VUTRA
ForumUzgajanjeProblemi i dijagnostikaLight burn (detaljni opis s slikama)
LEGACY

Light burn (detaljni opis s slikama)

51 odgovora10,543 pregleda
tikiZMAJ

mar 2017.

#1
Pozz ekipa evo malo sam si dao truda pa sam preveo s growweedeasy jedanu detaljnu temu o led light burnu posto imam i sam problema s njim a ova tema mi otvorila oci u pogledu mog problema pa pošto mi je jako pomogla eto odlučih se dat malo truda pa da prevedem za ostale novopecene growere Problem: Vaše kanabis biljka može samo podnijeti određenu količinu svjetla. Nakon određene točke, vaš kanabis će se početi okretati, žutiti ili na neki drugi način pokazati znakove stresa na listovima u blizini izvora svjetlosti i / ili topline. light burn obično uzrokuje žuto lišće na vrhu biljke direktno pod svijetlom (iako se može pojaviti na starijim listovima koji su bili izloženi dugo vremena). Sa light burnom, često unutar vene ostanu zelene. Žuto lišće neće otpasti ili otpasti samo, za razliku od nedostatka dušika u kojem lišće pada samo od sebe. Light burn je često u zamjenjen za nedostatak dušika što čini wilting žuto lišće. Od nedostatka dušika če lišće otpasti samo, a light burn listovi se čvrsto drže. Nedostatak dušika počinje od dna biljke i kreće prema gore, dok od light burna često kreče od vrha biljke. Kanabis light burn obično pogađa gornje listove najbliže svjetlu Nedostatak dušika stvara žuto lišće na dnu biljke Dušik uzimaju od najstarijih listova za hranjenje na dnu biljke. S druge strane, light burn stvara žuto lišće na vrhu biljke pod svjetlom jer su listovi radili previše i / ili predugo bili preblizu svjetlu. Listovi nisu u stanju držati korak s redovitim biljnim procesom. Zamislite da sjedite vani cijeli dan na suncu koje prži, danima cak . Čak i kad ne mozes izdrzati i tako dan ili dva, ili tjedan ili mjesec Najvjerovatnije je light burn ako je vecina zutog lišča najbliža svjetlu Sa kanabis biljkama koje imaju laganu opeklinu, listovi ponekad postanu žuti ili crveni / ljubičasti, eventualno sa smeđim mrlja, često sa opeklinama rubova i margine koji ostaju zeleni. Ostali problemi, kao što su nutrient problemi može potaknuti ili uciniti simptome light burna puno gore. Listovi se mogu pojaviti uglavnom spaljeni na mjestima s previše svjetla, pogotovo kada je u kombinaciji s toplinskim ili nutrient nedostacima. Nutrient nedostaci pravi light burn jos gorim! Ako vidite svjetlo izbjeljivanje i nezdravo obezbojenje samo na dijelovima biljke izravno pod svjetlom, ili samo na starijim listovima koji su izloženi svjetlu, to često znači da je previše svijetla za vaše biljke i trebali bi udaljiti biljku od svjetla! Ako vaš biljka također ima drugih problema, to je mnogo vjerojatnije da će biti pogođeni s light burnom. Zdrava biljka može izdržati veće razine svjetla nego bolesna biljka. Ako su svjetla samo malo pre blizu, možda samo palac ili nekoliko cm, žuta boja od light burna se može dogoditi polako tijekom dana (ili čak tjedana!). Zbog toga, light burn se prvo može pojaviti na nešto starijih listovima, što može biti zbunjujuće i čine ga teškim za dijagnosticirati. Ova kanabis sadnica je spaljena jer je bila bre blizu svjetla ova kanabis sadnica je izrasla u svijetlo! Toplina iz žarulja dovela je do teških opeklina . Ako lišče biljke direktno dira svjetlo ostavlja opekline od vrućine žarulja. Ova biljka je bila zelena i zdrava kroz vegetativnom stadiju pod LED svjetlom, ali su listovi počeli umirati ubrzo nakon što je cvjetanje počelo (iako je udaljenost bila dobra u vegetativnom stadiju). Razlog je što je LED bio preblizu. Ove biljke izgledaju naizgled zdravo, ali lišče na vrhu počinje biti sve svjetlije i svjetlije, u ovom slučaju pod 600W HPS koji je bio na nešto manje od foot (30cm) udaljenosti. Lišće je polako postalo žuto tijekom nekoliko tjedana, iako je temperatura bila ugodna 24 ° C. Ovi žuti listovi su uzrokovani LED svjetlom koji je bio preblizu. Ako ne shvaćate to je light burn simptomi su neobjašnjivi Blagi slučaj light burna često se zamjenjuje za nedostatka hranjivih tvari ili pH problem, ali ako malo bolje pogledate, simptomi su koncentrirani izravno pod svjetlom. Svjetlo izbjeljivanje Kanabis cvjetovi Ponekad postanu potpuno bjeli Ovo je kako možete dobiti "Albino" ili bijele pupoljke. Svjetlo izbjeljivanje je najčešće s high-power LED-om ili HPS svjetlom, jer to može biti svjetlije od sunca. Uglavnom, pupoljak izbjeljivanje je ono što se događa kada su pupovi dobili previše svjetla, nekako kao da kosa izbljedi ako ste proveli puno vremena na suncu. cvijet je često manje potentan, a može izgubiti miris! Pupoljci koji su izblijedjeli imaju tendenciju niske potencije ili čak nemaju snagu (nema dostupnih THC ili drugi kanabinoida). Stoga biste trebali izbjegavati svjetlo-izbjeljivanja svoje biljke po svaku cijenu! Ponekad svjetlo izblijedjeli kanabis će biti označen kao "albino kanabis" ili "bijeli kanabis", ali istina je da je bijela boja nije zdravo, tako da to nije poželjna osobina (čak i ako to izgleda prilično cool Većinu vremena, svjetlo opeceni cvjetovi ce biti pregoreni Često međutim, light burn cvjetovi izgledaju kao da su spaljeni. LED-om spaljeni cvijetovi – mozete primijetiti kako su svi mali "šećerni listovi" postali žuti ili smeđi U ovom slučaju je LED-burn izazvao da listovi najbliži led-u postanu crveni. Iako popušeni cvjetovi su prilično dobri u svakom slučaju, oni definitivno nisu dobri kao što je mogli biti! Listovi preblizu LED svjetla su požutjeli i uvenuli. Iz nekog razloga, kanabis biljke budu puno sklonije light burnu nakon početka cvatnje. Drugi primjer cvijeta koji ima laganu opeklinu od previše blizu LED-a Light burn cvijet na vrhu, zdravi cvijet ispod evo stvarno sam si dao truda sve ovo prevest nadam se da ce nekom pomoči u budučnosti :)
1310ZMAJ

feb 2018.

#2
Zaboravljena tema , @tiki svaka ast,:puuuh:: kao da gledam svoje skurene growove a sad kad bolje razmislim i DP u trenuta nom growu joa uvjek pokazuje simptome nedostatka P i N a kad bubnem ful dozu blooma, velika stara biljka pokazuje spr~ene vra i e lista a sa smanjenom dozom blooma lia e gubi zelenu boju. Sumnjam na prejaku svjetlost al mi 69cm iznad biljke (250W HPS) i uz Vutrametar inilo predalekim, sad je na 60cm, zacementiran CT , ppfd malko ja i ali u granicama i ipak kuri, lagano, tako da zbunjuje .:confused: @hazeri dr~mo se donjih granica ppdf:(, kako i @waynejohn dr~i svoje :ajnstajn:
1310ZMAJ

feb 2018.

#3
Zaboravljena tema , @tiki svaka ast,:puuuh:: kao da gledam svoje skurene growove a sad kad bolje razmislim i DP u trenuta nom growu joa uvjek pokazuje simptome nedostatka P i N a kad bubnem ful dozu blooma, velika stara biljka pokazuje spr~ene vra i e lista a sa smanjenom dozom blooma lia e gubi zelenu boju. Sumnjam na prejaku svjetlost al mi 69cm iznad biljke (250W HPS) i uz Vutrametar inilo predalekim, sad je na 60cm, zacementiran CT , ppfd malko ja i ali u granicama i ipak kuri, lagano, tako da zbunjuje .:confused: @hazeri dr~mo se donjih granica ppdf:(, kako i @waynejohn dr~i svoje :ajnstajn:

feb 2018.

#4
`ta HPS 250 na 60cm pr~i? ...I joa ct? A meni stoji na 30 cjelo vrjeme i cudim se necem
razmanLEGENDA

feb 2018.

#5
i mene muci led i sama blizina, iako je na 40cm od cura svejedno ih przi a jos i mali prostor imam. i jos pazi na nutrijente i da li sam joj dovoljno dusika dao u vege, pa kad pokaze da si je pecnuo malo mislis si radi hrane mozda pa ides s manjom dozom a to radi lampe mozda. ct i minimus hrane za tebe najbolje dobro zboris. moj albino kojeg cu skuhat nakraju
tikiZMAJ

feb 2018.

#6
Ja sam skuzio da sve ovisi o strainu i koliko podnosi svetlo bas u zadnjem growu sam imao dva straina razli ita i sta razdaljina panel jednu je pr~ilo svjetlo a druga je u~ivala tako da mislim da bi trebalo malo prou it viae strain koji ~elimo uzgajat i po njemu dr~at razdaljinu odnosno regulirat inenzitet svjetla
1310ZMAJ

feb 2018.

#7
evo, lampa visi dijagonalno, klopa non stop, odozgo gubi zelenilo, i miris joj je slabiji nego prije tjedan dva. Laganini al ateti. zadnje zaljevanje pola doze hesi blooma , P+ doza i malo viae, kvarat, , root pola doze i SV a ona blijedi, prije tog full doze hesija iz svih flaaica.:banana123: :cool::rasta:
tikiZMAJ

feb 2018.

#8
Nebih ja rekao da je ovo tvoje direkt light burn ima mo~da malo al probaj ti odradit jedan flush mislim da je ipak malo od previse hrane probaj flush pa da vidimo kroz par dana sta ce re hesi je ipak dosta jako gnoivo tak da.... Probaj
1310ZMAJ

feb 2018.

#9
ajoj @tiki flua izbjegavam, nemre biljka van iz boksa, nemrem ja to dizati i nositi do kupaone i nazad. mislim si velika je i ima 4-5 mjeseci (vega je bila hibernacija, slabo svijetlo da bi joj kontrolirao usporeni rast) smanjio sam ppfd sa 850 na 580 pa emo vidjeti rezultate kroz 7 dana, hvala na savjetu, dr~im do tvog mialjenja i zapa~anja.:thumb:

feb 2018.

#10
:respect:za temu, mnogi e profitirat ako pro itaju. Zanimljivo kako je mala vizualna razlika izmeu nute i light burna. Mislim da su se tu mnogi prevarili, ak i "iskusni", dodavali magnezija te ovo te ono a bilo je potrebno samo malo odi lampu/panel... Bok tiki :thumb:
sir i vrhnjeAMBASADOR

feb 2018.

#11
Problem sa led svjetlima je taj da nijedno nije isto, svaki proizvodjac stavi kolika je jacina svjetla, ali od svakog proizvodjaca panel ima drugaciji intenzitet svjetla. Kad su ledice izasle za grovanje, proizvodjaci su znali podmititi trgovce da govore da su to duplo bolja svjetla od hps, al su na pocetku bila smeca, napredkom tehnologije poboljsale su se ledice, al intenzitet je problem. Light burn uvijek ide odozgora tako da ga nije tesko razlikovat, al pocetak je vrlo slican wind burnu jer se pale listovi tamo gdje puse
TalicniAMBASADOR

mar 2018.

#12
A sta raditi u slucaju light burna? Da li ima neke nade da ce ti vrhovi da se oporave i nastave da rastu ili ce jedan po jedan list da se osuse?
StipeZMAJ

mar 2018.

#13
Napravis sve da ga izbjegnes jep, svi koji su dobili ce krepat. nema oporavka lista, al ako ti je ostatak biljke zdrav onda ce nastavit bez vecih problema

mar 2018.

#14
yap, preventiva je majka mara, sve ostalo kasnije je ebada :)
TalicniAMBASADOR

maj 2018.

#15
jep, svi koji su dobili ce krepat. nema oporavka lista, al ako ti je ostatak biljke zdrav onda ce nastavit bez vecih problema Samo da javim, izgleda da sam na vreme primetio, pa samo ti vrhovi heda su se sasusili, ceo hed nije. Cak kasnije su se regenerisali i krenuli da prave novi "vrhic" malo deformisan, ali sve se fino zavrsilo. Pa eto ima nade, samo da pravovremeno reagujete

maj 2018.

#16
Aj super, joa kad bi mogao stavit koju sliku tih vrhova bilo bi extra:thumb:
h0ndaZMAJ

maj 2018.

#17
Led burn zna biti dosta zanimljiv i tesko primjetan, a moze biti da do njega uopce ni ne dode. E sad ako se drzimo osnosvnih smjernica oko drzanja razmaka u vegi moze i blize, a u cvjetanju krenemo s 30etak cm problema nebi smjelo biti (naravno ako su ostali uvjeti zadovoljeni sto se tice temperature i ventilacije). Ajmo dalje po mojim zapazanjima: 1. Ako je led burn primjecen vec za vrijeme vege vidjet cemo da se veliki fun listovi pocinju susiti pomalo a svi novi manji listovi su ok, biljka najcesce izgura do kraja ali uz smanjenu potenciju bez obzira sto smo smanjili kolicinu w i povecali razmak jednostavno ostavi posljedice. 2. ako led burn primjetimo pocetkom cvjetanja najbolje je samo povecati razmak za prvu ruku pa ispratiti situaciju ako nejde na bolje onda krenuti u smanjivanje w. 3. ako led burn skuzimo u sredini cvjetanja kad je biljka vec pri kraju bitno se pobrinuti opet na odgovarajuci nacin pa redom : -smanjiti svjetlo za pol sata ili sat u dnevnom rezimu -povecati razmak izmedu panela i biljke -smanjiti kolicinu w odvrtanjem zarulja ili montiranjem slabijih Kod oporavljanja biljke od stresa uzrokovanih led burnom primjetio sam da cak i root hesijev pomaze u manjim kolicinama, slavol tu ide super ko sto i inace ide super od pocetka do kraja. A ono najzanimljivije kod led burna je fenotip, znaci mozemo se mi pridrzavati sveg navedenog gore a imati biljku koja jednostavno ne moze iskorisiti toliko svjetla koliko joj mi dajemo bez obzira bila ona foto ili auto dolazit ce do problema, zato najbolje pomalo i pratiti biljku i ne pretjerivati sa kolicinom w el lakse je dodati ako se krene izduzivati nego ju odmah u startu spaliti ako stavimo 100w iznad nje na 20 cm ne bude dobro najcesce. Aopet nade se primjera kao i kod mene auto amnezija panel full blizu nje od pocetka do kraja bez da je jedan jedini list pokazao znakove led burna a druga foto pod istim uslovima bi recimo izgorila vec na pola puta. Zato pomalo sa ledom i bolje da malo fali nego da ima previse :D:bocni:::rasta:
trubabubaLEGENDA

maj 2018.

#18
na HPSu sam, al sam imo problem sa vrucinom i na jednoj su mi poceli fox tailovi (na cream caramel). dal da smanjim za jedan sat ili 30min kao sto je gore navedeno kod LED-a? digo sam CT malo vislje i smanjio zarulju sa 660 na 570. bilje je pred sam kraj, al nikako da zavrsi.
hazeriZMAJ

maj 2018.

#19
To je to...jos koji vent i nebi trebalo biti problema:thumb:
trubabubaLEGENDA

maj 2018.

#20
nemogu vise ventova. 2 komada 30cm i jedan 20cm rotiraju u boxu :D. ispuh na max (PK125). usis vko150. CT sam spojio odvojeno da usisava i izbacuje direktno van sobe. racuno sam da cu sa 1. majem zavrsit, al nikako da ova caramel svrsi. nema growanja poslje 1. maja bez klime u sobi. prerizicno.
TalicniAMBASADOR

maj 2018.

#21
To sam i ja zakljucio, sa CFL nije bila frka, ali ovaj HPS ubija, mozda bi pomogao onaj cool tube, jel ima neko iskustva sa tim, vredi li ?

maj 2018.

#22
Ja sam stavio CT i digao cjelu lampu na 40+cm i u 24h pocela mirisat al i dalje mi se ini prejako,al drugi strain na 10cm od CT bio i sasvim normalno raste,dok ovu na 45 i dalje pali,radi bolje al nepovratno unistena odnosno 15dana otislo fijuu. Tesko je tu generalizirat sve:watch::watch:
trubabubaLEGENDA

maj 2018.

#23
bilja 10cm od CT-a u kojem je HPS/MH ???
ŠEŠKO12ENTUZIJASTA

maj 2021.

#24
Hydromars cf 3000 na 40cm 100% snaga svjetla jel moguce da je ovo rezultat moje malomarnosti dok su mi drugi rekli da je problem sa gnojivom?

maj 2021.

#25
Uglavnom se zamjeni light burn u pocetku sa prehranom i dr, jer dosta sli e. Gornje lisce pocme da gubi boju od spiceva prema unutra, rubovima prvo. Prva pomisao bude gnojivo :) Nedostatak gnojiva uglavnom pokaze prvo doljnje liae. Pregnojavanje ide isto od spiceva lista gornjih, pa se lako pobrka.
ŠEŠKO12ENTUZIJASTA

maj 2021.

#26
Hah znaci dzaba flush pravio sikiro se rjesavo problem kojo ustvari nije ni blizu trebao samo dic i smanjit svjetlo? Eh hvala bogu pa ima ovaj forum i dobrih ljudi koji su voljni pomoc!, a ustvari svaki problem u nasem boxu je dobra skola za sve nas pocetne growere. Hvala NE CITIRAJ AKO ODGOVARAS NA POST IZNAD, CITAJ NOTIFIKACIJE !!! PROCITAJ PRAVILNIK. https://www.vutra.org/threads/pravilnik.10131/

maj 2021.

#27
FC 3000 je jako intezivno svjetlo i dr~i se na 50ak cm, na 75% snage. Ili stavit viaje, pa na 100%,ali onda ne ispod 60 cm. Meni znaju biti i dalje! Uvijek je bolje, spustit, nego dizat kad je kasno. Ima jedna granica izmeu 50-70cm odprilike, gdje je rezultat u cvatu, vrlo sli an. ak su vrhovi ljepai, kad je svjetlo dalje. LED je dosta udan, dolje, desna biljka je do 20cm vialja od biljke do, a ova ni~a je lagano spaljena! Ako bolje pogledaa sliku, vidjet ea, da su listovi tanki i svjetliji, pri vrhu! A ova velika, je zdrava, a puno bli~e svjetlu!

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se