LEGACY
Sve u vezi struje (instalacija, problemi...)
42 odgovora5,498 pregleda
AskeR13
ISTRAŽIVAČ87 REP25%
→ Entuzijasta
AskeR13ISTRAŽIVAČ
jan 2015.
jan 2015.#1
Ne citat:
Kao novi clan stekao sam puno znanja o Biljci na ovom forumu, ljudi dijele sve tajne o njenom uzgoju pa sam i ja osjetio potrebu da podijelim sa vama moje znanje koje moze biti korisno. No sta sam htio, aha...
itat:
Pitajte sve o vezi struje od nisko naponske do visoko naponske: instalacija,opterecenja, problemi, potrosnja... :)
AskeR13
ISTRAŽIVAČ87 REP25%
→ Entuzijasta
PowerSeed
ZMAJ189.950 REP
PowerSeedZMAJ
jan 2015.
jan 2015.#4
aha, ono prvo ne treba citati a ovo drugo treba citati, ok, hvala za uputstvo ;) ajd, sretno sa temom
mr.Smooke_Allot
ZMAJ45.658 REP
mr.Smooke_AllotZMAJ
sep 2017.
sep 2017.#5
Ljep pozdrav.
Imam pitanje u vezi struje.
Nije da znam nesto puno o struji, ali me zanima dali prigusnica G.P. 600w moze radit na normalnoj struji od 220? Na njoj pise 230 i nacrtana je trofazna uticnica.
Chilliman420
AMBASADOR2.103 REP17%
→ Legenda
Chilliman420AMBASADOR
sep 2017.
sep 2017.#6
Napon mreze i je 230v samo sto svi govore 220v (u prijevodu moze)
mr.Smooke_Allot
ZMAJ45.658 REP
Chilliman420
AMBASADOR2.103 REP17%
→ Legenda
Chilliman420AMBASADOR
sep 2017.
sep 2017.#8
Nema na cemu frend, tu sam da pomognem ako bilo gdje zapne slobodno pitaj...
Stipe
ZMAJ157.066 REP
StipeZMAJ
sep 2017.
sep 2017.#9
nope :) 3 zice su nula, faza i uzemljenje. trofazna ima 5 zica, tri faze, nulu i uzemljenje i pisalo bi 380V
h0nda
ZMAJ67.907 REP
Long balls Larry
LEGENDA9.867 REP49%
→ Zmaj
Long balls LarryLEGENDA
sep 2017.
sep 2017.#11
Evo jedno pitanje o struji. Sta kad nestane struje i to recimo na vise sati ili cijeli dan? Koliko bi to naskodilo nasim biljkama? Dali ima neko lako izvedivo rjesenje?
Pantagan
ZMAJ53.910 REP
PantaganZMAJ
sep 2017.
sep 2017.#12
Rijeaenje je da kad se struja vrati opet narihtaa tajmer da se svjetlo pali i gasi kako je bilo i do tad. Nije problem ako ostanu u mraku malo vremena:thumb:
Long balls Larry
LEGENDA9.867 REP49%
→ Zmaj
Long balls LarryLEGENDA
sep 2017.
sep 2017.#13
Ok malo vremena ali sta ako to bude 12h ili vise i sta ako se ponovi vise puta kroz nekoliko dana?
Long balls Larry
LEGENDA9.867 REP49%
→ Zmaj
Long balls LarryLEGENDA
sep 2017.
sep 2017.#15
Dali bi pomogla neka jaca lampa na baterije? Jasno tesko da moze par baterija izdrzat 12 sati recimo ali posto parim imam vise 18650 baterija pa bar palit po 15ak minuta pa ugasit 15ak..
Imam i jexan akumulator ali ne znam kako to napravit da sljaka sa nekom lampom
h0nda
ZMAJ67.907 REP
h0ndaZMAJ
sep 2017.
sep 2017.#16
Ne kompliciraj s baterijama, rade drzi na prozoru ili ako nemres joj osigurat svjetlo onda nek bude u mraku prezivjet ce ali to palickanje ih oce zaje.
Long balls Larry
LEGENDA9.867 REP49%
→ Zmaj
truare
ZMAJ18.804 REP
truareZMAJ
okt 2017.
okt 2017.#18
Evo malo mene zanima par stvari o struji :smoke:
Koja je razlika izmeu nule i zemlje ako su obje uzemljene? Koja im je funkcija? :)
Zaato recimo u Americi monofazna 220V struja se sastoji od dvije faze po 110V a ne jedne faze i neutralne? :)
Zbog
ega onda 110V monofazna u Americ se ne sastoji od dvije faze po 55V ve od jedne 110V i neutralne? :)
Ako dvije faze od po 110V daju linijski napon od 220V, zaato onda dvije faze od po 220V ne daju linijski napon od 440V? :)
Zaato brodska oprema koja radi na tri faze nema 5 ~ica ve uglavnom samo 3, tj. fali joj nula a u veini slu
ajeva i zemlja? :)
Stipe
ZMAJ157.066 REP
StipeZMAJ
okt 2017.
okt 2017.#19
Nula je dio kruga od trafo stanice/generatora do trosila, uz fazu. Mislim da pise da je nula nosioc struje nazad u izvor.
Nulovanje se radi je zbog razloga i neki su dosta komplicirani :D Obicno da zastitis ljude od udara i da aktiviras osigurac u slucaju da faza probije na metalno kuciste ili cijev, jer se moze desit da sklopka ne reagira. Desi se da metalno kuciste ili cijevi postanu zive, takodjer iz vise razloga. Razlika potencijala izmedju zemlje i nule, lose instalacije..... ne znam bas sve u detalje.
prvi put cujem za to. kolko ja znam imaju sve isto ali 110v-120v i 60Hz
jer se sastoje od
:D
trebale bi dat 440v ako su u fazi, al nisam siguran. (sa nulom)
nemam pojma o brodovima, al ak ima 3 faze onda mora imat barem 4 zice, 3 faze i nulu. uzemljenje.... di ces brod uzemljit ? :D mozda u more...
ne mozes imat strujni krug sa fazama. zamisli izmjenicnu kao istosmjernu i + -. ne mozes imat krug sa 2 plusa. ili 2 minusa.
truare
ZMAJ18.804 REP
truareZMAJ
okt 2017.
okt 2017.#20
O fala Stipe, ata je je imaa ~ivaca :D
U Americi znam da koriste ili su koristili 220V za vee potroaa
e poput recimo suailica rublja, penice i sl. kao ato se i kod nas prije koristila u domainstvu 380V radi manje potroanje.
Ovo s brodom mislim da je malo druga
ija pri
a jer je cijeli brod tj. svaki metalni dio na njemu koji je povezan sa trupom zapravo uzemljen, pa ima neke veze sa probijanjem na masu da mre~a to tolerira bez kuralusa dok se ne ustanovi di je probilo, pa se mo~da javi neki brodski elektri
ar :D
a dvije faze nisu dva plusa :D krug mo~e bit zatvoren i samo sa dvije faze, bez nule.. nula se tako i tako po
ela koristit u novije doba, kad su izmislili telke, kompjutere i ostala elektronska
uda. Ovo s linijskim naponom, kod nas trofazna je 380V tj. napon izmeu dvije faze je 380V a izmeu faze i nule 220V, pa di je otialo joa 60V :D treba opet uzet malo ud~benik i ponovit stvari iz srednje :D
Stipe
ZMAJ157.066 REP
StipeZMAJ
okt 2017.
okt 2017.#21
slazem se (za sebe). AC me nikad nije zanimala :)
mislim da znam o cemu pricas. 2 zive zice sa zakrenutim fazama. to je sve sto znamo tome.
mislim da su faze zakrenute za xy stupnjeva pa zato.
truare
ZMAJ18.804 REP
truareZMAJ
okt 2017.
okt 2017.#22
Ma mene openito nije struja pretjerano zanimala iako sam pohaao kon
ar, zato sam viae sjedio na uaima u akoli nego pokuaavao shvatit o
emu se pri
a, jedino kaj sam zapamtio je da je to jedino ~ensko koje ne smijea dirati :D Eto, danas kad sam stariji i malo ozbiljniji bude ti ponekad ~ao na uzaludno potroaene godine akolovanja :)
jan 2015.
1 / 22
jan 2015.
okt 2017.