VUTRA
ForumUzgajanjeProblemi i dijagnostikaFungus Gnats (pljesnive mušice)
LEGACY

Fungus Gnats (pljesnive mušice)

440 odgovora76,181 pregleda
Spawn_of_UamentiENTUZIJASTA

jan 2011.

#1
S obzirom da su mi joa davno kad sam tek po eo growat ove male kamikaze uniatile jedan grow, dok nisam bio svjestan uope zaato mi biljke trunu i da je to zbog toga... ponovo su se nakon toga javili u 2 navrata, samo ato sam se tada ve dovoljno informirao o tim tla iteljima tako da sam ih uspio rijeait. Tako da s vama podijelim korisne informacije ukoliko netko od vas naie na ovu vrstu problema. Poato nema niti jedna tema posve ena tome odlu ih malo donirat svojeg vremena da nam svima koji se u budu e susretnemo s time bude lakae. zato krenimo redom... FUNGUS GNATS (pljesniva muaica) 1. MALO O GNATOVIMA OP ENITO... Fungus gnats ili kako ih neki zovu pljesnive muaice su male muaice vrlo sli ne onim vinskim i mogu biti pogubni za naau biljku. Kako pogubni pitate se mo~da?, pa jednostavno, doti na gamad nese jaja na zemlju naae biljke, iz tih jaja se kasnije razvijaju larve (male oku nevidiljive glistice) koje se hrane korijenom naae biljke i raznim vrstama gljivica, pljesni itd... S obzirom da su te muaice jako male i sve ovako sli no izgledaju na prvi pogled mislim da nema smisla opisivat izgled nego bacite pogled na slike ispod... 2. KAKO IH UO ITI? Ako vam biljka iz bilo kakvih nepoznatih razloga po ne trunut, suait se ili pokazivat ostale udne znakove, a sigurni ste da je sve od osnovnih uvijeta prili no zadovoljeno, mogu e da imate gnatove. U tom slu aju mo~emo napravit mali test te malo bolje obratit pa~nju na zemlju i gledat ima li bilo kakvih insekata po povraini zemlje. naravno nesmije biti apsolutno nikakvih muaica na zemlji, ako nema onda rukom lagano pogrebemo po povraini zemlje i pa~ljivo promatramo dali e po et izlazit i skakutat. To su dvije od metoda koje je mogu e primjenit dok su gnatovi joa u ranoj fazi i dok se nisu nakotili do te mjere da lete posvuda i prave haos gdje god stignu 3. IMAM GNATOVE! `TO SAD??? Ovako prvo se skuliramo, otvoria pivo (mo~e i gusti sa alagom :icon_lol:), i krenea itat ovaj dio poato je ovo najbitni dio kako rijeait male lete e kamikaze. Radi se o tome, da bi shvatio kako se uspjeano rijeaiti malih govnara treba razumijet i znat kako njihov ~ivotni ciklus funkcijonira. Krenimo redom... Prvo i osnovno ato nam je bino znat je da se gnatovi mno~e na vla~nome i da vole pljesan iliti mufu ili gljivice, koji god vam izraz odgovara. Ja kada sam prvi put imao problema s gnatovima, unio sam ih u stan s kupljenom zemljom (vre a 60L) koja je bila skladiatena na otvorenom a vani je padala kiaa (ma kako krasno). I eto nam extra kombinacije za gnatove, zatvorena crna vre a puna subrstrata,unutra mra na, prakti ki bez zraka i uz to joa vla~na.... od tada gledam da ne uzimam zemlju koja se vani skladiati na otvorenom ili ako nia da je suha. }ivotni ciklus jednog gnata sve ukupono traje oko mjesec dana. Zato nam treba stpljenja kao i za sve drugo ako ~elimo stvar odradit kako spada. Taj ~ivotni ciklus sastoji se od 4 faze... a to su: a) Jaja b) Larva (male glistice oku nevidjive, hrane se korijenom biljke) c) Pupa ( neato izmeu larve i muaice ponekad bude i kao muaica bez krila koja ska e i ruje po zemlji) d) Odrasli (tkz leta i koji nesu jaja) Kako ciklus funkcijonira?... Kao ato vidimo na slici, nakon ato jaja dospiju u zemlju (vla~nu naravno) nakon tjedan dana izlje~u se larve. U tom stadiju larve se hrane korijenom biljke (nanose i atetu biljci) i ostalim pljesni i to traje nekih 2 tjedna emu slijedi razvijanje pupe ili malih bezkrilatih muaica koji izgledaju kao pauci. 2 Tjedan dana nakon toga gnatovi odrastaju u odrasle leta e koji lete okolo u potrazi za hranom (s time da uzmemo u obzir da se leta i u ovom stadiju hrane samo plijesni i privla i ih miris fermentacije), i u estalo se vra aju na zemlju kako bi polegli jaja. Taj proces traje 10-ak dana nakon ega ugibaju. Tu nastaje za arani krug koji se mo~e prekinut ako se slijede slijede i koraci... 4. PREKIDANJE CIKLUSA Put do uspjeanog istrebljenja gnatova je prekidanje ciklusa, to nije prekidanje 2 ili viae uvijeta mogu ih za njihovo razmno~avanje. Zapamtite prekidanje jednog od uvijeta NE MO}E garantirat i vjerovatno ne e biti uspjeaan u slu aju istrebljenja, ato zna i da emo trebat prekinut viae od jednog. Krenimo onda prema rijeaenjima... (ovdje su prirodne metode bez kemijanja itd...) Rijeaavanje larvi: 1. Prva metoda je da se na zemlju polegnu kriake krumpira narezan na plo ice kako bi se larve (koje se hrane korijenom) namamile na krumpir, i nakon toga taj krumpir bacamo skupa s larvama na njima 2. Druga metoda , da se pusti zemlju da se skroz posuai dok biljka lagano ne po me pokazivati znakove ~ei, tada po injemo biljku zaljevat od ispoda sa tanjura koji skuplja vodu na izlasku, zna i NE HRANIMO odozgora, jako bitno, time mi emo uvijet da bi se uop e mogla jaja nest na zemlji. 3. Tre a bi bila zasipavanje povraine zemlje fino usitnjenim pijeskom tako da se zatrpa dobar dio gornjeg sloja, time naravno isto eliminiramo opciju neaenja jaja na povrainu. Kao i kod druge metode biljka se hrani od ispod Larve (uve ano) Kasni stadij pupe aka Spidergnat (muaica bez krila) Eliminiranje odraslih leta a: 4. etvrta metoda bi bila ljepljenje krep samoljepljive trake (~ute boje jer navodno ~uta boja privla i odrasle leta e isto kao i miris fermentacije) na posude tako da je ljepljivi dio okrenut prema gore i vodoravno ih postavimo u odnosu sa zemljom. Time smo dobili jednu klopku za leta e. 5. Peta... pivo, jabu ni ocat ili neato tre e sli nog tipa, bitno da ima fermentirani miris i da je ~u kaste boje, postaviti viae posudica napunjene ne im od prijenavedenog blizu zemlje ili posuda (ato viae posuda to su ve e aanse da se gamad zaleti u klopku) Ostale metode: Ostale metode su prskanje NeemOil-om (po zemlji naravno jer tamo je ~ariate problema) ili neki ka~u tobacco juice. Osobno ih nisam isprobao, pa vam ne mogu re i iz prve ruke dali rade. Sigurno poma~u ali ne sami, da bi se iztrebljenje zavrailo uspjeano potrebno je primjenjivat barem 2 metode i to konstantno. I ne, nemojte o ekivat rezultate unutar 5-6 dana, ovo mo~e trajat i 20-ak dana, ovisno o veli ini infestacije. Samo uporno i hrabro. Postoji joa jedna stvar koju nisam spomenuo a to je Bacillus thuringiensis, dobro udna bakterija koja se joa naziva kao bolest insekata s obzirom da ih pro~dire. Awsome jelda? :icon_lol: Ako uspijete do do toga u bilo kakvom obliku, to bi bilo odli no. Ja do toga na~alost nisam uspjeo do . Primjena metoda: Metode dijelimo na tamanjenje larvi i tamanjenje leta a. Moramo obje metode od jednom paralelno primjenjivat da bi naa slu aj bio uspjeaan, za larve primjenimo prvo metodu br. 2, paralelno s time, primjenimo i 4 i 5 za odrasle. Ovako sam ja radio i bilo je uspjeano. Mo~ete probat i druge kombinacije, ali ovo je po meni dalo najviae uspjeha i 100% izlje enje od ove napasti. I da bitno je da je prostor uredan jer kao ato smo prije spomenuli gnatovi vole prljavo i pljesnivo, dovoljno da pustite bocu od nekog soka ili limenku od pive u kojoj ima malo teku ine i evo vam mjesto za infestaciju koja mo~e poslije pre na naae bilje, isto tako uklanjajte svo mrtvo i trulo lia e jer je i to itekakav magnet za gnatove. Toliko od mene za sada. Kritizirajte, hvalite, komentirajte, glavno da se spika obr e:icon_lol: :bis:
xxrobixxAMBASADOR

jan 2011.

#2
Super post. Ja im sam ih primjetio sam zemlju zalio sa dodatkom H2O2 i nestale su. Viae ih ne primje ujem. REP + za trud!
SiDAMBASADOR

jan 2011.

#3
eke bratke... do jaja :thumb:

jan 2011.

#4
Odli an post suso!!!!
FalconENTUZIJASTA

jan 2011.

#5
Odlican post Spawn:)rep+ za trud:).....da se nadovezem,moram priznat da sam (skoro)sve metode koristio u borbi...al nisam ocito bio ustrajan...kako je i Spawn napomenuo....naoruzajte se prvo sa strpljenjem ako naidete na te male napasnike,a tek onda krenite u borbu (koja ce sigurno trajati 25-30 dana da budete sigurni da ste ih se rijesili)i onda nece biti problema Edit-koristio sam i otopinu cesnjaka+duhana(koji se ostave da se namacu u vodi bar 24h,sto se duze namacu biti ce jaca koncentracija)i pomaze ta otopina,samo lijepo je to sve Spawn objasnio,najmanje 2 metode se moraju stalno koristiti
GreenRyderLEGENDA

jan 2011.

#6
.....odlican post i objasnjenje.....svaka cast, rep+ za trud....=)
Spawn_of_UamentiENTUZIJASTA

feb 2011.

#7
Ola de kovi, evo nea me net zeza pa ne stignem navratit. Hvala na komentarima i ako tko ima koju isprobanu metodu da radi a da nije ovdje ve spomenuta, nek je slobodno podijeli ovdje s nama. :sun2:
SvetilistPOZNAVALAC

feb 2011.

#8
e tose tra~i :thumb: imao jednom priliko taj problem zbog neke xxx zemlje, zaboravio kak se zove i nije bitno :)) stajala vani na paletama i pojma nisam imo kakav problem mo~e bit al jbga sada pa za u budu e znam dru~e te metode su za pohvalu :icon_mrgreen:
CannabeastISTRAŽIVAČ

feb 2011.

#9
svaka cast spawn
numero unoISTRAŽIVAČ

feb 2011.

#10
svaka cast!
slobodanAMBASADOR

feb 2011.

#11
svaka cast za inf. rep+ ja sam lepio one trake za muve i zalivo biljke sa h2o2,ali kao sto ti rece potrebno je vreme...
DataAMBASADOR

feb 2011.

#12
rep+ jako korisno....a ata sve neu pro itat na ovom naaem forumu:icon_lol:....svaka ast:thankyou:
MoxENTUZIJASTA

maj 2011.

#13
Imam jedno pitanje: Do sada nisam imao problema s gnatovima, no ju er idem vidjet svoje nemani(box) i ugledam jednog jedinog gnata kako se koprca po podu(imao je krila ali je bio retardiran da leti)...naravno odmah je bilo kill & destroy... Pitanje glasi, koliki broj gnatova je kod vas znao biti? par komada ili roj.. Uvijeti u boxu ne mogu biti idealniji, (min 20-21C max 27-28C vlaga 50%, i biljke mi nikad nisu toliko dobro rasle)znam da jedna lasta ne ini proljee, pa me zanima kakva je vama bila situacijas detekcijom i rjeaavanjem gamadi. Biljke su mi stare 5 dana, sumnjam da je korjenski sistem toliko razvijen da povu e vodu s tanjuria(trenutno su u aaama)pa mi jedino preostaje na povrainu polo~it ploake krumpira(za larve) i ubacit sistem ljepljive trake+ posudice s octom za letae.... Dali s metodom isti tren zapo eti ili za 5 dana kada sam planirao napravit presaivanje?Vodim se onom bolje sprije iti nego lije iti, pa bi krenuo u akciju odmah...vaae mialjenje,dali je potrebno to sve zbog jednog(UO ENOG) gnata? zahvaljujem EDIT: proizvod za ubijanje larvi putem "dobrih bakterija" je Baturad WP proizvodi tvrtka Herbos iz Siska, a Biobit WP uvozi tvrtka Valent iz Zagreba. Nadam se da je pomoglo :D

maj 2011.

#14
zna li netko moze li se ta musica suzbiti sa praskom Neopitroid kojim mi mama inace zaprasuje cvijecem kad ga napadnu uai? jel itko koristio?
indian_summerISTRAŽIVAČ

maj 2011.

#15
probaj lagano posipati po zemlji... trebalo bi rijeaiti stvar... nisam koristio, ali sam uo da bi moglo pomoi...
DataAMBASADOR

maj 2011.

#16
mo~ea komotno onda i primjenit vatru(tipa baca plamena):rofl: aalim se ....hou samo rei da je ipak to za konzumaciju i zaista bi bilo preporu ljivo izbjegavat takve otrove a probleme probat rijeait na drugi na in-primjenom biljnih pripravaka i empirijskih recepata. https://forums.vutra.org/threads/3361-BIO-uzgoj-gnojiva-i-pesticidi?highlight=kopriva sretno

maj 2011.

#17
hvala na odg. procitala sam vec da se savjetuju prirodni pripravci, ali mi kopriva nije trenutno najdostupnija. mogla bi probati eventualno s bazgom, tog imam ali tamo ne pise recept za bazgu, a i bojim se da bi ih mogla joa i privui. ipak je to sladak sok..
grivaENTUZIJASTA

jun 2011.

#18
Mospilan resava problem tih napasti.Sve drugo slabo pomaze

jul 2011.

#19
U Srbiji postoji K-STOP.proizvodi ga Bioekoloski centar iz Zrenjanina,prozivod sadrzi Bacillus thuringiensis (vidim da ameri koriste i hvale Mosquito Dunks koji sadrzi takodje sadrzi BT kao aktivni sastojak).Deluje mi da prodaju samo naveliko,mozda gresim u svakom slucaju evo i linka mozda nekome pomogne :K-STOP
grivaENTUZIJASTA

avg 2011.

#20
Jel ima K-STOP u slobodnoj prodaji ? Na njihovoj stranici nema nista o maloprodaji
Spawn_of_UamentiENTUZIJASTA

avg 2011.

#21
Nebi se slo~io s tobom da sve drugo slabo poma~e... Ako se dr~ia uputa, itekako funkcijonira, to ato su neki nestrpljivi i povrani je druga stvar. a po pitanju Mospilana... Mislim da se nema viae ata re, slo~io bi se sa kolegom Datom... radije uzmi baca plamena:hehe:
grivaENTUZIJASTA

sep 2011.

#22
Ne kazem da ove mambo-dzambo fore ne prolaze verovato zavisi od stepena zaraze ja sam prvo to i probao pesak,beli luk,duvan,sibicu,koprivu po ovom upustvu kad to nije dalo rezultate probao i neke duge prirodne varijante.Ni mospilan nije resio do kraja problem mada je tako delovalo kad sam ovde napisao musice skoro nestale ali se biljke nisu oporavljale nego i dalje polako venule .Nisam probao neem oil i K-stop(pisao sam ovima koji prizvode na mail nisu odgovorili) jer ih nisam nasao pa ako neko zna gde nabaviti bilo bi ok da to podeli sa nama
grivaENTUZIJASTA

okt 2011.

#23
probao neem oil nije pomoglo ili je ovo sto sam kupio flas neem oil ili ni on ne pomaze
Spawn_of_UamentiENTUZIJASTA

okt 2011.

#24
Ako je stvar izmakla kontroli ( a to zna i da se infestacija razbukatala i gadno raairila ) onda bilje mo~ea bacit u 3pm (ne, ne mislim na 15h :icon_lol: ), blago re eno, stvar se da sredit ali je treba uo it ato prije i po et tretirat prije nego izmakne kontroli. trebat ea dobro o istit i dezinficirat sve u boxu i oko boxa i obavezno provjerit dali se gamad nije mo~da nakotila i po ostalom bilju po kui (kao ata je meni bio slu aj recimo). ina e kao ato rekoh ako se gamad toliko raairi da niata viae ne poma~e, moa se pozdravit s biljem jer e svakim danom izgledat sve gore itd...
grivaENTUZIJASTA

okt 2011.

#25
Potpuno si upravu (mora sve u djubre). Nisam uspeo da dodjem do Hypoaspis miles ili Bacillus thuringiensis var. israelensis Kod nas se dve firme reklamiraju da prodaju ai nijedna nema (kao to je uvoz pa kad se kao nakupi dovoljno ljudi i ako se nakupi ...) u hrvaskoj sam nasao jednu firmu nisam ih zvao i neznam dali su u istom fazonu ko ovi nasi dripci
rasmcAMBASADOR

jul 2012.

#26
Jeli itko probao sa h2o2 i ako je koji omjer i kako? HITNO JE!!! Pomagajte jedna biljka ima samo 5-6 listova, sutra i ona umire ajooj ata me snae!!!
zelenabojaISTRAŽIVAČ

jul 2012.

#27
ja sam ukljucio raid video sam neke bubice kako lete . . . valjda ce ih to zeznuti . . .

jul 2012.

#28
https://vutra.org/unutra%9Anje-uzgajanje/745-h2o2.html Ja stavljam 5ml 3 postotnog h2o2 na litru vode.

dec 2012.

#29
evo shto je meni rijeshilo problem gnatova domahi pesticid od duhana i sitni pijesak. duhan se potopi u vreloj vodi i ostavi da odstoji 24sata.. na 1,5litru vode ide cca 1/3 shalice suhog duhana ( ja sam koristila duhan za motanje "SAUVAGE" jer je bez ikakvih aditiva i ne dodaju katrane i otrove )...sa tom tekuchinom treba obilno nashpricati zemlju..tako da se dooobro natopi povrshinski sloj.... nakon toga se doda cca 3-4cm pijeska..ja sam pijesak uzela u pet shopu..shto sitniji pijesak.. pjesak se koristi iz razloga shto ga gnatovi ne uspjevaju probiti-ako je sloj dovoljno debeo ( 2-3-4cm )...zato je bitno da ga rashirite cijelm povrshinom posude..to sprijechava odrasle-prezhivjele gnatove da polazhu nova jajashca u zemlje ,ali i mlade da izadju iz zemlje.. nakon toga...biljku zaljevati preko tanjuricha tj. "od dole" + tanjurich sterilizirati barem 1x tjedno vrelom vodom.
caspeZMAJ

mar 2013.

#30
auuu sranje ja sam ih poceo viat zadnja dva dana po boxu, vjerovatno doali sa jebenom terramagmom, sad bi najrae u ducan i svima jebat mater... stavio krumpir na zamlju, sirup za sok na par tanjurica i evo idem napravit od eanjaka i duhana pesticid... :( koliko imam jos vremena za spasit stvar biljke su izaale iz zemlje u srijedu, radi se o sensi skunku #1 edit. na nekom stranom forumu sam naaao da ih cimet ubija, tako da sam kompeltnu povrainu zemlje posuo cimetom, ovo koje vidim su se pocele koprcat, a zasad ih nema puno... valjda funkcionira, a ujutro u apoteku po hidrogen zlu ne trebalo. A dobit ce i eanjaka i duhana, valjdao ovo sve nece naakodit ljubicicama

mar 2013.

#31
:violent018: samo rokaj gamad ;)
sminka95ISTRAŽIVAČ

mar 2013.

#32
Samo :knockknock: ,a kad zavraia udri po gudri :joint: :D
caspeZMAJ

mar 2013.

#33
popodne prije gaaenja lampe je svaka dobila 4ml peroksida u litri vode, u 9i5 se pali svijetlo pa cemo vidit jel gamad pocrkala... da sadim ru~e odnio bi ovo zemlje ata mi je ostalo i nabio na glavu liku ata radi u merkatora edit. izgleda da je hidorgen peroksid pomeo bube, jucer je izgledalo ko pobuna u kokoainjcu.... sad nema nicega, njih dvije mogu nastavit u~ivat u ponocnom suncu :D
roowerPOZNAVALAC

mar 2013.

#34
e sad me zanima ak se posipa Hidrogen Peroksid po zemlji ,,,jel to ne steti biljkama? jebote i ja sam danas vidio letace,,jednog ili dva,,, sutra moram po pijesak i taj Hidrogen... i u zadnjem Growu ih je bilo ,,ali nisam bas nesto poduzo po tom pitanju ,,,sve sam odradio do kraja bez problema,,, manje vise,,,,,zadnjih tjedan dva su se listovi kompletno osusili,,,posto nikako ne gnojim osim malo prirodnim gnojom,,,izgleda da je to bio razlog za posusene listove,,,e jebiga,,,(kad klopaju korijen pa se gore Plant pocne susit) sutra cu koji kubik pjeska nabaviti ,,, :bale ....i u Boj....za Grow svoj... :dada
caspeZMAJ

mar 2013.

#35
hidrogen peroksid je antiseptik, tako da u normalnoj kolicini nema zaato da ateti biljci, evo ni kod mene joa nisu svi mrtvi, ali ih je manje. Nisam zalio od ponedjeljka, i necu skroz dok biljke ne poka~u ~e... jer sad odkad je zemlja suha gnatova nema po zemlji samo letaju okolo, a kad o~edne posude idu u kadu pa ce pit od ispod.
usrnameAMBASADOR

mar 2013.

#36
Za hvatanje letača koristim žute ljepljive pločice, oko 4€ košta pakiranje od 10 kom. :)

mar 2013.

#37
Poatovani vutroljupci!! Ovak borim se sa gnatovima ve cca. 8 dana i mogu re da ove prirodne metode dosta dobro poma~u ! Samo bi htio napomenut da se sa krumpirom mo~emo rijeait velikog broja larvi jer se jako brzo nakupljaju na njemu, tako da po mojoj preporuci mjenjajte krumpir svakih 12 sati max 24 !!!! Ako ~elite provjeriti dali su se larve nakupile na krumpiru to mo~ete u initi sa plavim svjetlom ( onim za pregledavat novce ) i bez pove ala ili mikroskopa vidljive su golim okom ( nekaj baa fuuuuj mene odma sve svrbi na tjelu !!!! ) i na jednoj ploaki krumpa ih ima barem 100 - 1000 larvi !!!
grivaENTUZIJASTA

apr 2013.

#38
Koristio sam joa i Gnat Off ali sam posuo okolo i vecu koli inu duvana poato se to sad ovde kupuje na kilo i pune cigare mogu vam rei da kombinacija pali e sad posle 4-5 nedelja krenu opet da pojavljuju
caspeZMAJ

apr 2013.

#39
evo moja dva skunka #1 od pocetka je bitka sa gnatovima, glupost je da se baci sve u sme e... sve ata sam isprobao nije ih se rijeailo skroz, al koliicnu je smanjilo. ja neku atetu ne vidim na biljkama, luduju od pocetka. nemojte pretjerivat sa hidrogenom, ja jesam pa mi je po~utila masa listova a gnatove drzim pod kontrolom tako da zaljevam samo kad vidim da su ~edne bez pretjerivanja ;)
Detox2OldLEGENDA

maj 2013.

#40
Evo prvi problem,ova letea stoka.poduzeo sam mjeru s krumpirima,jabu nim octom,te je morala jedna piva da pogine(80% u ~eludac).Dosad sam koknuo 8 leta a,i 2 larve ato su bile na komadiu zemlje iznad kojeg je bio krumpir.znam da je broj od 8 leta a malo,no ja happy,bolje iata nego niata! Sutra u vjerojatno nabavit pijesak za svaki slu aj.
herb oilENTUZIJASTA

maj 2013.

#42
otkad sam zalio sa razrijedjenim H2O2 90% gamadi je manje, necu zuriti za koji dan cu ponoviti opet, vjerujem da je korjen sad dovoljno jak da ga ne mogu tako lako ostetiti...
bepoISTRAŽIVAČ

sep 2013.

#43
imao sam podosta problema sa ovim stvorovima u boxu. ugl, malo sam ih promatrao, poprilicno su usrani letaci, pa mi je palo neato na pamet. unutraanji vent koji puae lagano po biljkama mi je izgleda bio preslab. kad sam stavio oscilirajucu mrcinu, muaica je nestalo, jer ne mogu letit od "vjetra" a mislim da se ne mogu ni parit zbog toga. mislio sam da ce biljkama biti problem, obzirom na pojacano isparavanje, meutim potez se pokazao dobrim na nekoliko razina. lakae kontroliram vlagu, pogotovo u cvatu, a biljke mi pucaju od zdravlja. probajte pa javite. pozdrav!
juggernautISTRAŽIVAČ

okt 2013.

#44
nisam razumio sa ovim sa duhanom eanjakom i tim verzijama,, jel sa tim otopinama spricamo biljku ili zaljevamo zemlju da bi ubili te sugave licinke,,, inace imam samo par tih muaica sugavih i prilicno su pametne majku im -.- kad je ocu stjerat sa lista ne boji se nego se pomice po listu dok doslovno ne popizdim i lupim ju necim tek tad poleti u zrak :S
crunkisiLEGENDA

okt 2013.

#45
Negdje sam procitao da je dobro uzeti krumpir, narezati na kriske i poslagati na zemlju... larve to obozavaju i idu odmah na njega izbaciti po potrebi i ponoviti dok ih se ne rijesis kompletno...
Vu ing.POZNAVALAC

nov 2013.

#46
Ja sam za sledecu turu resen da se odlucno borim protiv ovog organizovanog kriminala :violent018: . Naoruzao sam se peskom, kupujem duvan na kilo, krompir imam, poslao sam mail ovima u bio-ekoloskom centru za taj k-stop (mada jos ne odgovaraju), trake za musice, limenka piva, ona lopatica za ubijanje musica i sve ostalo. Pa nece mene da zajebava neki Vidoje, Stanoje! Samo necu da koristim ove bas otrove za prskanje. Ima da kupim i onu UV lampu za insekte. Naravno nadam se da nece da se pojave ali ako dodju...
iffkicaENTUZIJASTA

feb 2014.

#47
Pozdrav ljudovi... Eto da podijelim sa vama recept koji je meni pomogao...a i ono sto nije pomoglo... Prvo sam probala s krumpirom..no krumpir bi se uplijesnivio, a larva nigdje..mozda sam vidjela jednu..a musica je bilo jos vise.. Probala zutu ljepljivu traku, a ono gamad hoda po tome :P Probala sam Neem ulje..ni to nije pomoglo.. A onda sam na netu nasla recept: 1. posipala gornji sloj sa sitnim pijeskom 2. pomijesala vinski ocat i gel za pranje sudja (navodo ako stavis gel nema sanse ako upadnu da se izvuku zive) 3. na zute post it papirice namazala debeli sloj petroleum jelly (najvise ih se na to nakupilo) i stavila ih izmedu dvije tegle..tako da su blizu povrsine zemlje I zasad funkcionira..vidjela sam jednu ili dvije musice koje cekamd a krepaju (ako ih ja prije ne utamanim) :knockknock: .

jul 2014.

#48
Ja sam u tresetnim tabletama gdije sam stavio na klijanje uoio te male crvie,taman su mi za presaditi!Pomislio sam na svaata,kako je to doalo do njih,voda kupovna,sjeme prva liga,pa di grjeaim,boks sam istio 3sata,nisam nikad do sada to vidio,oboru~o sam se znanjem vas iskusnih grovera koji ste pisali o tome i sad idem u apoteku po PEROKSID a ~enu sam poslao po koprive i duhan,pjeska,krompira imam,pa nebu mene niko farbo,idui grov u pokuaat doi do neke meso~der biljke pa nek briju ako mogu,a ako se ponovi ima koprive,duhana i ostalih preparata!!nebi ovo za~elio nikome!!!pouka-higijena boksa,uvijek friaka zemlj i nepret.sa zaljevanjem!!pozz
WeedBroAMBASADOR

dec 2014.

#49
Dali ove musice mogu da budu opasne kad je biljka vec razvila koren i kad je vec u fazi cvetanja, primetio sam jednu bas bas malu i ne mogu da je nadjem, a pre toga sam ubio 2-3 pre nekih 2nedelja.

dec 2014.

#50
Muaice nisu opasne za biljku, njihove larve jesu. Za rijeait se tako malog broja u tvom slu aju dovoljno e biti pustiti zemlju da se osuai i pametnije zalijevat. Kolika ti je vlaga? To je muaica koja pola~e larve u vla~nu zemlju tako da je to to.
WeedBroAMBASADOR

dec 2014.

#51
pa skoro sam prebacio na 12/12 sad su 6dan, i vlaga je oko 44-47% dok su bile u veg. 60-70%. Necu ih zalevati nekoliko dana dok se zemlja bas ne osusi pa cu da vidim i u medjuvremenu da ubijem ovu jednu.

dec 2014.

#52
tek sada vidim ovo ( dovraga..nikako da ushtimam postavke ) ovo ti je uzhasno vazhno za borbu sa gnatovima..ali i svim nametnicima..njihov zhivotni ciklus. jer..u pojedinim fazama su osjetljivije i lakshe ih je rijeshiti.. a i vidjela sam da spominjesh guzhvu u boxu..pa...trebao bi dobro pripaziti ..jer..visoka vlaga i slabija cirkulacija zraka su savrsheni uvjeti za njih..a kada se razmashu..tj.kada dodjesh u situaciju da paralelno imash gnatove u svim njihovim fazama/ciklusima..eee to vech mozhe biti zeznuta situacija..+ ulazishu cvjetanje..shto che ti ogranichiti upotrebu i samu aplikaciju insekticida...itd.. tako da..zaista ti preporucham da obratish pazhnju i ne uzmesh olako problem sa gnatovima.. kao shto vidish..one najvishe vremena provedu u (chini mi se 3 ili 4stadija ) fazi larve..tj. u zemlji..a i tada ih je najlakshe rijeshiti.. 1. isushivanje zemlje mozhe pomochi..ako imash mali broj odraslih..koje su polegle mali broj jajashaca..i ako su sva jajashca u istoj fazi razvoja.. 2. ako si siguran u kojoj su fazi i koliko stadija imash u boxu...mozhesh pokushati sa trovanjem u zemlji tj. trovanje larvi.. meni je uspjelo sa kombinacijom chaja od duhana i sloj sitnog pijeska ( najsitniji moguchi pjesak koji se uzme u pet shopu-za terarije se koristi ). zalijesh zamlju sa duhanskim chajem..pobijesh tako koliko je moguche..i..kada se zemlja vech posushi ( ne mora skroz )..povrshinu -ali kompletnu povrshinu zemlje ) pokrijesh slojem tog sitnog pjeska. pijesak sluzhi tome da onemoguchi larvama koje su prezhivjele ( pupa se zove najrazvijenija "faza" larve ) da izadju van i nastave zhivot..tj. nastave sa infestacijom.. ali..pijesak onemuguchava i preostalim odraslim jedinkama da polozhe jajashca u zemlju.. -neki stavljaju ljepljivu traku-na nachin da ju razvuku preko povrshine posudee..pa da se na to uhvate tek ispiljeni odrasli gnatovi koji izlaze iz zemlje i pochinju skakutati ( u pochetku nemaju dovoljno razvijhena krila za let ).to je mozhda jednostavnije rjeshenje..ako si siguran da imash samo tu jednu generaciju. uzhasno je bitno da vodish rachuna i o samom dnu posude..dole je vlazhno i savrsheno za polaganje jajashaca..to mozhesh rjeshavati na nachin da dezinficirash tanjuriche i dno posude sa hidrogen peroksidom ( 3 ili 5% ..).. sorry..brzinski ovo pishem..ako ima nejasnocha..budem kasnije dodala-odgovorila.. ali..najvazhnije ti je uhvatiti ih u pravoj fazi...tj.skontati zhivotni ciklus .i djelovati sukladno sa time..
WeedBroAMBASADOR

dec 2014.

#53
ja mislim da bolji odgovor nisi mogla da mi napises, hvala ti puno!
StokaGodinePOZNAVALAC

dec 2014.

#54
Ja sam ih sad nasao par kako lete po boksu.. Zemlja mi je povrsinski suha a na biljkama se ne vidi manjak vode jos pa necu zaljevati.. Na ventilatoru mi ima 20ak mrtvih musica i ove koje lete bas im ne ide to letenje jer ih vjetar satire.. Na zemlji ih nisam pronasao niti larve na povrsini zemlje.. Sad sam stavio kumpir na zemlju da vidim oce li se te larve pojaviti na njemu.. Biljke rastu super i ne vidim da imaju problema. Sad moje pitanje ocu li krenuti u ostriju ofenzivu ili da samo dezinficiram i ocistim boks.. Prosli grow su se pojavile musice ja sam samo pojacao veliki vent i one su nestale.. Naime taj put sam mislio da su vinske musice a sad vidim da mogu biti i ove opasne.. Nemogu viditi kakve su jer su mljevene na ventilatoru.. Edit: terra magma je zemlja 60l pakiranje zasad okej sve osim ovoga..
trubabubaLEGENDA

dec 2014.

#55
ja stvarno nemam srece. daklem box je spreman, sve je spremno al eto ja svaki dan vidim da mi iz origigi zatvorenih vreca izlete musice. vec 3-4 komada sam koknuo. kupim najskuplju vrazju zemlju (biobizz all mix) i svejedno problemi. sta sad napravit? da otvorim vrece par dana prije nego zemlju idem upotrebit i nasaftam sa neem-om il necim? neznam sta napravit. ak ih ima sad sta ce tek bit kad posadim biljcice u vaze. box je izoliran totalno. ima prociscavanje zraka preko hepa filtera. soba u kojoj je box je isto pociscena od svega i zrak u nju isto dolazi izvana preko drugog hepa filtera.
t@maraZMAJ

dec 2014.

#56
Ja sam isto imala problema sa zemljom i probati u sada jedan savjet koji mi je opa cupa dao a to je ispei zemlju u rerni prije sadnje.O ito da i u kupovnoj zemlji bilo kojeg proizvoa a ako se ne skladiati pravilno mo~e biti nametnika,e pa nee meni viae papat biljke :)
StipeZMAJ

dec 2014.

#57
pa kaj ti imas operacijsku salu ili grow box? :D hahahhah sjecam se Opa mi jednom reko.....lak za kosu ili neki dezodoran....upaljac.....burn da byachez ;) kaj drugo. ja bi probo sa vatrom :) edit: sad vidim da Opa ima neke destruktivne savjete...koji funkcioniraju :D :D :D
t@maraZMAJ

dec 2014.

#58
Opa piroman haha :)
StokaGodinePOZNAVALAC

dec 2014.

#59
Trebalo bi zemlju staviti u pleh ne deblje od 10cm i pokriti folijom. Pei je na temperaturi od 82 stupnja celzija (180F) bar pola sata. Postepeno da se penje ne na nagli i ne na vecoj temperaturi od 93C (200F) jer se mogu razviti patogeni koji mogu nastetiti biljkama.. Ovisno koja zemlja to smrdi ko kuga.. Kupujemo zemlju da bi imali savrsene uvjete, zemlju koja je "sterilna" a zapravo nije..

dec 2014.

#60
Imala sam dosta problema sa gnatovima, sve sam pokusavala, od duvana pa do h2o2 i najdelotvornije je kada se zemlja naprska tj natopi sa h2o2 jer on unistava larve na dodir. Posude sa vodom i mesavinom jabukovog sirtjeta i par kapi deterdzenta i lepljiva traka za muve mi je hvatala odrasle letace.
WeedBroAMBASADOR

dec 2014.

#61
Ajde da napomenem, ja ih ne vidim kod mene u boksu vec duze vreme, ostavio sam samo zemlju da se osusi, ali ja sam ih uocio odmah cim se pojavile bila samo jedna, a pre toga ubio 2-3.

dec 2014.

#62
jedini problem je shto h2O2 unishti i neke pozheljne organizme koji nastanjuju zemlju.. pa bi nakon toga trebalo pokushati dodati neke zemlje koja je bigata tim mikroorganizmima..itd.. (ili..neki od aditiva koji su zaduzheni za to..)
trubabubaLEGENDA

dec 2014.

#63
a koliko znam, kao sto je i vjestica napisala, nebih smio koristit peroksid ako koristim "organic" :-(.

dec 2014.

#64
Definitivno cu za sledeci grow nabaviti beneficial nematode, odnosno neke mikroorganizme koje napadaju te gnatove. Duvan mi bas i nije pomogao, uvek se gnatovi vracaju, plus sto se tesko nalazi prirodni duvan a i cula sam da moze sadrzati neki virus koji moze unistiti biljku. h2o2 je imao uspeha, medjutim eto i za njega kazu da nije bas pozeljan. Ostavim ja da se zemlja osusi, al kad zalijem ponovo, eto gnatova opet. Probala sam da zalivam dole od tanjirica, al to mi je nekako bzvz da zalivam saksiju od 25l samo od dole.
StokaGodinePOZNAVALAC

dec 2014.

#65
Ja sam 5 dana prskao povrsinu zemlje mixom duhana, chilija, cesnjaka i kurkume.. I to u fazi dok su svi letaci bili mrtvi, njih 50ak, a na povrsini je bilo masu onih sto ne lete nego samo skakucu po zemlji.. Vise ih nema i izgleda ko da je problem rjesen..;)
trubabubaLEGENDA

dec 2014.

#66
duhan me strah koristit zbog TMV-a. sto se tice chilija i cesnjaka, jel pricamo o prahu/zacinu suhom ili mora bit dobiveno iz svjezeg? pretpostavljam da cesnjak mora bit svjez, a chili moze iz praha/zacina?
StokaGodinePOZNAVALAC

dec 2014.

#67
Chili u prahu ljuti, cesnjak svjezi, kurkuma u prahu ili cimet i dihan domaci sam ja stavljao.. Prolio vrucom vodom i kad se ohladilo procjedio kroz gazu i u spricaljku.. I samo povrsinski dvaput dnevno pospricao po povrsini zemlje, zastitis biljke kartonom da ne spricas njih nego sam zemlju.. Ne sad natapati nego samo lagano pospricati.. Vazno je kroz par dana to ponavljati ne postoji metoda jednom i miran si.. Zalivao polagano ali moze i kroz podlozak bez obzira jeli posuda 10 ili 25L tih tjedan dana joj nista nece biti i vecina korijena dobije vode dovoljno..
AjwannaISTRAŽIVAČ

maj 2015.

#68
Molim hitno pomo! Najezda gamadi :( Kako se rijeaiti Symphilida na prirodan na in? A uz njih ima i leta a pljesnivih muaica, njih znam kako u ali nisam naala za Symphilide. Zaljevala sam biljku i dvoje je izaalo iz zemlje i trk na stabljiku, zgnje ila sam ih. Odvratni, kao sitne bijele stonoge i brzi su. Please help!!!!

maj 2015.

#69
ovo ti je treci put isti post, sa sledecim dobijas suspenziju sa foruma na mesec dana
AjwannaISTRAŽIVAČ

maj 2015.

#70
Ispri avam se! Panika me uhvatila

sep 2015.

#71
Treci puta spricam s njim i ne vidim da djeluje...koji omjer koristis na 1l vode? hvala

okt 2015.

#72
Heh, isto sam imo fazu sa musicama :) Biopy je rijesil frku u 4-5 spricanja tj kupanja ..u poljoapoteci dode cca 40-50 kn...na bazi buha a (prirodni insekticid )... Pokrepali su u roku t jedan dana...svi...osim biljoza :)

okt 2015.

#73
jel ga spricas po zemlji? biljkama ili ??? @Zelenko63

okt 2015.

#74
Da, po svemu. Kada ugasia svjetla pri ekaa da se malo ohlade... Uzimaa sredstvo i apliciraa ga po svuda, ja sam ih doslovno okupao..trudio sam se i ispod listova jer jaja su posvuda..leta i fg se buxaju i spod lia a... Folijarno jako dobro djeluje na korjen pa ono ako imaa turbo najezdu mo~ea malo s vodom razrjedit,i zaliti... No eto poato postoji primarni odgovor, koji je zaista dobar mislim da treaa vidjeti kako ce reagirati..meni je rijeailo problem :) I jako je bitno im prije zatvoriti box,isparava jako brzo pa onda nema u inka. Buha FTW
terribleISTRAŽIVAČ

nov 2015.

#75
2 infestacije sam imao, jednu unutra, jednu vani. biljka iznutra je bila blj za dimit. i tu mislim da sam pogodovao gamadi jer sam sa vinskim octom (sir etom) smanjivao ph. a augav okus je ini mi se od gnojiva jer sam prvo mislio da je manjak gnojiva, pa vode, pa previae vode, a svo vrijeme je korijen od larvi bio u banani. ni ispiranje nije pomoglo, pa sam biljku ubio i skontao da je puna zemlja gamadi. zanimljivo kako je samo jedna biljka fasovala od 6 u istom boxu. mo~da su i ostale bile zara~ene ali ne u toj mjeri. (to je bilo pred godinu i pol dana, zemlja terramagma, 50 litarska). Drugi slu aj je balkonuaa, fina za dimit al su simptomi od ranije prepoznati, borbe neke nije bilo jer nije imalo smisla u tolikoj aumi svokolikog bilja napadat samo jednu vazu, a i bila je pri kraju. smanjen urod, prekinut razvoj ali sasvim pristojan dim. i da. meni se na krompir niata nije nahvatalo.
fenomen111AMBASADOR

mar 2016.

#76
ovako, imam problem sa muhama, doduse nema ih puno ali su prisutne.probao krumpir, larve se nisu pojavile, ljepljiva traka nula bodova, secu po njoj, ocat i gel za sudje je koliko toliko djelotvoran...sve ostalo, caj duhana, kemije, nista od toga ne bih zelio upotrebljavati jer sve ima bar neki stetni utjecaj na biljku. pitanje glasi ako prekrijem zemlju pijeskom moram do kraja growa zalijevat od ispod?dali taj pijesak "gusi" korijen?nekako mi se to cini najbezbolnije rjesenje...nisam pametan:zvezda::
StipeZMAJ

mar 2016.

#77
Jesi siguran da su FG ?
fenomen111AMBASADOR

mar 2016.

#78
jesam, vidio par komada kako skakucu po zemlji ali crvicima ni traga, mislim da sam u ranoj fazi pa ih ima malo pa larve ne primjecujem ali moram to rjesit!mogu probat uslikat jedu odraslu kad se upeca u ocat ostalo mi mozda 2-3L zemlje u pakiranju od 18L i kad sam ga otvorio par dana nakon sto sam uocio muhe u boxu imao sam sta viditi u vreci, 20-50-100 muha ne znam ni sam, u boksu ih sada dnevno poubijam 5-6 i par komada u octu mozda 2-3 to traje evo vec tjedan dana zemlja terramagma 18L
L0oDZMAJ

mar 2016.

#79
Teramagma ima to sranje kod nekih pakovanja... to uporno pisem,al me niko ne hebe :D Elem,sitni pesak drzis samo 2 zalivanja,digni vlagu sto mozes vise i oblepi ceo boks sa zutim trakicama... kad ti je mrak u boksu,pokvasi biljku i proveri pre paljenja svetla jel su suvi listovi biljaka ili biljke,ako nisu,krpicu u ruke i susi... ja sam ih se tako resio brzo,samo moras uporno... jbg
trubabubaLEGENDA

mar 2016.

#80
kako secu po ljepljivoj traci?? ta ti nevalja onda. probaj nac pathogenic nematodes (Steinernema feltiae) po boljim vrtnim centrima. to je prirodno, a trebalo bi ih devastirat. umjesto pjeska uzmi dijatomejsku zemlju (buhostop) u ducanima za kucne ljubimce. to je isto prirodno i to ce ih iseckat :-). javi rezultate.

mar 2016.

#81
ufuglaj moskito dunks... vidim da to preporucuju,na amazonu par dolara kosta
fenomen111AMBASADOR

mar 2016.

#82
probat cu dignut vlagu sto vise ma da mi je sada na 70% i sutra idem po pijesak da to zatrpam!(ako nadjem taj buhostop jos bolje) ljepljiva traka funkcionira mozda par sati jer se samo ljepilo isusi na tep od 28 stupnjeva dosta brzo...inace vreca terramagme je bila zadnja na polici i tu sam se zeznuo,pratim situaciju pa javim kad ih nadam se istrijebim u potpunosti!! kill the motherfuckers!!
trubabubaLEGENDA

mar 2016.

#83
neznam kakve trake koristis. moje ploce zute su i nakon godinu dana ljepljive.
fenomen111AMBASADOR

mar 2016.

#84
ne znam, moje su isto zute i "ljepljive" bit ce da su kineske:)bacio sam to u smece jer ocat i gel za sudje rade odlican posao. kad se gnat samo priblizi posudi pada ko pokosen.najdraze mi je gledat kada se izdignu iz zemlje i ventilator ih posisa:objesen:za sada ne primjecujem da su nastetile biljkama pa sam jos smiren ali moram priznati da su veoma frustrirajuce te muhe pogotovo dok sam napusen...to be continued...
h0ndaZMAJ

mar 2016.

#85
Probao ih se rijeaiti krumpirom, isuaivanjem, prskanjem otopinom od cigareta nije pomoglo. Zapraaio jedan dan sa neopitroidom i nema ih viae, nije organic al je pomoglo!
Lego_96ENTUZIJASTA

jun 2016.

#86
Imam neka pitanja u vezi teme, a kad sam vido ovako profi uradjen post... Sta ima da se kaze, svaka cast. A sad koliko dugo drzim krompir posto je napomenuto da se larve ne vide kako da znam odprilike kada da menjam ili da samo menjam 2 puta dnedvno? Drugo ako zalivam samo tacnu biljke oce li to biti dovoljno i da li ce gamad koristiti tu vadu da dodju do zemlje opet? I jos ovo sobzirom da su mi svetla MH koje gore 0/24 da li je dobro da bacim pesak na povrsinu mogu li sprziti biljku nekako? Ko odgovori unapred hvala. Opet svaka cast za post. Peace
MoxENTUZIJASTA

jun 2016.

#87
Pa ii moji mali :) Da vas educiram i poskudam upitnike sa glava. 1. Priprema zemlje: Zemlja ma kako god dobro pakirana bila, ne garantira vam"sterilnost". Prije sadnje, svaki put zemlju "spr~im" na suncu (1-2 dana) i nikad nisam imao gnatove. Ovaj grow to nisam napravio i evo imamo okraaje. Na najlon rasprostite zemlju i neka sunce odradi svoje. Zemlja mora biti potpuno suha tako da stavite tanak sloj i povremeno razmjeaajte zemlju. Ja vlagu iz unaprijed pripremljene zemlje dr~im konstantnom uz pomo silikagela koji je u plasti noj aai koja se nalazi u vrei sa zemljom. 2. Peroksid (H2O2) Peroksid nije babaroga! To je molekula vode s jednim atomom kisika viaka. Koncentracija otopine s vodom (1(h2o2):10(h2o)) pospjeauje razvoj korjena-unosite kisik u zemlju, te ima utjecaj na redukciju gnatova. Zaljevanje svaka 2-3 tjedna. 3. Organski uzgoj/rjeaavanje gnatova i ostalih ateto ina - ploake na zemlji mijenjati svaka 2-3 dana - pijesak posuti po zemlji i zaljevanje vraiti preko korjena (tanjur s vodom) U bocu staviti eanjak i koprivu, naliti vodu i to ostaviti za epljeno na suncu jedan dan. Poprskati biljku s tim i gornji sloj zemlje. Zaudara ali rjeaava izuzetno velik broj nametnika (spidermites i ostalu gamad) * odradite flush i water curing ako koristite kemiju, jer vjerojatno i radite prihranu zemlje, tako da je to logi an potez... Prva metoda rjeaava problem. Ostale su tu da isprave eventualni kiks prve. Evo da je sve na jednom mjestu. Sretno i bez panike :)
baobabLEGENDA

jun 2016.

#88
Hvala na edukaciji, ali ima vec sve to objasnjeno na forumu. :whato:: A o H2O2 je bilo vec dosta diskusija ako se dobro sjecam. :)
banovan240LEGENDA

jul 2016.

#89
pa fiino,ja se bas fajtam sa njima par dana.. booj se biije bijee zaastava se vije..zaaa sloobodu biljciceee :udarac::grob:

jul 2016.

#90
tema oz 2006 https://www.vutra.org/threads/h2o2.640/ tema iz 2011 https://www.vutra.org/threads/organski-uzgoj-sve-%C5%A1to-trebate-znati.7443/
MoxENTUZIJASTA

jul 2016.

#91
@Power, naglasak je bio na : 1. Priprema zemlje s ciljem eliminacije gnatova: Zemlja ma kako god dobro pakirana bila, ne garantira vam"sterilnost". Prije sadnje, svaki put zemlju "spr~im" na suncu (1-2 dana) i nikad nisam imao gnatove. Ovaj grow to nisam napravio i evo imamo okraaje. Na najlon rasprostite zemlju i neka sunce odradi svoje. Zemlja mora biti potpuno suha tako da stavite tanak sloj i povremeno razmjeaajte zemlju. Ja vlagu iz unaprijed pripremljene zemlje dr~im konstantnom uz pomo silikagela koji je u plasti noj aai koja se nalazi u vrei sa zemljom. Ovu metodu nisam pronaaao da se spominje na forumu, a provjereno je djelotvorna. :) Za ostatak posta sam kriv!:murija::objesen:

nov 2016.

#92
Musica nece doci sa losom zemljom, ona dolazi s bilo kojom zemljom...ona namirisi truljnje 10km i najbolje rijesenje je preventiva, jer kad ona dodje tesko je se rijesiti...iz mojeg iskustva je bitno da vam supstrat nije stalno vlazan, tj da se isusi prije sljedeceg zalijevanja, i da riskirate jednom u 2tjedna zalijevanje sa neem uljem...ja trenutno isprobavam jedna preparat greenline 88 koji sam uspio nabaviti iz Njemacke i za sada sam miran. Ispobal sam ga na u borbi sa usima i tripsima na paradajzu, menti, citrusu i paprici i odusevljen sam...tretirao sam ih kada su se pojavile i nestale nakon 3tretmana
baobabLEGENDA

nov 2016.

#93
Citao sam vec negdje da je dobar taj preparat green line 88. Ima ga i u HR za kupiti (50 kn).

nov 2016.

#94
Jer znas gdi...ja sam nasao lika koji prodaje samo na veliko po toj cijeni
baobabLEGENDA

nov 2016.

#95
Pitaj google... :) green line 88 cijena - imas vec na prvoj stranici koju ti izbaci
trubabubaLEGENDA

nov 2016.

#96
dali taj green line ulazi pod insekticide i ostalo sto normalna raja nemoze vise da kupi bez tog nekog tecaja?

nov 2016.

#97
Moze bez tecaja...spada pod biolosku zastitu
baobabLEGENDA

nov 2016.

#98
Nemoj citirat ako odgovaras na post iznad jer ces dobit :udarac: od moderatora :)
thcmanISTRAŽIVAČ

jan 2017.

#99
ljudi pomagajte....kada sam uocio musice pre oko mesec, mesec i po dana, to je bio roj u boxu, bile su svuda i poceo sam da se borim sa njima, znaci stavio svuda one trakice sto vise, pivo i krompir...i to mi je puno pomoglo musice se hvatale na sve zamke i sve ih je bilo manje a i ja vise nisam imao mesta u boxu za sve te zamke jer su biljke mnogo narasle.....tako da sam mislio da je to sve ok proslo i prestao sam da razmisljam o njima....kad ono sada nedelju dana pred secu sam video sve te bubice zalepljene oko hedova negde manje negde vise ali su svuda zalepljene....da li to predstavljam problem za pusenje ili bilo kakav drugi problem moze da izazove?....da ih vadim sa pincetom ili da ih samo pustim? xD Hvala u napred i hvala za celu temu

jan 2017.

#100
Pa neea bube valjda da puaia ?! Nisam nikad probao ali garantovano e ti degradirati ukus dima , upkaj jednu po jednu nema ti druge ,ja bih barem tako .
thcmanISTRAŽIVAČ

jan 2017.

#101
sto sta fali thc buba :D....smor....al dobro moglo je i gore da bude :) hvala

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se