VUTRA
ForumUzgajanjeProjektiranje prostoraPlug'n play DWC growbox
LEGACY

Plug'n play DWC growbox

20 odgovora3,623 pregleda
@PerdajzAMBASADOR

feb 2015.

#1
Dobar dan joa jednom... https://vutra.org/threads/dwc-grow-kako-i-za%C5%A1to.13275/ Dakle da po nemo sa projektiranjem i izgradnjom boxa za grow. Zna i ovo je od po etka DWC,CFL ,Stealth grow. Prvenstveno morate odrediti dimenzije boxa...Ja sam to u inio prilagodivai dimenzije mjestu za koje je box prvenstveno napravljen.Tj gdje e biti postavljen. Zatim nacrtate skicu...Paint je odli an i pre jednostavan alat za crtanje i konstruiranje. Ovako je to izgledalo kod mene...Prvenstveno... Zatim nakon malo mozganja i istra~ivanja o CFL-ovima doaao sam na ovu ludu ideju... Izgleda malo komplicirano zar ne?Vjerujte mi kad jednom krenete vidjett ete koliko je to sve zapravo jednostavno... Najbolje je da ovo objasnimo po koracima...Krenimo! 1.Odabir materijala za izgradnju Odaberite materijal koji vam odgovara(drvo,stiropor,plastika...) Ja sam izabrao ekspandirani polistiren.Ekspandirani polistiren ima odli na svojstva o uvanja vlage i temperature iako nije baa najbolji zvu ni izolator.Zbog svoje prozirnosti savjetujem da uzmete plo e debljine barem 3 cm.Moje su 2 cm ali nikakav problem i to se da zaobii sa par koraka.Lagan je za oblikovanje i dovoljno vrst.U njemu prakti ki skalperom u 5 minuta mo~ete izrezbariti ato god ~elite. 2.Dimenzije i sastavljanje Odaberite dimenzije i sve si skicirajte Uzmite metar i olovku i obilje~ite svaku plo u te se bacite na rezanje. Nakon ato ste iskrojili sve plo e spojite svaku plo u sa lim-vijcima.}elite koristiti ato du~e lim-vijke sa ato dubljim navojem jer je ovaj materijal malo mekan,a ~elite da sve bude ato vrae spojeno.Kada sve spojite mo~ete,a i nemorate silikonirati komplet box iznutra. Izre~ite vrata te kompletan boks iznutra obljepite sa 2 ili tri sloja sjajnog papira za darove.Mo~ete koristiti i bijelu boju ili mylar.Za svoj box ja sam iaao na najjeftiniju soluciju.Okrenite aarenu stranu na zid.Pri ljepljenju koristite ljepilo koje NIJE NA BAZI OTAPALA. Postavite vrata i u vrstite ih sa vijcima sa maticama i podloakama sa druge strane jer bi se obi ni lim-vijci lako mogli izvrnuti usljed bezbrojnih otvaranja. Vrata spojite sa klavir spojnicom. Koristite obi ne vijke,maticei podloake,a ne lim vijke.Debljinu vijka odredite prema spojnici.Vrata iznutra takoer obljepite sa papirom za zamotavanje.Ako imate lufta oko vrata,a naravno da imate,naljepite samoljepljivo gumeno brtvilo za prozore i vrata.Uzmite debljinu od 3 mm pa ako gdje treba naljepite i 2 sloja. Izvana box ~elite oblo~iti sa vreama za smee...Znam da glupo zvu i ali brutalno izgleda i nebiste vjerovali koliko sakrije box te upija svo svjetlo koje dolazi iznutra ;) 3.Ventilacija U boxu ~elite 3 venta... Upuh,ispuh i jedan koji cirkulira po biljkama. Zaato vent za upuh?Zato ato emo ga spojiti na termostat od 12 volti i svaki put kada temperatura pree zadanu vrijednost taj vent e se upaliti i ohladiti vaa box,a dok neradi imat ete pasivni upuh kroz isti.Dakle jedan vent na vrhu,jedan na dnu i jedan u sredini izmeu biljaka. Koristio sam SLIM ventilatore od 120mm J.Naslonite ventilator na mjesto gdje ga ~elite postaviti,ozna ite i izre~ite stiropor.Umetnite ventilator unutra i zaljepite ga silikonom ili bilo im ato imate pri ruci.Zatim odre~ite kocku koja vam prekriva cjeli ventilator i u njoj isje ete rupu od 120 mm(obi ni CD je to no 120 mm.Naslonite ga na sredinu te kocke i isjecite).Zatim tu kocku uaarafite preko ventilatora tako da je rupa to no na ventu.Ovo vam daje mogunost da u vent umetnete aluminijsku cijev od 120mm i dovedete ili odvedete taj upuh ili ispuh gdje god vi to ~elite (Odli no rjeaenje ako imate problema sa smradom). 4.Nosa i za svjetla Mogu biti kakvi god vi ~elite i koliko god ~elite udaljeni jedan od drugoga.Bitna stvar je samo da u rupu od nosa a vrsto stane grlo od sijalice.Na svakom nosa u isjecite mali otvor kroz koji mo~ete privui ~ice od grla jer pravimo box gdje vi postavljate svjetla ondje gdje vi ~elite.Nosa e isto tako pravimo od stiropora i spajamo lim-vijcima. Napraviti emo joa jedan nosa velike povraine koji naravno stane u box i koji u ovom slu aju na sebi ima mjesta za 6 grla.Njega emo objesiti odozgora sa silikom te emo taj silik kroz krov odvesti negdje gdje povla enjem mo~emo podizati i spuatati nosa (princip koloture,mo~ete ga prebaciti preko vrste daske i povla enjem podizati nosa ).To radimo zato ato ~elimo da taj gornji nosa bude pomi an te da nam svjetla uvijek budu na optimalnoj udaljenosti od biljaka.Na nosa u izre~emo rupu od 120 mm zato ato kada nosa doe do vrha ~elimo imati otvor za ispuh.
@PerdajzAMBASADOR

feb 2015.

#2
5.Nosač za saksije Ovdje odmah da napomenemo da se ovdje radi o DWC boxu tako da za ovaj nosač moramo imati mjere od plastične kante koju smo unaprijed kupili (Odjeljak broj 6.) Na nosaču ćemo isjeći dvije rupe za saksije razmaknute po mjerama od kante te ćemo napraviti mali nosač za ventilator. Također ćemo napraviti rupe za crijeva od zraka te mali poklopac kroz koji ćemo moći vidjeti unutra bez podizanja biljaka. Saksije su također homemade.Jednostavno kupite obične i isječete otvore okolo te ispod.Paziti da otvori nebudu predugački te da ostanu ispod nosača da se spriječi probijanje svjetla kroz njih u kantu. Na nosač sa doljnje strane također želimo staviti vreću za smeće.Jednostavno stavite vreću sa doljnje strane nosača te ju zavrnite vijcima (kraći vijci,2 cm).Zatim naokolo isjecite višak vreće ali ostavite veću barem 5 cm dužu tako da kada se stavi vjesi preko kante.Također isjecite rupe za saksije. 6.Kanta za vodu Prije kupovine kante izmerite dno boxa.Želite kantu te veličine da kada ju stavite na dno imate barem 10 cm mjesta oko kante do stranica.Kantu želite malo veću i dublju sa dovoljno mjesta za korijen.Moja je oko 45 cm dubine i u nju stane 15 l vode. Kupite vodovodno koljeno od pola cola te spojku i brtve. U kanti PRECIZNO izbušite rupu pri dnu te provučete koljeno ili spojku,stavite brtvu te zavrnete sa druge strane.Provjerite dali curi tako da naspete vodu i začepite rupu.Ako necuri napravili ste dobar posao,a ako curi probajte izolirati sa vodootpornim silikonom. U koljeno umetnite crijevo te ga dobro zabrtvite silikonom.Ovo crijevo će nam služiti za mjerenje razine vode te ispuštanje vode. Sve želite svjetlosno izolirati.Ja sam to napravio sa izolir trakom oko crijeva te vrećama za smeće J (znam,te vreće;) ).Na crijevu u području oko gornjeg dijela kante želite ostaviti dio koji nije umotan sa trakom na kojem ćete vidjeti razinu vode.Naravno napravite džep na kanti te provucite crijevo kroz njega da spriječite dolaz svjetla na crijevo.Podizanjem tog džepa vidjet ćete razinu vode.Na crijevu lako obilježite max. I min. flomasterom nakon što uspete vodu i malo pogledate razinu na crijevu. 7.Elektro-oprema Produžni sa 6 utičnica I lopov (kradljivac,2 utičnice u jednu) 12 grla E27.Kabla presjeka 2x1,5 oko 5 metara (od viška glava ne boli) Digitalni tajmer (za režim svjetla,podešenje je u uputstvima u kutijici) Pumpica za vodu koja se može nabaviti u svakom zoo-shopu (što jača to bolja ovdje je to pumpa 2 u 1,te slučajno sastrane imam još jednu pumpu). Električni grijač vode također posjetite zoo-shop. Mini grijalica od 200W,220V Termostat analogni 220V Termostat sa sondom 12V Punjač 12V 2A Želite još kupiti crijeva za pumpicu oko metar po pumpi CRNA ili bijela obljepite izolir trakom(sve zbog svjetlosne izolacije jer nipošto neželite svjetlo u vodi sa nutrijentima)…Kamene raspršivače za zrak što veće to bolje te jednopropusne ventile koji će vam spasiti pumpicu ako voda krene kroz crijevo ako pumpa bude ugašena (ventili vam netrebaju ako je pumpa iznad vode).Sve ovo zoo-shop. Prvo spajamo svjetla.Paralelno.Moramo posebno spojit 6 sijalica na jednoj strani i 6 na drugoj. Prvo spajamo Grijalicu od 200W sa analognim termostatom. Zatim 12V adapter na ventilatore i 12V termostat . Te 12V termostat spajamo na ventilator za upuh. Sheme su ovdje.Mislim da za ventilatore shema netreba jednostavno imate crvenu i crnu žicu.Njih spojite na crvenu i crnu od adaptera. Analogni termostat postavite na 22-23 °C a digitalni na 27-28 °C.Time ste dobili savršeno očuvanje temperature u boxu koje sa sama automatski podešava.Kada temperatura padne ispod 22 °C pali se grijalica,a kada se popne na 28 °C pali se upuh hladnijeg zraka koji spušta temperaturu na zadanu vrijednost.Sve je testirano i zabilježena temperatura sa ugašenim svjetlima dok je vani -6 je 20 °C,a sa upaljenim svjetlima 26-27 °C.Konstantno održavano. 8.Slaganje u box Naravno sve mora biti uredno složeno. Pumpice želimo što niže i dalje od grijalice jer neželimo da nam vuku vruć zrak u vodu.Grijalicu podignemo na visinu upuha(da grije hladan ulazni zrak),termostat od 220V stavimo u visinu biljki suprotno od grijalice,a termostat od 12V želimo vani izvan boxa (tako možemo provjeriti temperaturu bez otvaranja) te mu sondu provučemo kroz rupu u stiroporu do visine na kojoj su biljke.Crijeva za zrak provučete u kantu te postavite raspršivače na dno. Na desnoj strani vidite dio improviziranog ovlaživača…Naime rječ je o tegli vode u koju je umočena krpa obješena na stiropor.Krpa vuče vodu iz tegle,a grijalica toplim zrakom isparava tu vodu u zrak. Još da spomenem ove homemade nosače za žicu…Uvrnete na dvije strane i povežete žicom između sijalica na bilo kojoj visini. OP zar ne? Drže do 3 kg uvrnuti u stiropor.
@PerdajzAMBASADOR

feb 2015.

#3
Evo kako to sve izgleda kada je jednom slo~eno& Mislim da je prednost ovoga boxa to ato su sve sijalice na optimalnoj udaljenosti od biljke te to ato svaki sijalicu zasebno mo~emo izvaditi i premjestiti gore ili dolje po boxu.Mislim da je ovo vrlo va~no jer mo~emo imati 280W CFL (u ovom boxu trenutno) rasporeeno ili odozgora ili izmeu samih biljaka sve na 10-ak cm udaljenosti. Sve kritike i pitanja su dobrodoala,nadam se da vam se svia te da vam nije bilo prenaporno pretumbati sav ovaj tekst te da su slike sve to malo uljepaale. Peace-out&

feb 2015.

#4
fensi, nema sta. ja cekam da ga vidim u pogonu :)
BizzzoZMAJ

feb 2015.

#5
Prije svega ~elim ti se zahvaliti na svemu. Meni osobno bi se srce slomilo da se za ovako nesto ne napravi pravi step by step. Sada ga imamo :D Toplo mi oko srca. Ovo ja zovem prva post ina! :D Nadam se da ea ostati i odgovoriti na pokoje pitanje ako e biti. DWC je jako interesantna tema. Ovdje u linkati i detalje vezane za DWC. Ukoliko nekome ovdje paradajz ne odgovori na pitanje mo~ete ga postaviti i meni. https://vutra.org/threads/plugn-play-dwc-growbox.13273/

feb 2015.

#6
Odlicno sastavljen box i jos bolji vodic :clap:::respect: nadam se da cemo ga vidit u funkciji i vjerujem da na takvu pripremu mogu ocekivat RO vodu ;) a jesi probao zapalit taj poliester kako se ponasa ?
StipeZMAJ

feb 2015.

#7
:clap:: Svaka cast na tutorijalu. Zanima me to sto Mario kaze, ako bi se netko odlucio na hps varijantu....kolku bi temperaturu izdrzao taj materijal. Folija i poliester.
@PerdajzAMBASADOR

feb 2015.

#8
Hvala na podršci... Evo upravo mi gori pred očima hehe.Tj ne gori :).Uglavnom evo komad toga polistirena palim na otvorenom plamenu ali se on samo zapali na sekundu otopi i ugasi.Ostane rupa na mjestu gdje je bio plamenčić.Također sam našao ovo u deklaraciji o ovom materijalu: "Neopterećene ploče se mogu kratkotrajno izložiti temperaturi od 95 °C, trajna otpornost kod manjih opterećenja postiže se do temperature od 85 °C . Kod opterećenja većih od 20 kN/m2, EPS tlačne čvrstoće do 70 kPa preporučljivo je ne izlagati temperaturi višoj od 80 0C, odnosno 85 0C za EPS tlačne čvrstoće iznad 70 kPa." Za foliju nisam siguran.Uvjek postoji varijanta sa čisto bijelom bojom naravno koja nesmije biti na bazi otapala ili nitra ako želite farbati ovaj materijal. Također u pripremi imam 16Amperski automatski osigurač koji će pri bilo kakvom kratkom spoju isključiti kompletan strujni krug u boxu.Da slučajno nebi bilo da me vatrogasci bude u 4 ujutro....Radim prvu i volim da spavam ;)

feb 2015.

#9
Fino, nadam se da emo ga vidjeti u akciji
BizzzoZMAJ

mar 2015.

#10
Ima li ovdje pomaka. Raste li ata iz ovog DWC? :)
@PerdajzAMBASADOR

mar 2015.

#11
Raste djetelina sa 4 lista :p

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se