VUTRA
ForumUzgajanjeProjektiranje prostoraKonkurs za idejno riješenje :)
LEGACY

Konkurs za idejno riješenje :)

50 odgovora4,269 pregleda
nenashPOZNAVALAC

sep 2012.

#1
Evo da i ja otvorim temu... Zna i ovako, napokon sam se odlu io raditi indoor i sad mi treba vaaa pomo. }ivim u dvosobnom stanu sa ~enom i jednogodianjom kerkom. Budui da i ja i supruga radimo a u naaem gradu nema jaslica, prinueni smo anga~ovati tetu za uvanje. U tome i jeste problem, kako napraviti box za 250 W HPS (ne mora nu~no biti ali itajui forum sam stekao utisak da bi mi to bilo dovoljno) a da bude stealth. Preapartao sam u poslednjih godinu dana ovaj i srodne strane forume i stvarno ima svega ali mi jednostavno nedostaje iskustva. Ne ~elim davati lovu za neato a onda skontati da mi je to ili prebu no ili da je tako nemogue ohladiti neato itd. Kako ukomponovati to sve a da ne vire i zuje ventovi, filter, priguanica itd. Totalni sam seljak za paint i srodne programe pomou kojih bi vam prezentovao ata zasad imam u glavi. Dakle, veli ina boxa prilagoena snazi HPS-a. `ta dalje? Pasivni upuh? Jedan "veliki" vent za ispuh ili 2 PC 120 mm? Staklo ispod lampe ili CT? Koji filter, gdje ga sakriti? Kako biste Vi to rijeaili? Aj malo brejnstormujte :sun2:... Hvala
MarcoPoloLEGENDA

sep 2012.

#2
rjeaenje ti je nai tetu za uvanje koja duva :-) salim se malo...nemoj zamjerit...ako je stealth najbitniji upotrijebi nekakav komad namjeataja (nikako aatore i te spike) koji e se uklopiti u stan i biti neprimjetan...nu~no e ti biti posvetiti se i zvu noj izolaciji (ovisi o ventu) i light leakovima...ja sam prvo kupio hps i cooltube...i onda isprobavao da vidim kak se ponaaa...prvo pc vent, pa cijevni ja i i na kraju industrijski turbinski...doduae to je trebalo za hlaenje 400w...igraj se malo, eksperimentiraj ako imaa kakav dimnjak ili ventilacijski otvor koji bi se dao iskoristiti u init ea si medvjeu uslugu...ne treba ti ni toliko jak vent a bogami ni filter....ako ea raditi neki homemade uzmi u obzir da i to koata...kad sam vidio koliko aktivni ugljen doe i koliko ga ustvari trebam okrenuo sam se pravac grow shop i kupio jeben filter za 400 kn sa deklariranim protokom zraka i radi ko sat :-) ajd da viae ne kenjam...viae sam to openito opisao...druga ije ni nisam mogao...jer bilo bi dobro da ipak neku viziju projekta nacrtaa EDIT: neato zaboravih...ne mogu se ni ja nazvati starom iskusnjarom kad to nisam...no ipak sam poneato nau io i mislim da je za neke normalne potrebe sasvim dovoljan hps od 250w i circular vertical scrog kao kod opa cupa...malo viae zajebancije oko konstruiranja ali to ionak radia samo jednom i ostaje ti...matematika ka~e da ako dobijemo 400g od HPS 400...onda emo od 250w uz poveanje uroda od 135.5 % (zvog iskoristivosti vertikalnog scroga) dobiti 588,7 g...ispravite me ako grijeaim :-)

sep 2012.

#3
... i kolko para mislis ulozit?
nenashPOZNAVALAC

sep 2012.

#4
Hvala na odgovorima. Marko, ne znam crtati, jbg. Treba mi baa neato kao tvoj ormar, samo sam ja mislio pregradu za struju, filter itd. staviti sa strane.Naravno i da je manje.Nit' mi treba 60 cm dubine nit' 190 cm visine. Sad nemam adekvatan komad namjeataja ali u morati kupiti, ipak se bolje "uklapa" u okolinu od ne eg custom pravljenog. `ta da ka~em sredovje noj provincijalki? Zaato imam zaklju anu komodu koja po itav dan zuji? @vjeve Nemam para na bacanje ali ovo radim jednom u ~ivotu ( la~em, imau room k'o Stoner kad porastem) tako da neu previae atediti.Do 400,500 evra, ako se baa moram izjasniti.
usrnameAMBASADOR

sep 2012.

#5
Server. Internetske spike neke nabaci, al najbolje je niata posebno ne objaanjavat. Stavi samo box pod klju i miran. Zujanja uope ne mora bit, ali otom potom. Za po etak, odlu i se gdje e ti u stanu bit box. Bitne prednosti u startu su ako je prostorija na sjevernoj strani stana, izuzetno po~eljna mogunost dr~anja otvorenog prozora preko noi, te naravno da u tu prostoriju ato manje stranih ljudi ima obi aj zalazit po noi kad ti gori lampa. To ti je za po etak, a onda prema tome mo~emo slagat dalje. Mislim da smjeatanje boxa u prostoriju gdje se spava nikako nije dobra ideja, radije bi nekakav izvana bijeli box (ako se mo~e) zbuksao u kupatilo. Generalno, dok se ne stekne neko indoor iskustvo, mislim da je mudrije po et sa manjim snagama lampe recimo do 150w HPS - sad e me ekipa napast - pa da se odma obranim...uspjeaan grow ovisi o balansiranim uvjetima, dakle svjetlo, ventilacija, prostor itd itd (naglasak na povraini boxa viae nego na visini)...Moje mialjenje je da ne postoji "preslaba" lampa, jer malu snagu uvijek mo~ea kompezirati pribli~avanjem biljke, a ato imaa od prejakog svjetla u malom prostoru osim problema?...Temperatura je jedan od najveih faktora uspjeanog growa i tvrdih topova - biljke pri kraju cvjetanja ne vole vruinu...Slikovito, to ti je kao da imaa ljude koji obiu pola svijeta na motoru od 150kubika jer si ga mo~e priuatit registrirat i tankat, dok neki pate na kubike, pa im mrcina od 2 litre stoji u gara~i jer kad ga regaju nemaju za benzin. Analogno bluesu - esto je "manje" uistinu "viae". :))))

sep 2012.

#6
Pa meni ne pada na pamet bas nista osim ormara. Jbg kad nemas svoju spavacu sobu. Ali iskreno, mogu ti preporucit curu za cuvanje djece, ona meni pazi i odrzava biljke kad nisam doma duze od par dana. Bez zajebancije. Uvijek moras imat nekog da ti cuva kad zagusti.
nenashPOZNAVALAC

sep 2012.

#7
Ti si Vjeve izgleda sreen k'o apajz.:smoke18::b_woot: Imam sobu koja vrai funkciju spavae i tu e i biti box ali ne mogu je dr~ati zaklju anu, tu je garderoba od klinke itd. A i ata da ka~em ~eni ato je uva zaato da ne ulazi? Za curu vjerujem da je dobra ali ja sam 100 km od Zg i u drugoj dr~avi, tako da... A ne znam ni ata bi ~ena rekla, hehe. @usrname Tako e i biti. Preurediu jedan ugao spavae sobe, staviu mali radni sto, komp i box.Zatrpati knjigama, diskovima itd. Hvala
HookerLEGENDA

sep 2012.

#8
Imam jednu ideju koju bi da sprovedem u delo...Ali nemam trenutno slobodnog novca da to uradim,deca srednjoakolci,tata daj,daj,daj,krediti,banke,daj,daj,daj,~ena,daj,daj,daj...Ma jbg,veina od nas je u sli nom problemu,a neu da sklepam neato bezveze. Evo ideje.Imam TA pe,2.5 kw,neispravnu,idealne dimenzije za box,poput ove .Planiram da stavim dve biljke unutra.Povadio sam sve iz nje,aamotne cigle,koje uvam kad budem zidao roatilj,eto valja i to,staklenu vunu,~ice,greja e,sve,napolje...Ima u njoj i jedan ventilator,dobar koji bi se dao iskoristiti.Malo bele farbe,i unutraanjost je sredjena... Dr~ao bi je u spavaoj sobi,ako neko udje tamo ponekad,osim ~ene i mene,vidi normalnu TA pe i ne sumnja niata,spolja gladac a unutra vutra...Neu da ~urim,polako pribavljam ata treba,pa kad sve skockam javljam se opet ovde... Uglavnom,mislim da kao idejno reaenje nije loae...
loopAMBASADOR

sep 2012.

#9
ja sam kod mene uradio pregradni zid sa vratima-mislim,nije mi u stanu box,naravno,ali tamo gde jeste zna da bude malo 'prometno' tj. dodju drugari ponekad i to,posede,sta ja znam...ali do sada NIJEDAN nije nista posumnjao,svi misle da sam samo malo 'skratio' prostor(zbog toplote itd)nema 'light leak-a',ventilatori su ultra tihi... jedino me smara,moram svaki dan pomerati stolice,i sklanjati ta vrata od pregradnog zida(jbg,dok ne smislim bolji mehanizam),ali to je NISTA na prema koristi od svega.. moj ti je savet,skracenje neke prostorije(ako je moguce) pregradnim zidom ili americkim plakarom,pa ispred neki dvosed,fotelja nesto-da oteza pristup 'tamo iza'-i k'o sto neko rece da nadjes dadilju 'modernih shvatanja' hehe

sep 2012.

#10
kazhesh srednjovjechna zhena sa sela???? pa to je bar lako.. kazhesh da imash terarij sa zmijama...tj. inkubator za izvaljivanje istih.. dovoljno da chuje zmija + leglo... samo..bojim se da bi ti mala mogla gologuza trchkarat...poshto kazhesh da je u toj sobi i njezina garderoba...hmmmm ideja sa kompjuterskim serverom je savrshena.. malo je nezgodno shto svaki box iziskuje odredjenu kolichinu kablova i elektroelemenata...zato mora biti neshto shto treba/koristi struju... + ova ideja sa TA pechi mi se bash svidja.. btw hook..zar te pechi nemaju po dva ventilatora??? na svakom kraju pechi po jedan?? (imam jedan takav vent. vishka i bash sam kontala dali bi se mogao iskoristiti...?????)

sep 2012.

#11
Ne igraj se sa time dru~e...nema aanse da ne procunja i da ne vidi indor dok vas nema. Ali,hajd' kada bi i pronaaao 'tetu' koja je liberalna po tome pitanju,tj 'tetu' koju interesira prvenstveno da zaradi koju kintu a za biljke ju boli uvo....uzmi da prekinete suradnju radi koje kakvih razloga,nebitno.....onda ea atrepiti hoe li te drukati,hoe li nekome ispri ati,jeli nekome ispri ala i milon drugih pitanja e ti pasti na pamet. Dvosoban stan,malo je to prostora za sakriti box....mada ti sigurno imaa varijanti punu glavu,kako,gdje,vako,nako..... No ~elim ti sreu ako krenea sa uzgojem:thumb: P.S. ovo sa guaterima i zmijama,hehe....bolje onda rei da su unutra mali krokodili :)
nenashPOZNAVALAC

sep 2012.

#12
U pravu si Ven. I ja tako razmialjam itavo vrijeme, samo si ne ~elim priznati. Mora biti u zaklju anoj sobi ili nikako.Niata, tra~iu alternativnu lokaciju.
usrnameAMBASADOR

sep 2012.

#13
Morate shvatit da iako smo mi ljudi koji kad odu sa ~enom/mu~em u salon namjeataja u svakom ormariu vide potencijalni growbox - svima ostalima je to je i dalje najobi niji ormari i ni na kraj pameti im nije da se mo~e uzgajati unutra. Dakle vanjatina boxa nek bude ato viae monotona, industrijska/uredska bijela ili be~, bez vidljive ru ice za otvaranje, lokoti isto mo~e bit dublje ispod stola da se ne vidi i to je to. Jedan od odli no dimenzioniranih boxova je ovaj Oprin. Povraine taman za jednu do dvije biljke da pru~e sve ato mogu. Du~i je nego viai (pametno), stane pod radni stol, a ulaz 2 kabela (lampa i adapter za ventove) izveden odzada i nema aanse da ikome bude udno neznam ata. Pogotovo ato se nalazi u blizini kompjutera i radnog stola gdje je ionako auma kabela. Vjerujte da niko osim ako baa ne zna o emu se radi nee skontat priguanicu i starter na podu u toj silnoj aumi kabela i produ~nih. Stoga, ukoliko u stanu po zidovima ne vjeaate Jamajka rasta zastave sa metar sa metar listom drage nam ie - nema razloga da iko iata posumnja. Zaato je "server" pod klju em? Pa malo dijete - unutra struja - kompjuterski medija server - trla brla, pa neete bit neodgovoran roditelj da vam se dijete nedajbo~e spr~i. Ponavljam, to treba objasnit samo jednom kulerski i garant nee dadilja a kat, bje~a e ko vrag od tamjana od toga. Vei eventualni problem bi mogao bit miris, ali i on se lako rijeai i bez ikakvih filtera - ljudi na stranim forumima se kunu u ONA gel. Nije preskup 10ak $ ini mi se, a mo~e ga se razvu da traje par mjeseci. Navodno totalno prikriva miris i baca na svje~e opranu posteljinu, kud ea bolje u spavaoj sobi. Ja savjetujem Oprin box i u njemu ato manje filozofije i suvianih detalja - mala HPSica (100-150w), prigusnica i starter izvan boxa, 2 tiha komp venta (1 ispuh i jedan unutra po lampi prema ispuhu), pasivni upuh na dnu dijagonalno od ispuha, i nema straha - growate i igrate " ovje e ne ljuti se" sa dadiljom na podu spavae sobe.
HookerLEGENDA

sep 2012.

#14
Pozdrav Zla...Vee od 4.5-6 kilovata imaju po dva ventilatora,male do 3 kilovata kao ova jedan

sep 2012.

#15
najbolje po eni za takav stelth s 250 w hps po meni bi otisao na glomazni otpad negdje i uzmes si neku skrinju ili frizider :D to niko nece posumljat
TarkiPOZNAVALAC

sep 2012.

#16
Stavi ormar (box) u ormar. Veliki ormar zaklju aj. I aj bok teta.
nenashPOZNAVALAC

sep 2012.

#17
I o tome sam razmialjao,baa sino.Imam jedan veliki ormar koji se i ne koristi u potpunosti, tj. mo~e mu se promijeniti namjena. Hvala svima na anga~ovanju, joa jedanput. offtopic- Ovi lajkovi su totalna glupost, neka se ljuti ko hoe. `ta mi treba da razmialjam da li sam nekom lajkovao neato ili nisam. Ili kome se svia ili ne moj post. Sam sebe ponekad uhvatim kako mi sujeta suflira gluposti...
BizzzoZMAJ

sep 2012.

#18
Ne kuzim te sta si htio reci sa lajkovima ali nije ni bitno kontam :) Ono sto je kod mene bio element koji je presudio iz slicnih razloga kao i kod tebe je HPS. Nisam htio uopce imati situaciju da imam prigusnicu i starter radi sto bolje "apoteka" situacije izvan boksa. Moglo se izvesti da se i on ne vidi, ali u mojim nekim okvirima ne. Znaci razmisli ako ces raditi nesto tog tipa o tome da uzmes CFL kao sto sam i ja uzeo. I to ako hoces uloziti kako spada uzmes dvije i da vidis show :) Kod mene nakon prvog growa ide 100 % jos jedna od 250 W, tako da cu imati 500 W CFL kao Agrolite sta ja znam. Takodjer savjetujem potenciometar na ventilatore. Ako ces pi iti s necim sto nije automatik, nastimas da se svjetlo pali kad teta ide doma i dok ona opet dodje svijetlo opet ugaseno. S potenciometrom imas situaciju da mozes "stiaati" ventilatore sto se meni vec do sada pokazalo iznimno korisno a jos nisam poceo growat :) U svakom slucaju shema sa ormarom bi ti bila do jaja. Znaci dvokrilni ormar i boks dimenzija slicnih mojima i samo ga kao ladicu u ormar gurnea :) Filter ces morati svakako jer svaka smrdi zadnjih 20 dana! edit: je, imas CFL koji daje slabije rezultate, ali imas svoju vutru frende, a s obzirom da zivis sa zenom i djetetom sumnjam da pusis vise od pljuge dnevno preko tjedna :)
CreativeLEGENDA

sep 2012.

#19
sad ce oprah vikati na mene;) ali nikako nevidim svrhu od 500w cflki ni u cijeni ni u kvaliteti a najmanje u kolicini...osobno nisam uzgajao na stednima ali sad nakon sto sam se upoznao sa hps nikakve stedne ni ne dolaze u obzir...za pc boxove ,manje vege boxove i opcenito za skuceni i mali prostor kad nemas izbora one su jedini izbor...opra ,nenas a sto kazete da probate staviti 2 ili 3 hps od 100 w(koliko vec treba za prostor) koje imaju integriranu prigusnicu i starter...ovo je samo ideja ne i savjet ;) P.S. ima dnevnika i postova di je sve receno,napisano i jedino sto ti ostaje je lajkati ili dati rep+ a potome sto sam te lajko iako nisam nista napisao ti znas da sam tu da te pratim i da cu uskociti ako mislim da nesto neradis dobro ili trazis pomoc a u konacnici pokazujem da mi se svida to sto radis ;)
BizzzoZMAJ

sep 2012.

#20
Jasno Creative. Samo sam se objasnio :P

sep 2012.

#21
pozz ovako znaci da ja kazem kako mislim pa ti odluci...........tamo gde ti je kuhinja frizder i radna masa sto kako kazete pa onda sudoper i tako dalje................... boh ti je u radni sto radnu masu u kuhinju bez fiokama samo kao masa koristis u kuhinju za seckanje i spremanje jelo ali pod klucem da ti bude a frizder ti je odmah tu da ti kamufrira zvuk kao da je to iz friza znaci tu ti je i aspirator ako imas i ubacis aluminski ispuh u aspirator sledeca opcija ti je terasa ali da ti nebude spojena sa komsiiskom nego oddelna da ti bude stavis napolje neki stari ormar pok kljucem i odozg stavis saksije i tako nesto pa tamo sredis boxa treca opcija ti je viseci u kuhinju ako imas mogucnosti i ako imas mjesta obicno iznad viseci deo kuhinje gde stoje case tanjiri i slicno ima prazni dio do tavana recimo okolo 40-50 sm tamo mozes da sklemas boh ali pod kljuc opet i zamaskiras sve to sa jednu ivericu svih tih 50 sm do tavana i 2-3 metra kolko je kuhinja dugacka kao da nema prazni prostor iznad kuhinje ako razumes............e da imas i elek sport tamo gde je rerna ispod nje neki modeli imaju prazni dio mozes i tamo.................... ima jos opcije mozemo pricati sa idejama kao u stili masina za posude ali da je rasipana i da tamo stoi kao cekas neki del ali opet pod kljucem da bude................ima ideja ima i nacina sve se moze ako se zeli.........................
#22
imam biljku mjesec dana staru...gajim je indor a imam i problem....sve je islo vrh do momenta kad sam provalio da listovi zute i suse se...sta je problem???molim vas na brz odg jer izgleda da ima jos sanse da je izvucem :) .... izvinite jer jos ne znam kako da postavim post kome treba....
CreativeLEGENDA

sep 2012.

#23
i odma u krivu temu.....takvo pitanje ces valjda ovdje postaviti https://forums.vutra.org/problemi-tokom-uzgoja/ iz ovoga sto si napisao nista ti nemozemo reci osim nagadati ...trebas dati amlo vise info da nespominjemo pokoju slikicu ;) ajde probaj ponovo napisati post tamo gdje treba pa ces dobiti i svu pomoc koju ti mozemo dati .... ali prije nego sto pocnes pisati molim te pogledaj ovo https://forums.vutra.org/problemi-tokom-uzgoja/1937-help-upitnik.html:vb_wave:
SenzaPietaPOZNAVALAC

sep 2012.

#24
Upustvo : 1. Pogledati video 2. Nakon odgledanog videa sesti i razmisliti 3. Ako ste nakon razmisljanja dosli do spoznaje da ste spremni za poduhvat,kupite materijal i sledite upute iz videa :pilot http://www.youtube.com/watch?v=LO8cjDzPt_E&feature=youtu.be P.S. Zasto je i akvarij ukljucen u celi poduhvat zakljucite sami enjoy

okt 2012.

#25
Evo idejno rijesenje: http://www.webgradnja.hr/images/katalog/popup/plinske-peci-argo-4974-2.jpg Ovu pec sam uzeo samo kao primjer, posto ima dimenzije. To je samostojeca samostalna plinska pec. Svaki stan treba grijanje zar ne pa tako i tvoj. I to nije sve. Djeca ne smiju dirati peci, to nije za igru i vruce je ko fol. Ali ni to nije sve. Nije cudno da pec zuji, nije cudno da je topla i nije cudno da svijetli. Ak napravis po mojoj ideji, duzan si mi dobar hed za idejno rijesenje :ludak Znaci, nabavis samo okvir peci. Nades, dobijes, kupis od nekog neispravnu pec, izvadis sve van osim vanjskog lima, ubacis grow opremu i imas svoje lijekove hahaha.
nenashPOZNAVALAC

okt 2012.

#26
Odlu io sam se za Tarkijev prijedlog, box u zaklju ani ormar.Zbog toga u znatno smanjiti dimenzije i vata~u. Sad mi je samo bitno da ve jednom poem growati a ne hoe li biti za moje potrebe... Mada sad ve u dubini duae znam da je sve bez 400 W sviranje k... itao sam divne dnevnike i sa puno manje wati a obilje grama ali tih 400 mi izgleda kao minimum za ozbiljnu pri u. E i da, iskreno se nadam da emo zapaliti, kad-tad.Kod tebe, kod mene, moje, tvoje... I ne samo s tobom.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se