LEGACY
Indoor i temperatura preko zime
41 odgovora8,694 pregleda
Cervantes
ISTRAŽIVAČ58 REP5%
→ Entuzijasta
CervantesISTRAŽIVAČ
okt 2012.
okt 2012.#1
Pozdrav zanima me da li netko ima iskustva s indoor uzgojem jesen/zima u prosoru koji se ne grije.
Znaci ovako grow box je 1.20x1.20x2.0m unutra bi isla hps 600 w ili mozda cak 400 i 250 hps ( mislim si bolje ce mi temperaturu drzati da ne pada ispod 25-27 C.
Ak netko zna vec kako ce to biti s temperaturom i vlagom bio bih zahvalan kad bi rekao kako je to rijesio. Hvala
H2O888
LEGENDA13.298 REP83%
→ Zmaj
H2O888LEGENDA
okt 2012.
okt 2012.#2
ovako tu bi ja stavi 600w iako moze i 400w..temperaturu ces lako ustimat..ja bi se vise brinu kako grijat box dok lampe ne rade pa ostalo montiraj i testiraj temp...
usrname
AMBASADOR2.080 REP17%
→ Legenda
usrnameAMBASADOR
okt 2012.
okt 2012.#3
Teako je davati konkretne savjete napamet, ali evo ti par smjernica. Treba izbjegavati velike oscilacije no/dan. Sa dnevnim temperaturama vjerujem da ne bi trebao imati problema, kad lampa radi obi
no kuburimo sa visokim temperaturama. Ukoliko baa nemaa grijalicu/kalorifer u prostoriji da ti pomogne u odr~avanju none temperature u boxu, probaj se poigrat sa ventilatorima i tajmerom. Postavi jedan ventilator na ekstra tajmer koji nou tjera zrak s vrha boxa prema dolje ili smanji/ugasi ispuh po noi (vent koji pirka biljke ostavia 24/7). Vlagu mo~ea probat spuatat sa platnenim vreicama ri~e na dnu boxa. Jedna 600w je bolje i jeftinije rjeaenje od 400 + 250. Igraj se i mjeri pa nam javi kako ide. :)
not smoke
LEGENDA8.836 REP38%
→ Zmaj
not smokeLEGENDA
okt 2012.
okt 2012.#4
zapamti nema ulazenja i ceprkanja kad lampe nerade u cvetanju mora biti totalni mrak par puta uletis sa svetlom i hermica kolko hoces
ja imam termometar sa sondom jedan je uvek unutra i sonda od drugog je tamo i kad hocu da vidim temp samo spolja skopcam ovaj drugi i preko sonde vidim temp.kad lampe nerade
HazeSeeker
ZMAJ21.171 REP
Napušena Vjeverica
AMBASADOR2.763 REP36%
→ Legenda
Napušena VjevericaAMBASADOR
okt 2012.
okt 2012.#6
U grow roomu imam 400W HPS, temp prostorije je oko 10 stupnjeva. Kad upalim HPS 400 temperatura naraste za svega par stupnjeva, doduse onih 20cm ispod lampe je kriticno, temperatura je visoka. No ako drzis na 40cm razmaka npr, treba ti 3x400W da bi imao temp grow room 20 stupnjeva. To je sve cca, jedna od 600w ti nece to grijat, radije 2 od 400 razmaknute jedna od druge cca 80cm
Sasha.
ENTUZIJASTA226 REP7%
→ Poznavalac
Sasha.ENTUZIJASTA
okt 2012.
okt 2012.#7
evo kako sam ja rijeaio taj problem,nabavio sam digitalni termoprekida
(onaj zidni gdje atelaa temperaturu za kuu) nabavio grijalicu,prerezao kabal na grijalici,spojio termoprekida
na plus(obino plave boje) ili minus(obi
no smee boje),senzor stavio u box a grijalicu kraj usisnih rupa u box (ne preblizu) i to je to,al samo jedanput sam to radio na dve biljke i uspjeano odradio,iako mislim da bi umjesto grijalice idealan bio grija
za terarije (gmazove zmije i sl.) eto ak mo~ea ata ovako probaj.....mislim da je najjeftinije nego grijat cijelu prostoriju,no ja sam odlu
io sebi napravit uti
nicu na crno da me glava ne boli za ra
une......pozzz...
Cervantes
ISTRAŽIVAČ58 REP5%
→ Entuzijasta
Napušena Vjeverica
AMBASADOR2.763 REP36%
→ Legenda
Napušena VjevericaAMBASADOR
okt 2012.
okt 2012.#9
Sad mi je pala na pamet dobra ideja.
Znas kako neke plinske peci imaju mramor na vrhu? Kamenu plocu koja se grije i zadrzava toplinu.
Tako mozes iznas lampe staviti neko tijelo koje zadrzava toplinu, lim, mramor, aamot cigle.
Box zapravo bude pe
.
pigtail
ENTUZIJASTA211 REP3%
→ Poznavalac
pigtailENTUZIJASTA
okt 2012.
okt 2012.#10
Vjeverice to e mo~da malo pomoi, ali nee biti presudno, nema aanse...Najjeftinije rjeaenje koje ti se ne vidi na racunima od struje da kupis plinsku bocu i deri, normalno paziti da ti se stan/kuca ne zapali...
usrname
AMBASADOR2.080 REP17%
→ Legenda
usrnameAMBASADOR
okt 2012.
okt 2012.#11
Pomoglo bi nam kad bi dao okvirne vrijednosti temperature prostorije po noi/danu, pretpostavljam da ti nou (kad lampa gori) temp prostorije ne ide ispod nule, a po danu (lampa off) iznad 10 stupnjeva. Podrazumijeva se da lampa gori po noi kad je struja jeftinija i temperature prostorije najni~e. Mislim da ti nije najbolje to rjeaenje sa slike, jer treba izbjegavati velike razlike no/dan. Postavljanjem balasta unutar boxa da griju samo poveavaa tu razliku, jer balasti ne griju dok lampa ne gori;) Ljudi se bore za ato hladniji zrak kad lampa radi da bi je bolje hladili, odnosno pribli~ili biljkama i iskoristili ato viae lumena. Ne treba dodatno grijati box pored upaljene lampe. Ako ve imaa imaa u planu grijaa tijela na upuhu, ostavi ispuh i svu ventilaciju 24/7 (pomo~e i spuatanju vlage), a te grija
e na tajmer neka griju po potrebi samo dok je lampa ugaaena i nema straha.
pigtail
ENTUZIJASTA211 REP3%
→ Poznavalac
Che*
LEGENDA5.871 REP9%
→ Zmaj
Che*LEGENDA
okt 2012.
okt 2012.#13
Ja bih osobno kupio digitalni termostat preko ebaya ... ovaj:
220V Digital Blue LCD Thermostat Temperature Regulator Controller Aquarium Fish | eBay
i namjestio da , u slucaju da se temperatura spusti ispod recimo 16-18C pali recimo grijalica koju si spojio na izlaz..
Ili samo kupis grijalicu koja na sebi ima termostat , namjestis na najmanje i palit ce se pri temperaturi od 14-18C. Najjeftinije, najbrze i najlakse... :)
Juno_Reactor
AMBASADOR1.585 REP2%
→ Legenda
Juno_ReactorAMBASADOR
okt 2012.
okt 2012.#14
Evo ako ti nesto znaci mogu ti rec da 400 w hps nece dovoljno ugrejati prostor, ja sam drzao 3 biljke na 400 hps u solidne velicine grow boxu u prostoriji koja se ne greje, cak sam malo ubacivao i radijator, ishod nije kakav ocekujes jer npr meni kada je padala temepratura na 17 stepeni ( za vreme zime ) biljke su stale sa napredovanjem ( npr banalno poredjenje hibernacija ) , to je dosta uticalo i na cvetanje, drzao sam arjans haze #3 i prinos mi je bio oko 12 g suvog po biljci, steta je bila oko 50% sa mojim grow skill-om, tako da znas da moze ali rezultat nije ono sto svi zelimo :)
Pogledao sam malo tvoju skicu, mozda bi ti uspelo ako izolujes grow box npr stiroporom, ali ni to nije garant, u svakom slucaju pomocice malo.
Sasha.
ENTUZIJASTA226 REP7%
→ Poznavalac
Sasha.ENTUZIJASTA
nov 2012.
nov 2012.#15
evo joa jedne ideje napravite box u pe
nici buuaahahahaa,aalim se...
uglavnom niata be sobnog termoprekida
a ili grija
a za terarije.....
na sobni termoprekida
ide sve ato koristi 220V zna
i mogli bi i grija
od ove gore pe
nice stavit izmeu dve mramorne plo
e da odr~ava od o-24 temp. boxa na koliko vama paae,pa
ak i fen za kosu u stvari bilo ata ato grije se mo~e bacit u box dok god koristite sobni termoprekida
,termoprekida
i od grijalica i bojlera su grubi i dosta neto
ni tak da s njima je puaiona (probano)......
idealni su (ko ima 50-100 evria viaka)grija
i za terarije,precizni,dugotrajni,pouzdani,i ima ih u raznim oblicima od lampi do folije koju mo~ea savijat kako ho
ea a i u u obliku grijane mramorne plo
e,koji u da kupim kad doem do tih 100 evria viaka.......
sve ostalo po meni ne dolazi u obzir....pa vi vidite....
4 REP8%
→ Istraživač
dec 2012.
dec 2012.#16
malo kasnim ali imam slican problem al sam nasao rjesenje nadam se:..
DE LONGHI HVY1020 B-G
SiD
AMBASADOR4.379 REP82%
→ Legenda
SiDAMBASADOR
dec 2012.
dec 2012.#17
hmm, ovo je najlakaa varijanta, sla~em se u potpunosti... ali gledaj, ta grijalica je 2kw, najmanje 1,5kw.. radio sam to i neu viae nikad.. sla~em se za to da je najjednostavnije rijeaenje, ali skupo rijeaenje, grijalice/kaloliferi cuclaju PREVI`E struje...
ima na forumu link gdje je Tegla radio podno grijanje, i ja mislim da je to puno bolja opcija, ato se ti
e financija... igrao se
ovjek sa otpornicima i jednostavno je slo~io princip podnog grijanja na otpornike.. ato me je jako zaintrigriralo!
netko ti je napisao da 2x400w ne grije niata... takve nebuloze nemoj sluaat, ljudi imaju problema u omanjem prostoru sa 250w lampama koje nemaju dobro odraen ventilacijski dio... 2x400w ovisno o prostoru mo~e napraviti poprili
no zajebnu stvar, a samim time mo~e doi i do po~ara... pazite se sa tim velikim napajanjima, spajanjima istih te okolini u koju su te lampe smjeatene, pri
am o veli
ini prostora!!
sretno!
dinosaur
AMBASADOR4.905 REP97%
→ Legenda
dinosaurAMBASADOR
dec 2012.
dec 2012.#18
Sid, tra~io sam, ali nisam naaao nikakav post na ovu temu, pa ako imaa link ili znaa gde bih ga mogao potra~iti ?
Hvala
Kako ja imam sli
an probilem, jer je moj box na plo
icama, trenutno na staroj dekici (na zatvorenenoj terasi), na spoljaanjem zidu, sa stiroporom izunutra tek od ove godine (bez stiropora temp no i do 10, dan 27), sa stiroporom 15 do 30.
Ali opet ovisi od spoljnje temperature, no kree se u nekom intervalu od razlike 15-25 C.
Kako zima prolazi, primeujem vlagu, bu u spoljaanjem kutu dva zida.
Probao sa nekim ispariva
ima vlage, ali bezuspjeano, trenutno samo ri~a u boxu.
Da bez stiropora vlaga i do 70%, sa stiroporom oko 25-35%.
I naravno, primetio sam da sporije rastu baa zbog te neke prevelike razlike u temperaturi, barem ove neke domaice.
I joa kada priroda raspali sa naglom promenom temperature, biljke kao da se aokiraju i uspore.
kengue
AMBASADOR4.086 REP74%
→ Legenda
kengueAMBASADOR
jan 2013.
jan 2013.#19
Ja bas ovih dana slo~io box u podrumu! Pa testiram. 1mx1mx2m imam 400w sa ct i ventilatorom, pa mi temperatura ne pada ispod 30c kad gori, 13c kad je svjetlo ugaseno. bio je prvo manji ventilator na ispuhu od ct i bilo je 35c kad je bio upaljen ct, na 40-50 cm visene. jos imam jedan vent za ispuh i jedan za upuh. A mogu mislit sta bi bilo da nema ct-a, brijem da bi bilo bar 50c... Ili moja 400w grije ko luda...
Pa buduci da ce ici automatici unutra, razmisljam da drzim na 24/0, ili da upalim malo radijatore(plin) pa da stavim na 18/6. Mislim da ce ova druga opcija biti..
not smoke
LEGENDA8.836 REP38%
→ Zmaj
not smokeLEGENDA
jan 2013.
jan 2013.#20
nema potrebe za 24h svetla mora biljka malo da odmara 18h je super.sve od 400w greju kao lude tj.zavisi od velicine boxa.
pozz
princs
ISTRAŽIVAČ83 REP22%
→ Entuzijasta
princsISTRAŽIVAČ
nov 2013.
nov 2013.#21
kod mene je box u podrumu temperatura po dani je OK u boksu griju sijalice,
po noci mi je temperatura padala do 12 stepeni, sto je za posledicu imalo svjetlo zeleno lisce i usporen rast,
valjda radi temperaturne razlike, evo kako sam to rijesio:
uzeo sam jednu metalnu malo vecu konzervu postavio je u box i u nju ubacio infrared sijalicu 250 w, koju palim samo kada neradi svijetlo. Sijalica zagrijava konzervu koja taman grije box, jos ostavim ventilator koji mjesa zrak u box-u da radi.
Sa ovim uspijem da podignem temperaturu na nekih 17-19 stepeni. Biljke sada napreduju dobro.
inace stimas jacinu sijalice i velicinu konzerve u zavisnosti od velicine boxa, ako je box veci moze se staviti i dvije konzerve sa sijalicama.
smokidimkovski
ENTUZIJASTA267 REP17%
→ Poznavalac
smokidimkovskiENTUZIJASTA
maj 2016.
maj 2016.#22
Ja sam to reaio na sledei na
in:
Ovo je digiralni termo dava
i rashlaiva
(desni regulator). Na njega je priklju
en kalorifer sa kojim grejem box i imam stalnu temperaturu bez obzira na reflektore. Boks mi je u podrumskoj prostoriji sa konstantnom temperaturom od 14 stepeni
ak i zimi. Zbog toga mi je kalorifer uklju
en na pola snage i ovako uspeva da odr~i temperaturu 23-24 stepena. Vazduh iz boksa izbacujem iz prostorije. U letnjem periodu kalorifer prebacujen na hlaenje i opet imam konstantnu temperaturu. Ureaj u Hidrooponici koaa oko 30 evra. Pouzdan je u potpunosti. Box mi je dim 80*90*160, rasveta 400w Hps. Ureaj levo je regulator vlage. Uz ovla~iva
vazduha (40 evra) imaea automatski kontrolisanu vlagu. Za malo novca imaea komciju i sigurnost u growu.
okt 2012.
1 / 22
okt 2012.
maj 2016.