VUTRA
ForumUzgajanjeUnutrašnji uzgojPH i Lakmus papir-pouzdano koriscenje i pravilna upotreba
LEGACY

PH i Lakmus papir-pouzdano koriscenje i pravilna upotreba

86 odgovora10,244 pregleda

maj 2019.

#1
Postovani clanovi,resio sam da obradim temu o koriscenju Lakmus papira.U zadnje vreme dosta se problema pojavljuje na forumu kako i na koji nacin izmeriti vrednost vode. Dosta clanova vidim da koriste digitalne ph merace ovog tipa i slicnih,a isto tako primecujem da imaju sa istim problema oko toga kako ga nastelovati i odrzavatiga da uvek bude tacan.Takodje sto sam uvideo i sto me je privuklo da uradim ovakvu temu jeste da dosta ljudi mozda nema novca da kupi taj digitalac ili ga imaju a ne znaju kako da ga koriste. Povodom toga ja sam napravio neki ogled koji se nadam da ce pomoci svima onima koji su skepticni kad je Lakmus papir u pitanje. Napomenuo bi da ga licno koristi evo sigurno vec deciniju od kad se bavim hortikulturom,ne samo uzgojom canabisa nego i uopste povrtarstvom i bastovanstvom. Pre nego pocnem ogled tako reci napisao bi uopsteno nesto oko Ph vode i njivo vrednosti cisto da podsetim i za one koje ne znaju koliko je zapravo bitan ph vode u uzgoju biljaka a pogotovo u idooru odnosno vestackim uslovima uzgoja biljaka. Prvo ato treba da znate i odakle po inje pri a o pravilnom zalivanju jeste da hladna hlorisana voda kao i preterano zalivanje ubijaju biljke. Ove dve stvari uvek imajte na umu i po etak uspeanog uzgoja je osiguran. Va~no je da znate kako i ime zalivate biljke Voda za zalivanje razlikuje se po svom hemijskom sastavu, fizi kim osobinama i bioloakim primesama. Naj eae se koriste sledee vode: [*]Otvoreni vodotoci (reke, jezera, bare). Ova voda je po karakteristikama najnestabilnija. Vrlo esto je izvor zaraza i drugih zagaenja. [*]Kianica  jedan od najprihvatljivijih na ina zalivanja biljaka ukoliko sredina nije previae zagaena. Kianica koja se skuplja u sredinama u kojima postoje jaka vazduana zagaenja iz teake industrije u sebe tokom padanja upije mnoga jedinjenja koja su otrovna za biljke. [*]Bunarska voda  uvek je prethodno potrebno ispitati sastav ove vode. Naae vode su generalno tvrde i bogate karbonatima magnezijuma i gvo~a. Ukoliko zalivate biljke ovakvom vodom treba svakako smanjiti dodatke vodorastvorljivih ubriva. [*]Vodovodna voda  jedan je od naj eaih oblika vode za zalivanje. Prednosti su joj ato je uglavnom stabilnog hemijskog sastava i nije one iaena patogenim gljivama i bakterijama. Nedostaci su u tome ato je obogaena hlorom za dezinfekciju vode, koji na biljke ima negativno dejstvo. `ta je to odstajala voda? esto mo~ete pro itati da cvee ili nama dragi hobi treba zalivati odstajalom vodom, meutim, pravo uputstvo kako se priprema odstajala voda uglavnom ne postoji. Odstajala voda je voda koja je temperirana tako da prilikom zalivanja biljaka ne dolazi do aoka. Ovo temperiranje obavlja se tako ato se voda za zalivanje priprema 24 sata pre njene upotrebe.U nasem slucaju cesto se primenjuje a i sam to radim 30min ostavim vodu pa zalijem bioze. Floraekspres saveti: [*]Najbolji na in da pripremite vodu za zalivanje je da u neki airoki sud pustite vodu u jakom mlazu preko reaetke. U kunim uslovima najjednostavnije je da u kantu sa airokim otvorom pustite vodu preko tuaa sa visine koliko vam to crevo od tuaa dozvoljava, a minimalno makar jedan metar. Na ovaj na in voda e velikom povrainom doi u kontakt sa vazduhom i skoro 60% hlora e se izvetriti. Ovako napunjene posude ostavite 24 sata da odstoje. I stajanjem se vetrenje hlora nastavlja, a jedan deo karbonata se istalo~i na dnu posude. Ovako pripremljena voda dobra je za zalivanje cvea i nasih bioza. [*]Prvo pravilo kojeg treba da se dr~ite je da vodu ne skladiatite u plasti nim flaaama ili kanisterima koje ste napunili direktno iz esme. Iako ova voda stoji i viae od 24 sata njena svojstva se zna ajno ne menjaju, a hlor i dalje ostaje prisutan i svakako akodi biljkama.Zato se vracamo na ono iznad sto sam napisao sasvim je dovoljno ostaviti vodu da ostoji od 1h do 30min pre zalivanja. `ta je to pH? Kada dobijete uputstvo za gajenje biljaka, gotovo uvek e pisati da je potreban odreeni pH. pH je zapravo stepen kiselosti supstrata u kojem se biljka gaji. Vrednost pH kree se od 1 do 14. pH reakcija 7 govori da se radi o neutralnoj sredni. Sve vrednosti manje od 7 predstavljaju kiseline, a sve vrednosti vee od 7 predstavljaju baze. Zaato se o tome govori kada se pri a o zalivanju? Zato ato tvrda voda dugotrajnim zalivanjem izaziva rast pH i stvara nepovoljne uslove za biljku. Kako pH uti e na rast biljke? Biljke koje se nalaze u neusklaenoj pH reakciji uglavnom ili prestaju da rastu i cvetaju ili dobijaju svetlozelenu bolesnu boju listova, a boja cvetova lagano bledi. Ovakve biljke postaju vrlo osetljive na bolesti. Pitanje je kako da kontroliaete pH? Dodavanjem ubriva i dobrim izborom supstrata za sadnju biljaka iliti odredjenim kiselinama o kojima cu kasnije pisati kroz ogled. Va~no: Canabis kad se radi u supstratu neke optimalne vrednosti su uglavnom gaji na pH vrednostima izmeu 6-6,5ph,meni je tako pokazalo uskustvo da tada i najbolje usvajaju ostale nutrijente.Naglasavam da kad se radi hidraponskom uzgoju tu odskacu neke vrednosti i nebi ulazio dublje u tome,znaci pricam o uzgoju u suspstratima. Eto ovo je mali deo onog uopsteno sto bi se ticalo ph i vode i samog vrednosti istog pa bi se sad vratio odnosno poceo ogled i pokazao kako ja to radim sa lakmus papirom. Lakmus papiri koji se pojavljuju u prodaju i koji se mogu naci to su papirici u vrednosti koji mere od 1-14, od 5,4-7 ,i od 5,5 -9 koji ja koristim vec duze vreme. Za ogled sam koristio vodu direktno sa cesme i vodu ostajalu 1h. Stapici za usi sam koristio da kanem vodu na pipirice,posle merenje vode direktno iz pipe i ostajale vodu videcete razliku i blagoj nijansi boje,primeticete kako je ostajala voda malo zelenkastija njoj je veci ph jer je tvrdja ili bazicna voda koja je odstojala a iz pipe diretno primeticete da je svetlija odnosno kiselija. E sada dalje,da bi doveli vodu u kiselije stanje koriste se odredjene kiseline kao sto su fosforne kiseline,azotne kiseline ili recimo jednostavno rade posao i limontus,sok od limuna,sirce i tako dalje.Imate i da kupite naravno sve vec gotovo iz grow shopa,pet shopu koji se bave akvaristikom a to su preparati ovog tipa----,ja licno koristim ovaj sada i ovaj takodje ,iskreno jeftini su mi i rade odlican posao. Kako izgleda zapravo boja samih listica kada oborite odnosno dovedete vodu u kiselije stanje.Ja sam u 2dl vode svega kanuo 5-6 kapljice ovog mog downa koji je nitric acid 38% tako pise na njemu i stanje je sledece, .Videcete veliku razliku u boji listica i ako su mi malo losije slike ali ipak je vidno i razumljivo ono u cemu bit svega. A recimo evo primera na listicima od 1-14 oni nisu bas tako precizni pa ih ne preporucujem ali da pokazem opet i to kako je razlika vidna,.Uglavnom radim sa listicima od 5,5-9 i nemam nikad problema oko odrzavanja balansa kiselosti i bazicnosti vode,bioze su dobre usvajanje je ok ,nema locka sto je bitno a jedan recimo pouzdan nacin merenja i verujem da ce bar kod mene to ostati tako na dalje jer licno ne vidim razliku izmedju digitalnih aparatica osim bacanje u trosak i mucenje oko stelovanja i odrzavanja istog.Podrzavam i postujem svi koji rade sa digitalcima,da se razumemo odmah da ne bude nekih skeptika oko toga jer tema nije bazirana na tome nego o objasnjenju i pravilnom koriscenju Lakmus papira. Tako da drugari i drugarice,mislim da sam eto na neki nacin pomogao i razbijo skepticnost oko toga i koriscenja lakmus papira.Ovo jeste neki lowbudjt i mozda zastareo nacin ali nacin koji funcionise.Pa eto za one sa plicim djepom kao sto sam i ja a i za sve ostale ljude kojima je ne dostupno nabaviti digitalac,mislim i zelja mi je bila da pokazem -pomognem i na neki nacim objasnim koriscenje Lakmus papirica. Mozda sam nesto zaboravi da napisem pa cu dopuniti,a vi ako imate neke nedoumice pitajte ili i sami dopuniti verujem da ce ovo biti od pomoci nekom.Pozz svima i do tipkanja

maj 2019.

#2
Odlican inorfmativan text te je dobro to sve znati. Iskreno prvi put kod growanja sam samo kupio lakmus papir da nebi bilo, poslije toga kupih Ph metar. Nakon svih tih kupovina i kalibratora i kontrola, i zezanja shvatio sam da sve to nema baa prevelike vajde u smislu da se biljke naviku na sve osim kod silovanja biljaka i extrema. Joa uvijek drzim do toga da ako ja mogu pit tu vodu... Mogu i biljke... Ph je jako bitna stavka daleko od toga, ali osobno po injem obraat pozornost kada nesto ne valja... A ako one pie i pumpaju. Koga briga za ph:) Danas viae manje sve hrane u smislu aditiva imaju korektore u sebi.. Uglavnom, poanta je da nakon svih tih papiria, Ph metara, kalibratora, kontrola... Sve stoji u ladici... I skuplja praainu.

maj 2019.

#3
Bravo,jako lepo sazeto za pocetnike(a mislim i potrebno,jer meni nema smisla dopustiti lock bioze,polazim od uzrecice"bolje spreciti nego leciti" a i otkloniti u startu jedan problem ako nesto krene naopako).

maj 2019.

#4
Ja se ne bih bas slozio sa Vama kolega jel svi vec znamo i usli smo duboko u tu temu dosta puta i ovde na forumu a i uopsteno da velika kiselost samog tela dovodi do okidaca naseg najveceg neprijatelja 21 veka a to je kancer. Ja sam neko ko osim oraganik uzgoja propagira i zdravu ishranu,zdrav zivot a pre svega zdrave misli. Elem ono sto sam zaboravio a vidite vi kolega Zelenko ste me podsetili da sama kiselost vode odnosno tvrdja voda locira iliti smanjuje vrednost cal-mag,dva elementa koja su jako bitna za razvoj biljki a njih blokira kiselost vode,nadam se da ce te se sloziti sa mojoj konstatacijom ili sam ja nesto propustio u hortikulturi svih ovih godina.:)

maj 2019.

#5
Ja jedino primje ujem da vadis iz konteksta.

maj 2019.

#6
:thumb:
MrLovePOZNAVALAC

maj 2019.

#7
Mozda cu otici od teme ali cu se dotaci nekih stavki u njoj....ja licno odstojim vodu u velikom sudu 24h onda na plinu dobro zagrijem jedno 2l srucim opet da se stabilizuje temp vode priblizno temp suspstrata dodam u vodu sta koliko treba promjesam korigujem ph obicno mi treba 1ml ph downa za ph 6.3 bez obzira da li prihrana ima korektore u sebi ili ne a lakmus papire nisam koristio prvi mi je grow adim ulje cinilo mi se malo jednostavnijim digitalac i ako ga nisam podesio guli grow znas i sam........ako mislis da sam ofulao komentar obrisi ga nije problem ;)

maj 2019.

#8
Od kud ti ovo? Danas stvarno svasta mozes procitati :)
MrLovePOZNAVALAC

maj 2019.

#9
Brisi sramotu ;)

maj 2019.

#10
Mene najvise ovo brine...jer zaista mislim to nije to no.

maj 2019.

#11
Povecana kiselost organizma dovodi do bolesti, a vracanje u bazicnost omogucava organizmu da se lakse izlijeci:) Iz iskustva: kad me uhvati gripa najobicnija, pijem sode bikarbone i sok od limuna( koji u organizmu izaziva baznu reakciju) ozdravim u roku od par dana.. Upravo iz tog razloga preporucuje se i terapija sodom bikarbonom u lijecenju kancera. odoh malo u of topic sorry..

maj 2019.

#12
Jeste kolega u pravu ste,ja sam ispermutovao bazicnu od kiselaste sredine.Moja lapsus,mogli ste ranije da mi sugerisete,hvala jos jednom moja brzopletost ali sam imao u glavi pricu o kiselastoj sredini a napisao bazicnoj. Kada je telo previae kiselo, vaa organizam uzima minerale iz vitalnih organa i kostiju kako bi neutralisao kiselinu u uklonio je iz tela. Upravo zbog toga nivo mineralnih rezervi kalcijuma, natrijuma, kalijuma i magnezijuma mo~e da dostigne kriti no nizak nivo, uzrokujui oateenja koja mogu proi neopa~eno godinama dok ne nastane acidoza.Hvala kolega moja greska nadam se da prastas,samo je doslo do permutovanja jedne reci.

maj 2019.

#13
ma sve ok nego sto ce te Grouchy zaskociti i baciti te u temu -provale sa vutre-...:p:thumb: Kolega Mr Love je zapravao mislio a pogresno se izrazio,on je hteo reci da kad mu je voda full ladna sa cesme a ne stigne da dobije sobnu temp. i zaliva bioze jer svi znamo da je sok za biozu hladna voda,a stim da je covek pocetnik i perfikcionista a recimo mu se desi da nema vruce vode u bojleru deca mu potrose kupajuci se dva puta dnevno:p,pa da bi postigao mlako stanje vode odnosno nekih 25c iliti sobnu temperaturu on tako podgreje malo na sporet i taj fazon,i ako ne znam zbilja od koga je to naucio jer mentor mu verovatno to nije savetovao.Tako da ne uzimajte coveku za zlo ja verujem da on ni ne zna sta je napisao jer mu licno vodim grow i pazim na sve,bice ispermutovao i on nesto-sporet,vruca voda,dogrejavanje,pravljenje ulja,ma verujem ja da mu se sve smutilo u glavu a ja znam da ne radi nista od toga,covek zbunjen ustao danas supruga ga mucila sinoc 100%:) Uglavnom ono sto je bitno i sam negov cin je bio zapravo podrska njegovom mentoru a na tome hvala.:respect:

maj 2019.

#14
Hvala @bigeskalibur na temi, svaka cast, odradjeno kako si i rekao:respect:dobra tema za one koji nemaju vodu iz gradskih vodovod a za one koji imaju, kao sto me mentor @Zelenko63 naucio a ti si gore u temi napisao, 30 min ostavit vodu da odstoji i gotovo...i jos ako se koriste djubriva koja regulisu sama Ph, nema straha od istog:):thumb:

maj 2019.

#15
tu sam na sluzbi :vutra::respect:
StipeZMAJ

maj 2019.

#16
evo ja cu nadopunit sa par digresija :D jel ima gdje detaljnije o tome, jer testovi koje sam ja gledao pokazuju bas suprotno gdje kloramin u vodi na neki nacin dezinficira zemlju od patogena i ni nakoji nacin ne steti biljci. nisam shvatio koji je tocno razlog ostavljanja vode da stoji? tempiranje na sobnu temp ili nesto drugo? aoka od cega? temperature pretpostavljam? klor je plin i treba mu par dana da potpuno ispari iz vode, ovisno koliko ga je bilo. kuhanje, muckanje, prozracivanje i UV su najbrzi nacin za rjesavanje klora. kloramin u vodi je druga prica i ne mozes ga samo tako isparit iz vode stajanjem. nisam siguran dal jos uvijek stavljaju klor u gradsku vodu ili je iskljucivo kloramin. bas zato sto ne isparava tako brzo ko klor. npr ljudi sa akvarijima znaju jako puno o kloru i kloraminu i sto su mitovi a sto nisu. nisi u potpunosti u pravu. povrsina vode nece previse doprinjet isparavanju klora. mozda bi uv imale vecu povrsinu al ne zbog samog isparavanja. voda u cijevima vodovoda je pod pritiskom i klor je otopljen u vodi bas kao co2 u coca coli. jednom kad izadje iz cijevi u podrucje sa manjim tlakom, on pocinje isparavati i oblik posude nije bitan. kloramin je opet druga prica i nije plin otopljen u vodi vec je kemijski spoj sa amonijakom pa se ne ponasa kao klor i pari samo tako. al kako god, nisam jos nasao test neki da kloramin ili klor stete biljkama. mozda sam u krivu al velim, ono sto sam vidio vele da ima pozitivan ucinak na uzgoj jer ne steti biljkama a steti gljivicama, virusima, bakterijama...itd. (i ribicama u akvariju :D ) ne prouzrocuju sve ph nepravilnosti jednake simptome i boje. ovisno koliko je ph u off i je li otiso u alkalno ili kiselo moze pokazivati razlicite simptome ovisno do kojeg nute locka je doslo. nije jednako imati P lock ili CalMag lock niti ce isto izgledati niti je na istom mjestu na ph skali :) izmesario sam recenicu al si me shvatio zato sto lakmus nije precizan. i nisu svi lakmusi isti. neki jeftini se prebrzo mijenjaju i nije definirano nakon koliko vremena da ocitas boju a boja se mijenja svakih 5 sekundi. ako netko zeli precizno mjerit onda se koristi ph metar. mogu i neki kvalitetniji lakmusi al ono.... nitko to ne radi jer u zemlji nema potrebe a hidroponiku nitko ne radi sa lakmusima. barem ja nisam vidio :) naveo si gore kvalitetnu zemlju. kvalitetna zemlja, kvalitetni uvjeti i nutrijenti i obicno ne treba nikakva korekcija. najbolje rezultate sam imao bez ikakvog namjestanja ph i bez stajanja vode. ipak postoje sorte koje ne treba bas previse ph oscilacije pa je onda pozeljno ugodit biljci, iako to sokoro pa nikad nisu neki fatalni fejlovi na biljci da se ne moze izgrowat do kraja. savjetujem da ovakve clickbait price preskocis tu na forumu gdje dosta ljudi ima kancer pa traze pomoc. zadnjih par godina kruze clickbait mitovi internetom kako kiselost tijela dovodi do raka pa su se ljudi "lijecili" sodom bikarbonom jer im ona kao snizuje ph tijela i tako lijece rak. sad su pak dosle price da nije kiselost, vec bazicnost tijela. sto je od te dvije suprotne strane? :D uglavnom ne mozes promijeniti ph tijela samo tako. trebali bi studirati 5 godina medicinu da bi shvatili koliko je kompleksan mehanizam tijela da odrzi ph i da ga ne mozemo mijenjati samo tako jer bi onda svakodnevno ljudi umirali kada bi im ph "tijela" skocio ili pao. "tijela" pod navodinicima jer ne definira sto to tocno znaci. ph kompletne tekucine u tijelu, ph krvi, urina, sline.... nije to isto niti se mijenja jednako :D sjecam se kad su pitali tu sodabikarbona ekipu zasto nije dobro unositi kiselu hranu u organizam a limun i naranca su ful kiseli a opet zdravi :D umiro sam od smijeha na odgovore. uglavnom neka magija gdje kiselo ako je u limunu postaje alkalno nekim cudom i onda je opet zdravo... al ako je meso kiselo e onda nema magije :D al da. vidim da ta prica sad nije aktualna vec sad treba jest kiselu hranu kako tijelo ne bi bilo alkalno :D mora da limuni vise nisu magicni al su zdravi. tvrdocu vode uzrokuju otopljene soli u vodi. najcesce kalcijev i magnezijev karbonat. ne znam kako bi kolicina kalcijevog i magnezijevog karbonata smanjila vrijednost kalcija i magnezija u vodi, to je kontradiktorno. kalcij i magnezij ne mogu bit elementarni u vodi jer su metali i reagiraju sa vodom, vec su u vodi u obliku soli. Magnezijeve i kalcijeve soli posto voda prolazi kroz vapnenacke i dolomitne stijene i otapa ih. bazicna voda moze blokirati biljci unos cal mag soli al ne moze utjecat na tvrdocu vode. pohvale na trudu za tutorial :) (osim ovog za bazicnost/kiselost tijela) :D

maj 2019.

#17
ispravio sam to,ispermutovao sam u glavi slucajno. Hvala na par digresija Stipe,bas si se lepo potrudio.Cilj nije bila medicinska studija vec mala pomoc u problemi kod pocetnika i regulisanja ph.
StipeZMAJ

maj 2019.

#18
nisi nista ispravio niti si ispremutovao. ja ti govorim da ta prica sa kiselosti organizma je glupost i mit. ph krvi je 7.4. moze varirati za 0.05 ak se ne varam. sto znaci da je nase "tijelo" u startu alkalno. pluca i bubrezi mislim da reguliraju kiselost (kolicinu vodikovih iona). limuni i sode bikarbone ne mogu regulirati ph tijela jer bi inace bio mrtav. i sto znaci povecana kiselost oragnizma? koliko je to tocno. 7.3? 7.25, 7.0000002 ? 6? :D nase tijelo je alkalno. moze biti jedino manje ili vise alkalno al ne previse jer si mrtav. da bi tijelo bilo kiselo moralo bi imat ph manji od 7. a to je nemoguce jer ti je rak onda najmanja briga. prestanite citat internet nebulozne clickbait gluposti jer ljudi stvarno vjeruju svasta i na taj nacin ugrozavaju svoje i tudje zivote. pogotovo jer su najprofitaiblniji clickbaitovi vezani za bolesti, jer svi zelimo bit zdravi.

maj 2019.

#19
nisu to internet ne buloze vec studije objavljenje na netu ili knjigama iste one,koje si ti mozda procitao.E sad koje su pouzdane a koje ne,ne mozemo proceniti jer nismo biohemski naucnici osim ako nije u tvojoj struci slucaj.Mislim da je stvar licnog interesovanja u mom slucaju.

maj 2019.

#20
Big svaka ast na trudu, osobno ne mjerim ph mada kad sam poceo s indoor growom svi su stariji i iskusniji lanovi mi komentirali "gdje es bez ph metra" kao nesto zbog cega se grow ne zapo inje.. Uzeo sam to u obzir ali posto su rezultati bili tu bez korekcije ph nisam ga ni uzimao, pogotovo jer sam u pocetcima samo autose sadio indoor koji su otporniji na ph fluktacije, a vidim da kroz par godina ekipa vise ne spominje ph prakti ki.. Mislim ima sve zapisano tu na forumu zar ne? Edit, zar klor ne ateti i "dobrim" bakterijama, onim koje ciljano stavljamo u posude i suptrat?

maj 2019.

#21
Hvala Tema na podrsci,ja se zaista trudim koliko mogu da pobegnem od mediokriteta koji me okruzuju,pa se sakrijem ovde na forum nebili napunio baterije malo i druzio se sa istomisljenicima,ali ocigledno nisam shvacen nikao covek ni kao clan ove male zajednice. E vidis to si u pravu,i ja pocinjem u zadnje vreme da razmisljam o tome i da proveram to ali eto splet okolnosti mi nedaju da growam trenutno i malo vise zadjem u tu temu koja iole bitna.To vidim sad i od tebe i od dosta clanova koji sugerisu na tome. Tako je,to je osnovna stvar u vestackom uzgoju,jer ja sam primetio iz svojih outa kao i sto znamo svi da ne treba regulisati ph,jer zemlja dodje kao neki filter pa to sama regulise.Ja necu ulaziti u tome previse za sada jos sve eksperimentiram ali mislim da je tema spamana i otisla u off.Ne zameram nikom nista ja nisam taj lik,drago mi je sto sam clan ove zajednice i sto imam mogucnost mentorskog kutka gde mogu pomoci ljudima i pokrenutiih da growaju i malo uputiti u svet hortikulture.
MrLovePOZNAVALAC

maj 2019.

#22
Mentore voda je uvijeto sam dosao sam na ideju da tako radim jer kontam pozlice joj od ledene vode ;) nisi mi ti savjetovao da nezalivam hladnom vodom niti da tako radim nego sam sam skontao umjerena temperatura sobna vode ni topla ni hladna.....hvala tebi na podrsci jer je izuzetno tesko slusati i ako sad toga nema, majku kako jauce od muke bolova infuzije urgentni bolnica snimanja analize pregledi....od kako koristi ulje spava bolje ma odlicno odmornija je i raspolozenija ...i hvala ti zaista nezeleci da imam dodira sa lokalnim dilerima odlucio sam da napravim kevi ulje i hvala ti jos jednom sto mi pomazes u tome budi siguran da zasluzujes titulu mentora i takodje zasluzujes svu srecu .

maj 2019.

#23
sve sta traba tu sam

maj 2019.

#24
Ma nije spam ajd, bolje da se razvije diskusija pa svi nesto jos naucimo..;):thumb:

maj 2019.

#25
Hajde da i ja malo spamam kad mogu ovi veterani:D,za mene je jako smelo nazvati i prozvati coveka Otoa Warburga koji je dobio dve Nobelove nagrade na tu temu i njegove studije internet nebulozama(nekako se sramim sad sto citam takve stvari).Ne radi li se tu o puferskim sistemima,reguliranju vodonikovih joda,praznjenu tih sistema s godinama...No,ne bih polemisala o tom,EDUKACIJA JE MAJKA svih progresa(pa i onih licnih).Izvinjavam se na spamu,ne vidim smisao ovoj prici u ovoj temi pogotovo zarad neinformisanisti,no kapu su nam uvek krojili Proroci(Hvala ti Veliki Magu sto nam otvaras vidike-nista licno)

maj 2019.

#26
Slo~io bih se sa ovim, jer kod mene je voda i ljeti i zimi 7.1 ph, a EC oko 350 ppm. S time, da voda ima jako puno klora. Ostavljam vodu u boci od destilirane vode(5L.), koju kada primjetim, da je suhasta zemlja napunim i ostavim 24h. Meni je re eno, da ishlapi dobar dio klora u 24h, tako da ja sa klorom nisam imao problema na biljkama. Neznam zaato i kako su mjere vode uvijek iste, ali uvjerio sam se viae desetaka puta, nakon kalibriranja. Jedino ata ja mislim(ata nemora biti to no), da se ph mora provjeriti nakon dodavanja gnojiva, stimulatora, boostera. Najgore od svega, 2 godine su mjere iste, a ja taliban mjerim ph. EC povremeno i to samo iz tanjuri a ispod pota od onoga ata procuri! Odli na tema @bigeskalibur, baa sam gledao na yt, kako lik objaanjava kako godinama grijeai kod mjerenja ph i pre estog zaljevanja ubija biljke. L-Pu-AZhJ2g Ja sam sku~io, da ih pregnojavam u zadnjim tjednima, prije vode! Tako, da radim kontra efekt i blokiram, da biljka izvu e sve ata mo~e! Izvu e ona, da sam ja super zadovoljan, ali ako mo~e bolje, a mo~e, daj:) Mene jedino zanima, ako netko zna. Zaato se podigne ph za cca 0.5, kada stavim vodu u bocu sa pritiskom? Dali, poato tako vodu obogati kisikom, podi~e ph? Probao sam viae puta! Izmjerim ph, bude 6.3,stavim u bocu, napumpam zraka, napunim aau i podigne se ph na 6.8-7.0! Na ovu bocu mislim, ne onu od 5 litara, ali vjerojatno i ona podigne ph.
GreenScreamPOZNAVALAC

maj 2019.

#27
odlican topic, kratko i jasno :thumb::respect:

maj 2019.

#28
Na ovim pojmovima ata spominjete radim 10 g... `to na biokemijskim istrazivanjima sto na projektima sta se tice lijekova... Itd. Neki pojmovi se nebi trebali mjesati i sve sto sam ovdje napisao je iz vlastitog i osobnog iskustva a prumjenivo je na naaim biljkama. Sve u smislu zdrave rasprave, i educiranju ljudi.Najte krivo shvatit.
StipeZMAJ

maj 2019.

#29
razumijem te drug, nisi jedini. problem je sto nije ok da prihvacamo stvari samo zato sto su kontra mediokriteta ili su netocne. ako je nesto netocno onda je netocno. moze netko biti uvjeren u sto god zeli ako je netocno ili djelomicno tocno. zar nije bolje naucit sto je ispravno i zbog cega je ispravno :) Proslo je vise od 100 godina od toga i medicina i tehnologija su napredovile nezamislivo. Njegove ideje su i logicki zaklju ci nisu ispravni. Zakljucio je da rak voli okruzenje sa malo kisika i da energiju crpi tako da fermentira secere kao sto kvasac radi i da posto rak proizvodi mlijecnu kiselinu da time zakiseljuje krv. Sto nije tocno. Nije kiselo tijelo pokretac raka, vec rak proizvodi kiselinu... iako ni to nije bitno jer se time ne mijenja ph tijela. Ono sto je tocno od svega toga je da tijelo preferira alkalniju hranu (voce i povrce). Neke njegove ideje su se bazirale na istrazivanja M. Berthelota (1980.g) koje su i danas donekle tocne u smislu alkalne prehrane gdje voce i povrce stite stanice od ostecivanja i pomazu normalnom razvoju stanica, sto uvelike pomaze u borbi sa rakom za razliku od mesa koje ima lose djelovanje na proizvodnju inzulina, ubrzava diobu stanice itd itd. Poanta price: cim vise voca i povrca, cijelovitih zitarica...... rakovi nemaju veze sa kiselosti organizma niti, ponavljam, mozete mijenjati ph tijela. Ne dramaticno i pogotovo ne sa prehranom. Nisu njihova istrazivanja bile toliko nebuloze koliko su danas ljudi napravili zaradu sa lazima i mitovima baziranih na necijim istrazivanjima, bilo tocna ili netocna. Bitno da su svi danas postali kemicari i biolozi nakon 10 odgledanih youtube filmica i ne vjeruju ljudima koji su se 6-7 godina skolovali samo za to i jos hrpetine semestara i testiranja. Malo nezahvalno prema njima ;) ovaj post je konfliktan i kontradiktoran. ako zelis nesto novo naucit moras preispitat ono sto znas i u sto si najsigurnija. znanost se mijenja kroz godine i kad netko dobije bolje dokaze onda se oni prihvate kao najtocniji. Puno toga nije bilo tocno prije 100 godina i medicina je bila slicna horor filmovima. Danas se zna puno puno vise i stvari se mijenjaju. Zivotni vijek covjeka je duzi i zdraviji nego pred 100 i vise godina. Edukacija je majka progresa, apsolutno se slazem, al onda moras biti sigurna da baratas ispravnim informacijama i dozvolit si da si u krivu i da to sto znas moze biti netocno. Apropo otta heinricha. Mislili su da je tocno onda, jer je sve navodilo da je al nije sve tocno. Svaka im cast, da nije bilo njih mozda danas ne bi znali puno vise o rakovima i metabolizmu kao i o svemu sto znamo. Ni einstein ni kopernik nisu u svemu bili u pravu, imali su velikih fejlova, al da nije bilo tih fejlova i da nitko nije preispitao to danas ne bi znali ovoliko koliko znamo.

maj 2019.

#30
E sad ste stjepana naljutili :)) Zdrav razgovor kako bi se reklo :)
Planer80LEGENDA

maj 2019.

#31
Pri a, tj. mit o pH tela nije vredna da preuzme ina e odli nu temu-uputstvo bigeskalibur -a a opet nije ni nebitna jer, mislim da je re eno, dosta ljudi ovde dolazi zbog zdravstvenih problema. Mo~da neko da razdvoji teme? *Sve ato pojedemo do eka sredina u ~eludcu kiselosti pH 1,5 - pH 3,5. prof.dr. Zoran Vuj i, katedra za biohemiju HFBU

jun 2019.

#32
[bez sadržaja]
VeštacENTUZIJASTA

jul 2019.

#33
Interesantan i jako kratak text(definitivno ima smisla i logike - nije gubljenje vremena) pa sam mislio da podelim sa vama ovde posto je bilo reci na ovu temu... https://balkankomuna.com/uticaj-hrane-na-ph-organizma/

jul 2019.

#34
Ph metar je u growanju nesto kao ..MustHave,ali vise vam treba izolir traka nego to cudo :) Ali...ako se uhvatite tog cuda..onda to nije samo mjerenje ph vode prije zalijevanja..to je onda puno kompleksnije !!! Jednostavnije je pokloniti ph metar nekome sa kim bas i niste dobri hahah Vecina strainova ..osim nekih sponzorusa ce biti duboko zahvalni... Znaci ph metar da,ali za disciplinirane growere....tema je odlicna i dobro je malo raspraviti o tome. :)
panoramaAMBASADOR

maj 2020.

#35
`ta sad,treba il netreba ph metar il puatat da odstoji samo ..

maj 2020.

#36
Ja ne koristim Ph metar:) Ne pridajem znacaj tome uopste a koristim Hesi koji to uspjesno rjesava i regulise
truareZMAJ

dec 2020.

#37
Za rad u zemlji ni nije potreban.. osim.. ako se ~eli izmjerit pH joa neiskoriatenog supstrata ili tokom growa ato je ipak malo te~e napraviti i doi do to nih vrijednosti ali je mogue okvirno uz pravilan postupak ili jako skupim instrumentom. Ovom forumu je stvarno potreban jedan reset po tom pitanju i da se prestane mjeaati praksa hydro/coco uzgoja sa uzgojem u zemlji. Tek kad se nau imo ato je buffer, alkalnost i c.e.c. (cation exchange capacity) uz dobro poznavanje kemijskih reakcija u zemlji, mo~emo po eti razglabati o samom pH. Kad vidim da ekipa i dan danas bespotrebno atela pH vode kojom zalijeva zemlju zlo mi doe. Ako ve ~elimo imat neku kontrolu po tom pitanju puno je va~nije znat sastav vode i sa tom spoznajom eliminirati eventualni problem filtriranjem, ako problema uope ima, a naj eae ga nema. Ostavite te probleme hydru gdje je c.e.c. minimalan i gdje se s razlogom koristi r/o voda. Eto, da malo dignem praainu :D i mo~da pokrenem argumentiranu raspravu bez napadanja, uz prikaz stru nih podataka u ato ne ubrajam grow biblije. Mo~da sam napisao neato pogreano i uvijek sam spreman nau iti neato novo, kako ka~u.. pametan je uvijek svijestan koliko puno ne zna, dok glup je uvijek uvjeren da zna sve. Sebe ne smatram ni jednim ni drugim ve jednostavno ovjekom ~eljnim stru nog znanja. U dijelu svijeta gdje ovo viae nije hobi ve biznis itekako je potrebno imat to ne informacije i malo dublje poznavanje materije. Evo recimo pitanja koje mene interesira a joa si u glavi nisam slo~io dovoljno smislen odgovor. Zaato je u hydru potreban druga iji pH raspon od onog u zemlji? Svi to uzimaju zdravo za gotovo al mene isto zanima pozadina toga svega. Ku~im (ili ne ku~im) da bi trebalo imat veze sa samim kapacitetom izmjene kationa i openito razlike bufferskog potencijala zemlje i hydro rezervoara, al ako bi netko to znao podrobnije objasniti bio bih mu zahvalan.
BadiZMAJ

dec 2020.

#38
Djelomi no si u pravu. Kod uzgoja u zemlji pH metar uglavnom nije potreban jer kako ka~ea sama zemlja ina e djeluje kao pufer, ali imaa primjera na forumu gdje su neki koji imaju drasti no visok pH vode (8 - 8.5) probali bez pH metra pa su vidjeli da ne ide. Npr. kod mene je pH vode 7.5, odradio sam grow sa i bez pH metra i kod mene se pokazalo da nije potreban, ali ga svejedno opet koristim jer ipak gnojim sa Canna Terra linijom za koju preporu aju spuatanje pH.:D Kod mineralnih gnojiva se uvijek preporu uje korigiranje pH, kod organskih (BioBizz, BioCanna, itd.) nema potrebe dirati pH. Takoer, neka gnojiva ve sadr~e pufere i automatski korigiraju pH na prihvatljivu vrijednost (AN pH perfect linija, Hesi...). Dakle, pH metar uglavnom nije obavezan, ali ne mo~e se baa tvrditi da nije uope potreban. Kako bi se reklo, istina je negdje u sredini.;)
truareZMAJ

dec 2020.

#39
Potreban je naj eae kad napravimo neki zaheb. U pravu si kad pri amo o mixu mineralnih gnojiva, iako ph perfect gnojiva funkcioniraju samo sa vodom jako niske zasienosti ato tvrdi i sam tim iz Advanced Nutrients, najto nije ispada sa potpuno istom r/o vodom. Zato je potrebno znati samu alkalnost vode tj. njezinu sposobnost opiranju promjenama pH. Po meni ako je voda izuzetno tvrda i jako visokog pH najpravilnija opcija ju je filtrirati i time izbaciti dio karbonata i bikarbonata iz nje, pa nije potrebno unositi veliku koli inu kiselina, kod pH down solucija to naj eae bude velika koli ina fosforne ili sumporne kiseline ime lako napravimo disbalans nutrijenata u supstratu, tj. kationa i aniona. Ja u zemlji koristim isto potpuno mineralna gnojiva od AN u mixu sa r/o vodom koja nisu pH perfect, ne mjerim pH jer sam davno prestao vjerovat kineskom ~ui, i dok god mi je balans optimalan nemam nikakvih problema. Praksa mi je isprat potpuno zemlju prije nego krenem upotrebljavati AN tako da viae manje znam na emu sam, dok flush kod bio uzgoja mi se nije nikako pokazao kao dobra opcija jer e trebat vremena da se bio gnojiva razgrade. Imaa pravo da je istina negdje u sredini, ali istina postoji, samo ju je potrebno prona :)

dec 2020.

#40
Kako objasnjavas moj problem, hrpa zutih listova na pocetku growa gdje nisam mjerio ph, niti jedan mrtvi list sada dok mjerim ph. I to nije prvi put, vec sam imao takvih situacija u prijasnjim uzgojima.
BizzzoZMAJ

dec 2020.

#41
Da li koristis identicnu zemlju? Ne. Cak i kad je iz iste vrece, ako nije isti tren koristena, nije ista. Jednako tako kad su dvije razlicite. Daleko od toga da PH rijesava problema, medjutim nije uvijek i jedino PH problem. https://www.vutra.org/threads/ph-metar-bez-ph-metra.13410/ Evo kako mjerit, a da ni neznas radi cega, sta i kako. PS. Sad ce @Stipe da me po prstima i mojim PH metrima :p

dec 2020.

#42
Koristim istu zemlju, isti pots i isto sve. Moje misljenje je da neke biljke toleriraju nizi ili visi ph, a neke biljke ne toleriraju. Jer uvijek se dogodi da jedna ili dvije negoduju a ostale se ne bune, a kad narihtam onda sve budu sretne.
truareZMAJ

dec 2020.

#43
Aliene... da bar mogu objasnit, trebao bi bit dr.mr.sc prof. :D Po pitanju pH evo jedno ativo od AN-a, da ti dam malo zanimacije u samoizolaciji :D ima zanimljivih stvari. ph_manifesto_2014.pdf (growersunderground.com)

dec 2020.

#44
Decki iz AN i ja se slazemo :) You should be more concerned with your waters alkalinity. This is one of the major culprits that will affect your yields. In fact, one of the biggest problems with water is its alkalinity. This is something that must be taken care of if you really want to easily manage the pH of your nutrients and growing medium and get those bigger crops. Zato ja spustam na 6.7 i sve bude divota.
truareZMAJ

dec 2020.

#45
Samo itaj, nemoj odustat nakon 2,3 strane :D ima joa zanimljivih stvari :)

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se