VUTRA
LEGACY

BigBox

16 odgovora3,471 pregleda
PraterAMBASADOR

sep 2012.

#1
Evo, za ljude koji bi prvi put radili box, neki malo skuplji ako su ozbiljniji u vezi ovoga. Racunajte da ce vam trebati oko 2000kn. Za pocetak ce mo raditi konstrukciju boxa, mozemo ju napraviti od dasaka bilo kojeg materijala, moze i od iverice, bitno da je sve to cvrsto. Ako se mislimo ozbiljnije bavit, preporucio bih otprilike 60 cm dubine, 100 cm duzine i 200 cm visine. Dubina nam treba kako bi stale 2 posude od otprilike 10L popreko i da ima jos mjesta da nije nabijeno, 100 duzine, stane ih oko 3-4 komada po duzini kako takoder ne bi bile nabijene previse. Pocet ce mo kupovinom, nalaskom dasaka ili ormara dimenzija priblizno navedenima i jedno 50-ak sarafa kako bi daske mogli cvrsto spojiti, a ako hocete mozete uzeti i 4 komada malih kotacica kako box ne bi bio fiksni nego bi ga mogli gurati po potrebni vamo tamo. Ako ce te kupovati daske, mozete odmah zamoliti da vam covjek koji ce ih rezati da vam napravi 2-3 rupe odredjenih dimenzija za ventilatore i jednu manju rupu pri vrhu na zadnjoj strani boxa za kablove od ventilatora, svjetla i slicno. Ako ce te koristiti neki ormar, malo ce te se sami namuciti oko rupa. Skoro zaboravih, prednju dasku tj. vrata nemojte jos zabijati. Sada imamo konstrukciju napravljenu sa kotacima ispod i 2 rupe za ventilatore, 1 upuh i 1 ispuh. Za prikljucivanje njih ce nam trebati jedan adapter (ili neki punjac koji moze posluziti), moze od 12V i oko pola metra zice za zvucnike moze posluziti. Ako se imalo razumijemo u struju znat ce mo ih spojiti. Ako adapter/punjac ima na kraju neki "pipak" za punjenje mobitela ili slicno, njega ce mo nozem skinuti i spojit ce mo ventilatore na njega. Na svaki dio kabla ce mo spojiti po 1 ventilator. Takoder moze se razlikovati sve od adaptera do adaptera i do ventilatora (kojem ce te trebati takoder zice rezati), pa ako se ne raznumijete bas u to mozete pitati covjeka u nekom informatickom ducanu ili tamo gdje kupite zice za zvucnike. Ako usput naletite na timer, mozete i njega uzeti, ali pazite da NIJE ANALOGNI vec DIGITALNI, jer analogni se lakse sprze zbog veze struje, dok za digitalni nisam nikad cuo da se sprzio. Sada imamo konstrukciju, mozemo i ventilatore zabiti/utaknuti ili nekako smjestiti u rupe koje smo napravili, najbolje da su rupe velicine samog ventilatora (dijela koji se okrece) a da se plastika oko njega zabije sa unutarnje strane, tako da ventilator moze nesmetano raditi a da je rupa velicine samo ventilatora. Nakon sto smo to sredili idemo u nabavku svijetla, reflektora i slicnog. Najlakse bi bilo da si preko interneta narucite bijelu reflektiracuju foliju, bolje vise folije nego manje, trebat ce dosta, HPS 400W bi preporucio za ove dimenzije sa prgusivacem i starterom i jedan reflektor, a dobro bi dosao i cooltube ali onda treba uzimati i odvode i slicno, u ovom boxu necemo tako. To bi ispalo oko 750kn (bez cooltubea-a). Za ove dimenzije bi preporucio HPS, ali ako ga niste u stanju nabaviti, moze i jedno 10-ak stednih zarulja, 10 grla za njih i spojiti ih paralelno, ne bi bilo lose na 2 kabla. Postavljanje stednjih zarulja ne bi trebao biti problem, mozete ih staviti sa nekakvim kukicama, ali bi jedino tu bio problem zbog visine i poteskoce sa dizanjem i spustanjem svih 10, osim ako necete stavljati CD-ove ili knjige ispod tegli. Ako ste se odlucili za koristenje HPS-ice, na reflektoru probusite 2 rupice na obe strane i kupite 4 male kukice (kao slovo J) ali da je na jednom dijelu kao saraf da ih mozete zasarafiti u gornju plocu tako i druge dvije zasarafite ili zabijete nekako u reflektor. Uzet ce mo NAJMANJE 1.7m lanca koji ce mo objesiti oko kukica na gornjoj ploci i oko reflektora, tako da reflektor visi na lancima. Uzmite lance sa sto manjim rupicama tako da ga sto tocnije mozete namjestati po visini. HPS-icu bi trebali znati spojiti, ako ne ima dosta tema o tome na forumu. Sada vec imamo slozenu konstrukciju, HPS-icu i ventilatore. Sada ce mo uzeti reflektirajucu foliju a kablove ce mo staviti iza folije koji ce ici kroz rupu na vrhu zadnje stranice boxa, i prigusivac i sve to mozemo staviti na vrh boxa. Reflektirajucom folijom ce mo obloziti cijeli box i prednju stranicu (vrata) koja jos nismo stavili. Kupit ce mo 3-4 metalna dijela (kao sto vrata imaju kad se otvaraju) staviti ih na prednju dasku (vrata) i na konstrukciju, tj. kao da stavljamo vrata. Sve kablove ce mo prikljuciti na produzni, a produzni na timer koji ce ici u uticnicu i namjestit ce mo timer na odredjeno vrijeme, i testirat. ili (zavisi od ventilatora i adaptera) 2 x ventilatora = ~100kn 6 x dasaka = ~600kn //zavisi od materijala i debiljini 1 x adapter = 40kn 1 x timer = 35kn 1 x HPS 400W komplet = 700kn 1 x 2m zica za zvucnike = 40kn 1 x kablovi za spajanje HPS 5m2 reflektirajuce folije = 60kn cavli, kukice, sarafi, drzaci za vrata = 50-60kn kvalitetna zemlja, posude, gnojiva, sjemenje ~200-300kn ~1900kn

sep 2012.

#2
hahahaha...e tako neato meni baa treba...:) fala:)
smoke300sISTRAŽIVAČ

okt 2012.

#3
odlicno 5 :D jel imas ideju kako da okacim HPS 400w sijalicu bez reflektora da bude pokretna poput te na tvojoj shemi. totalno sam dekintiran i moracu prvih 15-20 dana da furam bez reflektora (znam da gubim dosta) a nemam ideju kako da je fiksiram a nemam ni toliko cd-ova i knjiga da podignem posude u vis 1.50-1.60m i ako mozes daj neki predlog kako napraviti CT, jer u hidrop***** kosta boga oca a kao sto rekoh jedva za 2 obroka skupljamo ja i kolega u ovom hobiju :)
PraterAMBASADOR

okt 2012.

#4
Hmm, bez reflektora ne bih znao objesiti. Tih par dana dok ne nabavis reflektor stavljaj knjige, CD-ove, kasete ili nesto ispod ionake nece puno narasti tako da neces morati puno mjenjati visinu. Cooltube mozes napraviti od neke vaze, naravno improviziranu ali ce sluziti svrsi. Uzmi neku vazu u koju stane HPS zarulja, dno skini na taj nacin da uzmes nekakvu spagu po mogucnosti vunenu i natopi ju u aceton, zavezi (ne labavo) oko vaze na dijelu koji hoces skinuti i zapali upaljacem. Vazu okreci neko vrijeme te je ubaci pod vodu da se taj dio odvoji. http://www.youtube.com/watch?v=yHWYjMlYH50
BimbalicaAMBASADOR

dec 2012.

#5
Pozdrav, radim box 1*1*1.8m i staviti cu HPS 400w i 2 venta, box ce biti u podrumu gdje su temperature oko 10 stupnjeva. Zanima me koliko velike tegle staviti. a da ne bude previae? Gdje nabaviti one u obliku aesterokuta?

dec 2012.

#6
ako nisi planirao grijati podrum ...planiraj.Nemoze biti previse zemlje,tako da tu nemozes pogrijesiti.Bauhaus-Baumax-Pevec imaju sve i zemlju i tegle.
odli an post :cvetak dobro e mi doi ovi podaci, no imam pitanje, ato mislite da li bi ovakav sustav aljakao na dimenzije 1m airine, 1.5 du~ine i visine 2m? ili da bubnem recimo dvije HPS od 250w ili jednu od 600W? i da li bi trebali ja i ventilatori? tenx :)
Big LLEGENDA

jan 2013.

#8
Hmm, evo upravo gledam online shop u hrvatskoj, komplet 400W koata 530 kuna sa PDV-om a ne 700 i da, neznam tko je tolko lud da daje 600 kuna za ormar kojih fala bogu ima oko kontejnera i po smetliatima da mo~ea kuu od njih napravit a ne box.... I joa neato, mehani ki tajmer... neznam odkud ti taj podatak, ali veina hvali mehani ki tajmer kao bolji od elektri nog... :) Ako ne bolji, nikako ne gori... samo jeftiniji duplo :) Sve drugo je ok.
AndrijaJAMBASADOR

jan 2013.

#9
slo~io bi se s BiG L u mjesec dana krepala su mi 3 digitalna (problem je u el.releju koji nije napravljen da podnosi induktivno troailo) Ina e meni su sa 150w HPS krepavali i onaj do 1,8kW i onaj za 3.6kW (digitalni), mo~da je rjeaenje i u koriatenju nekih kvalitetnijih priguanica, na~alost za 150w i nema neki izbor... preaao sam na mehani ki (analogni) i zasad radi....

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se