VUTRA
ForumUzgajanjeProblemi i dijagnostikaPaucina na liscu...
LEGACY

Paucina na liscu...

81 odgovora27,834 pregleda

sep 2008.

#1
Cao drustvo. Moje biljke su indoor, neke u fazi cvetanja, a neke tek trebaju procvetati, ali ih je napala nekakva paucina na listovima, a nakon toga se pojavljuju braon fleke na listovima i biljka pocinje da propada. Jako me zanima o cemu se ovde radi i koje su kontra mere, jer sam cuo za isti slucaj i kod drugih ljudi. Hvala u napred.
neo_81ISTRAŽIVAČ

sep 2008.

#2
stari ne znam ali meni to smrdi na crvenog pauka ... meni je napao bio cvijeche eno suha grana... uglavnom opis: Napad crvenog pauka prepoznat emo po karakteristi nim bron anim mrljama na licu lista, a kad pogledamo ispod lista, na nali ju emo vidjeti finu pau inu unutar koje se nalaze siuani ~ukasti pauci. Ovakve promjene najbolje se vide pod povealom, te~e golim okom. Primijetite li takve promjene, sprije ite ih odmah jer atete mogu biti velike, ne raste i liae otpada. Napad se dogaa za suanog i vrueg razdoblja. Crveni pauk prska se nekim od akaricida: ORTUS, NEURON, TALSTAR. sad eto stari procjeni ... ja nisam neki velik struchnjak ...jbg ;)
TarkiPOZNAVALAC

sep 2008.

#3
Da ima malih gadova bilo je jako suho i vruce vec par dana i bit ce negdje do ponedeljka treba ih sprijecit da se nakote a u ponedljak obilniji pljuskovi pa nece prezivit valjda al ipak ih treba pobit
neo_81ISTRAŽIVAČ

sep 2008.

#4
da da u svakom sluchaju ja danas pito za sredstva protiv malih napasti poshto su mi se izgleda proshirili na tulasi.... kazhe meni teta da ni sredstva protiv njih bash ne djeluju previshe na temperaturama iznad 25, ali kazhe da bi ih dosta vlage skinulo... da sprejam i odrzhavam vlagu po listovima da che ih potjerat pa eto ako ti je shto pomoglo... ;))

okt 2008.

#5
Ne znam koja je vrsta stetocine, ali i dalje skidam paucinu rucno skoro svaki dan. Ako uhvati maha, biljka se osusi.
brendPOZNAVALAC

okt 2008.

#6
To je mali Crveni Pauk ili Grinja.Pojavljuje se na listovima i stabljici biljke i pogoduje mu suv vazduh,jako brzo se razmnozava,najcesce je na donjem delu lista,crvene ili bele boje je,sisa sok od lista i prelazi na stabljiku.Listovi pocinju da dobijaju zute pege zatim zute celi i suse se.Na njima se pojavljuje paucina.Jako brzo moze da unisti celu biljku zato moras brzo da reagujes. Protiv Crvenog Pauka i Grinje se koristi AKARICID,nista drugo ne pomaze od hemije za suzbijanje.Ali se prodaje samo u velikim kolicinama za prskanje vocaka i tesko se nalazi pa ti predlazem da nadjes Insekticid sa Akaricidom koji se prodaje u malim kolicinama u svim poljoapotekama za oko 3 evra.Dva prskanja u razmaku od 3 dana i malog crvenog gada nema vise.

okt 2008.

#7
Pomenutog crvenog pauka nisam video, ali sam uocio male, crne, jedva vidljive tackice na listovima, koje su predpostavljam neki paraziti. Da li to moze stvarati paucinu na listovima i hedovima? Ako neko zna sta je i kako se ubija, neka se javi?!
brendPOZNAVALAC

jan 2009.

#8
Pa to je to
RemusPOZNAVALAC

feb 2009.

#9
pozdrav ljudi ! takoodje imam problem sa ovim gamadima. Tretirao sam biljku sa TALSTARom 2x u 3dana i posle prvog puta su se i dalje pomerali,a nakon drugog tretiranja su cini mi se pooweravali. e sad,odrasle jedinke su sprzene,a sta se desava sa jajascima? Postoji li mogucnost da se izlegu?? Hvala gde culi i ne culi !!
bongashLEGENDA

feb 2009.

#10
Ako imaa vremena i volje, prebriai listove vla~nom spu~vicom i nadgledaj biljke svakodnevno, mo~e i viae puta ...

feb 2009.

#11
posto nemas predatora(buba maru i sl.) u boxu ima da se izlegu ko dobar dan batali taj TALSTAR i predi na prirodni insekticid ROBALL ili ARMORU(prirodni insekticid i fungicid) ako zelis da narucis..evo sajta http://vujkov.tripod.com/polj1.htm Sta je ROBALL ? ROBALL je pripravak-koktel biljnih ulja i koncentrata,iz lekovitog bilja,koje sadrze bioaktivne materije(fitoncide),koji imaju osobinu da sprecavaju rast ili razmnozavanje mikroorganizama. Svojim delovanjem i svojim prodornim mirisom, ispoljavaju insektofugno delovanje,pa na taj nacin repelentno(odbojno)deluju na brojne stetne insekte. ROBALL,kao proizvod dobijen iz lekovitih bilja i prirodnih sirovina,nakon tretmana(nege)biljaka deluje oko 8 dana, a zatim pod uticajem sunca,toplote,vode se razgradi.Zato je ROBALL pravi preventivni ekoloski proizvod.ROBALL ne pripada ni jednoj grupi vec poznatih hemijskih proizvoda za zastitu i dubrenje bilja,niti poznatoj grupi bioloskih proizvoda na bazi korisnih zivih mikroorganizama.ROBALL je izrazito preventivno sredstvo za negu povrca preko sistema lisca.Kondicionira biljke,prehranjuje,povecava prirodnu otpronost biljaka,odbojno deluje svojim mirisom na insekte a desikativno na biljne vasi. Ako se pojavi veliki broj stetnika i insekata ROBALL ne deluje na njih,kao sto je to slucaj sa otrovnim insekticidima. Drugim recima,tehnika nege je u osnovi samo sprcavanje pojave bolesti i masovne pojave stetnih insekata sto se postize redovnom i savisnom preventivnom primenom ROBALL-a sa HUMISIN-om.Ovakvom tehnikom nege postizu se efekti kondicioniranja biljaka, pa na taj nacin postizemo stalnu negu,prihranjivanje,i tako same postaju prirodno vitalnije i otpornije(posredna zastita),dok broj stetnih insekata na biljkama nije znacajnija. Sta je ARMORAKoktel biljnih ulja i koncentrata ,iz lekovitog bilja, koja sadrze bioaktivne materije, a isti imaju osobinu da sprecavaju rast ili razmnozavanje mikroorganizama. Svojim delovanjem i svojim prodornim mirisom,ispoljavaju insektofugno delovanje,pa na taj nacin repeletno (odbojno) deluju na brojne stetne insekte. ARMORA ,kao proizvod dobiven iz prirodnih sirovina, nakon tretiranja deluje 3-6 dana, a zatim pod uticajem suncevih zraka,temperature,vode, potpuno se razgradi  prirodnim putem nestaje.Zato je ARMORA ekoloski proizvod.ARMORA nepripada nijednoj grupi hemijskih proizvoda (pesticida) za zastitu bilja, niti poznatoj grupi bioloskih proizvoda na bazi korisnih zivih mikroorganizama.ARMORA je izrazito preventivno sredstvo, sto znaci da je manje pogodan kada se masovno pojavi neka bolest ili masovna pojava stetnih insekata.Drugim recima, tehnika nege je u osnovi samo sprecavanje pojave bolesti i stetocina uz jacanje biljaka.Zato se ARMORA, kao prirodno preventivno sredstvo,jedino moze koristiti kada se pomesa sa nasim proizvodom HUMUSIN-om,prilikom spremanja rastvora za prskanje (HUMUSIN je specijalni proizvod iz humusa). Naime, rastvor ARMORA-a sa HUMUSIN-om, ne samo preventivno stiti biljke, nego iste neguje, prehranjuje , jaca, pa iste same postaju prirodno vitalnije i otpornije.
RemusPOZNAVALAC

feb 2009.

#12
Hvala na konkretnim odgovorima. Biljka je u vege fazi i ima masu lisca koji su oseceni i nastanjeni...nemam toliko zivaca da je briskam(pokusao) I dalje nema kretanja pauka...mozda nema ko da ih nalegne:) za sada sve ok,katnuo sam donje lisce i grancice;novi izdanci krecu; stresla se biljka stresova..,sad bi bilo idealno upotrebiti gore navedeno. poradicu na prevenciji:vb_whip: hvala jos jednom!
bacalulaISTRAŽIVAČ

jul 2010.

#13
....evo da ne otvaran novu temu...i ja iman problema sa nekakvim sitnim parazitima...male crne tocke...jedva vidljive...kada ih stisnen sa prstom ostaje trag..tj..vidin da san nesto ubija...negativne stvari su u tome sto vidin da sisu list..nema rupa na listovima ali jednostavno lagano dobivau zutu boju...nisan siguran jesu li to biljne usi ili pauci zato sto nisan nigdi vidija paucinu....prska san ih sa nekakvim pesticidom kojega san nasa doma za biljne usi ali vidin da i nije bija od neke pomoci...najvise me brine sto su se male gamadi prebacile i na drugu biljku i strah me da se ne rasire i na ostale....ako neko ima nekakvu formulu za uklanjanje malih stetocina neka rece...bija bi vam zahvalan...
RemusPOZNAVALAC

jul 2010.

#14
bacalula To mi je bio prvi post,a bocica talstara i dalje polu puna i sljaka ko leptir.. Odlican za sve parazite,insekte,gusenice!
bacalulaISTRAŽIVAČ

jul 2010.

#15
....Remus hvala na odg...znaci Talstar je dobra stvar...provat cu ga naci..vjerovatno ga ima u svim poljoapotekama ??? ....zanima me jos i kopriva..tj moja zelja je da sto manje koristim razne pesticide..da to ide na ajmo reci prirodniji nacin...cita san na forumu da je kopriva dobra za nametnike...e sad u kojoj mjeri i koliko to ne znam...
RemusPOZNAVALAC

jul 2010.

#16
ima u svim poljoapotekama i za tvoj slucaj je nezamenljiv,eventualno Nissorun,ali ne preporucuje se ponovno koriscenje na istim povrsinama(biljkama) Kod tebe je vec poodmakla faza i moras brzo da delujes,preporucujem kolko danas,cena mu je od 3-5e mislim. Famozna kopriva ti moze koristiti za prevenciju,ali licno nisam zadovoljan,a smrdi gore od poljaka na suncu..za indoor ni slucajno!
punoglavacISTRAŽIVAČ

jul 2010.

#17
ovo je bio roman o crvenom pauku.
exceeder845ISTRAŽIVAČ

jul 2010.

#18
Remus ja sam koristio taj nissorun i mogu ti reci da je resio problem sa paucima! ali ono sto je jos gore sjebao mi je hedove nacisto.biljka je bila u 30-om danu cvet i sve dlacice na hedovima su se skupile i promenile boju u braon kao da je na kraju cvetanja.a za ovo da ne treba dva puta prskati na istu povrsinu(biljku)bas si me neprijatno iznenadio posto sam danas ponovio tretman zbog preostalih jajasca da budem siguran da vise paukova nema tako da mogu da kazem da sam sjebao biljku nacisto :)))))
RemusPOZNAVALAC

jul 2010.

#19
Ne,nismo se razumeli..hteo sam reci da se ne preporucuje zbog kvaliteta efikasnosti .. sumljam da bi to naskodilo,mozda zbog vrele lampe..ali ne bi joj Ti to uradio..
bacalulaISTRAŽIVAČ

jul 2010.

#20
...zahvaljujem se svima koji su mi pomogli oko spidera ili grinja...izgleda da ih vise nema...Talstar koji mi je predlozija Remus nisan uspija naci...malo san trazija na forumu alternativna rijesenja i nasa san savjet kako ih se rijesiti...par spica(sjemenki) od limuna san zgnjecija ia izmisa sa vodom...posprica ih i stvarno ih vise nema...ne znan jeli od toga ili im ne pase vrime...tj..ovo malo sto je zahladilo...ugl...rijesija san veliki problem....
TropicoLEGENDA

avg 2010.

#21
Paucina na liscu?? heh...a sto reci na paucinu u vrhovima biljaka??? biljke u 50 danu cvjetanja, 12/12 od starta...nije me bilo kuci 7 dana, a prijatelj koji ih je 2 puta u to vrijeme zaljeva je neinformiran na podruciju marihuane pa nije ni mogao prepoznati simptome napada pauka. Ugl, kad sma dosao doma prije neki dan i otvorio ormar imao sam sta viditi. Pauci su napali vrhove biljaka i to one najdeblje i cile ih poili...vrhovi su bilji sivi/crno a iznuta sama paucina. Vise od 80% posto biljaka mi je unisteno ako ne i vise...svi glavni vrhovi su okinuti i baceni, savija sma na susenje ove sitne vrhove ali sve je to jadno. Tako je to kad podcjenjujete te male bestije! A lis e netaknuti :/
AndrijaJAMBASADOR

avg 2010.

#22
tako malo citam i prisilno se informiram o tim paucima :( kolko sam primjetio kod mene su u pocetnoj fazi.... :( pa eto me ovjde da ljecim svoju depresiju malo poduzim postom, mojim razmisljanjem, a mozda nekoga i nasmije, uglavnom... :) Koliko sam shvatio ti pauci jako dobro uspjevaju pri temperaturi od cca 25C potpomognuti suhim zrakom. Kojim nacinima recimo dodju do mojih biljaka na balkonu, jel moguce da su npr, jaja u zemlji ili nesto slicno, a mozda i s pojavom ovih meteora koji se pojave svake godine u ovo vrijeme? Indoor vs. outdoor vs. hydro Citajuci malo po forumima zakljucio sam da pretezno "smrtno" strada indoor uzgoj Indoor - vecina biljaka ne prezivi njihov napad bez odgovarajuceg insekticida npr. Talstar Nasao sam i par primjera uspjesnog odbijanja napada pomocu prskanja sa razno raznim DIY muckalicama (cesnjak, koprive,sjemenke limuna....), stavljanjem npr. tegle s vodom .... pa recimo prskanje vodom sa vrijednoscu od pH5.5 (ovo bi moglo biti razlog zasto uspjeva i s sjemenkama limuna (smanjuje pH) Ono sto me muci vezano uz ovaj dio je dali je to samo privremeno rjesenje, poput tableta za boli ? npr. nastavljamo prskati tim sredstvom pa ih vise nema ili se ne uspiju ponovno razviti ? Outdoor - koliko sam uspio zakljuciti u vecini slucajeva priroda rjesava stvar, kisa + zahladjnje (Ispere ih ili je nesto drugo u pitanju) ? Nakon otkrivanja napada te zvjerke ili se priziva kisa, vlaga i malo zahladjenje ili se kupuje insekticid ... Hydroponic - ako sam dobro shvatio majstori koji uzgajaju na taj nacin hvale se da nikad nemaju problema s tim... Uglavnom, vlaga/voda im smeta ili nesto vise ? E sad, situacija s mojim biljkama je sljedeca : - balkon,znaci polu outdoor bez ispiranja putem kise a u isto vrijeme izlozena svemu u zraku - nikad ih nisam prskao vodom po listovima sto bi znacilo da su listovi puni prasine, raznih sitnih zivotinjica i slicno, dal su mozda mogli odtuda izmigoljiti ? - imao sam namjeru uskoro isprskati ali ovo me prestiglo ..... Znaci, prilikom outdoora priroda se sama pobrine da povremeno ispere listove kisom i tako svako malo, hydroponic je ionako sav u vodi .... dok je indoor bez prskanja listova prepusten sam sebi. A moje zakljucno pitanje bi bilo, da sam recimo zaljevao na ovaj nacin : 1. zaljevanje zemlje (voda + gnojivo) - hranjenje 2. zaljevanje zemlje (voda) 3. obilno prskanje vodom po liscu ( npr. simulacija pljuska prilikom outdoor uzgoja) ..... da li bi ovim nacinom mozda uspio izbjeci te nametnike ? Da sve nebi ostalo samo na teorijama zavjere, odlucih isprobati jednu ludu zamisao kad sam vec ionako svasta radio svojim biljkama i unatoc tome su jos uvijek zenke :) u 2 tjednu trudnoce. Posto je pala kisa odlucio sam im stvoriti kisne uvjete uz malo pomoci pH minus-a (vjerojatno je sve skupa glupa ideja ali smijalica sljedi :)) Vecer prije oko njih sam poslozio male kadice pune vode, i malo ocistio/odrezao lisce koje je imalo po sebi nekih naznaka djelovanja pauka.... Kada je pala kisa tokom popodneva, sljedilo je ciscenje/rezanje ostalih listova koje nisam juce primjetio a nakon toga jednu po jednu zadesio je obilni pljusak(stvarno obilni) sa vodom pH6.5 + otopina od par sjemenki limuna (cca7-8 na 1.5l) Nakon toga usljedilo je ne toliko koliko bi zelio obilno zaljevanje balkona (malo i po zidu) :) vodom sa spustenim pH-om na cca. 5.0 :) zatim je usljedilo vracanje biljaka na balkon te zavrsni pljusak onom prvom otopinom, tako da u 80% zatvorenog balkona imam miris/feeling kao da je malo prije bio ljetni pljusak samo na mom balkonu :) I to je to, malo zabave za danas, vidjet cemo sto me ocekuje sutra insekticid ili opci pomor na balkonu :)
AndrijaJAMBASADOR

avg 2010.

#23
gamad, gamad.... steta :( Htio sam priupitati sto se moglo uciniti da si navrijeme primjetio najezdu te gamadi na vrhove ? Pitam iz razloga jer me to vjerojatno ocekuje u blizoj buducnosti :( Inace, nabavih bio plantellu Prima insekticid na bazi uljane repice, prodava je spomnjao i buha al nevidim da to piae na bo ici. Kolko sam shvatio to cudo djeluje mehani ki tako da kad ih prekrije gusi ih, a djeluje isto i na jaja. Nudio mi je vertimec ili plantellu, s tim da je vise bio za bio sredstvo te me nagovorio. Dodjoh doma smuckah kombinaciju, te sam obilno isprskao biljke, odozdo i odozgora, bez obzira sto na bocici pise da je namjenjena za biljke u vremenu vegetacije a moje su vec 2-3 tjedna u cvjetanju . Na cvjetovima sam bio malo blazi sa prskanjem al ovo ostalo sam obilno zalio kako mi nijedna jedinka te gamadi nebi promaknula :) I tako, ako ih nisu sredili pauci mozda cu ih ja ... Inace, dal se smiju prskati vrhovi sa takvim sredstvima (na uljnoj bazi, karenca za vocke je 7 dana) ili recimo tim vermitecom (karenca 21 dan) ?
4herbsPOZNAVALAC

avg 2010.

#24
Ako ti je infestacija crvenog pauka prejaka,jedinoo rjeaenje ti je da podignea vlagu,dodaj ventilatora joa i rokaj i neem azalom i moli boga da ih skenjaa sve do zaadnjeg!Mo~ea ih otjerat s jako visokom vlagom,ali hedovi ti mogu poljesnivit!Sretno sa tim problemom i javi kako je proalo
AndrijaJAMBASADOR

avg 2010.

#25
hmm... zasad nemam rijeci.... zapalit cu balkon :( sljedeci grow radim u krugu vatre,kad sam se vratio doma imao sam sto vidjeti..... realno svi listovi su se objesili skupa sa novim listovima, dlacice na vrhovima su vecinom posmedjile, neki listovi su se i smezurali na vrhovima, ne osjeti se ni miris cvjetanja, uglavnom vidi se da im nije lako..... a dal se radi o posljedicama pauka ili neceg drugog, reakciji na to ulje, reakciji na ph vode s kojom sam prskao, ni to sto sam zbog zabave sa prskanjem listova preskocio gnojenje 4 dana mi nejde u korist .... uglavnom zalio sam ih s gnojivom te probao malo isprati listove.... ako prezive do sutra popodne odoh po vermitec za svaki slucaj A sto se tice plantelle, vrag mi nije dao mira pa rekoh pa nema se sto dogoditi ipak je to bio proizvod, pa udri po svim biljkama umjesto po jednoj za probu ...... eto nekih slicica pa ako netko ima volje da malo baci pogled pa mozda primjeti nesto sto ja nisam :) po ovim flekama, mrvicama paucine na kraju listova,rupicama na listovima sam dosao do zakljucka da se radi o pauku (listove koje nazalost vise nemam, ovo je ono sto mi je ostalo) ostatak slika u galeriji http://img841.imageshack.us/g/dsc05083ti.jpg/ btw. s kakvim povecalom bi mogao provjeriti pravo stanje na biljkama (x8 ili mora biti vise) ?
RemusPOZNAVALAC

avg 2010.

#26
druze,ti uopste nemas prob sa paukom..Cini mi se da sam video jedno jajasce i dva paukcica.. a toliko si se iscimao da sve ovo napises jbg mislim da si veci problem napravio time sto si hteo da se resis "problema". 15,20 dana bi trebalo da zaboravis na djubrenje i ostale preparate a da cesce orosavas biljke. a za to vreme bi mogao da se iscimas za Talstar i resis se bede dozivotno. Spyder mites je jeben igrac,ali talstar ga urnise i ne samo njega,nego sve sto se mrda..a karenca je kraca od 3sedmice. I nemoj vise odstranjivati liske jer onda biljka problem ispoljava na drugom zdravom listu. nadam se da ce te prevazici probleme....sretno
Pocetnik_84ISTRAŽIVAČ

dec 2010.

#27
Pozdrav svima, procitao sam sve postove i cini mi se de je Talstar sigorno resenje, medjutim iz odredjenih razloga ga nisam uspeo nabaviti, vise vremena nemam jer se gamad koti, preporuceno mi je da rastvorim 3%-stotni hidrogen i to 10 ml u 10 L vode i da time tretiram biljku (zalivanje, prskanje) da li je iko upucen u ovaj sistem i da li funcionise????
slobodanAMBASADOR

dec 2010.

#28
Koprivina grinja ili crveni pauk (Tetranychus urticae) Ovi kukci dolaze na nadzemnim biljnim delovima. Boja im mo~e biti od ~uto-zelene, ~uto-naran aste do crvene, ovisno o biljki domainu. `tete izazivaju svi pokretni stadijumi siaui biljni sok, uo iemo ih na nali ju listova ili na laticama. Mo~e se formirati i fina belkasta prea u kojoj se nalaze brojni pauci. Na licu lista nalaze se belkaste, ~ukaste i srebrenkaste pege koje listu daju mramoran izgled. Ja anjem zaraze pege se spajaju, a listovi ~ute i suae se. Do zaraze dolazi tokom vruih letnih meseci ili suvih prolea i naravno u indoru. Zavlazivanje vazduha i cesto orosavanje sobnih biljaka,narocito donje strane listova,pogorsava uslove za egzistenciju crvenih paukova,ali ih ne ubija,ali ako je biljka odmakla u cvetanju postoji rizik od budji.Unistiti se mogu pomocu hemijskih preparata na bazi permetrina (prometrina),piretrina ili malationa.Suzbija se prskanjem pripravaka na bazi akaricida: Neoron 500, Apollo 50 SC, Demitan, Basudin 40. Mere treba preduzimati u trajanju od mesec dana sa razmacima od sedam do deset dana. takodje dok ne nadjemo odgovarajuci preparat vreme prolazi,tako da jedna od mera suzbijanja moze da budu i dva sundjera koja navlazimo sa vodom ciji smo ph predhodno spustili. ja sam koristio i cetku za farbanje.jedino je bitno brisati ih pred samo gasenje svetla... i jos da kazem da je bitno da kad se zavrsi tura dobro operemo box i dezinfikujemo ga,a zatim ostavimo sijalicu da radi par dana kako bi omogucili preostalima da se izlegnu i onda ih ponovo uklonili pranjem i dezinfikovanjem. i ako neko kojim slucajem prodaje bubamare neka se javi... :)))

avg 2016.

#29
Cao narode novopecen sam u ovome i imam problem sa paucinom na biljci da li neko moze da mi pomogne za savet cime bih mogao da je uklonim..?. posto je krenula opasno da propada... Unapred hvala
jesamZMAJ

avg 2016.

#30
u pitanju su vjerojatno spidermitesi iliti crveni pauci i ako je biljka ve u pau ini i kako ka~ea da opasno propada, onda joj viae nema spasa :( najsigurnije bi bilo da vidimo fotku

avg 2016.

#31
danas ne mogu da stignem nikako ali cu sutra izbaciti sliku..
PrasicaISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#32
Pozdrav ljudi, Jel ovo na slici isto pauk??
CIBOISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#33
Znaci stanje je ovakvo, 1 Biljka koju trebam sutra pobrat je sad na kraju dobila spidere, posto ne zelim koristiti nikakve pesticide dosao sam na ideju da ih pobijem sa sumpornim trakama. Govorim o onim sumpornim trakama sta se koriste u vinarstvu, zapalis ih i one pobiju sve sa sumpornim parama. Te trake ne ostavljaju tragove na npr. zidovima, bacvama i sl. ali nisam siguran za biljni svijet. Da li je to dobra ili losa ideja? Trebam odgovor brzo!
t@maraZMAJ

sep 2016.

#34
Mislim da sumpor i voda daju sumpornu kiselinu....koliko se sijeam kemije :) Tako da to nikako nebi bilo pametno...osim ako ~elia ubiti i biljku :D
CIBOISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#35
a znam to, ali ona ce bit sutra mrtva i ovako i onako, a sumporna kiselina isparava tako da nebi trebalo ostat nezeljenih kemikalija
StipeZMAJ

sep 2016.

#36
Ako susis u komadu grane, povezi ih spagom i na kraj spage stavi ljepljivu traku. Kako ce se bud susit, tako ce spideri bjezat jer ne zele bit na suhoj biljci, pa ce se svi grupirat na tu spagu i zaljepit se. Na taj nacin, ne samo da ces ih ubit, nego ces ih i maknut iz bud-a. Ima J.Cervantes na filmicima prikazan bas taj nacin pa pogledaj na yt. Mozes i sa tim sumpornim trakama, ali ces morat imat ventilaciju i morat ces moci zatvorit prakticki hermeticki tu prostoriju jer ces nadrapat ako pocnes disat to. Nije toliko opasno, nego pece za nos i grlo i uzasno smrdi. Ne znam ako si ikad probao to zapalit. Ako nisi, probaj prvo vani pa ces vidjet o cemu pricam. @t@mara sumporasta je ta koju trazis :) sumporna zahtjeva platinu kao katalizator. Tak je nekak to pisalo u knjizi hahahah @CIBO Evo na 18:13 imas o tome sto sam ja pricao -NhsQx1Dyi4
t@maraZMAJ

sep 2016.

#37
@Stipe atreberu jedan :p :D hehehe Hvala na ispravku....odmah me asociralo na kiselinu a nije mi se dalo googlati :)
CIBOISTRAŽIVAČ

sep 2016.

#38
Posto nisam bas siguran sta da napravim sad s tim, ajd mi recite sta bi vi napravili da ste u toj situaciji?

sep 2016.

#39
istrimaj dobro i okaci da se susi
GroffAMBASADOR

sep 2016.

#40
Sumpor je fungicid, djeluje na gljive ali ne na pauke. Zadimia li biljke sumporom to nee biti za puaenje...smrdit e na sumpor.

jul 2017.

#41
na donjim listovima su mi se pojavile bijele flekeu vidu tunel ia. Niste mi joa nikada odgovorili na postvljeno pitanje pa vas molim da mi netko tko zna neato o tome pomogne.

jul 2017.

#42
Ajd stavi fotku da vidimo. Mogli bi biti leaf mineri. Ako su oni, onda neem uljem pospricaj.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se