LEGACY
Potrošnja električne energije
12 odgovora5,298 pregleda
ZdravaTrava
LEGENDA10.650 REP56%
→ Zmaj
ZdravaTravaLEGENDA
sep 2014.
sep 2014.#1
Pozdrav kolege groweri, ovom temom ~elim vratiti ovom prekrasnom forumu na svemu ato me nau
io i ato me i dalje u
i te time na neki na
in zahvaliti. Neznam postoji li kakva tema sa konkretnim informacijama na temu potroanje ra
una i kako to ve ide pa se unaprijed ispri
avam ako ponavljam.
Pa da razbijemo neke mitove za po
etak:
-lampa od 100w troai koliko i aparat za kavu od 100w, usisava
od 100w, atedna ~arulja od 100w i sve ostalo snage 100w.
-nitko iz elektre ti nee dolaziti doma zbog prevelikog ra
una niti zvati policiju radi istog osim ako naravno zbilja ne troaia struje za osvijetlit predgrae.
Do konkretnog izra
una potroanje pa tako i do iznosa ra
una do emo tako da pro
itamo snagu troaila za koje nas interesira potroanja (
esto se nalazi na samom troailu i izra~ena je u wattu, a oznaka je W), pretvorimo to u kW/h (kilo-watt), zna
i: snaga X broj sati rada/1000=kW/h.
-Kad pri
amo o wattu (W) pri
amo o snazi troaila (troailo-bilo ato uatekano u uti
nicu i uklju
eno).
-Kad pri
amo o kilo-wattu (kW) pri
amo o iznosu snage podijeljene sa 1000 (osnova-pretvorba jedinice).
-Kad pri
amo o kilo-watt satima (kW/h) pri
amo o iznosu kW potroaenog u jednom satu.
Elektra naplauje prodanu struju izra~enu u kW/h i za 1kW/h logi
no-postoji cijena. Svi imamo viae manje sli
nu cijenu 1kW/h ali za potrebe ovog izra
una bilo bi po~eljno da pronaete koliko koata kW/h po vaaem ugovoru sa elektrom. :google2:
Kod mene to iznosi 0,98kn po jednom kW/h. (tarifa kuanstvo plavi - Hrvatska elektroprivreda)
Kao konkretan primjer uzet u svoju HPS lampu snage 250w: 250w x 12h/1000=3kW/h
-dakle, 3kW/h x 0,98 = 2,94kn na dan.
Dalje ide mno~enje sa brojem dana u mjesecu, ato je u ovom mjesecu 30, a rezultat je 88,2kn za mjesec septembar u godini 2014.
Kom se neda
itat i ra
unat ru
no tu je kalkulator: http://www.smbwireless.hr/potrosnjastruje.htm
Nemojte zaboraviti da osim lampe u boxu sva troaila kao ato ime ka~e-troae pa primjenite gore objaanjeno za sva troaila u boxu za kompletan izra
un potroanje boxa (ventilator, priguanica itd.).
Za kraj joa samo savjet, ako vam je 88,2 kune mjese
no puno za vaa bud~et, opremu postavite da se pali po noi kad neki distributeri elektri
ne energije nude jeftiniju struju,
esto i u pola cijene, naravno AKO je to pogodnost vaae elektre i tarife koju vi kod nje imate. Opet :google2: ili pozivni centar za potroaa
e za konkretne informacije.
Kosrisni linkovi:
http://www.elektroprivreda.ba/stranica/tarifni-stavovi
http://www.hep.hr/ods/kupci/kucanstvo.aspx
http://www.elektrovojvodina.rs/sl/korisnicki_servis/cena-struje-za-domacinstva1
Ispravite me ako sam napisao neato neto
no.
}ivili! :joint:
PowerSeed
ZMAJ189.950 REP
PowerSeedZMAJ
sep 2014.
sep 2014.#2
jedna iz 2007 https://vutra.org/topic/1915-potrosnja-struje/
pa iz 2011 https://vutra.org/topic/7550-rauni-za-struju/
pa opet 2011 https://vutra.org/topic/7756-potrosnja-stuje-nadopunite-se-slobodno/
pa opet 2001 https://vutra.org/topic/7550-rauni-za-struju/
pa graveyard 2012 https://vutra.org/topic/9455-izracun-potrosnje-struje/
pa graveyard 2013 https://vutra.org/topic/10967-potro%C5%A1nja-struje/
ima jos po yardu, a ima i kalkulatora na par mesta, za hr i sr
al 5 za trud
Rott
ISTRAŽIVAČ105 REP37%
→ Entuzijasta
RottISTRAŽIVAČ
sep 2014.
sep 2014.#3
Lepo objasnjeno. Ko posle ovoga ne moze skapirati treba ga ukloniti sa foruma. Juce mi stigao racun za struju, i po prvi put sam ga studirao. Ne mogu da verujem da kod nas u srb, na svaki racun dodaje skoro 800rsd kao troskovi. A ceo racun 1700. Eee potrosio 900 din a oni naplacuju 800 vise! Kradja!
420...420...420
AMBASADOR3.484 REP57%
→ Legenda
420...420...420AMBASADOR
sep 2014.
sep 2014.#4
neki ljudi se griju na struju , grijalica trosi 1-2kw imas industrijska koja moze trosit 3kw -industrijska se moze kupit u bauhausu tako da :D
ako te neko nesta i pita za potrosnju struje reci da se grijes na struju i nece ti nitko posumnjat al prije izrac potrosnju da ne posumnjaju da krades ak trosis pre malo za grijanje
AskeR13
ISTRAŽIVAČ87 REP25%
→ Entuzijasta
AskeR13ISTRAŽIVAČ
jan 2015.
jan 2015.#5
Sve objasnjeno da detalja bravo :) ali vecina ljudi prestane citat cim naidje na neku fizicku mjeru ili cim se pomene matematika. Ali u stvari je sve tako prosto...
ZdravaTrava
LEGENDA10.650 REP56%
→ Zmaj
ZdravaTravaLEGENDA
jan 2015.
jan 2015.#6
Hvala, nebi vjerovao koliko mi zna
i kad netko cijeni.
Kom se neda ra
unat dole je kalkulator :)
sep 2014.
1 / 7
sep 2014.
jan 2015.