VUTRA
ForumUzgajanjeProjektiranje prostoraPomoc pri racunanju svjetla
LEGACY

Pomoc pri racunanju svjetla

14 odgovora1,906 pregleda

dec 2011.

#1
E ovako,prvi put pokusavam bilo kakav uzgoj u kuci.Za pocetak imam mali box Visine 51cm, sirine 43 , dubine 43.Kontao sam kupiti Hps 150-250watt,ali mi je to uglavnom ne izvodljivo u selu u kom ja zivim. E sad, citanjem foruma sam shvatio da mi plavi spektar treba za vegetaciju,crveni za cvjetanje,znam sta je LST,samo bih zelio da mi malo iskusniji pomognu oko svjetla. Izgleda da cu se ipak morati zajebavati oko stednih sijalica,pa sad trazim pomoc oko racunanja.Nasao sam Philips energy saver 6500k i 2700k,od 20w.Sad me zanima koliko mi kojih treba u boxu mojih dimenzija u fazi vegetacije i u fazi cvjetanja. takodje su mi na raspolaganju i zivine sijalice Mercury 125w,ali koliko vidim one su neupotrebljive,bas kao i halogena rasvjeta. da napomenem, da bih u taj box uglavio najvise 2 biljkice... pozzzzzzzzz i u naprijed hvala na odgovorima.
derataurPOZNAVALAC

dec 2011.

#2
znaci hps od 150w ima cca 15000 lumena,a jedna tvoja stedna cca1300-1500 lumena,moje misljenje je da komotno mozes stavit 8 komada(posto imas malo manje dimenzije od 0.5x05.m),naravno i vise stavi cfl-ki ako zelis,lumena nikad dosta:sun2: bitno da su biljke blizu cfl-kama pa s vremenom odmices kako rastu...
BladeZMAJ

dec 2011.

#3
Kao ato ti je deratur rekao,im viae svijetla to bolje-s plavim spektrom svijetla za veg fazu i crvenim spektrom za cvijetanje se nemoj opterecivati (nije toliko bitno),samo deri pun k.... atednih ~arulja i growaj !
Z&NZMAJ

dec 2011.

#4
Mala ti je visina. Iz iskustva ti odmah mogu rei da je teako tu 150W obuzdati, ali nije ni neizvedivo. `tedne pak isto dosta topline stvore, pogotovo kad ih je 8 komada. Ako ipak idea na HPS (preporu am), bitno ti je eliminirati onu toplinu koja je direkt ispod ~arulje, odnosno, trebao bi staviti neki pc ventilator da ti piri direkt ispod ~arulje. Ne treba ti u tvom "selu" trgovina, imaa online shopova s tim stvarima :) 100W komplet: 150W komplet
bigpipePOZNAVALAC

dec 2011.

#5
ja evo rokam i vege fazu samo sa HPS-om koji je 2000k i raste ko ludo, tak da...

dec 2011.

#6
Hi,hi,ipak HPS opcija,imam srece. sad ce i veci box... moze lock,i hvala svima na pomoci!

jan 2012.

#7
pozdrav :) imam osram 150w HPS i planiram napraviti box 50x50x100 ima li tko iskustva jeli to dovoljno lumena za te dimenzije koliko bi joj trebao dozvolit da naraste? ona odreena udaljenost za hps (45cm min izmeu male i hps-a) jeli to i dalje ostaje ako bi stavio staklo ili bi onda mogla biti i bli~e ~arulji?
NoTrippinAMBASADOR

jan 2012.

#8
Dovoljan je 150W za 50x50 To 45cm je preporuka za ja u rasvjetu i vee boksove.Sve ovisi kakvu ventilaciju stavia, ako je dobra i imaa vent da puae po vrhovima bilja mo~e to do blizu skroz i idea bli~e koliko ti temperetura dozvoljava. Napravi box, uklju i lampu i ventilaciju i vidi kakvo je stanje za par sati, izmjeri temperature pa ako je prevrue poja aj ventilaciju ili stavljaj staklo.Ako stavia staklo bilje mo~e rast skroz do njega al ra unaj da moraa stavit vent da puae po staklu ako nije vatrostalno.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se