VUTRA
ForumUzgajanjeUnutrašnji uzgojVodi kroz unutraanji uzgoj - by MarcoPolo
LEGACY

Vodi kroz unutraanji uzgoj - by MarcoPolo

106 odgovora87,501 pregleda
MarcoPoloLEGENDA

jun 2013.

#1
PROSTOR ILI BOX Prvo ato ete se upitati je: koliki box ustvari trebam? Veli inu prostora za uzgoj odreuje povraina koju pokriva vaaa rasvjeta za uzgoj. Visinu prostora odreuje sorta koju sadite (sativa  vea visina, indica  srednja, ruderalis ili autoflowering  ni~a visina prostora). Prostor mora imati otvor za ulaz svje~eg zraka (upuh) i otvor za izlaz zraka (ispuh). Neophodno je pratiti temperaturu i vlagu u prostoru. Optimalne vrijednosti su: temperatura 27"c, vlaga oko 60 % u vegetaciji i 40% u cvjetanju. Unutraanjost prostora mora biti oblo~ena nekim materijalom za bolju refleksiju svjetlosti: Mylar folija - refleksija 95% Crno-bijela folija 85% Bijela mat boja - 80% Alu folija - 75% Za prostor se mogu upotrijebiti PC ku iata, ormari, kutije, fri~ideri, a postoje i gotovi aatori za uzgoj. Uglavnom mogunosti su beskrajne i zavisne su jedino od vaae maate. Ukoliko je nemate jednostavno kupite gotovu stvar. OSNOVNI BORBENI KOMPLET Dakle nekakva osnovna oprema bi bila: Box sa pripadajuim djelovima Ukoliko sami pravite box obratite pozornost na strujni dio. Kupite kvalitetne kablove, pripazite da dobro stegnete spojeve. Obratite pa~nju i na kvalitetno izvedenu i u inkovitu ventilaciju. Zemlja Uvijek kupite kvalitetnu zemlju pod uvjetom da je bila dobro skladiatena u trgovini. Neka bude prozra na i rahla, napravite odgovarajui mix. Posude Pravilno razvijen i vei korjenski sustav dat e vei urod. Stoga nemojte ~aliti na veli ini posuda, sve dok ih je mogue uklopiti u box. Ph metar Najva~niji ureaj kojeg je neophodno imati u opremi. Bez njega postoji mogunost nepravilnog troaenja nutrijenata iz zemlje, a to mo~e dovesti do pregnojavanja. Termo / Higrometar Ureaj za mjerenje temperature i vla~nosti zraka. Temperaturu uvjek mjerite pri vrhu biljke. Dr~ite razinu temperature i vlage blizu optimalnih vrijednosti. Razlika dan/no temperature ne bi smjela biti viaa od 10 stupnjeva. Nizak stupanj vlage privlaci insekte koji vole suho, dok visak moze izazvati pojavu plijesni u fazi cvjetanja. Timer Ukoliko ne ~elite svaki dan paliti i gasiti ravjetu nabavite ili obi an mehani ki (dnevni) timer ili digitalni koji ima mogunost viae programa. Set gnojiva Nema dobrog uroda bez prehrane, stoga nabavite kvalitetna gnojiva za vegetaciju i cvjetanje, a mo~ete se koristiti i raznim pomonim preparatima ZEMLJA Kvalitetna kupovna zemlja je sterilna, sadrzi u sebi sve ato je neophodno vaaoj biljci za rast i razvoj i odabirom neke od kvalitetnijih vrsta izbjei ete mnoge probleme sa nametnicima i korovom, a i kasnije e se po eti sa prehranjivanjem. Neke od poznatijih i boljih vrsta zemlje su: Terramagma, Composana, Klassman Potgrond, Terra Brill, AgroCZ itd. Uvjek kupujte zemlju za cvatue biljke ili univerzalnu. Zemlju iz vrta, kao i one za citruse, orhideje, kaktuse, palme itd. obavezno izbjegavajte. Pripazite na specifikaciji zemlje da PH vrijednost bude oko 6.5. Takoer je bitno da zemlja bude prozra na kako bi korjenski sustav bio dobro opskrbljen kisikom, a prozra nost zemlje dobivamo dodavanjem u mix zemlje granulat stiropora ili perlit (ne upijaju vlagu) i vermikulit (upija vlagu). Bitno je napraviti i dobru drena~u, odnosno omoguiti potpuno istjecanje vode iz saksije, a to emo izvesti tako da na dno dodamo glinene kuglice kako se voda ne bi mogla zadr~avati na dnu posude. Nije loae staviti ih i na povrainu zemlje kako bi se sprije ilo brzo isparavanje vlage iz zemlje (rjee zalijevanje). ZRAK Prostor za uzgoj mora biti izveden sa dobrom ventilacijom koja e omoguiti vaaim biljkama dotok svje~eg zraka, kao i izmjenu potroaenog. Ulaz zraka obi no se izvodi pasivnim ulazom ili ventilatorom slabijeg kapaciteta i stavlja se u dnu prostora za uzgoj, a pri tome mogu poslu~iti PC ili kupaonski ventilatori. Za izlaz zraka se stavlja neki ja i ventilator (kupaonski ili turbinski ventilator) kako bi se stvorio podtlak i zbog br~e izmjene zraka u vaaem prostoru, a stavlja se pri vrhu prostora gdje se skuplja topli zrak. Potreban je i oscilirajui ventilator koji e puhati po biljkama tj. imitirat e vjetar i vaae biljke e u vrstiti, a i mjeaati e zrak u boxu. Kod sustava sa ja om rasvjetom stavlja se tzv. cooltube, odnosno staklena cijev u kojoj se nalazi ~arulja. Cooltube je povezan fleksibilnim crijevima sa turbinskim ventilatorom koji izvla i topli zrak van prostora za uzgoj kroz filter koji je obi no na drugom kraju fleksibilnog crijeva. SVJETLO Za zdrav rast biljke potrebne su 2 vrste svjetlosnog spektra: plavi i crveni. Plavi spektar koristi se u vegetacijskoj fazi, a crveni u fazi cvjetanja. Iako je i u jednoj i drugoj fazi dobro dodati i malo drugog spektra (u vegetaciji viae plavog, manje crvenog, a u cvjetanju viae crvenog i manje plavog spektra) neete pogrijeaiti ako cijeli uzgoj odradite sa HPS ~aruljom tj. sa crvenim spektrom. }arulje sa plavim spektrom imaju oznaku 6500 K,sa crvenim 2200 K. Najbolji izbor za uzgoj su tzv. HID ~arulje: MH  Metal Halide i HPS  High Pressure Sodium ili Natrijeva ~arulja. Ove ~arulje zahtjevaju posebnu priguanicu i propaljiva (starter). MH ~arulje imaju plavi spektar i koriste se za vegetaciju. HPS ~arulje imaju crveni spektar i koriste se za cvjetanje. CFL ili atedne ~arulje se manje griju nego HID ~arulje, no kako daju manje lumena, a nisu jeftine upitna je njihova iskoristivost. Eventualno za manje prostore. Ne zahtjevaju dodatnu opremu kao ato je priguanica ili propaljiva . Fluoroscentne cijevi su takoer manje iskoristive ato se ti e lumena, no dobre su za po etak i za vegetaciju. Postoje i druge vrste rasvjete, no na njih se u ovom vodi u neu na njih osvrtati. }arulje ja e snage zahtjevaju posebno hlaenje ventilacijom, dok one slabije se mogu izvesti i bez hlaenja. Nu~na je i upotreba reflektora kako se svjetlo ne bi rasipalo u ne~eljenom smjeru.
MarcoPoloLEGENDA

jun 2013.

#2
VODA Zalijevanje se obavlja kad je zemlja sasvim suha. Vrijeme je za zalijevanje kad se biljke malo objese i time pokazuju da su žedne, a isto možete primjetiti i po tome kad se zemlja odvoji od ruba posude. Obavezno je mjerenje PH vrijednosti vode. Možete koristiti ph listiće, kapi za mjerenje Ph i PH metar. Kupovinom nečeg od navedenog izbjeći ćete puno potencijalnih problema u uzgoju. Biljka samo u određenom rasponu PH vrijednosti može uzimati hranjive tvari, stoga nek vam provjera PH vrijednosti bude prva stvar oko koje ćete voditi brigu kroz uzgoj. Ako koristite vodu iz vodovoda ostavite da odstoji dan-dva kako bi sav klor ispario iz vode. Ph vrijednost spuštamo limunovim sokom, limunskom kiselinom, octom ili nekim od gotovih proizvoda za spuštanje Ph, a podižemo sodom bikarbonom ili također nekim od gotovih proizvoda za podizanje Ph vrijednosti. Ne bi bilo loše ni prozraciti vodu kojom zalijevamo, a to radimo sa zračnom pumpom tj. stavimo zračni kamen koji je povezan sa pumpom silikonskim crijevom u vodu i pumpom protjeramo zrak kroz vodu i tako je obogaćujemo kisikom. PRIPREMA ZEMLJE I ODABIR POSUDA Prvo odlučite koliki broj posuda ili saksija stavljate u box. Računajte ako imate posudu od 20 cm, da za biljku treba barem 40 cm prostora (recimo na box 80x80 išlo bi 4 komada). Nemojte stavljati previše posuda jer će poslije biti gužva u boxu. Kad ste odlučili koje posude i broj komada pripremite posude za zemlju. Izbušite rupice na dnu posuda, prekrijte dno glinenim kuglicama. Istresite unutra mix zemlje koji ste pripremili. Lagano dlanom pritisnite svaki sloj zemlje koji istresete, ne prejako da ne dobijete beton. Sve dobro zalijte i kad se zemlja slegne od zalijevanja nadopunite još zemlje. Za mix zemlje možete koristiti kombinaciju više vrsta zemlje, dodati stiropor, perlit, vermikulit, pijesak itd. Možete složiti svoj mix ili iskoristiti neki od recepata za soil mixeve sa interneta. SJEME Postoji nekoliko solucija: uzeti sjeme iz paketića, nabaviti od neke od banki sjemena ili napravite vlastito sjeme. Kad sadite nepoznato sjeme ne znaju se karakteristike kao ni spol biljke. Ukoliko kupujete preko banke sjemena možete izabrati između regular sjemena (određeni postotak biljki će biti muške) ili feminizirana sjemena (99 % ženskih biljki). U oba slučaja poznate su karakteristike sorte. Za vježbu će poslužiti i sjeme neke domaćice. Bitno je napomenuti da se konzumira samo ženska biljka, dakle muški nisu poželjni u boxu jer će se desiti oprašivanje i gubitak potencije THC-a oprašene ženske biljke. Muške biljke poželjne su jedino kod ciljanog oprašivanja u svrhu dobivanja sjemena. KLIJANJE Klijanje sjemenki možete napraviti tako da stavite sjemenke, tako da ih položite na vlažnu maramicu, prekrijete još jednom maramicom i dobro nakvasite vodom. Držite ih na mračnom i toplom mjestu. Kad sjemenke izbace klicu posadite ih u zemlju i zatrpajte sa 2-3 mm zemlje. Osobno nisam nikad klijao na ovaj način, već samo ubacim sjemenke u čašu vode (podešenog PH), držim ih u vodi 24-48 sati i nakon što izbace klicu posadim ih direktno u zemlju. Sjemenka se posadi tako da se klica okrene prema dole (to je budući korjen). Posude prekrijem tanjurićem i nekoliko puta dnevno poprskam površinu zemlje. U roku nekoliko dana biljka će izbiti na površinu i čarolija kreće. VEGETACIJA Fazu od početka rasta pa sve do pojave prvih pistila nazivamo vegetacijskom fazom. U toj fazi koriste se razni režimi rasvjete: Dan/Noć - 18/6, 20/4 pa čak i 24/0. Više svjetla u vegetacijskoj fazi znači brži razvoj grana, a u kombinaciji sa nekim metodama treniranja donosi bujnu, razgranatu biljku sa puno lisne mase. U vegetaciji nastojimo popuniti prostor boxa do 70%, a također vrhove budućih cvjetova držimo u istoj razini kako bi se svjetlo ravnomjerno raspoređivalo. Najjednostavnija metoda za povečanje uroda je tzv. LST – Low Stress training (savijanje grana i stabljike kako bi neosvjetljeni vrhovi došli na svjetlo i počeli rasti). Kad smo zadovoljni sa veličinom biljke prebacujemo timer na režim svjetla 12/12 odnosno na cvjetanje. U praksi biljka se vegetira otprilike mjesec dana, no sve to ovisi o prostoru i veličini saksija. CVJETANJE U prirodi cvjetanje počinje kad dan i noć budu jednake dužine, odnosno 12 sati dan i 12 sati noć. Prebacivanjem timera na režim 12/12 potičemo cvjetanje. Nekoliko dana od prebacivanja na 12/12 pojavit će se prve pistile (male bijele dlačice koje označavaju ženski spol) i to je ustvari pravi početak cvjetanja. Muške biljke imat će male bananice ili jaja, njih uklonite iz boxa to je prije moguće kako nebi došlo do oprašivanja. Rast biljke i izduživanje grana se nastavlja u narednim danima, ostalih 30% prostora u boxu se popunjava, a grane i stabljika postaju sve kruće i teže ih je savijati. Nakon toga rast potpuno prestaje, a cvjetovi se počinju debljati. Cvjetanje traje 2 ili više mjeseci i ovisi o sorti. Ako uzrokujete stres biljci cvjetanje se može i produžiti. Bitno je napomenuti da ruderalis ili autoflowering vrste ne ovise o režimu 12/12 i procvjetat će na bilo kojem svjetlosnom režimu poslije 20tak dana. PREHRANJIVANJE ILI GNOJENJE Ukoliko ste kupili kvalitetnu zemlju i stavili dovoljno velike posude nema potrebe da prehranjujete biljku barem prvih 2-3 tjedna. Vrijeme za početak prehranjivanja je kad počne žutilo listova tj. to je znak da je biljka potrošila sve hranjive sastojke iz zemlje i počinje ih crpiti iz listova. U vegetaciji vam je potrebno gnojivo sa više dušika (N), a u cvjetanju gnojivo sa više fosfora (P) i kalija (K). Na svakom gnojivu naveden je NPK omjer. Uvijek počnite prehranjivati sa 1/3 ili ½ preporučene doze pa postepeno dižite dozu do preporučene. Postoji velik izbor gnojiva specijalno napravljenih za našu biljku s kojima je teško pogriješiti ako se držite preporuke proizvođača i tablice gnojenja. Preporuka za početnike su Hesi starter paket, BioBizz starter paket ili Jungle juice. Posao će odraditi i obična Plantella, zelena za vegetaciju i crvena za cvjetanje. Uz osnovna gnojiva na tržištu postoje i razni pomoćni preparati koji mogu pospješiti razvoj korjena, stvoriti više cvjetova, udebljati cvjetove ili jednostavno pospješiti uzimanje hranjivih sastojaka iz zemlje. Prehrana se vrši svakim ili svakim drugim zalijevanjem, po preporučenim dozama proizvođača, a ukoliko primjetite znakove pregnojavanja preskočite prehranu i zalijte običnom vodom. Sa prehranom nastavite kod idućeg zalijevanja. Vrlo je bitno prehranjivanje obaviti sa podešenom PH vrijednošću jer kod previsokog ili preniskog PH biljka ne može uzimati sve hranjive sastojke koji su joj potrebni. ISPIRANJE 10tak dana prije berbe radi se ispiranje zemlje većom količinom vode (5 x većom od volumena posude) kako bi se sva gnojiva zaostala u zemlji dobro isprala. U posljednjim danima biljka će crpiti hranjive sastojke iz posljednjih rezervi u listovima i žutjet će kao da dolazi jesen. Do kraja se zalijeva samo čistom vodom, a u poslijednje zalijevanje može se dodati malo meda ili melase šečerne trstike. Poslijednjih 24-48 sata biljka se ostavlja u mraku. Po nekim teorijama izlučivanje THC-a se tada povećava, ali vjerovatnije je da se to radi zbog bržeg raspadanja klorofila i boljeg okusa pri konzumaciji. Ispiranje se također radi i kod pregnojavanja, a poželjno je ga je napraviti i tijekom uzgoja kako bi se isprale toksične soli koje se nakupljaju na korjenu. BERBA Kada ubrati biljku reći će nam najbolje pogled mikroskopom na trihome, čiji raspon može biti od prozirnih, preko mliječnih, pa sve do crvenih. Prerano ubrana biljka imat će prozirne trihome što znači da nije postigla dovoljnu zrelost. Kad su svi trihomi crveni to je krajnje vrijeme za berbu jer daljnjim čekanjem THC opada. Mliječni trihomi donose “head high”, a crveni “body high”. Uberite kad imate pola mliječnih / pola crvenih i dobit ćete ponešto od oba svijeta. SUŠENJE Kad ste posjekli sve vrhove skupa sa dijelom stabljike vrijeme je da zamastite prste i škarice. Odrežite sve listove, a one blizu vrhova ošišajte. Vrhove cvjetova nanizajte na konop i objesite naopako na mračno mjesto (klorofil se raspada u mraku) sa dobrom cirkulacijom zraka. Pripazite da se vrhovi međusobno ne dodiruju. Ukoliko sušite u boxu sa ventilacijom pripazite da vrhovi nisu na direktnom udaru ventilatora. Nakon par dana sušenja (ovisno o sobnoj temperaturi i vlazi) vrhovi su suhi. Da li su dovoljno suhi prepoznat ćete po tome što je stabljiku lako slomiti. Nakon toga vrhove stavljamo u staklenke i hermetički ih zatvorimo poklopcem. Svaki dan otvorite staklenku, promješajte vrhove i dopustite da se zrak u staklenci izmjeni. Proces "curinga" može trajati od nekoliko tjedana pa do nekoliko mjeseci. Budite strpljivi (lako je reći) i cvjetovi će biti ukusniji i potentniji.
MarcoPoloLEGENDA

jun 2013.

#3
TEHNIKE UZGOJA LST  Low Stress Training Savijanje grana uz pomo konopa, ~ice itd. kako bi izdanci koji ina e stoje u sjeni bili osvjetljeni, tako bili potaknuti na rast. Savijajte nje~no, da grane ne puknu. Dok je biljka mlada savijanje je lakae izvesti, a kad je biljka starija grane i stabljika postaju vrai i krui i sve te~e je savijati, te lako dolazi do pucanja. Vezivanjem grana nastojte sve vrhove dovesti u istu razinu zbog ravnomjernijeg rasporeivanja osvjetljenja. SCROG Tehnika je sli na LST-u s time da se na biljku stavlja mre~a i grane se savijaju ispod mre~e i takoer se vrhovi dovode u istu razinu. High Stress Training  Topping, FIM, SuperCropping Topping ili topiranje se izvodi tako da se biljci odre~e glavni vrh, nakon ega izbijaju 2 nova. Topiranje se mo~e napraviti nekoliko puta, a radi se samo u vegetaciji Mogu se topirati i sporedni vrhovi. Nakon topiranja biljka pro~ivljava stres i privremeno zastaje sa rastom. Tako da poslije topiranja ostavite biljku joa neko vrijeme u vegetaciji kako bi se vrhovi uspjeli razviti. FIM  Fuck i missed Izvodi se tako da se biljci britvicom skine dio glavnog vrha nakon ega izbijaju 4 nova vrha. Nakon tretmana biljka pro~ivljava stres i privremeno zastaje sa rastom. SuperCropping Ukoliko su vrhovi pobjegli previae u visinu, a viae se grane ne mogu savijati koristite tehniku supercropping. Slomite granu, ali ne do kraja. Nakon par dana na slomljenom mjestu napravit e se vori, slomljeno mjesto e se zalije iti i vrh e nastaviti dalje prema svjetlu. POREMEAJI U PREHRANI Ukoliko zalijevate vodom koja nije podeaene Ph vrijednosti vrlo vjerovatno e se poremetiti pravilno uzimanje hranjivih tvari iz zemlje stoga prehranjujte redovito, uz podeaenu PH vrijednost, a dr~ei se propisanih doza proizvoa a gnojiva. NAMETNICI Ponekad e u vaa box useliti ne~eljeni stanari (crveni pauk, pljesnjive muaice  fungus gnats, symphilid, tripsi, leaf minersi itd) koji e vaau biljku napadati odozgo i odozdo (korjen). Kako bi sprije ili pojavu istih koristite sterilnu kupovnu zemlju, dr~ite vlagu blizu optimalnih vrijednosti, ne iznosite biljke van boxa (primjerice na terasu i sli no) jer postoji velika mogunost da ete u box unijeti nekog nametnika. Postoje i preventivna sredstva kao ato je npr. Neem, prirodni pesticid, koji u inkovito atiti biljke od mikroorganizama i nametnika. Mo~e se dodati u mix zemlje, zalijevati ili prskati folijarno. Takoer se koristi i vodikov peroksid. Mo~ete u box ubaciti i bubamaru koja je prirodni predator. Sve probleme sa nametnicima rjeaavajte instantno kako se ne bi proairili i uniatili sav vaa trud. Crveni pauk (Spider mites)  najopasniji od svih, vrlo teako ga se rjeaiti. Siae sokove iz liaa i ostavlja bijele to kice na mjestima gdje se hranio. Protiv spidera djelotvorni su neem, poveanje vlage i ekstrakt duhana. Pljesnjive muaice (Fungus gnats)  odrasle muaice pola~u jaja na povrainu zemlje iz kojih se izlegu larve. Larve se hrane korjenjem i organskim tvarima. Rjeaavaju se tako da se na povrainu zemlje stavljaju kriake krumpira na koje se larve skupljaju. Nakon ato se skupe, krumpir bacite. Ili prekrijte povrainu zemlje pijeskom, to e uguaiti larve. Djelotvorni su neem i ekstrakt duhana. Symphilid  bijele ili svijetlije boje, a izgledaju kao gusjenice. Ukopavaju se u zemlju i hrane korjenom. Pri zalijevanju lako ih je uo iti jer isplivavaju na povrainu. Djelotvorni su neem i vodikov peroksid. Tripsi (Thrips)  jako sitni no mogu se vidjeti golim okom. Brzo se razmno~avaju i neke su vrste otpornije na kemikalije. Iz listova isisavaju sok, te listovi zbog toga mogu izgledati bijelo. Privla i ih ~uta boja, a odbija eanjak. Djelotvorni su neem i bubamara koja im je prirodni neprijatelj. Buaa i listova (Leaf miners)  na listovima jedu i kopaju rovove u koje pola~u larve. Prepoznat ete ih po izrezbarenim linijama na listovima. Protiv ovih nametnika djelotvoran je neem. sad mo~ete pisati ;-) vodi a ima dosta na vutri, a i po internetu...nije mi bila namjera nikoga kopirati, samo sam ~elio napraviti jedan po svojoj viziji amater sam, a takav je i vodi (iako mislim da sam poneato i napredovao od dana kad sam se registrirao ovdje) tako da vjerovatno ima i greaaka, ako ima ispravit u nije problem...sve slike se mogu uveati, klikajte ima i pdf verzija, ugodnija za o i...http://www.sendspace.com/file/otlozs (ako nece direktno otvoriti link, kopirajte link u adresu) :read: & :wave:
fat_trollAMBASADOR

jun 2013.

#4
odli an, odli an writeup
vinerPOZNAVALAC

jun 2013.

#5
super,slo~eno :thumb:

jun 2013.

#6
ima vodica na forumu i na internetu ..bezbroj.Marco je slozio do sada najjaci i ovo treba zaljepiti negdje gdje se vidi i kao obavezno stivo prije registracije..pozdrav Marco
Vu ing.POZNAVALAC

jun 2013.

#7
Super je vodic i pohvale za trud. Ja bi samo dodao kao savet pocetnicima da je kanabis vrlo otporna biljka koja raste ako joj se obezbede osnovni i minimalni uslovi. To nije tesko postici i mislim da tek kad se zavrsi jedan grow sa minimalnim uslovima i stekne neko osnovno iskustvo moze da se predje na neki veci nivo sa djubrenjem (gnojenjem) i ostale stvari koje povecavaju prinos. I da - "growanje" nije RTS igrica, treba vise vremena i strpljenja.
rKj420ZMAJ

jun 2013.

#8
svaka ti dala i na vreme dobila :D
blankerENTUZIJASTA

jun 2013.

#9
Svaka ast.Odli no!!!!
iprezimeAMBASADOR

jun 2013.

#10
ljepo sroceno
Milos89POZNAVALAC

jun 2013.

#11
Lepo napisano , svaka cast na tome ! Ovo mnogim pocetnicima moze i hoce pomoci , pazljivo citati i polako primenjivati u praksi . :thumb:
grga77AMBASADOR

jun 2013.

#12
bravo Markic..........to se trazilo sve osnove na jednom mjestu ideala za pocetnike
BosnafariaPOZNAVALAC

jun 2013.

#13
Odli an tut, hvala. Ako mogu ovdje samo par pitanja pitati, moram negdje jbga :) Da li ventilacija mora raditi dok je biljka u no fazi? Da li se u vege fazi biljka smije izvla iti svaki dan iz boxa i po danu je ostavljati negdje na sunce, pored prozora ili na balkonu, a po noi vraati u box da dobije malo i prirodnog svjetla? Npr. od 19 do 07 h pod lampama, i onda od 7h do 19h van boxa na zraku? Kada zalijevati biljku, kada je no ili dan? 10x...
loopAMBASADOR

jun 2013.

#14
1. ne mora,ali nee ni smetati 2. ja li no ne bih aetao biljke 3.najbolje malo pre nego se pale lampe,ako si u mogunosti...u principu je dobro da ih naviknea da e biti zalivene u otprilike isto vreme.
BosnafariaPOZNAVALAC

jun 2013.

#15
'fala loop, Bog ti zdravlje dao :kiss:
sharpLEGENDA

jun 2013.

#16
ukoliko nije automatik sjeme onda mislim da je optimalnije zalijevat par min. prije gasenja svjetla. zbog--tekst iznad slike https://www.vutra.org/topic/7615-mali-eksperiment/?p=190032
Big LLEGENDA

jun 2013.

#17
Tek sad vidjeh ovo.... Marco, ukrao si show s ovim vodi em, svaka ast. Svima na registraciji treba ovo dat da itaju pa tek onda registracija OGROMAN RESPECT
Bezze_SaAMBASADOR

jun 2013.

#18
Svaka ast, odavno nisam naiaao na lijepo sro en, sve obuhvatan vodi RESPECT!

jun 2013.

#19
svaka cast !

jun 2013.

#20
E Marco htila bih kao i svi drugi decki da te pohvalim ,na doista krasnom vodicu za unutrasnji uzgoj..I sigurno da ce doista koristit narocito pocetnicima..E frende imam jedan predlog ,posto si stvarno sve napisa,ako mozes samo malo u vezi ventilacije jos dodat recimo kako triba izracunat ,znaci kako se racuna i koliko triba biti ventilacija npr. upuh i ispuh ak je box 1x1 ili 1,5x1,5 zarulja hps 400 ili 600w,naravno sa cooltube..Sigurno da bi doista koristilo pocetnicima..:-)u svakom slucaju sve 5 :-)
hashladyISTRAŽIVAČ

jun 2013.

#21
Dragi Marko prije svega da te pozdraxim te ti zahvalim za vrijeme utroseno za ovaj divni post,pun veoma preciznih i korisnih savjeta.Do sada sam imala velikog iskustva u vanjskom uzgajanju,ali posto vec par godina zivim u zgradi i nisam sama u stanu bila sam prisiljena da se oprobam u unutrasnjem uzgoju sa kojim do sad nisam nesto posebno zadovoljna. Prvih par biljaka sam posijala prije 2 mjeseca biljke su poslije 20-tak dana premjestene u sobu na svijetlo i prozracno mjesto ali kao da se zaustavio rast na nekih 40 cm.Svijetlo mi je skoro non stop upaljeno,dobra zemlja i redovno gnojenje,ali ove dvije kao da ne mrdaju !? Moguce li je da nemam dovoljno svijetla !? Grow kutak mi je u cosku pokraj prozora pa osim neonske svijetlosti dobija i vanjsku. Imam dvije neonke od po 18w (nemoj me popljuvati ako je malo,ama ovi gdje sam trazila svijetlo preciziravsi da mi treba za cvijece koje ne dobija dovoljno svijetla su mi rekli da neonka od 400w ne postoji te da mi nije potrebno toliko svijetlo te da ce 2 neonke biti vise nego dovoljne !? ) Izvini opsirnost,ali zelim lijepo da se raspitam pa da ne grijesim,a posto smo mi bosanci siroko poznati po inteligenciji bolje da budem i glupa nego da ostanem bez svojih curica koje su mi i lijek izmedju ostalog.Od skleroze do neuroze !? Nadam se da ne smeta malo sale na moj racun ! Da ne zaboravim jos jedan detalj, kutak je 80x50 cirka sa visinom od nekih 1,50 ima dovoljno vazduha pa odatle nedoumica da li da dodajem ventilator,lampe mi stoje otprilike 10 cm od biljaka,jesu li preblizu!? U druge 4 vazne sam prije 5-6 dana presadila vise proklijalih sjemenki,misleci da kad malo porastu iscupam one kojima nisam zadovoljna i ostavim najbolju (dali je ovo greska mislim na naknadno cupanje!?) Ove proklijale sjemenke su trenutno visoke 10tak cm ama peteljke su zaista visoke i biljke se krive malkice. Jesam li ih preduboko zakopala pa radi toga pustaju toliku peteljku i da li da dodam jos malo zemlje i bolje ih ukopam mislim da pokrijem te duge vratove u vaznama ima jos mjesta za zemlju !? To su mi trenutno najveci problemi pa bih ti bila zaista zahvalna da mi sto prije odgovoris.Bilo bi mi veoma drago da moze da kontaktirame i razmjenimo iskustva. Unaprijed ti zahvaljujem pozdrav od srca
BladeZMAJ

jun 2013.

#22
Poz i dobrodoala na forum. Imaa premalo svijetla,cak i da nekako izguraa vegetaciju cvijetanje necea odraditi s tim...potrebna ti je HPS rasvijeta...250w bi te zadovoljilo na taj prostor...ako ti temp ne prelazi 28c zasad netrebaa ventove...al ako stavia HPS + ljeto je trebat cea ventovima regulirati temp.... U pravilu svaku sjemenku sadimo posebno kako nebi poslje cupali i stvarali stres. Ove ato sto idu u visinu a ne razvijaju se...to je zbog premalo svijetla pa e izdu~uju,na kraju ce puknut....ako osiguraa svijetlo mo~ea ih ukopati u zemlju skroz do listova,pre~ivjet ce. Ako HPS rasvijetu nem~ea osigurat mo~da LED 90w bi te zadovoljio,al koata oko 100eu....ako niata od toga...eventualno phun khurac atednih i neonki..mada to je vec nategnuto.
Bezze_SaAMBASADOR

jun 2013.

#23
Ovo ato si navela "problem" oko biljke je upravo to ato je rekao Jack-Sparrow a to je da tim biljkama treba svijetla, odnosno nemaju dovoljno pa se izdu~uju kako bi u nadi "uhvatile" neato svijetla. Ne znam ko ti je rekao da tra~ia 400W neonku??? LOL? Ali za po etak mogu poslu~iti. Poato su ti trenutno pod neonkama, slobodno spusti ih na 4-5cm, ako griju, a imaju i one DayLight (tako se zvale) i one ne griju, i njih mo~ea pribli~iti biljkama skrooz - 1cm max. (ako ta no ne znaa koje su ti, slobodno ih pipini rukom, ako ne griju onda su to ove "dobre", i odmah spusti neonke ato viae, nemoj da imaju 24h svijetla, znam da se ~uria i sve to, ali moraju imati neko vrijeme za "odmora", da sam na tvom mjestu, 1h bih im dao bez svijetla, i u tom periodu zaliti, da si od po etka sa njima i mogla (da su te nenoke) i sad ne bi se one izdu~ile, poato nemaa MH ili HPS, - ne znam kako da zavraia sve - OSIM ako imaa balkon, pa da ih krajem 7-8 mjeseca stavia vani, ako imas balkon naravno...i stavi ih na balkon (viae svjetla imaju, i kad proe sunce, ti ih pod neonku ponovo, tako radi do odprilike krajev augusta, onda ih izbaci vani (non - stop) na balkon npr, ina e bez ~utog spektra boje - nema cjvetanja, .. ili vidi pa uzmi LED atedne (gomilu... mislim ato viae to bolje...) P.S. Ovo uvjiek volim rei, u ovakim situacijama.... biljkama svjetlo - k'o ljudima pare (nikad dosta) !!
#24
Good job. Dobar teks za sve pocetnike :)
GrowGrowwENTUZIJASTA

jun 2013.

#25
svaka ast na ovome pogotovo na onome "poreme aj u prehrani" to mi je puno pomoglo :)
fat_trollAMBASADOR

jun 2013.

#26
hajde da pitam jedno openito pitanje, kad vidim da je ovo postala akutalna tema. Ako sam gadno fulao, modovi premjestite post, molim vas. ako sam slo~io PC box, i u njega stane jedna dugoljasta tegla od nekih 5.5 litara. 70W HPS. da li da u tu teglicu stavim 2 biljke, jednu kraj druge, pa ih odvojim ne ime, ili da stavim samo jednu, pa nek se airi? Brine me sam obilk teglice, hoe li se korjen raairiti ako je relativno uska i duga? Takoer, ato se ti e prinosa... hoe li 2 manje dati viae nego jedna vea? stvarno nisam pametan... hvala i pozz
BladeZMAJ

jun 2013.

#27
Ja bi stavio jednu...
fat_trollAMBASADOR

jun 2013.

#28
roger that, zahvaljujem
manutd15ISTRAŽIVAČ

jun 2013.

#29
Bok ekipa, biljke su sad u cvjetanju vec 7. dan i toklo su narsle u vegetaciji da sam mogao i ranije prebacit na cvjetanje jer samo kaj mi krov ne strgaju :) al ima jos neki 10cm lufta. Pitanje galasi da li se moze cvjetanje obavit sad na principu 8 16 ( 8 sati svjetla 16 mraka) da se smanji rast a ubrza cjetanje, ili je to samo moja neka fiks ideja? Hvala
BladeZMAJ

jun 2013.

#30
Mo~e..samo to ce ti smanjiti urod...i to puno...
Z&NZMAJ

jun 2013.

#31
Meni to nema logike...nee one usporiti rast. Zapravo, iako nisam siguran 100% u to, vjerujem da e se joa zbog nedostatka svjetla ja e izdu~iti :P u svakom slu aju, mislim da nee bit efekta :) Joa cca 3 tjedna rastu... i to intezivno :icon_lol:
manutd15ISTRAŽIVAČ

jun 2013.

#32
ok, ostaje 12/12 kak je, al nek ih ima, necemo se ~alit :joint: :icon_wink:
s0vaAMBASADOR

jun 2013.

#33
Radi LST ako ti je prostor problem...
CikariPOZNAVALAC

jul 2013.

#34
mogu li se biljke stare 30 dana staviti u cvijetanje ? :)
s0vaAMBASADOR

jul 2013.

#35
Ako mislis na rezim 12/12, mogu. Mogu od pocetka ako hoces.
CikariPOZNAVALAC

jul 2013.

#36
da da rezim 12/12 na to mislim , prebacio sam ih ;)
manutd15ISTRAŽIVAČ

jul 2013.

#37
definitvno si pogodio ovaj intezivan rast, morat cu modificirat box kolko su se raspiatoljile :D
Z&NZMAJ

jul 2013.

#38
Slatke muke :D
WhiteWidow86ISTRAŽIVAČ

jul 2013.

#39
Prije svega da pozdravim sve ove ljude sa foruma koji toliko znaju o voj nasoj dragoj biljkici... E ovako ljudi ja imam par pitanja sobzirom da mi je prvi put da pokusavam da napravim nesto SIlje za sebe, igrom slucaja sam na letio na par sjemenki koje sam samo onako posadiooo, i vidi cuda pojavise se :)) kad sam vidio da to ustvari raste a kako sto reko da se nisam nikad susretao sa sadzenjem odem i kupim u SHOPU 2 white widow znaci imam te dvije koje su vec stare neznam ni sam koliko i 4 komada malih koje sam sam posadio iz sjemena. Eh ovako se odvija situacija dalje sam sebi sam napravio neki inprovizovani box koji je visine 80cm sirine 60 cm a duzine 1,50m ugradio sam dvije (duge) neonke po 36w / 765 cool day light x 698 meni ovo sve i neznaci puno :).. ako bude neko ko mi bude htjeo pomoci mogu staviti i slike a nadam se da oce. Sad ako mi moze ko sta reci za ovo svjetlo i dali je ok da ubacim jos jedno dvije stedne sijalice radi jace svjetlosti, a naj bitinije od svega toga je sto ove dvije velike imaju sigurno po 50 60 cm vec su dale znake da su ZENKE znaci vec su dosle do svjetla nema im dalje dali je vrijeme da zaustavim taj rast sa prebacivanjem svjetla na 12/12 i dali je moguce postici cvjetanje sa ovom rasvjetom, i jeli potrebno dodavanje nekih NPR stednih sijalica. Unaprijed zahvaljujem...
BladeZMAJ

jul 2013.

#40
Ako inzistiraa na atednim ~aruljama ono ne da ubacia joa dvije nego 20...ako ~elia neato dima...
WhiteWidow86ISTRAŽIVAČ

jul 2013.

#41
jel to znaci da nista ovako nemogu postici sa ove dvije velike neonke i jos dvije sijalice sa po 900 lm mogu li uopce ostvariti cvjetanje ??? i jeli vrijeme za ove dvije koje su vec velicinom 50 60 cm da se prebaci na 12/12 ili da jos uvjek ide 18 h...
BladeZMAJ

jul 2013.

#42
Kad cea prebaciti na 12/12 odlucijea iskljucivo ti.....40 000-50 000 lumena ti treba na kvadrat prostora za rezultate...pa ti sad racunaj...
fat_trollAMBASADOR

jul 2013.

#43
uh, sitno pitanje listam malo ja prvim postom, i primijetim ovu tabelu sa snagom HPSa po kvadraturi... 150W za 30*30cm? 250W za 60*60cm? Jel to... ok? Nekako mi zvu i puno, no ja sam njubara tu, pa.. eto, pitam hvala eh, joa jedno pitanje neato kemijam sve i brine me temperatura (ne nu~no povezano s kutijom koja je gotova), pa me zanima koliko zaista svjetla 'pojede' tanki plexi? Kod HPS.ica to i nije neki problem, poato su dovoljno jake, no zanima me kakva je situacija s CFL-kama? Stvar je tome da osim HPS-a imam i par 'pomonih' CFL-ki, pa me zanima koliko u ih oslabiti ako sve to sakrijem iza plexia? `to ako se radi o veem broju? npr 70w HPS + 4 CFL-ke? da li mi je u tom slu aju bolje improvizirati CT ili mogu sve komotno sakriti iza plo e plexia? hvala puno!
n00bAMBASADOR

jul 2013.

#44
Bravo marco polo! udo ti je vodi ! Iako iman jedan grow iza sebe, lijepo je vidijeti sve sistematizirano i kronoloaki slo~eno.
weedoyeLEGENDA

jul 2013.

#45
trol bolje uzmi pleksi nego staklo, staklo se greje pleksi mislim dane moze, ja imam staklo i zagreje se a ne moze mnogo lumena da zadrzi nit pleksi nit staklo...
fat_trollAMBASADOR

jul 2013.

#46
hvala 'lega, i mislio sam plexi, ne staklo. ionako je plexi lakai za obradu nego, novo pitanje Pro itao sam tu negdje da volumen boxa (u metrima kubnim) pomno~im sa 125 i dobit u optimalni protok zraka u metrima kubnim po satu To no/neto no? Jer po toj ra unici, meni je dovoljan jedan kvalitetni 120mm vent za komp (http://www.links.hr/?naziv=ventilator-scythe-slip-stream-120mm-1200&option=artikl&id_artikl=050.908.126) da ohladim box dimenzija 0,5m * 0,5m * 1m: (0.5*0.5*1

jul 2013.

#47
Mnogo mi je ovo pomoglo, hvala vam puno na ovom postu. ;) :smoke18: :smoke18: :smoke18:

jul 2013.

#48
Odlican post Svaka cast

jul 2013.

#49
ako moze mala pmoc sta mjesate s vodm... koje stvari koristite za hranjenje biljke kroz zaljevanje ?

jul 2013.

#50
buraz, a da se ti malo promuvas forumom i vidis sta pise na tu temu u podforumu uzgajanje, evo serviram ti jednu temu, al nije jedina, tako da potrudi se malo, sve je to vec napisano i dopunjuje se https://www.vutra.org/topic/5200-koja-gnjoiva-koristite/?hl=gnojivo

jul 2013.

#51
hvalla puno..
zokaISTRAŽIVAČ

jul 2013.

#52
Marko svaka cast. ja zadnjih 20tak god.uzgoim po par biljki na terasi svasta sam probao i mislio sam da mnogo znam al ti mozes doktorat da napises na temu.Ove godine sam zakasnio sa sadnjom pa sam mislio da posadim par biljki na terasu krajem augusta i tamo da ih drzim do kraja septembra dok nespremim prvi box neznam jel ti ili neko sa sajta imate iskustva u tome ili da cekam sve da napravim u nedoumici sam i misljenje ili iskustvo nekog ko je probao bi mi dosta znacilo unapred hvala.zoka

jul 2013.

#53
ja sam pre par godina klonove iz outdoora drzao na terasi do sredine 10 meseca i onda prebacio pod lampu, skinuo pocetkom 12 meseca, sve proslo ok
MarcoPoloLEGENDA

jul 2013.

#54
e ovako...posto ja u ljetne mjesece cesto nisam tu (vise nisam nego jesam), i nisam u mogucnosti pratiti temu, zamolio bi sve koji se javljaju u ovu temu sa raznim problemima da svoja pitanja postavljaju u nekoj temi koja ima veze sa vasim pitanjima...a usput bi zamolio moderatora da se vodi zakljuca jer nije namjenjen pitanjima ve itanju :-) to sam trebao odmah napravit al nisam ocekivao da cete se toliko raspisati...a kad se malo stabiliziram i primirim, bit ce i vise vremena pa cu se aktivnije baviti forumom...hvala na razumjevanju

Ova tema je zaključana