VUTRA
ForumUzgajanjeUnutrašnji uzgojMjerenje kolicine svjetla
LEGACY

Mjerenje kolicine svjetla

159 odgovora38,047 pregleda
bigpipePOZNAVALAC

dec 2011.

#1
mislim da moj post koji sam napisao u drugoj temi mnogi nece vidjeti, radi naslova teme, pa cu to evo ovdje s vama podjeliti. danas sam s posla uzeo luxmetar. dodje preko 1000€ tak da predpostavljam da je dosta precizan. pa sam isao malo mjeriti kolko koji izvor daje luxa(1 lm/m2 (lumens per square meter) = 1 lux (lx)). CFL 27W na 10 cm udaljenosti daje 7000lx, dok vec na 20 cm udaljenosti daje mrsavih 1000lx. obicna sijalica od 100w daje iste vrijednosti kao i CFL. 3 neonke(120cm) 36w svaka, daju na udaljenosti od 3 cm 7000lx(znaci sve 3 da nebi doslo do zabune), dok na 10 cm pada ispod 1000lx. HPS 150w sa reflektorom oblika zvona gdje sijalica stoji vertikalno 2 cm od sijalice unutar reflektora daje 200 000lx, 5 cm od sijalice unutar reflektora daje 50 000lx, 25 cm ispod reflektora(znaci di su biljke), ovisno kolko se udaljavamo od centra fokusa, dobivamo od 10000lx-20000lx, dok podrucje u samom fokusu(znaci na sredini) daje preko 100 000lx na toj udaljenosti, ali to pokriva samo 3-5 cm prostora. evo nadam se da ce pomoci nekome ovo malo istrazivanje, jer ne znaci HPS 400W 55000lm ak ga okacis 3 metra iznad biljke, jer sa udaljenosti i te vrijednosti jako opadaju. mjerenja ce se nastaviti i sa jacim HPS-icama ;)
bigpipePOZNAVALAC

dec 2011.

#2
evo malo i nekih podataka sa jednog stranog foruma.... Kanabisu je potrbno 24 sata jakog svjetla za prvih 4-6 tjedana vegetativnog rasta. Onda mu je potrebno 2 mjeseca 12/12 sati jakog svjetla i potpune tame, kako bi se cvijet razvio i dozrio. Ako dobiva manje od 30000 luxa on e i dalje rasti, ali sporije u fazi vegetacije. 1000 - 5000luxMin.potrebno za ~ivot 10000 do 15000luxMin.potrebnih za umjeren rast 20000 do 25000luxMin.potrebne zasna~an rast 25000 do 30000luxMax.U inkovitost za tropske sorte 25000 do 50000luxMax.U inkovitost za ekvatorske sorte Biljkama je potrebno25000-50000luxa za brz rast. 90000luxMax. je intenzitet sun eve svjetlosti, ali to je previae svjetla, to nije dobro za biljke. Biljke koje su izlozene tom intenzitetu na toj razini ili veoj su u opasnosti od "solarizacija",pri emu je usporena fotosinteza.To se mo~e dogoditi u podne na ljetni dan,posebno na velikim visinama. edit: prevedeno

jun 2012.

#3
znachi moze i da se pretera :) al primeticete dva posta ovde , oba informativna , moje je prvi komentar :) sta to uopste znachi za biljku od 100cm? da vrh nece da raste a da ce dno da se osusi i umre pod hps 150w ... nabijemo im ta svetla u grlo i da vidis kako radi ,,,, hahah

jun 2012.

#4
sumnjam baa da se tako lako mo~e pretjerati... kada je bilo cijeli dan sun ano i kada su se pr~ile cijelo popodne moje biljke su porasle po 5 cm na dan tako da mislim da im nije atetilo...
usrnameAMBASADOR

jun 2012.

#5
Sna~no svjetlo tra~i viae zraka, viae zraka viae vode, viae vode tra~i viae zemlje(hrane) i tako ukrug. Biljka ne voli ako su neizbalansirani ti osnovni uvjeti.

avg 2012.

#6
da li je mogue da biljka zbog premalo svjetla u ranoj fazi cvjetanja odumre? mislim na to da nije skroz u mraku nego nema doticaja sa sun evom ili umjetnom svjetloau

apr 2013.

#7
Hoe li meni biti dosta jedna ~arulja od 150 W HPS, na podru je od 40 x 53 cm ??
Z&NZMAJ

apr 2013.

#8
Da
s0vaAMBASADOR

apr 2013.

#9
Samo pazi da ti boks ima dovoljnu visinu za HPS. Zbog grejanja sijalice mora da bude odmaknuta od biljke a i biljka mora da ima mesta da se razvija, + visina saksije.

apr 2013.

#10
Ima mjesta joa, samo nisam htio baa da se nabija zato u jednu ubacit na taj prostor, stane joa pored ali ne ~elim da bude pretrpano. A visina box-a je otrpilike oko 70 cm, tako da u morat rezat biljku. I malo jau ventilaciju, zbog grijanja sijalice. Ina e hvala, evo sutra idem kupit sijalicu. Jel ima neka posebna marka na koju da ciljam ili da pripazim na crveni i plavi spektar boja?
diablo123ISTRAŽIVAČ

maj 2013.

#11
cao oce li mi neko objasnit treba li da se gasi rasvjeta u fazii vegetacije ja nisam gasio 20 dana i mogu vam reci da su prilicno dobre

maj 2013.

#12
bilo bi pozeljno da biljke malo i "odmore", da li u prirodi sunce sija non-stop... u biljnom svetu neki procesi se odvijaju samo nocu ;)
diablo123ISTRAŽIVAČ

maj 2013.

#13
hvala imam desetak kom sve su ok pod stednom sijalicom 150w i philips ml150w samo su mi na jednu vrhovi listova zuti mislio sam da dodam jos 120 led lampica i hps 400 na nekih 2.5 m2 2375.IPB
loopAMBASADOR

maj 2013.

#14
sla~em se sa Powerom,neki procesi se samo nou odvijaju,u stvari,po mom iskustvu,biljke u fazi vege NAJVI`E napreduju upravo tih nekoliko sati mraka (kod mene 6)... presauj HITNO,i sledei put NIKAKO providne aae,zbog korena,ove su ve u rootboundu posle 20 dana u aaama za jogurt... drugo.. loae ti lampe stoje-osim ako ne planiraa neki "vertical grow"-savetujem ti da ih montiraa horizontalno sa nekim reflektujuim materijalom !! a i mogao bi,ne ekaj,TREBAO bi joa lumena dodati..lumena nikad dosta :)
diablo123ISTRAŽIVAČ

maj 2013.

#15
2377.IPB stare 25 dana osim ova 10 dana starija i napolje je bila 20 dana u katastrofalnim uslovima sad im je jedini problem visak vlage ali i to ce bit rijeseno
loopAMBASADOR

maj 2013.

#16
ove e,POSUDE su im problem,veruj mi...a i svetlo... dosta se izdu~ile....
diablo123ISTRAŽIVAČ

maj 2013.

#17
iznad su ogledala ali planiram jos 2xled panela sa po 60 lampi i hps 400w a i posude su sredjene
loopAMBASADOR

maj 2013.

#18
sve 5,samo ogledala NIKAKO !! skidaj to,i nai ili mylar,ili foliju(pa okreni mat stranu)
diablo123ISTRAŽIVAČ

maj 2013.

#19
a sto mislite o 2 x 60 led
loopAMBASADOR

maj 2013.

#20
ja mislim ovo :D http://www.youtube.com/watch?v=DAw13w9eFxY a mo~ea i zaviriti u He Man-ov dnevnik,pa da vidia uda https://www.vutra.org/topic/9925-900w-led-tropical-jungle-121/
diablo123ISTRAŽIVAČ

maj 2013.

#21
ovo je full ja imam samo bijele led

maj 2013.

#22
da rezimiram, slaba rasveta, mnogo vode, male posude, ogledalo, zivina sijalica... :ohno: poradi malo na boxu i komponentama ako neces da ti sve propadne
diablo123ISTRAŽIVAČ

maj 2013.

#23
moze li ovo posluzit

maj 2013.

#24
a mozes li ti napisati neki podatak o lampi
diablo123ISTRAŽIVAČ

maj 2013.

#25
Boja: Bela 2700K/6400K Radni vek: 8000 sati Radni napon: 220-240V/50-60Hz Snaga: Spirala/105W

maj 2013.

#26
ne kontam kako je boja bela ako ima 2700K, brend nisi napiso pa lici da je kineska, lumene ne vidim, u svakom slucaju, ako je dual spektrum kako pise (2700K/6400K) moze ti posluziti naravno, ako je imas montiraj i pali, nema se sta cekati ;)
diablo123ISTRAŽIVAČ

maj 2013.

#27
ona daje svijetlo plavo svijetlo postavicu sliku heroz je proizvodjac iz turskke ali nisam mogao nac koliko lumena daje ali biljke su mi buknule pod njom za 18 h od kako sam je namontirao u box vidi se promjena na biljkama

maj 2013.

#28
ako je plavkasto svetlo onda je za vegetaciju, nije ni cudo da prija biljkama i da se promena vidi, mada tamo stoji oznaka za dual
diablo123ISTRAŽIVAČ

maj 2013.

#29
2380.IPB to bi bilo to sto mislis o ovoj kombinaciji dok se ne nabavi hps a iza je jos jedna mala stedna od 150w jel tacna ona tabela 1w jednak 110lumena ili 140 zavisno koja je vrsta sijalice ?

maj 2013.

#30
kako si uspeo okaciti 4 ista posta za redom, aj gledaj malo, ne mogu samo ici za tobom i spremati... a za sijalice zavisi od tipa, brenda... ako nije specifikovano na njihovom sajtu, tesko se mozes na bilo sta osloniti
doomerLEGENDA

jun 2013.

#31
Evo jedna korisna informacija samo: posto sam danas (17.06.2013) izmjerio sunce u 9 ujutro s tim da jos nije niti ljeto i davalo je nevjerojatnih 50 000 luxa. Sto bi bilo jednako kvalitetnoj 600w na 1m2 35 cm od biljaka, zato lagano i zavrsava indoor sezona i pocinje outdoor. (osim naravno ako imate podrum ili klimu ; )

okt 2013.

#32
[bez sadržaja]
SlicKENTUZIJASTA

okt 2013.

#33
Pozdrav,nisam htio otvarat novu temu pa da pitam ovdje....koliko otprilike dode najjeftiniji luxmetar?ja sam danas pitao jednog prof. i reko je da ima od 100kn pa do 1000kn i vise,pa da pitam vas ako netko ima koliko ga je platio?
Kayser SozeISTRAŽIVAČ

feb 2014.

#34
pozz,..zanima me dali je za box od 1x1 m dovoljna hps od 400W s tim da su biljke autofloweri? i koja je razlika kod uzgoja obi ne biljke od one autoflowera? :DD

feb 2014.

#35
dovoljno je 400, nema neke razlike promasio si temu
wwwISTRAŽIVAČ

maj 2015.

#36
Samo malo sad gledam i nevjerujem,zna i 4 cfl od 20w je 80w,i one bi po ovome trebale davat viae lumena nego hps 150w,samo zato jer ih mogu pribli~it bli~e biljci,al hps daje bolje rezultate ajmo re zbog spektra svjetlosti,nije ni bitno ato sam sad napiso vjr glupost al na malu povrainu se svakako isplati cfl? umjesto hpsa? I da pitam usput kolko traoai 5 atednih od 20w,zna i 100w sveskupa a koliko 150w hps
StipeZMAJ

maj 2015.

#37
Je. Bas si glupost napisao :) Ko kaze da ne mozes hps priblizit? Sto se tice polozaja lampe, nema nikakve razlike. Hps ima puno vise lm/w nego cfl tako da to dvoje bas i nemres usporedjivat. A ovo da hps ima bolji spektar od cfl-a je isto diskutabilno i relativno. 6400K cfl (cool white) ima puno bolji spektar od hps-a za vege fazu. 5 stednih od 20w trosi 100W 150w hps trosi nesto vise od 150w. mozda cca 200tinjak wata (i prigusnica ima svoju deklariranu potrosnju).
BgGuruISTRAŽIVAČ

jun 2015.

#38
Moja lumia ima aplikaciju Lux o meter Nadam se da ce vam pomoci ova informacija.
nerpZMAJ

jun 2015.

#39
Za Android postoji sledeci app za merenje svetla: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.SymbolMobile.luxmeter&hl=en

jan 2016.

#40
Netriba gasi svitlo
StipeZMAJ

jan 2016.

#41
@pauci Odgovaras na post iz 2013 a clan nije na vutri od 2014. Al neka si ti njemu objasnio

jan 2016.

#42
novi sam ovde tako da se nesnalazim bas dobro

jun 2016.

#43
kolika biljka mora biti pre nego je stavim na cvetanje? zna li tko
t@maraZMAJ

jun 2016.

#44
Koliko joj ti odredia i koliko to prostor dozvoli :) Sam to moraa procijeniti,a ato se biljke ti e njoj je svejedno... im promijenia re~im ona kree u akciju :)

jun 2016.

#45
hvala ;-)
#46
Da li moze lampa hps400w da se stavi u box 170x120x60 , za verovatno 2-3 biljke ili je preporucljivije mozda jos jedna? Box mozda jeste veci , ali ga ne bih punio , pa zato mislim da ne mora mnogo. Uzdravlje ljudi
#47
Cao, Imam box velicine 60x60x140 I CFL lamp 125 w Marke elektrox(6500k). Koja DAJE8000LUMENA. Dali je to dosta za jednu Bilanz? White diesel (auto) stim da planiram kupiti jos jednu za cvjetanje 2500k
StipeZMAJ

maj 2017.

#48
Je. U cvjetanju slobodno koristis obje.
CrazyNorthPOZNAVALAC

maj 2017.

#49
Da li neko zna da li sa ovakvim svetlometrom moze bar priblizno da se izracuna kolicina svetla? Jer koliko znam to je za fotografe, za namestanje blende, ne znam jel moze da se preracuna u lumene, meri direktno svetlo i odsjaj.
Wu-donjaPOZNAVALAC

jan 2018.

#50
Nesto mi ne ide citiranje,ffakin fon !! Znaci u vegi drzim vegu cfl a za sazrevanje ne menjam sijalicu za cvat,nego samo dodam i tu za cvetanje i picim obe,jel??
StipeZMAJ

jan 2018.

#51
Tako je :)
Wu-donjaPOZNAVALAC

jan 2018.

#52
A boks je cca 50 50 150,to nema veze,teram ovako kako si rekao,jel,ili?
StipeZMAJ

jan 2018.

#53
Na tu povrsinu boxa bi iso na nekih 150-200w cfl-a pa ti vidi. Mozes ti vegetirati sa svim zaruljama ako ih nije previse.
Wu-donjaPOZNAVALAC

jan 2018.

#54
Uf tek sad sto mi nista nije jasno!!vamo moze obe za cvet,a vamo moze obe za vege!! Koji sad rad za vege a koji za cvet? Izvini sad al bas pokusavam sloziti sve kockice pa u akciju(vec sam u akciji ustvari) al kad vamo jedno tamo drugo onde trece i sve mi se zbrckalo..ako moze samo neki kratki odgovor ok ako ne opet ok. Prvi in ni blizu auta u pi ma.. Hvala svakako.

jan 2018.

#55
evo najkrace, plavi je za vege a crveni spektar za cvetanje. s tim sto mozes i vege i cvetanje da furas sa lampama obe kelvinaze a mozes i samo sa crvenim. a autosima mozes i cvet isfurati sa plavim, mozes kako hoces a iskoristi sve sto imas. ili ti, kad krene cvetanje ubaci jos tu ako imas za svetanje i przi dalje
Wu-donjaPOZNAVALAC

jan 2018.

#56
E to mi bre reci :thumb: :respect:!! Hvala

jan 2018.

#57
jel neko mjerio 600 dual hps, piae 90 soma lumena, ata to zna i, kolko baci ona sa metar ? :smoke:
StipeZMAJ

jan 2018.

#58
90 000 lumena baci tocno 90 000 luxa na jednom metru kvardratnom :D ak ti to sta znaci heheh fitolumeni su malo preciznije mjerilo kod hps-a.
UduvanAMBASADOR

apr 2019.

#60
Da li ovo znaci da dual daje vise lumena?
StipeZMAJ

apr 2019.

#61
Lumeni ti pisu, odn. fitolumeni pa po tome vidis koja je jaca. dual znaci da je dual spectrum pa je kao namjenjena i za vegu i za cvjetanje... al ono. 50 kelvina su razlike tako da je skoro pa ni nema.
UduvanAMBASADOR

apr 2019.

#62
Znam sta znaci dual :) na slicu su 2 sylvanije od 600w. Jedna obicna, druga dual. Za dual pise, vidis i sam, da daje vise lumena. Pa me to malo buni. Zvanicno po ovom forumu hps daje 90000lumena i isto daju obicna i dual, razlika je samo u spektru. Sta je sad zapravo tacno?
UduvanAMBASADOR

maj 2019.

#63
Niko nista?
GandzoPOZNAVALAC

maj 2019.

#64
Ovaj grow sam odradio pola sa groxpress i u cvatnji ubacio grolux ( navodno je bolja za cvatnju od groxpressa )
Keske02ISTRAŽIVAČ

okt 2019.

#65
Pozdrav, nov sam na forumu, hteo bih da pitam sta mislite o aplikaciji na smartfonu lux meter? Da li je to pouzdano i da li moze da se poredi sa nekim pravim lux mterom ili ne? :D

okt 2019.

#66
I mene ovo zanima...

okt 2019.

#67
evo, meni pod 250w cfl kaze da ima 21.000lx al sam navikao na lumene pa sad ne znam sta sa tim da radim :)

okt 2019.

#68
Pa zar 1 lux nije 1 lumen/m kvadratnom
Keske02ISTRAŽIVAČ

okt 2019.

#69
Tacno tako, 1 lux je 1 lumen ako je merac udaljen 1 metar od izvora svetlosti

okt 2019.

#70
jest, to je lux. a ja imam 21.000lx na 0.24m2 i mereno na 25cm od lampe (visina vrhova) :) koliko sad ja cega tu imam, jel to dovoljno...

okt 2019.

#71
Ja bi tekao da je to i vise nego dovoljno. S obzirom da se snop svjetlosti siri kako se povecava daljina izvora (i obratno), 21.000 luxa pri pokrivanju snopa svjetlosti od 1 kvadrata, daje 21.000 lumena u tom snopu. Hahah, sad ovo citam i valjda ima smisla

okt 2019.

#72
i sta cemo sad sa tim luxima, po tebi kako citas, ta lampa bi na udaljenosti od 1 metar na jednom kvadratu dala 21.000lm, ja radim na 0.6 x 0.4m, znaci 0.24m2, a optimalna povrsina za ovu lampu po proizvodjacu je: 250W CFL ≃ 15,000 lumens ⇒ 0.39 x 0.39m grow area (0.15m2). ocu kazem, imam taj lux metar na fonu al ko i da ga nemam. ne koristim, sta cu sa njim, vise mi znaci broj lumena koji emituje lampa i za koju je povrsinu ista najoptimalnija. a za to mi ne treba lux metar :)

okt 2019.

#73
Ne bi rekao da mora biti 1 metar udaljenosti, jer je udaljenost varijabla koja zavisi iskljucivo od rasprostranjenosti svjetla (reflektora itd), to jest koliko se svjetlost rasipa od izvora do povrsine. Sve dok snop svjetla na povrsini zauzima jedan kvadratni metar, ova racunica pije vodu. Visina moze biti 25 cm, a moze i 5 m, zavisno dakle od samog izvora (njegove snage "i" rasipanja svjetlosti). Za tvoju povrsinu je ova racunica zanemariva, jer je povrsina mala. Dolazi do izrazaja samo na vece povrsine, pa zato ljudi razvlace lux metar po boxu da provjere pokrivenost radi boljeg pozicioniranja izvora ili vise njih te same refleksije ( znaci za prostore preko jednog kvadrata). Edit: da se razumijemo, i ja baratam sa malim prostorom, ali me interesuje da li je iko provjerio tacnost tih aplikacija

okt 2019.

#74
e to sam mu odgovorio kada me isto pitao na profilu gde nije mesto za takva pitanja :) https://www.vutra.org/members/powerseed.1364/#profile-post-comment-14872
B.StenaAMBASADOR

jan 2020.

#75
Ljudi 41 dan starosti i prvi dan u rezimu cvetanja 12/12,danas sam zalivao sa oko 2.5l vode i Terra Flores! Razmera 50ml na 10 l vode i jednu kap SuperVit. Interesuje me dal sam poranio sa Terra Flores i kolicinom vitamina! Sijalica HPS 600 w ,jacina luxa je optimalno oko 50000 !? Da li je jacina ok.?
B.StenaAMBASADOR

jan 2020.

#76
Da li je 600w HPS jako za pocetak cvetanja,molim ako neko ima neko iskustvo!?
superoperaterAMBASADOR

jan 2020.

#77
Zavisi od povrsine boxa.. 600w hps je idealno za 1x1m a moze i za 1,2x1,2m.. neki stavljaju i za 1,5x1,5 ali je to po meni na granici.. ne toliko zbog manjka svijetla/lumena nego zbog slabe pokrivenosti prostora.. Edit: tek sad ugledah zadnji post.. nije jako ali za pocetak digni lampu na 50 cm pa spustaj lagano na 40 cm i pri tom, naravno, gledaj bilje kako reaguje, vrhove posebno..
B.StenaAMBASADOR

jan 2020.

#78
Box mi je 0.8×1.6 i visina 2 m a jacina na ovoj udaljenosti od vrhova je oko 50000 lux-a
superoperaterAMBASADOR

jan 2020.

#79
Jeste, ali uglavnom u podrucju pod lampom (i ako je lampa nova) dok je okolo, pogotovo u cosama, dosta slabije.. kod tebe je ta sirina od 1,6 metra malo problematicna sto se tice pokrivenosti ali izguraces vec, samo pazi na visinu i no sikiriki..
crazydaveAMBASADOR

nov 2020.

#80
Ovako ja to mjerim, pokupio od Amerikanaca sa reddita. Vjerojatno to dosta ljudi i zna ima posvuda po netu ali eto...moja verzija. Svijetlost koju biljka vidi i koristi za fotosintezu naziva se photosynthetic active radiation ili PAR. PAR-om se ne mjeri sva svjetlost nego samo svijetlost i valne duljine koje biljka koristi za fotosintezu. PAR-om se mogu mjeriti sva svijetla koja se koriste za uzgoj bilja (hid/HPS, MH, LED, CFL). PAR se mjeri PPF-ima ili Photosynthetic Photon Flux ato bi bio broj fotona svijetlosti koja imaju kontakt sa biljkom u sekundi. Na kraju svijetlost za grow box mjeri se sa PPFD ili Photosynthetic Photon Flux Density ato bi zna ilo gustoa svijetla u zadatoj povraini....prosjek boxa -Za seedlinge, clonove i mother plants: idealno je 200-400 PPFD -za biljke u vegetaciji idealno je 400-600 PPFD - za cvijetajue biljke idealno je 600-900 PPFD -Do 900 PPFD ne treba suplementirati CO2 a preko 900 bi trebalo. PPFD se mjeri skupim Par metrom pa tu postoji trik Svijetlost mjeriti LUX metrom i onda konvertati u PPFD na ovoj stranici: https://www.waveformlighting.com/horticulture/convert-lux-to-ppfd-online-calculator Pod uvjetom dan znate spektar svog svijetla. `to se tie mobilne aplikacije za Lux ona je dobra i dobro pokazuje vrijednosti ali mobiteli ima svakakvih i imaju svakakve senzore pa za to nija o itanja treba imati bolji mobitel. Stay high ekipa
TrulyoZMAJ

maj 2021.

#81
Jel mogue da mobitel i aplikacija daju nerealne vrijednosti? Ja imam led panel 190w u boksu 80x80, i na visini 40cm gdje su vrhovi - mjerim oko 15-17000 luxa. Na cca 10cm ispod panela 30000 luxa. Nema mi to logike. Pa prvo, ne bi biljka dobro cvjetala na 15000 luxa (a meni odli no cvjetaju), a i prije sam sa ovakvim omjerom leda/m2 imao oko 40-50k luxa, a ispod panela i do 90. Mo~da mi aplikacija pokazuje glupe rezultate.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se