VUTRA
ForumUzgajanjeUnutrašnji uzgojPocetak! First-timer
LEGACY

Pocetak! First-timer

52 odgovora3,589 pregleda
Cane_POZNAVALAC

feb 2008.

#1
Snabdeo sam se opremom i spreman sam da krenem. Evo sta sam nabavio do sada 1. Seme - 5 x PPP feminized 2. Reflektor i sijalice - 1 x MH 400W, 1x HPS 400W 3. Dva dobra ventilatora 4. 20 L zemlje (ph=6.6) 5. Stiropor + kamencici (umesto glinenih kuglica) 6. 5 saksija od po 4l - je li 4l dovoljno?? 7. Termometar 8. Higrometar 9. Lakmus papir 10.H2O2 Da li sam na nesto zaboravio? Jel ok da biljke sadim direktno u velike saksije (4l), bez presadjivanja iz manjih u vecu?
hashberryboyENTUZIJASTA

feb 2008.

#2
kakvu to zemlju imas? neki supstrat ili? sto se tice saksija,i ja imam od oko 4L,ali mi se i nisu pokazale nesto dobre jer su mi biljcice dosta male u njima...dok u vecoj saksiji je izrasla i veca biljka... al to nije sad striktno odredjeno da ce u malim saksijama narast samo male biljke...ima negdje na sajtu grow report gdje je covjek uzgojio velike biljke u 3L saksijama... ali bilo bi bolje da uzmes vece...od 10-15L...ustvari sto veca to bolje....al to isto ovisi kakav si sa prostorom... napisi malo i o box-u di ih mislis drzat... a na popisu nisam vidio nikakva gnojiva....al za to imas vremena....za prva 2-3 tjedna rasta ima dovoljno hrane u zemlji.... i bilo bi dobro da imas jos jedan vent koj ce puhat po biljcicama da malo ojacaju i tako to... a sto se tice sadjenja direkt u 4L saksiju,mislim da je pametnije prvo u manje saksije jer biljcica prvo razvije korjen po cjeloj saksiji pa onda tek krece "punom parom" rast....a ako bi odma bile u vecoj vise bi joj trebalo da razvije korjen i krene..... e sad za ovo zadnje nisam 100% siguran pa molim iskusne neka se nadovezu ili isprave... pozzz i sretno!! :wave:
Cane_POZNAVALAC

feb 2008.

#3
iskreno receno zemlju jos nisam uzeo ali sam video u polj.apoteci tu zemlju od 6.5 sa mikroelementima i resio sam da je uzmem. Taj deo posla me najvise i zbunjuje - znaci video sam deset razlicitih uputstava za pravljenje miksa, i totalno sam zbunjen :( Jel moze neko da mi preporuci neku jednostavnu varijantu koja ce da bude i dobra? Ima ovde da se uzme i neka zemlja sa perlitom - jel to valja? U polj. apoteci kazu da je to kao najbolje "za te nase biljke"
hashberryboyENTUZIJASTA

feb 2008.

#4
slozi mix od oko 60% crnog humusa(treseta) koj u sebi ne sadrzi gotovo nikakve hranjive stvar...oko 30% nekog supstrata za cvjece,npr. tera magma ili sl....i 10% stiropola ili perlita.... ili posto kazes ima kod tebe i ta s perlitima onda mozes stavit 60% crnog humusa i 40% tog supstrata s perlitima....bez jos dodatnog stiropola ili perlita.... to je po meni naj jednostavnije...ja tako isto radim i ok mi je....:vb_kez:
Cane_POZNAVALAC

feb 2008.

#5
Hvala na konkretnim odgovorima - Samo me jos ovo interesuje: Kolike saksije mi trebaju, i koliko litara zemlje za 5 zenskih biljaka?? Najradije bih odmah sve u velike saksije da se ne bih mucio oko presadjivanja, a sve su ionako zenske (feminized).
delboyLEGENDA

feb 2008.

#6
Ako su feminizirane ,rokaj odma u najvece posude i nemas brige...i sto veca posuda to bolje!! Onda i gnojenje mozes zaobici malo duze...
Cane_POZNAVALAC

feb 2008.

#7
koja tacno velicina saksije i koja kolicina zemlje?
hashberryboyENTUZIJASTA

feb 2008.

#8
gle uzmi najvece tegle koje ti stanu u box.... ako ti stane 5 tegli od 15L stavi te....ako stanu i vece stavi vece....ako ne stavi manje.... znaci sto vece,a da ti stanu u box......:icon_exclaim: a kolicinu zemlje izracunas tako da pomnozis 5 sa volumenom tegle.... znaci ako su ti tegle 15L trebat ce ti 15 X 5=75L zemlje... zzzop :flamed:
Cane_POZNAVALAC

feb 2008.

#9
Ok! Imam izbor izmedju dve vrste zemlje: 1. Ova zemlja sto je sa perlitom, ph je 5.0 - jel ok to da uzmem racunajuci na to da ce da brzo skoci ph? 2. Ova bez perlita je ph= 5.0 - 6.5
hashberryboyENTUZIJASTA

feb 2008.

#10
pa da....sto se tice pH on ce ti kroz vrijeme skocit...tako da su ti gledajuci po pH obadvije dobre.... nego gledaj sta ima u zemlji od NPK i mikroelemenata......gledaj da je sto bogatija tim stvarima....jer ce bit vise hrane u zemlji i kasnije ces trebat pocet gnojit..... napisi kako se zovu obadvije zemlje pa cu pogledat sta ima u njima....
DoktorPOZNAVALAC

feb 2008.

#11
NA svakom substratu uglavnom pise "ne mesati sa drugim zemljama" Sto u prevodu znaci da se neko pametan u proizvodnji zemlje postarao da ta zemlja odgovara biljkama! Ja licno kupim gotov supstrat i pomesam ga sa 20% stiropora i nista vise nediram! Ni jednom mi biljke nisu pokazale neku boljku na sebi zbog toga! Kod supstrata se mora samo paziti kada je od prililke biljka potrosila sve nutriente iz zemlje pa tek onda poceti sa prehranom! U suprotnom bi bilo za-je-ba-nc-ije! Kupis zemlju za reznice i ona je spremna za reznice! Ima perlit ima prehranu ima pH! Zasto bi se ja pravio pametan i nesto jos mesao u sve to! Tako isto i za vegetativne substrate! Zasto je da ispravljam nekog polo. inzinjera ili tehnologa! Ja im verujem jer se na poverenju zasniva ceo svet i nisam imao nikakvih problema! Ko hoce da proba nazdravlje mu meni da kucnem u drvo nista do sada nije bilo problematicno i svi sretni i zadovoljni! Ali ako saznem da neki dodatci substratu poboljsavaju prinos naravno da cu to staviti u zemlju jer isto tako cu verovati ljudima koji to tvrde! Naravno samo iskusne slusam! A ko je iskusan ja procenjujem i da vas nelazem uspeva mi!:icon_biggrin:
gloss_zelenkyAMBASADOR

feb 2008.

#12
Doktore aj sad iskreno, jesi neato puaio kad si pisao ovaj post gore??? Sam na in na koji si sro io post mi je nekako debilan, najbla~e re eno. Nemam niata protiv tebe niti tvrdim da si u krivu, samo eto.. tako mi zvu i.
Cane_POZNAVALAC

feb 2008.

#13
Evo je - Flora Gard nemacke proizvodnje Sa strane dzaka pise B FEIN SAND/PERLITE Jel to ok? Nije mi jasno zasto je uputstvo na nemackom drugacije od ovog na srpskom i engleskom
DoktorPOZNAVALAC

feb 2008.

#14
PA u nemackoj biljke traze poseban program!!!:icon_biggrin: E ta zemlja ti je ok! Mislim od tog proizvodjaca! Ali moras izabrati koja ti treba jer ima raznih! Stavi 20% stiropora i zaboravi na prehranjivanje 20 dana ako su ti saksije od 10L! Radio sam i ja u njoj mala joj je mana sto mi se cini da brze isparava voda iz zemlje nego recimo klasmanov SUBSTRAL! Ali je zemlja dobro radila! Baziraj se na zemlji koju mozes uvek kupiti! Jer danas recimo ta sto si uzeo ima u radnjama a sutra je nece biti! Tako sam ja prosao! Oni prave bas dobre gotove mixeve! Ima svasta u zemlji! Dobra je! Opusteno! Sretno! Pozzz!!
Cane_POZNAVALAC

feb 2008.

#15
Super! Uzeo sam tu zemlju i saksije sam uzeo od 25 litara. Sutra pripremam box i stavljam semenke da proklijaju.

apr 2008.

#16
stavia san sjeme u one papire i izniklo mi je i stavia san ga sad u pitar mali sa zemljon i stavia priko njega crnu kesu i stavia ga u toplo...sad me zanima svako koliko triba otvorit tu kesu da udze zraka i svako koliko triba zalit to??molim vas odg.fala unaprid

apr 2008.

#17
crnu kesu stavi sebi priko glave,dalje ne znam sta bi ti reka,mos i zalit i zacepit usi
DoktorPOZNAVALAC

apr 2008.

#18
LOL hahaha!!!!!! Ali reci mu da se cima sa tom kesom!!!! Moze i bez toga ortak!!! Samo pazi da ti povrsina zemlje nebude suva!! Prskaj je sa onom prskalicom za lisce!!! Kada nikne moze pod lampe!!! A moze i odma Ako su neonke u pitanju!! Sretno! Pozzz

apr 2008.

#19
cekajte jedan govori jedno jedan drugo.ocete mi rec onda..prvi put mie da sadin i sta da neznan al ste vi znali sve odma..nemojte s pravit pametni bzvz
mr.skunkAMBASADOR

apr 2008.

#20
e ajd da ne pravimo sprdnju od teme nego nam ti malo detaljnije opises taj svoj kesa sistem pa cemo ti odgovoriti logi nije
mr. GuchoAMBASADOR

apr 2008.

#21
ma nema potrebe ze crnon keson, ako ti je zbog vla~nosti stavi prozirnu da vata svitlo, ali crnu (???) WTF, nikad to nigdi nisan pro ita
gargamelPOZNAVALAC

apr 2008.

#22
ako sam ja dobro skuzio covjeka onda on dobro kaze (mexico). sjemenke dok klijaju ne trebaju svijetla.

apr 2008.

#23
hehehe pa gle samo logi no pomislia. Kad daa sjemenku u zemlju recimo 1 cm, tamo je mrak. Kad sjemenka pogleda iz zemlje i baci kacigu koju ima na glavi, otvori 2 kli na lista i po ne tra~it svetlo. simple

apr 2008.

#24
pa tako san ja negdi procita..stvarno skuzajte nije da se zaebaen al negdi san to procita i tako napravia...neo onda sta triban drzat na svitlu jel dok je jos u zemlji??
gargamelPOZNAVALAC

apr 2008.

#25
kad nikne stavi na svijetlo.

apr 2008.

#26
gracias armano
FarmerLEGENDA

maj 2008.

#27
a ma, mislim... na kesa sistemu bitno je jedino da: 1) je kesa zatvorena bez pristupa zraka (povremeno otvorit za izmjenu) 2) je kesa u mraku 3) je kesa na toplom svidja mi se cak i ime... kesa metod :D samo ja sam odjebo to, nakon sto sam polomio 3 zadnje klice pri sadjenju. Od 3 niknute, 2 su prezivjele jednu nezgodicu, a kad jos ispadne i mudonje, tek ce onda bit belaja :/

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se