VUTRA
ForumUzgajanjeProblemi i dijagnostikaSredstvo protiv trulezi hedova
LEGACY

Sredstvo protiv trulezi hedova

94 odgovora20,809 pregleda
SulundarAMBASADOR

sep 2010.

#1
Svi outdoor groweri su makar culi za budjanje hedova-budj,plesan,trulez... Zbog cestih kisa, povecane vlaznosti, niskih temperatura...pred svaku berbu sam imao problema sa truljenjem,zbog cega sam morao ranije da secem biljke. Trulez se siri,moze da unisti biljku,a konzumiranje budjavih hedova moze da izazove trovanje. Gledanje u nebo zadnjih dana pred berbu ostavja tikove-majke mi:) Saznao sam za SWICH-fungicid protektuje i kurativno deluje na suzbijanje prouzrokovaca trulezi-ha:) Tretira se folijarno u pred cvetanju 2-3 puta u razmaku od 7-10 dana Negativno delovanje Na biljke nema! Otrovnost na ljude velika...ali bez udisanja,dodira sa sluzokozom i nema problema. Karenca 4-7dana Kolicina 2-3g na l,a pakovanja od 8g-1kg Cena manje od 1evro Ja sam naleteo na Signum kao zamenu jer je nestalo Swicha... U poljoApoteci traziti fungicid protiv truljenja plodova. Zvuci mi kao idealno resenje,nadam se da sam obezbedio outdor biljkama duboku starost na nasu radost. Moguce je da i kasnije,tokom susenja smanjuje pojavljivanje buji. Cudno je da do sada nisam cuo za tako nesto,niti naleteo na forumu,pa sam skeptican. Isprobacu kolko sutra,a ako neko ima iskustva,,bilo bi lepo da to podeli sa Svima. Ko se boji kise jos ...
KrejzyPOZNAVALAC

sep 2010.

#2
Time se tretira primjerice gro~e pred berbu. Nisam te shvatio... jel otrovno prilikom udisanja ili ne?
SulundarAMBASADOR

sep 2010.

#3
Da...grozdje,jagode,breskve,visnje,maline...paradajz,paparika,krompir...eto nisu samo nabrojali marihuanu,pitam se zasto i isto tako a sto ne bi moglo? Za preparat sam nacuo od poljoprivrednika i reci hvale. Sam po sebi je otrovan po coveka kao i svaki drugi fungicid,insekticid,akarcid...i to pise na uputstvima,mere zastite i ostalo. Bitno je da ta stetnost traje 7,neka bude i 15 dana(karenca) Po nekom pravilu,sledeca sedmica je zadnji voz za koriscenje,a ja se upravo vracam sa sajta,za 7 dana idem opet i videcu rezultate na kraju. Ova sezona mi je sativicna,pa mozda i ne bude rizicna...sa indikama,lisnatijim hedovima,budj je tesko odsutna-kod mene neizbezna Neko je u situaciji da informaciju dobije iz prve ruke,neko preko svoje muke...videcemo,nadam se najboljem. Poz @Krejzi,nadam se da sam koliko toliko pomogao:spliff:
SiDAMBASADOR

sep 2010.

#4
dobar post. fina stvar, trebalo bi provjerit... TNX al ja mislim da se ove godine ida na lagani water curing... isto informativno ako bude koji znak truljenja - ali i bez toga, moram probat!
KrejzyPOZNAVALAC

sep 2010.

#5
Znam da kad koristim SWITCH na gro~u treba proci 21 dan otprilike do berbe, a sad brine me sto za razliku od plodova kao sto su gro~e, jagode, maline itd. vrhovi nisu plod vec cvijet i stoga nemaju nikakvu opnu tj koru takoreceno, a nije predvidjeno za tretiranje cvjetova vec plodova. Stoga postoji mogucnost da se preparat upije ili uvuce u vrh i upropasti ga tj. da izazove zdravstvene poteskoce prilikom kasnijeg konzumiranja. Trazio sam po netu rijesenje tog problema pljesni i jedino sto sam uspio naci je metoda pokrivanja biljaka tj zastita od kise s time da se to mora maknuti ASAP nakon sto kisa stane
Petar PanPOZNAVALAC

sep 2010.

#6
i vi bi to onda puaili???!!!! aj dico kanite se gluposti, uvajte svoje zdravlje. imate one mre~e ato se prebace preko biljki, to vam odli no spre ava buanje, ali je mana ato se tako biljke lakae uo e
sknkISTRAŽIVAČ

sep 2010.

#7
SID mozes mi dat link ili objasnit ovaj water curing sta si naveo? Malo detaljnije da mi objasnis, kad se to radi,zasto,kako itd....
SulundarAMBASADOR

sep 2010.

#8
Naprotiv,koristi se u fazi pred cvetanja i nakon sasusivanja sveta kod pojedinih kultira. Protiv susenja cvetova,grancica,plodova. Tretiranje se vrsi 2-3 puta u toku godine-zavisno od kulture. Biljka usvaja u sebe i pravi otpornost prema svim oblicima bolesti tog tipa. Takvi fungicidi su napravljeni da bi sprecili truljenje a ne da bi izbrisali covecanstvo:) Uz pravilno koriscenje i mere zastite ovo sredstvo je bezopasno. Ne pokusavam da izmislim toplu vodu,u poljoprivredi se koristi godinama. Meni je izuzetno drago sto sam naisao na tako nesto,pomislio sam da ce i vama biti... zato sve ovo pisem...pa ko voli nek izvoli :)))) Ko se boji kise jos duda,duda...:b_bow:
KrejzyPOZNAVALAC

sep 2010.

#9
Sve je to ok, nisam umanjivao tvoju informaciju nego me brine da se ne zadrzi u vrhu i upropasti ga :/
Petar PanPOZNAVALAC

sep 2010.

#10
Ma sve to stoji, ali ti te cvjetove ni ne puaia niti ih jedea. Ma kako god hoea, ja neu. Ali nije mi jasno zaato se mu ite i riskirate sadit neato za ato ne mo~ete biti sigurni da nije atetno za vaae zdravlje.? Pa to mo~ea kupit i na ulici, bez da riskirate koju godinu zatvora. A okus je sigurno fenomenalan s obzirom da to prskaa po vrhovima neposredno pred berbu (jer je tada i najvea mogunost za nastanak plijesni). Ma baa kako ka~ea, ko voli nek izvoli, aj
TropicoLEGENDA

sep 2010.

#11
Truljenje vrhova....hmmm.... aj nabaci koju sliju da vidim to truljenje, jer je meni zadnji grow propa tbog utruljenih vrhova....prvo postanu svitili, bolest krene iz sredista vrhova i brzinom svjetlosti vrhovi propadnu, postanu crni itd.... ja sam pomislija da je problem u paucima jer su vrhovi takoer bili puni paucine.....
SuperAngelPOZNAVALAC

sep 2010.

#12
Imam ti ja par fotki trule~i vrha - botrytisa. Od gljivi nih oboljenja sam primjetio i pepelnicu- powdery mildew- ali ona se javlja samo na velikim listovima. https://forums.vutra.org/threads/5751-Sredstvo-protiv-trulei-vrhova Od switcha i ostalih kemijskih sredstava me odbila u~asno velika toksi nost kod inhaliranja pogledaj malo u uputstvima mislim da je i do tisuu puta pa i viae toksi niji ako se inhalira. U threadu je kako sam probao na organski na in rijeaiti trule~, makar mislim da je ovo sa soda bikarbonom viae preventivno.
SulundarAMBASADOR

sep 2010.

#13
Sve mislim pojedini nisu shvatili ili imaju drugacije shvatanje,razmisljanje... ljudovi,sta je svama...? Sredstvo je namenjeno protiv trulezi sa sve biljne kulture koje uzgaja i konzumira covek! Otrovan je za organizme u vodi bez izuzetka.(ovo u vodi je logicno) Za ljude je otrovan u slucaju dodira sa sluzokozom,inhaliranja ili oralnim putem samog preparata(jako bitno) i trovanje se ispoljava simptomima:vrtoglavica,svrab,muka,povracanje,gadjenje(tako mi je posle svakog sexa jbt:)) Karenca je 4-7 dana...a djubrivima koja koristimo za biljke je 7-21dan! Vreme kada se sredstvo koristi je pred cvetanje ili u nasem slucaju nakon pokazivanja pistli ili u blagom cvetu. Sad vec ulazimo u crvenu zonu,ali sobzirom da do kraja ima jos mesecak dana,mislim da nije rizicno,samo je pitajne dal ce biti delotvorno. Sredsvo ne moze da ostavjalja za sobom mirise,ukuse posle mesec i vise. Posledice pogotovo, jer inace ne bi imalo dozvolu za promet od Ministarsva poljoprivrede,sumarstva i ostalih zdarija. proizvodjac Nemacka zastupnik Srbija............ako ovako nastavim,poklonice mi... ma dozivotne zalihe za tri kolena:) @Petre,ako ne koristis nista za biljke sem vode...tek tada je jasno za takav stav,sto je OK) @Tropico,slike budjavila nemam,ali mogao bi ti tvoje da izbacis...pa da svi pogledamo i utvrdimo problem zajednickim silama.Ako je liska iz te zone zuta,sparusena,suva...budj. @SuperA...imenjace po temi:) Ova tema je bazirana po istinitom sadrzaju uputstva!
KrejzyPOZNAVALAC

sep 2010.

#14
Evo ja cu elaborirat malo svoje razmisljanje. Koristim SWITCH u vinogradu da se gro~e nebi kvarilo i treba se cekat barem 21 dan nakon apricanja da bi se mogla obavit berba i ne smije se jesti gro~e u tom periodu od 21 dan ( osim ako ga kisa ne ispere malo ili se ubere, pa opere naknadno ). E sad kad bi ja stavio SWITCH na vrhove svoje biljke, koji su ekstremno ljepljivi i masni, sto ce se vjerojatno dogoditi... ostat ce na vrhu i sto cu ga onda isprat? ili bi morao ogulit vanjski sloj vrha da se ne otrujem dok pusim pljugu od tog vrha tj. tog vanjskog sloja vrha... to me brine. Drugo je gro~e i ostali plodovi koji se operu ili ih kisa opere, a drugo je vrh kojeg ni kisa nece oprat tj tesko mi je osloniti se na to da ce kisa isprat SWITCH i da se necu otrovat. Isto tako i cvjet koji si rekao da se takodjer tretira SWITCH-em, nije to cvjet koji ce covjek konzumirati kasnije, vec ce se iz cvjeta razviti plod tako da opet nema nikakve linije s kojom se moze povezati sa biljkom cannabisa ciji se cvijet pusti i jos je k tome ljepljiv zbog pistila, a izmedju pistila ima prostora u kojem bi se SWITCH mogao zadrzati bez problema. To mene brine, a vjerujem i mnoge koji su komentirali.
SulundarAMBASADOR

sep 2010.

#15
Znaci imas uputstvo switcha ? mogao bi izbaciti neke podatke... Moze li neka slicica tog heda? Ja sam uzeo Signum,karenca 7 dana i gajim sativicu...za sada retku,da je neka ljuta indika punolisna i zbijena ,sad bi stvarno bilo kasno,ali da je pocetak cvetanja-tvoja teorija bi bila neosnovana.
KrejzyPOZNAVALAC

sep 2010.

#16
Uputstvo za upotrebu je otisnuto na pakiranju, kakve bi ti vise informacije? nije kao da mijenja cinjenicu da fungicidi nisu namijenjeni za tretiranje cannabisa. Pretrazi malo po netu, pa ces vidjet jel ljudi koriste kakve fungicide ili ne, prije nego si zeznes cijeli urod. To ti je moj savjet. I koju sliku heda bi ti?
RemusPOZNAVALAC

sep 2010.

#17
Za ovo sam mogao zivot dati...sad je kasno! http://img834.imageshack.us/img834/6537/dsc03937e.jpg :thumb:+
SulundarAMBASADOR

sep 2010.

#18
nekima ce pomoci,drago mi je zbog toga:) @Remus,kao preventivno sredstvo,na zalost, ne moze ti pomoci za ovu sezonu,a za sledecu pod obavezno preporucujem svima,u ranom cvetanju kako bi dobili na efikasnosti sredstva i zadovoljavanju suete u vezi sa trovanjem. Kad sam vec pomenuo,iscimao sam se po Uputsvo,jer orginalno pakovanje nemam niti ga ima na stanju u radnji... Isto kao Signum,koristi se pocetkom cvetanja...samo je kraca karenca nego kod ostalih fungicida i traje od 3-28 dana-zavisno od biljne kulture...i zato je duplo skuplji. Pre par dana sam ponovio tretman i time se nadam da sam obezbedio biljci zastitu od truljenja, Iako je to bilo vanredno. Imace da sljaka dosta vremena...do prvog mraza. Slike sledeci put...rezultati na kraju.
SuperAngelPOZNAVALAC

sep 2010.

#19
Ove godine je vrijeme jednostavno loae, vidim po svom vinogradu. tretirano prije mjesec dana switchem i rubiganom, pljesan bukti. Skenirat u uputstvo nije problem :)
SulundarAMBASADOR

sep 2010.

#20
Bravo za doprinos...Trebace za dogodine. meni sad samo fali skener;)
sensimanISTRAŽIVAČ

sep 2010.

#21
ljudi pomagajte ako boga znate. i meni se u outdooru pojavilo na par hedova ta trulez. sve takve hedove sam pokidao, ali mi je frka da ne krene da se siri. i ovako ce biti bas malo, jos ako me to sje....e ubicu se. a ne bih da prskam ni sa cim jer je od pocetka organic grow. molim pomoc i savet sta da radim
delboyLEGENDA

sep 2010.

#22
pa uklanjaj trulez samo, ako padne kiaa protresi biljoze da spadne viaak vode i to je sve ato ti mo~ea trenutno napravit za njih. Jbga o ito si te sree da ti ih je zahvatilo, pregledaj detaljno i kidaj te dijelove.
sensimanISTRAŽIVAČ

sep 2010.

#23
Ja sam izgleda ove godine bas neke kurate srece. Prvo mi je sa proleca siva plesan zahvatila zasad jagode, i nanela mi bas veliku materijalnu stetu, nakon toga mi je grad desetkovao aljive samo tako, na hektar vonjaka jedva da ima za pekmez. Sad jos i ovo, pa stvarno je previse. Dal ova priroda mene mrzi ili sta je u pitanju, bas se okomilo na mene. Ja cu zakidati koliko budem mogao, ali ne mogu da defilujem svaki dan na sajt, rizik je
NoTrippinAMBASADOR

sep 2010.

#24
ini mi se da vama sjevernim ljudima sad dolaze na naplatu vlage,magle i kiae zbog kojih niste trebali zaljevat cilo ljeto. U dalmaciji je sad takva divota od vremena da se ja joa kupam svaki dan a one puste kiae zbog kojih su se svi ~alili mi nisu kap vode donjele biljkama, sve ih zaobialo, zemlja suha bila ko barut. Svaki put kad bi nosia 2 kante po 20L u 2,3 ira bi se sjetia jednog slavonca koji mi je pri a kako skoro cijelo ljeto nije zalija biljke a dobija najvee topove ikad,pa meni nije bilo jasno kako to a sad vidim ovu drugu stranu toga, bu magla i trule~. Toga kod nas nema, kod nas samo ima mnogo kanti i suhoe.Tako da mnogo sree svima, suosjeam sa svima kojih trule~ osakati(boli duaa,znam), al meni je tek sad olaknulo ata se tie vremena.:sun2:
TropicoLEGENDA

sep 2010.

#25
hmmmmm...ja se nebih slozija da je to samo od vlage i slicno...meni su bile indoor, u dalmaciji sam, bilo je pakleno u boxu 35 c, zna sam ih i po 5 dana bez vode ostavljat, znaci od vlage niti V ali svejedno se nekako to uvatilo...zbog toga sma i sumnja na paukove ali opet nisan nigdi procita da su pauci prvo napali srediste vrva a da lisce nisu ni takli....ko zna od cega je to,....
KrejzyPOZNAVALAC

sep 2010.

#26
Moram se sloziti s NoTrippin-om, kod mene je skoro svaki drugi dan bila kisa ( sad se malo smirilo ), noci su uzasno maglovite i vlaga se nakuplja izmedju hedova i od tamo se razvija trulez kada se temperatura digne preko dana. Odstranio sam do sad 2 mala vrha i nadam se da nece bit previse problema s tim sad do berbe. Jedino sto mogu je svaki dan otic do sajta i prodrmat ih da kapljice ( ako ih ima ) padnu i da se ne razvije ta prokleta pljesan :P
SulundarAMBASADOR

sep 2010.

#27
ti si srecnik ako si u takvoj situaciji. Meni je grow ubijalo vreme i nastavilo tako. U vegetaciji plivalo i razvlacilo se..jedino 7.meseca se trgnula i sad je kolje budj. Sa pravim sajtom se lakse boris sa problemima,nego kad je pristup ogranicen,vlazno ili neplodno zemljiste. Kako se ko snadje-tako ce mu i biti. Generalno,godina je naj losija u protekle 3 -4 godine koliko pratim.
KrejzyPOZNAVALAC

sep 2010.

#28
Evo sto kazu decki iz Mandala Seed Company-a

sep 2010.

#29
Ma ato dalje od kemije. valjda postoji neato osim tih preparata ato mo~e pomoi.
sknkISTRAŽIVAČ

sep 2010.

#30
postoji naravno, nije prirodno ali.... voda+ soda bi karbona+ sitna kapljica sapuna....
zuz1AMBASADOR

sep 2010.

#31
i cekaj to pomijesas i prolijes po headovima i nema trulezi jel?
sknkISTRAŽIVAČ

sep 2010.

#32
citaj od pocetka, tu foru sam pokupio od jednog od clanova, a link di je to stavio je u ovoj temi... imas odredjeni omer sode bi karbone i vode, nesmijes pretjerat sa sodom jer je stetna za biljku i moras kapnut malu kapljicu sapuna kojemu je ph neutralan.... i spricas biljku sa tim svakih 5,6 dana... detaljnije odi na prvu stranicu teme i tamo je link....
SulundarAMBASADOR

okt 2010.

#33
Poslednje dve slike su od pre par dana..jos su padale kise i proslo je i par mrazeva...videcemo do kad ce izdrzati (tretirana) Ne mogu da nadjem slike ubudjale biljke,a ovo gore je klon od iste.
SulundarAMBASADOR

nov 2010.

#34
nisam jos zakacio -miholjsko leto-...a ko je mogao ocekivati da moze da sljaka cak do 8.11....pa i duze,ali primetio sam promrzline na liskama od predhodnih mrazeva(slicne su kao opekotine od naglog sunca)...i pocetak trulezi na grancici do zemlje. (naponinjem da je biljka bila predvidjena za test protiv trulezi(nije djubrena,okopavana,ni izlagana direktnim suncevim zracima) Sledeca sezona ne moze biti ovoliko losa,ali biljke ce mi sigurno biti pod zastitom protiv trulezi :))))
Pocetnik_84ISTRAŽIVAČ

dec 2010.

#35
Pozdrav svima, biljke gajim u indor farijanti, jednu biljku su mi totalno unistile "grinje" bar mislim da su to one, ( mali sitni zukcasti pauci) svejedno, to je bila najmanja i najstarija biljka koju sam ne planirano ubacio u boh ( nije bila moja) i sada su moje biljke u fazi cvetanja pa se plasim da ih ne zadesi ista sudbina, cuo sam da biljke treba tretirati sa 3%-totnim hidrogenom rastvorenim u vodi, i to 10 ml na 10 L vode, radi zastite od ovih ili slicnih parazata, zanima me da li je to tacno? Ako jeste koliko cesto trebam prskati i zalivati sa ovim rastvorom??? UNAPRED HVALA!
SulundarAMBASADOR

dec 2010.

#36
https://forums.vutra.org/threads/3810-Paucina-na-liscu
Pocetnik_84ISTRAŽIVAČ

dec 2010.

#37
Hvala Sulundar.
dacamacaENTUZIJASTA

sep 2013.

#38
....pa jeli itko ista isprobao i ima li na kraju ista efikasno protiv ovog problema ???i sta ovo sa sodom i sapunom,ako mi moze netko objasniti ja nevidim nikakav link na prethodnoj stranici???
maverickAMBASADOR

sep 2013.

#39
Nikako nebi preporu io da se itko vodi savjetima o switchu na ovoj temi! Sulundar u 1.postu veli da treba upotrijebiti 2-3 g / l i primijeniti sredstvo 2-3 puta u razmaku od 7-10 dana i joa k tome tvrdi da je karenca 4-7 dana! Samo za perspektivu: u viaegodianjim nasadima voaka je doza 80 g / 100 l ( zna i 0.8g / l ) i dozvoljena je primjena do samo 2 puta u vegetaciji s karencom od 21 dana. I to jena vokama koje se nepuae, na duhanu su karence oko 35 dana. Ovdje je bolja tema: https://www.vutra.org/topic/4703-sredstvo-protiv-trule%C5%BEi-vrhova/
BlenstoniusPOZNAVALAC

jun 2018.

#40
Ljudi... jest stara tema ali neda mi se otvarat novu ili tak nekaj... Naime... je li zna netko gdje kupiti switch ili nesto slicno u hrvatskoj? Nema na njuskalu, nema u pevecu (tamo imaju samo nrke prirodne bedastoce od homeogardena) a u poljoapotekama ne mogu kupit jer nemam dozvolu za otrove... Da.. i to po novome navodno traze... pojma nemm kaj sad...
StipeZMAJ

jun 2018.

#41
Ima poljoljekarni di jos daju i bez papira. Odi od jedne do druge pa moli da ti daju switch ili cantus. Reci da ti je u vrtu sve napala siva plijesan :D fakat ne znam kaj drugo @Imbra Presvetli je negdje bio kupio nesto pa ga nisu trazili nista. mozda on vise zna

jun 2018.

#42
Oranice....ducan za poljoprivredne potrebstine
LupusHerbivorAMBASADOR

avg 2018.

#43
Tako je. Ovo su sve dileri odreda koji rade robu za prodaju a ne za sebe. Trebali bi ih pobanatba ne poticat ih!

avg 2018.

#44
he, he Sep 3, 2010 :D

sep 2018.

#45
sta mislite o ovom kontaktnom preparatu everest Kategorija: Fungicidi Aktivna materija: Bakar hidroksid 368,5 g/l (240 g bakarnog jona/l) https://www.agrosava.com/everest
BadiZMAJ

jun 2020.

#46
Ekipa jel netko mo~da koristio ovaj Bio fungicid?:) Ne mogu pronai nikakva uputstva, koliko dozirati i kako se koristi? Na bo ici je ini mi se sve na apanjolskom jeziku. Na stra~njoj strani je etiketa sa tablicom u kojoj su navedene doze, kako za koju kulturu ali po hektaru?:confused: Googlao sam, takoer ne nalazim niata korisno...ako netko ima ideju kako to koristiti?
revolutionAMBASADOR

sep 2020.

#48
Koje sredstvo od ovih je najprikladnije za nasu biljcicu konkretnije za outdoor plijesan..Star 80wp, nordox 75wg, rotor 1.25ec, baycor wp 25 , sumpor sc 80?
StipeZMAJ

sep 2020.

#49
vidi za sto im je namjena. tebi treba protiv Botritisa (siva plijesan) ja sam nekad koristio Cantus, i znam da koriste Switch

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se