VUTRA
ForumUzgajanjeProjektiranje prostoraLED Grow Box - nešto kao tutorial
LEGACY

LED Grow Box - nešto kao tutorial

372 odgovora54,839 pregleda
MarcoPoloLEGENDA

nov 2013.

#1
Puno me ljudi preko pp pita u vezi LED panela koji se da primjetiti na nekim slikama pa cu pokuaati napraviti neki tutorial tj. opisati moj pokuaaj izrade panela. Kao ato znate kupovni Led paneli su joa poprili no skupi i joa uvijek nisu dostojna zamjena za HPS, ali mo~ete napraviti panel i kod kue za puno manje novaca od kupovnih. Sve je krenulo kao eksperiment...zadivljen rezultatima Led rasvjete kod prijatelja (60 w led - 70g Top Cola suhoga Auto Anubisa) htio sam probati kako to ide. O struji znam samo osnove, on mi je bio od velike pomoi pri projektiranju. Uglavnom od po etka do kraja panel je do~ivio mnoge promjene, uglavnom upgrejdanja ventilacije zbog boljeg hlaenja. Pa krenimo... Ovako je to izgledalo u startu: Na slici gdje su ledice vide se 10 x 10W Warm White ledica i 3 x 10W Red (kasnije je dodana joa jedna) - zna i panel je projektiran da na njemu bude ledica ukupne ja ine140W. Evo malo i tehni kih podataka o ledicama (ebay): 10W Warm White Lamp Light - Color temperature 2700-3400, Forward Voltage 9-12V, Forward Current 1050 mA, Luminous Intensity 1000-1100 lm 10W Red Lamp Light - Color temperature ?, Wave Lenght 655-660 nm, Forward Voltage 6-6.6V, Forward Current 1050 mA, Luminous Intensitiy 800-900 lm Podatak o temperaturi boje za crvene nisam pronaaao, ve piae samo 660nm, dok za warmwhite obratno...piae boja temperature, a valna duljina ne. Angle tj. kut rasipanja svjetlosti je 140 stupnjeva. Uglavnom ledice su me izaale cca 50$. Ima svaata na ebayu, i puno boljih modela od ovih ato sam uzeo pa pripazite. E sad treba nam neato ato e napajati te ledice. Prvo sam namjeravao kemijati sa napajanjem od kompa al sam od toga odustao jer sam na ebayu naaao LED driver, prosto re eno transformator koji pretvara mre~ni napon od 220V na radni napon ledica. Driver ima 2 izlaza (Warmwhite rade na viae Volti, crvene na manje). Problem je ispao u tome ato oba izlaza daju isto volti pa je tu usko io frend sa modifikacijama (stavljao Gretz diode, otpornike itd da bi smanjio napon potreban za crvene ledice). Kasnije sam naaao driver kojem se izlazi posebno podeaavaju, al jbg ve je bilo kasno poato sam ve ovog kupio. Driver ima i aarafi za fino podeaavanje, no kasnije smo saznali da nije baa tako fino jer se mo~e podeaavati od 9-12V i naravno kasnije smo naali driver koji ima podeaavanje od 0-12V. Da znate na ato treba pripaziti prilikom kupovine. Ovo je driver - DC12V, 15A, 180W (uzeo sam ja i, da mogu kasnije nadograivati panel - trenutno je 140W)...Koatao je 17 $, Kad je sve to bilo spojeno, ledice povezane ~icama i spojene na driver, puateno je u probni rad i primjeeni su problemi sa pregrijavanjem panela. Za panel je potrebno nabaviti komad ato rebrastijeg aluminija, kako bi se toplina efikasno odvodila. Jedna strana panela mora biti ravna, na nju se u vra uju ledice (obavezno staviti termo pastu i vrsto ih pritegnuti), a druga rebrasta. Na rebrastu stranu panela se stavljaju ventilatori radi br~eg rashlaivanja. Iskoristio sam komad hladnjaka od nekog starog poja ala (25 x 25). Joa sam i po rubovima u vrstio aluminijske X profile (bijele alu letvice na slikama). Pa sam onda primjetio da sam kraim bo nim alu letvicama znatno smanjio protok zraka ( itaj panel se nenormalno grijao) i maknuo ih, tj ostavio sam samo ove du~e bo ne. Nakon toga se temperatura popravila ali panel je joa uvijek bio u~asno vru. Aluminij je ina e odli an materijal za odvoenje topline ali potrebna mu je pomo ventilatora. Prvo sam stavio PC vent koji nije bio dobar jer nije pokrivao cijelu povrainu rebara. Nakon toga sam kupio veliki PC vent od 23cm i pljunuo nemalih 130kn. Taj vent je pokrio gotovo itav panel no problem sa tim PC ventovima veeg promjera je slab protok zraka (oko 84 cfm ako se dobro sjeam). Izgledao je cool zbog plavih ledica ali nije bio efikasan pa sam morao tra~iti dalje. Evo neka slika tog venta loaije rezolucije. Onda sam shvatio da je vrag odnio aalu i da moram nabaviti neke ozbiljnije ventove ja eg protoka i pribavio ventilatore za hlaenje procesora Arctic cooling F12 Pro TC, 4 komada, svaki po 35cfm zna i ukupno 140 cfm...gotovo dvostruko viae od venta 23 cm i to je bio pun pogodak Joa sam dodao sa strane gdje su prije bile bo ni alu profili, stavio sam pasivne hladnjake od procesora i kona no sam na panel mogao staviti ruku i bio je mlak. Stavio sam lance na rubove panela i pripremio box. Ili ako vam se neda praviti box kupite recimo nekakav ormari u oglasu za 50 kn. Ovaj ormari je dimenzija 40x40x70 Prvo sam izbuaio rupe za kablove, i rupe za ventilaciju. Ispuh sam stavio gore, to no iznad panela, fi 100 i stavio cijevni ventilator, prvo je bio sa filterom no skinut je zbog problema s temperaturom. Vent je spojen na potenciometar koji je stavljen sa stra~nje strane, zajedno sa led driverom. Upuh sam ostavio pasivan, izbuaio sam na dnu boxa 2 rupe fi 100, stavio mre~icu da ne ulaze nekakve muaice ili pauci. I onda sam dignuo policu gdje e stajati posude na par cm iznad, a policu sam skratio 5-6 cm tako da zrak ide sastrane a usput sam prekrio rupe za upuh policom tako da svjetlost nigdje ne izlazi. Tu ideju sam ukrao od Creativea. :wave: . A na ispuh sam stavio rozetu za ventilaciju koja ima nakoaena krilca, kroz ta krilca svjetlost ne ulazi samo je okrenite na stranu, recimo prema Led driveru. Pa mo~e i njega usput hladiti. Onda zalijepite reflektirajuu foliju i zabrtvite pukotine oko vrata sa brtvom za prozore (za 20tak kuna - imate par metara te samoljepljive gumene brtve. Na slici je ona stara verzija ventilacije sa 23cm ventilatorom. Neke stvari su joa izmjenjene na boxu. Tipa dodano je par manjih ventilator ia da puau po led driveru jer se i on dosta grije. Zna i nikako nije preporu ljivo da stoji unutar prostora. Suma sumarum Box - 50 kn Ledice - 50$ Driver - 17$ Cijevni Ventilator - 100kn PC ventovi 4kom - 140kn Ostalo - 100 kn Zna i otprilike 800 kn je ulo~eno u kompletan box. Mogue je ak i sa zadnje strane staviti neku masku od aperplo e i voila, lijepi crni ormari koji e se uklopiti u svaki prostor :-) Box, a najviae panel proali su kroz puno promjera. Netko pametan je rekao da je box konstantno gradiliate. Al kad ga kona no poslo~ite kree i useljenje :-) Eto nadam se da e ovaj tutorial nekome pomoi da se okuaa u led uzgoju. :sun2:

nov 2013.

#2
zalepicemo temu za sve zainteresovane ;) bravo marko :thumb:
M a n d o rAMBASADOR

nov 2013.

#3
nisam neki struji ali lai k bi to trebalo izgledat ovako http://imageshack.us/a/img801/7291/w1go.jpg ili si nekom druga ijom shemom to pospajao ?

nov 2013.

#4
Lijep tutorial. :respect: Ako smijem da se nadovezem, ove LEDice: su beskorisne za nas! Zato pod crvenom nemas temp. boje jer kod LEDa to nije bitno. Gleda se samo valna duljina boje u nanometrima.
FantomSBAMBASADOR

nov 2013.

#5
mandore; ovo na tvojoj slici su ledice spojene u seriju, a to nije dobro jel dolazi do pada napona na zadnjim ledicam i kada bi koja krepala izgubio bi strujni krug. ledice se moraju spajati paralelno, najjednostavnije da uzmes dve zice i samo furaa do svake ledice, ogulia na tom mjestu i zalemia ledicu. Super je to sta je driver 12v pa mozes i ventove spojit u strujni krug. Naravno ako je ispravlja dovoljno jak.
MarcoPoloLEGENDA

nov 2013.

#6
kako mislia beskorisne? gore sam krivo napisao za warm white 2900-3400, trebalo je pisati 2700K WarmWhite ledice pokrivaju dio plavog i dio crvenog spektra, a crvene ledice su tu kao nadopuna crvenog spektra. "The warm white LED's have almost an equal amount of red light and blue light, while the cool white have about three times as much blue as red" Meni je isto bilo udno da se samo sa ove 2 vrste ledica mo~e odraditi grow, poato na tr~iatu postoje paneli i sa drugim vrstama (red, blue, orange, white itd) ali nisam puno pitao...rezultati kod prijatelja su me razuvjerili. Bez sumnje da su bolji ti paneli sa viae vrsta ledica, jer pokrivaju cijeli spektar no opet ponavljam vidio sam rezultate i ostao paf, a i kod mene prili no dobro napreduju. Recimo da je ovo low budget panel, ali koliko vidim funkcionira. Kod mene je trenutno cvjetanje na pola puta...hedovi su debljine 2 palca, tvrdi kao kamen i prepuni trihoma Mandore slikat u ve eras stranu panela gdje su ledice pa da se vidi kako je spajano...uglavnom tako kako Fantom ka~e...od ledice do ledice pa sve skupa na led driver, crvene na jedan izlaz, warmwhite na drugi.
Z&NZMAJ

nov 2013.

#7
Malo sam se informirao davno o ledicma. Uglavnom , i ja bih se slo~io sa Kaliem, ali ako je tako kako ka~ea, mogue da da smo obojica neato krivo shvatili :) Nadovezao bih se samo kako plave, crvene itd. ledice uglavnom daju samo jednu valnu duljinu, pa tako ima viae razli itih crvenih, plavih itd., ovisno koju valnu duljinu emitiraju unutar odreenog dijela spektra. Ove bijele ato ti imaa imaju temperaturu boje 2700K, ato bi po meni zna ilo da pokrivaju viae valnih duljina od ovih monokromatskih, pa zato nemaa taj info na njima, nego umjesto toga imaa temp. boje. Odlian tutorijal :thumb:

nov 2013.

#8
Marco odlicno objasnjeno :respect:
mar1oPOZNAVALAC

nov 2013.

#9
Koliko si platio carine i poreza na tih 50$ ledica ?

nov 2013.

#10
Skoro svi smo u pravu. Samo hocu reci da umjesto ovih koje emitiraju "bijelu", "toplo bijelu", "super bijelu" i slicno mozes isto tako staviti CFL. Cemu onda LED? Da ti manje struje trosi? Da imas vise toga za spojiti i kupiti? Da trebas hrpu ventilatora da ti hladi samu instalaciju? LED je zamisljen da se ide na valnu duljinu sa malo lumena bez temp. boje. Da se na taj nacin utjece na rast biljke, dajuci im direktno sto trebaju od svijetla, a ne ono sto si "uzmu" od spektra koji ide od-do.
MarcoPoloLEGENDA

nov 2013.

#11
zaato warm white? ovako...nisam baa neato upuen u sve tajne leda, kao ni strujnog dijela...dr~ao sam se prijateljevih uputa za dizajn i popis materijala no prema njegovim rije ima: "zato ato je warm white puni spektar potreban za biljke u cvijetu (ima i plave, crvene, naran aste, zelene...), a crvenu poja am jer je treba najviae u cvjetanju"...kao ato rekoh vidio sam rezultate kod njega, a svoje gledam svakodnevno i odli no napreduju...za mjesec dana je harvest pa emo to no znat jel valjaju ili ne. CFL je ili plavog ili crvenog spektra, da ne spominjem masu drugih nedostataka cfl ~arulja. Ventilatora ima 4 kom na samom panelu, i jedan za ispuh...to ato sam ja promjenio 2 pc venta dok sam doaao do hladnog panela je moja greaka, ali ni to ne gledam baa tako nego...gdje je ar modificiranja ako sve radi na prvu? Ispravi me ako grijeaim, ali ne treba li HPS balast i starter, kao i cooltube i vent koji e sve to izvla iti? Princip je dakle isti, sve su ostalo nijanse :-) Zaato Led...zato ato volim eksperimentirati, isprobavati i modificirati. U krajnjem slu aju...Zaato ne? @ Mar1o...nisu me carinili, crvene su naru ene od jednog, a warmwhite od drugog dobavlja a tako da je vjerovatno i to imalo utjecaja. Ina e imam 50tak ebay transakcija, ato jeftinijih, ato skupljih itema i samo jednom su me carinili i to za glupe navlake za siceve u autu. Da se ne prepiremo viae ko je u pravu...postat u povremeno slike kako bilje napreduje u ovu temu, nek ovo bude onda experiment
Z&NZMAJ

nov 2013.

#12
Ma ko se prepire? Djelimo svoja saznanja ;) Ti najbolje znaa kako napreduje, a mi jedva ekamo update :)
fat_trollAMBASADOR

nov 2013.

#13
zakon. :respect:

nov 2013.

#14
Ne velim ja da su lose i da ne valjaju, i da oko HPSa i CFLki nema rada i muke. Velim samo da ako vec radis LED onda radi onako kako je zamisljeno, jer umjesto LEDa warm white stavis CFL warm white i opet imas isto, a spajanje je pis of kejk. Slobodno ti eksperimentiraj, ja samo iznosim cinjenice i razloge zasto tvoj warm white LED nema temp. boje, a zasto crvena ima "nm" kao mjerilo. Lumene skroz zaboravi kod ovoga. A ljudi su zamislili da ti kao individa slozis sebi kombinaciju plavih-crvenih-narandjastih-zutih i slicnih, kako tebi pase, a ne da uzmes isto sto mozes i sa CFL napraviti... Da ne govorim o cijeni 1 LEDice i to ne samo LED kao svijetla. Pa tu imas 3W, 5W, 10W pa dok dodjes do 10W te cijena ubije u pojam ako hoces nekaj dobroga, a onda na kraju uzmes LED koji radi isto sto i CFL... A CFL ukupno za 70%-80% jeftinije ispada sa svom opremom. Nemoj misliti da ja sad tu tebi nesto serem ili se pravim pametnim....
FantomSBAMBASADOR

nov 2013.

#15
mp mislim da si malo preplaaio ljude sa svojim troakovnikom. Pa kako 50$ ledice kad kom koata cca 10kn crvene su malo skuplje, ovisi di kupujea, ako kupujua kod lika koji prodaje opremu za growanje onda ce cijena jedne biti 10$, treba malo koristit trazilicu. Ja sam kupio driver od 20$ sa 20A jakosti, ato je dovoljno za 20tak ledoica od 10w. Znaci to je oko35$. Sto bi bilo cca 210kn. neka bude 250kn, e sad koja cfl lampa se more kupit za te pare. A mislim da su ledice dugotrajnije. Ovo hladenje se moze rijesiti i sa ogromnih hladnjakom, tako da je hladenje pasivno bez ventilatora. Drugi tjedan otvaram i ja dnevnik sa ledicam pa bumo vidli.
MarcoPoloLEGENDA

nov 2013.

#16
ne kazem da nema jeftinijih na ebayu...jbg ja sam uzeo ove i koatalo me toliko...dakle crvene 8$ komad x 4 - 32$, warm white 1.69$ komad x 10 - 16.9$ - ukupno 48.9$ kali...kao ato rekoh ovo je low budget panel, vjerovatno se ne mo~e mjeriti sa panelima koje imaju sve mogue boje ledica...zamialjen je tako da warm white ledice pokriju spektar od 2700-3400K, ostatak crvenog spektra nadopune crvene ledice. Ali stvarno ne ku~im emu uope ove usporedbe sa CFL ~aruljama? Ako uzmem po jednu CFL 865 i 827 pokrio sam spektar od 6500K i onaj od 2700K (i dobio 40tak wati a spr~io 100 kn). a WarmWhite ipak imaju veu airinu iskoristivog spektra. Probao sam i CFL ~arulje u po ecima i po meni je to bacanje novaca. Kvalitetnija CFL ~arulja od 20tak W koata 50tak kuna. Da malo usporedimo CFL i LED... Vijek trajanja: LED -50.000 sati, CFL - 8000 sati Sadr~i toksi nu ~ivu: LED - Ne, CFL - Da (1-5mg ~ive) Osjetljivost na vlagu: LED - Ne, CFL - Da On/Off (utjecaj pre estog paljenja i gaaenja) - LED - Ne, CFL - Da (mo~e drasti no smanjiti ~ivotni vijek) Izdr~ljivost - LED - Vrlo izdr~ljive, CFL - staklo mo~e lako puknuti Da ne spominjem kako CFL ~arulje moraju biti jako blizu vrhova, tj. potrebna je gotovo svakodnevna kontrola growa da se nebi neato spr~ilo. Nema frke, niko ne sere...samo iznosimo svoje argumente :-)
MarcoPoloLEGENDA

nov 2013.

#17
:sun2:

nov 2013.

#18
pa fino radi skalamerija, a izgleda skoro kao novogodisnji lampioni :) koliko kaze da te je u sumi kostala cela prica?
FantomSBAMBASADOR

nov 2013.

#19
ma to si ti maknuo led panel i stavio hps. A sad si samo za slikanje namotiro panel, pa kao fol to ledice. Moa mislit. Super izgleda al nevjerujem da su to ledice
sharpLEGENDA

nov 2013.

#20
zamisljam Markov slijedeci experimentalni grow, pod rasvjeta pisat ce logorska vatra a mozda i nesto slicno ko na ovom videu ,siguran sam da ce bit uspjesan. btw. svaka cast http://youtu.be/t28NY67OPIE
rKj420ZMAJ

nov 2013.

#21
mare to radi na sasvim drugom nivou :thumb:
mazarLEGENDA

nov 2013.

#22
a nadam se da ih ne upka kao i chemdoga :smoke18:

nov 2013.

#23
da ti nisi malo uranio sa lampicama ima jos dosta do Bozica :thumb:
MarcoPoloLEGENDA

nov 2013.

#24
pa oko 100 eurica, mada moglo je i manje...svidja mi se to ato je lako dodavati i skidati ledice i mjenjati wata~u, uz naravno ja i driver koji e to gurati naponom reguliram i ja inu ledica...uglavnom komforno podeaavanje sli no kao kod digitalnog balasta eh skuzio si me fantome, lo~im vas na led a ustvari koristim hps :-) i ti si krenuo...pa doka~i nam suprotno he he ma idui grow si nesto razmialjam da probam sa svjeama...ne znam samo koliko lumena imaju, nish ne piae na njima...ovaj put bez upkanja, dobile samo lagani lolipop yeap, ima dosta do bo~ia...al taman u to vrijeme ce da zasvjetli dok se sve lagano posusi i pokjura...pa krenu bo~ina zvona i trube :-)
RolipopLEGENDA

dec 2013.

#25
Marco, bravo za trud, ulo~io si u taj projekt i novca i vremena i stvar aljaka ato mi je drago!

dec 2013.

#26
super :abducted: ..a di si nasa ventove 4 za 140 kn
squkiISTRAŽIVAČ

jan 2014.

#27
Biljke izgledaju sasvim solidno. Tako da oprema radi. To je najbitnije. :) Jedino sto mi je spektar svetla koji se vidi na slici i suvise svetao, preovladava plavi boja. Led svetlo u fazi cvetanja treba da je ljubicasto-crven. Mislim da vecinu posla zavrsavaju samo ove cetiri red diode. Mislim da je bilo bolje da si uzeo one diode koje u sebi imaju mix crvenih i plavih cipova (isto 10w), Odnos 6:3 ili 8:3 . Mozda je malo lakse za sklapanje a i ravnomernije je svetlo po box-u. Jedino mi je cudno sto se diode toliko greju. To je bas mnogo ventilatora za tih 100-tinak W. Mozda diodice imaju 140w na papiru ali sigurno ne trose toliko. Da li si stavio termo pastu izmedju hladnjaka i diode. I jos bitnija stvar su pasivni hladnjaci na vrhu i da napravis kuciste koje ce da usmerava vazduh preko hladnjaka. Mislim da ces tako bez problema moci da hladis sve sa dva najobicnija pc ventilatora. U svakom slucaju svaka cast. :)
MarcoPoloLEGENDA

jan 2014.

#28
Da stavimo to ku na i u svezi glede ovog eksperimenta...grow je zavraen odavno, imam nekih privatnih situacija pa me nije bilo dugo no evo prvo slike jer znam da vas zanimaju i rezultati...klonovi Jack Herrera x 2 u potovima od 6 l (jbg vee nisam mogao zbog malih dimenzija ormaria), prvo LST a kasnije dodane mre~e na svaki pot prva druga suaenje Panel je dakle testiran i doalo se do slijedeih zaklju aka: crvene ledice su bile u sredianjem dijelu panela pa su vrhovi na rubovima koji nisu bili direktno pod crvenim ledicama dosta mraaviji. Trebao sam ih bolje rasporediti, no u planu je dodati joa 4 crvene po rubovima panela i to e onda bit to. Driver mi ide do 180W tako da mogu slobodno dodati joa 4 ledice po 10W. Ako pravite svoj panel, gledajte da aluminij bude ato rebrastiji zbog efektnijeg hlaenja (manje petljanja sa ventilatorima kasnije). Nije potrebno da panel bude skroz nabijen na vrhove, jer je intenzitet svjetla prejak...na prvoj slici mo~e se vidjeti na par vrhova potpuno bijeli albino vraci zbog izblijedelog klorofila. Slobodno podignite panel viae, kut ledica pokrije veu povrainu ako se podigne viae. Primjetio sam i da donji listovi koji ostanu u potpunom mraku ne osuae se potpuno kao kod HPS-a, viae se onako sme~uraju ali zadr~e zelenu boju? i jako teako se kidaju, neznam jel to do sorte ili do ledica... ina e zadovoljan sam vienim, uz relativno male novce mo~e se slo~iti pristojan panel...sve je dosta modularno, mogu se dodavati, skidati ledice (pod uslovom da imate dovoljno jak driver), odvajati kanale, recimo warm white na jednom, crvene na drugom, podeaavanje napona, ak se mogu slo~iti (ako imate vei panel) sektori na panelu pa recimo dok su biljke mlade upalite samo jedan sektor u kutu panela, pa kako biljka raste samo palite dodatne sektore ( itaj manje se struje potroai), nema toliko jebade sa ventilacijom, ne trebaju cooltubeovi, fleksibilne cijevi, skupe priguanice i sve ato treba uz HPS :wave:
FantomSBAMBASADOR

jan 2014.

#29
A kakav je taj albino vrh, daj neki smoke report
FantomSBAMBASADOR

jan 2014.

#31
Mislim da ti je bolje viae manjih ledica npr od 3W. Ovi svi paneli kaj ih ima za kupit rade se baa sa tim ledicama od 3w. Narokaju 130ledica raznih boja i spektra. Ali je problem ata je svaka od tih ledica po 0.65A. Znai da bi trebao driver od 85A ako bi se ledice spajale parlelno. E sad bi dobro doaao jedan struji da nae neko drugo rijeaenje. Jel ti paneli su dim 30x20 cm i u njima se odmah nalazi i napajanje, a ata je najbolje nevjerujem da se pretjerano grije. Tako da bi bilo dobro ako netko ima takav panel, da ga otvori i poslika
MarcoPoloLEGENDA

jan 2014.

#33
pa mislim da sam manje viae sve napisao...dodao bi mo~da joa da nakon ato sam napravio flip na 12/12 u roku dan, dva pojavile su se i pistile...nisam nikad dozivio da tako brzo krene cvjetanje, ali mogue objaanjenje su klonovi skinuti sa starije majke pa vjerovatno su genetski jedva do ekali da po nu cvjetati...ato se ti e samog svjetla, mislim da led dublje probija istim intenzitetom, dok hps dosta gubi sa veom udaljenosti...za komparaciju sa 150W stvarno nebih znao, nisam koristio pa teako je rei..vegetacija je bila jako bujna, cvjetanje je instantno krenulo a i vrhovi su se rekordno brzo zamastili, dok su kasnije bili tvrdi kao kamen...nemam baa nekih velikih iskustava sa ledom, ovo su rije i potpunog laika pa uzmi to sa rezervom :-) potroanja struje je izmjerena sa nekakvim ureajom iz Lidla, zna i panel od 140 W skupa sa driverom od 180W troai 197W prema tom ureaju isti kao onaj koji nije albino (znaa ve, jel? :-)) jedino egzoti no izgleda...mislim da ni plavci nebi sku~ili kaj je to griju zato jer je panel mali, a i rebra pasivnog hladnjaka bi mogla biti malo dublja. Je, termalna pasta je stavljena i napravljen je vrsti spoj s panelom...jbg, 2 ili 4 pc venta, meni svejedno...bitno da stvar sada funkcionira Links...Arctic Cooling F8 Pro TC (ventovi za procesore) :thumb:
MarcoPoloLEGENDA

jan 2014.

#35
isto ti je to...koliko wati u hps toliko i za led...zna i za taj prostor 400 w hvala cill, meni se sviaju tvoje papri ice :-)

jan 2014.

#36
:respect: markane

jan 2014.

#37
Hvala na svemu :)
Big LLEGENDA

jan 2014.

#38
LED groweri, ata mislite o isplativosti ovoga: http://www.ebay.com/itm/UFO-135W-Red-Blue-Bead-Full-Spectrum-Medical-Flower-Plant-Led-Grow-Lamp-Light-/390681910939?pt=US_Hydroponics&hash=item5af674de9b Zna i, shipping je free, pa to doe oko 550kn manje viae 50kn. Razmialjam to staviti u BIG TOWER, pa me zanima, dali je isplativo to? Ili rae sam raditi?
FantomSBAMBASADOR

jan 2014.

#39
http://www.ebay.com/itm/1-10-50-Pcs-High-Power-1W-3W-LED-Light-Lamp-Bulb-Diodes-Beads-Warm-Pure-White-/390740893300?pt=AU_Lighting_Fans&var=&hash=item5af9f8de74 To su otprilike te ledice. ti si jos samo odaberess koje ti boje trebaju i moraa joa nabavit napajanje. A ovaj panel bi mogao kupit pa da ga iskopiramo. Mada je sve to vrsta igranja, tako da probaj pa javi.
Big LLEGENDA

jan 2014.

#40
A dobro, ali ovdje kad stavim npr 50 x 3W ispadne 21$ za 150w, ali tu jos treba i driver i hlaenje,a ono je sve u kompletu al je puno skuplje
FantomSBAMBASADOR

jan 2014.

#41
ma hladnjak nije problem, obi par starih krama i nae se, mo~ea ak uzet od procesora hladnjake, pa na svaki po par komada. Kasnije ih rasporedia da ti obasjavaju mjesto di je neki kvalitetan vrh. Svaata se mo~e kemijat, ali najvei problem je driver, gddje nabaviti driver da pokrece sve te ledice????????
Big LLEGENDA

jan 2014.

#42
na ebayu hehe imas gore negdje link

feb 2014.

#43
BigL zasto u tower,takvo sta ljudi stavljaju u satore.Nije to tako slabo kao sto mislis. Imas pm btw marco svaka cast :)
Big LLEGENDA

feb 2014.

#44
Pa kad piae da ima 2700 lumena nije mi nista jasno...

feb 2014.

#45
Nisu isti lumeni kod hps i led-a,mislim da kad pomnozis tih 2700 sa 3 ili 4 dobijes lumene koji se tek onda usporedjuju sa lumenima od hps.Kod led-a nemas skoro nista gubitaka i zato se to dvoje ne mogu jedno s drugim usporedjivati i tu masa ljudi grijesi.
Big LLEGENDA

feb 2014.

#46
pa to ja nisam znao i ~ivim u zabludi cijelo vrijeme od old school pri e gdje su lumeni majka dobrog uzgoja.... mislim onda da e uletit 75w UFO LED za moj big tower i da ce biti sasvim dovoljan, evo ovaj: http://www.ebay.co.uk/itm/2012-NEWEST-75W-LED-UFO-Grow-light-50W-Light-25x3W-LEDs-UK-STOCK-NO-CUSTOM-TAX-/200867720493?pt=UK_Gadgets&hash=item2ec4a62d2d cijena i nije loaa uope.... nema ~ive, nema priguanica, startera, cooltubea, bolesne ventilacije, a to me najviae pali, ta jednostavnost, pa makar i bilo koju kunu viae

feb 2014.

#47
Mozda sam se krivo izrazio,lumeni su bitni! Samo su kod led-a manji gubitci lumena nego kod hps-a.
Big LLEGENDA

feb 2014.

#48
da da kuzim.... nego nisam znao za ovo mno~enje lumena da se dobije vrijednost sli na hps-u
FantomSBAMBASADOR

feb 2014.

#49
Al opet je to blizu 500kn. A da kupis 5-6 ledica od 10 w je cca 100kn Driver za 6 ledica ti je najviae 100kn. Znai upola manje
MarcoPoloLEGENDA

feb 2014.

#50
pa ne moraju sve ledice biti na istom driveru, mo~e se staviti viae njih bas kako kaze fantom, driver ti je cca 100 kn sa poatarinom...najskuplja stavka e ti biti ledice, ako aluminijski heatsink nabavis na kakvom otpadu jeftinije ea proi...mada bi ja radije ovakav stavio iz videa, samo bila bi skuplja pita neg tepsija ako bi to kod nekog tokara radio po narud~bi http://youtu.be/2O4vhid_ZP0 ina e kolega He-man je stavio ve slike ogoljenih panela...tu se mo~e vidjeti unutraanjost https://vutra.org/topic/9437-led-paneli-eshine/#entry211490

feb 2014.

#51
Evo i prije par dana je Peti Element rastavljo panel https://vutra.org/topic/1074-led-light-emitiong-diode-led-vs-hid/?p=271122
FantomSBAMBASADOR

feb 2014.

#52
Evo za sve one koje vabe za novim znanjem..... Nadam se da e pomo http://www.youtube.com/user/julius256/videos
ExtraPOZNAVALAC

feb 2014.

#53
Ovdje si u potpunosti u pravu... :thumb: !!
LavandermanAMBASADOR

maj 2014.

#54
https://www.youtube.com/watch?v=fLx0vwzSbWI Mjerenja LED svjetla vs Hps ako koga zanima, jer vidim da je bila pri a oko lumena, temperature, valne du~ine! U video se vidi da je LED puno bolji nego HPS, u svakom pogledu! Lumeni su bitni, ali ne kao PAR koliko sam uspio shvatit! Ovaj video je malo pou njiji, tj. test je napravljen s znanstvene strane. https://www.youtube.com/watch?v=DAw13w9eFxY Pozdrav
fat_trollAMBASADOR

okt 2014.

#55
pozdrav svima, imam kratko pitanjce mogu li na LED driver kao iz ove teme (12V, 10A, 120W) spijiti recimo 5 10W bijelih LED-ica (9-12V, 0.5A, 10W) u seriju? Pretpostavljam da pad napona na tako kratkoj seriji nije primjetan, zanima me jedino ato se dogaa u pogledu struje? Ili mogu samo spajati, tako dugo dok suma ne prelazi ti 10A ??? Ako bi mi netko mogao slo~iti neku brzinsku shemu u paintu, biio bih zahvalan do neba... Hvala i pozz
FantomSBAMBASADOR

okt 2014.

#56
Nemoj ih spajat u seriju nego paralelno. Znai napon ostaje isti a struje se zbrajaju. Na ovaj driver od 120w mozea max spojit 12kom ali paralelno, tako da e taj driver sa 5 ledica radit super. Ako bi spojio u seriju 5kom trebao bi driver od 60V 0.5A
fat_trollAMBASADOR

okt 2014.

#57
e super, tako sam i ja shvatio samo trebam joa jedu potvrdu: na taj ih driver mogu spojiti i, recimo, 5 komada, tako dugop dok ukupna struja ne prelazi 10A, jel tako?
StipeZMAJ

okt 2014.

#58
Cudne su te njihove specifikacije. I opcenito te sve multi chip ledice su cudne. Sa tim driverom je opcenito malo zeznuto za radit, serijski driveri su puno pozdaniji i jednostavniji. Pri 12V i 0,5A koji oni kazu da max smiije tec kroz nju, ta ledica trosi 6W...al ok nebitno sada. Prema ovome gore neces bit siguran koliko stvarno struje tece kroz njih bez ampermetra, tako da se osiguras nemoj ic preko 10 ledica. I daj mi javi kak to radi kad spojis i dal radi :D Nisam se jos igrao sa tim 10w monstrumima i zanima me taj range od 9-12V jer 3W ledice npr su jako osjetljive na oscilacije napona tako da vec 0.2V vise ju moze skurit. Zato se i koriste balasti koji odrzavaju konstantnu struju(deklariranu) a napon je varijabilan ovisno o kolicini ledica u seriji.
StokaGodinePOZNAVALAC

okt 2014.

#59
Ma serijski driveri su najbolji.. Ja ih imam 30x3w u seriji spojene i po potrebi spojim jos 2 put po 10. Driver daje napon koliko ima ledica i pad napona na zadnjoj u seriji je 0.002 volta sti je zanemarivo. Nema potrebe za driverima od 10A po meni, znaci 1 panel 1 osigurac meni su dva na istom kabelu..
Z&NZMAJ

okt 2014.

#60
E ljudovi! Vidim da ste stru ni, pa ono... manje hvalisanja, viae pou nih postova :P Kakva shemica, malo specifikacija, koja fotka i tako :) Ipak smo u temi koja je "neato kao tutorijal" ;)
StokaGodinePOZNAVALAC

okt 2014.

#61
Evo ja bi upozorenje bacio jedno malo ali ozbiljno tice se panela od 300w kineskih raznih proizvodaca.. To su oni bijeli u zeljeznim kutijama sto se jeftino prodaju, imaju 3 venta iza mala i 90 ledica svakakvih boja u 3 serije po 33 komada. Nemaju hladnjak nego plocu aluminijsku ravnu od 3mm.. Ukoliko nemaju prekidac na sebi za paljenje a imaju kabel sa 3 zice provjerite da li unutra postoji zica za uzemljenje i jeli spojena na kuciste od panela.. Neka vam netko sredi uzemljenje jer je kutija zeljezna i zlu nedalo moze vas struja udriti.. @zlo otvaram dnevnik kad mi prokljia sjeme pa cu u hodu bacit tutorial neki u vec adekvatnu temu.. Evo ovako izgleda taj panel pa provjerite ako ko slucajno ima nesto takvo http://www.ledexporter.com/products/LED-Panel-grow-light/300wPanelLEDGrowLight.html
StokaGodinePOZNAVALAC

okt 2014.

#63
Takva je kutija to sam link samo da pokazem stavio, ledice su od 3w u njoj. Znaci takav tip kutije bijele znam da ih ima po forumu i van foruma.. Znat ce onaj ko ima sigurno pa nek pogleda malo..
fat_trollAMBASADOR

okt 2014.

#64
Hvala svima, im stigne skalama rujan iz majke Kine prijavim sve :)
feforon1987ENTUZIJASTA

okt 2014.

#65
E s im si spao ledice? sa el. kablom ili treba nekej posebno kupit?

okt 2014.

#66
`ta mislite o ovome,dali je dovoljno ovakve 4 za 50x50 box? Cena po komadu izadje negde oko 17e tako da za manje od 80e dobijete po meni ekvivalent Apollo 4 LED panelu koji je negde oko 240e. 54W LED Par Grow Light: Plant Growing Light 54w Tech info: - LED Chipset: 3W - Number of LED's: 18 pcs 3W - Rated Hours: >= 50,000 Hours - Bands: 9Bands Full Spectrum or customized Color Nm Led.qty. Deep Red 660nm 5pcs Red 630nm 5pcs Orange 610nm 1pcs Deep Blue 460nm 1pcs Royal Blue 450nm 2pcs Purple-Blue 430nm 1pcs White 3500K 1pcs White 6500K 1pcs White 12000K 1pcs Item Type: Grow Lights Model Number: GG-54W(18*3W) Warranty: 3 Width: 10 Certification: CCC,CE,EMC,FCC,LVD,PSE,RoHS Power Source: AC Body Material: Aluminum Is Dimmable: No Brand Name: GreeGrowLighting is_customized: Yes Voltage: 85-265V Light Source: LED Bulbs Wattage: 54 Features: Grow Lights,Grow Lights Length: 10 inch Name: PAR Led Grow Light 54W Lumens: 1800 lm World wide input voltage: AC85~264V Work frequency: 50/60 Hz leds quantity: 18Pcs ,3W chips Ratio: 9Bands Full Spectrum or customized color leds: Red630-660,Blue430-460nm,Orange 610,White, IR 730nm etc. Size: Diameter100x100mm
feforon1987ENTUZIJASTA

okt 2014.

#67
pazi samo da ne rade na 110 struju a ne 220 ... i ne znam dali bii moglo..
Z&NZMAJ

okt 2014.

#68
Ako je ljudima radio UFO 90W sa 1w ledicama, ne vidim razloga zaato i ovo nebi. Samo, da baa dobia isto kao i neki kvalitetniji panel nebi reko ;)
FantomSBAMBASADOR

okt 2014.

#69
Ove ledice od 3w se spajaju serijski, ali za ledice od 10w ima gotovih drivera baa za spajanje paralelno. Sad ja neznam koji bi driver koristio za spajanje 5 ledica u seriju (10w, 12v, 1A spef ledica) Ja predla~em ovaj: http://m.ebay.com/itm/261470580279?nav=SEARCH&varId=560349416091
StokaGodinePOZNAVALAC

okt 2014.

#70
Ja sam bio spojio jednu diodu od 10w u istu seriju sa 20ak od 3w i pc vent u istu seriju i pustio par sati sve je radilo nista nije pregorilo. Nije nista treperilo ali mi nista nije bilo ni jasno.. Driver je bio 650ma sa izlazom od max 120v..
FantomSBAMBASADOR

okt 2014.

#71
A bravo za tebe. Ja sam mislio da kad se potroaai spajaju u seriju da se na njih sve dijeli jednaki napon. Tako ako imaa 120v driver i 20tak ledica u seriju, svaka bi radila na 6V. A njima piae da rade na 3V. Di si uope nabavio takav driver?
StipeZMAJ

okt 2014.

#72
Dobivaju isti napon u slucaju da trosila imaju isti otpor, tada dobivas naponsko djelilo i svakom trosilu ide isti napon. Ali ne u ovom slucaju. Led driver ne radi na tom principu nego on odrzava konstantnu struju od 650mA u cijelom strujnom krugu(u ovom slucaju). Tak da je sasvim svejedno jel spojio jednu ledicu ili njih 10. Driver ce sam podizat napon ovisno o broju ledica dok god ukupna voltaza(kolicina ledica) ne prelazi 120V.
Z&NZMAJ

okt 2014.

#73
Osnove elektrotehnike ;) Be ari, nije to sam tako! Ima tu viae parametara za uzet u obzir, ato Stipe ka~e. A nije OET knjiga neato debela. Valjalo bi ju uzet u ruke i pro itat :P
StokaGodinePOZNAVALAC

okt 2014.

#74
Tocno kako stipe kaze koliko god ih bilo driver uvijek daje istu struju kroz cijelu seriju samo treba paziti da ukupan napon ne prelazi max izlaz drivera najcesce 120v.. @Fantom driver je bio iz starog panela kineskog sto sam imao prije par god. Osnove elektroteknike, knji~ara, zlo dobra ideja..
#75
koliko vidim ta tehnika je napredovala... prouzvoa i ledica i uzgajiva i ih usporeuhu sa hps-om ima li tu istine ? https://www.youtube.com/watch?v=d76ZF1hMaPg
mar1oPOZNAVALAC

okt 2014.

#76
Kako mi ti ameri idu na onu stvar.Led "firme" ni u ko gljive poslje kiae.Izmialjaju fancy imena za led panele ka~u Made in Usa i to naplauju nenormalno.Sve je to marketing
FantomSBAMBASADOR

okt 2014.

#77
Fat troll je pitao koje napajanje ili driver koristiti za ledice od 10w. Na to ti odgovaras da je njih najbolje spajat u seriju i da imaa driver od 120v, di uope nabavit takvo napajanje? Ja sam eto imo priliku stavit 20ledica od 10w i spojio sam ih u paralelu. Panel je radio 4 mjeseca bez problema. Niti jedna ledica nije izgorila. Zato ato sam koristio odgovarajuce napajanje, koje i je predvideno za te ledice. E sad koliko bi ove tvoje radile da ih mjesas viae vrsta u seriju. Tako ako te netko pita za savijet ne odma~i mu!!!! I ne ulizuje se moderatorima!!!!
StipeZMAJ

okt 2014.

#78
Sve ok Fantom....nema nervoze :) Stvar je samo sto ljudi nisu proucavali ledice pa neznaju koja kako funkcionira. A razlike se ogromne. Forward voltage tih 10w ledica je 9-12V. znaci imas 3V fore i prakticki mos spojit na sta god zelis i u paralelu kolko god ti dopusta driver. Ako pogledas dobro tu 10W ledicu vidjet ces da je "u njoj" integrirano 10 led chipova po 1w(10 tockica na njoj). I zbog toga one imaju toliku toleranciju. Za ove 50W valjda jos i veca...neam pojma napamet :D Za razliku od 3w ledica kojima je forward voltage 2.2 do 2.4 ili 3.5 do 3.8 kako koje....e tu nema tolko manipulacije i cim predjes tih 0.2-0.3V ode sve u dim. Te ledice ne oprastaju nista....i moras koristit serijske drivere koji ce odrzavat ajmo rec 700mA(vecina 3w ledica) i nije mu bitno na kolko volti led radi....to ga ne yebe....nego samo odrzava struju. evo npr ovaj jeftini driver. http://www.ebay.com/itm/LED-Driver-Constant-Current-700-ma-14-0-watt-120-vac-102x38x27-mm-/260962277485?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc290586d ide do 120V. Oces ti stavit jednu ledicu ili njih 20....tak je svejedno. ....nadam se da je nekima malo jasnije sad Otisli mi u totalni offtopic...ovo bas i nije led grow box tutorial :D... moze se i obrisat ili premjesit negdje...da nisam tipko za djaba ovo sve hehhehe :D
StokaGodinePOZNAVALAC

okt 2014.

#79
@Fantom: ne kuzim tvoj stav. Tebe stipe u dva posta zaredom ispravlja ti se pjenis na mene zbog jednog offtopica. E i ja sam bio danas u knjizari i dvije knjige o elektronici posudio danas tako to nije bilo tebi upuceno. Sve pet!
FantomSBAMBASADOR

okt 2014.

#80
Ma ata e ti knjige, nije to nikakva znanost, pitaj tu ata te zanima?

dec 2014.

#81
Ja ih upravo isprobavam na jednoj biljci,imam takve dvije u boxu 30x30x60 i mogu potvrditi da fino rade posao. Ugodno sam iznenadjen,ovo je ekipi koja radi u malim boxovima tipa pc idealno rijesenje,temperature su minimalne mozda stupanj-dva digne gore.
LakijevicISTRAŽIVAČ

dec 2014.

#82
pozdrav, tra~im ve neko vrijeme i ne ide me pronala~enje bar idejno scheme iliti rasporeda ledica imam 30 komada, od 3w od toga 10 blue, 10 red, i 10 deep red. inicijalno za server grow. imam tri alu plo e na koje bi te ledice rasporedila, ali nemam ideju kako bi bilo najbolje. mo~da bi 2 plo e ja e za vege a treu za grow. hvala :)
FantomSBAMBASADOR

dec 2014.

#83
Shema spajanja ovisi o napajanju koje ea koristiti. Te ledice od 3w najbolje spajat u seriju Ja za 30tak ledica koristim ovkva dva drivera http://www.ebay.com/itm/151083017583?_trksid=p2060778.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT I bubni sve na jedan hladnjak, ubiti ovisi koliko debeli hladnjak imaa Shema spajanja je otprilike ovakva http://s1013.photobucket.com/user/BathTussue/media/11car/dome%20light/IMG_6758.jpg.html Gustoa ledica ovisi o debljini hladnjaka, znai ako imaa neku gromadu slobodno spajaj ovako ko na slici Znai + od drivera na + od prve ledice, minus od te iste ledice spajaa na plus od druge ludice i tako do 15te ledice i onda - od te 15te ledice ide na minus drivera. I tako ponovia sa drugim driverom i ostalih 15 ledica. Ja sam sa ovako spojenim ledicam odradio ve dva growa i niti jedna nije izgorila Gdje si naaao baa takav omjer boja ledica?

dec 2014.

#84
Kako ti napreduje biljka ispod te dve led sijalice?Koju si kombinaciju spektra uzeo i odakle si narucio,planiram da porucim 2 za pocetak ovih dana pa cisto da cujem tvoja iskustva?
StokaGodinePOZNAVALAC

dec 2014.

#85
Jel te zanima shema spajanja ili raspored boja na ploci? Imas ne netu raznih shema kako boje mjesati po panelu ali ti to nije toliko bitno ako imas debel hladnjak i spojih ih onako blizu kako fantom kaze.. Ako ces samo na alu plocu onda ih odmakni malo jednu od druge 1,5-2 cm..
LakijevicISTRAŽIVAČ

dec 2014.

#86
Pozdrav, dakle, izbor i omjer spektra ledica je negdje s neta pokupljen, ne sijeam se viae ni kad ni gdje, tada se inio kao win :D 10x 3W Royal Blue Power 455nm - 460nm 10x 3W 660nm Deep Red 10x 3W 620-630nm Red Pc grow Za napajanje ledica koristila bi pc-napajanje, ono je 400w. Hlaenje bi probala izvest preko 100W Peltiera. Rado bi da su lampice spojene na 5V (crvene) i one na 12V (veina plavih i crvene) - ? - jeli izvedivo i kako. Napominjem da su dvije (tri) plo e za rasporeivnje ledica na raspolaganju, podjela na elno vege/grow.+1 od plo a bi stajla bo no/okomito Evo neka zamialjena shema kako bi ja da to izgleda, no ja se u to ne putim baa , pa trebam malu pomo i usmjerenje :) http://i.imgur.com/h6ICohE.jpg?1 Trebate mi rei ato valja i ato ne valja, ato mi u konceptu fali i kako ato izra unat (otpornike npr. i di ih stavit), dimmer ? trebam li joa ato? Znam da postoje kalkulatori, no ja bi radje da razumijem :D Hvala
StipeZMAJ

dec 2014.

#87
Ma kakvo pc napajanje. Nemoj se opce patit s time...nije to bas tak za spojit. jos 5v pa 12v pa vidim neka naponska djelila na shemi...ak neznas kaj radis...nemoj ni pokusavat. te ledice ne rade sigurno ni na 5v ni na 12v.... Pogledaj forward current od ledica i kupi LED serijske drivere za to sve...nisu bas tolko skupi. ...ovaj peltier sam cuo al nemam pojma dal to radi...nekak mi to sve smrdi :)
LakijevicISTRAŽIVAČ

dec 2014.

#88
pc je grow pa da viae mjesta imam, da ne kompliciram moze sve iz 12V mo~e pomo oko samog strujnog kruga i otpotnika?
StokaGodinePOZNAVALAC

dec 2014.

#89
Po onoj shemi ti treba 8 otpornika, skoro svi razliciti.. To ti je zajebancija bolje uzmi driver sto ti je fantom predlo~io. Sve boje mozes spojiti u istu seriju i driver ti daje struje koliko njima treba. Imas i jacih od onih za 30-32 ledice ili onako za 12-18 ledica.. 3 ona drivera su manji od pc napajanja za duplo..
StipeZMAJ

dec 2014.

#90
Ja ne razumijem zasto komplicirati sa pc napajanjem??? Napravit cete vise stete nego korisnog. Ako se ne razumijete u elektroniku nemojte to radit. Ove 3w ledice NISU ode obicne ledice (3 ili 5mm) koje mos spojit na vea maainu pa ce radit i nije im bitno jel 2.2V ili 2.5 i dal je struja 50mA ili 80mA Pretpostavljam da svaka ledica(boja) radi na drugacijoj struji. 600-700mA. Voltaza ovdje nije bitna. Ohmov zakon I=U/R pa racunaj. Ako ti ledica radi na 600mA, a napon ti je 12V treba ti 18ohma otpornik i to barem 3watni (5w) otpornik. ALIIII to nije samo tako te ledice su jako osjetljive na oscilacije napona i ako ti krepa jedna ledica u tom serijsko-paralelnom spoju imat ces problema. Oscilacija napona od 0.2-0.3V ce ti spalit ledicu ili sve ledice. Ak ides na takve egzibicije onda kupi 10W ili 50W led chipove koji imaju toleranciju od par volti i koje mozes spajat u paralelu bez vecih strahova od spaljivanja. 1w i 3w led chipovi su osjetljivi i zato se spajaju u seriju sa LED driverom koji sam regulira struju u strujnom krugu neovisno o broju ledica odn. voltazi strujnoga kruga. Te ledice griju i temperaturom se mijenja unutarnji otpor ledice i samim time struja u krugu, to nece spalit odma ledicu ali ce skratit vjek trajanja. E tu je opet led driver koji ce regulirat tu struju da se neznam kaj desi...struja ce uvijek biti ista. pa ti sad odluci......spalit ces sve ledice, pa ces kupovat nove...pa ces i njih spalit....i na kraju ces kupit led driver i spojit sve. Vidio sam to vec par puta kod ekipe koja uzima zdravo za gotovo i spaja te 3w ledice koda spaja motor od stojadina na akumulator da janjca moze okretat.
FantomSBAMBASADOR

dec 2014.

#91
Al misilim da nemozes na 5v spojit 3 ledice. Na shemi su spojene u seriju, znai ako ledice rade na 3.2V treba 9.6V i stabilna struja. I kaj je najgore hrpu otpornika koji ce se grijat pun k.... I hrpa |ica i svega. Sa ovim driverom ata sam ti dao link netrebaa nikakve otpornike spojia i pii. Pogledaj na kojim naponima rade ledice. Tako da nebi smio spaja skupa ledice sa razli itim ulaznim naponima. Nisam siguran al mislim da plave rade na 3.2v a crvene na 2.7 tako da ih nebi smio mjeaat. Izgorit e.
LakijevicISTRAŽIVAČ

dec 2014.

#92
fala. sti~u driveri. :) a i pitanja :D :D
FantomSBAMBASADOR

dec 2014.

#93
A daj specifikacije ledica da ti kazem koji tocno driver da kupis

jan 2015.

#94
Pozdrav svima novi sam u grow communityu imam pitanje... vec sam u jednom topicu pitao isto, mislim da je ovdje primjerenije. naime imam u vidu napravit 200w led panel. s obzirom da nemam 3w i ja e ledice... imam priliku dobiti jako jako puno 3528 smd ledica. U modulima i trakama. omjer bi mi bio u najbolju ruku 8:1 crvenih : plavih ako zelim popuniti snagu. uz to stavio bih nekoliko 10w hydro bulbova (red blue ic) - 4 -5 kom na box dali se isplati racunati na 3528 ledice Edit prema specifikacijama jedna takva smd ledica ima oko 7 lumena Niti nije problem nabaviti mi ih 7000kom Niti napajanje nije problem nabaviti za 7000ledica No brine me kamo ih staviti toliku kolicinu dali je uopce perspektivno racunati na takve ledice ? Dakle radi se o istim ledicama od kojih prodaju "hydroponic strip" na ebayu, samoljepljive vodootporne trake s ledicama. i idue pitanje- na kraju svega islisplati li se narucivati te trake (hydroponic led strip) ako su one sastavljene od istih tih 3528 ledica?
StipeZMAJ

jan 2015.

#95
7000komada bi bilo nekih 560W ukupno. jos kad ukljucis kolko ces love dat za drivere da upogonis to sve....nema smisla stim uzgajat. mene glava zaboli kad zamislim 7000 ledica pa driveri pa trake pa to sve nekako monitrat.... ma joj. naruci 3w chipove i driver i miran si. 3528 imaju cca 0.08W +-.

jan 2015.

#96
Dobivam s otpada par led napajanja koje cu moci opteretiti sa cca 600w (12v na 14.5A, to je cca 175w, takvih 3kom) nevezano na to, samo zbog popunjavanja spektra i lumena nisam bas primjetio da ljudi kombiniraju led i fluo http://image.dhgate.com/albu_509117072_00-1.0x0/smd3528-led-module-smd-3528-3-led-led-light.jpg Ovakvih modula bi mogao nabaviti cca 500kom najmanje crvene dzabe plave 5€ 20kom (malo ih treba ak sam dobro zakljucio u odnosu na crvene) Dali bi bilo funkcionalno u kombinaciji s fluo štednim?
StipeZMAJ

jan 2015.

#97
Kolko god da volim LED, ovo mi je malo too much. Takve triper kombinacije nikad ne zavrse dobro. Nitko ne uzgaja sa 3528, pa ni sa 5050. Neki minimum na koji se ide je 1w single chip. A ti kako hoces. Imam doma 5050 strip i nebi sa time nikad ni pokusao growat. Dok ti natrpas tih miljon ledica u box, kolko ce to bit veliko. Nece ti stat u box. A i da stane to ce biti pre veliki box. Ma joj..... nemoj to radit. Okiti kucu radije sa tim stripovima.

feb 2015.

#98
pozdrav.novi sam tu i planiram se bacit u indoor grow.po vaaem iskustvu ini mi se da ledice su odli na rjeaenja. P.S. na napajanje od kompa mo~e se stavit 250 w ledica bez problema..ja mogu postat shemu kako.samo nek napiae kakv ~eli redosljed
fat_trollAMBASADOR

mar 2015.

#99
POzdrav svima Sad fakat trebam pomo, poauaio sam vremena, ~ivaca a sad ve i para, stvar ne radi, a to nije neato ato svakome mo~ea uletjet 'daj pomozi' Dakle. Kod mene doma trenutno stoji: 5x 9-11V, 1A 10W warm white LED 3x 6-7V 1A red LED. 12V 15A napajanje meanwell LPV-60-24 driver (60W, 24V 2.4A) 1. mo~e li se od ovoga slo~it svjetlo , a da valja? Moje smee od poluznanja znanja mi ka~e da mogu slo~iti paralelu od 2 'grane', na svakon 2 bijele, ili 2 bijele + bijela i 2 crvene (24V na svakoj 'grani', no onda imam 1.2A, ato je malko viae nego ato LED tra~i... to bi pak zna ilo da e malko ja e vijetliti, ali puno br~e krepati... jel tako?). Trebam i shemu, jer jednostavno ne znam ata da radim... 2. ako imate vremena/volje pomoi potpunom po etniku, mo~ete li mi dizajnirati panel za to napajanje? Zna i, koje LED-ice (10W? 5W? 3W?), u kojoj kombinaciji, ako nije bed, mo~e i link na LED gdje da ih kupim... znam da LED mora imati i neki otpornik... Poato sam kupio to brand name napajanje, htio bih na njemu temeljit panel, no ako ima bolje rjeaenje (ili jeftinije), probat u ga vratiti (jer je nekoriateno) ili prodati. Prostor o kojem pri am je 20cm * 40cm, zna i PC box. 60W LED svjetla bi trebalo biti dosta (moja trenutna aema bi dala tek 40W svjetla... pre malo...) Utukao sam u to ve dosta para, mogo sam imat novi HPS set i joa poneato, al ja se bacio u DIY ne znajui da LED baa i nije tako trivijalno slo~iti... Fakat mi je ve dosta svega, gubim volju i strpljenje... Probao sam s neta poskidat materijale ali svi su KATASTROFA - znam da trebam sistematsko znanje elektrotehnike i od tamo po et, al nema se baa vremena za tako neato Mo~emo i na PM nastaviti... hvala unaprijed edit: zapravo, ako ima netko da ima viaka vremena, pa da preuzme status mog slu~benog mentora... realno, imat e posla za 2 chata, tek toliko da ocijeni moje ideje i ka~e mi koliko su zapravo krive i da to nee raditi...
zlotvorAMBASADOR

mar 2015.

#100
Mo~e. Na ovom linku imaa dobar opis najjednostavnijeg napajanja a da valja donekle: http://users.telenet.be/davshomepage/current-source.htm LM317 koata par kuna. Skuplji ti je hladnjak za njega. Nije najekonomi nije rjeaenje, jer se dosta grije, ali je puno bolje od direktnog spajanja ili spajanja preko otpornika. U jednu granu stavi sklop sa LM317 i dva bijela LED modula, u drugu granu stavi sklop sa LM317 i sva tri crvena LED modula. LM317 obavezno na hladnjak i izolirati jedan od drugog. Otpornik mora biti vee snage. Za 800 mA koristi otpornik od 1.5 oma/2-5W. Za veu struju smanji otpornik prema ra unici iz linka, ali ne bih ti savjetovao da idea preko 800 mA. Nadam se da sam pomogao. Edit: S obzirom da ti napajanje daje do 2.5A, mo~ea spojiti 3x800 mA grane, tj. dvije grane sa bijelim LED i jednu sa crvenim.
fat_trollAMBASADOR

apr 2015.

#101
hvala frende od tada sam dosta nau io. nabavio constant current napajanja, spojio sve fino... kad bude gotovo, postam sve hvala

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se