VUTRA
ForumUzgajanjeUnutrašnji uzgojHELP - svjetla - box!
LEGACY

HELP - svjetla - box!

40 odgovora2,445 pregleda

okt 2010.

#1
pozdrav svima, jako mi je drago da sam naletio na ovaj forum jer informacija stvarno ne manjka :D, no ipak reko radje da pitam nego da sam prvi put sve radim pa s*****. uglavnom slozio sam box dimenzija airina 30 du~ina 60 visina 75 pa me interesira postoji li neko pozeljno mjesto za ventilatore osim da ispuh bude gore a upuh dole ( s tim da cu jaci ventilator stavit gore), tj. da 1 bude na 1 strani boxa a ostali na drugoj il da bude sve jedno ispod drugog il razlika i nije toliko bitna? i druga stvar koja me zanima je kolicina sijalica koje bi trebalo stavit, konkretno sam se odlucio poato sam kratak s lovom a i probni je box na atednu ~arulju na kojoj ka~e 23 W = 120 W temp.boja.=27ook da li je ovo pozeljno i koliko bi ih trebao stavit u box ovih dimenzija. hvala unaprijed :)

okt 2010.

#2
muka. Bicu iskren prema tebi. Mali ti je box. Idealno bi ti bilo da napravis box visine 2 m i podne povrsine oko 1 m kvadratni. Sve manje od toga znaci i manji prinos. Jedine lampe koje mogu da ti rade dobro u oba fotoperioda su HPS lampe, phillips son-t-pia agro od 250 ili 400 vati. Za set ti treba prigusnica(35-40 evra), lampa(25-35evra), grlo(5 evra) i neke sitnice(zica, izolir...). Bolje skupi pare za normalan box i jaku lampu i pocni za 2 meseca da gajis, imaces vise i stici ce ti pre nego da se mucis u malim boxevima sa nekim sijalicicama sa kojima je pitanje da li ce ti uopste i procvetati biljka. Ne gubi nadu, to je lakse nego sto se misli.

okt 2010.

#3
eh da je tako lako nebi tebe i ostale ovdje gnjavio :D uglavnom najveci problem je sta ne zivim sam pa sam namjerno ciljao na nesto manje ( a koliko sam vidio ima ljudi sa puno manjim boxevima kojima sve super uspjeva) i prijenosno tj sta manje vidljivo ostalim ukucanima, a mislim da bi ormar od 1x1x2m bio malkice previse :D .. pa mi je ovo vise kao hobi/trening dok jednog dana ne budem imao sve savrsene uvjete pa ce box br.2 bit sto bolje moguce slozen. ata vi ostali mislite dal ima smisla ovo sta ja zelim il jednostavno bez hps-a (koji su mi trenutno preskupi za nesto ovako pocetnicko) nema smisla ni pocinjati radove. Ima li drugih kojima sve fino uspijeva sa atednim zaruljama i ima li neke bitnije razlike medju istim.
slobodanAMBASADOR

okt 2010.

#4
pozdrav cromag nelekrele,neslazem se sa tvojim konstatacijama... ljudi gaje i u pc kucistima pa im uspeva. sve zavisi sta ces da sadis i koliki ti je urod dovoljan... naravno da vazi pravilo da sto vislje to bolje,ali se svi uklapamo prema svojim mogucnostima. sto se tice rasvete hps 250w i 400w sijalice koriste prigusnicu i upaljac,i naravno da ti treba i grlo gde ces tu sijalicu zavrnuti,ukoliko ne zelis da lemis zice direktno i igras se sa zivom strujom.... a philips master green power su najbolje za uzgoj ali koliko znam ima ih samo od 400w i 600w. za tvoj box 30 x 60 ti je potebno negde oko 13000lu,tako da ako uzmes cfl philips od 23w on ti daje 1450lu,i to mu dodje da bi bilo dovoljno oko 8,9kom. dok ti je biljka u vegetaciji koristis sijalice sa plavim spektrom boja (recimo 6400k),a kad je stavljas na cvetanje koristis crveni spektar boja (recimo 2700k). mada treba da znas da sa cfl rasvetom nemozes da postignes isto sto i sa hps...
PunxerENTUZIJASTA

okt 2010.

#5
@slobodan crveni spektar je 2700k @cromag nemoj se zabrinjavati sa velicinom, ok je za par biljki, ili za jednu sa LST, ovisi koju tehniku uzgajanja namjeravas koristit. Ako mozes kakav cooltube nabavit, probaj sa 150w hps, ako ne ja bi stavio 70w hps u kombinaciji sa par stednih plavog spektra (6500k). A ako i nemozes hps, ne brini. Ja sam koristio 3 stedne pa sam ipak dobio "nesto". Kod cfl-a ti vrijedi - sto vise, to bolje. Pogledaj po forumu nisam siguran tko tocno uzgaja u big toweru sa 4 stedne, pa dobiva dosta pristojni urod..

okt 2010.

#6
hvala na informacijama, malo ste me ohrabrili sad :D nagurat cu cfl-ki kolko stane i nadat se najboljemu, a za pocetak cu stavit 2 biljcice super haze-a i maximalno volje i truda pa cemo vidit sta ce ispast. i moje zadnje pitanje vezano za svjetlo je u vezi plavog i crvenog spektra, na kutiji se ne spominju spektri i nista vezano za to, jedino kaze 24w/825 , ovo 825 predstavlja plavi spektar ili se varam?
IamLegendENTUZIJASTA

okt 2010.

#7
Ovaj broj 8 ti je oznaka koja oznacava svjetlost koja proizlazi iz te cfl-ke, sto je veci broj to je ona bolja. Ispod broja 8 ti se neisplati uzimat i takav tip cfl-ki ti je najoptimalniji. Dok ti 25 oznacava boju svjetlosti, to ti je skraceno od 2500K (Kelvina). Spektar ti se krece od crvenog (2700K)prema bijelome-plavome(6500K)-ukratko receno. Crveni ti se koristi tijekom cijelog growa dok se bijeli ubacuje u pocetku za sto bolje razvijanje biljke, bijeli spektar je nepotreban nakon izlaska iz vegetacije. Da sam na tvom mjestu ja bih uzeo 5 cfl- 2700K i dvije 6500K Znaci 5* 827 i 2*865. To je za tvoju povrsinu odlicno. Nadam se da si shvatio, htio sam ti sto jednostavnije objasniti.

okt 2010.

#8
shvatio sam, a sta se tice ventilatora? ispuh sam planiro stavit ato blize vrhu u kut, a 2 manja koji bi puhali na unutra sam mislio stavit negdje pri sredini tako da pusu u biljke recimo svaki sa svoje strane tj 1 manji ispod ovog velikog ispusnog i jedan na drugu stranu boxa, 2-3 rijeci o tome? :)
IamLegendENTUZIJASTA

okt 2010.

#9
To bi ti bilo sasvim ok. ukoliko zelis stealth box onda pripazi na filtere zraka, za stotinjak kuna bi mogao u kucnoj radinosti napraviti super filter s kojim bi se rijesio smrada, kad kazem smrada pritom to i mislim. Taj filter stavis na izlazni vent. i to ti je to. kreni sa izradom i sretnoo..!!
TropicoLEGENDA

okt 2010.

#10
Serekaa kvake...u boxu dim. 30x60x75 po mojoj nekoj procjeni da se recimo baci 2 hps-ice od 70w i koja cfl plavog spektra moze se minimum izvuci 50 g, ali ono minimum....u biti tebi je najbitnije da prvo sve poslozis u glavi , da stvoris optimalne uvjete s tim prostorom koji imas....pusti price di "serekaju" da bez boxa 1x1x2 nema pinosa....pa koji ce ***** nekome "po kile" ???' definitivno pokusaj a za osobne upotrebe ce se i vise nego ispatiti ;)

okt 2010.

#11
svaka cast svakome ko napravi 50 g iz 0.3X0.6X0.75. Ja nsam uspeo iz prve 3 ture da izbucem 50 g po turi iz ormana koji je bio 1.8X0.6X2 metra. Mislim na tezinu suvog. Al ko uspe svaka mu cast.
pc.growerENTUZIJASTA

okt 2010.

#12
pa pogledaj po forumu... pobogu, i vidit ea da se mo~e uostalom ako nisi moga izvu onda nisi dobro radia sve kako triba... cromag super su ti dimenzije samo nastavi radit i ne odustaj , ja se pripreman za PC box grow pa ata meni ni netreba viae ni ne ~elim viae- br~e grow zavrai... nelekrele bez uvrede al pretjerujea ne ~ive svi sami u svom stanu neko mora i skrivat box- kako e se skrivat box od 1x1x2m pozz svima

okt 2010.

#13
sad sam video Osman 400w kosta 2100 dinara i prigusnica 1900 dinara za nju...koliki bi trebao biti box za ovu sijalicu...?
slobodanAMBASADOR

okt 2010.

#14
to je nesto jeftino???? 400w ti je idealno za povrsinu od 1m x 1m.

okt 2010.

#15
malo pre sam bio...i ljudi su me ja mislim provalili za sta mi treba...:D posto rade mladi momci i samo su se smeskali...:) toliko kosta i mene je iznenadilo...jel mi je potreban Cool Tube za tu sijalicu...?
slobodanAMBASADOR

okt 2010.

#16
cooltube je uvek dobrodosao u boxu. veliku ulogu igra sama visina boxa... ako se odlucis da je kupis posalji nekog drugog de je kupi!

okt 2010.

#17
Ovisi kolke ti je visne box kako je rekao slobodan probaj sve to montirat bez cool tube i vidit kakve ce temperature biti i dali ih mozes drzat na prihvatiljim nivu sa postojecem ventilacijom.

okt 2010.

#18
box 1x1x2...najbolje bi bilo bez Cool Tuba,posto je mnogo skup,a i trebalo bi da moze,sta mislite...? samo dobra ventilacija...hvala na odgovorima...

okt 2010.

#19
Naravno da bi moglo bez njega,on vise spada u advanced opremu sa dobrom ventilacijom nebi trebao imat nikakvih problema kasnije kad postanes malo iskusniji i skupis nesto para uzmi cooltube do tad mozes i bez njega.
slobodanAMBASADOR

okt 2010.

#20
prvo pitas koliki ti box treba za 400w,a onda kazes da ga imas... dobar si janko :))) visina ti je ok,a ako je ventilacija dobra nebi trebalo da bude problema. za pocetak napravi malo vece rastojanje pa ga posle spusti na 50cm od vrha biljke,a kasnije ces vec videti... cooltube kolko je skup toliko je i dobar. pogledaj u opremi temu od svetilista kako je napravio sam svoj cooltube... edit: http://forums.vutra.org/threads/7565-Diy-Cool-Tube-by-Sveti

okt 2010.

#21
brate slobo samo slusam vas je ste vi iskusni u Indoru...meni ce ovo tek da bude prvi grow...:) hvala jos jednom na savetima... ;) :sick:

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se