VUTRA
ForumUzgajanjeProjektiranje prostoraZapeo sam na pojedinostima - Prostor + oprema
LEGACY

Zapeo sam na pojedinostima - Prostor + oprema

26 odgovora3,958 pregleda
John.GENTUZIJASTA

feb 2021.

#1
Pozdrav drugari, Do sad sam bio samo uživaoc ali sam se u 30 i nekoj odlučio da postanem i uzgajivač za svoje potrebe. Ušao sam u 3. noć prelazeći forum uzduž i popreko, mislim da sam više od 15h proveo na njemu i opet imam nekih nejasnoća. Taman što mislim da sam sve skontao šta i kako, pojavi se slika nečijeg boxa ili prostora koja me totalno razuveri ili ubaci neki crv sumnje da nešto neću uraditi dobro. Ako ima negde neka tema koja će mi dati odgovor na moje nedoumice, samo ostavite link i ne zamerite na mom propustu. Da počnemo, Želim da odvojim oko 80-90k dinara samo za opremu za box, ostalo ne ulazi u taj budžet. Box ću napraviti od drveta (verovatno od OSB ploča) i biće dimenzija 1.5m x 1.5m x 2m(H), sa spoljnje strane stiropor kao izolacija (uskoro će vam biti jasno zašto) a sa unutrašnje strane kvalitetna Mylar folija, naravno vrata koje će dobro dihtovati itd. To sve nije problem, najveći problem mi je prostor u kome će se nalaziti box. Prostor je podrum stare kuće čiji su zidovi od neke stare cigle a pod nema uopšte tj zemlja je u pitanju. Ima neki improvizovan prozor tj rupu kod stepenica koji nije veći od 20x10cm. U podrumu ima dosta vlage jer je takav kakav je. Odlučio sam da pola podruma adaptiram (desna strana) tj da izbetoniram podlogu i premažem nekom hidroizolacijom. Zidove i pregrade bi uradio sa vodootpornim gispanim tablama koristeći stripor kao izolaciju između zida (cigle) i gispanih tabli. I ovo mi verovatno neće ništa predstavljati problem da uradim (adaptiram) ali ono što me muči jeste miris koji bi mogao da se proširi. Iz tog razloga sam razmišljao o 2 predkomore. Opet kažem, načitan sam ali bez ikakvog iskustva. Mogao bih da dovučem jednu cev bilo koji FI od spolja za dotok svežeg vazduha ali kako iskontrolisati ono što izlazi iz box-a tj gde postaviti turbinu sa filterom? Prostor u kome bi se nalazio box bi bio 1.5m (koliko je box širok jel) x 2.5m (računajući da ostane 1m ispred box-a). Predkomora 2 bi bila recimo 1.5m x 2m i isto toliko npr. komora 1. Ovo ne mora biti ovako (možda je i totalno nelogično iz ugla iskusnih uzgajivača) pa budite slobodni da date Vaš predlog. Iznad stepenica se nalaze metalna vrata 2x1m koja se otvaraju na gore. Rupa tj improvizovani prozor se nalazi odprilike kod prvog stepenika. Evo improvizovane skice da bi me lakše razumeli. Od opreme sam izabrao ovo: Item količina cena Link 1 Ovlaživač vazduha 1 8,500.00 RSD https://hidroponika.co.rs/proizvod/ovlazivac-vazduha-6-l/6522 2 CMH 630W DE 3200°K Komplet 1 40,000.00 RSD https://hidroponika.co.rs/proizvod/cmh-630w-3200k-de-komplet/17848 3 Carbon Filter Komplet 160m³/h (Sa filterom za odvod vozduha) 1 10,000.00 RSD https://hidroponika.co.rs/proizvod/carbon-filter-komplet-160m-h/10087 4 Vents TT φ125 Mini Turbo Ventilator (za dovod vazuha) 1 4,000.00 RSD https://hidroponika.co.rs/proizvod/vents-tt-125-mini-turbo-ventilator/6121 5 Aluflex Izolovani 127mm 10m (crevo) 1 3,700.00 RSD https://hidroponika.co.rs/proizvod/aluflex-izolovani-127mm-10m/8277 6 Regulator Vlažnosti Vazduha CornWall 2 6,000.00 RSD https://hidroponika.co.rs/proizvod/regulator-vlaznosti-vazduha-cornwall/5497 7 Regulator Temperature CornWall 1 5,300.00 RSD https://hidroponika.co.rs/proizvod/regulator-temperature-cornwall/6331 8 AutoPot Easy2Grow 4 Pot Sistem (4 rasada) 1 10,600.00 RSD https://hidroponika.co.rs/proizvod/autopot-easy2grow-4-pot-sistem/9099 Cene su zaokružene al tu su negde. E sad, što se tiče CMH 630 osvetljenja, na sajtu piše da ovaj komplet se može koristiti u svim fazama gajenja, a pogotovo je preporučen za fazu cvetanja. Malo sam sumnjičav za to i nesiguran, ne znam zašto, možda zato što akcenat bacaju na cvetanje. Da li mislite da bi za taj novac možda neko LED osvetljenje bilo bolje poput ovog recimo? Apollo 6 LED panel: https://hidroponika.co.rs/proizvod/apollo-6-led-panel/6433 Što se tiče Carbonfiltera sa ventilatorom, dali se on postavlja u sam Box, u prostoriju gde je box, komoru 2 ili 1? Drugi ventilator koji je predodređen da dovuče svež vazduh, gde njega postaviti? Bavim se i stolarijom i elektirčar sam, tako da šta god i kako god da kažete da povežem, postavim, ništa mi neće biti problem :) ali sam se vezo u čvor oko ovih nekih sitnica. Da li će turbo ventilator koji dovlači vazduh biti dovoljno jak da to uradi kroz cev koja će biti dužine ne manje od 5m recimo? Da li da zimi očekujem da ću u noćnom režimu morati da dogrevam prostoriju, ako da, šta preporučujete za taj prostor? Neka grejalica, možda podno grejanje u box-u? Svaka pomoć je dobrodošla. Još jednom se izvinjavam ako sam propustio negde nešto od informacija. Hvala unapred.

feb 2021.

#2
Ovih Apolo 6 bi trebao minimalno 4 komada za taj prostor! Panel ima 205w stvarne snage! https://www.vutra.org/threads/pure-ideology-grow-solutions-pigs-ormari%C4%87-za-gajenje-pu%C5%A1iva-kratko-uputstvo-za-izgradnju.20601/ https://www.vutra.org/threads/stiropor-boks-80x80x160-cm-diy-tutorial.20603/ Ka~ea, itao si forum:) Nagradna igra je bila, vezana za projektiranje prostora za uzgoj. https://www.vutra.org/threads/growbox-vs-room.20593/ Imaa i komercijalni uzgoj, industrijske konoplje https://www.vutra.org/threads/hemp-indoor.20703/ I evo jedan, tvojih dimenzija u podrumu, sa LED svjetlom za taj prostor! Na mobitelu sam, pa mi je teako vadit linkove. Kad otvoria jednu temu, dolje ti baci par tema, sli nog sadr~aja! https://www.vutra.org/threads/bizzzo-box-150x160-knauf-korak-po-korak.20563/ Sretno :thumb:
TrulyoZMAJ

feb 2021.

#3
Moj savjet je da smanjia apetit, uzmea neki stari ormar barem 40*40 ili 40*80 (to su neke standardne dimenzije), uzmi kupaonski vent, napravis si panel, i gajis 1-2 biljke cisto da udes u igru. I dok budes imao takav box, i kako ce biljke napredovati, tako ces uciti. Sukladno stadiju biljke, uvijek ces imati nove nedoumice koje ces puno lakse rijesiti nego da ulupas hrpu para u nesto - pa na kraju budu problemi, prinos malo itd. Vjeruj mi, tako sam ja krenuo, 40*40 i jedna zdrava biljka (i jedna minijaturna) u 4l potovina , pa 2 zdrave u 9-10l potovima i sad sam na 4 komada oko 12-14 litara. I dalje se ucim, trazim,istrazujem, razmisljam...Ima tu sto problema. Nekako je to puno jednostavnije u prirodi...Prirodno svijetlo, ventilacija, zalijevanje.Problem su samo nametnici - pauci,gusjenice i naravno :murija:.

feb 2021.

#4
Moj savjet ti je da izbacis ovlazivac i ubacis odvlazivac, posto si napisao da je podrum vlazan. I vent tt125 je malo slab, barem 150 ti treba za tu prostoriju.
dzidzoLEGENDA

feb 2021.

#5
Tt125 je u svrhu upuha koliko sam ja skontao, a ni to ti ne treba ;)
John.GENTUZIJASTA

feb 2021.

#6
Momcovi, Hvala puno na odgovorima. Odoh nastaviti da itam ativo dalje. Ukoliko budem imao opet nekih nedoumica, pisau ovde.
BizzzoZMAJ

feb 2021.

#7
Ja imam box u podrumu kue gdje ~ivimo s betonom i izolacijom. Bez odvlazivaca ne ide. I to ne za box, nego za cijeli podrum. :) Meaco 20l. Moja preporuka. Nakon toga smisli grijanje. Ako ea imati interval zaljevanja od 10 ili 12 dana nee biti vajde.
sphinx033ISTRAŽIVAČ

feb 2021.

#8
ako vec ides na 1,5m x 1,5m zasto ne 1000w hps, ekstra toplina nece skodit za podrum, a 1000w bi trebalo bit taman za te dimenzije.
John.GENTUZIJASTA

feb 2021.

#9
@sphinx033 Tnx, za savet, bie kako si reko, verovatno ovo: https://hidroponika.co.rs/proizvod/double-ended-hps-1000w-komplet/9502 Uh, sad vidim, teako da e ii ovaj komplet, zahteva 2.5m minimu odstojanja, nemam toliku visinu. Videh da dosta ljudi poru uje LED panele sa Alija https://www.aliexpress.com/item/4000215044691.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.47ab2e0exNJKl3 Nije mi jasno samo zaato kupuju i napajanja kada Meanwell ima predstavniatvo u manje viae svim dr~avama na Balkanu , uateda je na da~binama za ~190$ ali ok, mo~da neato ne kontam dobro. @Bizzzo Pogledao sam tvoj box koji si pravio i definitivno je to ono ato hou i ato mislim da mogu da napravim. Hvala za savet za odvla~iva . Mislim da je tvoj prostor neato vei (ako sam dobro procenio na slikama), moj podrum je 12 m2 ukupno, nisam siguran da e mi trebati baa odlva~iva tih razmera, jaka mu je dosta cena. Ina e sam izmerio danas vla~nost sa nekim kineskim mera em, ne znam koliko je verodostojan ali ka~e 84% i 14 stepeni. BTW podrum nije otvaran godinama.... Krenuu u narednih par nedelja sa adaptacijama (betoniranje dole) i neki premaz za zidove da to sve malo dovedem u koliko toliko u ok stanje pa u se javiti. No, evo slike podruma da vidite sa ime se hvatam u koatac :)
John.GENTUZIJASTA

mar 2021.

#10
Pozdrav druatvo, eto mene posle par nedelja ponovo na ovoj temi, ~elja je i dalje tu ali vremenski uslovi i posao ne dozvoljavaju puno bavljenja sreivanjem prostora (podruma). Za sad od novina je to da je podrum dobio struju i osvetljenje. Pisau neke detalje koji mo~da mnogima nee biti interesantni ali opet nekom po etniku entuzijasti poput mene mo~e biti od koristi za sreivanje svog prostora. Struja: Do podruma sam dovukao kabl 3x 1.5 punog preseka (ta na oznaka PP/Y 3X1.5) sa jedne od razvodnih kutija u kui. Mislim da ovaj kabl trpi do 2.5kW al uzmite informaciju sa rezervom. U podrum sam postavio razvodni orman i (tablu) za 4 osigura a i mogunost za kasnije dodavanje joa 2 osigura a po potrebi. Osigura i su automacki TIP B, 6A (Mo~ete i TIP C ali se za domainstvo preporu uje B jer br~e reaguju, C se viae koristi kod veih potroaa a i u industiriji). Osveteljnje podruma sam povezao na prvi osigura , auko uti nicu na drugi, trei osigura je predvien za potroaa e u growbox-u a etvrti trenutno zvriji u prazno i mislim da u na njega povezati ventilaciju samog podruma. Preporu ujem da se razdvoje potroaa i na viae osigura a ato je viae mogue jer kada doe do nekog kvara tj iskakanja osigura a lakae ete utvrdite koja grana ima problem tj koji potroaa pravi karambol. Ujedno ukoliko izbije osigura koji dr~i opremu u growbox-u, ostae vam osvetljenje da mo~ete da uete u prostor, logi ki jel :) Naravno pre osigura a je mogue da reaguje i sama sklopka u vaaem domu. Za osveteljnje podruma su postavljene dve obi ne brodske lampe plasti ne sa led sijalicama koje se pale/gase sa jednopolnim nazidnim prekida em. Ovo je primera radi tabela potroaa a: Kao ato vidite, sve bi moglo da ide na jedan osigura od 6A bez problema ali opet ne savetujem to. `to se ti e troakova, ne znam koliko je bitan info ali ga pravim zbog svoje evidencije pa u podeliti i ovde: Dodatno je u podrumu ponovo uspostavljena prirodna ventilacija tj rupa koja na~alost izlazi na komaijino dvoriate a u koju je godinama upadalo svaata neato. Sad je o iaena i protok vazduha je sada tu ok. Skinute su neke barikade sa "prozora" tj ventilacionog otvora koji bukvalno izgleda poput od~aka koji izlazi pored kue. Drugi otvor je u mom dvoriatu koji je takoe bio zapuaen, on je takoe o iaen. Podrum sad ponovo "diae", izvukla se malo memla iz njega i manje se osea na vla~nost ali je ista i dalje prisutna. Moj kineski mera od par dolara i dalje prikazuje 90% vlage na~alost, ali mu ne verujem baa puno. ekam da stigne novi mera drasti no kvalitetniji pa emo ponovo da uradimo merenje. Temp je oko 17-18 stepni (opet mereno sa kinezom :) ) Ako bih ubacio 2 ma ke ili jednog psa, mo~da bi mogao da smanjim vla~nost i poveam temp.? smiley9934 Sada sti~em do onih grubih graevnskih radova. Iako sam podrum ne bude ispunjavao uslove ili ih bude teako odr~avati za grow, svakako je isti trebalo adaptirati i koristie se za uvanje stvari. Ovo ka~em zbog dobrih ljudi koji me savetuju da se ne zaleem, da im cela moja ~elja ne izgleda kao totalna ludost (nisam cini an), cenim svaki komentar kakav god bio. Dole je zemlja i to treba adaptirati tj izbetonirati. Ovo oblast mi nije toliko poznata pa sam se malo savetovao sa drugim ljudima. Potrebno je izravnati zemlju pa istu ustabati. Imam sigurno pola kubika zemlje izbaciti napolje tj produbiti podrum kako nebi izgubio na visini koja je svakako kriti na. Nakon toga je potrebno napraviti tampon zonu od aljunka pa ide armaturna mre~a 0.5cm debljine koja bi trebala biti par cm vialja od aljunka i na kraju betoniranje. Za betoniranje imam neato manje od 12 kvadrata, nije straano. Neka ra unica ka~e da bi trebalo da izguram sve sa oko 2 kubika aljunka i d~ak do dva cementa. Za ovaj deo moram sa ekati malo bolje vremenske prilike kako bi mogao dr~ati podrum otvorenim radi suaenja betona. Jedna od dobrih stvari koja mi ide na ruku jeste ato u podrum ulazi dovod vode sa okiten crevom pa e relativno lako biti postaviti ra vu sa slavinom te e biti lakae obavljate same radove pa i kasnije sam grow. Toliko za sad.

mar 2021.

#11
Opalio si projekat nema ata. Posla ima vidi se i ti si to fino isplanirao. Mo~da mi je promaklo ali nisam vidio kako si ta no zamislio sistem upuh/ispuh, obrati na to pa~nju prilikom graevinskih radova. Da li je ta rupa ispuh? Nemoj brinuti previae oko vlage (relativan pojam), pogotovo sada, a i tokom growa bitno je da je cirkulacija zraka u samom boxu (komori u kojoj ea growat) dobra. Kolege su ti ve napomenuli da ti treba ja a turbina, po mogunosti sa regulacijom brzine. Dvije pretkomore ne slu~e ni emu posebno, jedino radi stelta, a uvijek mo~ea nadograditi box u srednju komoru. "Toplo" preporu ujem podno grijanje, sve sa ful regulacijom. Meni je sve sa regulacijom. Izvukao sam komandnu kutiju van boxa. `to se svjetla ti e, ja preporu ujem LED E27 panel. Na tvoj prostor bi iale 11-15W sijalice sa meusobnim razmakom od 15ak cm. Zavraio sam trei grow i zamjenio jednu sijalicu do sada. Jeftino zahvalno i modularno svjetlo. Pratim i sretno dalje!
John.GENTUZIJASTA

mar 2021.

#12
Pozdrav @serviser , Za taj deo oko upuha/ispuha e mi ponajviae biti potrebna pomo vas iskusnih vutraaa. Podrum se nalazi skroz u zemlji, nije suteren. Ne postoji ni jedan prozor ve samo otvor (stepenice) od gore. Plafon podruma je joa nekih 20-30cm ispod nivoa zemlje u dvoriatu ato dodatno komplikuje stvari. Postoje dva otvora koji su namenjeni prilikom gradnje podruma za ventilaciju i koji su mi jedini raspolo~ivi za dovod / odvod vazduha. Jedan otvor je kao od~ak, rupa u zemlji uz zid koji je u komaijinom dvoriatu (nisam hteo joa ni da zalazim kod njega dok ne isplaniram ata i kako da ne bodem o i). Drugi je rupa ~20x10cm na vrhu stepenica u zoni temelja kue. Otvori se nalaze jedan naspram drugog, jedina izmena koja e biti jeste da u u podno~ju stepenica napraviti vrata jer hou da smanjim otvor za podrum poato je prevelik i vrlo uo ljiv. Poato sam joa dosta itao forum i gledao fotografije tuih prostora, prvobitna ideja se naravno promenila. Nema potrebe za 2 komere. Dovoljan je box i predkomora koja e viae slu~iti kao radni prostor i eventualno da zadr~i neato mirisa kad se otvori box. Kroz otvor koji izlazi kod komaije sam mislio provui PVC cev FI110. U temelju kue iatemovati rupu i staviti neku mre~icu / ~aluzinu. Sa te strane je naravno jedino prihvatljiv dovod vazduha, nikako nebi smelo da izae niata mirisa napolje. Prostor oko cevi bi zamalterisao i zadihtovao nekom smesom. Kroz otvor koji se nalazi kod stepenica sam mislio staviti opet PVC cev FI110 koja bi morala biti duga ka oko 2m do ulaska u prostor podruma. Odavde bi iaao izduv vazduha napolje. Tako sam zamislio, mo~da postoje neke stavri koje sam prevideo. `to se ti e growbox-a i predkomore, tu u nacrtati samo ata sam mislio kako bi se bolje razumeli ali nisam ni malo pametan ata i kako ta no treba uraditi. Evo skica nove ideje za prostor: Prostor za grow je prvobitno trebao biti 1.5 x1.5m ali uz graevinske / gipsane radove ne mogu da izvu em toliku povrainu zbog stubova i svodova koji se nalaze na sredini podruma. E sad, zanemarite sve ato je pisano u prvom postu (prvi se ma ii u vodu bacaju) :D Dajte predloge (po~eljno linkove) za ventove. Molim te ostavi neki link za to tvoje podno grejanje sa regulacijom, ja sam naaao neato ovako ali ono nema regulaciju... https://www.elektrogrejanje.rs/u-heat-elektricna-grejna-mrezica-1-m2-150-w-podno-grejanje Malo smo daleko od stvari za sam box, `to se ti e svetla za growbox, hvala za savet, budem pogledo. Planirao sam da postavim neki arduino poato ga ve imam za kontrolu box-a.

mar 2021.

#13
Bespotrebno si skeptican oko filtera, on radi posao. Kod mene je kucna izrada i filtera, pa evo ga odradio tri growa bez traga mirisa. Kod tebe je generalno prednost sto imas mogucnost ispuha direktno van, da ne ispuhuje u prostoriju u kojoj je box. to pravi probleme sa vlagom itd. Da nije podrum bez prozracnosti u pitanju rekao bi ti da ti uopste ne treba vent za upuh ali tebi treba. Da sam na tvom mjestu ja bi upuh usmjerio samo u pretkomoru, pa onda nek box povlaci pasivno zrak iz pretkomore (mara voli podtlak) preko nekog otvora pri dnu boxa. I onda ispuh direktno iz vrha boxa van. U tom slucaju ti ne treba odvlazivac. Gledaj da nekako uguras fi 150 ako ikako mozes. Jacu turbinu i to je to . https://podnogrijanje.ba/proizvod/epg-grijac-za-laminatne-podove-od-180w-m2-sirine-100-cm/

maj 2021.

#14
Mislim da ti je pod najveci problem sa vlagom kad se resis zemlje i bude beton imat ces drasticnu razliku

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se