VUTRA
ForumUzgajanjeProblemi i dijagnostikaNicotiniana rustica (šamanski duhan)
LEGACY

Nicotiniana rustica (šamanski duhan)

70 odgovora7,281 pregleda
t@maraZMAJ

jul 2014.

#1
Mislim da veina zna za aamanski duhan ili nicotinianu rusticu,ali vidim da je se ne spominje baa na forumu.Kako sam imala problema sa nametnicima razno raznim odlu ila sam je probati a rezultati su me stvarno ugodno iznenadili.Pa evo da to iskustvo podijelim i sa vama pa mo~da nekome i pomogne. Rustica je jednogodianja biljka porijeklom iz Ju~ne i Srednje Amerike.Ima postotak nikotina 9% dok obi ni duhan za cigarete ima 1-3%(Nicotiniana tabacum).Kako znamo da je nikotin sam po sebi jako otrovan i u malim koncetracijama,to je odli na biljka za pravljenje bio pesticida. Nikotin je topiv u vodi pa je dovoljno suhe listove namo iti u vodu i nakon ato odstoji sa time se prskaju biljke.Moram rei da je stvarno jednostavna za uzgoj i ne tra~i veliku brigu.Ja sam ih prvo sadila u vaze pa onda van kada je zatoplilo. Ovo su slikice iz mog klijaliata! Biljka procvjeta krajem ljeta a cvjetovi su ~ukasti i ima ih jako puno.Nakon cvjetanja pojavljuju se male loptice pune sjemena koje kada se osuae pucaju i ispada sjeme van. }ao mi je ato nemam sliku procvjetale biljke jer sam slu ajno izbrisala ali evo jedna presaena u vrt. Evo ako nekome treba kakva info. slobodno pitajte.Meni nakon prskanja nikakvih buba niti pu~eva nije bilo niti blizu.
KarlitosPOZNAVALAC

jul 2014.

#2
Evo slika od pre par dana :) Meni je vrlo nisko izrastao...nekih 30 cm...mada sam cuo da posto mu ovo nije podneblje,a duvan je prilagodljiva biljka..ove prve sezone ce napraviti seme koje ce dati biljku naspram ovih uslova,tako da ocekujem sledece godine bolji prinos.Bice semena dosta ove godine,to je najbitnije.
kapelaENTUZIJASTA

jul 2014.

#3
Predivna biljka i predivni su cvetovi, pa zelimti sto vise sjemenke skupiti da bi se to malo prosirilo niz BJP "bivsi jug... prostora... zelimti sve najbolje ...Srecno
t@maraZMAJ

jul 2014.

#4
Ja sam je ustvari posadila sasvim slu ajno proale godine,dobila sam sjeme duhana i nisam znala o kakvoj je vrsti rije dok nije procvjetala.Zasadila sam oko 30 stabljika i sve su bile oko 1metar visine.Sjemena ea dobiti toliko puno da neea znati kamo sa njim :)
KarlitosPOZNAVALAC

jul 2014.

#5
Sasvim slucajno i to bas rusticu :) Ja bih rekao da imas srece,jer mogla si dobiti bar 10 zastupljenijih vrsta od ove :) Odlicno za seme,planiram da sledece sezone nakupim da se ima i za popusiti povremeno,a padalo mi je na pamet i da od lista napravim blunt za cerke koje ce procvetati obilno nadam se :) Metar visine im je genetski,ne idu mnogo vise od toga.
t@maraZMAJ

jul 2014.

#6
Uuuu... nemoj niti pomislit da ea je puait,nije ona za to pre jaka je.Probala sam ja i prijatelj je probao,jednostavno zaboravi. itala sam puno o njoj,samo su je neki indijanci tako koristili ali u kombinaciji sa drugim bilj icama :D haha.I joa su je navodno uamrkavali,to nije vodu u kojoj je stajala,koristili su je za obrede i pri anje sa duhovima....
KarlitosPOZNAVALAC

jul 2014.

#7
Pusio sam,zato i zelim opet,jer imam pozitivna iskustva.Ja nisam osetio nista negativno kod tog procenta nikotina koji on ima.Informisan sam i ja,moze svasta sa njim ali to nije za ovu temu ni forum :)
t@maraZMAJ

jul 2014.

#8
Haha dobra plua imaa onda...mislila sam da nisi probao pa da te upozorim.Meni slu~i samo za pesticid i pokazao se odli an.Pu~evi i ostala ekipa mi pojeli 7 bilj ica,od kad apricam niti jednoga.Samo malo je kiaa problem jer ispire pa treba stalno obilazit. Dali netko ima iskustva sa ovom biljkom u borbi sa paucima?
JackDanielsAMBASADOR

jul 2014.

#9
Evo mojih shamana ! Super korisno kao insekticid, ubija biljne uai vrlo efikasno.
t@maraZMAJ

jul 2014.

#10
Super su ti bilj ice,sigurno su ve jako ljepljive :)
JackDanielsAMBASADOR

jul 2014.

#11
Slikano poslije oluje Melissa ,dobro je da su ~ivi. Ljepljivost i nije prejaka. Mo~ea mi molim te re i, po tvom iskustvu ,kad je u shamanovu ~ivotu nikotin u vrhuncu tj kad ga ima najve i udio?
t@maraZMAJ

jul 2014.

#12
Gledaj ja sam ga brala od donjih listova prema gore,kada dobiju ~utu boju onda su zreli za branje pa ekaa da drugi red po~uti i tako do vrha.I odmah na apagu ka ia pa na suaenje.Meni su najbolji listovi bili od polovice prema vrhu,skroz ljepljivi i masni jedva sam ruke oprala.
JackDanielsAMBASADOR

jul 2014.

#13
Ja sam to krivo sve radio. Nea veze ,bar sad znam kako...thx :)
rastanautAMBASADOR

avg 2014.

#14
Pokupio sam negdje informaciju da su duvan i druge slicne nikotinske biljke u Juznoj AmeriKi prije Kolumba imali vaznu ulogu u tradiciji i svakodnevnom zivotu. Interesantno je to da su ljudi - shamani - ljekari praktikovali razne pripravke i napitke radi lijecenja ili odredjene faze transa, ali opet biljka je imala najbolji uticaj kad se zvace, pushi ili umetne u anus :) zvuci smjesno, uglavnom to su bili nacina konzumiranja. Ne znam da li to pise u sredstvima informisanja ali to je istorijska cinjenica. Eto pa mozete da razmislite i o tome, sto ne znaci i da treba da praktikujete :D
t@maraZMAJ

avg 2014.

#15
Duhan su prije svega koristili u medicinske svrhe a imali su jako puno na ina konzumacije.Od svje~e biljke koristili su iscjeeni sok za pie ili listove kao obloge za istegnua,ugrize zmija itd.. Puaenje je ak bilo najmanje prakticirano.U rekreativne svrhe uamrkavali su prah osuaenih listova koji je bio pomjeaan sa pepelom nekih biljaka,naj eae divljeg kakaa,prakticirali su i ~vakanje listova.Da i neka plemena koristila su ga kao klistir,ali neka hvala nebi ja to probala :icon_smile:
t@maraZMAJ

avg 2014.

#16
Evo moje e cure sutra dobiti kuru pesticida poato nisam par dana apricala i ve su ih po eli papati. A ovako izgledaju suaeni tobolci sjemena koji su mi za sljedeu godinu
baobabLEGENDA

mar 2016.

#17
@t@mara Imam par pitanja za ovaj samanski duhan (neda mi se googlati :), a kolko sam vidio na brzinu i nema bas previse info za uzgoj) Kolko treba sjemenu da proklija? Kad su otprilike spremne za van? Jel im treba kupovna zemlja ili moze obicna iz vrta?
L0oDZMAJ

mar 2016.

#18
Aj posto nema Mare,a kod mene raste... ja sam stavio zemlji kao i za vutru... semenu je trebalo 4-5 dana da proklija(direkt u zemlju,malo samo prekrio,mozda 1mm),semena su sitna da sta sitnije nisam video :) Kod mene rastu evo vec 10+ i sprmena su da se presade ima ih gomila :) kad budem doma,slikam ti i seme crno ako hoces vidis ;) peace
baobabLEGENDA

mar 2016.

#19
Moze slikaj slobodno, drugi tjedan i meni dolazi sjeme pa krecem u akciju. ;)
L0oDZMAJ

mar 2016.

#20
:cool23:
t@maraZMAJ

mar 2016.

#21
Evo Loodi se javio prvi :D Jedino imam nadodati,da sjeme probaa ato viae raairiti. Stvarno je jako sitno i ako bacia sve na kup,onda se teako razvija. A i korjen ii se zapetljaju,pa imaa problem kod pikiranja :) A spremne su za van cca...kada ti narastu kao meni na drugoj slici u prvome postu teme... im dovoljno zatopli...da nema viae mraza :) Jako je otporna biljka,tako da bez brige ;) I baa mi je drago da ima joa lanova koji su zainteresirani za ovu biljku. Sjemena imam jako puno tako da ako treba....rado aaljem :)

mar 2016.

#22
Rusticu je legalno uzgajati ako te ne uhvate :-) ?To pitam zbog obicnog duhana i drzave (porez)? Htio bi piknuti par komada za bioinsekticid.
t@maraZMAJ

mar 2016.

#23
Nije legalno....ali je stvarno neprimjetna...i najbolji bio pesticid koji sam ja ikada koristila ;)
baobabLEGENDA

mar 2016.

#24
E sad ste me zbedirali :) Mislio sam da je legalno to posadit doma par komada, a radi se o tome da ju mogu posadit jedino u dvoristu uz glavnu cestu, a zivim u prometnoj ulici u Zg pa nebi bas htio da mi :murija: doma bane zbog Rustice. :D
t@maraZMAJ

mar 2016.

#25
Ma nee ti nitko banuti....ja sam ih imala sa prednje strane kue...prema cesti...33 kom :) Stvarno je neprimjetna,kao bilo koja ukrasna biljka,predivnih cvijetova. Bez brige ;)
L0oDZMAJ

mar 2016.

#26
Ko da zna narod i murija sta je rustika... za to treba neko osnovno obrazovanje ;) opusteno samo,kakva murija... nauka je to za njih... pa necemo plantazu duhana sadit i to rustike,da se potrujemo kolko je jaka :D za insekticid kao stvorena... lepo zbori Mara- BubaMara :D:banana_rasta:
baobabLEGENDA

mar 2016.

#27
Ma posadit cu ja nju u to uopce ne sumnjajte,ako ne doma kod babe u vrtu :) nego proslo mi kroz glavu da neko to prepozna pa me prijavi muriji, a ono dosli zbog rustike pa mi usput nadju pun box :) Kolko mi treba otprilike komada da bi mogao napravit neku pristojnu kolicinu pesticida? Citao sam mislim da listovi i nakon 6 mjeseci sadrze veliku kolicinu nikotina...
t@maraZMAJ

mar 2016.

#28
Upotrebljivo je sve...i listovi i stabljike. A tako sam i ja ula..cca 6 mj da je naj potentnija. A kasnije to opada.... Ali koristila sam ja i starije zalihe i to jako uspjeano. Evo ti sada ostavljam kolegu Loodoga jer ima iskustva sa rusticom... A ja se spremam za van :p

apr 2016.

#29
Ljudi i sadnja obi nog duhana je nelegalna, ali niko ti nee praviti problema oko par stabljika pa ni rijamu. E sad ne znam ako nau tu rustiku i prepoznaju ata bi bilo? Mislim male su aanse da prepoznaju ali eto. Da li bi bio krivi no ka~njen kao za maricu ili...? Nema mi logike poato rusticka nema psiho u inka.

apr 2016.

#30
nema logike pa nema ni krivicnog kaznjavanja ;) ne mozes zasejati hektare duvana, al u dvoristu par biljaka... nema frke

apr 2016.

#31
Tako sam i mislio.;)
trubabubaLEGENDA

apr 2016.

#32
je to hopi tobacco? pod tim imenom sam naso sjeme.

jul 2016.

#33
Rustica, jedna u 7 L, druga u 5 L i jedna zanemarena u 0.2 L isto po ima cvijetat :D :joint: :respect:
L0oDZMAJ

jul 2016.

#34
Tvoje vec daleko otisle... a moje se razvukle kao salata :) :spliff:
t@maraZMAJ

jul 2016.

#35
Loodi ata im radia ti hehehheh.... Topiraa? Stvarno su kao salatica :)
L0oDZMAJ

jul 2016.

#36
Pevam im pesmice :) :banana_rasta:

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se