LEGACY
Nastaviti sa biljkama ili iz pocetka
28 odgovora2,085 pregleda
bigpipe
POZNAVALAC877 REP31%
→ Ambasador
bigpipePOZNAVALAC
dec 2011.
dec 2011.#1
naima situacija je ovakva....
naklijao sam 10-tak sjemnki(dobio sam nekakvo sjeme iz egipta) i prvo sam to kad je proklijalo drzao ispod 2 CFL od 23W, zatim nakon kojih 7 dana prebacio pod 2 neonke(120cm) od 36w, pa nakon kojih 10 dana ubacio jos jednu neonku od 36w i tako je bilo znaci jos kojih 10 dana( rezim je bio 24/0). danas sam napokon nabavio HPS 150W, pa sutra cu zavrsiti box za nju dim. 45x45x170 . problem je taj sto te postojece biljke koje imam su narasle svega cca 8-9 cm i to sa nekoliko listica dosta malih(biljke izgledaju ko vama nekima sa 5-6 dana starosti, a moje su mjesec dana). sad razlog tako slabog rasta je zasigurno preslabo svjetlo i premale posudice(case od 2dcl). jucer sam 3 najbolje presadio u posude od 5l u mix zemlje terramagma i plantella( do sada je bila nekakva zemlja za groblja). sad me zanima da li ce te biljke se trgnuti, tj normalno krenuti rasti nakon sto ih stavim po HPS, ili mislite da su "zakrzljale" pa je bolje krenuti iz pocetka?
temperatura mi je ok i vlaga.
eto molio bih za savjete, sutra i sliku stavim neku ako ulovim vremena
PowerSeed
ZMAJ189.950 REP
PowerSeedZMAJ
dec 2011.
dec 2011.#2
verujem da ce da zivnu pod hps-om, ne bacaj dok ne probas... i trebao si ranije presaditi, 3 neonke nisu malo svetla ako je adekvatno namesteno
edit: stavi fotku ako imas
GreenRyder
LEGENDA14.654 REP97%
→ Zmaj
GreenRyderLEGENDA
dec 2011.
dec 2011.#3
......te case od jogurta ti nisu ni za prvih 10 dana plus ta zemlja za groblje.....nije ni cudo da su male......sa dobrom zemljom u velikoj posudi i pod HPS krenut ce one sad......
bigpipe
POZNAVALAC877 REP31%
→ Ambasador
bigpipePOZNAVALAC
dec 2011.
dec 2011.#4
thx na odgovorima.
danas sam nabavio onaj okrugli reflektor komplet sa prigusnicom i propaljivacem u kutiji, al je prigusnica 250W. sad zanima me da li ta prigusnica moze sljakati sa lampom od 150W, tj. da li ce lampa riknuti. imam i prigusnicu od 150W, al da sad ne prespajam
GreenRyder
LEGENDA14.654 REP97%
→ Zmaj
GreenRyderLEGENDA
dec 2011.
dec 2011.#5
.....ne pase, prigusnica od 150W na lampu 150W a 250W na lampu od 250W.....sam propaljivaci idu od 70-400W..........
bigpipe
POZNAVALAC877 REP31%
→ Ambasador
bigpipePOZNAVALAC
dec 2011.
dec 2011.#6
evo do sada sam radio box :p
uskoro stavim nekakve slike, pa da vidite kak to sve skupa izgleda. sto se tice lampe, nasao sam HPS 150W za koju ne treba propaljivac(evo je svijetli u boxu), a u katalogu stoji da i do 400W takodjer ne treba. sad su moje "bonsai" biljke napokon ugledale HPS, ako se ne trgnu na ocigled kroz par dana idu sjemenke ponovno na klijanje ;)
kolumbo
ISTRAŽIVAČ54 REP3%
→ Entuzijasta
kolumboISTRAŽIVAČ
dec 2011.
dec 2011.#7
nisam shvatio ovo da case od jogurta(2deci nisu dobre za prvih 10 dana?) nesto krivo onda radim xD meni izgledaju solidno jos uvek u casicama
tinitus
ENTUZIJASTA445 REP61%
→ Poznavalac
tinitusENTUZIJASTA
dec 2011.
dec 2011.#8
hoce rec da je premalo zemlje 2 deci, kreni sa malo vecim posudama pa ces vidit koliko ce narast u prvih 10 dana
bigpipe
POZNAVALAC877 REP31%
→ Ambasador
bigpipePOZNAVALAC
dec 2011.
dec 2011.#9
da li netko ima iskustva sa ovakvim reflektorom
naime takav original reflektor za HID zarulje nabavio, pa sam u njega stavio HPS 150W. da li se sa njime reflektira odgovarajuca kolicina lumena s obzirom na polozaj zarulje? ja mislim da da posto je ovajnog oblika, al eto volio bih cuti jos necije misljenje. hvala!
edit: iznutra je materijal od poliranog aluminija
tinitus
ENTUZIJASTA445 REP61%
→ Poznavalac
tinitusENTUZIJASTA
dec 2011.
dec 2011.#10
mislim da je bolje da zarulja stoji vodoravno, ako je moguce
iako ce bilje rast i ovako.
bigpipe
POZNAVALAC877 REP31%
→ Ambasador
bigpipePOZNAVALAC
dec 2011.
dec 2011.#11
evo sinoc mi nije vrag dao mira i u 2 ujutro sam otisao do box-a i podignuo biljke na cca 15 cm od reflektora i stavio vent da puse izmedju biljki i reflektora, i sad odem vidjeti jel ima pomaka i imam kaj vidjeti....na dvije biljke se vidi da su se trgle, a jedna se gotovo poduplala u sirinu ;) HPS rulzzzz ;)
bigpipe
POZNAVALAC877 REP31%
→ Ambasador
bigpipePOZNAVALAC
dec 2011.
dec 2011.#12
evo biljke i dalje napreduju vrlo dobro, tj. svaki dan na ociggled rastu.
nego imam jednu drugu informaciju s vama za podijeliti.....
danas sam s posla uzeo luxmetar. dodje preko 1000€ tak da predpostavljam da je dosta precizan. pa sam isao malo mjeriti kolko koji izvor daje luxa(1 lm/m2 (lumens per square meter)
= 1 lux (lx)).
CFL 27W na 10 cm udaljenosti daje 7000lx, dok vec na 20 cm udaljenosti daje mrsavih 1000lx.
obicna sijalica od 100w daje iste vrijednosti kao i CFL.
3 neonke(120cm) 36w svaka daju na udaljenosti od 3 cm 7000lx, dok na 10 cm pada ispod 1000lx.
HPS 150w sa reflektorom oblika zvona gdje sijalica stoji vertikalno 2 cm od sijalice unutar reflektora daje 200 000lx, 5 cm od sijalice unutar reflektora daje 50 000lx, 25 cm ispod reflektora(znaci di su biljke), ovisno kolko se udaljavamo od centra fokusa, dobivamo od 10000lx-20000lx, dok podrucje u samom fokusu(znaci na sredini) daje preko 100 000lx na toj udaljenosti, ali to pokriva samo 3-5 cm prostora.
znaci sad od kad su mi biljke ispod HPS-a krenulo je nabolje. sad biljke dobivaju od 10000lx do 20000lx, sto je u postotku puno vise nego sto su dosad dobivale ispod neonki gdje su dobivale od 2000lx do 7000lx. povrsina koju moja HPS-ica pokriva je cca 0.3m2.
bigpipe
POZNAVALAC877 REP31%
→ Ambasador
bigpipePOZNAVALAC
dec 2011.
dec 2011.#13
jos jednu zaniljivost sam primjetio. u box-u imam HPS 150w i 4 biljke koje su rasporedjene tako da svaka dobiva jednako svjetla, a pored jedne je u blizini i obicna sijalica koja mi sluzi za dogrijavanje box-a, koja je spojena na termostat koji drzi konstantnu temperaturu od 26C. ta biljka raste puno brze od ostalih, pa sam im zamijenio mjesta i koja god biljka dodje na to mjesto raste bolje od ostalih. ventilator koji mijesa zrak unutar box-a nekako najvise njise tu biljku. po vasem sta je uzrok brzem rastu na tom mjestu? jaci protok zraka ili ona sijalica pored?
dec 2011.
1 / 15
dec 2011.
dec 2011.