VUTRA
ForumUzgajanjeProjektiranje prostoraKako, sta?
LEGACY

Kako, sta?

32 odgovora2,059 pregleda
anunnaki_LEGENDA

dec 2013.

#1
Planiram da krenem da se bavim botanikom,pa bih voleo par saveta od iskusnijih u vezi pravljenja prvog boxa. Raspolazem sa drvenom kutijom koju planiram da ubacim u veliki plakar zbog gostiju... :) Velicina kutije je 83.5 x 91.5 x 31 cm. (Dx`xV) Uzeo bih jednu lampu HPS 400w Standard za cvetanje. Sto se tice vegetacije nisam siguran da li da uzmem HPS 400w Enchanted ili neku MH sijalicu? Ventilacija bi bila sa 4 kulera za pc 2x20 za upuh/ispuh i 2x12 za unutrasnje kretanje vazduha... Jos uvek nisam siguran kako i gde da ih postavim pa bih voleo takodje par saveta u vezi toga.Koliko sam skontao jednu 20 treba da postavim u gornjem uglu,a drugu u dodnjem uglu dijagonalno. Sada ne znam da li da ih postavim sa leve i desne strane ili sa prednje i zadnje strane kutije. Kulere cu da uzmem u nekoj silent varijanti jer mi je potrebna sto manja buka. Takodje nemam ideje gde bi bilo najbolje mesto za postavljanje 2x12 za kretanje vazduha. Kulere bih povazao na potenciometar koji bi bio ukljucen da adapter. Ne znam koje filtere da uzmem za kulere i da li mi je to uopste potrebno? Pitanja: Koliko bih ja biljki mogao da spakujem tu? Koliki bih mi prinos bio otprilike? Koja semena da uzmem za taj prostor i s obzirom da mi je prvi grow? ja mislim da je to to za sada... :)
KarlitosPOZNAVALAC

dec 2013.

#2
Nizak box cini mi se...ili plitak? :)
anunnaki_LEGENDA

dec 2013.

#3
visina mu je 93.5 dubina 31 a duzina 83.5

dec 2013.

#4
Ja isto gledam nisko to dijeluje, al nisi dobro upisao pa buni. Upuh dole ispuh gore ide. Stavi na bo ne strane. Ja bi 2,3 max biljke u tom dr~ao, al sve ovisi o sorti, isto tako i za prinos, ovisi o tebi i o sorti. Ne peci zeca dok tr i aumom :)
GagibaAMBASADOR

dec 2013.

#5
Skromne dimenzije boksa, ini mi se da ti je previae 400w tu. Treba kontrolisati temperaturu a 250w e sasvim solidno odraditi posao. A ako si ve uzeo lampu, nee akoditi ni 400! ;) 1. Dve do tri bi bilo optimalno. 2. Prinos sa dve biljke bi ti bio oko 1.440 kg cvetova a posle suaenja ea imati oko 1,255kg suve materije. 3. Imaa dosta tema o semenkama, sortama... :signs046: ;)

dec 2013.

#6
i meni je malo puno 400w, al ako se sredi turbo hladjenje mozda, ali smo mozda prodje (mislim da tu mora da legne ct ako ides na 400). ja ne bih stavljao vise od dve biljke, mada ce biti guzva zbog tih 31cm (tacno toliki je raspon fan listova kod moje sative nakon 18 dana vegetacije), tako da bih licno pre isao na jednu fotoperiodnu, pa toping pa lst dok je ne razvuces na tih 83cm. nebitna je leva, desna, prednja, zadnja, o prinosu ne volim da pricam, eto gagi ti dao adekvatnu procenu ;) sto se tice menki moz sta hoces, al izbegavaj sative zbog tih 93cm jer moras oduzeti bar 50cm na posudu i lampu. edit: ako nista ne mozes po pitanju dimenzija, mozda da probas 3 automatika i 250w, cak mozda mh lampu, a filter ti ne treba ako nikom nece smetati malo mirisa tokom cvetanja ;)
anunnaki_LEGENDA

dec 2013.

#7
Koju lampu da uzmem za vegetaciju? Da li treba da menjam zarulju na CoolTube kada prelazim iz vegetacije u cvetanje ili da ih prikljucim obe? Da li postoji balast koji podrzava i HPS i MH lampe? Kako da podesim paljenje lampi tokom vegetacije plavi/crveni spektar a kako tokom cvetanja? Da li CoolTube moze da se hladi sa 2x120mm PC Kulera? Zanima me isto sto se tice gnojiva i prehrane(uzeo bih Advanced Nutrients) pa mi kazite sta mi je potrebno iz njihovog asotimana :) Ako bi mi prinos 2 biljke bio cak i 1kg +/- to bi mi bilo i vise nego potrebno tako da ne bih imao potrebe da guram trecu biljku i da pravim nepotrebnu guzvu...

dec 2013.

#8
ma da li si ti pri sebi, kakav prinos preko kile, gagi se zaebava a ti se bas primas :) ne bi bilo na odmet da nakon ta tri posta pocnes i citati malo forum (pored odgovora koje si vec dobio, sem tog o prinosu), postoje teme o hps, pa teme o mh lampama, postoji tema o ventilatorima a isto tako i o djubrivima, a u ovom podforumu gde si otvorio temu isto mozes dosta toga pronaci + da ne pricam o zavrsenim i tekucim dnevnicima uzgoja. svetujem prvo malo osnovnog informisanja, pa onda pitanja ako nesto specificno nije jasno kreni od toga da 400w pokriva povrsinu od 1m2 a ti imas 0.26m2 https://vutra.org/topic/990-high-pressure-sodium-hps-sijalice-tehnicke-karakteristike/ https://vutra.org/topic/991-metal-halide-mh-sijalice-tehnicke-karakteristike/ https://vutra.org/topic/10094-spajenje-hps-mh-lampe/ https://vutra.org/topic/7575-ventilatori/ https://vutra.org/topic/3094-zavr%C5%A1eni-dnevnici-uzgoja/ i mozes na isti balast staviti i mh i hps lampu ;) :read:
ljoVeENTUZIJASTA

dec 2013.

#9
Dimenzije su super za uzgajanje neke mahovine....covjece 400W HPS na visinu( dubinu :) ) od 31 cm....mo~da bi fakin visibabe uspjele... Kad vec imas lijepu HPSicu, ato te sprjecava da odes u samoposlugu aarmiraa debelu tetu te dobijea besplatno najvecu kutiju koju imaju, lijepo je ojacas oblozis i napravio si 80% posla... sada, kako cime...jebiga...malo foruma,malo zdravog razuma i to ti je to.... PS: sa trenutnim uvjetima budi presretan sa 100g na 2 biljke...aaaaaa...visina ti je 91?...povlacim komentar..ali pisao sam 3 minute pa ga ipak postam....
SiDAMBASADOR

dec 2013.

#10
400w je previae, tebi bi super bilo da imaa 150w lampu...
doc_docENTUZIJASTA

dec 2013.

#11
sto ne iskoristis taj plakar fino da se ne zajebavas sa kutijicama
anunnaki_LEGENDA

jan 2014.

#12
SRECNA NOVA GODINA! Evo prosli su praznici i praznicno raspolozenje i eto i mene! :) Promena plana a i opreme jer mi se na kraju nije isplatilo da pravim box... Narucio sam: [*]Grow Box: Secret Jardin Dark Street II 60 (60x 60x 140cm) [*]Balast: Lumatek Ballast 250w [*]HPS: Philips Son-T Pia Plus 250w (33.200 Lumena) [*]MH: Philips HPI-T Plus 250w (20.500 Lumena) [*]Cool Tube Reflector Ø125mm 30cm [*]Digitalni Timer. Sada mi treba neka tiha varijanta ventilacije... Ja sam zamislio da upuh bude pasivan,cool tube bi sa jedne uvlacio topao vazduh i vruc vazduh od sijalice bi prolazio kroz carbon filter i posle filtera bih stavio neki ventilator(ali ne znam koji bi mi zavrsio dobar posao a da bude tih koliko je to moguce).Unutra bi bio jedan clip ventilator koji bi vazduh gurao ka cool tube. E sada pitanja: [*]Koji ventilator za ispuh da uzmem? [*]Koju velicinu i jacinu clip ventilatora za unutar boxa da uzmem? Da li ce Hurrican Clip Fan biti dovoljan(- 230 V ~ 50 Hz, 13 Watt, Ø18cm)? [*]Koji carbon filter bi mi tu najvise odgovarao?(Velicina,Jacina) [*]Da li mi je potreban Silencer/Prigusivac i koji ili bi mi mozda odvod sa izolaciom od buke zavrsio posao? [*]Da li mi je potreban potenciometar za ispuh kojim bih smanjio buku ali i obrtaje? [*]Kako izgleda i kako se zove kabl koji povezuje Ballast i Cool Tube? Nov sam u ovome,nemojte mi zameriti na radoznalosti,trudim se da pokupim sto vise informacija sa foruma bez postavljanja pitanja... :)
anunnaki_LEGENDA

jan 2014.

#13
Neki predlog nesto?

jan 2014.

#14
https://vutra.org/topic/7575-ventilatori/
doc_docENTUZIJASTA

jan 2014.

#15
bolje ti je odvojit cooltube od unutarnjeg zraka tj ako hoces bolji efekt neka ti zrak od izvan boxa prolazi kroz CT i/ili vent puse direktno na sijalicu, nije nuzno ali kad vec imas 1. za ispuh ti je skroz dosta neki vent od ~12W tipa kupaonski 130 m3/h, 100kn i jako su tihi 2. ovaj sta bi ti mjesao zrak moze bit ujedno upuh 3. filter prema ventilatoru 4. netreba ti prigusivac za tu snagu, vecina tih ventica ima tihi rad jos ako ti je box unutar veceg ormara nece se cut al mozes upalit reggae radio neka tinja postrani :) 5. ne 6. to ti neznam

jan 2014.

#16
balast se preko startera povezuje sa sijalicnim grlom, ct nema veze sa kablom, mozes koristiti klasican strujni kabl, dvozilni ili trozilni od 1,5 il 2mm, licnasti, ne onaj sa punim presekom
anunnaki_LEGENDA

mar 2014.

#17
ovo moze da se lock sto se mene tice :)

🔒 Ova tema je zaključana