VUTRA
ForumUzgajanjeProjektiranje prostoraStiropor boks 80x80x160 cm - DIY tutorial
LEGACY

Stiropor boks 80x80x160 cm - DIY tutorial

87 odgovora10,246 pregleda
TrulyoZMAJ

dec 2020.

#1
Pozdrav, odlu io sam pokazati (ato krae mogue) izradu boksa od stiropora za ekipu koja moja dogrijavati prostor i kojoj svaki stupanj celzijus zna i manje brige. Prva i velika napomena - ovaj boks je namjenjen isklju ivo za LED rasvjetu, dakle ne CFL ili HPS zbog toga ato recimo HPS previae grije i postoji mogunost za rastapanje stiropora. Stiropor sam po sebi nije zapaljiv, ali je zato rastopljiv. Druga napomena je da stiropor propuata svjetlost, pogotovo bijeli, pa je potrebno boks unutra cijeli oblo~iti folijom ili unutra samo na visinu koja treba, a ostalo izvana, odluka je na vama (najbolji test vam bude da upalite blic na mobitelu, stavite sa druge strane stiropora i pogledate koliko svjetlosti proe kroz stiropor). Trea napomena je da umjesto stiropora mo~ete koristiti recimo OSB plo e, ako vam treba vrai boks i koji nije alergi an na zimu, ali isto tako i razne kombinacije poput knaufa, daske, itd itd - odluka je na vama. Bitno je da svi amateri mogu vidjeti ato je bitno da imamo u boksu kako bi on bio prakti an. Prvo popis osnovnog materijala i okvirna cijena (pisat u u eurima). Stiropor 5cm falcani, 9,6 m2 (2 paketa) - 25 e Letva 5x3x400, 6 kom - 10 e Razni vijci za drvo, od 5 do 10cm (ovisi kako odlu ite raditi) - 13 e Ljepilo stiropor decolep plus 1,4 kg- 4,5e Pvc koljeno 125mm pod 90 - 2e Penosil superfix ljepilo (silikon tuba), ovo je isto za stiropor, nemojte kupovati obi an silikon ili sli no jer nagriza stiropor - 2e Vijak za dr~anje lanca 4 kom - 1,3e Brtva za prozor 10m - 2,6e Ljepljiva traka 50m (duct tape) - 2,6e Decathlone prekriva za pre~ivljavanje 2 kom - 2,6e (ja ovo nisam koristio jer trenutno nema u duanu, ina e sjajna strana slu~i kao reflektirajua folija u boksu, umjesto mylar) Ukupno: 66 eura Dakle ja nemam grijani prostor u kojem bih mogao imati bilo kakav boks, pa si moram napraviti neki boks sa boljom izolacijom kako bih ga mogao smjestiti u manju prostoriju koja e biti grijana po potrebi, samo u periodu mraka biljke, dok e pod rasvjetom grijati panel - sistem 20/4, automati. A i sa stiroporom je veoma lako raditi. Moja ideja je bila mo~da kontra normalne logike, ali poato sam koristio stiropor sa falcom, odlu io sam prvo jednostavno poljepiti si cijeli boks i drugi dan obui u roatilj od letvi. Ljepilo se nanosi apahtlom, odli no prima za stiropor ali i za drvo. Jednostavno ne morate mazati ljepilo cijelim spojem, dovoljne su to ke u razmaku 20cm. Nakon 24h boks e biti vrst i recimo ja sam ga prekretao i nije se niata rastavilo. Neu ii u detalje koliko ljepila staviti, kako rezati, kako ovo, kako ono. Koristite maatu, znanje, iskustvo, you tube. Moj boks je ispao 80x80x160 unutarnjih dimenzija, i evo kako izgleda postupak ljepljenja - koristio sam traku i avle da bolje spojim kuteve. E sad kad imamo ovakav boks, treba ga u vrstiti. Ja sam koristio letve 5x3, mo~ete i atafle, bude joa bolje. Cijeli postupak ide da si sad krojite letve po boksu i jednostavno "omotate" tj napravite roatilj oko stiropora. Na letve na svakih 20cm isto nanestite ljepilo za stiropor, i uz sve to joa iz unutarnje strane stiropora svaku plo u na jednom mjestu uaarafite u letvu - ako je plo a 5cm, uzmite vijak za drvo 6cm i podloaku. Podloaka e se utopiti u stiropor, a sve e lijepo imati kompaktnost. Ja sam uz sve to - letve dodatno buaio i izvana aarafio vijak za drvo sa jako grubim navojem koji je privukao stiropor uz letvu. Ina e ovo ne trebate, to je moja greaka bila i gubljenje vremena, tj itaj prenapuaen sam bio. ::listomahanje:: No svakako mo~ete i to napraviti na pozicijama na kojima ne mo~ete stiropor uaarafiti u letvu, tipa kutevi - samo izbuaite drvenu letvu, moj vijak je bio du~ine 70cm i najdeblji, nanesite ljepilo na rupu na letvi - i kad vijak proe kroz ljepilo u stiropor - opet e napraviti svoj dio posla, povui e stiropor uz letvu i kad se stegne ljepilo - imate kompaktnu cijelinu. Bo ni pogled Pogled iza Pogled naprijed Gornje oja anje (isto je i donje) Vodite ra una da ove unutarnje letve na koje emo vijeaati panel - su sa vijkom du~ine 10cm probuaene kroz stiropor i pri vraene za gornje oja anje (unutarnja letva 3cm + stiropor 5cm + 2cm u gornju letvu okvira) ! Dakle nisu samo poljepljenje za stiropor ili sli no, da ne bi netko mislio pa se udio kako da objesi panel i ventilaciju. Mo~ete slobodno viae oja ati konstrukciju, da bude manje "gibljiva". Da, joa jedna stvar - uope ne morate ljepiti stiropor. Mo~ete kupiti obi an stiropor bez falca, ali onda morate svaku stranu stiropora sa vijcima u vrstiti u letvu, ato je puno du~i i skuplji posao. Ovako kad gledate boks - imate drveni okvir u koje je uaarafljen i poljepljen boks od stiropora koji je pak sam od sebe poljepljen i kompaktan. :D:banana_rasta: Trostruka sigurnost. Ja sam ubacio kota e da ga mogu preseliti kuda ~elim jer je lagani za nositi, ali moraju dvoje nositi poato je fleksibilan. Ups, dvoje ne postoje jer nitko ne smije znati za naa sport, osim bolje polovice. ::listomahanje:: Vrata sam radio kao posebnu plohu 170cm visine i 90cm airine, uope nisu na pantovima, nego se skidaju. Na~alost njih nisam poslikao u fazi izrade, no kasnije ih budete vidjeli. Sad emo postaviti "light trap", tj pvc cijev da nam svjetlost iz boksa ne izlazi van. Ovo mo~ete i ne morate napraviti, ovisi o poziciji i tajnosti boksa. Na vrhu je mre~ica protiv gamadi, odrezana rupa za cijev i cijev poljepljena onim silikonskim ljepilom za stiropor Penosil, jer mi je nestalo prvog. Rupa za ventilaciju i rupa u sredini za struju (u ovu rupu za struju sam ubacio neki okrugli komad kartona i poljepio unutra, pa imam fiksnu rupu). Sljedi ubacivanje po rubu diht trake za prozore, samoljepljiva, ato deblja to bolja (moja je 4mm), ali na obe strane - i boks i vrata. Dodatno sa malim avliima 3cm mo~ete osigurati lajsnu protiv odljepljivanja. Ovako kad zatvorite vrata, unutra doslovno imate vakum (tj nemate), i ventilator e puno bolje vui zrak kroz otvor, ali i niti 1% svjetlosti nee pobjei kroz rubove vrata. Vrata - moj sistem je da se skidaju "od" boksa, neu puno pisati kako sam to izveo, imate slike, shvatit ete. Za pri vraenje sam koristio fleksibilnu gurtnu. Vi mo~ete slo~iti na pantove da se normalno otvaraju, ja to nisam htio jer bih trebao viae oja anja od letvi, ovako mi je ist oke. Ako nemate probleme sa tajnosti prostora, slobodno si slo~ite na dva panta i imate normalna vrata za otvaranje. Mo~da i ja tako napravim, naknadno, ako se ovo poka~e da bude "prenaporno". Folija - kako sam rekao, stiropor propuata svjetlost. A nama treba reflektirajua folija da ato bolje iskoristimo rasvjetu panela. Cilj je obljepiti kompletni boks sa folijom unutra, ili samo dio sa folijom koji nam bude za visinu biljke, a ostalo izvana neke tapete, ili bilo ata drugo. Ja sam odlu io koristiti prekriva za pre~ivljavanje iz Decathlonea, ima reflektirajuu stranu i ~utu stranu - no na~alost nema ih sad dostupne. Cijena je bagatelna, 10kn (1.3 eura) je jedna folija 160x210 cm. Ali kako nemam, iz starog boksa sam skinuo kinesku mylar foliju i dodao obi nu kuhinjsku extra strong foliju, ali mat stranu. Savjet - ovaj kineski mylar je smee. Svjetlost prolazi kroz njega, tek sam to sad shvatio. Mislim da kuhinjska alu folija bolje slu~i, iako ima sa njom puno problema sa postavljanjem i sporo ide. No eto, ja sam odlu io sve postaviti radi demonstracije, u grow kreem za 2-3 tjedna, do tad mo~da i promjenim foliju jer mi je ovo ru~no, iako slu~i svrhi. Foliju sam to kasto ljepio sa Penosil ljepilom u tubi, cca 30cm malene to kice jedna od druge, i dodatno pri vrstio avliima 3cm - bla~eni stiropor. :D Pogled iz rupe od ventilacije, kad su vrata gore. I to je to, imamo boks spreman da se ubaci joa ovo: 1.) Ventilacija koju joa nemam. Ali za ovaj boks u koristiti iz Hempatije TT vent 100 sa regulatorom okretaja. https://www.hempatia.hr/ventilacija/ventilatorji/ventilator-tt-100-speed-control Na njega u sa svake strane spojiti 1m izo cijevi za ventilaciju da priguaim zvuk. https://www.hempatia.hr/ventilacija/ventilacijske-cijevi/dusilna-cev-102mm-1m O igledno je da zbog toga vent nee biti u boksu nego van njega. I naravno filter od ugljena ide u sami boks na cijev. https://www.hempatia.hr/ventilacija/prociscavanje-zraka/karbonski-filtar-100-primaklima Napomena - filter u sam raditi. Ako se poka~e da e filter sam po sebi priguaiti zvuk, neu stavljati izo cijev prema boksu nego samo onih 1m ato odlazi nakon ventilatora prema van, kako to svi rade. Dakle mo~da mi u sredini boksa gore iznad panela bude ventilator i na njemu filter, a odlaz bude 1-2m izo cijevi radi zvuka, kako veina ima. 2.) Rasvjeta - joa jednom, ovaj boks je samo za led rasvjetu. Poato nisam radio sa gotovim LED panelima i neu o njima jer nemam iskustvo, ono ato sam sam nau io je da za 1m2 prostora morate imati 300w led rasvjete, ali 300w prave potroanje iz uti nice. Zato kupujte v-tac, philips ili Optonica ~arulje, jer sve ostalo ato sam mjerio nije bilo ono ato piae - tipa 11w neke u en ea ~arulje su troaile 9w, dok Philips je ak troaio viae. Za moju kvadraturu od 0,64 m2 treba 200w rasvjete, to nije 192w. Ja sam koristio gotovi panel od 20 mm ~eljeznog flaha, samo sam ga produ~io za ovaj boks. Panel je sada dimenzije 60x54cm, i vodite ra una da su vam ~arulje barem 10cm od ruba boksa, isto radi sigurnosti! Gore e biti 20 kerami kih grla, pazite si da raspored grla bude 13-15cm jedno od drugoga. I u svako grlo stavite 9-11w ~arulje na kojima skinete difuzor i imate gotovi panel. Fora kod ovakvog panela (osim cijene) je ato ako idete sa 300w/m2 - u cvjetanju panel slobodno mo~ete spustiti na 30cm od visine biljaka i nee ih kuriti! To je bitno radi prostora. U vege fazi panel dr~ite na 50-60cm (tu sam uvijek grijeaio i dr~ao manje pa su biljke bile nabijene) i koristite duplo manje ~arulja, u mom slu aju 100w. Neka prevladavaju 6500k ~arulje (hladni plavi spektar). Kad biljka ue u cvjetanje, onda stavite preostale ~arulje ali od 2700-3000k (topli crveni spektar), no mo~ete i ostaviti koju od 6500k. Joa jedna velika napomena - na 2 mjesta u staviti dupla grla. Zbog dogrijavanja boksa, ako e trebati. Led rasvjeta slabo grije, meni je 120w panel dizao temperaturu oko 5C u boksu 40x80 cm. I sad da ne koristite vanjske grijalice za prostoriju u tih 20h (ili 18h) dana, jednostavno kupite si obi ne stare sijalice 40-100w, uaarafite u grlo i grije bez problema. Ne morate kemijati sa nikakvim glinenim posudama, unutarnjim grijalicama itd. A i prirodno je da biljka dobiva toplinu odozgo, jer kao i sunce je gore, nije dolje hahahaha. 100W sijalica je meni stari boks 40x80 dizala za oko 10-15C, ovisi o vanjskom vremenu. Pogledajte moj zadnji dnevnik uzgoja. Jer neku grijalicu ispod 400-700w neete prona i, a joa da nju stavljate u boks nema smisla. 3.) Preostaje vam joa ventilator za unutarnju cirkulaciju zraka. Do sada sam koristio PC ventove, i koristit u dalje, ali ovaj put 2 komada, svaki u svoj kut na stra~nju stranu boksa. Ako budete koristili onaj monkey fan clip ventilator - vodite ra una da u kutu boksa morate imati jednu vertikalnu aipku, letvicu ili neato na ato se bude taj vent pri vrstio. Evo link za vent, da vam bude jasnije. https://www.hempatia.hr/ventilator-monkey-fan-16w Ja koristim PC ventove, sa ~icom 2,5mm2 za struju si pri vrstim za panel i tako vise i puau, a mogu ih lako preusmjeriti ako treba. A mo~ete ih staviti i u kut na neki manji stalak, svejedno, kako si slo~ite. Mislim da sam ovime sve obuhvatio. Ovaj boks e meni biti za 4 auto biljke. Dakle boks radi po principu da led rasvjeta daje potrebnu svjetlost za rast biljaka (i temperaturu), donja rupa slu~i da kroz nju ulazi zrak, a kroz gornju rupu ventilator vu e zrak van iz boksa i sa svojim podtlakom uvla i novi zrak na onu donju rupu. Ventilator u samom boksu (PC) slu~i da njiae biljke, tj simulira vjetar - ato slu~i prvenstveno da sprije i pljesan, nakupljanje vlage, ali i oja a biljke. Moj boks se bude nalazio u izoliranom prostoru (vuna 10cm) 120cm airine, 200cm du~ine i 200cm visine. U tom prostoru bude konvektorska grijalica, koja e se na tajmer paliti u fazi mraka da digne temperaturu, jer taj izolirani prostor je u jednoj vanjskoj prostoriji koja skoro da i nema nekakvu izolaciju (stara drvena aupa), ali mi je jedina dostupna kao sigurna prostorija. Tamo na ljeto e ista prostorija dobiti zid od cigle, pa u imati manje problema, no svejedno zapamtite - ako vam se boks nalazi u prostoriji koja nema grijanje i u kojoj temperatura pada ispod 15C, namu it ete se sa odr~avanjem temperature. Mo~ete grijati unutar boksa, no kad ventilacija vu e svje~i hladni zrak - sva teorija pada u vodu. Zato je najbolje grijati prostor izvana. Zato sam i odlu io na ovako malu prostoriju jer u ju izolirati sa 10cm vunom i jedna grijalica e to grijati ta 4h dok bude mrak. I po danu po potrebi. A sami boks od stiropora e unutra bolje zadr~avati toplinu i bude manje alergi an na vanjske uvjete. Moja pretpostavka je da kad je ljeto i velike sparine, ventilaciju budete morali poja ati na maks, jer e onda stiropor raditi malo kontra naaoj volji, bude pretoplo biljkama. No kako sam naveo na po etku, bez ovakvog boksa mislim da nikako ne bi mogao growati od listopada do svibnja. A sad kad rijeaim prostor i grijalicu, mo~emo krenuti. Eto, ubudue u tu nastaviti sa svojim radovima na filteru i ostalim stvarima, pa ako nekome trebaju upute za boks od stiropora, slobodno koristite. ::listomahanje::

jan 2021.

#2
Odli an boksi, ima malo kontra logike ato si i sam rekao ali dobro bitan je krajnji proizvod. Ja bih to prvo napravio od nekog vrstog materijala pa oblo~io stiroporom, mislim da bi tako bilo dosta lakae. Svakako projekat je super za male pare.
TrulyoZMAJ

jan 2021.

#3
Iaao sam na ato jeftiniju varijantu. Naravno da bi bilo bolje prvo zabiti osb plocu pa stiropor, ali osb dize dosta cijenu + vise letvi treba.

jan 2021.

#4
Super su mi ovakve hendi sheme. :)
TrulyoZMAJ

jan 2021.

#5
O pa koliko ove petljancije uzimaju vremena, to nije normalno. Ugl, ove godine (uskoro) kreu radovi po gara~i itd, pa grow tamo viae nije mogu. Bude i majstora i svega, stvarno mi se ne razmialja jel bi tko pitao zaato ormar miriai na vutru, zaato ovo zaato ono hahahha. Kako sam napravio stiro boks i planirao ga staviti u podrum gdje je 11C, odustao. Ista pri a - podrum mi je ovak 4x4m, nekakve pregrade i prostorije unutar njega nemaju smisla, opet radi moguih pitanja i svega. Ne volim razmialjanja. I tako sam proali tjedan uaao u drvenu prostoriju (hrastove daske) 3m airine, 5m du~ine, koja slu~i za drva, smee, odlaganje svega. I nekako "slu ajno" je prostorija postala 3m airine - ali 3.8m du~ine - pregradio sam 3x1.2 m prostoriju, kao tajni dio za boks - pravi mali labos. Dakle 3m airina, 1.2m du~ina, 2.2m visina - ogradio sa svim moguim profilima ato sam imao doma, navukao najlon na hrastove daske, stavio kamenu vunu (5 ili 7cm, nisam siguran) kao izolaciju i opet najlon na sve to - kako na zidove, tako na strop. Sad e u taj dio doi ovaj moj boks, ato na kraju rezultira da e boks volumena 1m3 biti smjeatej u izolirani prostor od 8m3. Konvertorska grijalica je spremna (3x700w), boks je spreman, panel moram spojiti, danas naru io onaj vent iz Hempatije, 2m izo cijevi i dodao si Sweet Skunk auto od sweet seedsa. Ostaje mi do kraja tjedna spojiti struju u prostoriji, napraviti vrata, spojiti struju na panelu, joa 100 sitnih stvari i ako do kraja tjedna dou menke - prvo u testirati boks 2 dana da vidim temperature, pa nastupamo! Ako ova vuna nee biti dovoljna, stavit u joa 5cm. I nikako da doe regulator za temperaturu sa ebaya, uzeo sam digitalno do 1500w, slu~it e mi da uklju i grijalicu kad temperatura padne. Moja aema bi bila da e uz led panel (koji ina e slabo griju) biti i 100 ili 150w obi na sijalica za grijanje, vent kad izvue iz boksa taj topli zrak - ispuhat e ga malo iznad ulaza zraka, tako da taj topli zrak stalno (barem malo) cirkulira u boksu (vidio da neki tako rade i nema problema). Takoer im temperatura padne ispod 20C u vegetaciji, palila bi se ta konvektorska grijalica da dogrije cijeli prostor ali bi viae puhala prema ulazu u boks - senzor bi bio unutar boksa, ne van boksa! Naravno prostor e imati 2-3 rupe da ipak mimo mojeg otvaranja njega - izmjenjuje svje~i zrak. Nadam se da e zbog male kubika~e prostora i izoliranog boksa - grijalica brzo ugrijati isti i da neu imati da mora raditi pol dana, jer financijski to ode u nebo.
TrulyoZMAJ

jan 2021.

#6
Ajde napokon je prostorija spremna, poludio koliko posla bilo.Dakle vanjska drvena kucica, ograden prostor sirine 130cm i duzine 300cm, izoliran vunom, i unutra konvertorska grijalica. Jos moram najlon postaviti na vunu,na par mjesta gdje nedostaje i to je to. Za iduca dva growa ce biti dobro, skriveno je, a dalje cemo vidjeti,jer se prostorija bude zidala. Sve je ucvrceno u tri tocke,pa je sve stabilno i cvrsto,ali ogradeno sa materijalom koji sam imao doma, da nemam troska. Nesto me muci, grijalica ima 3 stupnja - 750w, 1250w i 2000w. Na drugom stupnju u sat vremena digne temperaturu sa 1C na 13C, sto je odlicno. Grijalica ima i regulator koji rucni vrtim, jel to termostat? Trenutno jos testiram, ako se bude iskljucivala ovisno o polozaju regulatora,onda je termostat. Inace prije mjesec i pol sam narucio digitalno termostat za 60kn,jos nije stigao.Ideja je da sonda bude u boksu u donjem dijelu boksa i da ona ukljucuje i iskljucuje grijalicu,cim padne ispod namjestene temperature. Nema smisla grijati prostoriju na 25C, jer po dosadasnjem iskustvu kad je u fazi dana bilo 13-15C u staroj prostoriji - toplina panela je odradila ostata da digne preko 20C u boksu. Vidio sam rucni termostat u Schracku, oko 100kn, vise vjerujem takvome nego kinezu digitalcu.
TrulyoZMAJ

jan 2021.

#7
Pise u uputama, ipak je termostat...Cak ima opis kako se namjesta hahah Insert the plug into a suitable wall outlet after turning the thermostat switch counter-clockwise to the minimum position and setting the Heater Switches and Fan Switch to OFF. The heater is suitable for operation on an electricity supply having the same voltage as that show on its rating label. 3. Turn on the Heater Switch to I (750W) for low heating. Turn on the Heater Switch II (1250W) for medium heating. Turn on both switches for high heating (2000W). 4. Turn the thermostat knob clockwise to maximum position. When the room temperature has risen to a comfortable level, slowly turn thermostat counter-clockwise until you hear a click. The thermostat will now attempt to maintain the room at this temperature by automatically cycling on-and-off. 5. To adjust the room temperature, turn the thermostat clockwise to raise the temperature, or counter-clockwise to lower it. 6. To turn the heater off, switch off both 750W and 1250W switches. (Note: There may be trace of odour during the first few minutes of initial use. This is normal and will quickly disappear. )
TrulyoZMAJ

jan 2021.

#8
Petljancija...Ovaj put koristim 2x0.75mm2 finizicani i pinove tj zavrsne tuljke od 2.5mm2 - naknap sjedaju pod vijak,tako da ce spoj biti extra. Sutra kupiti preostalih 6 grla i spojiti. Problem je sto sam izgubio trecinu vijaka za stegnuti zicu u grlu - valjda kad sam vario profile i selio, pocureli su hahhaha. Sutra bude divno kad necu nigdje pronaci takve vijke, nisam siguran dali su M4 ili M5. A i puno sam pazioNE na ravninu profila.

jan 2021.

#9
Neato kontam, puno struje troai ta grijalica. Stavi jednu obi nu sijalicu od 100W blizu rupe za upuh u boxu, i idi re~im svjetla 24/0. Vidio sam mnogo dobrih biljki pod tim re~imom. Sijalica e grijati hladni zrak ato ulazi, a box e grijati taj prostor. Dobit ea neke zadovoljavajue parametre, a neea potroait puno struje :D
TrulyoZMAJ

jan 2021.

#10
I opan is open for konsiderejan ::listomahanje:: Ma ek, laganin, ne ~ivim u polarnim uvijetima, sije anj i velja a su najhladniji, dalje emo lako. Ju er sam se (osim sa panelom) igrao sa ovim TT ventom 100 sa regulatorom - odli no radi! Nemogu vjerovati koliko je tiai (u punom gasu) nego onaj Blauberg 125. Slo~io vent u boks, izo cijev ga skroz utiaa (dok doe filter bude joa bolje), a na pola gasa se ve sad ne uje da radi dok zatvorim boks. Takoer testirao grijalicu - radi termostat na njoj. Kad je prostorija bila 10C, vratio sam termostat dok nije kliknuo i ostavio. Idua dva sata je temperatura bila 10C, palila se tu i tamo, najni~a 8. Potroaila je pola kw struje u 2h. Drugi test je bio preko noi - ostavio grijalicu da se pali 15 min svakih sat vremena preko timera. Ujutro je vani bilo -4 C, u prostoriji 5C. Dakle i to funkcionira. No kako sam naveo, boks 80x80x160 mi je u pregraenoj izoliranoj prostoriji 120x300. Prvo u postaviti panel, unutra sijalicu 100w, stavit u cijev na upuh i podii gore blizu ispuha da vu e topao zrak u boks. Vidjet emo ato se bude dogaalo, postoji aansa da e boks podii temperaturu prostorije i joa samim time ato e kru~iti topao zrak kroz njega - dr~ati dobru temp u boksu. Pa u onda namjestiti grijalicu i slo~iti da najbolje odgovara. Neda mi se ekati o~ujak za start growa, daleko je to, zalihe padaju. ::listomahanje::
TrulyoZMAJ

jan 2021.

#11
@Infinity sad sam itao par lanaka na webu, ak i tu od iskusnih growera - vidim da 24/0 ne mo~e neato specijalno biti loae za autose. ak i dosta stranih lanaka predla~e 24/0 tokom zime zbog problema sa temperaturom, neki su radili tako tokom vegetacije pa kasnije kad biljka krene ja e cvjetati - prebacili na 20/4 ili ak 22/2 i dogrijavali sa grijalicom, dok neki cijeli ~ivotni vijek na 24/0 za autose. Budem vidio, bitno da znam da je grijalica spremna, da mi se isplatilo izolirati tu drvenu ku icu i raditi taj "tajni" pregraeni dio gdje se nalazi boks. I pogotovo ovaj stiropor boks, jer po mom iskustvu iz proalog growa - drveni ormar sa 2cm stiropora se jedna borio sa zimom. Sad e biti puno lakae, nadam se.

jan 2021.

#12
Ma stiropor je zakon, ja sam ga isto stavio na svoj box samo s vanjske strane i lijepo odrzava temp, box mi je u skoro vanjskim uvjetima, vani -5C u boxu 25C. Naravno box se grije, al se grijalica pali-gasi svako malo
TrulyoZMAJ

jan 2021.

#13
Eto,sve je spremno. Menke su od petka ujutro u vati, 26-29 C temperatura, sve 4 su se otvorile, dvije malo izasle van.Sutra ujutro idu u zemlju. Boks je zakon, unutra grije 200w sijalica i 60w u tegli u sredini.Rezim 24/0, vent se gasi 15 min svakih sat vremena, temperatura u boksu 26-29. Zrak na izlazu se mjesa sa ulaznim tako da stalno cirkulira toplina. Grijalica prostorije uopce ne radi. Potovi su cca 12 litara, uglavnom 40l zemlje sam stavio u njih i jos dobrih par saka morao dodati pa odgovara toj mjeri od 12 litara. Kroz tjedan dana ce u dnevnik. Ostaje mi samo jos utisati vent,iako sad radi na minimum i stavljene izo cijevi, sami vent bruji malo. Plan je da cu ga maknuti van boksa u izo kutiju i ove izo cijevi, utisat ce ga jos.
dzidzoLEGENDA

jan 2021.

#14
Probaj ga okaciti da visi , mozda ovako prenosi vibraciju pa bruji
TrulyoZMAJ

jan 2021.

#15
Ma ne, bas sami vent ima neki zvuk.Usis i ispuh nista kad stavim cijev. Ne sekiram se,to budem iduci tjedan slagao, sad cekam da cure izadu iz zemlje,jucer ujutro ubacene menke nakon sto su se otvorile u vati. :D I cekam da ugledaju dan.
Misko21AMBASADOR

mar 2021.

#16
Pozdrav ,pravim Vege box od stiropola , ime bih mogao da zalepim mylar foliju na stiropol?

mar 2021.

#17
Najeftinije, tuba silikona, trebalo bi drzati, ako imas kuci probaj na komadicu,, i znaci samo svakih 10 cm ili svakih 5 tanjih, i onda lagano nekom spuzvicom izvuces vazduh, lagano. povuces liniju od vrha do dna.
TrulyoZMAJ

mar 2021.

#18
Ma uzmi male cavlice i zabodi. Na taj nacin mozes skinuti foliju, ovako kad zalijepis - potrgat ces ju ako ces skidati.

mar 2021.

#19
pa da,obicne pribadace sa okruglom glavom. :)
TrulyoZMAJ

apr 2021.

#20
Jao ovaj boks nece igrati za ljetni grow. Vec sad nemogu spustiti temperaturu ispod 27-28C u vrhovima. Dolje kod korijena je oko 22C. Vent je full navinut, zrak gura van prostorije gdje je boks. U prostoriji gdje je boks je oko 18C, kad otvorim vrata od boksa tek onda padne na 25C. Panel je 40cm od najvisijih vrhova, i tu preko dana dode i do 30C. Instrument kaze 184w. Sutra mi stize novi mobitel, sa kojim cu moci izmjeriti lukse. Ostaje mi solucija da smanjim panel na 140-150w i spustim ga nizije do biljaka da zadrzim iste lukse. Ili da na vrhu boksa napravim otvor, stavim mrezicu protiv insekata i tu da dobijem na prozracnosti. Ili duplo jaci vent hahah.

apr 2021.

#21
namontiraj jos jedan vent,mozda oni za kupatilo,nisu skupi. ;) edit: @Trulyo ma onda nemas razloga za brigu,meni zna temperatura da ide i do 30-31 u vrhu krosnje i sve bude ok..
TrulyoZMAJ

apr 2021.

#22
Imam 3 komada viska hahaha. Gle, ova temperatura je samo od 16h do 18h.Evo sad je 26, preko noci bude jos nizije.Mozda se bezveze nerviram radi ta 2-3h kad je najtoplije.
Misko21AMBASADOR

apr 2021.

#23
Imam par pitanja,napravio sam box od stiropora,lepio ga lepkom za plocice i nabacao na "fasadu" sto je ostalo i oblozio box krovnom alu folijom.Sada se javlja problem svetlost probija foliju i stiropol ,da li je problem folija i da li ce uticati na rast biljke zato sto svetlo probija? Jel bolje reaenje da nalepim preko foliju Jos jednu alu foliju ili mo~da nesto drugo sa spoljaanje strane boxa?Kakva je astro folija,jel ne propusta svetlost,Mozda nju da stavim preko ove ?
Misko21AMBASADOR

apr 2021.

#24
Vidim da je astro debljine 12 µ m,dok je mylar u grow shopu 120 mikrona
TrulyoZMAJ

apr 2021.

#25
Nalijepi izvana obicnu kuhinjsku alu foliju, ja ju imam u boksu na par mjesta gdje mi je nedostajalo mylar - i ne probija. A recimo kineski mylar probija.
hondatyper100ISTRAŽIVAČ

avg 2021.

#26
pozdrav napisao si da ces imat 20 grla pa me zanima kako si zarulje od 9 w kombinarao sa kelvina?koliko cega si stavio?koliko ovih koliko onih?hvala
TrulyoZMAJ

avg 2021.

#27
Pozdrav ekipa! Isprike ato me nema. Jako aktivno ljeto, sport, ovo ono, dru~enja, feate, ispuailo se teglica i teglica, pojelo kola a. Ma divota jedna. ::listomahanje:: Mislim da najdu~e nisam bio tjedan dana na stranici, jednostavno nisam uope niti mislio na te stvari. Ali evo rujna, evo vremena za jedan fini grow do kraja godine.:) Dakle - moj stiropor box 80x80 cm je rastavljen u dijelove, tj na stranice - jer ljepilo tako jako dr~i da stiropor nemogu odljepiti. Novi box e biti 40x160cm. I ide ugradni u zid. Zadnji put sam imao jednu drvenu baraku pregraenu u mini prostoriju, no to dalje otpada zbog viae faktora. Tako da u sad napraviti plitki boks, visina, ista, ali airina 160cm. Taman za 4 auto cure, svaka e imati 40x40cm prostor. Poato imam doma menki, potroait u ato imam - ak420, blackberry, chocodope, critical, svi autosi. Nisam niti siguran kako sad stvari stoje sa naru ivanjem preko Hempatije u RH, tako da se neu zamarati. Mo~da na proljee fotobiljke. Panel sam prerezao, nadovario, ovako onako, i sad e svaka biljka imati 6 grla. Ovako bo no je razmak 12cm, dok po du~ini od 18-22cm, ovisi o viae faktora. Znam da nije tip top, ali toliko obaveza imam da sam odustao da sve fino izmjerim i prevarim. Poato sad imam po panelu 12 grla, i svaki panel e pokriti 2 biljke - mogu ii i sa slabijom ja inom ~arulja i lakae poslo~iti. Od COB-a sam odustao, jbg financije financije. Mo~da na proljee. Vent ostaje isti, ali ide na tavan i samo 3m cijevi od boksa do venta - bez kuteva! Ne bi trebalo biti problema. Filter moj DIY, ali u ga ja e napuniti. Gnojiva imam od zadnji put od Organics Nutrients, preko one nagradne igre. Zemlju naru ujem preko weba, potove imam od prije 14l. Boks e biti ugraen u jedan zid, vrata e biti zamaskirana prema izgledu zida i nadam se da ovaj put nee biti nikakvih aumova, svjetla itd. `umova od venta nee biti kako ide na tavan, a za svjetlo planiram nove duple brtve. Folija u boks ide Decathlone ona za pre~ivljavanje u prirodi. Pomalo sla~em, trebat e joa 10-tak dana, ali cilj je do 15.9. da menke moraju biti proklijane! Ako idui tjedan budem pri kraju sa poslovima, mo~da krenem sa klijanjem i vegetacijom u starom boksu i 1l potovima - taman u time dobiti 10-tak dana vegetacije da zavraim boks. Eto joa jednom pozdrav svima i opet u biti aktivan!
TrulyoZMAJ

sep 2021.

#28
Eto radi posla nikako staviti boks u pogon. Ali za vikend su rekli kiau, pa e danas/sutra menke na klijanje, a za pod "mus" boks mo~e raditi. Nemam nikakvu sliku, postavit u kad sve rijeaim. Ali boks je sad 160x44cm, unutarnje dimenzije. Stiropor i dalje 5cm, sve ostalo od ovog orginalnog boksa. Folija je iz decathlona, ona za pre~ivljavanje kod planinara - ini mi se dosta dobra. Moram samo tu foliju dovraiti po vratima (sad su dupla vrata), moram spojiti sve ureaje u labosu i ajmo hahaha. Napravio sam veu kutiju za vent, napunio joa viae vune i svega vraga, uje se i dalje ali puno slabije nego prije. Kutija sa ventom e biti u tome zidu gdje je boks, pa u joa na nju nabacati vune i nadam se da e to priguaiti vent da ostane samo lagani aum. Sve u svemu, nadam se da u krajem ovoga ili po etkom iduega tjedna - otvoriti dnevnik i dan broj 1. ::listomahanje:: Strainovi idu auto chocodope jer sam oduaevljen tom biljom, i auto amnezia "stativa". hahaha
TrulyoZMAJ

sep 2021.

#29
I skoro pa gotovo, ali radi i spremno je za rad. Menke su od jucer na klijanju. Muci me problem unutarnje ventilacije, nemam tu mjesta da mi pc ventovi ovako pusu prema dolje. Inace imam dva pc venta, svaki na jednoj bocnoj strani i busu pod kutem, ali malo smetaju prvom redu zarulja. Mozda da ih okrenem da pusu ravno vertikalno (a ne kako je sad pod kutem), i postavim cca 5cm od ruba da pusu direktno u krosnju. Ili kupiti kakav manji zidni vent?

sep 2021.

#30
Siguran si da ova folija ne pravi hotspot-ove? I ja razmatram da je postavim al me malo hastra:D
TrulyoZMAJ

sep 2021.

#31
Testiram, pa cu vidjeti. To je folija za prezivljavanje iz Decathlona.
GronaZMAJ

sep 2021.

#32
Koristio sam i ja na po etku takvu foliju. Vrlo je meka i moglo bi lako do do hotspotova, plus ato je jako ''sjajna''. Bolje je kad su malo matirane. Na ~alost nisam u Hr. ali krajem 10og mj. u biti, pa ako ti tada bude zna ilo, mogu ti poslat mylara koliko treba. vrst/debel i nije toliko bljeate kao ovi iz Decathlona, iako i oni su radli posao ;) u svakom slu aju, lijep box i ~elim ti puno masnih, tvrdih i debelih hedova u njemu! :respect:
TrulyoZMAJ

sep 2021.

#33
A mislim da je bolja nego alu folija, a koristio sam i 50 posto njenu proslom growu. Samo malo, ako bude hot spotova - na tim mjestima se biljka skuri, bez obzira na udaljenost od papira? Kao da povecalom snop svjetla usmjeris u jednu tocku?

sep 2021.

#34
Tako nekako funkcioniae:) Ja kontam okrenut zlatnu stranu u cvjetanju, da vidim imal to smisla. Ima negdje na forumu zapisano neato u vezi toga, trebalo bi funkcionisat kao filter, da poja a ~uti spektar. Koristio sam u po etku ovu foliju, al su mi bile spr~ene biljke pa sam je maknuo. Sad kontam da su viae bile od vjetra spr~ene nego od svjetla. Otvori i dnevnik, ak ti ne bude mrsko, pa da propratimo deaavanja:D
TrulyoZMAJ

sep 2021.

#35
Budem, evo tek je sad jednoj menki pukao vodenjak i sad ce klica, ostale jos cekaju. ::listomahanje:: Pa cim izadu iz zemlje, ide dnevnik. Samo jos neznam sta cu sa ventilatorom u boksu.

sep 2021.

#36
Za po etak mo~e i ta pozicija, pa ea se prilagoavat kako budu rasle:). Meni se bolje pokazalo kad od kroanje prema svjetlu puae.
TrulyoZMAJ

sep 2021.

#37
Cekaj, a smije tako? Onda si mogu sloziti, samo ih okrenem za 180 stupnjeva i pusu prema gore.Tako ih mogu postaviti tik do prvih potova (lijevi i desni), i puhat ce odozdo u krosnju.
FatOneZMAJ

sep 2021.

#38
Moze i tako ali moje je misljenje da ova 2 mala venta u tome boxu dodu, ko tebi recimo deci piva :D Treba ti nesto jace ili vise ovakvih.
TrulyoZMAJ

sep 2021.

#39
Da, tj nedostaje mi u sredini nesto, radi dimenzija boksa. Mozda uzmem za sredinu clip fan, pa neka se okrece i puse u obe strane.

sep 2021.

#40
Ili stavia dva clip fan-a umjesto ovih, a ove ostavia za ispod kroanje kad po ne cvjetanje:D
TrulyoZMAJ

dec 2021.

#41
Stigao neki veliki paket, nadam se da su 2x Enfun 120w. :D Kako neu sad stii dovraiti novi boks, ii e Enfun na testiranje u ovaj boks, taman joa imam 2 Dinamexa autosa da guraju neka 2-3 tjedna. I planiram odraditi joa jedan grow u ovome boksu, o ito i dalje na 24/0. Malo me zeza visina, 155cm je visina vrstog dijela boksa. Ju er mjerim pot - on je 30cm. 60cm udaljenosti za cvat moram imati. Ako e paliti, morat u smanjiti. Zna i 155-10(lampa)-30-60= ostaje mi dopuatena visina biljke oko 55cm. A na diy LED-u su mi ovi Dinamexi ve oko 50cm, stvarno razlika od banke naspram ovih cheap menki, udo jedno.
TrulyoZMAJ

dec 2021.

#42
I evo, na 90w jedan komad, na 45cm od vrhova daje 55000 luxa. Stari led panel sa 110w iz uticnice na 30cm od vrhova 44000 luxa. Moram bolje rijesiti ovjesenje, svaki kut na lanac i na vec montirane kuke.
Misko21AMBASADOR

avg 2022.

#43
Jel ima neko ideju kako da napravim vrata za box , palo mi je napamet od stiropora da naslazem jedan na drugi i oblepim folijom ali nee da se zalepi kao ato sam o ekivao ,a mrzi me da pravim okvir od drveta nesto mi se ne seku daske :D Ina e ovo je novi box ,stari sam sruaio pijan sada je joa manje stabilniji :D
TrulyoZMAJ

sep 2022.

#44
okvir od letve, ispuna osb ili stiropor, meni je to super ispalo i zadovoljan!
kipoLEGENDA

dec 2022.

#45

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se