VUTRA
ForumUzgajanjeProjektiranje prostoraAlpha blue 1 LED - moj prvi u pokušaju
LEGACY

Alpha blue 1 LED - moj prvi u pokušaju

104 odgovora7,025 pregleda
TrulyoZMAJ

apr 2020.

#1
Dakle, napokon da pro itam stotine postova, pola ne shvatim, pola pobrkano u glavi, ali krenem jer ako ne krenem - opet u odustati. :D Prije nekoliko dana sam bacio neke sjemenke (ostale od neke loae vutre) u vatu, napreskokce, neke pustile korijen i zezam se njima dok ne slo~im ovaj box. Dakle, ovaj ormar - visina 150cm, airina 42cm, dubina 48cm - unutarnje mjere. Ukupno 0,20m2 povraine ili 0,30m3 obujam. FFR5sBo J1xAWSP Unutra u oblo~iti folijom za poklone ili mylar, ili folija za zaatitu autoaajbe ili sli no. Ju er sam nabrzinu sklepao postolje za grla - za 9 kom, joa srednju pre ku povariti moram. KhL5nG5 Standardno, visite e na vrhu na nekom nosa u, da mogu korigirati visinu. Unutra ide 9 LED ~arulja 9-11W, ovisi o fazi, ali na kraju planiram udarati sa 9x11w - ina e te 11w imaju tako oko 1000-1100 lumena. Baziram na 4000K, a sastrane dodajem ato uspijem nabaviti. Dakle iaao bih probati bez full spektar grow light ~arulja made in ebay. Ako e zafaliti, imam i par 12W ~arulja, ali i u lokalnom duanu 20W led ~arulja (40kn). Dolje 1 rupa za pasivni ulaz zraka sa mre~icom za zaatitu protiv neovlaatenih ulazaka gamacida, a gore kupaonski vent 110-120mm, koji danas kupim. Niata specijalno. Za miomirise nemam neke probleme, ovaj ormar e biti u jednoj vanjskoj prostoriji, mogu slo~iti oduaak na tavan, tamo niata nema osim osa. Termometar sad imam analogni, a ekam digitalni sa mjera em vlage (neki mali), i PH metar made in ebay. Temperatura preko noi u toj prostoriji (noas) je bila 15 C. Preko dana oko 18-20, kad je toplije logi no i neato viae. Jedino mi to predstavlja "brigu" jer nisam siguran koliko LED rasvjeta uope digne temperaturu poato ne "grije" baa kao obi na ~arulja. Poato planiram na 20-4 dr~ati, mo~da ova 4 sata bude to no preko dana da ne padne puno temperatura. Nezz, testirat u kroz vrijeme. A biljka? Pa ekam Royal Dwarf Automatic - vidim da je dosta lagan, ne raste velik, brz, isto da uem u atos sa uzgojem. I mali pogled na ove domaice u pc ku iatu gdje ih dr~im na ~ivotu sa 3x11w LED 4000k. 5j6k8Xp Ina e su bile na prozoru, zato su tako izrasle bez listova, teako da bude iata od toga. Tj imale su duplo manje listove, ali evo 4 dana u pc ku iatu i poveale su se. Ova velika je pre~ivjela svega boga, prije neki dan sam ju stavio van na sunce, pa je pala skroz, sad ima potporu bla bla...Ako bude ata od njih kroz 2-3 tjedna, odu papa u polje u jednu aumicu, pustit ih da se bore same sa sobom, uz poneko zalijevanje.
TrulyoZMAJ

apr 2020.

#2
Zna i za poludit.Kupio vent, sve ato mi treba osim folije.Nigdje niata za diy,a u Zg joa neu 2-3 tjedna.Meutim,imam doma jako tvrdu aluminijsku foliju, ali je sa jedne strane bijela, a sa druge reklamna (iz tvornice).Jel bolje ova folija i bijela strana ili da alu stavim dok ne naem ata mi treba? ak ni ove folije za aajbe nema...Uzet u ovu iz pc ku iata jer danas planiram sve prebaciti u ovaj ormar i zbuksat to. :D
TrulyoZMAJ

apr 2020.

#3
Evo rijeaeno, barem privremeno, ostaje mi joa 10-tak dana da poslo~im kako treba, dok mi ne doe sjemenje i krenem sa automatom. Struja - iskreno nije mi se dalo to neato fensi amensi spajati, iaao sam na jednostavnost i funkcionalnost i sigurnost, jer realno sve je secret. ak je i okvir uzemljen :D Iako bi morao promjeniti joa jedan kabel jer imam od 0,50 - 1,5 kvadrata, a cijeli sustav sa ventilatorom troai 0,5A maks, ako u imati 99W rasvjetu (99w + 12W ventilator). Dovoljno je i ispod pola kvadrata, ali ~elim sve na 1,5 kvadrata isto radi moje glave. BkUyeN8 U nedostatku folije, polijepio sam ovu bijelu za prvu ruku, a moram joa bolje grani nike slo~iti poato sve visi na jednoj ~ici pa da bude u centru. Dolje lijevo je pasivni upuh. U4F1U4z Trenutno vent spojen da se gasi kad i rasvjeta...Takoer tu planiram staviti razvodnu kutiju i unutra sve spojeve. 2oSloIu Ovo je ventilator, nije bilo veih, totalno sam ograni en kupovanjem dok traju zabrane. Ina e isti imam ve godinu dana kod aanka, odli no radi, znao je nekad raditi po 2-3 dana dok su bili godianji odmori i dok se duvalo po kui, a dosta je tih. Kad stavim rupu na dolje na ulaz zraka, osjetim da "vu e". EVY5BIi I preba ene ove domaice koje u probati podignuti pa van sa njima. wITyUL0 Trenutno je unutra 7 ~arulja, 2x11 + 5x9= 67w 4000k i dvije su 3000k - 50cm od dna, cca 40cm od biljaka. Trenutno je 45000 luxa na dnu, 35000 u visini biljaka. Jel ovo dovoljno za vegetaciju ili da stavim svih 9 i ato viae? Brine me temperatura, sad je 15 stupnjeva. Ta prostorija pleae kako je vrijeme vani, tako unutra do cca 20-22 stupnja. Kad je vani 30, unutra je i dalje 20-22. Kad je vani 15-unutra je 15. Piae za ovo sjeme da je "cold climate", ata god to zna i i igra ulogu. Mo~da da stavim u sredinu CFl ~arulju da podigne temperaturu, ili jednostavno onu crvenu za grijanje boxova za pilie? hahahah Eto prijedlozi i kritike su po~eljni,pa si bolje poslo~im dok ne doe sjeme.

apr 2020.

#4
Nabaci neki vent unutra za mijesanje zraka. I sretno dalje. :thumb:
lv_infENTUZIJASTA

apr 2020.

#5
Super ti je box, LED rasvjeta kolko god da je hladna svejedno e ti grijati neato prostor, budea vidio nakon par dana, ali msilim da ti temperatura nee biti problem, e sad ja da pitam, poato niti sam sebi nisam jasan zaato sam ja to isto napravio, radi ega si iaao na tako visok box? Koliko biljki planiraa unutra imati? na kojem re~imu dan/no e ti raditi? + savjet regulatora svijetla si stavi jer budea izludio ru no ako budea palio gasio, uglavnom sretno ti bilo! Sretan Grow!
TrulyoZMAJ

apr 2020.

#6
Hvala svima. Imam regulator, mehani ki, sad je na 18-6, ali to je radi ovih domaica koje mi slu~e za testiranje da vidim jel e to rasti ata. :D Automat planiram 20-0 dr~ati cijelo vrijeme. Visoki box? Pa nisam imao manji ormar, a da je u dobrom stanju, a nije mi se radilo iz nule neato. Planiram samo automate, dakle niata preko metar, a ovaj koji dolazi je manji. Pa ne smeta visina prostora, svjetlo tak ik tak dolje ode - gore se niti ne vidi na ventu da svijetli, i barem imam prostora za manevriranje. :D Vent u staviti kad doe vrijeme za pravu biljku. Jel mi ima smisla uope stavljati foliju "iznad" rasvjete? Po meni nema,a viae od 100cm neu ii. Ova bijela na kraju je ist oke. Brijem da svjetlo neu regulirati sa podizanjem, nego u ga staviti odmah gore viaije i pod teglu staviti cigle ili sli no - da bude viaije, poato svaki put ga treba u vrstiti da ne bi ~arulja doala u doticaj sa folijom...
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#7
Velika domaja je mrela, ali ove dvije su od prekucer dosta prosirile.Plus treca je izasla van, sad cu vidjet po njoj kako joj odgovara rasvjeta, jer ove dvije su takoder dosle sa prozora sa manje sunca, pa su zato izduzene.Temperatura na tegli (ispod svjetla) je 17-19 stupnjeva, danas i jucer.Ocito im ne smeta sto je niza, ali tu ne mogu pomoci dok ne dode toplije vrijeme.Nadam se da kroz 10 dana dode sjemenje i ostali gadgeti da mogu pravu stvar staviti unutra.Biti ce jos neke preinake, ali tek iduci tjedan. Planiram vent dodatno izolirati da se jos manje uje, rijesiti pravu brtvu na vrata, struju do kraja i to je to, nikakve dodatne kemije. :D
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#8
Ove dvije cure i dalje rastu, tj. aire svoje listove, i pomalo se debljaju. Zbog problema ato su po ele rasti na prozoru tj malo svjetlosti, izdu~ene su, pa sam ih ju er dotrpao do vrha tegle isto da budu vrae. Iza mala desna je proklijala, lijeva joa ne. Ina e ove iza su korijen iz sjemena (u vati) pustile tek nakon 10 dana, a ove prve dvije nakon 2 dana, mo~da je u tome stvar ato sporo izviru iz zemlje. ekam dig. termometar jer mislim da ovaj analogni ne radi dobro - brijem da je 2-3 stupnja vea temperatura unutra. Nego - jel vi tegle buaite sastrane? To mi je frend preporu io da je dobro napraviti 10-tak rupa sastrane u krug, da imaju viae zraka. Problem je jedino ato voda odmah curi van, pa se bilje napajaju "odozdo", no to im ne smeta baa. Nadam se da do 15.5. doe sjeme iz Slo, i da stavim automata unutra.
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#9
Zaboravi link slike... K364TRJ

maj 2020.

#10
Srecno kolega, lepo to tebi ide, vidi se da primenjujes procitano u praksi, jedan mali savet slike mozes da upload direktno na forum preko "Prilozi datoteke" dugmeta, lakse ti je a i trunku bezbednije.
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#11
Znam da mogu, najviae me sigurnost mu i, pogotovo imgur i sli no, iako je hidden...

maj 2020.

#12
Forum ima dodatak koj ti brise sve bitne podatke o slici kad je upload, to mozes i sam proveriti tako sto ces skinuti neciju sliku pa desni klik na nju > Properties > Details(na windowsu), a imas i programe na netu koji su free i mogu to da urade za tebe, zovu se "exif eraser" al to ako si ultra paranoja. Najbolje je da radis onako kako tebi najvise odgovara, gledas svoja posla, drzis jezik za zubima, nemas veze sa komercijalom i bezbedan si :)
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#13
Hvala ti, nikakva komercijala, samo za moje nepce, a nitko ne zna osim mene. ak niti pas. :) Oke, onda u ubudue dizati datoteke preko foruma.
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#14
Vidim razliku kaj znaci kad sjeme izade na svjetlu kako treba, tj vec je sad stabilljka deblja nego na ove dvije koje vec 10 dana rastu. Nego, njima je previse svjetla?? Bile su na cca 23cm od lampu, sad sam ih stavio na 33cm. I na ovih 23cm imam 70000 luxa.Na 7 lampi i 67w. Neki dan sam ocito na krivom mjestu izmjerio luxe...
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#15
Ljudeki - niata ne bude od uzgoja dok ne rijeaim problem sa temperaturom...Jednostavno preslabo tih 7 LED-ica grije, viae od 18-19C (dok je bilo toplo) nisam dobio. A tko zna kad e pravo toplo vrijeme doi. Mo~da da skratim visinu boxa? Sad je 150cm, da ga stavim na 110 cm? Onda bi u ovih 40cm smjestio ventilator i priguaiva i jednostavno zatvorio tih 40cm da bude kao poseban box. Ostala bi mi 110cm visina na airinu od 42cm i dubinu 48cm, tu bi mogao do 70cm terati uzgoj.Pitanje koliko bi topline uope dobio. Mo~da da barem 2cm stiropor polijepim, smanjim upuh - nisam pametan. Trenutno je ispuh 90mm, upuh 120mm, do opet preko 1/3 upuha je stavljena duct tape pa je priguaen... Stvarno ne znam, sve imam rijeaeno (koliko toliko), ekam termometar,hidrometar, ph metar, menke...A mene temperatura mu i.
.i.ZMAJ

maj 2020.

#16
https://www.vutra.org/threads/grijanje-box-a.657/ Baci oko ako vec nisi, grijanje je puno lakse rijesiti nego hladjenje, glineni pitar i jedna obi na sijalica nekad odrade posao, pet shopovi imaju grijace za aqvarije ili terarije itd...
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#17
Ne bih kemijao sa posudama i ~aruljama. Eventualno grija ali sa termostatom i na zasebno napajanje neovisno o timmeru.
FatOneZMAJ

maj 2020.

#18
Jedna stvar sto se tice temperature, nije toliko bitna temperatura zraka, koliko temperatura substrata/zemlje. Ima dosta ljudi koji su to potvrdiliu boxu im je bilo i do 15°c, akorijen su drzali iznad 20 i nije bilo nikakvih problema. Mozes uzet onu obicnu grijacu foliju za reptile stavit na pod, na to keramicku poplocicu, na to teglu i greje ti pot. Sve te folije vise manje dolaze sa regulatorom/termostatom. ima ih raznih dimenzija i snaga. Ne treba ti nista previse jako. A i sve dok ti je temp zemlje oko 20°c je dobro.Uskoro ce te muciti previsoka temperatura ko i sve nas. Ide leto a do zime imas vremena smisliti kako ces.. EDIT: Evo o cemu pricam. https://www.vutra.org/threads/podno-grijanje-u-box-u.19433/
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#19
Dodem danas doma - 15C. Stavim 2cm stiropor-digne se za 1C. Popizdim i stavim obicnu sijalicu 100W - sad je 19-20C. Jel smeta ta sijalica unutra? Sastrane je. Ostavio bih tako dok ne dode bolje vrijeme.Plus - danas uzeo foliju za poklone - dosta je sjajna.Jel to oke za na stiropor dok mi je dode prava folija? :D
FatOneZMAJ

maj 2020.

#20
Ostavi stiropor takav kakav je, on je bjeli. Reflektira do 85% svijetla sto je odlicno, a s folijama samo problemi. Zarulja ne smeta nista, ali trosi dosta (naravno gasis je dok je mrak bilju.)

maj 2020.

#21
Mozes grejalicu blizu upuha,ali najbolje ti je kao sto kolega @FatOne kaze grejac ili imas dyi metodu sa sijalicom,pazi malo i nema problema,to je par dana,dok ne otopli,posle ces da juris ventilatore,a tad ledice dolaze do izrazaja :rofl: . ajde srecno i masno i pazi da ih ne prehladis mnogo,to nikako ne vole :banana_rasta:
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#22
Niata, sad e raditi ovako sa ovom sijalicom, nije 100w toliko puno, dolazi valjda bolje vrijeme, pa nece trebati.Iduci tjedan svakako automat sjeme mora unutra, da na vrijeme bude spremno. :D Svejedno cu jos nesto skemijat, mozda spustim visinu boxa na kakvih 110-120cm, pa bude jos bolja temperatura.Testirat cu jos narednih tjedan dana, i cim bude oko 20C unutra-ide automat.
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#23
https://www.royalqueenseeds.com/autoflowering-cannabis-seeds/130-royal-dwarf.html eka me u ladici da krene, a ja nikako...`mrc. Oke, dakle neka maks visina ovoga (a i op enito ato bi ja htio) je 70-80 cm. Ako ledice stavim na 30cm od vrhova, to je 110cm. Plus prostor od barem 10cm za manevrirate sa rasvjetom - 120cm. Dakle sad je tu dilema jel ima uope smisla smanjivati visinu zbog 30cm razlike, tj nepotrebnog prostora. Druga stvar je ato se ja i dalje ne sla~em sa tvrdnjom da meni treba vent od 100m3/h, na prostor koji po svim moguim kalkulatorima (koji se baziraju na 3min izmjena) ka~u da mi treba 3.5 CFM ili 6m3/h. ak i ona formula od 0,42*0,48*1,5*20= 6m3/h. A dokazao sam da kad isklju im vent - podi~em temperaturu od 3-4 stupnja. Dakle barem znam da vent "hladi" za skoro 4 C temperaturu. ak i obi ni 120mm PC vent 12V - ima puno vee vrijednosti nego ato je meni potrebno. Zato je moj postojei kupaonski vent od 100m3/h prejak i doslovce mi previae hladi box - to je jedan od problema ni~e temperature. Oke , naru io sam i regulator, on e stii kroz 2-3 tjedna (ne dam 100kn, ako koata 30kn ebay), pa ako regulator bude aljakao, onda si mogu regulirati taj ventilator. E sad me dobro sluaajte :D Htio bih za vikend staviti sjemenke, barem 1 komad da vidim kako e reagirati na ovu laganu prepravku boxa, pa ako tko ima volje da kratko prokomentira: 1.) Box unutra u ostaviti kako je - stiropor, dakle bijela podloga - sve dok mi ne stigne folija koja je naru na, dakle i ovo bi trebalo dobro igrati dok ne doe folija? 2.) Skinuo bih ovaj kupaonski ventilator, i ubacio 120mm PC ventilator na prvoj brzini, barem sve dok ne doe do faze cvjetanja, a tad e biti i toplije vrijeme, pa mislim da e doi mo~da i do previae temperature u boxu - a tu mogu odmah vratiti kupaonski od 100m3/h i opet si na taj na in mogu smanjiti temperaturu. Jel to bude ok? Uz sve to - u fazi vegetacije vent e raditi samo u ovih 20h dana, 4h ide odmor. Napominjem da po specifikacijama svi ti 120mm PC ventovi imaju opet nekoliko puta ja i CFM tj m3/h protok nego ato je meni potreban. Tipa ovaj moj doma ima oko 80m3/h na 2. brzini, a duplo manje na prvoj. 3.) Trenutno ekam meteo stanicu (celzijusi+vlaga) i PH metar. Jel su prva 2-3 tjedna kriti na po pitanju kontrole vlage i ph vrijednosti? Napomena - voda je bunarska. 4.) Zemlja e biti plantelina balkonia , ili bilo ato iz teme od zemlji, onih koje se koriste, niata specijalno. Kako piae da prvih 20-30 dana ne treba dodavati niata (barem sam tako pronaaao info), tek bih onda pitao ato dalje da koristim od hrane, ali napominjem da neu kupovati nikakve specijalne hrane nego obi no ato se prodaje po vrtnim centrima. 5.) Kako je preporuka 300-500W po m2 prostora, moj je 0,2m2 - iaao bih na neku srednju vrijednost - cca 80W. Tu mogu lako dodati ili oduzeti - ali ovo pri am za fazu cvjetanja. Poato za vege fazu ka~u daje dosta i duplo manje - iaao bih sa cca 60W u vege fazi na visini cca 20cm od vrha biljke! Mialjenje? Da - sad e uz LED biti i obi na ~arulja 60-100W radi temperature, ali nju ne ra una u sve ovo... 6.) Ganjao bih cijelo vrijeme 20-4 re~im, ra unajte da sad na po etku e u ova 4h temperatura sigurno biti oko 12-15C, dok u ovih 20h e biti 19-20C, sve dok vrijeme ne zatopli. Pod data sheet piae "climate - cold" - valjda je onda otpornija na hladnije periode. 7.) Mialjenje o dvije biljke u 0.2m2 prostora? 42cm x 48 cm. Mo~da jednu sad staviti, a drugu staviti za 2-3 tjedna dok nee biti problemi sa temperaturom. Na~alost ne mogu sad do nikakvih grija a za terarije itd, ali ako e slu ajno temperatura padati ispod 12C u ova 4h - imam doma grijalicu, slo~it u ju da grije prema upuhu u ormar na poseban timer, tj da se uklju uje samo 4h. Ostalo ~elim da grije rasvjeta. Kako ku~ite - ~elim ato prije po eti automate tjerati. :D Jbg, nestrpljiv sam. Ove domaje bih i dalje dr~ao uz sve ovo, pa ako se oja aju - idu van u aikaru da se bore same sa sobom, tak i tako mi sad slu~e za testiranje boxa. :D
FatOneZMAJ

maj 2020.

#24
Nije ista stvar, MOze on imat i veci protog zraka ali krilca na njemu nisu posluzena kako treba i nemoze izvlaciti zrak toliko efikasno kao ventovi namjenjeni za to. Vent spusta temp i vlagu istina, ali nije samo to. Sprecava da se zrak u boxu ustoji, tj vrlo je bitan svjezi zrak za biljke isto kaoi za ljude. (Sigurno znas o cemu pricam, dok uea u prostor gdje nije provjetravano odmah osjetis taj ustajali zrak i neodgovara ti.) U vege fazi biljci bolje odgovara malo visa vlaga do 70% cak, iako ce gotovo isto napredovati i na vlazi od 30%. Vlaga ne igra toliko veliku ulogu, ne u vege fazi. Opet u flowering fazi je vlaga od punoveceg znacaja isto kao i cirkulacija zraka. Jer kako se biljka blizi kraju tako su vrhovi bolje nabijeni i manje prozracni, samim time cirkulacija zraka je manje kroz njih i ukoliko su izlozeni visokoj vlazi sa slabim protokom zraka dovest ce gotovo sigurno do pljesnji u vrhovima a to mozes samo bacit onda. Na ventilaciji se ne stedi iz toga razloga. Plantela list i plantela cvat rade dobar posao, samo treba paziti sa dozama, Ali uz mentora ce to ici kako treba. Ima i onaj HomeOGraden to koristi jedan kolega tu s foruma i njemu se osto dobro pokazalo. Samo nemoj previse eksperimentirati na prvom grow tako da lakse pohvatas osnove uzgoja, imat ces kasnije vremena isporobati sve, a i mentoru ces tako olaksati posao. Ako nemas mentora svakako si izaberi jednog jer ce ti ustedit koju paru a i provest te kroz grow od pocetka do kraja. Zavisi s cime radis, moras uzet u obzir moguce light burnove, nemoze svaka zarulja tako blizu biljke, recimo moj panel nesmije blize od 35 jer biljka gori odmah. Tako da moras se izrazit sto tocno mislis od rasvjete radit, prema tome racunati koliko treba. Evo na primjer ja prvih 3 tjedna vege faze odradim sa 4 zarulje svega 40w u kartonskoj kutiji, poslje dodajem/mjenjam prema potrebi. Vidim da si vas par razbija glavu sa temperaturom boxa bezveze, opusti se sve iznad 20 a ispod 33 preko dana je super. Meni je cak znala temp ici i ispod 17 a i vise od 35 bez ikakvih posljedica. bitno da si negdje oko optimale. Nocne temp trebaju biti nekih 10-tak stupnjeva od dnevne, tako da ti je i to oke. Radi bolje jednu trebaju mjesta, uzvratit ce ti ako joj das prostora. Gurat dvije u tako mali box je bezveze, jer nemozes izvuc ni pola potencijala iz biljke.
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#25
Hvala ti puno! Oke, neu niata viae niti razmialjati o izmjeni ventilatora, radije u ovako dogrijati box sa obi nom sijalicom dok ne doe bolje vrijeme. Stavit u jednu biljku, mislim da u za vikend sve joa prilagoditi toj biljci.
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#26
Eto napokon donekle rijeaio problem sa prehladnim boxom. Stiropor se ugrijao ovih dana i sad radi svoje. Ujutro u 06h sam gledao box, temperatura je 19C (zbog obi ne sijalice 100w), no zemlja je topla, nije hladna. Ove tri su malo u aoku jer su ju er bile 28h u danu (zbog izmjene perioda kad je mrak), i sad se svijetlo gasi ujutro u 10h, te im je no do 16h. Mrak im je sigurno jer u prostoriji je ovako mrkli mrak, kamoli ne u ormaru. Stiropor ostaje sve dok ne doe folija, a foliju u sam zalijepiti na stiropor (koji lako mogu skinuti ako e raditi kontra u toplom vremenu). Trenutno zalijevam kad je zemlja full suha, tj odvoji se od rubova. :D Danas kupujem zemlju bolje kvalitete, stavljam automat 1 menku u vatu i nadam se za vikend po inje aou sa automatom. Neu odmah koristiti sijalicu za dogrijavanje boxa, vidjet u ato e se dogaati ovako bez nje. Idem tra~iti mentora. :)
FatOneZMAJ

maj 2020.

#27
Ovaj nacin ti je jako nepouzdan, recimo kod mene sad u ovo toplije vrijeme ako ujutro zalijem navece se vec odvoji od rubova, a zemlja nije suha ni priblizno. Najbolje ti je podici teglicu malo i dok je lagana ko perce znaci da je suh substrat. Ne voli korijen da se kupa stalno i voli da se zemlja dobro posusi s vremena na vrijeme.
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#28
Da, to mi je jasno, tako ina e sve biljke zalijavam, samo ato nekad previae kemijam sa ovom biljkom, a u globalu ato viae kemijam, to vea sranja... :D

maj 2020.

#29
Ma bice to sve dobro. Idu topli dani , ti ulazis polako u temetiku, vidi se da si citao. Lepo si rekao, sto manje cackas to bolje. Pozdrav
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#30
Jucer navecer menka automata na cekanju klice. :) Trenutno je mrak od 10-16h, 15C temperatura.Ova soba je ko podrum u pm hahaha...Sad na 67w LED-a je 19-20C, ako ukljucim 100W sijalicu ide do 24-25C. Planiram 20-4 sa automatom, ili mozda na pocetku 24-0 ako sta ima smisla radi brzeg rasta.Grunto sam prebaciti ormar u susjednu prostoriju gdje je 5 stupnjeva vise, no onda budu problemi sa viskom celzijusa. I ovaj stiropor unutra skoro nista ne pomaze, iz razloga jer je samo 100cm postavljeno, a ostalih 50 cm nema nista.Tj pomaze mozda za 1C.
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#31
Sija digne na 25C. Domaje napreduju pomalo, ici ce one u sumicu za koji dan. Prezivjele smrzavanja, odmrzavanja, testiranja hahaha... :D
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#32
Domaje i dalje guraju. Presadio sam i ovu drugu u bolju zemlju, tj u zemlju u koju ce ici automati.Ova prva gore je presadena prije 3 dana u neku jeftiniju zemlju sto mi ostalo,nije bitno. Ali joj odgovara, vidi se na njoj. Regulirao sam danas rasvjetu,izbacio sam 18w van, i slozio sad u kriz da svijetli panel, dakle 1x11w 4000k u sredini, a sastrane 2x11w 6500k i 2x9w 3000k. Dakle 52w.Sijalicu od 100w za grijanje ne brojim, ona drzi box preko noci 21C (ne mislim na noc kad biljka spava jer spava u intervalu od 10-16h preko dana :D ),a preko dana 26C-ove dane kak je toplije.Teoretski da nastavi vrijeme kao ovih dana-ne treba vise jer je sve toplije u ovoj prostoriji. Ali sutra opet hladno pa ju ostavio. Dok se zareda 10 dana ovako toplo vrijeme, sobna temperatura ce biti kao danas - 19C, tj jos toplije kako ce se cijela ta prostorija ugrijat. U susjednoj sobi je sobna 25-26 jer sunce pici preko crijepa,a tu bi pak sranja imao sa sparinom. :D Sve u svemu-box radi dobro, domaje super dosle za testiranje.A dosle su kao malecke, zadnja slika, ove sastrane - 30.04. :D Ova u sredini je kao mrtva, tj vani je u aikari,jos se bori, a ove dvije koje tad nisu jos izasle se korijen smrzao kako je par dana ispod 7-8C padala temperatura, a nisam grijao ovako sa sijalicom i stiroporom.
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#33
Danas su se malo hladile na 12-13C u boksu, od 13-16h, kako je pala temperatura nakon pocetka "mraka", vani uzas zima. Ova prva nekaj atucka sa bojom i listovima, ali jucer je presadena, pa stresovi kao danas i mojim doradama u boksu itd. Ugl, stavio lance za nosace lampi, nove brtve na vrata i sad sve atima. Probusena rupa za ventilator od PC-a, ali on jos nece unutra. Muci me sto niti jedan automat jos nije proklijao, a jedan je od subote, drugi od nedjelje u vati.Danas sam grijao kucu, sobna je super sad, cak sam ih stavio na dosta toplije mjesto, i novu vatu i mlaku vodu... Bojim se da ne proklijaju, da je neka greska u paketu.
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#34
Jooj, danas bi trebao u box pot sa 7.5l sa automatom, kamo u sa ovima? Jel smeta ako ih stavim sastrane dijagonalno? Mislim nee baa biti direktno na sredini radi svjetla, ali opet - svjetlo je svjetlo, a stiropor ist oke reflektira (joa mi folija nije stigla). Nisam ljubitelj presaivanja ina e - pa sam kapirao da odmah automat zasadim u finalni pot. Ali opet mi ateta sad ove domaje baciti van, nikad ne znaa kakva promjena vremena vani mo~e biti + nikad ne znaa kako e automat rasti, mo~da na kraju koja domaja ostane (ako je female) u boxu. :D Vidjet u, ili e biti gu~va u boxu, ili e automat i manju posudu pa kasnije u finalnu.

maj 2020.

#35
Tebi bi bilo najpametnije,da izbacis te domaje napolje,a automate pustis na 24/0 i miran si, kasnije mozes na 20/4 cisto da malo imaju i mraka. Ako mislis da je hladno jos uvek,prekrij ih (domaje) PVC balonom od 5L
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#36
To sam i planirao za automat - 24-0 za pocetak, dok biljka ne ojaca.Sa time mozda ne bi niti morao obicnu sijalicu za dogrijavanje. Vidjet cu, domaje bi mogle van, makar ovako sa teglom na mjesto, ako sta zaglibi sa automatom-da mogu ove vratiti. :D
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#37
Brijem da cu danas staviti timer na 12/12, ako je ikako moguce da utvrdim spol.Nisam pametan.Jer menke od automata me zezaju, ako ne proklijaju - htio bih vidjeti jel koja zenska, da ju ostavim u boxu. Misljenja? :D Inace dve autos menke, nakon 6 dana u vati, samo se otvorile i tako stoje.Jutros ih stavio u zemlju, navlazio, i idu u pc kuciste bez ventilacije na 2x9w led 24h, samo da vidim jel ce proklijati. Taman dok to utvrdim, ako sam pohvatao ovo-ove dvije budu pokazale jel koja cura, pa mogu vratiti nazad na vege rezim?
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#38
Evo mojih "krza", napreduju one iz dana u dan - ato u debljini stabiljke ato u listovima. :D Danas e biti kona na odluka da li idu na 12/12 zbog pokazivanja spola pa nazada na vege ili idu na polje. Razlog? Kako sam imao problem sa one 2 menke automata da su se otvorile, ali klica nee van nakon 6 dana, ju er ujutro sam ih stavio u kvalitetnu zemlju i u box, a treu menku iz paketa u wc papir, topliju vodu i na bojler. Pa onda ju er popodne sam uzeo onaj PC box ato sam koristio par dana, stavio 2 grla unutra, bez ventilacije, stavio jednu 60w sijalicu za grijanje i jednu 11w ledicu - i unutra sam prebacio ove dvije menke koje me zezaju i koje su u zemlji + ovu novu menku na klijanju sam prebacio sa bojlera u pc ku iate. Temperatura preko noi je bila 21C, preko dana e i do 26-28C (ju er testirao). No eto - ve jutros sam gledao wc papir - ova trea menka se ve otvorila, dakle 24h i valjda sad na ovoj klica bude normalno van iala. A one dvije u zemlji? Pa nije mi vrag dao mira, samo sam maknuo povrainski sloj zemlje (doslovce ima 5mm zemlje) - klice su izaale oko 1-2mm van. Zna i ipak postoji aansa da e i ove dvije se primiti, a to u danas nave er sve znati. :D Ma neka se samo ona nova u wc papiru primi, za vikend domaje napuataju box i odlaze na sunce, pa kako im bog pomogne (naravno uz moje zalijevanje u periodu suae :D ).
BadiZMAJ

maj 2020.

#39
ek o emu ti...jel imaa automate ili nemaa?? Koliko znam, svako autoflower sjeme je feminizirano. Ako su stvarno u pitanju automati, nema potrebe za 12/12. I manje zalijevaj, ova druga ti se objesila.:)
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#40
Gle, ove dvije su domaje, tj nepoznate, ostale od zadnje lose vutre sto sam dobio. Zato kazem da cu danas vidjeti sta cu, jel idu na 12/12 za dokazivanje ili ne. Svakako sam previse zalio, svjestan sam. :D A sastrane vodim borbu sa royal dwarf automatima da proklijaju, pisao sam pod "sjemenke i klijanje" da mi nece proklijati, tj jako sporo se proces odvija.Ako danas popodne vidim da klica napokon napreduje, pogotovo iz tree koju sam jucer stavio a danas ve otvorena - ove domaje ne idu na 12/12 nego idu na sunce. :D

maj 2020.

#41
Prebaci na 12-12,a one koje su zenske izbaci naapolje,one nastavljaju vege prirodno. Autose ne diraj,oni bi trebalo da su zenke,osim ako nisi uzeo random automate,onda sacekaj 20ak dana videces sam. Samo ne zalivaj puno,samo fajtalica,srecno...
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#42
Ma ekipa sve ja ku~im, automati, ~enke, random sjemenje itd itd. Ove dvije su iz random sjemenja od neke domaje, iskreno koliko je vutra bila kvalitetna - neu puno niti plakati ako su jajani. ::umirem:: Automate imam na klijanju, dvije menke jako sporo bacaju klicu iako imaju sve uvjete, a trea se otvorila ve nakon 24h, i brijem da e danas nave er ve biti klica vani, ato me jako veseli. No mogla bi se stvoriti gu~va, jer ako i danas ostavim 12h mraka i krenem na re~im 12/12 sa ovim domajama u boxu, mo~da e trebati i 7 dana da poka~u spol, a u to vrijeme je box zauzet. 1.) A kamo u onda sa ovim automatima ako dobro proklijaju? Eventualno ih mogu ostaviti u ovome PC boxu bez ventilacije na 24h svjetla tipa 9w 4000k + 60w sijalica da grije taj box i dr~i ga izmeu 21-26C. Mislim po onome ato znam - nee im niata akoditi tih tjedan dana u boxu bez ventilacije, jer ipak treba vremena da sjemenka izae iz zemlje i oja a, mo~da se tek vine iz zemlje za 2-3 dana, neka su i za 5 znale. 2.) Ako i stavim 12/12 za domaje da vidim spol - mu i me ato ovih 12h mraka moram ventilaciju isklju iti, jer joa mi nije stigao regulator za ventilator, a prejak je i hladi mi box za dobrih 4-5C. Ovako u mraku bez ventilacije kad je vrijeme vani ovako "po~eljno" temperatura je 16-19C. Ako uklju im ventilator na spavanju, ohladit e joa viae box. Iako u vege stanju ne bi trebalo smetati, ipak su to joa male biljke, ne cvjetaju bla bla.
TrulyoZMAJ

maj 2020.

#43
Jao ato ove domaje rastu, tj imaju airenje iz dana u dan, jednostavno spremne su za veu teglu, tj prirodu kako im je plan. :D Trenutno su ve 3 dana na 12/12 da ka~u ato su, nadam se da do srijede bude vidljivo jer boks moram osloboditi zbog automata. Slika 1 - 15.05. Slika 2 - 18.05. Slika 3 - zadnja prepravka boxa, smanjio visinu na 120cm, sad je (sa stiroporom) 38cm airina, 44cm dubina, 120cm visina. Ventilator sad vu e ravno gore, u ovom gornjem prostoru je koljeno i izlaz ravno iza van - izbuaen zid i zrak gura van prostorije, iza objekta gdje nitko ne ide. :D Cijev je moja improvizirana ~ica + kamena vuna, skroz do zida, u zidu napravljena rupa i stavljena mre~ica iz vanjske strane da ne mo~e neato ui u cijev.
TrulyoZMAJ

avg 2020.

#44
Dakle po ele pripreme lagano za drugi grow, zadnji ove godine, pa mir par mjeseci ako uspije. :D Svakakve sam ~elje imao, htio sam na 4 biljke, ali prostor ne dozvoljava. Novi box bude identi an starome samo dupli, tj isti ormar ali sa dvoja vrata i dimenzija visine 150cm, airine 86cm i dubine 48cm. Idealno za dvije biljke, da imaju prostora za disanje sastrane. I ovaj e biti u gara~i, neizoliran, ako e trebati tamo u studenome - obui u ga sa 10cm stiroporom ili sli no. No ovaj put idem malo pametnije, pa redom: *** ventilator industrijski 125cm, filter od ugljena u sam raditi u kasnijoj fazi sa ispuhom van napolje. Mislim da e sa ovime ventilatorom biti eliminiram bilo kakav problem oko pljesni i sli no, usisiva . :D A filter protiv mirisa.Prvi grow sam eliminirao mirise na na in da sam raznorazne preparate stavljao na izlaz zraka van, i ve inom nije bilo problema, no predve er kad tlak padne znalo se osjetiti. Viae si to neu dozvoliti. https://bijela-tehnika.com.hr/ventilatori-industrijski/1619-blauberg-bb-turbo-e-125-ind-cijevni-345-m3h-ventilator-industrijski.html *** za mjeaa e zraka i dalje u koristiti PC ventove jer ih imam viae doma, no ovaj put e biti sa svake strane jedan i puhat e viae po sredini kroanje, nego po samome vrhu - ili neke kombinacije sa viae njih *** rasvjeta i dalje od LED ~arulja. Moj novi panel sa 12 ~arulja, 6 po biljci, razmak po dubini 14cm, po airini 22cm, od rubova 10cm i tako e ~arulje biti slo~ene, kao da je svaka polovica za svaku biljku (6+6), iako e imati koristi i druga polovica. U vege planiram oko 94w (6500k 9+9+11 i full spektar 18w - tako puta dva komada, ukupno 94w), a u cvjetanje sa cca 138w (2x18w full spektar, sve ostalo kombinacije 9-11w 3000k). Imat u u pripremi jedan vent za puhanje iznad grla, ali mislim da nee biti potrebno. *** mylar folija je stigla *** pot e biti minimalno 10 litarski *** PH listii sti~u, a gnojivo za sada opet Plantella Cvet, mo~da Plagron *** zemlja e biti neka joa bolja pomjeaana sa perlitom, poground ili sli no, ato se koristi *** I strain je ovaj: https://www.linda-seeds.com/en/buy-autoflowering-marijuana-seeds/sativa/extremely-high-content-of-thc/extra-large-yield/ak-420-autoflower-seed-stockers I to je to, ovaj mjesec pripremiti box, ima tu zezancije oko brtva, itd - i od rujna zapo eti turu, tako da za po etak prosinca bude sve rijeaeno.
TrulyoZMAJ

sep 2020.

#45
Kako volim navaren frkat ~ice. :banana_rasta: A moglo je i lijepo biti...Joa samo grla i vozi.
TrulyoZMAJ

sep 2020.

#46
Danas napokon polijepio stiropor, i na njega mylar folija.I malo aluminijske,jer je nestalo prave. :D I napunio i zatvorio dio kuda ide ventilacija. Iduci tjedan mi preostaje samo prebaciti panel i ventilator i idemo dalje!
TrulyoZMAJ

sep 2020.

#47
Evo jedne ideje na testiranju, dogrijavanje boksa. Ideja je da na ulaz zraka u box stavimo neku kutiju sa unutarnje 2 pregrade i da unutra svijetli obi na ~arulja 100w ili sli no. Ja sam stavio 100w, i primitivnu kutiju kao manji labirint, i kroz pol sata se temperatura digla sa 22.5 na 27C. :D Ovo bi koristio samo za 4h mraka,kad zahladi. Napravit cu nesto ovaj tjedan od tvrdog stiropora, bitno je imati 2 zavoja da svijetlost ne doe do biljaka.E sad koliko ovo priguai snagu ventilatora,nemam pojma. Takoer testiram stari mobitel kao kameru u boksu, samo dok naem aplikaciju da se mogu spojiti preko drugog mobitela (wifi).
dzidzoLEGENDA

sep 2020.

#48
Pazi se vatre, ipak ta sijalica proizvodi nenormalno toplote...
TrulyoZMAJ

sep 2020.

#49
Ne brini, ako cu ovako dogrijavati, kutija bude od tvrdog stirodura, a ispod zarulje lim, sve to imam doma. Ako ne to, onda obicna mini grijalica na ulazu za zrak ili u boksu.

sep 2020.

#50
Mi smo to radili sa nekom vazom od gline i stavili u box, da grije! Ovako je bolje, izvan boxa! Ako imaš neku staru vazu ili sl.izbušiš dvije rupe na vrhu, gdje zakačiš žarulju(halogenge su najbolje cca 100ak w), poklopiš i imaš kamin! Ja sada imam grijače za reptile. 2 od 45w zagrije m² sa 18° na 22°,što je u mraku super... Najslađi box je onaj koji sam napraviš :thumb:
TrulyoZMAJ

sep 2020.

#51
1m2? Moj je manje od 0.4m2. Gledao sam te grija e i super su, ali nisam imao ref. vrijednosti da znam koliko ih kupiti.

sep 2020.

#52
Imaa ih razli itih veli ina (dimenzija). Za tvoj box bi trebao ve i, a nisam siguran da bi ti pomogao, jer on odr~ava temperaturu. Meni je bitno, da oko korjena ne pada nisko temp. ali tebi bi viae pomoglo, da dodajea topli zrak, izvana! Uguglaj grija za reptile i bacit e ti svakakve grija e! Ima i infracrveni podni grija , kojeg kupia na metar. Spoji se na stanicu za temperaturu, ali mislim da su preslabi, da bi cijeli box grijali, jer trebao bi ti ve i, a on ne stane u box! Ovako izgleda kada uzmea viae metara, pa ih mo~ea rezat svakih 30cm Na jedan kraj ide plus, na drugi minus. Radi, provjereno, s time da sam stavio gole ~ice u plastiku(ima otvor) i grije. Ali, mora biti spojen na neki regulator, da ne grije prejako. AS26azWte3k
TrulyoZMAJ

sep 2020.

#53
Tnx! Da, meni treba grijalica.Ne jos,ali kad zahladi. Ma iskreno ako nece sijalica grijati, ide 400w mini grijalica, ima u Plodinama. Sad je 24-27, nemam probleme.Kad u mraku bude ispod 15C, onda cu to rijesavati. Nije losa ova moja ideja sa kutijom i sijalicom da grije na ulaz zraka, ali umjesto obicne sijalice bolje staviti IC zarulju pa nema problema sa svjetlosti.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se