VUTRA
ForumUzgajanjeProjektiranje prostoraPrvi indoor/pitanje u vezi ventilacije
LEGACY

Prvi indoor/pitanje u vezi ventilacije

36 odgovora3,513 pregleda

sep 2012.

#1
Pozdrav Box mi je dimenzija 40a 60d i 120v.Lampa je hps 250w.Zanima me sada ventilacija, Koliko kojih ventova da stavim.Planiro sam 4 ventilatora od napajanja 120mm, 2 za upuh 2 za ispuh.Ili da stavim 4 za ispuh a za upuh samo da rupu izbusim.Upuh kontam stavit dole sa desne srane a ispuh gore sa lijeve tako da mi cirkulira i preko biljke i preko lampe.

sep 2012.

#2
dobro ce ti biti tako ja imam 3 ispuh i 2 upuh takve ventove ali imam unutr 250 hps i 128 clf tak da bi tebi trebalo ovo biti ok samo kaj ispuh stavi da jace puse da ti se stvara potisak u boksu...
usrnameAMBASADOR

sep 2012.

#3
Teako je dati kokretni odgovor ako nije poznata temperatura prostorije u kojem je box smjeaten. Mo~emo rei da je najefikasnije postavit 1 ili 2 venta na ispuh, upuh pasivan kao ato si i mislio, za 250w u tolicnom prostoru jedan vent OBAVEZNO preko lampe da tjera ato efikasnije prema ispuhu, a jedan vent PO}ELJNO po biljci - ako biljka "pleae" sa svim listovima kad pritvoria box, to je to. Za svaki slu aj, dok ti je box joa prazan, postavi nosa e za eventualno staklo da mo~ea postavit ako ipak bude pretoplo.

sep 2012.

#4
Temperatura sobe je uvijek oko 15-20C.znaci dva venta gore na ispuh,upuh pasivan a za staklo imam taman nosace u tom ormaru i mogu ga micat na koju hocu visinu.Jel to treba neko posebno staklo ili mogu obicno?
loopAMBASADOR

sep 2012.

#5
vatrostalno staklo,ili bar neko koje bolje podnosi temperaturu...bio negde post,ne mogu sad traziti,uglavnom neko je preporucio malo tanja stakla-jerbo deblja brze pucaju na visokim temperaturama(a tanja se valjda 'krive' nisu toliko kruta)-al' nemoj me drzati za rec za ovo,bitno je samo da je cisto,kako bi propustilo sto vise svetlosti/lumena(fakat je da ces sigurno imati neki gubitak,al bolje to nego problem sa temperaturom),a uvek mozes da spustis lampu malo..

sep 2012.

#6
Hvala svima, kad bude gotovo okacim sliku u roku dva tri dana
THC_powerLEGENDA

sep 2012.

#7
koliko poznam forum jedan je napravio grow u boxu tvojih dimenzija sa HPS 250 i to je bila milina, samo sredi ventilaciju moja preporuka je staviti cooltube idobar cijevni vent, to da hladi lampu i da je CT na jednoj strani otvoren da se iozjednacava i zrak iz boxa

sep 2012.

#8
moj boks je slicnih dimenzija, treba ti 6 ventova 3 za ulaz, 2 za izlaz i jedan u boksu da mesa vazduh i videces sve ce piti ok...
usrnameAMBASADOR

sep 2012.

#9
Potpisujem ovo ato je loop napisao, jedino bi dodao da obi no staklo kao materijal nema problema sa visokim temperaturama kao takvima, najvea opasnost od pucanja vreba prilikom naglog hlaenja kad se lampa ugasi. Radei svoj box, a ne poznavajui grijanje 100W HPSice dugo sam o toj problematici itao na internetu. Uglavnom se raspreda o setupima od 1000W te manjim 250w-400w DIY kombinacijama reflektor-staklo, sa lampom smjeatenom u izuzetno mali prostor - tad se staklo ja e zagrije/hladi i tu niata osim vatrostalnog ne dolazi obzir! Da sam prinuen stavljat staklo u svoj box ispod 100w lampe na 5cm stavio bi ipak obi no 2mm staklo bez frke, ali ima ovdje puno ekipe koja koristi 250w pa ti oni mogu viae pomo za tvoj slu aj. Naglaaavam, akakljivo je davat savjete na osnovu pretpostavki - pretpostavka je majka svih zajeba, a zajeb kod tako potencijalno opasnih stvari nije dozvoljen. Nadam se da ea postaviti kvalitetno ventilaciju pa da nee bit potrebe za staklom. Sretno.

okt 2012.

#10
Box dim 75*60*140 dali da za ulaz zraka stavim dva 80mm venta ili dva 120mm. I gdje mi ih je najpametnije postavit.
loopAMBASADOR

okt 2012.

#11
ubacivanje vazduha sto nize/blize podu-izbacivanje vazduha sto vise/blize plafonu(dijagonalno od ubacivanja),i jos jedan oscilirajuci,da mesa vazduh u boxu i to ti je to za start.posle dodaj ako zafali. sto veci ventovi to bolje-brze promene vazduh u boxu i bolje rasporedjuju

okt 2012.

#12
Da tako sam i mislio ma stavit cu dolje lijevo u kuteve dva 120mm a za ispuh sam uzo onaj cijevni kupaonski i uzimat ce zrak iz boxa kroz filter koji cu stavit da bude kraj lampe to ce valjda biti ok.
FantomSBAMBASADOR

feb 2013.

#13
ne ~elim otvarati novu temu pa u pitanje postaviti ovdje. mislim raditi Box 60x60x150 sa hps250w i cjevasti cooltube kupio sam dva kupaonska ventilatora 10cm jedan sam mislio staviti dolje da upuhuje zrak a za drugi imam pitanje? Dali da ga pri vrstim na stranicu boxa pa da sa alu cijevi zrak provedem preko cooltubea pa gore na poklopac boxa van ili da ventilator spojim direktno na cooltube pa opet sa alu cijevi van?
GreenRyderLEGENDA

feb 2013.

#14
....jedan vent na stranicu, jedan na CT a upuh pasivan......
FantomSBAMBASADOR

feb 2013.

#15
koja bi od ovih dviju kombinacija bila bolja
loopAMBASADOR

feb 2013.

#16
bojim se da ea to morati sam da odlu ia ,) po meni su obe varijante dobre-ona prva e znatno bolje rashladiti CT svakako,ako uzimaa vazduh spolja, ali isto tako se mo~e desiti da ti temperatura bude skroz OK u boxu,pa ti i druga(donja) opcija zavrai posao skroz OK al ja bih svakako probao sa gornjom-bolje spre iti nego le iti,i to aj sretno
maverickAMBASADOR

feb 2013.

#17
Gornja opcija, lampe nevole vibracije .
CreativeLEGENDA

feb 2013.

#18
gornja u tom slucaju nema ispuh zraka iz boxa
petarpan135ENTUZIJASTA

feb 2013.

#19
donja opcija i samo da pici,mada i toplota svetlosti greje,trebao bi izmedju ct i biljaka neki pc da duva.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se