VUTRA
ForumUzgajanjeUnutrašnji uzgojPohvale i pitanje (lampe, Sarajevo)
LEGACY

Pohvale i pitanje (lampe, Sarajevo)

28 odgovora3,870 pregleda
ZlikoISTRAŽIVAČ

sep 2008.

#1
Pozdrav svima, moram reci da sam impresioniran forumom/FAQ i generalno citavim sajtom. Svaka cast! Noob sam u uzgajanju, tako da oprostite za glupa pitanja. :icon_biggrin: Kad nadjem vise vremena prostudiracu detaljno sve teme i spremiti se uskoro za neki growbox ;-) Prije dva mjeseca sam dobio na poklon dvije biljke (tacnije 3) koje su uzgajanje na balkonu. Prebacene su kod mene i isto su drzane na balkonu sa dosta sunca. Sjeme nepoznato (nije kupovno, od "obicne" trave je). Dobio sam ih dok su bile otprilike 40cm velicine u maloj posudi. Kad su narasle jos vise, uspjesno presadio sam ih u veliku saksiju stavio kupovnu zemlju za cvijece (ne sjecam se tacno NPK vrijednosti). Biljkama su korijeni isprepleteni pa ih nisam mogao razdvojiti u vise saksija. Elem uspjesno sam ih presadio jednom ili dvaput do sada stavio mrvu gnojiva (prirodnog i malo kupovnog razrjedjenog vise nego propisano). Dvije bilje su narasle na oko metar i po, plasio sam se da su prevelike za zenke. Jedna majusna je ostala od nekih 20 cm ispod njih, nisam imao srca da je cupam. malena ispod 2 diva ( tri lista i cvijet) ;) Prije 2 sedmice su pocele da cvatu, i gle cuda sve 3 su zenke ;-) poceli buds ;-) Posto se nalazim u brdovitom Sarajevu, prije nekih sedmicu dana je pocela punim prehladna jesen (9C trenutno) nakon 2-3 dana bilje su grohnule i morao sam ih unjeti unutra gdje je toplo. Sad moj problem (barem mi se cini) je sto je ovo kriticna faza kad bi cvjetanje trebalo da se pospjesi. Biljke su unutra kraj prozora, ali sunca slabo ima. pozicija trenutna Koje lampe da uzmem da pospjesim cvjetanje i gdje da ih uzmem u Sarajevu? Koliko sam skontao, HPS ili neke CF (koje imaju crvenog spektra) bi mi trebale za cvjetanje. Ako ima neko iz Sarajeva da mi pomogne i kaze gdje da odem i sta da tacno trazim. Isto da se ne izofiram, kad me budu pitali za sta ce mi HPS lampe, sta da kazem a da ne budem otvoren tipa "Paaa, za biljke" ;-) Koji rezim da udarim sa svjetloscu? 12/12? Da palim svjetlo po danu uz malo suncevog kroz prozor (ili kako vec nazvati ovo sto imamo u gradu kroz oblake i smog) unaprijed hvala PS: kupio sam USB mikroskop (200x) za 60$ (kopija Dinoscopea) na www.dealextreme.com isporucuju svugdje, dzaba postarina. Cijene porpilicno jeftine. Placanje preko paypala. Posaljem slike budova (ako mi ne propadnu) ;-) ezzzzLoading Image Click anywhere to cancel Image is Unavailable Loading Image Click anywhere to cancel Image is Unavailable Loading Image Click anywhere to cancel Image is Unavailable Loading Image Click anywhere to cancel Image is Unavailable Loading Image Click anywhere to cancel Image is Unavailable
ZlikoISTRAŽIVAČ

sep 2008.

#2
Ima li iko od gurua sa savjetom? ;-) mogu li uzeti crvene LEDice umjesto HPS? Vidio sam da imaju obicne zarulje sa infrared? jel se infrared spektar pika ista? pomoc! Tek sam poceo gutati tekstove ;-) dok naucim propascemi cvjetovi...

sep 2008.

#3
navarou enije prvo nau i da mijenjaa brzine pa onda po gasu
ZlikoISTRAŽIVAČ

sep 2008.

#4
okie, za slijedeci pravi grow cu biti vise spreman ;-) ovo je ionako neplanirano uletilo... iako mi i dalje treba informacija gdje da kupim HPS lampe u Sarajevu, jel se spremam da napravim PC growbox...probao sam kod OHR-a, mogu sijalice uzeti, a starter/balast dolaze u kompletu sa mini ulicnom svjetiljkom ;-( a koliko vidim 90% ljudi koristi HPS...
vandalxENTUZIJASTA

sep 2008.

#5
ako ces PC BOX radit,vise ti se isplati stedne uzet,HPS se previse grije pa ces se trebat zajebavat oko hlaenja,ovako uzmes 3-4 stedne za vegetaciju 6700k(poznata kao daylight) i 3-4 stedne za cvjetanje 2700 k(poznata kao warm white)
vandalxENTUZIJASTA

sep 2008.

#6
al isto napravi ventilaciju dobru radi co2
ZlikoISTRAŽIVAČ

sep 2008.

#7
@vandalx: znaci mogu stedne warmwhite(2700k)? jel 3-4 sigurno dovoljno (koliko W kombinovano)? nisam znao da warm white imaju dovoljno crvenog spektra za blooming fazu, cool ;-) hvala na savjetu ;-)
LaidbackPOZNAVALAC

sep 2008.

#8
Za vegetaciju stavi 3 stedne 23w 6500k, a za cvjetanje 2-3 stedne 23w 2700k i 1-2 6500k To ti je cca 90w i oko 6000lm na 0,07-8m2
ZlikoISTRAŽIVAČ

sep 2008.

#9
tnx laidback ;-)

sep 2008.

#10
biljke su ti dosta velike i kontam da ce ti trebat vise stednih da bi osvijetlio cijelu povrsinu... ja imam mali box pa kontam da mi 3-4 stedne nisu dosta ako mislis dobit nesto od tih biljki ...priredi im raniji bozic i sredi puno stednih da svijetli ko u betlehemu!!! a STO SE TICE PC BOXA ...ja imam 3 stedne i ok raste... sretno
ZlikoISTRAŽIVAČ

sep 2008.

#11
znam, jadne su narasle i iskrivile se za suncem, kojeg vamo pravo slabo ima...da malo barem poboljsam blooming, zadacu bar 6 x 2700k i rasporediti oko cvjecki ;-) kakav je fol sa ledicama koje daju crveni spektar? jel su bolje od stednih? (za pc box)
NoTrippinAMBASADOR

sep 2008.

#12
Ledice su meni drag projekt, al za sad daleko najskuplji i sa najviae zaebancije.Mislia sam neato tako sa ledicama napravit u sklopu zavranog rada na faksu,al svejedo treba ekat ovu noviju generaciju ledica koje e bit jeftinije i efikasnije da bi se iata radilo sa rasvjetom bilja.Joa koju godinu...
ZlikoISTRAŽIVAČ

sep 2008.

#13
heheh...diplomski rad "Future led based solar/wind powered growbox" ;-)
vandalxENTUZIJASTA

sep 2008.

#14
mudro zboria mladiu,zliko slusaj njega on je ipak pro ^^
ZlikoISTRAŽIVAČ

sep 2008.

#15
prihvatio savjet, idem sutra u nabavku ;-) moracu opet kukati kod pocenam PC box raditi, valjda cu do tada posrkati komplet forum u glavu ;-)

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se