LEGACY
Nicotiniana rustica (šamanski duhan)
70 odgovora7,281 pregleda
t@mara
ZMAJ28.214 REP
t@maraZMAJ
jul 2014.
jul 2014.#1
Mislim da veina zna za aamanski duhan ili nicotinianu rusticu,ali vidim da je se ne spominje baa na forumu.Kako sam imala problema sa nametnicima razno raznim odlu
ila sam je probati a rezultati su me stvarno ugodno iznenadili.Pa evo da to iskustvo podijelim i sa vama pa mo~da nekome i pomogne.
Rustica je jednogodianja biljka porijeklom iz Ju~ne i Srednje Amerike.Ima postotak nikotina 9% dok obi
ni duhan za cigarete ima 1-3%(Nicotiniana tabacum).Kako znamo da je nikotin sam po sebi jako otrovan i u malim koncetracijama,to je odli
na biljka za pravljenje bio pesticida.
Nikotin je topiv u vodi pa je dovoljno suhe listove namo
iti u vodu i nakon ato odstoji sa time se prskaju biljke.Moram rei da je stvarno jednostavna za uzgoj i ne tra~i veliku brigu.Ja sam ih prvo sadila u vaze pa onda van kada je zatoplilo.
Ovo su slikice iz mog klijaliata!
Biljka procvjeta krajem ljeta a cvjetovi su ~ukasti i ima ih jako puno.Nakon cvjetanja pojavljuju se male loptice pune sjemena koje kada se osuae pucaju i ispada sjeme van.
}ao mi je ato nemam sliku procvjetale biljke jer sam slu
ajno izbrisala ali evo jedna presaena u vrt.
Evo ako nekome treba kakva info. slobodno pitajte.Meni nakon prskanja nikakvih buba niti pu~eva nije bilo niti blizu.
Karlitos
POZNAVALAC746 REP16%
→ Ambasador
KarlitosPOZNAVALAC
jul 2014.
jul 2014.#2
Evo slika od pre par dana :)
Meni je vrlo nisko izrastao...nekih 30 cm...mada sam cuo da posto mu ovo nije podneblje,a duvan je prilagodljiva biljka..ove prve sezone ce napraviti seme koje ce dati biljku naspram ovih uslova,tako da ocekujem sledece godine bolji prinos.Bice semena dosta ove godine,to je najbitnije.
kapela
ENTUZIJASTA220 REP5%
→ Poznavalac
kapelaENTUZIJASTA
jul 2014.
jul 2014.#3
Predivna biljka i predivni su cvetovi, pa zelimti sto vise sjemenke skupiti da bi se to malo prosirilo niz BJP "bivsi jug... prostora... zelimti sve najbolje ...Srecno
t@mara
ZMAJ28.214 REP
t@maraZMAJ
jul 2014.
jul 2014.#4
Ja sam je ustvari posadila sasvim slu
ajno proale godine,dobila sam sjeme duhana i nisam znala o kakvoj je vrsti rije
dok nije procvjetala.Zasadila sam oko 30 stabljika i sve su bile oko 1metar visine.Sjemena ea dobiti toliko puno da neea znati kamo sa njim :)
Karlitos
POZNAVALAC746 REP16%
→ Ambasador
KarlitosPOZNAVALAC
jul 2014.
jul 2014.#5
Sasvim slucajno i to bas rusticu :) Ja bih rekao da imas srece,jer mogla si dobiti bar 10 zastupljenijih vrsta od ove :) Odlicno za seme,planiram da sledece sezone nakupim da se ima i za popusiti povremeno,a padalo mi je na pamet i da od lista napravim blunt za cerke koje ce procvetati obilno nadam se :)
Metar visine im je genetski,ne idu mnogo vise od toga.
t@mara
ZMAJ28.214 REP
t@maraZMAJ
jul 2014.
jul 2014.#6
Uuuu... nemoj niti pomislit da ea je puait,nije ona za to pre jaka je.Probala sam ja i prijatelj je probao,jednostavno zaboravi.itala sam puno o njoj,samo su je neki indijanci tako koristili ali u kombinaciji sa drugim bilj
icama :D haha.I joa su je navodno uamrkavali,to
nije vodu u kojoj je stajala,koristili su je za obrede i pri
anje sa duhovima....
Karlitos
POZNAVALAC746 REP16%
→ Ambasador
KarlitosPOZNAVALAC
jul 2014.
jul 2014.#7
Pusio sam,zato i zelim opet,jer imam pozitivna iskustva.Ja nisam osetio nista negativno kod tog procenta nikotina koji on ima.Informisan sam i ja,moze svasta sa njim ali to nije za ovu temu ni forum :)
t@mara
ZMAJ28.214 REP
t@maraZMAJ
jul 2014.
jul 2014.#8
Haha dobra plua imaa onda...mislila sam da nisi probao pa da te upozorim.Meni slu~i samo za pesticid i pokazao se odli
an.Pu~evi i ostala ekipa mi pojeli 7 bilj
ica,od kad apricam niti jednoga.Samo malo je kiaa problem jer ispire pa treba stalno obilazit.
Dali netko ima iskustva sa ovom biljkom u borbi sa paucima?
JackDaniels
AMBASADOR2.756 REP36%
→ Legenda
JackDanielsAMBASADOR
jul 2014.
jul 2014.#9
Evo mojih shamana !
Super korisno kao insekticid, ubija biljne uai vrlo efikasno.
t@mara
ZMAJ28.214 REP
JackDaniels
AMBASADOR2.756 REP36%
→ Legenda
JackDanielsAMBASADOR
jul 2014.
jul 2014.#11
Slikano poslije oluje Melissa ,dobro je da su ~ivi.
Ljepljivost i nije prejaka.
Mo~ea mi molim te re
i, po tvom iskustvu ,kad je u shamanovu ~ivotu nikotin u vrhuncu tj kad ga ima najve
i udio?
t@mara
ZMAJ28.214 REP
t@maraZMAJ
jul 2014.
jul 2014.#12
Gledaj ja sam ga brala od donjih listova prema gore,kada dobiju ~utu boju onda su zreli za branje pa
ekaa da drugi red po~uti i tako do vrha.I odmah na apagu ka
ia pa na suaenje.Meni su najbolji listovi bili od polovice prema vrhu,skroz ljepljivi i masni jedva sam ruke oprala.
JackDaniels
AMBASADOR2.756 REP36%
→ Legenda
JackDanielsAMBASADOR
jul 2014.
jul 2014.#13
Ja sam to krivo sve radio.
Nea veze ,bar sad znam kako...thx :)
rastanaut
AMBASADOR2.787 REP37%
→ Legenda
rastanautAMBASADOR
avg 2014.
avg 2014.#14
Pokupio sam negdje informaciju da su duvan i druge slicne nikotinske biljke u Juznoj AmeriKi prije Kolumba imali vaznu ulogu u tradiciji i svakodnevnom zivotu. Interesantno je to da su ljudi - shamani - ljekari praktikovali razne pripravke i napitke radi lijecenja ili odredjene faze transa, ali opet biljka je imala najbolji uticaj kad se zvace, pushi ili umetne u anus :) zvuci smjesno, uglavnom to su bili nacina konzumiranja. Ne znam da li to pise u sredstvima informisanja ali to je istorijska cinjenica. Eto pa mozete da razmislite i o tome, sto ne znaci i da treba da praktikujete :D
t@mara
ZMAJ28.214 REP
t@maraZMAJ
avg 2014.
avg 2014.#15
Duhan su prije svega koristili u medicinske svrhe a imali su jako puno na
ina konzumacije.Od svje~e biljke koristili su iscjeeni sok za pie ili listove kao obloge za istegnua,ugrize zmija itd.. Puaenje je
ak bilo najmanje prakticirano.U rekreativne svrhe uamrkavali su prah osuaenih listova koji je bio pomjeaan sa pepelom nekih biljaka,naj
eae divljeg kakaa,prakticirali su i ~vakanje listova.Da i neka plemena koristila su ga kao klistir,ali neka hvala nebi ja to probala :icon_smile:
t@mara
ZMAJ28.214 REP
t@maraZMAJ
avg 2014.
avg 2014.#16
Evo moje e cure sutra dobiti kuru pesticida poato nisam par dana apricala i ve su ih po
eli papati.
A ovako izgledaju suaeni tobolci sjemena koji su mi za sljedeu godinu
baobab
LEGENDA14.229 REP92%
→ Zmaj
baobabLEGENDA
mar 2016.
mar 2016.#17
@t@mara
Imam par pitanja za ovaj samanski duhan (neda mi se googlati :), a kolko sam vidio na brzinu i nema bas previse info za uzgoj)
Kolko treba sjemenu da proklija?
Kad su otprilike spremne za van?
Jel im treba kupovna zemlja ili moze obicna iz vrta?
L0oD
ZMAJ85.106 REP
L0oDZMAJ
mar 2016.
mar 2016.#18
Aj posto nema Mare,a kod mene raste... ja sam stavio zemlji kao i za vutru... semenu je trebalo 4-5 dana da proklija(direkt u zemlju,malo samo prekrio,mozda 1mm),semena su sitna da sta sitnije nisam video :)
Kod mene rastu evo vec 10+ i sprmena su da se presade ima ih gomila :) kad budem doma,slikam ti i seme crno ako hoces vidis ;) peace
baobab
LEGENDA14.229 REP92%
→ Zmaj
baobabLEGENDA
mar 2016.
mar 2016.#19
Moze slikaj slobodno, drugi tjedan i meni dolazi sjeme pa krecem u akciju. ;)
t@mara
ZMAJ28.214 REP
t@maraZMAJ
mar 2016.
mar 2016.#21
Evo Loodi se javio prvi :D
Jedino imam nadodati,da sjeme probaa ato viae raairiti.
Stvarno je jako sitno i ako bacia sve na kup,onda se teako razvija.
A i korjen
ii se zapetljaju,pa imaa problem kod pikiranja :)
A spremne su za van cca...kada ti narastu kao meni na drugoj slici u prvome postu teme...
im dovoljno zatopli...da nema viae mraza :)
Jako je otporna biljka,tako da bez brige ;)
I baa mi je drago da ima joa
lanova koji su zainteresirani za ovu biljku.
Sjemena imam jako puno tako da ako treba....rado aaljem :)
Anthony Tony DiNozzo
LEGENDA10.936 REP59%
→ Zmaj
Anthony Tony DiNozzoLEGENDA
mar 2016.
mar 2016.#22
Rusticu je legalno uzgajati ako te ne uhvate :-) ?To pitam zbog obicnog duhana i drzave (porez)? Htio bi piknuti par komada za bioinsekticid.
t@mara
ZMAJ28.214 REP
t@maraZMAJ
mar 2016.
mar 2016.#23
Nije legalno....ali je stvarno neprimjetna...i najbolji bio pesticid koji sam ja ikada koristila ;)
baobab
LEGENDA14.229 REP92%
→ Zmaj
baobabLEGENDA
mar 2016.
mar 2016.#24
E sad ste me zbedirali :) Mislio sam da je legalno to posadit doma par komada, a radi se o tome da ju mogu posadit jedino u dvoristu uz glavnu cestu, a zivim u prometnoj ulici u Zg pa nebi bas htio da mi :murija: doma bane zbog Rustice. :D
t@mara
ZMAJ28.214 REP
t@maraZMAJ
mar 2016.
mar 2016.#25
Ma nee ti nitko banuti....ja sam ih imala sa prednje strane kue...prema cesti...33 kom :)
Stvarno je neprimjetna,kao bilo koja ukrasna biljka,predivnih cvijetova.
Bez brige ;)
L0oD
ZMAJ85.106 REP
L0oDZMAJ
mar 2016.
mar 2016.#26
Ko da zna narod i murija sta je rustika... za to treba neko osnovno obrazovanje ;) opusteno samo,kakva murija... nauka je to za njih... pa necemo plantazu duhana sadit i to rustike,da se potrujemo kolko je jaka :D za insekticid kao stvorena... lepo zbori Mara- BubaMara :D:banana_rasta:
baobab
LEGENDA14.229 REP92%
→ Zmaj
baobabLEGENDA
mar 2016.
mar 2016.#27
Ma posadit cu ja nju u to uopce ne sumnjajte,ako ne doma kod babe u vrtu :) nego proslo mi kroz glavu da neko to prepozna pa me prijavi muriji, a ono dosli zbog rustike pa mi usput nadju pun box :)
Kolko mi treba otprilike komada da bi mogao napravit neku pristojnu kolicinu pesticida? Citao sam mislim da listovi i nakon 6 mjeseci sadrze veliku kolicinu nikotina...
t@mara
ZMAJ28.214 REP
t@maraZMAJ
mar 2016.
mar 2016.#28
Upotrebljivo je sve...i listovi i stabljike.
A tako sam i ja
ula..cca 6 mj da je naj potentnija.
A kasnije to opada....
Ali koristila sam ja i starije zalihe i to jako uspjeano.
Evo ti sada ostavljam kolegu Loodoga jer ima iskustva sa rusticom...
A ja se spremam za van :p
Lazarus Led
LEGENDA14.233 REP92%
→ Zmaj
Lazarus LedLEGENDA
apr 2016.
apr 2016.#29
Ljudi i sadnja obi
nog duhana je nelegalna, ali niko ti nee praviti problema oko par stabljika pa ni rijamu. E sad ne znam ako nau tu rustiku i prepoznaju ata bi bilo? Mislim male su aanse da prepoznaju ali eto. Da li bi bio krivi
no ka~njen kao za maricu ili...? Nema mi logike poato rusticka nema psiho u
inka.
PowerSeed
ZMAJ189.950 REP
PowerSeedZMAJ
apr 2016.
apr 2016.#30
nema logike pa nema ni krivicnog kaznjavanja ;) ne mozes zasejati hektare duvana, al u dvoristu par biljaka... nema frke
Lazarus Led
LEGENDA14.233 REP92%
→ Zmaj
trubabuba
LEGENDA7.982 REP30%
→ Zmaj
jul 2014.
1 / 36
jul 2014.
jul 2016.