LEGACY
Savjeti za indoor
66 odgovora4,791 pregleda
GanjaPower
ENTUZIJASTA381 REP45%
→ Poznavalac
GanjaPowerENTUZIJASTA
okt 2012.
okt 2012.#1
Dragi forumaai, neki od vas me poynaju od ranije i jasno vam je da nisam po
etnik ato se uzgoja ti
e i iz datuma kada sam registrovan kao korisnik.
Ali sam totalni laik za indoor, zbog toga ovdje i molim za vaae konstruktive sugestije, savjete i ideje.
Do sada sam radio jedino outdoore uz kratku vegetaciju isod cfl sijalica kao pripremu.
Iskustva i znanja u indoru imam jedino ato sam usvojio ovdje sa foruma
itajui razne postove.
Nabavio sam opremu za indoor pa me interesuje sledee:
1. Da li sam pravilno povezao provodnike? Gdje treba uzemljenje(~uta) da se spoji ako mi balast/priguanica ima samo 2 ulaza?
2. `ta da napravim za reflektor hps-u? Mislio sam neato preina
iti jer nemam adekvatan, recimo reflektor od halogene ili neonke?
3. Da li bi bilo mogue da stavim debelo staklo ispod hps-a i tako zadr~im temperaturu u granicama normale a 2 pc venta oko biljaka za uvla
enje i izvla
enje vazduha.
4. Postoji li alternativa cool tubu? itao sam ovdje da mogu izvesti neki reflektor sa otvorom i ventom odozgo koji bi izvla
io toplotu.
Box e biti cca 80cm*80cm*100cm oblo~en materijalom za zaklanjanje auto stakla.
Ovo je ilustracije moga shvatanja povezivanja:1378.IPB
Hvala na razumijevanju,
Blade
ZMAJ23.847 REP
BladeZMAJ
okt 2012.
okt 2012.#3
1
2-ja sam koristio reaetku kunog ventilatora obljepio golijom i upotrijebio kao sjenilo...ma mo~ea bilo ata...mislim da ti u prostoru 80x80x100 ni netreba
3-bolje stavi CT....ako ipak pregradia staklom...moraa i taj dio rashlaivat
4-neznam za to...
isprike za 2 posta...slucajno
nenash
POZNAVALAC665 REP7%
→ Ambasador
nenashPOZNAVALAC
okt 2012.
okt 2012.#5
Ovaj tutorial mi izgleda relativno jeftino i izvedivo
Construindo um Cool Tube - YouTube
Mo~ea i probati varijantu sa staklom ispod sijalice i jednim ventom da izvla
i topao vazduh.
Ukoliko imaa uslova razmisli i o dodavanju 40-50 cm u visinu.Da ne brinea o previae treniranja ako uzmea neki sativa dominant strain.
Sreno
GanjaPower
ENTUZIJASTA381 REP45%
→ Poznavalac
GanjaPowerENTUZIJASTA
okt 2012.
okt 2012.#10
Pokuaati u napraviti ovaj tube sa vaznom. Ako ne uspijem, uvijek preostaje staklo ispod hps-a. Visina mi nije problem u boksu.
Reflektor e biti od lima ili tepsije ako ne naem namjenski.
Svako dobro,
dragi ljudi.
GanjaPower
ENTUZIJASTA381 REP45%
→ Poznavalac
GanjaPowerENTUZIJASTA
okt 2012.
okt 2012.#13
DRUGARI POMAGAJTE!
Spojio sam sve prema uputstvima i NI`TA. Od lumena ni traga. uje se samo zloslutno zujanje iz balasta,ako sam ispravno locirao zvuk jer je potmuo.
`ta je pogreano? Da li mi je moglo neato pregoriti? Sa kompletnom opremom sa rukovao kao sa malim dijetetom i povezao 100% precizno.
Blejd ako mi je neato zjevnulo ti ea mi poslati zamjenski dio poatom :crash: :dada
Tek sam danas vidio da na konektorima iz balasta imaju simboli + i ELK na vanjskom te 450v i - na unutraanjem.
Kad se odvrnu drugi vijci na balastu-priguanici tj. oni koji su do samog ureaja.Otkrije se nekakav plasti
ni dijeli koji se nalazi unutra a nepomi
an je i nepravilnog oblika? Nalazi se u oba konektora.
`ta je to?
Evo slika svega i ostale opreme koju sam pribavio. Preostaju mi za kupiti joa dva venta, lim i nosa
lampe za CT. To je sporedno za sad. Sjemenke su na putu. Box e mi biti zvu
nik za koncert prili
no velikih gabarita.To u vam oka
iti kasnije, kad ovu dilemu otklonimo.
Vaznu mo~ete odsjei i bez no~a za staklo, samo sa naglim promjenama temperature. Rez nije bio gladak, ali brus papir je u
inio svoje.
Hvala za dosadaanje naputke, vjerujem da ete znati i ata sad ne valja.1382.IPB
HazeSeeker
ZMAJ21.171 REP
usrname
AMBASADOR2.080 REP17%
→ Legenda
usrnameAMBASADOR
okt 2012.
okt 2012.#15
Krivo si spojio, otspajaj!!! Sa ispitiva
em napona moraa skontat gdje ti je faza/~iva ~ica i po~eljno je ozna
it...Isti nam je trafo, evo ti kako je kod mene spojeno.
}ice kabela iz tajmera prema trafu i starteru
Oznake na starteru.
Na starteru znak munje je tebi ozna
en sa L(ive) :)
Napušena Vjeverica
AMBASADOR2.763 REP36%
→ Legenda
Napušena VjevericaAMBASADOR
okt 2012.
okt 2012.#17
Ovo ti je najbolja shema, zlo ju je skicirao
http://desmond.imageshack.us/Himg205/scaled.php?server=205&filename=starterd.png&res=landing
Prati boje zice, ne treba ti ni ispitivac. Plavu zicu guraj di ide plava a smeda di ide smeda. Jedino ces morati napraviti trostruki spoj plave zice kad spajas grlo, utikac i propaljivac.
Samo oguli gumu do zice i sva 3 dijela zapetljaj i prekrij izolir trakom.
Ti si guro smedu zicu tam di ide plava a tam di ide plava si metnuo smedu. Sve komplet ti je krivo spojeno, nemoj pusit dok to radis hhaaha
GanjaPower
ENTUZIJASTA381 REP45%
→ Poznavalac
GanjaPowerENTUZIJASTA
okt 2012.
okt 2012.#18
Pomogao usrname !
Trebalo je samo zamjeniti mjesta ulaza i izlaza provodnika iz balasta/trafoa/priguanice i sve radi. Takoe nisam obratio pa~nju koji provodnik mi je iaao na centar a koji na navoj grla.
Faza i nula su nepotrebne za pronalaziti jer ako ti ne radi na jedan na
in samo okrenea utika
u uti
nici za 180 stepen, tako da mu ubodne igle zamjene mjesta i problem je rijeaen.
Trijumfalno postavljam i sliku svog prvog HPS-a u pogonu. 1383.IPB TADA!
Nekako mi slabo svijetli. O
ekivao sam aneoski oreol koji zasljepljuje. 250w je sijalica. Da li je ovo normalno? Uslikao sam je nakon 20 sekundi rada.
Uskoro postavljam i slike kompletiranog boksa.
Hvala svima.
Napušena Vjeverica
AMBASADOR2.763 REP36%
→ Legenda
Napušena VjevericaAMBASADOR
okt 2012.
okt 2012.#20
Iskreno ne znam za 250W al 400W svijetli da ne mozes gledat u box. Sjecam se kad sam je prvi put upalio, prvo je zasvijetlila bijelo ostro bijelo i nakon par sek se pretvorilo u zuto svijetlo i sa svakom sekundom pojacavalo, ko neka carolija. I nakon par sek ono deraloooo nisam mogo gledat odmah sam otrco po naocale hahah
Znaci da bi ova skoro pa duplo slabije trebala svijetlit, kolko ima tocno lumena ta tvoja?
GanjaPower
ENTUZIJASTA381 REP45%
→ Poznavalac
GanjaPowerENTUZIJASTA
okt 2012.
okt 2012.#21
28000 lm ova od 250w a evo i linka proizvoa
a gdje sam to pro
itao u specifikaciji:
VIALOX NAV-T
Da li je to dostatno za moj box pomenutih dimenzija i za
itav ciklus bez dodatnih investicija za svijetlo?
GanjaPower
ENTUZIJASTA381 REP45%
→ Poznavalac
GanjaPowerENTUZIJASTA
okt 2012.
okt 2012.#24
Zaato ne mogu da uploadujem slike?? Izaberem iz prozora select files from computer i onda upload. Sve uspjeano zavrai, ali se potom pojavi uzvi
nik u crvenom znaku koji kad se pree kursorom preko njega daje sledeu poruku :Exceeds your quota by .... KB i onda HTML code.
GanjaPower
ENTUZIJASTA381 REP45%
→ Poznavalac
GanjaPowerENTUZIJASTA
okt 2012.
okt 2012.#27
Drugari,
imam nekoliko pitanja vezano za svoju opremu i grow.
Naime, danas sam prvi put eksperimentalno uklju
io sijalicu iznad kuanskih mauhica. Sve radi perfektno, pa me brine nekoliko stvari.
BALAST(priguanica) je u~aren, ne vru ve VREO. Dodirnuo sam ga rukom neposredno nakon uklju
enja i opr~io se. Oko sebe airi smrad blago spaljene gume i tiho zujanje.Ovo mu je prvo du~e paljenje.
Da li su ovi simptomi normalni?
Mo~e li se na ovu moju aemu spojiti i potenciometar pa da po potrebi mijenjam snagu HPS-a? Kako?
Hvala.
GanjaPower
ENTUZIJASTA381 REP45%
→ Poznavalac
GanjaPowerENTUZIJASTA
okt 2012.
okt 2012.#29
Mo~e li se povezati potenciometar na hps?(ureaj kojim bih dozirao ja
inu svijetla, sli
no kao na sobnoj lampi za ili na T.A. pei) Otrpilike ovakvo neato-1402.IPB
Ako bih iaao grow na manjem prostoru sa jakim hps-om da ne troaim resurse uzalud, ve da podesim optimalno?
Molim za pomo, eventualno na
in na koji se spaja.
Hvala.
cane corso winer
ENTUZIJASTA594 REP99%
→ Poznavalac
cane corso winerENTUZIJASTA
okt 2012.
okt 2012.#30
Ono sto sam ja upoznat i znam je da svaka sijalica u svojoj specifikaciji ima naznaku da li je DIMM bar odnosno da li je podesna da se radi sa potencijometrom.iskreno moje misljenje da to nije moguce a i mislim da bi napajanje isto tako moralo biti odgovarajuce opciji za koju se raspitujes.
Opet ovde ima dosta pametnijih ljudi od mene pa se nadam da ce ti neko dati i drugo misljenje!
HazeSeeker
ZMAJ21.171 REP
HazeSeekerZMAJ
okt 2012.
okt 2012.#32
Sve ato ti treba je DIMABLE digitalni balast . Kod nekih digi balasta imaa opciju 400w, 600w, 750w, 1000w , pa moa aaltat kako ti paae .
Googlaj Digital Dimmable Electronic Ballast :)
GanjaPower
ENTUZIJASTA381 REP45%
→ Poznavalac
GanjaPowerENTUZIJASTA
okt 2012.
okt 2012.#33
U mom slu
aju ne vrijedi ato viae to bolje. Na malom prostoru temeratura divlja sa ovom lampom. Naaao sam neki najobi
niji potenciometar u svom gradu.-1403.IPB
Prodavac mi ka~e da mo~e do 1000w raditi i da je joa bolje ako ga priklju
im na slabije optereenje.Nije jeftin pa ne bih da bacam pare u vijetar ako je nemogue.
Elektri
ari mialjenja, savjeti?Bilo ko?
Da li bih mogao recimo to da pove~em poslije balasta i tu mu doziram snagu ili kako ve?
Ova varijanta ato je predlo~io hazeseeker bi bila idealna ali si je trenutno ne mogu priuatiti a i
eka se 15 dana.
GanjaPower
ENTUZIJASTA381 REP45%
→ Poznavalac
GanjaPowerENTUZIJASTA
okt 2012.
okt 2012.#34
Gdje da ga spojim? Prije ili poslije balasta? Na fazu? Ili kod startera?
Potenciometar ima 2 ulaza. Ako ne bude radio uvjek ga mogu staviti u sobu. Tako da si mogu podesiti osvijetljenje sentia ambijenta.
Ovako izgleda moj potenciometar bez kuiata:
okt 2012.
1 / 34
okt 2012.
okt 2012.