samo nekoliko crnih tackica nepomicnih. Listovi cisti ali kao da ih je malo sodavoda osusila,izgleda mi malo iscrpljeno borimo se oboje..pozz Smjesa: 3 kasikice male kafene sode u 2l ph popravljenu vodu,prskalica i odozdo i odozgo po citavoj biljci.Tako sam ja uradio i sad ih vise nema. Et',ako bude kontraefekata javim... Ipak ih ima :(,rano sam se ponadao ...nisu neki ranoranioci mescini...et'..Borba do kraja... P.S, Sad se moze editovati cijeli dan? :). Extra ;) Pozz...

sep 2015.

#10
Pozz, K Pozzz, Zna li netko kako u box dospjevaju crveni pauci,da li uu iz vana iskljucivo ili mogu nastati i iz same zemlje u box-u te da li postoji neka prevencija u obliku nekog sredstva od samog po etka sadnje??? Hvala...

sep 2015.

#11
Pozzz, Zna li netko kako u box dospjevaju crveni pauci,da li uu iz vana iskljucivo ili mogu nastati i iz same zemlje u box-u te da li postoji neka prevencija u obliku nekog sredstva od samog po etka sadnje??? Hvala...
trubabubaLEGENDA

sep 2015.

#12
doneses na necem, ili na odjeci. ili ih vjetar dopuse kroz prozor, ili usetaju kroz prozor,... miljon opcija vjerovatno. mozes spricat preventivno sa neem uljem po vazi, povrsini zemlje i dnu stabljike. to ja radim za prevenciju. nisam jos cuo da mogu doc sa zemljom. lp

sep 2015.

#13
Veceras sam tri bacio jer ih je toliko bilo da su kapale doslovno s lista na list...tri sam ocistio pa cu u jutro naspricati mospilom po vazi i dnu a gore rucno ciscenje i borba do kraja... Hvala na odgovoru... U head shopu ili preko e buy,sredstvo se zove SMC spider mite...ja sam isprobao nedavno i djeluje 300% jedini je problem sto je malo preskupo..

apr 2016.

#14
Pozdrav, & ovo mi je ujedno i prvi post na forumu, Pratim Vas poslednjih hiljadu godina ... :clap::i do sada nisam ni imao prilike da postujem jer je forum tako dobro pokriven, da je bukvalno suviano bilo ata rei ... pitati, Sada mi je potreban Vaa mali savet: Imam mali problem. Biljka mi je nedelju dana pred ~etvu, dobila grinje ili ta nije ovu napast: slika u prilogu sa foruma. Trihomi nisu joa gotovi, mo~da je tek 30 % mutnih, 1-2 % amber. Ostalo je sve prozirno. List je pun grinja na toj biljci, (mada, vidite na slici, biljka nema puno lisne mase). Isprskao sam je manjom koncentracijom aja od duvana. Potrebni su mi saveti iskusnijih: 1. Da li da je ostavim do kraja, i da nastavim sa duvanom, poato je samo joa nedelju dana do ~etve? 2. Da li u kasnije, uspeti da uniatitim ove napasti, kjuringom? 3. Da li iko zna ukoliko bi ostala jaja u suvoj masi, u tegli recimo... koliko bi atete nanele suvoj masi? 4. Da li da joj is upam svo ovo fan liae (na tom liau ima najviae grinja), i dobar deo tih nametnika na taj na in uniatim, kako se ne bi airio po boksu? 5. Pored nje se u boksu nalazi joa jedna biljka koja je nedelju dana kasnije procvetala, ali i ona je netaknuta ( koliko je moja analiza mikroskopom, ozbiljna procena). Da li da tu drugu biljku koja ima dve nedelje do ~etve, nastavim da prskam blagom koncentracijom duvana? Da li je to dovoljno. Koji su vaai saveti?
Gerber(N)RadičPOZNAVALAC

avg 2016.

#16
Poato gajim duboku mr~nju prema hebenim paucima, pogledajte sledei prilog :) Eo nekih preparata koji se mogu napraviti i kod kue. U sastavu ima: kanola ulje i ekstrakt korijandera. E sad, kanola ulje se dobija iz biljke Kanola koja je produkt ukratavanja uljane repice. Mislim da nema da se kupi a i da ima verovatno nije jeftino. `to se ti e korijandera, to bi ve nekako i moglo. Tipa, biljku korijander stavia 24h u vodi i prskaa. Nisam probao ali eto mo~da neko i proba... U sastavu ima, pamukovo ulje, ulje od karanfilia i ekstrakt belog luka u procentima 0,4/0,2/0,1. `to zna i, da bi napravili 1 litar ovog proizvoda treba vam, poreano na isti na in, 4 ml pamukovog ulja, 2 ml ulja od karanfilia i 1 ml kapi belog luka. Samo 2% ulja od ruzmarina. `to zna i, za 1 l rastvora treba 20 ml SMRT PAUCIMA!!!

avg 2016.

#18
stari nadam se da si u pravu,tvoje rjesenje sa ruzmarinom mi se dopada.napadose mi malu neki dan,ubih se prskajuci sodom bikarbonom..ujutro odma nedje po ulje ruzmarina..hvala za info.:djede:
L0oDZMAJ

avg 2016.

#19
Odakle ti ideja da prskas sodom bikarbonom? Gde si to procitao ili ko te savetovao...
pink partnerPOZNAVALAC

avg 2016.

#20
Meni su spider mites napali biljke pocetkom cvjetanja oko 10.8, naspricao sam neemovo ulje i cini mi se kako ih iz dana u dan ima sve manje i manje. Danas sam provjeravao i po svuda su crne male tockice po listovima, kao da svi krepavaju. Veceras cu ih opet naspricat, svakih sedam dana kako kazu u uputama, i nakon kise obavezno jer se ispere..

avg 2016.

#21
drug evo to je post bas iz ove teme,malo iznad gore. nemoj me pogresno shvatit,znam da soda dize ph,citao sam i da moze kao preventiva protiv plijesni... prskao sam tokom vegetacije preventivno otopinom bijelog luka,duvana,a ponekad bih dodao i ruzmarin u to. imam i po terasi onih ljepljivih traka za letecu gamad(nevjerovatno cega se sve tu navatalo i koliko toga) i sve je bilo kul. al prije par dana podmukli napad,pa opet gore navedena otopina,al djubrad ne reaguje uopste,pa sam morao probat nesto jos,a da nije hemija.probao bih veceras sa etericnim uljem ruzmarina? kolega ozric mi djeluje prilicno kredibilan. btw jutros nisam primjetio da je djevojcici smetalo,velika je to krmacica vec. ali mali klon je sad na tackice,glumi buba maru.jos da pocne jesti lisne usi...:zvezda::al on nije bitan,on je tu samo jer je sladak i ima simpa kanticu:)..sorry odoh offf...
L0oDZMAJ

avg 2016.

#22
Ovo za gljivice ok sto se tice sode,a to za spidermits,ne pije vodu... :) Kolega Ozric zna sta pise,za to ne brigaj ;) stej haj

avg 2016.

#23
hvala sto si reagovao stari moj,cijenim:respect: veceras ruzmarin aroma terapija onda..
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#24
Ljudi pozdrav, Trebam malu pomoc. Nisam nigdje u postu pronasao ovakav problem koji imam.. Vidim da je pauk u igri ali ne znam jel to crveni o kojem se ovdje komentira ili je neka druga vrsta pauka.. Prilazem slike ali probajte malo zumirat jel se bolje vidi paucina i male crne tockice..

sep 2016.

#25
ja sam pomalo daltonista,al mislim da jeste crveni. ipak da ne lupam,bolje neko iskusniji da potvrdi. izgleda kao da su se tek pojavili. a sta da radis izvini ne znam ti rec. prskao sam bijelim lukom,duvanom,sodu bikarbonu nemoj meni su se pojavile mrlje kao ph da je sjeb..,probao sam i etericno ulje ruzmarina,mojoj maloj jbg nije pomoglo.. sad je pomalo isprskam predvece i kasnije po noci opet obicnom vodom sa cesme,jer ta gamad ne voli vlazno okruzenje,rizikujem pojavu budji al eto bar nesto da pokusam. osisao sam je malo vise pa racunam na vjetrove koji vazda duvaju kod mene na terasi... nikakvu hemiju nisam koristio,a sad i da ocu ne mogu jer je pola cvijetanja. ne izgleda mi alarmantno kod tebe,pa probaj za pocetak da je prebrises sapunicom,da skines te larve.. sa srecom u svakom slucaju.

sep 2016.

#27
@ozric vjerujem ja tebi stari moj,izgleda je kod mene nesto poremeceno. cudno jer je terasa cista,ljepljive trake,tu je zbun lavande,ruzmarina,bosiok.. jedan zbun ruzmarina mi sam godinama cuva biljke,prosto ih stavim pored njega. a neko vece se uhvatim za grancicu tog doticnog ruzmarina,i skoci mi pauk sa nje na ruku.. bezobrazluk totalni:zvezda:: al jbg shit happens,nije njoj nista dok se deblja,amazonka je to:thumb:
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#28
Hvala na savjetu...
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#29
Kada kupujem ruzmarinovo ulje da li moram trazit neko posebno ili je svako dobro koje nadem?

sep 2016.

#30
ulje sam kupio u apoteci,mislim da nema veze koji je proizvodjac..
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#31
Kako si ga razredio? Vidim gore pise 2%.. Sta na litru vode 2 ml ulja? Ili

sep 2016.

#32
lijepo je covjek napisao na prvoj stranici-10ml na 0.5l vode. mislim,tema ima citave dvije stranice,nije tesko prelistat je;)
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#33
Losa mi koncentracija. Kasno je
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#34
Jel postoji neki limit koliko se smije cesto spricat s ruzmarinom? Da ne zezne cvjetove..
Smokeweedzg1987ENTUZIJASTA

jun 2017.

#35
http://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/eko-zashtita-biljaka
Weeedler420ENTUZIJASTA

avg 2017.

#36
Ljudi i ljudice.. Imam isti problem sa bestijama i to u 7 tjednu cvata i nezz sta mi je ciniti jer neznam dal smijem u ovom stadiju koristiti ista od gore navedenog.. Mislio sam sa neemom probat al ipak cekam neki vas savjet.. Moj bubba kush je u problemu..
berenISTRAŽIVAČ

nov 2017.

#37
nek se jave koji su poljevali sa uljem od ru~marina...na 1 l vode stavio sam 20 ml ulja od ru~marina i poprskao...nakon par dana su se na listovima pojavile smee fleke(list je suh) Nije da je uzbuna ali da nisam pretjerao sa doziranjem....

mar 2018.

#38
ja sam namazao uljem od ruzmarina i nakon dva dana su svi listovi bili uvinuti unutra,suhi i raspadaju se pod prstima.

mar 2018.

#39
ovako nekako
hazeriZMAJ

mar 2018.

#40
Ufff...ima svega po listovima..
Eustahije22POZNAVALAC

maj 2018.

#41
Evo ja san proba sa ruzmarinovin uljen i bize vrazi ko blesavi haha da ih vidite samo, samo da ne odu na koju drugu biljozu
#42
trebalo bi da je efikasno resenje. javite ako neko proba 5uhXLmcTbSM
UduvanAMBASADOR

jan 2019.

#43
Uklanjao sam suvisne grancice sa biljki koje su uveliko u cvetanju. I cisto bezveze stavim 4 grancice u plasticnu casu 0,2l sa zemljom. 3 se prime, revegetiraju. Came u cosku, skroz zapostavljene, ali zive i to sa spiderom kom sam se obradovao, reko neka ga da malo eksperimentisem. Spider ih je cele prekrio mrezom, inace su to biljcice 5do10cm. Prvo sto sam probao je nesto nalik ovom snimku iznad. Tacnije, bilo malo rakije na dnu flase, sipao 0,2l vode, poprskao. Gledam gamad pod mikroskopom, ma ne pomislja da mrdne, prekrstio noge i tu je gde je. Trenutno deluje kao sjajno resenje, javljam da li su biljke prezivele i da li je gamad definitivno pobijena
muljevinaPOZNAVALAC

jan 2019.

#44
PREDNOSTI NEEM ULJA * povoljan učinak na tlo – otkiseljuje i gnoji * ekološko je - ne zagađuje okoliš * neotrovno je * može se kombinirati sa drugim ekološkim supstancama radi još boljeg učinka * ne ubija štetočine, već utjeće na njihov životni ciklus * antifeedant svojstva uzrokuju da štetočine prestaju jesti tretirane biljke * nerazvijanje otpornosti na nim * neem pesticidi su topljivi u vodi i pomažu rastu biljaka * djeluju kao repelenti – tjeraju insekte i štetočine * kontroliraju reprodukciju šteočina i insekata * bezopasni za ratare i radnike Kontrolira crne mrlje, štiti od gljivičnih infekcija kao što su plijesan i hrđa(phragmidium mucronatum), pepelnice (Oidium), uništava grinje, lisne uši, štitastog moljca, bijele muhe, te djeluje na preko 200 vrsta insekata i štetočina. Kemijski spoj Azadirachtin utjeće na hormonalni sustav kukaca uključujući reprodukciju, hranjenje i mogučnost letenja. Također prekida razvoj kukaca između raznih stadija metamorfoze. Biljke tretirane pripravkom od nim ulja svojim gorkim okusom odbijaju štetočine (štakore, miševe, žohare i sl.). Također blagotvoran učinak na akne i bubuljice revitalizira kosu i tjeme učinkovita zaštita od komaraca, moljaca i sl. široka primjena za kućne ljubimce. Zbog svoje iznimne gustoće, radi lakšeg doziranja poželjno je prije upotrebe bočicu s neem uljem zagrijati, npr. u toploj vodi ili dr. izvora topline te ju nakon toga promućkati te procijediti. Primjena: Na jednu litru vode stavite 10 do 30 ml nim ulja (1 do 3 jušne žlice) i 1 do 3 ml tekućeg detergenta (¼ do 1 čajne žličice) , te prskajte biljku za zaštitu. Svaki put prije upotrebe napravite novu mješavinu.
trubabubaLEGENDA

jan 2019.

#45
neem je sigurno dobar, ali treba biti i oprezan jer ima naznaka da je moguce odgovoran za hyperemesis syndrome.
funky weedLEGENDA

avg 2020.

#46
neki koriste 96 postotni alkohol sta mislite oce li alkohol stetiti razvoju biljke ako poprskam protiv pauka?

avg 2020.

#47
Ja sam imao tu sreu da mi je biljka imala itava 4 lista a ja sam ve primetio spidere proklete, uzeo sam 10 ml vode 20ml 96% alkohola i kap deterd~enta, prebrisao listove sa obe strane sa tim rastvorom i od tad im nema ni traga ni glasa, takoe sam napravio prirodnu zaatitu od duvana i koprive i njome preventivno isprskao zemlju i listove, eto u 3 dana je dobila i duvan i deterd~ent i 96% alkohol i opet joj hvala Bogu dragome niata ne fali, otporna je to biljka.
funky weedLEGENDA

avg 2020.

#48
nadam se da cu i ja imat bar malo te srece hahah, hvala stari pokusat cu sa svim i svacim nesto ce ih valjda delo~irati .ide prvo alkohol ostalo mi je od ulja pa cu ih isprskat s tim pa ulje ruzmarina i insekticid od koprive a ako nista ne upali idem po kemije nisu jos u cvjetanju nece im nista bit :)

avg 2020.

#49
Ne znam baa kolko je pametno da ih natopia alkoholom, ipak je on razlaga , krpica ili suner i brisanje donje strane lista mi zvu i mnogo bezbednije.
funky weedLEGENDA

avg 2020.

#50
4 su i ogromne su imaju 2 metra da ih sad pocnem brisat trebalo bi mi 5 dana hahah, gledao sam neki video lik napuni u pumpu za prskanje cisti etanol 96 posto i prska muaki jos u cvjetanju i u indooru kaze da nema problema poato alkohol brzo isparava ,sta je cisci brze ispari tako da bolje ne mjesat s vodom po meni,a i u outu su tako da bi trebalo to brzo isparit ispravi me slobodno ako mislis da nesto grjesim . nije ni meni svejedno bas prskat sa alkoholom ipak je to jako otapalo ... neznam .

avg 2020.

#51
Ne znam ni sam, mo~da da probaa sa jednom biljkom pa da vidia reakciju kroz 12-24h, defintiivno ima logike to ato pri aa ja koristim taj od 96% esto i baa brzo isparava dok onaj od 70% medicinski ostaje dosta du~e, ako se javi neko ko je to radio znaemo ako ne moraa da probaa jedino tako ea saznati. Srecno.
funky weedLEGENDA

avg 2020.

#52
tocno to nista idem rucati i krecem lagano u planine :) probat cu pa sta bude, hvala ti na savjetima idem u borbu :)

avg 2020.

#53
Pozdrav! Molim vas mialjenja ata u initi sa biljkom napadnutom spiderima u 7. tjednu cvijetanja. Rije je o NL. Tretiran sa protect killerom (neem) 3 puta zadnjih tjedan i pola. Tretiran je kad su se ve pojavila ~ariata pa nije pomoglo baa. Do njega je OG kush koji je tretiran na isti na in i spideri su se skinuli sa njega ali sa NL nikako. Poato je pred kraj, a donje grane su pune pau ine i jako oateeni listovi i cvijetovi. Sada je na ispiranju da ga posje em i maknem van pa me zanima ata sa ovim shebanim cvijetovima? Ulje...puaenje...ata? Meni se gadi ata god pomislim. I ata sa boxom kad to maknem van? Imam Vertimec, ali se bojim s tim poato je u kui. Mialjenja i iskustva...ata i kako... Hvala!
funky weedLEGENDA

avg 2020.

#54
ja bi se rjesio toga mozes probati water curing. prvo skini sve fan listove objesi je naopako ko za suaenje tad spideri prelaze gore na najvise tocke i zakace se na spoju grana sa stabljikom tada ih spalis sa pojacanim plamenom na upaljacu i ponovis to vise puta u 2 do 3 dana zatim odvojis cvjetove i na water curing trebali bi isplivati malo cesce mjenjas vodu i dalo bi se nesto spasiti bar sam tako ja prije par godina al nisu mi bili bas ovako razmnozeni mozes jos probat sa alkoholom prskat prije ovoga svega 96 postotnim etanolom sretno u borbi i ja vodim bitku sa spiderima znam kako ti je samo jako bradr

avg 2020.

#55
e jbg...ja bi je odmah skinuo i u bubble hash. edit: pa posle od hasha mozes ulje da pravis,ako ti vise odgovara...

avg 2020.

#56
@Black_roots najbolje je da je maknea kako je sale rekao, nemaa tu viae ata ekati :) Meni su se na balkonuaama pojavili Spider Mites, jednom sam ih tretirao sa sredstvom iz linka ispod i nema ih viae pa vidi ata ti viae za ubudue odgovara a ina e je sredstvo protiv skoro svih nametnika koji nas mu e :thumb: https://www.compo.de/produkte/pflanzenschutz/insektenbekaempfung/compo-schaedlings-frei-plus-af

avg 2020.

#57
@funky weed @Saaa443 @Jednomsemora ajd hvala ljudi na ovom savjetima. Probat u sad na~alost i ta iskustva ubrat u svoje vijuge hebo ih ja. Ma nikada nisam imao s tim problema, ali nikad...ve 10 god otkad gojim i sada ovo nemogu vjerovati majke mi. Ali nisam ni u ovo ljetno vrijeme baa gojio pa sada kako je vrue sam ostavljao vrata od boxa i valjda je to. Ili... to su klonovi pa su mo~da doali sa njima. Ali nije bilo nijednoga do prije 3 tjedna. Gadi mi si i zalijevati sada i sve ~ivo sada. Ide ona dole sutra ujutro. Samo isto neznam kamo da je objesim takvu punu gamadi. U prostoriji di mogu su mi druge 2 biljke u 1 tjednu vegetacije. Ve sam ih prenesao na njih, ali uspjeano sam rijeaio neemom. Ve su mi 2 spidera ispikala manju biljku, ali krenula je i sve je ok. Nema ih viae blizu. U tu sobu nema aanse da ide a ostale di spavamo...jedemo... ak i kenjamo...nema aanse! Suaio bi u boxu, ali ~ao mi ovog OG-a sa kojeg su se maknuli i pustio bi ga joa koji tjedan........... .....ali... evo opet se sjetim one pau ine.... idu sutra oba dole i to je to. Suaenje u boxu/ni mrdac van. (Dok piaem ovo sam poppzdio i odlu io :D ) Palit u kako ti funky ka~ea...mo~da i brenerom...ovisi kako me uhvati... pa probati water curing... pa sve strpati u ulje jer za dim...nema aanse. A posle imam dobrog posla sa boxom... Jednomsemora, jel ima tog u Hr jel znaa iata di bi do toga? Ako ne neem to, ii e Vertimec i 2 tjedna ne ulazim u njega. Posle iaenje i dezinfekcija. Taman e dvije male biti spremne za cvijetanje. Nadam se da se nikada viae nee pojaviti. Hebea sve probleme na bilkama... ovo je neato najgore ata se mo~e dogoditi tako da mi je ovo akola samo takva, a i nek bude svima koji niste ovo do~ivjeli. Piratebox 120 mi stoji i eka priliku da ga slo~im pa u s njim lakae u ova vrua vremena. Do tad se moram joa hebati u potkrovlju joa i sa ovom gamadi. Hvala vam joa jednom ato ste mi bar malo otvorili vidike jer me ovo zblokiralo i mislio sam sve bacit van... U~as! Imam dobar ~eludac, ali dok ovo budem sjekao...trimao...mislim da e pobjei iz mene. Dr~te fige...javim kako proalo.

avg 2020.

#58
Ne znam za Hrvatsku ali mo~ea sigurno online naru iti. Ja sam jednom primjenio i zadovoljan sam a sredstvo nije opasno za okolinu :) ja sam naaao jaja ispod lista i na vrijeme tretirao izgleda i pomoglo je. Prvi put sam to trebao i nadam se ne viae ali neka se nae. Vrijedi pokuaati svakako :thumb:

avg 2020.

#59
https://www.google.com/amp/s/wayofleaf.com/cannabis/growing/water-curing-weed/amp

avg 2020.

#60
Hvala ljudi! Prvo u ih pusti da vise pa da vidim hoe li se skupljati na spojevima grana i stabljike i ako vidim da ih ima...palim. Kad se prestanu skupljati ide sve u vodu pa da vidimo. To e i pomoi da se ovaj Neem izvu e iz budova jer sve smrdi po njemu...ako se uope izvu e jer je ulje jebajiga
funky weedLEGENDA

avg 2020.

#61
razdvoji te grane tako ces ih moci vise spalit povise svakog heda ostavi 5,6 cm grane i objesi naopako i svako par sati provjeri vidit ces nove grupice koje ces svaki put nanovo palit ako nisi vec sve stavio u vodu :)

avg 2020.

#62
Bile su ovako sve dok su se sabirali gore. Na dan sam 3x palio i svaki put ih ima. Grade mre~e ko ludi. To je trajalo 5 dana i sada su ve 7 dana u vodi. :)
sarzarISTRAŽIVAČ

okt 2020.

#63
ekipa pozdrav, s obzirom da sam i sam vodio muku sa ovom vrstom napasti...koristio od neem ulja, pa do smca i nisam ih uspio pobit samo usporit prije bih rekao...ali sad se pojavilo ono vece ranje, kada sam skidao suhe cvjetove nakon suaenja sa grana vidio sam paucinu kako su ispleli tocno na mjestu gdje hed raste iz glavne grane, na nekim hedovima se moze isto vidit paucine ali to je sve po 10 ak niti znaci ne strasno...sad mene zanima s obzirom da je gamad tu, koliko mo~e atetit suhim cvjetovima, tj oce li cvijet samo istrunut od njih?? ako je neko imao ovakvu situaciju nek se javi pa da znm ata me eka,ili ne eka:))
tom7POZNAVALAC

okt 2020.

#64
Pozdrav To i mene zanima, dali oni prezive i nastavljaju svoj ciklus nakon susenja i kjuranja?

okt 2020.

#65
Najbolje bi bilo odraditi neki water curing, pogotovo posle prskanja raznoraznim udima kao kolega @sarzar , itao sam da budovi posle neema budu odvratnog ukusa.
tom7POZNAVALAC

okt 2020.

#66
Kod mene ih nema toliko puno, nikad nisu napravili pau inu, ali su se stalno vracali, prosli grow sam ih tretirao neemom, al su se vratili, pa sam ih se rjesio sa spinosad preparatom, ovaj grow ih spricam sa SMC al mi se vrate nakon mjesec dana. Neem u proslom growu nisam osjetio, al ja nisam spricao zadnji mjesec cvjetanja. Ovaj grow mi sada zavrsava i isto nisam spricao SMC zadnjih 30 dana. Nebi Water curing, vidio sam od nekog kolege sa foruma da kad stavis na susenje granu sa budom naopako, da se popenju i skupljaju na vrhu grane i da ih onda samo palis upaljacem svaki dan. sad vidim da sam tog kolegu procitao 4 posta iznad :)
sarzarISTRAŽIVAČ

okt 2020.

#67
Ja sam sa neem uljem prskao na pocetku 8.mj kad jos nije bila po ela cvjetat...sa SMC-om sam prskao u 2. tjednu cvjetanja, s tim da sam pazio da po samom cjetu ne prskam, samo po listovima...ne osjetim nikakvu gor inu iskreno kada dimim ili neko grebanje u grlu...i baa ovo ato je kolega @tom7 rekao, kako su cvjetovi visili naopacke oni su na nekim mjestima napravili mre~icu to no na mjestu di hed kree rast iz grane, po samim cvjetovima nije bilo pau ine ni za vrijeme rasta niti za vrijeme suaenja...samo me to brine oce sta zeznut nastavljaju li hranjenje, iako se hrane sa sokovima a opet hed je suh nema "sokova" u sebi....100 upitnika mi iznad glave
skimmerAMBASADOR

jan 2021.

#68
Meni, izgleda, ovaj neem isto smo usporava njihov razvoj a ne ubija. Interesuje me da li je neko naručivao Compo Schädlings za Srbiju. Na svakom sajtu gde ga ima u ponudi nije moguće naručiti za Srbiju, osim eBay.de gde je poštarina 40 e, tako da mi izađe kasa 53 e.

jan 2021.

#69
mogu li biljku u cvatu...neemom na krpici listove odozdo obrisati...hedove ne dirati,,,

jan 2021.

#70
Ako imaa ~ivaca probaj. Kapni kap tekueg sapuna u tu istu otopinu. Uradu to ato si zamislio, smanji temperaturu u boxu, podigni vlagu ako je mogue, navij vent u boxu (to su uvjeti koje ne vole) pa mo~da i nestanu, ali nije zagarantirano. Teako je to sada u cvatu, ali mo~da i upali. Meni neem nije pomogao kad su ve u cvatu napadnute. Pomogao mi je SMC, ali sam morao doslovno zasrat listove s njim da su se sjajili sve do kraja. Biljka je pre~ivjela, ali oni su udom nestali. Neem slu~i samo za preventivno apricanje. Od po etka ~ivota biljke svakih 7 dana apricaa neemom i nee ih biti nikada. Neki pri aju da ne apricaj dok ih ne vidia, da biljke ne vole ulje po listovima, ali ja to nisam primjetio.
skimmerAMBASADOR

jan 2021.

#71
Ja sam isto tretirao sa SMC, sada ve 3. put u po etku vegetacije i svaki put malo poveam dozu od preporu ene jer mi sutradan listovi uopate nisu uljani tj. masni, nego suvi i kruti. Imam oseaj da je SMC njesra.
FatOneZMAJ

avg 2021.

#72
Imao sam grow u malom boxu oko kojeg nisam vodio brigu previse.. I na biljci se poceli kotit spideri. Samo na jednom cvjetu vidim ima paucine. Nije mi bitno toliko iako nisam mislio imat neki harvest od toga cisto neki exparimant bio. Tako da mogu i bacit ako je najbolje rijesenje. Muci me stu su mi koliko vidim prosli na drugu biljku u tome boxu, koja je cca 35 dana taman krenula u cvat. ima ipred sebe jos 50 dana tako da imam prostora tretirati je s necim, ali sto je najefikasnije s dogorocnim rezultatom? Drugi problem je sto je ventilacija spojena s velikim boxom u kojemu sam tek startao grow. Sto mi je najbolje napraviti. Kako ocisti sve od njih da mi ne dudu u veliki box ttokom ovog growa. Edit: Ovu "veliku" koja je bolje zarazena sam isjekao, otrimao sve skupa bacio u smece, a hedove stavio u kantu s vodom. Mali box sam cjeli naspricao s voda/96% alkohol. Na mlaj biljci sam nasao vrlo malo, potrgao sam sve lisce koje je imao tockice, okupao biljku u isto kupki ko i box, stavio vent da puse drito u nju. jos jednom dobro ispricao i biljku i box. Ne znam da pripravim caj od duhana i cilija i komina? i da isprskam biljku za 2-3 dana opet? Narucio sam 100ml ovog SMC-a za biljke u novom boxu nadam se da ce bit dovoljno da ih sprijecim u njihovim planovima..

avg 2021.

#73
Po meni najbolje je da sada sve biljke tretiraa ne im prirodnim preventivno npr neem, a boks mo~ea nekom hemijom npr alkoholom i domestosom ili tako nekom kiselinom, prebriaea prvo domestosom i krpom fino pa kad se osuai preea joa jednom alkoholom od 96%, to bi trebalo da ubije sve ~ivo i ne~ivo. Tako nekako bih ja.
FatOneZMAJ

avg 2021.

#74
Gamad je prezivjela kupanje, vlagu, i vjetar koji trenutno duva u biljku, riskiram wind burn, ali bolje to nego da se nakoti gamad. Nisam pametan da cekam ponedjeljak da mi dode SMC, ili da odmah sutra odem po vermitac i njime ih ubijem preostale. Ima vremena do harvesta tako da ce ishlapit do onda sigurno_Ove nove sto sam tek startao nadam se da nece doc do njih a cim mi dode SMC ih spricam. Na hempatiji nemaju mali pak, a ovi na GO jos 2 tjedna... A boxeve bi mogao, oprat kako si rekao cim vidim da nema zivih na biljci.

avg 2021.

#75
Ja koliko sam shvatio pre ili kasnije svi reae problem hemijom, dok jako malo ljudi reai prirodom, treba prvo probati manje invazivno ili prirodno neato pa ako to ne uspe onda hemija, mada ako mene pitaa ata bih ja uradio, i ako nisam ljubitelj hemije, ja bih to odma nekom proverenom hemud~om spi io dok joa nije kasno, ima sasvim dovoljno vremena do harvesta da to istekne a i sam znaa kako su te gamadi dosadne i uporne.
FatOneZMAJ

avg 2021.

#76
Tako sam i odradio, uzeo sam vetimec zamjesao litru, okupao biljku, (cjetovi tek krenulu mislim da je oko 30-40 dana), okupao mali box, okupao veliki box i svo malo bilje, iako imaju tek 2cm listove bolje sprijeciti njego ljeciti. KOd velike ce svakoko stic karenca istic, bit ce tu jos sigurno 40 dana tako da nikom nista. Jedino sam gledam po netu da Vertimec "Djeluje na sve pokretne stadije atetnika koji se aktivno hrane" Znaci jaja ostaju.. To me sad vratilo u brigu da nisam samo pomaknuo problem dublje u cvat, ili dok male krenu u cvat. Edit: To volim cut, jos znam da imas iskustva preko glave. Ne znam zasto trazim odgovore po stranim forumima samo si brige nabijem. Em pljuju kako je iznimno otrovan i da se nesmije koristit poslje prvog dana cvata, em da ne radi posaokako treba jer se mitsi vracaju kroz neki period. Jedino mozda da ga ponovim na ovim malim kroz 20 dana, ako temp ne padnu i bure ne krenu. jer mi je uzrocnik na ulazu u kucu a nemogu ga rijesiti jer nije moj.
StipeZMAJ

avg 2021.

#77
nije se jos desilo da bilo sto prezivi vertimec. i da jaja prezive, prvi griz u list ce im bit i zadnji ;)
Mars1987POZNAVALAC

okt 2021.

#78
Zakacio sam powdery, probacu water curing, za novu turu. Na slici je prva tura og kusha. Probacu i njega da spasim sto se spasiti moze ili ce da ide u ulje.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se